Nederland en de Oorlog. SPORT. fóo. 18365 Zaterdag 19 Juni Tweede 232 a. cl. ft®. 19:5. BOT ERUIT VO EK. Het Rij ka Centraal-Bureau van den uit eer van boter heeff bepaald dat voor de treek van 2027 Juni voor 75 pCt. der bo ekproductie certificaten van uitvoer wor- vleri verstrekt, terwijl 25 pCfc. der geprodu- boter voor het binnenlandsch g., .ruik moet worden beschikbaar gesteld of afge leverd. Hl: EGEE1ÏINGSBROOD. Kaar wij vernemen stelt de minister van Landbouw, Nijverheid en Handel zich voor om cht te doen houden op de richtige uit. van de in de verschillende ge- me l vastgestelde en door den minister gocdg: keurde regeungen betreffende de .verstrekking van goedkoop ongebuiia tar webrood. De controle heeft ten doel de uitvoering die regelingen in de verschillende gemeen ten ter plaatse na te gaan. VISSCHERSVAARTUIG. VRIJGELATEN. Bij de reederij De Zeeuw en Van Raait te Vlaardingen is telegrafisch bericht ontvan gen^ dat die motorloggert Zuid-Holland 1 38, welk schip door een Engelsch oorlogs schip naar Kirlrwall was opgebracht, is ynj- gelatQn. LADING S.S. „WILIS'-. De minister van Buitenlandsche Zaken brengt ter kennis, dat, volgens be richt van den Registrar van het Britsche prijzenhof, een edsch is ingediend tot ver beurdverklaring van een deel der lading van het Ned. 9.a „Wilis", van den Rott. LloycL UIT ENGELAND GEVLUCHTE DUITSCHERS. Van 1 tot 15 Juni j.l. keerden ongeveer 1200 Diriteche en Oosten rijksdhe vluohtelin- gen via VlissingonBostel naar hun vader land terug. UITVOER VAN JONGE HANEN. De Minister van Landbouw heeft o.m. be paald 1. Do uitvoer van jonge hanen, zoowel le vend als geslacht, moet geschieden per spoorweg langs de volgende stations, op de daarbij aangegeven dagenOldenzaal, Woensdag, Donderdag cn Vrijdag Winters- vijk» Dinsdag en Woensdag Zevenaar, Don derdag, Vrijdag en Zaterdag; Nijmegen, Maandag; Venlo, Dinsdag; Roermond, Don derdag; en voor zooveel betreft verzendin gen over zee uit Amsterdam, Rotterdam, Harilngen of Vlissingen. Elke kist of mand, bevattende hoogstens veertig stuks hanen, moet verzegeld zijn van oen door het in voormelde beschikking be doelde Rijksbureau uit te geven consent van vastgesteld modeliedere aanvrager van vergunning tot uitvoör moet een verklaring ieotonen voor het Rijksbureau, volgens wei- He hij zich aansprakelijk stelt voor alle schade voortvloeiende uit oponthoud van rijn zendingen, als gevolg van het onderzoek door de controleurs van hot Rijksbureau. HET STILLIGGEN DER IJMUIDER TRAWLER VLOOT. In oen door do afd. IJmuiden van den Ontralen Boncl van Transport- en Haven arbeiders gehouden vergadering te IJmui den is in verband met de dreigende werkloos heid door het stopzetten der trawlvisscherij ton gevolge van het wegblijven der vier trawlors duor don bondsvoorzitter, den heer au. W. Heykoop, de verwachting uitgesproken dat het steuncomité te Velsen zal terugko men op het besluit om geen steun meer te verieeuen aan de vischlossora en aan allo pereonon in die branche. bpcokor hoopte, dat spoedig goede uitkee- ringwn zullen worden gedaan via de vak- wceaigingon voor zoover betreft georgani- 60 ar don. R*., bestuur word gemachtigd het een en ander pot kennis van het bedoeld Steun-Co- 'cotié brengen. Van do opliggende trawlers is thans we- öbr een vijftiental naar zee vertrokken deze •dia do „Balder", „Holland I", „Paris", ,JohaM3xe. Elizabeth", „Trio", „Middelburg" Urania", „Majestic", „Hibernia", „Eve line", „EtiSraa", „Onderneming", „Union", „Zaanstroom III'' en „Odin". Kon vijftigtal trawlers is ongeveer op do vissoherij. Aldus blijkt hieruit, dat de vrees voor hot mijnengevaar toch een weinig bogint te mindoron, al blijft natuurlijk het mceren- deol dier schepen dicht onder de kust de vfeseherij uitoofonon. DE GEÏNTERNEERDE ENGELSCHE OFFICIEREN. De te Groningen geïnterneerde vlie#gof- ftfcïeron zijn thans tiaar Wierickbr Schans over^ebracht. Ze hebben hun gegeven eere- weord teruggenomen. Het zijn er in 't ge- heei tien. To Groningen verblijven nu nog alleen de commodore Henderson en de ka pitein Fry ar. UITVOER VAN EEN PAARD OP EIGEN AARDIGE WIJZE ONTDEKT. Dinsdagavond vonden de douane-ambtena ren te Gennep bij de visitatie van ledige eierenkisten, die uit Duitschland terugkwa men, onder hooi, enz. verborgen een ge bruikt paardentuig. De eigenares der kisten, zekere vrouw Boeijen, uit Mil, verklaarde dit van een stalhoudersknecht cadeau te hebben gekregen. Dit vertelsel kwam den ambtenaar, daar leder in Duitschland zoo duur is, verdacht voor, weshalve hij de vrouw aan de politie overgaf, aan wie zij na eenig°>n tijd loochenen bekende, haar paard in Duitschlaüyd verkocht te hebben voor 15C0 mark. D§ vrouw had, evenals verschillende an dere kooplieden, de vergunning eenige ma len per week haar eieren met kar en paard langs het grenskantoor Hekkens uit te voe ren op hen rust dan natuurlijk de verplich ting met het paard terug te keeren. Door nu met haar ledige kisten per spoor langa een ander kantoor terug te komon, hoopte zij zich voor ontdekking te vrijwaren, wat als ze het tuig niet had medegobracht mo gelijk ook ware gelukt, aangezien het haar, daar Mil niet in staat van beleg verkeert, niet zoo moeilijk zou zijn, zich van een nieuw paard te voorzien. Do vtouw moet voor haar zieken echtgenoot en negen kinderen den kost verdienen, zoodat zij haar straf dubbel zwaar zal ondervinden. N. O. T. Zoo ais gemeld werd, wees de Kamer van K. en F. te Nijmegen de Ned. Overzee Trust Maatsch. op het billijke, dat oen weg werd gevonden, waarlangs het mogelijk zou zijn de waarborgen op te heffen over aan die Maatschappij geconsigneerde goederen, wan neer bewezen werd, dat die goederen hier te lande niet meer zijn, hetzij door weder uit voer, hetzij, doordat zij tot een verbruiks- artikel zijn verwerkt en redelijker wijze kan worden aangenomen, dat ze werkelijk zijn verbruikt. De N. O. T. heeft nu aan de Kamer medegedeeld, dat zij aan de gele genheid reeds lang al haar aandacht heeft geschonkendat als gevolg daarvan een re geling in voorbereiding is, waarbij getracht wordt aan de bozwaron van den handel zoo veel mogelijk te gemoet te komen, maar da* zij op het oogenblik ter zake geen uit sluitsel kan geven. DE DIENSTPLICHT EN DE THEOLOGEN. Naar aanleiding van het v>oorstel der Leid- Bche theologen, omtrent den landstormdienst plicht voor theologen, heeft er naar aan de „N. Ct." wordt gemeld, een vergade ring plaats gehad van Utrechtsche theolo gische studenten, waarin ook tegenwoordig waren de hoogleeraren Van Leeuwen, Noor .t- ag en Obbink, welke vergadering met 25 tegen 2 stemmen een motie heeft aangeno men, waarin a^j zich verklaart tegen de opheffing van de vrijstelling van den dienst plicht voor theologische studenten, overwe gende, dat men de aanvrage om vrijstelling van dienstplicht te allen "tijde zal kunnen achterwege laten. Op initiatief van cfs. B. de Ligt te Nunen, zal binnen enkele dagen een adres van theo logen worden toegezonden aan de regeering en aan de leden van de Eerste en Tweede Ka mer. De onderteekenaars van het adres ver klaren. dat de actie, die thans van theolo gische studenten, predikanten en theologische hoogleeraren uitgaat, niet slechts om aan te dringen op sterker weermacht van den Ne- derlandschen staat maar ook op opheffing van de vrijstelling van dienst voor studen ten in de godgeleerdheid en predikante^ geenszins de algemeene instemming hunner studie- en ambtgenooten vindt; dat integen deel vele predikanten zich tegen den oor log, in welken vorm dan ook, meermalen en openlijk van den kansel, op cateohisatiën, bij huisbezoek, in vergaderingen, door middel van geschriften, uit kracht van hun diepste overtuiging hebben verzet; dat het hun be kend is, hoe verscheiden landgenooten tegen hun beginselen en overtuiging in, onder de wapenen zijn; dat zij, het recht op conscien- tievrijheid onverkort .willende gehandhaafd zieD, ontheffing van den militairen dienst vragen, niet voor zichzelf als predikanten, maar voor allen, die tegen militarisme en nationaal verweer onoverkomelijke gewe tensbezwaren hebben; dat zij zich met des te meer vertrouwen tot regeering en Staten- Generaal wenden, omdat bjj de Behandeling der cedskwestie van regeeringszijde blijk werd gegeven van de oprechte bedoeling staatsburgers niet te noodzaken tot hande lingen die in strijd zijn met de uit spraak van hun geweten, een bedoeling, wel ke bp de meerderheid van de volksvertegen woordiging in de Tweede Kamer openlpk en onmiskenbaar instemming gevonden hoeft. Ten slotte wordt met een aanhaling uit „Ons Program" van dr. A. Kuyper, de grond van bijgaanden gewetenseisch nader aange geven. KOMEDIE OF WERKELIJKHEID? Een boer, wonende bp Gennep Duit- scher van geboorte had een paard te veel, weshalve hp dit bij mondelinge overeen komst verkocht aan oen keuter te Heijen. Deze bewerkte er eenige dagen zpn land mede en liet het 's nachts grazen in een weide in de nablijheid van des veldwachters woning; hier was het toch wel veilig, meende hp. Edoch, het paard is verdwenen! De nieuwe pi&onaar zoekt, mi sedert eenige gen den omtrek af en vraagt iedereen of men zpn paard ook heeft gezien. Niemand heeft het echter gezien en het is en blpft weg. Do vroegere eigenaar van het bruintje heeft evenwel de koopsom nog niet en de Ne- de-rlandsche kooper wil het nu aan den Duitschen vorkooper niet betalen, omdat het V6rdwenen is en de kooper niet weet, waar het is gebleven. De grens is niet ver at' en wie hier „de dupe" is, zal moeilpk uit te maken zijn. HET VOORVAL TE RIJS. ,De Vlaamsche Stem" schrijft „Een Hollandsehe patrouille van 4 man werd Maandagavond u;tgozonden om drie smoordronken Belgen, die sinds enkele uren in weerzinwokkenden toestand rondliepen, op te zoeken. Rond 8 uur ontmoette ze de gezochten midden in 't veld, en gaf hun be vel met haar naar het kantonnemont terug te keeren. Do Belgen weerstonden aan het verzoek van den patrouilleoverste en schol den de Hollandsehe militairen op tergende wijze uit. Een voorbij fietsende Belgische of ficier die de weerspannigen aanmaande, om hun geval niet te verzwaren en de wacht te volgen, zag zich op zijn beurt aanvallen door de woestgeworden dronkaards. Een nieuw bevel tot doorstappen van de Hol landsehe militairen had voor gevolg, dat de Belgen dreigden zich ook op hen te werpen. Een schot in de lucht kon de Belgen niet tot staan brengen en de Hollandsehe militairen zagen zich ten slotte gedwongen, wilden ze zien hun geweren niet zien ontrukken, op hun aanvallers te vuren, wat voor gevolg had, dat twee ervan te gronde stortten een ernstig getroffen in den buia on do andere met een schot in het linkerbeen. Terwijl de Hollandsehe militairen de gekwetsten ter hulp sprongen, wist de derde Belg te ontvluchten, maar werd later aangehouden. Do twee gekwetsten, waarvan de een in zorgwokkenden toestand verkeert, worden onmiddellijk in een auto naar het zieken huis te Sneek overgebracht, nadat tor plaat se een eerste verband was gelegd. „Ziedaar in breede trekken het voorgeval lene geschetst." „Natuurlijk bracht het bericht van het drama het kamp in grooto opschudding en in oen bijna algemeone ontstemming, maar deze laatste verdween spoedig, toen de na men der gevallenen werden medegedeeld, deze toch stonden reeds lang bekend als rumoerige kerels, die door iedereen wer den geschuwd, zich regelmatig aan den drank overgaven cn dan tot alle baldadigheden in staat werden geacht. Deze voor do getrof fenen weinig stichtende omstandigheden brachten er veel toe bij, om de kalmte onder de Belgen te doen tcrugkeeren. „Ik heb persoonlijk verscheidene getuigen vaii de botsing ondeuvraagdBelgen en, Hollanders, militairen en burgers, en kom to j het voor mij, ah Belg, spijtig besluit, dat de gansche schuld naar cle Belgen gaat. Den Hollandschen militairen treft geen verwijt, want zij hebben bewijs gegeven van veel ge duld, hopende de aangehoudenen met een praatje wog to brengen, wat echter niet lukte dan hebben ze eerst de geweerkolven gebruikt om dan eindelijk, als ze 't oogen blik zagen aanbreken, waarop hun eigen ge weren tegen hen gingen dienen, tot schie ten te besluiten. Men kan het vreeselijk voorval betreuren, maar eerlijkerwijze dient tot do verantwoordelijkheid der getroffenen besloten. „Ik had ze zelf voorbij mijn kwartier zien slenteren, en walgelijker drietal ontmoette ik nooit: blootshoofds, van de eene sloot in de andere tuimelende, bemorst en beslijkt van het hoofd tot de voeten, onkennelijk. Een ervan liep met het bovenlichaam ont bloot en liet zijn getatoëerde borst bewon deren. Alle drie vloekten en tierden als be zetenen. Mijn hart bloedde toen ik naast mij door burgers hoorde zoggen„Ziedaai nu drie Belgen." „Enkelen onder de geinterneerden vinde/i hot gepast zich door hun losbandig on tuch teloos gedrag te doen opmerken, maar die zijn groote uitzondering. Nagenoeg allen be grijpen dat er maar één goede wijze is om zic-i te onderscheiden en dit iszich beter ©n ernstiger trachten aan te stellen dan de anderen en geen opspraak te verwekken door gemeene ploertenstreken. Hier aldus handelen is bovendien voor ons een vader - landsche plicht. Wanneer we naar het be vrijde vaderland zullen terugkeoren, moe ten we hier een indruk van beschaafdheid achterlaten. Laat ons, van nu af aan, onze krachten tot dat doel inspannen en afïïroken met dezen, dio hier den naam van Belg ont- eeren." UIT VREES VOOR STEENKOLENNOOD. Ter besparing van steenkool is te Drach ten de gasverlichting geheel stopgezet. FAILLISSEMENTEN. W. T. Smolders, rijwielhandelaar, to Breda'. J. W. Enmielot, bloemist, te Utrecht. A. M. van Leeuwen, huisvrouw van B. J. Missler, te Utrecht R. Mulder, timmerman, te Haarlem. E. H. Strijker, koopman in ijzerwaren, te Wildervank. A. van Leeuwen, musicus, Den Haag. J. Vegt, behanger, Den Haag. Joh. Meijer Azn., bloembollenhandelaar, te Voorhout- Zeilen. Wedstrijdprogramma voor Zondag: Onderlinge wedstrijden van „De Kaag". D» Wedstrijden van Zondag. De wedstrijden van de Koninklijke, die gewoonljjk op drie dagen beslag leggen, zijn ook al ingekrompen tot vandaag en morgen. Nadat da Njordsciffeur, de eenigsts die na de universiteitswedstrijden nog de kleuren van. de Leidsche studenten vertegenwoordig de, zich uit deze wedstrijden teruggetrokken heeft, hebben de wedstrijden voor den Lei- denaars nog dit belang, dat hier „Die Leythe" voor het eerst uitkomt. Het begin is voor een jonge vereeniging natuurlijk beschei den. Twee beginnelingen zullen in een over naadsche twee hedenmiddag om halfvier roeien tegen „De Hoop". We hopen, dat dit eerste begin succes zal hebben en de stoot zal geven tot de samenstelling van meerdere ploegen in het volgend seizoen. Waarom zou b.v. Leiden ook een volgend jaar niet een danesvier op de baan kunnen brengen, even als Amsterdam, Utrecht, Groningen en Pen In de omgeving van Leiden wordt mor gen een andere watersport druk beoefend. De Kaag houdt zijn jaarlijksche onderlinge wedstrijden. Dat bet mooi weer mogen zijn en een flinke wind voor de zeilers. Doch niet al onze sport ligt morgen op het water. Er wordt nog gecricket ook en er staan Ajax, dat al drie wedstrijden in zijn com petitie gewonnen heeft, in de eerstvolgende weken een paar belangrijke ontmoetingen te wachten. Morgen gaat het tegen de 's-Gr. C. C. II en op eigen terrein, terwijl het eerste elftal geen wedstrijd heeft, zullen de Hagenaars het A as zeker lastig maken; we vreezen zelfs voor een nederlaag. Zeil- cu .lintorsport. Wedstrijden van „De Kaag". De zeil-, roei en motorspbrtvereeniging „Do Kaag" heeft op morgen, Zondag, onder linge motorboot- en zeilwedstrijden georga niseerd. 's Morgens tien uren zullen deze op de Kagerplassen een aanvang nemen. Er wordt gezeild in elf klassen, waarvoor 37 deelnemers zijn ingeschreven. De prijzen be slaan uit medailles en kunstvoorwerpen. jVoor de nationale klasse is do prijs een wissel beker. Motorbooten vnren in een plotseling-keer- punt-wedstrijd. Hiervoor zijn 6 deelnemers ingeschreven. Roeien. De wedstrijden van „Njord". Op de op 24 dezer op het Galgewater te Leiden, ter gelegenheid van de lustrum feesten en het 40-jarig bestaan van „Njord" te houden wedstrijden zullen de ploegen als volgt uitkomen: Gladde vierrie sgitken: A. 's middags 1 uur. „Laak" boei I. „Nereus" boei II. „Dordrecht" boei in. B. P/t uur: „Nautilus" boei I, „Laga" boei III. Gladde tweeriemsgieken. A. halftwee. „Nautilus" boei I, „Amstel" boei III. B. l'/i uur: „Laak" boei I, „Laga' boei III. Gladde sciff: A. 2 uur: „Nautilus" (Jcn- geneel) boei I, „Hoop" boei II, „Nereus" boei III. B. 2y.i uur: „Nautilus" (De Bij) boei I, „Laga" boei II, „Amstel" boei 111. Wherrynummers: A. S'/j uur: „Maas" boei I, „Leythe" boei II, „Delftsche Sport" boei III. B. 2% uur: „Amstel" boei I, „fjjord" boei II, „Hoop" boei III. Overnaadsche vierriemsgieken voor dames: 3 uur: „Laak" boei I, „Nereus" boei II, „Viking" boei III. Overnaadsche vierriemsgieken: 3VI uur: „Laga" boei I, „Laak" boei Hl. Gladde achtriomsgieken, outrigged: 31/2' uur: „Njord" boei I, „Nereus" boei II, „Laga" boei III. 33/i uur: Beslissing gladde vierriemsgieken tusschen de nummers van A. en B. 4 uur: Beslissing winnaars gladde twee riemsgieken van A. en B. 41/1 uur: Beslissing winnaars gladdescilfs van A. en B. 41/2 uur: Beslissing winnaars wherries van A. en B. De mogelijkheid is vrjj groot, dat be halve „Do Hoop" ook „De Laak" met een veteranenvier zal uitkomen. Lawn-Tennis. De Leidsche Wisselbeker voor Heeren-Enkelspel. Houders van dezen beker zijn nu: 1909 Ch. M. Henny; 1910 M. v. d. Feen; 1912 A. Diemer Kool; 1913 H. Ros; 1914 R. v. Steeden en 1915 M. v. d. Feen. De Leidsche Wisselbeker voor Dames-Enkelspel. Houdsters van dezen beker zijn nu: 1905 Mej. L. H. Dobbelmann; 1908 Mej. Blljardt; 1907 Mej. A. Th. van Aken; 1908 Mej. W. Rijke; 1909 Mej. Z. Ravenek; 1910 Mevr. R. v. Lennop; 1912 Mej. C. Romunde; 1913 Mej. W. Rjjke; 1914 Mevr. G. Koel.— Knottenbelt en 1915 Mej. M. Castendjjk. Watersport. De Vijf ProvinciS n-T e e r. Voor afdeeling A, roeien, hebben o.a. in geschreven; 0. Ilamsté, N. Franoken en B. T. van Hasselt mot de tlubboot „Forel"; Wt Boissevain, S. C. M. Spoor, A. F. van Nie- velt, T. Volker en N. A. Jacometti inet de overnaadsche vier met stuurman „Vijf Pijlen"; J. C. Becker en mej. M. C. Beckeri met de één-persoons wherry „Laak", allen van Njord, Leiden. Voor afdeeling B., roeien en zeilen, heb ben o.a. ingeschreven: N. C. 1. Lensvelt en 0. G. Schumacher met de Canadeesche cano „Baby" van „De Kaag", Warmond; J. H. Roeters van Lennep cn G. W. Roeters van Lennep (Warmend) met de wherry „Uile- kuif' van De Maas. Voor afdeeling C., aanhangmotors, heb ben o.a ingeschreven: P. Lensvelt met de sloep „Caroline" en W. Ham met de sloep „Josephine", beide van De Kaag, Warmond, Jachthaven te Aalsmeer. In de gisteren gehouden zitting van den' Raad van Aalsmeer werd mededeeling ge daan van ingekomen adressen van de be sturen der zeil- en roeivereeniging Nieuwe Meer" en „West Eind" te Amsterdam, om huur van gemeentewater voor de inrichting van een jachthaven. Besloten werd aan de zeil en roeivereeniging „Nieuwe Meer" het gevraagde water, ter grootte van pl.m. 4500 vierk. M., plaats biedende voor SO a 100 schepen, voor den tijd van tien achtereen volgende jaren te verhuren, tegen een canon van 5 ets. per vierk. M. per jaar. Het plan bestaat nog dezen zomer de jachthaven ge reed te maken. GERECHTSHOF TE LEEUWARDEN. In eer hersteld. Hot Gerechtshof te Leeuwarden heeft uit spraak gedaan in een zaak, welke niet vaak voorkomt. In den nacht van 12 op 13 September 1909 ontstond brand in oen woning aan de Ko ningstraat, te Arnhem, bewoond door nu wij len Leon Ch. De zich in de woning ter nachtrust bevindende personen verkeerden in levensgevaar. Beschuldigd, dien brand ge sticht te hebben .veroordeelde 4 Januari 1910 de rechtbank te Arnhem genoemden Leon Ch. tot 2 jaar gevangenisstraf. De veroordeelde voorzag zich in dat vonnis van cassatie, w elk beroep werd verworpen. Beklaagde hec-ft de hem opgelegde straf ondergaan en is 20 November van hei vorig jaar overleden. Den 29sten Januari j.l. heeft zin vrouw een verzoek aan den Iloogea Raad gericht tot revisie van het vonnis, ten einde haar overleden echtgenoot in zijn eer te herstellen; dit verzoek ging uit van de' overweging, dat de overleden:, z'>o hij liet Jem ten laste gelegde feit, al mocht hebben gepleegd, daarvoor niet toerekenbaar zou zijn geweest. Bij arrest van den Hoogen Raad is de herziening bevolen van het ar- rest van het Hof to Arnhem en de zaak verwezen naar het Gerechtshof te Leeuwar den, ten einde haar opnieuw te onderzoeken en uitspraak te doen. Bij de behandeling der zaak door laatst genoemd rechtscollege zijn, behalve de vrouw! en de moeder van den veroordeelde, gei:oord twee deskundigen, dr. P. van Londen, arts te Rotterdam, en dr. H. J. I. E. Franke, uit Utrecht, die belden verklaarden, dat de ver oordeelde leed aan hersenverweeking, ten ziekte, die den lijder ontoerekenbaar msakto voer zijn daden. Zeer waarschijnlijk leed'hjj aan deze geesïesziekte, toen hij het misdrijf pleegde. Het Gerechtshof heeft, overeenkomstig dö vordering van den advocaat-generaal eo naar aanleiding van en tn verband met liet oerdeel van de gehoorde deskundigen, recht doende in herziening, beslist, dat de ver oordeelde tijdens het plegen van het feit, niet toerekenbaar was en mitsdien het verzoek tot herstel van veroordeelde in zijn eer, toegewezen. J KRIJGSRAAD TE 's-GUAVENHAGE. Ter zake dienstweigering stond terecht do milicien der infanterie G. J. W., afkom stig uit Delft. Bij een oefening in do gym nastiek te Leiden, weigerde bokl. op last van zijn sectie-oommandant de jas uit te' trekken. Bekl. beweerde, dat dit niet goed was voor zijn gezondheid en hot alleen wilde doen als zijn vader het hem gelastte. Zijn sectie-eumiuandanf, sergeart S deel de thans aan den krijgsraad mede, dat bekl'. zeer zonderling was in zijn optreden en OTg aehterjijk. Hjj gaf als zijn meening tej kennen, dat de jongen niet geheel toereken baar is. Ook de vader van bekl. werd buiten eeds gehoord en verklaarde, dat zjjn zoon van zijn kindsheid af ziekelijk was goweest, niet goed kon leeren en erg zwak was. Zijn pa troons waren altijd goed over hem tevre den. Aanvankelijk had hij gemeend, dat de jongen, in den soldatenstand wat flinker zou worden, maar thans geloofde hjj daar aan niet meer. De jongen is te zwak van karakter om zelfstandig op te treden. Na in raadkamer te zijn vergaderd ge lastte de krijgsraad een onderzoek naad bekl.'s verstandelijke vermogens c-n benoem de als deskundige dr. .1. W. Deknatel. of ficier van gezondheid 1ste kl.. geneesheer directeur van de bijzondere strafgevange nis te Scbeveningen. Tevens gelastte de krijgsraad hot onlslag vah" bekl. uit de preventieve hechtenis. Mitsdien werd do zaak geschorst to: 23 dezer.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 9