en $oa 16963 IDoïicIei'claig Ï'T' Jmii. A®. 1915. (§eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgevingen. UIT ONS LA MO, PRIJS DER AD VEBTENTTEN Van 16 regels /'1.0B. Iedere tagel meer 0.17J. Kleine adTertentiën van 30 woorden 40 0ent3 oontant) elk tiental woerden meer 10 Oents. Voor het incaeieeren wordt f0.05 berekend. Bewijannmmer 6 Oonta. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 1.301 per weel. 1 J f 0.09. Bniten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. i S 0.10. Franco per post 1.65. VERSTREKKING BROODKAARTEN. Op Vrijdag 11 Jnni wordt een aanvang gemaakt met de verzending der tweede se rie broodkaarten. Deze kaarten worden eerst geldig op Dinsdag 22 Juni; op dien zelfden datum worden de oude broodkaar ten ongeldig, en moeten alsdan ten Bpoedigste, doch in elk geval vóór Vrijdag 25 Juni aanstaande, worden te ruggebracht op het broodbureau Vischn.arkt 18. Het is verboden bakkers, brood- venters of depothouders met deze ïerugbe- «orging te belasten. Aan personen, die hun ongeldig geworden bnoodkaarten niet, of te laat terugzenden, tullen geen nieuwe kaarten meer «orden verstrekt De Dir. van het Broodbureau, Dr. J. J. VAN ECK. Leiden, 17 Juni 1915. AFSTEMPELING BROODKAARTEN. Aan ondergeteekende is gebleken, dat door H. F. "WIJSMAK, Van der Werffstraat, 'depothouder der Leidsche Broodfabriek^ broodkaarten onjuist zijn afgestempeld. De klanten van dezen depothouder wor- den uitgenoodigd, nauwlettend toe te zien, dat telkens het juiste aantal halve kilo grammen brood op hun kaarten wordt af gestempeld en van geconstateerde onjuist heden onverwijld kennis te geven aan het Broodbureau, Vxschmarkt 18. De Directeur van het Broodbureau, Dr. J. J. VAN ECK. LEIDEN, 17 JUNI. AFSCHEID PROF. Dr. J. VERDAM- Prof. dr. J. Verdamp die krachtens be palingen in do Wet op het H. O. wegens het bereiken van don 70-jangen leeftijd het ambt van hoogleeraar in do Ned. Taal der Middeleeuwen der 17de eeuw en van den tecjenwoordigen tyd, aan de Rijksuniversi teit alhier, heeft neergelegd, hield heden- nemiddag zijn afscheidscollege. Had het aan den bescheiden geleerde zelf gelegen, dit feit ware onopgemerkt voorbijgegaan. Hg had zijn leerlingen hartelijk de hand ge drukt, zij zouden hem de beste wenschen op zijn verderen levensweg hebben kunnen meegeven en zoo zou het hem genoeg ge weest zijn. Maar de leerlingen en oud-leer lingen wilden het zoo niet. Zij wenschten duidelijker van Iiun hartelijke genegenheid te getuigen. En zoo kwam- het, dat dit laatste college oen eenigszms officieel ka rakter droeg. Het werd niet, zooals ge woonlijk, in het gebouw aan de Kloksteeg, maar in het Klein Auditorium der Aca demie gehouden en niet de leerlingen al leen zaten om den meester geschaard, ook oud-leerlingen waren van hemde en ver over gekomen en verder waren er verschillende collega's, hoogloeraren, tegenwoordig, waar onder ook de rector-magnifioufl, prof. Janso. Prof. Verdam gaf in zijn laatste college „een terugblik". Hij overzag het geheele studie veid, door hem bewerkt en plukte daarvan menig bloempje, dat zjjn overzicht morde, maar liet ook tal van rijpe vruchten zien, daarop door noeste vljjt vergaard en die thans door zijn talrijke leerlingen zul len worden rondgedragen, overal in do wereld, waar Nederlanders wonen. Met bijzondere aandacht werd het gees tig woord ge vol ga en aan het einde mot warm applaus beloond. Daarna was de beurt aan de oud-leer lingen en leerlingen. Namens de eersten voerde dr. S. S. Hoogstra, directeur der Ryks Hoogero Burgerschool -te Gouda, het woord, die don scheidenden hoogleeraar voor namelijk als geleerde en als vriend van zijn leerlingen huldigde. Er sprak warmo toe genegenheid en ware sympathie uit de toe spraak van I n heer Hoogstra. Vervolgens trad de heer C. B. van Hae- ringen, candidaat m de Ned. Letteren, naar voren, om, namens do studenten uiting te geven aan de achting en sympathie, die zij pref. Verdam als mensch en als docent toedragen, on betuigen, dat zijn leerzame en onderhoudende colleges, z\jn oprechte be langstelling voor en meeleven met rijjn stu denten, bjj hen in dankbare herinnering zul len blnvon. Tevens bood hij prof. Verdam als huldeblijk aan een fraai uitgevoerd al bum met fotografieën, van verschillondo plekjes en gebouwen, waaraan voor hem aangename herinneringen uit zijn profes sorale loopbaan in Amsterdam "en Leiden zgn verbonden. Daarop sprak in het bijzonder voor de Litterarische faculteit diens voorz:tter, prof. dr. P. J. Blok nog eemge hartelijke woor den tot den scheidenden collega, wiens heen gaan uit den kring der hoogleeraron een groot verlies was, dat echter, jninder zwaar zal gevoeld worden, omdat men hem niet geheel zal behoeven te missen. Hij wenschte prof. Verdam nog vele gelukkige jaren toe, waarin hij ongestoord zal kunnen werken aan zijn levenswerk: het Middelnederlandse!* Woordenboek. Prof. Verdam dankte korteljjk voor *le hulde hem toegebracht, waaruit duidelijk was gebleken, 7ioe krachtig de sympathie is, die dezen bescheiden geleerden, vriena'elijken leermeester en nobelen mensch zich ver werven heeft, onder allen, "die piet hem in aanraking kwamen. VRIJWILLIG ÏJANDSTORM-MOTORBOOTCORPS. De Zeil-, Roei- en Motorsport-Vereeni- ging ,,De Kaag", die, zooals wij reeds meedeelden, het initiatief tot het gebruik van motor-vaar tuigen ten behoeve van het deger nam, hield Dinsdagavond in heb Zuid-Hollandsöh Koffiehuis in Den Haag, en gisteravond in ,,In den Vergul'en Turk" alhier, een vergadering voor haar leden en geintroduceerden, waarin, in ver band met dit onderwerp, door een des kundig luitenant, een voordracht werd ge houden. De vergaderingen werden geleid door den voorzitter, den heer J. O. Hoolwerff, alhier. Reeds op 8 Aug., dus zeer kort na de mobilisatie zoo verteld; de oorzitter gis teravond, bood de heer Ch. van Spall reeds zijn jacht den legerautoriteiten aan. Kapt. Leers nam toen het initiatief tot oefeningen mob deze vaartuigen door het vrijwillig Leidsch Studentencorps. Do Ge nera/Ie Staf woonde de manoeuvres op de Kagerplassen bij en betuigde zijn ingeno menheid met de resultaten en het g volg er van was, dat tot de opriohting van een vrijwillig Landstorm Motor bootcorps werd besloten. Personen, niet alleen houders van motor-vaartuigen,. maar allen, die met 't vaarwezen in den ruimsten zin bekend zijn, moeten een vrijwillige verbintenis bij den Landstorm aangaan en kunnen dan bij het motorbootcorps worden aan gesloten. Voorloopig zal zich de organisatie tot de beide Hollanden en Zeeland bepalen. Het doel van den spr., die voor de ver- eeniging optrad, was, daarvoor propagan da te maken. Allereerst deed hij uitko men, dat het niet alleen motor-vaartuigen zijn, die oor deelneming in aanmerking komen, ook zeil-vaaptuigen, vletten, enz., zullen er in worden opgenomen. Men sluit een vrijwillige verbintenis voor zijn persoon, zoowel als voor het vaartuig bij den landstorm. Het contract sluit in, dat in oorlogstoestand het vaartuig on voorwaardelijk aan het Rijk moet worden afgestaan. In vredestijd zal van de vaartuigen wei nig gebruik gemaakt worden en geschiedt dit, dan worden de onkosten do>r het Rijk vergoed. De kosten zuMen naar de verbruikswaarde per uur worden bere kend. De vaartuigen zullen voornamelijk gebruikt worden voor het vervoer van troepen, wapens, munitie, fourage, enz. Plaatselijke ter rein-ken nis zal hier voor al van groote beteekenis zijn. Aan het hoofd van het korps zal een kapitein staan, terwijl het verdeeld zal worden in plaatselijke sectiën, wier com mandanten weder rechtstreeks onder de bevelen staan van den corpscommandant. De leeftijd der deelnemers behoeft niet streng tot dien van 19 en 40 beperkt to blijven, terwijl de mogelijkheid niet is uit gesloten, dat het sluiten eener vrijwillige verbintenis tegenover de verplichtingen die hot ingediende wetsontwerp zal kun nen opleggen, faciliteiten verleent. Nadat enkele der aanwezigen vragen hadden gedaan, die welwillend door den spr. werden beantwoord, deelde de secre taris mede, dat zich 23 leden hadden op gegeven en vijf motorbooten waren aan geboden. Gisteravond heeft, onder voorzitter schap van prof. mr. J. E. Heeres, do Unie- liberale kies ver oeniging „Thorbecke" verga derd ter bepaling van haar houding bij de Raadsverkiezingen. In deze vergadering werd modedeeling gedaan van een brief van prof. mr. J. H. Carpentier Alting (v. 1.), in houdende, dat hij zich niet horlciesbaar stolt. Mede was ingekomen een brief van de a.-r.- kiesvereeniging, inhoudende de vraag, of de kiosvereeniging bereid was tot samenwer king bij do a.s. Raadsverkiezingen. Gingen de vrijzinnige kiesvereenigingen hiermede aocoord, dan zou daar tevens uit volgen, dat do openkomende zetels zouden blijven aan die partijen, door welke zij nu waren bezet. j-o O.-H. en de R.-K. kiesvereenigingen zoudon hetzelfde standpunt innemen. Do vergadering bosloot deze overeenkomst met de rochtsche kiesveroonigingen aan te gaan. Het Diploma A voor "de Stenografie Riënts Balt werd verworven door den heer M. van Driol alhier. Eind-Examen Gymnasium. Aan het examen voor A namen 8 candida te- deel. Geslaagd zijn A. A. A. Knajipert, N. Koers, E. Reinhold en J. A. Scheuer. Aan het examon voor B namen 3 candida- ten deel. Geslaagd Alida C. Hoogendijk. Het examen wordt voortgezet met 2 candi- daten voor A en 2 voor B. Afgewezen worden 2 candidaten. Geslaagd is voor het examen in boek houden, handelsrekenen, handelsrecht en ad ministratieve kennis, afgenomen, door do Yoreeniging van Leeraren in het Boekhou den, de heer A. Verhoog, alhier, De Min. van Landbouw hooft bepaald, dat de gewon© Rijksnajaarskeuring van tot dekking bestemde hengsten dit jaar zal ge houden worden o.a. voor Zuid-Holland den 19den October alhier. De penningmeester van de Leidsche Vereeniging voor Kindorherstellingskolo- niën ontving gisteren, als antwoord op den geslaakten noodkreet, een gift ad f 25 voor de uitzending van kinderen naar buiten. Hedenmiddag kwam de fiets van den elfjarigen J. G., aan den Stationsweg, in aanraking met de auto van den heer N., te Amsterdam. De jongen wilde tusschen een tramwagen en de fiufco door rijden. Zelf kreeg de jongen geen letsel, maar zijn fiets werd vernield. De eigenaar van de auto be loofde hem een nieuwe fiets. DIT ONZE STAD. NEDERLANSOH HOSPITA AT. IN FRANKRIJK. Pogingen om eon volledig ingerichte am bulance naar Frankrijk te zenden, zijn afge stuit o.a. op het terecht bestaande verbod van uitvoer van sommige voor een ambu lance onmisbare artikelen. Nu is ondergeteokenden evenwel van be voegde zijde ter oore gekomen, dat, wan neer men kan aanbieden liet personeel, het armamentarium, (behalve datgene, wat wegens het uitvoerverbod ter plaateo ge kocht moet worden) en het benoodigdo geld voor het bedrijf van een ziekenhuis voor een zeker aantal bedden, do Fransohe re geering dan daarvoor het lokaal beschik baar stelt. Naar aanleiding daarvan is door hen oen globale berekening gemaakt dor kosten van een aldus in Frankrijk in te richten Ne- derlandsoh hospitaal voor tachtig patiën ten gedurende drie maanden. De kosten bedragen honderd duizend gulden. Voor en aleer zij nu verdere stappen doen bij de Fransohe regeoring, om de ver gunning te verkrijgen zulk een hospitaal op do bedoelde voorwaarden in te rich ten, is het noodzakelijk, dat zij weten, of de offervaardigheid van hun landgenooben groot genoeg is om de genoemde som bij een te brengen. Voorloopig vraigen zij geen geld, doeh al leen de bereidverklaring een zekere som te ©torten, wanneer het plan tot inrichten van het hospitaal doorgaat. Het spreekt vanzelf, dat zij gaarne toezegging van groo te giften zullen ontvangen, maar dat ook de kleinste kleinigheid dankbaar zal wor den aanvaard. Mevr. dte Wed. OLDEWELT-OTTEN. (Ka-steel Heyen, Gennep, Limburg). Prof. HEOTOR TREUB (Vondelstraat 4C, Amsterdam), J. J. BLUSSE OZ. Voorburgwal 221Amsterdam). In bedoeld hospitaal bunnen, -wanneer het tot stand komt, gewonden van alle na tionaliteiten worden opgenomen. Tot het in-ontvangst-nemen van toezog- gingen voor giften voor dit menschlievonde doel liobben zich do volgende ingezetenen van Leiden bereid verklaard Prof. dr. J. Boeke, Zooterwoudsche Sin gel 8b. J. R. de Bruine Grooncvoldt, arts, Rapenburg 34. C. L. van Buuren, kapt.- luit. t. zee, Noordeinde 5. Prof. dr. P. Th. L. Kan, Breestraat 117. Prof. mr. J. van Kan, Steensohuur 7. Mej. W. Rijke, Oude Rijn la. BROODKAARTEN, De geldigheidsduur van die eerste serie broodkaa rten eindigt, zoo als th ans vol doende bekend zal zijn aanstaanden Maandag, terwijl den volgenden dag de nieuwe serie, gemerkt met het cijfer II, geldig wordt. Inzake de verstrekking der nieuwe brood kaarten zij het volgende gemeld Vrijdagmorgen wordt een aanvang ge maakt met do verzending der tweede serie en de meeste verbruikers zullen dus Zater dagavond reeds in het bezit zijn van do nieuwe broodkaarten. De directie van het broodbureau ver trouwt, dat zij, die in 't beat zijn van een broodkaart dor eerste serie, deze, na Maan dag, zoo spoedig mogelijk, doch in elk ge val vóór Vrijdag 25 Juni, 's middags 12 uren, zullen terugbezorgen aan het bureau Vdsohmarkt 18. Bewoners van buitengemeenten en zij, dio te dezer stede te ver van heb broodbu reau wonen, kunnen hun kaart voorzien van oen behoorlijk adres, per post verzen den zonder porto. Een bandj e om de broodkaart, met het adres: ,,Aan het Broodbureau, Yisehmarkfc 18, Leiden" is de beste wijze van verzending per post. I>en verbruikers wordt echter dringend verzocht zooveel mogelijk persoonlijk hun kaart aan het broodbureau te bezorgen. In g'een geval mag die kaart ter bezorging worden meegegeven aan bakker of brood bezorger. Evenzeer is het verboden om op de oude broodkaart na Maandag 21 Juni Regee- ririgcbrood te betrekken, terwijl de nieuwe broodkaart niet oer dan Dinsdag mag wor den gebruikt. Overtreding van een en ander heeft ten gevolge, dat onvoorwaardelijk en onmid dellijk de kaart wordt ingetrokken en aan overtreder geen goedkoop brood meer zal worden verstrekt-. Het broodbureau is do volgende week voor de in-ontvangst-neming der oude broodkaarten geopend van 9—1, 2—5 en van 79 uur. Wij vertrouwen, dat oen ieder zal mee werken. UITVOER VAN VARKENS. Do minister van landbouw heeft I. a. voor het tijdvak van 19 Juni t/m. 13 Juli het totaal aantal kilogrammen, waar voor de ingeschreven exportours in maxi mum consenten kunnen bekomen, vastge steld op hetzelfde aanta-l kilogrammen als op hun certificaten voor de periode van 19 April tot 18 Mei was vermeld b. den directeur van het Rijks- Centraal Bureau tot regeling van den afzet van var kens on varkensvleesch gemachtigd, het sub a bedoelde maximum te bepalen voor hen, die nog als exporteur zullen worden ingeschreven II. a. v.oor het tijdvak van 19 Juni t/m. 18 Juli lo. den in art. 13 van bovengenoemde beschikking sub a bedoelden prijs per K.G. slachtgewiclit bepaald op 0.80 2o. het in aangehaald art. sub b bedoel de gcwic'-htsperoentage bepaald op 80 b. den directeur van het Rijks-Centraal Bureau tot regeling van den afzet van var kens en varkensvleesch gemachtigd, den sub lo. vastgestelden prijs eenigszins te verhoogon voor vaakens van meer dan 100 K.G. slaohtgewicht, en, wanneer, in over leg mot de afnemers, genoegen kan worden genomen met de levering van varkens van minder dan 100 K.G. slaohtgewicht, den prijs voor die varkens eenigszins verlaagd. UITVOER VAN PLUIMVEE. De minister van Landbouw heeft den uitvoer van jonge hanen van 21 Juni af toe gestaan, ingesteld een Rijks- Centraal Bu reau tot regeling van den uitvoer van pluimvee en benoemd tot directeur van dit bureau H. B. Beaufort, pluimveeteelt- consulent te Amersfoort. VONNISSEN VAN HET FRANSCHE PRIJZENHOF. De minister van Buitc-nlandscho Zaken brengt ter kennis, dat op zijn Departe ment inzage kan genomen worden van het vonnis van het Fransohe prijzenhof in zake de geldigheid van het in beslag nemen van verschillende partijen goederen ex s.s. Atlas", door het Fransche oorlogsschip „Malbe", en van het vonnis van het Fran sohe prijzenhof, d.d. 16 April 1.1. in zake de geldigheid van liet in beslag nemen door de Fransohe autoriteiten van velschillende goederen uit het Noorsohe s.s. ,,Eir'\ Tot 28 Augustus staat do gelegenheid open om van deze uitspraken in hooger beroep te gaan. VERLOF VOOR HARINGYISSCHERS. Op een desbetreffend verzoek van de ree- derijvereen. „Vuurbaak" te Katwijk-a an- Zoo, gericht aan don minister van oorlog, om vrijstelling van dienst voor onder do wapenen zijnde visschers gedurende den tijd van dó haringvies cherij is door tus- schenkomst van den Hoofdinspecteur der Visscherijen, het volgende telegrafische antwoord ingekomen „Minister van Oorlog is bereid verlof te ver leen en aan nog onder de wapenen zijn de leden der bemanning van haringvis- seborsvaortuigen voor zoover deze uitge rust of in uitrusting zijn, met uitzondering van de manschappen behoorendo tot korp sen, die reeds te veel in sterkte zijn ver minderd j dlib is reeds het geval bij torpe- disten en vermoedelijk ook pontonniers. Er moet in verband met administratie behandeling op gerekend worden dat de manschappen, welke verlof kinjgen, eerst na meerdere dagen ter plaatse kunnen zijn. Wil reeders in Uw gemeente met voor gaande in kennis stellen en waarschuwen dat voor nog niet uitgeruste schepen of voor die, met welker uitrusting pas begon nen is, niet op verlof kam worden gere kend." VOOR tDE BELGISCHE KINDEREN. De .jongste verantwoording van het R.-K. Huisvestings-Gmiité .te Leiden, wijst een to taal ..bedrag van ingekomen giften aan van f 15.845.38i/2- Op de jongste lijst komt o.a. oen gift voor yan f50, de eerste uit Zwitserland, benevens .een gift van f100, van J. T. C. te Santpoort. De direct e vin het Comité is gevestigd Witte Singel S4D, Leiden. TURKIJE EN DE MOHAMMEDANEN IN NEDELANDSCH-INDIE. Het jpers-bureau te Konstantinopel J>ubli- ceerfc ;een communiqué, waarin onder opmer king, ,dat Nederland een bevriende natie is en dat de „heilige oorlog" alleen gevoerd wordt 4-egen de aan het Kalifaat vijandige mogendheden, fie ontstemming der Ottomaan- sche regeering wordt te kennen gegeven aan het Turksche comité voor nationale verdedi ging over een door dat comité uitgegeven brochure. Deze brochure bevat, op aanstich ting van Mohammedanen op Java, eonige voor Nederland onaangename uitlatingen. De brochure mocht eerst worden uitgege ven, nadat de aanstootgevende passages wa ren geschrapt. Het comité \oor nationale verdediging pu bliceert nu een verklaring, waarin diep leed wezen wordt uitgesproken over de geïncri mineerde uitdrukkingen, die in het geschrift waren ingeslopen. j UITGEVAREN TRAWLERS. Van de opgelegde trawlers vertrokken Dinsdag naar de kustvisscherij de trawlers Annie," „Martha," „Frohn I," „Vischjan" en „Bruinvisch", en naar IJsland de trawler „Wilhelmïna'j Woensdag is naar IJsland ver trokken de stoomtrawler Ernestina Pau- liDa." HET ONGELUK MET DB „BR. 19.'" Uit de nadere berichten omtrent het onge luk met de „Breskens 19", het visschers- vaartuig, dat gistermiddag 12 uur, nabij Inocke ,op de Wielingen op een mijn is ge- loopen en daardoor in de lucht vloog, blijkt, dat niet zeven personen zijn omgekomen, zooals we 'gisteren in het bericht, dat in een gedeelte der oplage kon worden mee- gcdeeld, meldden, maar dat er vier personen het leven lieten. Het zijn twee mannen, de broeders E. en A. Hoogstad, beiden gehuwd en de jongens Van Overbeeke en Tango. In Breskens werd de ontploffing gehoord. TWEE NEDERLANDERS GESNEUVELD. den landbouwer G. Meyer, te Laar, bij Coevorden, is bericht ontvangen, dat zijn twee zoons in het Duitsche leger, in Noord- Frankrijk zijn gesneuveld. QQSTENRIJKSCH GOUD NAAR AM- STERDAM. Wederom is te Amsterdam uit We nen aan gekomen een zending goud van 100 kisten, ter waarde van 5 millioen kronen voor de Amsterdamsche Bank. NIET VLUCHTEN 1 Door den territorialen bevelhebber in Zeeland ia aan de bevolking van Zeeuwsch- Vlaanderen bekend gemaakt, dat, indien onverhoopt Nederland in oen oorlog wordt gewikkeld on vijandelijkheden to verwachten zijn in Ze euwsoh-VI aan de ren, do bevolking verzocht wordb niet van verblijf te veranderen. De communicatie middelen met het overige deel van Zee land rijn dan niet meer ter beschikking van het publiek en de nadering van Terneuzen en Breskens zal dan verboden zijn. Aan de bekendmaking is toegevoegd, diat zij geen reden tot ongerustheid behoeft te geven, doch dat rij uitsluitend plaats heeft ten ein de de bevolking niet onbekend te doen zijn met do door het militaire gezag noodzake lijk geoordeelde verbodsbepalingen. AAN DE NEDERLANDSOH BELGISCHE GRENS. Do territoriale bevelhebber in Zeeland maakt het volgende bekend Heb is aan ieder verboden, zich zonder bepaalde noodzakelijkheid binnen een af stand van 50 meter van do grens op te hou den, welke noodzakelijkheid echter niet al tijd behoeft te blijken uit een doo-r een mi litair commandant afgegeven vergunnings bewijs. Het' ia verboden, zoowel van als naar België de grens te p&sseeren langs an ders dan de heerbanen en de door de Di rectie der Belastingen aangewezen wegen. Overtreding wordt gestraft met drie maanden hechtenis. Door deze verorde ning vervallen allo andere. Op aanzegging van militaire zijde moet em

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1