Bs Eiiroiieesoiig DoiioOc DE STRIJD IN HET WESTEN. In het westen blijven Franschen en En- gelscken een krachtigen druk uitoefenen op het Duitsche front. Het resultaat is, dat men op vele plaatsen, zij t dan ook niet over groote afstanden, vooruit komt. De inhoud van de Fransche en Engelsche communiqué's wordt door de officieele Duit- 8cho mededeelingen niet weersproken. Het Fransche communiqué van gistermid dag drie uur luidt De Duitschers houden nog stand in Buval, doch zijn bijna geheel omsingeld. Do .Franschen maakten op 16 en 17 Juni bij Souchez onafgebroken vorderingen ia noord-westelijke en zuid-westelijke richting. Meer zuid-westelijk verkregen de Franschen vasten voet in het park van het kasteel Car- leul, waarvan de met water gevulde sloten den vijand als basis voor zijn verdediging dienden. Wij veroverden het kerkhof van Souchez en wonnen terrein op de hellingen ten zuid oosten van Souchez, de hoogte 119. Dank zij vorscheidene stormaanvallen kon de terreinwinst van 16 Juni op 17 Juni. nog worden uitgebreid. Ton noord-oosten en ten zuiden van Neu- villc namen wij stormenderhand de eerste Duitsche- loopgraaf en op sommige punten ook de tweede. De hier strijdende troepen vechten met de bajonet en de handgranaat, onder een hevig artillerie-vuur. De Franschen ontruimden slechts een klein bosch, dat den 16 Juni 's morgens ten zuiden van hoogte 199 veroverd was en dat door het vuur van den vijand onhoudbaar werd gemaakt. Het aantal gevangen geno men Duitschers bedraagt reeds meer dan 600, onder wie 20 officieren. Fransche vliegerseskaders bombardeerden met succes den vijand bij Givenchy, in het bosch van Tolie, en verspreidden daar troe- pen-afdeolingen. De Duitschers leden zware verliezen bij tegen-aanvallen op Quennivières, wat be vestigd wordt door het groot aantal lijken, dat voor de Fransche loopgraven vrerd ge vonden. Een kanon met groote schootsverheid bo- schoot tot tveemaal toe Villers-Coteret, waardoor één man gewond werd. 'jLe Reims heeft de beschouwing van de plaatsen, waar Duitsche granaten zijn ge vallen), aangetoond, dat er meer dam 40 projectielen zij verschoten, waarvan ver scheidene brandbommen, meer in 't bijzon der op de kathedraal. In den Elzas duurt het succes der Fran schen voort; zij maakten zich van Altenhof (een voorstad van Hetzeral) meester, daarna van Steinabrück en zetten hun opmarsch op beide oevers van de Fecht voort. De Duitschers staken Metzeral in brand. Het aantal krijgsgevangenen dat hier in onze handen viel, bedraagt 500, waaronder 10 officieren en 28 onder-officieren. Bij den veroverden buit komen nog 3 mijn- werpers, 3 machinegeweren, telefoon-mate rieel en toestellen om verstikkend gas te ontwikkelen. In den Elzas werd een Duitsche vlieger door een Franschen omlaag geschoten. De tweo Duitsche aviateurs werden gedood. In een mededceling zegt generaal French Den 16den duurden de gevechten op het noordelijk en zuidelijk gedeelte van ons front in samenwerking met de Franschen voort. Ten oosten van Yperen zijn alle Duitsche loopgraven van de eerste linie, die wij had den genomen, in ons bezit gebleven ten spijt v twee tegenaanvallen, welke wij met hevige verliezen voor oen vijand terugsloe gen. Echter was het ons onmogelijk om de tweede linie des vijands te behouden. Ten oosten van Festhubert maakten wij geringen voortgang. Te schatten naar het aantal doode Duit schers in de genomen loopgraven had onze artillerie groote uitwerking. De raid op Karlsruhe. De ter-aarde-bestelling van de 21 slacht offers van den aanval der Fransche vlie gers op Karlsruhe, werd bijgewoond door do groothertoginnen Luise en Hilda en de koningin van Zweden. Op initiatief van het gemeentebestuur werden de dooden in een gemeenschappelijk graf ter aarde 'besteld. De groothertog van Baden heeft uió het hoofdkwartier het volgende telegram gezon den aan den burgemeester van Karlsruhe: Z. M. de keizer deelt mij telegrafisch zijn diepe verontwaardiging mé3e over den roe- keloozen aanval op het geliefde Karlsruhe. Dat er arme onschuldige slachtoffers onder de burgerij, met welke bij zich in vreugde en leed verbonden gevoelt, zijn, heeft hem zeer bedroefd. Het verheugt mij, u deze oprecht gevoelde deelneming van onzen keizer te kunnen medecleelen. Misschien heeft deze aanval voordeel, dat de Engelsche badplaatsen ia het vervolg met rust worden gelaten. De geheimzinnige branden Sn Engeland. De "afgevaardigde Neild heeft in het La gerhuis een vraag gericht tot den Minister van Binnenlandsche Zaken omtrent do ge heimzinnige branden, die in den laatsten tijd hier en daar in Engeland plaats hadden. Neild vroeg of des ministers aandacht ook was gevestigd geworden op het aantal on den aard der branden, die sinds het bogin van den oorlog over het geheele land uit breken en in het bijzonder zulke, waardoor fabrieken of andere industrieele inrichtin gen in de asch werden gelegden voorts, of hij, om de onrust, die door deze branden overal in het land is gewekt te doen ophou den, een maatregel wilde voorstellen om de „City of London Fire Inquests Act" (de wet waarbij het onderzoek naar de oorza ken van branden te Londen wordt geregeld) 'voor het geheele Vereenigde Koninkrijk geldig te verklaren en de behandeling dier uitbreidings-bepaliiig als nood-wetgeving te doen behandelen. Sir J. Simon antwoordde, dat deze ques- tio grondig wordt overwogen en dat de po litie iedere zaak, waarbij reden tot verden king bestaat, nauwkeurig onderzoekt. Het aantal branden is, voor zoover de regoering bekend is, niet buitengewoon groot sedert het begin van don oorlog. Spreker aan vaardt den wenk, die in de vraag werd ge geven, maar gelooft, dat het in dit geval gowcnseht is, zoo weinig mogelijk openbaar te maken en do zaak aan de politie oyer te laten. De Engelsche bladen geven bijzonderhe den van de branden, die or de laatste da gen in Engeland zijn geweest en waarvan men de oorzaak niet weet. Zondagavond laat brak er brand uit aan de haven van het Regent's kanaal te Step ney, in Londen. Eerst Maandagmiddag was de brand gebluscht. De schade wordt op 14.000 geschat. Tweo schuiten met wol en hout vatten vuur. Met moeite werden ande re met olie enz. geladen schuiten verwijderd. Maandagmiddag brak er brand ui!: in een opslagplaats van goederen op het terrein van de Victoria-havon te Londen. Pakkisten en vaten olie vlogen in brand. Na een uur was het gebluscht. Iets later ontstond er plotseling brand op twee schuiten, geladen met papier, in do Millwall-haven, te Londen, De schuiten zonken. Te Manchester is de aniline-fabriek van de Clayton-maatschappij Maandagmiddag groo- tendeels verbrand. Te Bootle zijn Maandag 2000 balen katoen en een groote hoeveelheid prikkeldraad in een pakhuis door brand verloren gegaan. De brand, die Zondagochtend uitbrak in het kasteel van den hertog van Sutherland to Dunrobin in Schotland, is 's avonds laat eerst gebluscht. Eet nieuwe gedeelte van het kasteel is grootendeels uitgebrand of beschadigd. De meeste schilderijen zijn be houden, maar een aantal zijn bedorven, en veel kostbare oude meubelen zijn verbrand. Aanvoer van kaSoen. De „Daily MaïP bevat een pleidooi voor het afsnijden van den toevoer van katoen vc-or Duitschland. Vóór den oorlog, .zegt het blad, dach ten de meeste menschen, dat katoen hoofd zakelijk gebruikt wordt ohl in Lancashire (het katoen-district) in calico of katoenen weefsels of in verbandgaas en watten omgezet te worden. Langzamerhand c-chter beginnen zij te bs- fcegrijpen, dat katoen het voornaamste be standdeel is van het moderne „kruit" en dus een middel waarmede menschen in den oorlog worden gedood. Het ontploffings middel, dat de kogel uit het kanon en het projectiel uit het kanon jaagt, bestaat niet als in den tijd van Napoleon, uit houtskool, salpeter en zwavel, maar in hoofdzaak uit katoen. Om katoen tot een ontploffingsmiddel te maken wordt het in salpeterzuur gedom peld, qowasschen en gedroogd. Het resul taat dier b ewerking is schietkatoen. Het werk moet met de grootste voorzichtigheid gedaan worden, anders vliegt de fabriek met allen, die er in werken, in de lucht. Als het goed gemaakt is, is het bestendig en betrouwbaar. Het Engelsche „cordiet" bestaat voor twee derden uit schietkatoen en voor een derde uit andere ingrediënten. De Duiteche en Oostenrijksche ontplof fings- ioiddelen hebben ongeveer dezelfde samen stelling. Zonder schietkatoen zouden de Duitsche vuurmonden moeten zwijgen. Behandeling van krijgsgevangenen. Geen enkel land dat tevreden is over de behandeling zijner soldaten, die als krijgs gevangenen zich bij den vijand bevinden. Duitschland klaagde over Engeland, dat d9 bemanningen der onderzeeërs, dio neutra le en handelsschepen, bewapend met non combattanten, in den grond hoornen, niet als krijgsgevangenen, maar als misdadigers beschouwde. Het antwoordde hierop, door Engelsche officieren in cellen op ie sluiten. Door Amerkaansche tusschenkomst zijn bei de van gedachten veranderd. De Fransche regeering heeft tot haar groo- ten spijt moeten besluiten tot repressaille- maatregelen tegen de slechte behanaeling van Fransche krijgsgevangenen in Duitsch- land. 1000 Fransche krijgsgevangenen zijn over gebracht naar de ongezonde moerassen van Wies nabij Weener. Een gelijk aantal Duitscne krijgsgevange nen zal daarom overgebracht worden naar bepaalde deelen van Fransche kol., om daar onder dezelfde omstandigheden van klimaat en arbeid' te loven. Yan Servischo zijde wordt gemeld dat do Servische rergeering den Amerikaanschen ge zant te Belgrado verzocht heeft, te Weenen een krachtig protest tegen de wreecle be handeling van Servische krijgsgevangenen, vooral van officieren, in Oostenrijk-Honga- rije in te dienen. Zij worden zoo het heet, er ger dan misdadigers behandeld. Het protest maakt melding van de mensch- lievende beliandeling dio cfo Oostenrijkfiche gevangenen in Servië ondervinden, en dreigt met maatregelen van weerwraak, als er niet snel verandering komt. Handeldrijven mei den Yij'aiid. To Edinburgh staan twee leden van de ijzerhandolaarsfirma Jacks Co. te Glas gow, terecht, wegens handeldrijven met den vijand. Door bemiddeling van de agenten der firma te Rotterdam zou de firma contrac ten voor ladingen ijzererts over Rotterdam hebben afgesloten mot Duitsche onderne mingen, zooals Krupp en do Rheinischo Stahlwerke. Do verdediger der beide fir manten meende dat in een geval, den ver koop betreffende van oen ertsvoorraad, die te Rotterdam was opgeslagen, do Engelsche justitie geen bevoegdheid had, daar hot een overtreding gold niet in Engeland begaan, maar de lord-advocaat was van oordeel, dat de beklaagden door bemiddeling van hun agent hadden gehandeld en dus wel degelijk verantwoordelijk waren. En de rechter was eveneens van deze meening over de quaestie van jurisdictie kon geen moeilijkheid rijzen, daar handelaars in Engeland, die door hun agenten goederen loverden aan den vijan-, aan vervolging waren onderworpen. De verdediging der beide beklaagden was hierop gebaseord, dat naar hun opvatting de Rotterdamsche firma een zelfstandige firma was, waarmede ze handeldreven, dat hun eigen firma con filiaal had te Duisburg, dat ook zelfstandig handelde en dat zij dus voor transacties tusschon deze en de Rot terdamsche firma geen aansprakelijkheid hadden. Bij do voortzetting van het proces bleek dat eon dier firmanten, Wilson, moeite hoeft ge-daan de „Themis", die het erts naar Rotterdam vervoerde, terug te roe pen. De kapitein ontving het draadloozo •telegram, door bemiddeling van Lloyd's af gezonden maar hij deed er niet naar, om dat het, zed hij, niet was onderteokend. Er werden daarentegen brieven aan de cargadoors Van Uden te Rotterdam over gelegd, waaruit bleek, dat do beschuldig den goed vonden dat het erst aan Krupp enz. word verkocht. Dat geschiedde om van hen bet-aling van vorige bezendingen los te krijgen. Do „Nova Scotia Ct.", waarvan het erts afkomstig was, keurdo dat ook goed. Besöhudfgden zeiden voorts, dat zij hun daad niet ongeoorloofd achtten, om dat do admiraliteit de „Theimis" had door gelaten, ofschoon zij moest weten, dat het erts naar Duitschland zooi gaan, immers zijn er in Nederland geen smeltovens. „Het schijnt in ons voordeel te zijn," schreef de firma Jacks aan de „Nova Sco- tia Co.", „dat de Therms" naar Rotter dam is gegaan. Want zoo waren wij in staat hun het erts, dat ze wanhopig graag wilden hebben, te geven, opdat zij iet-s zou den afbetalen van hetgeen zij ons aschuldig waren." Dat de bescaiuddgden in hun brieven van Krupp en de andere Duitsche klanten nog als „onze vrienden" spTaken, wekte in En geland ergernis. Aan het Oostelijk front. Van de strijd in het oosten wijzen de be richten nog op een voortdurend succes der centrale mogendheden, al is 't dan niet meer in die mate als dat voor eenige weken het geval was. Het officieele Oostenrijksche communiqué meldt Ten noorden van Sieniawa drongen onze troepen tijdens de vervolging verder door in het Rusiscli gebied en bereikten de hoogte ten noorden van Kreszof en de vlakte van de Tanef. Zij bereikten Narnogrod. Ook de tusscken de Beneden-San en de Weichsel staande Russische troepen weken op ver schillende punten terug. Ciezzanof en de hoogte ten noorden van deze plaats zijn gonomen. in het bergland ten oosten van Niemerof en in de streek bij Janof is een sterke Rus sische strijdmacht geconcentreerd. Aan de Wereszyca wordt nog gestreden. Onze troopen hebben op eenigo punten ten oosten van de rivier vasten voet gekregen. Ten zuiden van de Boven-Dnjester moes- ton de Russen na hevige gevechten uit do stellingen bij Lytinia naar Kolodruby te rugtrekken. Onze troepen kwamen bij de monding van do Wereszyca aan. Overigens is d: toestand aan de Dn jester onveranderd. Do oostelijke groepen van bet leger van Pflanzer sloeg gisteren tusschen de Dnj es- tor Pruth acht stormaanvallen der Russen bloedig af. De vijand, die wankopigo po gingen in het werk stelde, om onze troepen in Bookowina terug te werpen, leod ten ge volge van ons artillerie-vuur zware verlie zen en trok in wanorde terug. Acht officie ren en 1002 man werden gevangengenomen, terwijl drie machinegeweren werden buit gemaakt. Het „Berliner Tageblatt" verneemt uit het Oostenrijksch-Hongaarsch oorlogspers- kwartior, dat het overschot van het derde en achtste Russische leger, ondanks alle ver- steraingen, nu ook tuscshen Sienrawa, Lem- berg en Przemysl verstrooid is. Do verbon den troepen bereikten de Grodek-linio. Men moet er echter rekening mede hou den, dat de eerstvolgende dagen nog geen definitief resultaat zullen opleveren. Bij de Grodek-linie wordt een groote slag van moer dan gewone ^eteekenis verwacht. De Oostenrijksche Verliezen. De Hongaarsche correspondent, die af en too van uit Boedapest belangrijke brieven omtrent de oorlogstoestanden in Oostenrijk- Hongarije aan do „Morning Post" zendt, deelt in zijn laatste schrijven, 4 Juni ge dateerd en 14 dezer in dat blad verschenen, een statistiek van de verliezen van het Oostenrijksch-Hongaarsche leger mede. Naar hij zegt, gaat die statistiek te Boeda pest rond. En hoewel do gegevens niet offi cieel zijn, kunnen zij toch volkomen betrouw baar worden geacht, daar zij verzameld zijn door een statisticus voor 'n boek, dat na den oorlog zal verschijnen. Volgens die bereke ning bedroegen de totale verliezen van het Oostenrijksch-Hongaarsche leger tot op 1 Jum 2,499,400 man, als volgt verdeeld: In den oorlog tegen Rusland. Gedood. Gewond. Krijgs- en ziek. gev. Tot 1 Jan. 1915 124.300 500.900 110.000 Jan.—1 Juni 1915 204.000 900.700 430.000 Totalen 328.300 1.401.600 540.000 In den oorlog tegen Servië. Gedood. Gewond. Krijgs- en ziek. gev. Tot 1 Jan. 1915 47.500 90.000 7Ó.0C0 Jan.—1 Juni 1915 2.300 Ö.500 Totalen 49.800 95.500 78.000 De Oostenrijksche troepen, die aan het westelijk front hebben govoohten, verloren tot op 1 Januari 1600 dooden, 4000 gewonden en 600 krijgsgevangenen. Krijgsgevangenen van Dnitsehland en Oostenrljk-Hongarjje. Blijkens da Bederache Staatscourant zijn door de Duiltscho eta Ocetenrijksoh- Hongaareche troepen to* 14 Juni gevangen genomen 1,240.000 Russen, 225,00 Fran schen, 24,000 Engelschen, 41,000 Belgen en 50,000 Serviërs, totaal 1,610,000 man. Ten gevolge van de laatste ovenvinningen in Galicdë wordt dlit cijfer nog aanmerkelijk verhoogd. Aldus dit officieel e blad. Wie evenwel diezo cijfers bijeen telt krijgt» een legertotaal n.l. 1.580,000 man. De Serviërs te Albanië. Aangaande den opmarsch der Serviërs in Albanië verneemt de „Times" uit Saloni ka, dat de hoofdmacht ,dde uit Ochrida was opgebroken, bestond uit het 31ste regi ment infanterie met machine-geweren ©n lichte bergstokken. Do Serviërs rukten van het zuidelijk einde van het Oahrida-meor langs de Brzesj dabergen noordwaarts. Het eerste verzet van beteekonds werd te Ka- krew geboden, dat gefnuikt werd. De door tocht door de bergen werd stormender hand gebaand. Het terrein is daar zonder wegen èn buitengewoon moeilijk. Op 3 Ju ni namen de Serviërs El Basan, verdreven daarna den vijand uit zijn stelling op den berg Grabe en rukten op naar Tivana en Kavaia en ook noordelijk langs de Isjini. Dte Al'baneezen stonden onder aanvoering van Oostenirijksehe officieren. De Serviërs vermeesterden twee Ooste-nrijkaoho machi negeweren en vijf Oostemrijksche bergstok ken. De verliezen van de Serviërs bedroe gen 200 man. Vier officieren sneuvelden en zeven werden gewond. De verliezen van den vijand zijn niet bekend. Do Albaneczen hielden goed versterkte stellingen bezet, <üe in een halven cirkel van Paliarma over Barzes naar Bre-sja lie pen, aohter welke linie Essad pasja te Du- razzo gevangen wordt gehouden. Do Ser viërs hebben nu den halven cirkel bezet en de Albaneezen van nabij ingesloten, daar zij geen mensohenl ovens cloo^ een be storming wilden verspillen. Men verwacht eiken dag den val van Durazzo. In noor delijk Albanië werken de Montegrijnen met de Servische beweging samen. De uit slag is niet hekend. Do „Petit Parisien" vertelt, dat hot Ita- liaansohe-Servisch incident, betreffende Al banië, reeds is geregeld en dat Servië aan Italië opheldering .heeft gegeven aangaan de de bedoeling en beteekenis van den in val in Albanië, waarbij tevens is verklaard, dat aan dezen opmarsoh thains een eind zal worden gemaakt. Samenwerking tn§schea de Italiaansche en Franach-Eng. vloot. Een officieel oommuniqué van den Fran sohen marinestaf meldt, dat die Fransch- Engelsohe vloot in de Middellandsohe Zee samenwerkt met de Italiaansche vloot, wier interventie een nauwlettende bewa king van do Adróatisdhe Zee mogelijk maakt. Do oorlogsschepen der geallieeaden zoeken thans de pertoleumdepóts op, waar de Duitsobe duikbooten haar voorraden ba len. Atheensohe bladen melden dat het steun punt voor de approviandeering van de Duitsche duikbooten in de Egeïsche Zee Aivali, een plaats aam de westkust van Klein-Azié, is, waar groote voorraden ben zine en levensmiddelen liggen opgestapeld. Er moeten zulke goede voorzorgsmaatrege len getroffen zijn, dat het onmogelijk is, dit steunpunt te vernielen. De verlies der Engelsche Iflarine. Asquith heeft in het Lagerhuis medege deeld, dat de verkozen van de koninklijke marine- -divisie tot einde Mei bedragen had den gesneuveld 50 officieren en 438 man schappon, gewond 85 officieren en 1869 manschappen, vermast 49 officieren en 2512 manschappen.totaal 184 officieren en 4812 manschappen. Van dezen zijn 41 officieren em 1444 man in Nederland geïnterneerd. De Gevolgen van een Duitsch Courantenbericht. Minister Asquith deelde in het Lagerhuis op 9 Juni mede, dat de totale verliezen in alle rangen van de Britsche expeditionaire macht in Frankrijk en het Middel!andsche Zeegebied tot 31 Mei bedroegen 258,069 man. Den volgenden dag publiceerde de Berlijn- sche „Tagliche Rundschau", met een vet opschrift: „Anderhalf millioen Britsche ver liezen", een telegram uit 's-Gravenhage mel dend, dat Asquith had verklaa d da de totale Britsche verliezen alleen in Frankrijk 1,585.409 man bedroegen. De Engelsche bladen vinden hierin aan leiding er op te wijzen, dat nu ook waar schijnlijk de Duitsche opgaven omtrent de Russische gevangenen in Galicië wel onjuist zullen zijn. Een der bladen merkt op, dat de Duitsche militaire autoriteiten toch wel moeten meenen, dat de Duitsche couranten lezers niet nadenken, want anders moesten ze toch vreezen, dat deze de vraag zouden stellen hoe zulk een „nietig klein leger", anderhalf millioen man kon verliezen en toch sterk genoeg kon zijn om den onover- winlijken Duitschers den opmarsch naar Ca lais te beletten. De Amerikaanscho Mailboot „St.-Paul" gejaagd door een Duikboot. Mevrouw Inez Milkolland Boissevain, die als correspondente van de „New Tribune" nu in Italië aan het werk is, telegrafeerde 1 Juni aan het blad het volgende uit Londen: Een Duitsche duikboot joeg de „St. Paul" Zaterdag achterna tot den mond van de Mersey, vanwaar de U-boot door Britsche torpedojagers werd weggedreven. Ik vernam het van den commandant van de „St.-Paul", die het aan den heer Guglielmo Marcom 'en mjj vertelde even voordat Zondagochtend de boot verlieten. De heer Marconi was door den Italiaan- sohen consul te New-York gewaarschuwd, dat een onderzeeër waarschijnlijk een po ging zou doen om de boot aan te houden, ten einde zich meester te maken van den Beer Marconi. Zjjn naam werd niet op de passagierslijst geplaatst en men poogde zijn. tegenwoor digheid op de „St.-Paul" geheim! te houden. Onder de passagiers 1ste klasse bestond èen zwijgende overeenkomst, dat zij allen zou den „liegen als ware gentlemen", zoo de boot gestopt en wij ondervraagd werden. De heer Marconi scheurde al de adressen van zijn bagage en gaf al zijn particuliere papieren aan mg ter bewaring. Hij kleedde zich zoo, dat hij zich zonder schade verstoppen kon in een schuilhoek in de diepten van het schip, waar de eerste- machinist verklaarde, dat de commandant zelf hem niet vinden zou. Wij hadden in den salon dien avond een concert, dat de heer Marconi preoideeren zou. Op het programma was bij vergissing zijn naam gedrukt. Gelast werd, dat alle prol gramma's vernietigd zouden worden en toen het begon presideerde de geschiedschrijver Trevelyan, die verklaarde, dat h'j het deed, daar de heer Marooni ongelukkig niet aan boord was gekomen. Ieder begreep den wenk. Wg hoorden wat de „Nebraska" over komen was en de commandant vroeg per Merconigram aan Queenstown: „Wilt gij niet, met het oog op wat geschied is, het oog op ons houden?" Het antwoord was: ?,FulI speed ahead. Verander zooveel mogelijk van koers. Duik booten bezoeken den mond van de Mersey". Toen wij den volgenden ochtend te Liver pool landden, vertelde de commandant jmg, dat 'een duikboot ons achterna had gezet tot den mond van de Mersey, „right up to the bar". Toen wy het gevaarlijke gedeeite van de zee naderden, gaf de commandant eenige eenvoudige instructies aan de passagiers om trent wat ze doen moesten in geval van gevaar. Dit gaf den passagiers zelfvertrou wen en zou, geloof ik, verlies van levens voorkomen hebben als het gevreesde ge-, vaar gekomen was. Roosevelt voor Amen^iansoho interventie. Oud-president Roosevelt blijft zijn land- gienooten aamsporen tot gewapend ingrij pea in het huidige Europeeeche conflict. Zoo nu weer in een brief van Roosevelt, die door zekeren Hudson Maxim wordt gepubli ceerd. De „kolonel" rekent daarin, af met theoretische pacifisten en d-e mannen van dem-vrede-to (telken-prijs. Do lui doen beweert Roosevelt hun best m de Ver eenigde Staten tot het China van het Wes ton te maken, en sommige Amerikaansche studenten zijn gaat de oud-president voort reedb gedaald tot een lager ni veau, don waarop de beteren onder Ohi- neezen etaan. Men weet, dat voor Roose velt do schending der neutraliteit van Bel gië aanleiding is geweest om do opvatting te verdedigen, dat de Vereenigde Staten mee moeten vechten tegen Duitschland, of althans krachtig te protesteer en tegen die reohtssöhondiijig. En in don door Hudson Maxim gepubldceerden brief schrijft Roo sevelt daar nog over „Het recht moet den voorrang hebben boven den vrede en de vrede verdient en kel waardeering, wanneer hij de dienaresse is van hot recht. De leer, dat. er nationale of individueele neutraliteit zou kunnen bestaan tusschon recht en onrecht, is een schandalige leer, en onwaardig to worden' aangehangen door welken moedigen en fatsoenlijken man ook. Het is slecht om tussohen goed en kwaad neutraal te blij ven. Een smadelijke vrede kan de ergste misdaad zijn jegens de mensoMieid en een rechtvaardig© oorlog kan op een gegeven oogenblik do grootste dienst zijn, ode eeat volk aan zrchaelf en aan de m "nscLbefld kan bewijzen." Het proces tegen generaal De Wet. De belangstelling in let geding tegen Wet bereikte gisteren haar hoogtepunt, toen De Wet in do getuigenbank plaats nam on getuigenis aflegde. Hij verklaarde, dab hijzelf en generaal Beyers do vergade ring te Liolitenbufg bijwoonden na dio be- grafenis van generaal De la Rey,ten einde uitspattingen te voorkomen. Toen de repu- blikêinscho vlag werd geheschen, heeft Beyers verzocht haar te verwijderen. De Wet zed.de, dat hij den veldtocht tegen Duitsch-Zuid-West-Afrika ais een aanval lende oorlog beschouwde; doch wanneer de Unie ware aangevallen, zou hij de eerste zijn gewees tom zich als vrijwilliger aan te melden. In zijn toespraak tot de vergade ring van burgers heeft hij meegedeeld, dat er een commando naar Maritz ging om er zich van te vergewissen, dat er geen af spraak met de Duitschors was gemaakt. Ir dien er zuJk een afspraak bestond, zouden zij torugkeeren en zich naar Pretoria bege ven. Wilde do regeering niet naar hum pro test luisteren, don zouden zij de rrpubli- kcdnsche vlag hijsohen. Hij sprak openlijk zijn afkeuring uit over het neerhalen van' do Emgelsche vlag te Heilbron. Zijn inhech tenisneming schreef hij toe aan verraad, niet aan. uitputting van zijn paarden. De Wet ontkende met nadruk,, dat er een samenzwering tegen koning en rijk was uitgebroed op de vergadering te Kop jes. Dit noemde hij eon gemeene leugen. Bij het kruisverhoor verklaarde De Wet, dat de eendge voorwaarde, waarop hij be reid ware geweest zijn strijdmacht te ont binden, deze was, dat de regeering haar troepen uit Duitsch-Zuid-West zou terug trekken. Toen hij gevangen was genomen, was bij op weg naar Maritz. Zoo noodig zou hij naar Duitsch gebied zijn gegaan om hem op te zoeken. Hadden de Unie-troepen hem daar aangevallen, dan zou hij ze bevochten hebben. Indien hem ware geble ken, dat Maritz' troepen deel uitmaakten van de Duitsche regeeringstroepen, dan zou hij onmiddellijk zijn teruggekeerd. Had hij wapens kunnen krijgen, dan zou hij ze gonomen hebben, onverschillig waar ze vandaan kwamen. In antwoord op hem gestelde vragen zoide De Wet, dat hij den Duitschers geen hulp zou hebben verleend om de Unie te vermeesteren. Hem was echter geen arti kel in het Verdrag van Yereemigdmg of b* de Acte der Unie bekend, waarin de hulp der Boeren wordt ingeroepen ten behoeve van het Britsche rijk. Het geding is verdaagd.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2