Gemeentezaken STOOMVAARTLIJNEN. FEUILLETON. N». 16960 3$ïaao*ïag; Juni. Tweede lad. A®. 1915. LEIDSCH DAGBLAD Officieels Kennisgeving, VERGADERING van den GEMEENTERAAD VAN LEIDEN, op DONDERDAG 17 Juni 1015, des n.m. te twee uur. Te behandelen onderwerpen Aanwijzing van loden -van don Geruoenteraad om. zoo noodig. ls plaatsvervangers op te treden van den Burgemeester, als voorzitter van hot Hoofdstcmbureau in hot eorsto kiesdistriot, voor de eventncelo stemming en herstemming ter bo- noomi'-- van leden van den Gemeenteraad. Benoeming van de leden on de plaatsvervan gende loden van hot Hoofdste" 'bureau in het ©ersto kiesdi6triot en .n de voorzitters, leden on plaatsvervangende leden van de overige stem bureau*, voor de oventneelo stemming on her stemming ter benoemin van leden van den Gemeenteraad. Benoeming van oen Commissaris der Gemeente lijke Bank van Leon- (116) Benoeming van oen leeraar in de wiskunde aan do Hoogero Burgersohool voor Jongens. (106) Benoeming van- een leeraar in het boekhouden fian do Hoogero "^-Tgersohool voor Jongons. (106) Benoeming van oen onderwijzer mot verpliohto hoofdakte aan de sohool der 3o klase No. 3. (103) Benoeming van eoi. onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de sohool der 4e klasse No. 1. (103) Benoeming van een onderwijzer aan de Buiten- BoWono School voor Lager Onderwijs. (107) Verzoek van ifoj. B Alter—Do Jcng om bosten- diging in betrekking van Stads-vro-: J- VTonw. (104) Verzoek van W. M. Dudok om eervol ontslag als Ingenieur, -laatsvervangend Directeur der Gemeentewerken. (117) Verzoek van Mej. J. 17. Zwart om eervol ontslag als onderwijzeres in de handworken aan do sohool der 3e klasse No. 4. (102) Horatemmlag over hot voorstel om niet over ts gaan tot verliooging van het uurloon der steen houwers in bestekken van gemeentewerken en derhalve afwijzend te beschikken op het desbe treffend verzoek van de afd. Leiden van don Centralen Bond van Bouwvakarbeiders. (86) Voorstel tot bestendiging var de huur van het Winkelhuis Breostraat No. 92, aan A. B. Timmer- mann. (108) Voorstel tot onderhandschon verkoop van de installatie in het Liernureebouw aan H. Begeer. (110) Voorstal: A. om oen strookje grond, groot 1 M1., in ge bruik bij do "Witte-Poortkazerne, van het Bijk terug te nemen; om het sub a bedoeld strookje grond te ver- koopen aan do Vereeniging tot instandhouding en bevordoring van den bloei der Kweekschool voor Zeevaart te Leidon. (112) Voorstel tot onder «-"Who opdraoht van de levering der verwarmings-installatie in dj sohool aan de Duivcnbodu&traat aan de firma W. J. Stokvis, te hem. (109) VoorBtel tot bestondiging van de aanwijzing Van het beneden-aohtorlokaal van het peroeel Breestraat No 119 al3 pohoollokaal, behoorende bij do Jongensschool 2e klasse. (98) •Voorstel t tot kostelooze ingobruikgeving aan het Rijk van vorsohillende lokalen 00 de benedenver dieping der Hoe ere Btirgerschool acdli do Pieterskerkpracht, ten behoeve van do sohool tot opleiding van surnumerair* voor den In- disohen post-, telegraaf- en telophoondienst; b. tot beschikbaarstelling van gelden voor de verbouwing der sub a bedoelde benedenver dieping. (119) Voorstel tot uitbreiding van den eidsohen Keuringsdienst van eet- en drinkwaren over de gemeente Noordwijk. (118) Voorstel tot goedkeuring van een overschrijding van hot voor de uitbreiding van het gaspompste.- tion aan den Maresin- a) en de verzwaring van de persleidingen toegesta-: u bedrag (111) Voorstel tot verhooging van eonigo po9ton der begrooting, dienst 191' warvan de raming te laag is gebleken. V' Voorstel tot voldoening van oen 2-tal onbetaald gebleven rekeningen over 1913, uit den nost voor Onvoorziene Uitgaven voor 1914. (105) Voorstel tot wijziging der begrooting. dienst 1915, in verband met hot nadeolig slot van de oxpioitatie der Bleotrloiteitsfabriok over 1914. (120) Voorstel tot bo3ohikbaar?tolling van gelden, be- noodigd voor de vernieuwing van een gedeelte walmuur aan de Langegraoht, bijaldien tot die .vernieuwing mocht worden besloten. (113) Verzoek Th. Enderle e.a. om verplaatsing van do op de* Bloeinmarkt ea op den Apothekers- dijk gehouden wordendo groente- en ooftmarkten en veilingen, (114) Voorstel het vorleenen van afsohrijvir>~ van plaatselijke direeto belasting, dienst 1">14, (100) Voorstel 1 a. tot vaststelling van het I.ohier der plaatselijke direoto belasting, dieujt 1915; b. tot vaststelling van heb vermenigvuldigings- cijfer, bedoeld in art. 9 der Verordening, rege lende de heffing van een plratseb'jke directe belasting te Leiden. (101) Bezwaarschriften tegen aanslagen in do plaat selijke direoto belasting, dienst 3914. (99 en 115) Hoofdelijke Omslag. B. en W. hebben do eer den Raad ter vaststelling aan te bieden het kohier der plaatselijke directe belasting, dien3t 1915, Bij de gemeente-begrooting voor 1915 in de opbrengst dezer belasting geraamd op f537.105. Na aftrek der vermoedelijke opbrengst der Suppletoire Kohieren en van het Foren senkohier en na verhooging van het daar na verkregen bedrag met oen som, wegens verlies voor kwade posten, zal het te hef fen bedrag bedragen f547.160.25. De een vermenigvuldigingscijfer één zou de opbrengst der belasting bedragen 186,471.44. Ten einde derhalve een op brengst van ongeveer f547,160.25 te ver kregen, moot men het vermenigvuldigings cijfer vaststellen op 6.35. Het gemiddelde heffingspercentage van het belastbaar in komen bedraagt alsdan 5.614 pCt. Op grond van het vorenstaande geveiï zjj den Raad alsnu in overweging: lo. over te gaan tot vaststelling van het kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1915, tot een totaal bedrag van f9.745.230; 2o. het vermenigvuldigingscijfer, bedoeld in art. 9 der verordening, regelende de hef fing van een .plaatselijke directe belasting, te Leiden, vast te stéllen op 6.35. Nad «dig Saldo Elcotrioiteitsfnbriok. üit de door Commissarissen der Stede lijke Fabrieken van Gas en Blectriciteit in gediende rekening over het jaar 1914 blijkt, dat de exploitatie der electnciteitsfabriek sluit met een nadeelig slot van f 46681.59Va', waarvan komt ten laste van de electriciteits- fabriek fdd^OO.Oiys' en van de afdeeling „Tijdaanwijzing" f2281.58. Ten einde bij on veranderde vaststelling dier rekening de ver- eischte gelden voor de uitkeering van het nadeelig slot beschikbaar te hebben, zal tot verhooging van den post volgn. 140 „Uit gaven voor de Stedelijke Fabrieken van gas eu eleotriciteit" moeten worden overgegaan. Op genoemd artikel i3 ten behoeve van de betaling van het nadeelig slot der afdeeling „Electrische Tijdaanwijzing" reeds een be drag van f1648 uitgetrokken; een verhoo ging van het artikel met f 46,681.591A £1646 f 45,033.59W is derhalve vol doende. Dit bedrag kan worden gevonden uit de hoogero opbrengst van eenige ontvangstpes- ten en de overschotten op verschillende uit gaafposten, zooals op den overgelegden be- grootingsstaat nader i3 aangegeven. B. en W. geven den Raad mitsdien in overweging tot vaststelling van dien staat te besluiten. Benoemingen en Ontslag. Door B. en W. wordt voorgesteld mej. B. AlterDe Jong op haai' verzoek weder voor drie jaren in haar batrekking van Slads- vroedvrouw te bestendigen. Ter vervulling van de vacature van Com missaris der Gem. Bank van Leening, welke op 1 Juni j.l. is ontstaan door de perio dieke aftreding van den heer A. Corts, die zijn wensch heeft te kennen gegeven om met meer te worden herbenoemd, wordt, na raadpleging van Commissarissen, door B. en W. het volgende dubbeltal aange boden: lo. K. H. Korff; 2o. J. Korevaar P.Azn. Zij verzoeken den Road tot een be noeming over te gaan. Voor de benoeming van een leeraar in do wiskunde en van ten leeraar in het boek houden aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens alhier, ter voorziening in de vacatu res welke zijn ontstaan, tengevolge van het ontslag, verleend aan den heer C. E. Hoo- rens van Heijningen, worden door B. en W. aanbevolen: Voor leeraar in do wiskunde: lo. A. M. Overeijnder, werktuigkundig in genieur, leeraar aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te Zwolle: 2o. M. E. van Terwis- ga, werktuigkundig ingenieur, leeraar in de wis- en wergtuigkunde aan de Hoogero Bur gerschool met 5-jarigen cursus, te Snoek; 3o. D. J. IVagner, werktuigkundig ingenieur, leeraar in de werktuigkunde aan de school van bet genootschap „Mathesis Scientiarum Genitrix," te Leiden, tijdelijk leeraar in de wis- en natuurkunde aan twee Hoogere Bur gerscholen met 3-jarigen cursus, ts Rotter dam. Voor leeraar in het boekhouden: lo. J. Tulleners, tijdelijk leeraar in het boekhouden aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens te Leiden, leeraar aan den han delscursus der vereeniging „Kennis is Macht" aldaar en aan het Instituut „Taan- man", te 's-Gravenhage; 2o. J. H. de Groot, leeraar in het boekhouden aan de Goneraal Egbert Haniaschooi, te 's-Graven hage. VOORDRACHTEN VOOR ONDERWIJZER: School 3de klasse No. 3. lo. A. van der Hoogt, onderwijzer aan de O. L. sohool der 3de kl. No. 5, te Leiden: 2o. P. Rinck, onderwijzer met ver plichte hoofdakte aan de O. L. schoei te Ederveen; 3o. J. H. J. Sengers, onderwij zer aan de O. L. school der 3de klasse No. 7, te Leiden. School 4de klasse No. I. lo. P. Rinck, onderwijzer met verplichte hoofdakte aan de 0. L. school te Eder veen; 2o. P. Schuijer, onderwijzer met ver plichte hoofdakte aan de O. L. school te Bolnes; 3o. J. H. J. Sengers, onderwijzer aan de O. L. school der 3de kl. No. 7, te Leiden. School voor Zwakzinnige kinderen: lo. M. van Zwieten de Blom, onderwij zer met verplichte hoofdakte aan de 0. L. School 3de kl. No. 3, te Leiden; 2o. A. M. van Sermondt, onderwijzer met verplich te hoofdakte aan de 0. L. Scheel 3de kl. No. 7, te Leiden; 3o. A. van Wamelen, onder wijzer met verplichte hoofdakte aan de O. L. School 3de klasse No. 3, te Leiden. Tegen inwilliging van het verzoek van den lieer W. M. Dudok om eervol ontslag als- Ingenieur, plaatsvervangend Directeur Gemeentewerken, bestaat noch bij de Com missie van Fabricage, noch bjj B. en W. bezwaar. Zjj geven derhalve in overweging aan den heer W. M. Dudok op zijn verzoek, met ingang van X Juli a.s., eervol ontslag te verleenen. Voorts geven B. en W. in overweging aan mej. J. W. Zwart op verzeek eervol ontslag te verleenen als onderwijzeres in de handwerken aan de school 3de kl. No. 4 ea v/el mot ingang van 15 Aug. e. k. In de Raadsvergadering van den 5den Februari 1914 werd besloten, om, met het oog op het gebrek aan plaatsruimte op de openbare school der 2de klasse voor Jongens, het beneden-achterlokaal van het perceel Breestraat No. 119 tijdelijk, doch niet lan ger dan tot I Juli 19i5, aan te wijzen tot schoollokaal, behoorende bij die school. Aangezien nu de nieuwe school der 3do klasse aan de Duivenbcdestiaat eerst in den loop van het volgende jaar in gebruik zal kunnen genomen worden do aanbeste ding toch voor den bouw dier school had pas in den loop dezer maand plaats en in verband daarmede bet gebouw aan de Largebrug, waarin thans gevestigd is de School der 3de klasse No. 4, ook eerst tegen dien tijd kan worden ontruimd en ingericht voor een nieuwe school der 2de klasse, zal het, voor een behoorlijke klas- senverdeeling noodig zijn, dat het lokaal aan de Breestraat ook nh I Juli 1915 nog tijdelijk als schoollokaal in gebruik blijft, B. en \V. geven daarom den Raad in overweging daartoe te besluiten. Geen Verplaatsing van de Groenlcn- cn Ooftraarklen. Door Th. Enderio en 5-1 .andere bewoners van de Bloemmarkt en den Apothe-ke-rs- dijk zijn klachten geuit over do groenten- en ooftmarkten en de veilingen, die aldaar worden gehouden en wordt er door hen op aangedrongen voor die markten en veilin gen een andere plaats aan te wijzen. Deze klachten zijn niet nieuw eeggon B. on W. Reeds eerder toch, wondde verschil lende bewoners van den Apothekersdijk zich tot den Raad met het verzoek, om tot verplaatsing der markt over te gaan, ter wijl ook over liet geblaf d'er honden op do Bloemmarkt, feitelijk do hoofdgrief in het adres, meermalen klachten tot B. on W. werden gericht. Een verplaatsing der markten cn veilin gen is echter, volgens B. on W., niet wel mogelijk. De door adressanten opgenoem de 'oerreincn zijn voor het beoogde doel te klein en andere geschikte plaatsen zijn op het oogenblik eenvoudig niet te vinden. Eou verplaatsing is derhalve, de' Commissie voor het Marktwezen zegt het in haar rap port terecht, op het oogenblik onuitvoer baar. Ook tegen het geblaf der bonden op do markt is weinig te doen. Het eenige middel, om het geblaf althans oenigermate te verminderen, bestaat hier in, dat de lastigo honden zooveel mogelijk van elkander verwijderd worden gehouden en dat het ophitsen dor honden door jon gens wordt tegengegaan. Zooveel mogelijk wordt hiervoor dan ook door het m.arktper- soneel en door do politie zorg gedragen. Noch aan de Commissie, noch aan B. en W. is mogen gelukken aan de klachten op afdoendo wijze tegemoet te komen cn dat adressanten zich dus het ongerief, dat zij beweren tengevolge va.n de markten en vei lingen te ondervinden, voorloopig nog zul len moeten blijven getroost-en. Zoo erg als adressanten dit willen doen voorkomen, lijkt dit B. en W. echter niet. Met de Commissie van het Marktwezen toch zijn zij van oordeel, dat de geuite klachten niet van eenigo overdrijving zijn vrij te pleiten, terwijl de omwonenden tevens ever bet hoofd zien, dat, zooals de Commissie voor bet Marktwezen het uit drukt, de Bloemmarkt niet do eenige stads buurt is, alwaar bet wonen eenig ongerief medebrengt. Op grond van een on ander geven zij mistdien in overweging hun te machtigen aan adressanten te antwoorden, dat tot de door hen gevraagde verplaatsing vajn de markten en veilingon op den Apothokc-rs- dijk en de Bloemmarkt vooralsnog niet lca.a worden overgegaan. Wijziging der Begrooting voor 1914. Door B. en W. wordt den Raad medege deeld, dat do raming van oen aantal posten van de gemeentcbegrooting 1911 niet toe reikend is gebleken voor de vereischte uit gaven. Het werkelijk uitgegeven bedrag overschrijdt de raming met een totaal van f 2-9579.23. Hier tegenover staan ook eeni ge posten waarvan de opbrengst de raming hoeft overtroffen waaronder de ontvang sten ter zake van de waterleiding, de op- oenten op de hoofdsom der belasting op het personeel, de bijdra go van het Rijk voor het onderwijs, zoodat met een verminde ring van den post onvoorziene uitgaven met f 3378.G31 bovengenoemd bedrag daardoor wordt gedekt. Verhuring Winkelhuis. B. on W. stellon don Raad voor het aan de gemeente toebehooraod winkelhuis Breestraat 92 tot 15 Sept. 1915 verfruurd aan A. B Timmermann tegen een jaarlijk- schen huurprijs van ƒ025 wederom gedu rende 5 ja,£tr tegen, d&nzelfdeci prijs en on der dezelfde voorwaarden a^un genoemden. Timmermann te verhuren.. Aanleg Centrale Verwarming. Voor don aanleg der Centrale verwar ming in de nieuwe sohool aan do Duivon- hodestra»a.t werd aa.n een viertal op dit ge bied gunstig bekend staande firma's prijs opgave gevraagd. B. on W. gevon den Ba-ad in overweging den aanleg op te dra gen aan de laagste inschrijfster zijnd© de firma W. J. Stokvis te Arnhem voor f 3025.05. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. „Baweari" (uitreis) vertrok 10 Juni van Aden; ..Celebes" arriv. 12 Juni van Amsterdam to Ba tavia; „Grotiua" (thuisreis) vertrok 12 Juni van Singapore; „Re"r> V-randt" (uitreis) passcerdo 11 Juni Gibraltar; „Karimosn" "huisreis) v rtrok U Juni van Port-Said; „Prinses Juliana" (uit reis) arriv. J1 Juni to Singapore? Tondel" (thuis reis) is 11 Juni Carvoeiro gepasseerd; ..Boeton" vertrok 13 Juni van Amsterdam naar Port Talbot; „Krakatau" (uitreik v 'rok 12 Juni van Genua. ROTTERDAMSCHE LLOYD. ..Jacatra". van Botterdam naar Norfolk, pas seerde 11 Juni Wight: „Malang". van Batavia naar New-York, passeerde 10 Jur.i St,-Michaels; ..Merauke" (thuisreis) passeerde 11 Juni Perim; ..Ternate" (uitreis) passeerde 10 Juni Point, de Galle; ..Wilis" (uitreis) -regeerde 11 Juni Penioho. KON. WEST-IND. MAILDIENST. „Agamemnon (thu' reis) vertrok 11 Juni van Puerto Plata. HOLLAND-AMERIKA LIJN. „Mesna" vertrok 12 Juni v Rotterdam naar New-York; „Nieuw Amsterdam" arriv. 11 Juni van Rotterdam te New-York..Rotterdam", van New-York naar Rotterdam, arriv. 11 J i te Deal; „Zijldijk" vertrcJ- 10 Juni van Savannah naar Rotterdam; Polynesia'' vertrok 11 Juni van New-York naar ^off.^rdam: „Zaandijk", van New- York naar Rotterdam, is 10 Jnni bij Tirol ge ankerd; „Amsteldijk" arriv. 10 Juni van New» Orleans to Mobile; „Ilelena" arriv. 10 Juni vau New-York te Viiadolphia. KON. HOLL. LLOYD. „Frisia" (uitre" :lrok 11 Juni van Pernam-J buco; „Gooiland" (thuisreis) passeerde 11 Juni Fomando Noron1 - ..Kennemer'.and" (uitreis) ar riv. 11 Juni to Ria Janeiro; Tnbantia" (uitreis) arriv. 11 Juni te outh. ACADEMIENIEUWS. Amsterdam. Tot arts zijn bevorderd, mej. A. C. Hissink, geb. te Krawat, en de heer H. J. H. Leygraaf, geb. te VenLo. In Noordpoolduisternis* 8) •Want daar ginds lag Spitsbergen, het eiland van de duizend gletschers, waar man nendaad door eeuwen heen strijd had ge voerd tegen do luimen der natuur, en waar in de lange nachten menschen hadden ge leefd en geleden, terwijl de geweldige win terstormen loeiden om hun hutten. in. DE MIST. Het was een vroolijk middagmaal aan boord van „Victoria". Het gerucht van het hoogo eiland, dat aan bakboordszijde oprees, had ao geestdrift van de passagiers verhoogd en ook hun eetlust. Ze hadden immers allen een gevoel van het buitengewone van zulk een tocht, zoo Loog noordelijk In do IJszee. Het was waar lijk geen gewone ïeis midden in de be schaafde wereid. Neen, nu voer men op wegen, waar de meest ondernemende men schen hun leven op het spel hadden gezet, on: de grenzen van ons weten uit te breiden. Deze streken konden immers vertellen van ir.annen als Scoresby, Parry eu Markham, en iedere punt en iedere bocht droegen namen, die in de geschiedenis van 'het pool-oncler- zoek zullen blijven leven. Was het dan te verwonderen, dat men in alle bescheidenheid zich eer.igennato Verwant voelde aan een Nordenskiöld, Nansen, André en anderen? Er was intussohan dit groote verschil. dat men aan boord van „Victoria" geen nood leed. Integendeel. De voeding was berekend voor de meest verfijnde smaken. Er werd onophoudelijk ge geten. Men behoefde geen vrees te koesteren voor scheurbuik. Daarentegen werd men da gelijks bedreigd deer maagongesteldheid en alle andere ziekten, die hun oorzaak ma den in overdaad van 'spijzen. Zooals reeds gezegd is, was het dien middag terwijl men voer onder de Goorn- sund-toppen -aan tafel bijzonder levendig. Kapitein Strohmann presideerde zelf. Apn zijn rechterhand zat barones Frida en links van hem de Fransehe professor, dio glom van goed humeur. „Is het niet wonderlijk," begon hij tegen zijn mooi overbuurtje. „hier varen we vrij en ongehinderd in een vaarwater, waar anders ijs ligt als een muur. De loods klom daarstraks in den fokkemast; er was geen ijsklomp te zien, zoo ver zijn kjjkor reikte. We komen zondor moeilijkheden nog vóór middernacht in Agardh-Baai. En daar zal ik een gletscher naar u doopen, Freule; uw naam zal een van de meest beroemde wor den in de geschiedenis der geologie A proposhoe was die jonge Noor, dien ik aan u voorstelde? Jk hield van dat gezicht." De jonge barones wierp een vluchtig on derzoekenden blik over de tafels. Geheel onderaan aan oen bijtafel, zag ze, dien ze zocht, naast den stuurman zitten. „0," zei ze lachend, „hij was vreeselgk Noorsch, zei geen woord, maakte enkel een buiging, die niet heel sierlijk was." „Dat kemt uit." De Franschman boog zich over de tafel heen en fluisterde: „De zaak' is, dat ik een Hinken man noodig heb, die aan kan pakken, als 't er op aan komt. Kijk eens rond, freule, en zeg of u een (mensch ziet, behalve den kapitein en mij dan die niet bang is, natte voeten te krijgen. Of één enkelen, die zijn mond kan houden op het gepaste oogenblik? J», kijk u maaru zal er geen één aan tafel vindon, vóór u komt aan den blonden Noorman daar onderaan bij de deur. Hy kan geen buiging makenuitstekend. Maar hij kan wel een gletscher forceeren. of een omhelzing wagen met een ijsbeer als ik die schouders juist beoordeel. Hebt u zijn oogen gezien, freule? Daar liggen won- Her-gebeurlijkbeden in. Ik heb dat soort knenschen vroeger gezien. Ze bogen ook slecht, hun conversatie was niet veel bijzon ders. Maar ze zwoegden zich half dood zon der te klagen en speelden met een revolver, zooals u, freule, met uw vork speelt. Het waren goudgravers Mj do Uukonrivier. Het leven was voor ben hazard. Ze speelden poker met vrouw" Fortuna en verloren in den regel. Maar ze droegen hun verlies met kalmte, want 's levens spel had hen tot mannen gemaakt „U hebt gelijk, professor," zei kapitein Strohmann. „Ik heb nogal veel gepraat met den Noor, die daar zit. Een eigenaardige vent. Hij heeft Alaska doorkruist en verteJT de veel grappigs aangaande zijn leven in de armoedige hut bij Dawson City. Hjj kent ook Spitsbergen goed. Twee jaar geleden ging Ihijj op sneeuwschoenen alleen van Kaap Boheman in de IJsfjerd naar het Zep- pelinluchtschipstation in Grossbay. Ja zeker, die jonge pan kent zijn zaakjes goed, al zou hij in een danszaal misschien geen suc ces hebben." i De jonge (lanie glimlachte over de geest driftige loftuitingen van die twee oudere heeren. „Ikboud niet van dat 3lag sportmenschen," zei ze koel. „Tegenwoordig hebben we re volvers niet zoo noodig. Ik zou veel meer houden van een mail, die van Götbe on Heine iets wist, dan van iemand, die enkel aanleg had om beren te schieten en op sneeuw- Bchoenen te loopsn." „En wat zegt u van een mengeling zoowel van bet een als van het ander?" vroeg de professor. „O, als ik in mijn jeugd me wat minder voor literatuur en meer voor het leven in de vrije natuur had geïnteres seerd. De wetenschap eischt veel inanuelijke kloekheid, zal ze vruchtbaar zijn. Ze moet niet tusschen boeken beschimmelen; ze moet naar buiten op vrjj terrein. Maar wjj wisten toen niet beter. En daarom ben ik zoo'n be lachelijke half oude kerel geworden met lang haar, slechte kniegewrichten en een vree- seljjken praatlust!" De barones lachte vroolijk, liet uitgelaten lachen van een jonge, levenslustige vrouw. „Nu moest mijn vader u gehoord hebban," riep ze. „Dat zou als uit zijn hart gespro ken zijn, als de jicht hem plaagt. Daarom commandeerde hij mij ook naar buiten, op reis naar Spitsbergen, niet zijn ouden vriend, kapitein Strohmann. „Haast je, de heele wereld te zien, vóór je trouwt," zei bij. De jonge dame bloosde over haar eigen vrijmoedigheid. „De heeren willen 't me 'wel vergeven," voegdo ze er met een zekere deftigheid aan toe, „dat ik hun lastig ral met die particu liere mededeelingenZeg eens, kapitein, !wat is er eigenlijk aan deze oostkust, dat zoo de moeite van het onderzoek waard schijnt te zijn?" „Ik ben hier nooit geweest," zei de kapi tein, „om de eenvoudige reden, dat het een bijzonder zeldzaam verschijnsel is, dat da fjord in het geheel geen ijs heeft. Geep enkele toeristboot is ooit dezen weg gegaan. We slaan een record." „Is het geheel zonder gevaar? Is het niet mogelijk, dat we op een ijsberg stooten?" „Neen," in dat opzicht is er geen risico,, meent de loods. Het eenigste, wat gevaren inhoudt, zou zjjn, dat het plotseling begon to misten. De stroom is hier bijzonder sterk langs de kust, zoodat het vooruitzicht rond te drijven, niet heel vroolijk is. Maar dan hebben we onze ankers „Als daarvoor de diepte maar niet ta groot is," viel de professor in de rede. „Maar komt mist hier niet heel zelden voor?" vroeg Frida. „En het zou wel vreemd, zijn, als die juist zou komen, terwijl wij hier varen. Dat zou onbeleefd zijn, niet waar, kapitein?" Het baronesje ontving geen antwoord op die vraag. De wachtdoende stuurman kwam de eetzaal binnen, wrong zich door de men schen heen tot aan het hoofd van de tafel en fluisterde den kapitein iets tee. Deza keek verbaasd op en een menschenkencen zou een rimpel van diepe zorg ontdekt heb ben op het breede, verweerde voorhoofd. Maar hij keek glimlachend in het rond, knikte vriendelijk tegen den stuurman ea zei: „Ik kom dadelijk." De stuurman ging heen en de kapitein zette het gesprek voort, ofschoon wel waU gedwongen. De barones lette op alles. (W°r<ït vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5