CIRCUS CARRE. Nederland en t!s Dedsg. N®. 16980 PvS aasiciag 44.- Jisni, A0. 1915. (£)eze fëourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. eOEOKOOPE PLAATSBEWUZEM Op WQENSDAS 16 Juni van DONDERDAGAVOND. DAGBLAD PBIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—8 regel» ƒ1.05. lodere regel meer ƒ0.17). Kleine edrertentiën van 30 woorden 40 Cents oontant; elk tiental woorden meer 10 Cent». Voor het inoaeseeren wordt ƒ0.06 berekend. - Bewijsnummer 5 Oont». PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maanden ƒ1.30; per weeri II l f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten geveatigd zijn per week. J J, 0.10. Franco per post 1.05. Zooals wij reeds Zaterdag meldden, hebben wij met het Nedorl. Oircus Carré een overeenkomst getroffen, waardoor wij voor onze Abonnés een beperkt aantal plaatsen hebben kun nen reserveeren cn tegen Verminder den Prijs aanbieden. des morgens om 9 uur zullen aan ons Bureau, Noordeindsplein, zoolang de voorraad strekt, tot 1 uur n.m., Plaatsbewijzen te verkrijgen zijn voor de Voorstelling De Prijzen der beschikbare Plaatsen zullen bedragen, met inbegrip van het Bespreekgeld, voor KLAPSTOELPLAATS f 1.25 EERSTE RANG 0.75 TWEEDE RANG (Zitplaats) 0.50 GALERIJ (Zitplaats). c - 0.30 Na 1 uur n.m. zijn Plaatsen voor den avond van Donderdag tegen de gewone prijzen aan de Kassa van het Oircus te verkrijgen. Op Pagina 4 van dit Blad is de BON afgedrukt, tegen overgave waar van Plaatsbewijzen kunnen worden afgehaald WOENSDAGMORGEN van af 9 uur. LEIDEN, 14 JUNI. Bc Watersport voor Militaire Doeleinden. Eenigen tijd geleden deelden wij mede, hoe in samenwerking met de militaire manoeuvres, proeven werden genomen op de Kagerplassen met motorbooten, voorna melijk voor het vervoer van troepen, wa- p s en ammunitie. Het resultaat dezer proeven is van dien aard geweest, dat het legerbestuur bekend heeft gemaakt, dat het Je diensten van watersportbeoöfenaurs en van motorbooten gaarne weaischt te aanvaarden. Met be kwamen spoed zal nu een organisatie in elkaar worden gezet. In een algemeene ledenvergadering van de Zeil-, Roei- en Motorsport-Vereeniging ,^9e Kaag", op Dinsdag a.s. in het Zuid- Hollandsoh Koffiehuis te 's-Gravenhage, zal de luit. der infanterie W. J. M. Lin den een voordracht bonden over een Vrij willig Landstorm-Motorcorps. In een weinig bezochte vergadering heeft het .Leidsoh Studentencorps bes'o- ten, op voorstel <an het Collegium, den groentijd dit jaar, in tegenstelling van het vorige, ongewijzigd te doen doorgaan. De vergadering ging niet mede met de mee- ning van het Collegium, om de uiterlijko kenteekonen van den groen te laten ver vallen. Prof. dr. S. G. de Vries, bibliotheca ris van de Universiteits-bibliotheek, die sedert geruimen tijd vrij ernstig ongesteld was, neemt thans zeer in beterschap toe, zoodat hij reeds kleine wan lelingen maakt. Het Parkconcert, dat morgenavond door het Stedelijk Muziekkorps in het Van der-Werf park zou worden gegeven, gaat niet door. In plaats daarvan zalïn dit park Woensdagavond de Staf muziek van het 4de regiment infanterie een concert geven. In het vervolg zal de eene week op Dinsdag het Stedelijk Muziekkorps concer- ieeron en de andere week op Woensdag voornoemd Stafmuziekkorps. De 48-jarige voeger C., die het onge luk had aan de Lange Mare van een steiger te vallen, is in het Ac-ad. Ziokenhuis aan do gevolgen overleden. In de stedelijke werkinrichting zjjn van 6 tot 12 Juni opgenomen 324 vol gassen personen, 94 kinderen; totaal 418 personen. Circus Carré. Beter geen voorstelling dan een gebrek kige voorstelling, oordeelde de directeur van den circus Carré Zaterdag- tegen den avond, toen hij zag, dat een en ander onmo gelijk goec! in orde kon komen. Zij, die reeds plaatsen genomen hadden, konden hun gelei terug krijgen, en zoo zij hun biljetten wil den behouden, waren deze geldig voor den volgenden, dus Zondagavond. Niettemin v/as het voor velen, die op een extra-uit gaansavond op den laatstea dag der weel? gerekend had'den, een tegenvaller, vooral voor degenen, die van elders gekomen wa ren. Sommigen stelden zich schadeloos door een bezoek aan het Bioscope-theater. Gr- t vras Zaterdagnamiddag en -avond de belangstelling in den bouw en de verdere inrichting van de groote tent op het land naast „Z-j-merzorg" en enorm clo begeerte om de beesten te rien. Ook gasteren wendden velen hun schreden en 'blikken, naar het groote zeil, waaronder nu weldra de voor etellingen zouden plaats grijpen cn naar de eigenaardige omgeving. Gisteravond bleef het niet bij kijkers op eon afstand. Integendeel, het stroomde de tent, bewaakt door de Leddsche brandweer, binnen, zoodat zij bij de openingsvoorstel ling uitmuntend bezet was. 't Ging er nu alles zeer ordelijk toe en de eerste voorstelling was goed verzorgd. Natuurlijk werd met muziek begonnen; muziek, waarvoor men de ooren niet behoeft te sluiten, eon zaak van belang, daar men ze zoowat den heelen avond hoort. Reeds het eerste nummer: een levende draaimolen, uitgevoerd door vijftig paarden, gedresseerd door den directeur, den heer Albert Carré, sloeg in en verwierf ©cn wel verdiend applaus. Daarna maakte men kennis met een der vele goede clowns, om wie heelwat gelachen is, den kleinen Cohn, met gedresseerde gan zen, een ezel en een dashond, waarvan hij zich heer cn meester toonde. Een schitterend uitgedoste rijder es en een man met een echt Russisohen naam spreid den daarna hum talenten ten. toon; vooral de laatste doet op en langs het dravend paard wondere dingen. Salonacrobaten, vier Perzische Icameelen, eon koorddanseres, tevens koordfietsrijdster wedijverden in vlugheid, gehoorzaamheid en zekerheid, en een aap werd bewonderd, om dat hij at, fietste cn naar bed ging als een mensch. Bijzonder mooi was de groote Sencgalsche militaire scène, onder leiding van den heer Carré, die zich daarbij ook een voorbeeldig schutter betoonde. Er volgde nog bijzonder sterke trapéze- toeren van een trio; heel mooie proeven van zeoleeuwendressuur wat eten die beesten 'n visch en wat zijn het knappe snuitbalsp fr iers I Mexieaangche sportscènes, alles .be zienswaardig, evenzeer als een vlugge groep uit een onzer kustplaatsen, die rijden en rossen op bun inheemschen wagen en op hun' paarden, soms vijf te gelijk op één dier, én aardige dansen uitvoeren. Maar het allermooiste ongetwijfeld zijD de vele nummers, waarin de heer Carré laat zien, hoe ver hij het heeft gebracht in de dressuur, en waarvan wij noemen het num mer Schoolpaard en Balletdanseres, waarbij de laatste de meest ingewikkelde dansen uit voert. welko door het paard op juiste wijze worden nagebootst. Bijzonder aardig doet een mooi wit paard, dat zeer ontvankelijk blijkt voor klontjes en om deze te krijgen heel vriendschappelijk bij de bezoekers cr om aanklopt. Gisteren kreeg 't beestje nog niet veel, maar wij twijfe len er niet aan, of het zal volgende keeren, als men er op kan gerekend hebben, heel wat ophalen. Wij hebben onze lezers maar niet vermoeid met dn namen van de dames en hoeren, die optreden Wij hebben ook niet naar nauw keurigheid gestreefd in het noemen van het vele, dat te zien werd gegeven. Maar wat wij ten slotte nog duidelijk willen zeggen, ïthet. uit het voorgaande niet vol doende mocht gebleken ziin: Er wordt in dezen circus op velerlei gebied veel moois, veel bewonderenswaardigs te zien gegeven voor groot en Idein. Er zijn prachtige paar den. Volle tram'S reden na afloop van Zomer zorg" weg. AGENDA VAN DE WEEK. Woensdag: Katwijk-Bïnnen. Huis Hoer Hueting Al- gom. Vergadering aandeelh. N. V. „Zanderij de Ridder" 's midd. 3 uur. Donderdag: „In don Vergulden Turk" Jaar!. Alg. Ver gadering Leidsche Sleepbootmaatschappij. 8 uur. Nutsgebouw. Openb. Vergadering Bond v. Christen-Socialisten. Sprekers ds. B. de Ligt en ds. A. R. de Jong, halfnegen. Den Haag. Zuid-Hollandsch Koffiehuis. Algcm. Vergadering Onder!. Levensverze kering Maatschappij ,,'s-Gravenhage, 's middags 2 uur. HET GOEDERENVERVOER VAN EN NAAR DUITSCHLAND. Men schrijft uit Winterswijk Het goederenvervoer van en naar Duitsch- lana heeft in de afgeloopen week weer zeer gunstige resultaten opgeleverd. Aan d.n grooten aanvoer zou men niet kunnen zeg gen, dat in Duitschland gebrek aan werk krachten bestaat. Zoowel de aanvoer van di verse goederen als van kolen nam met ruim 50 wagens toe. Dikwijls kwamen treinen bin nen met 't grootst toelaatbaar getal wagens, nl. 60, achter zich. Het getal wagens met steenkolen, cokes en briquefcten beladen, be droeg pl.m. 1250, doch bijna uitsluitend ko len voor industrieel en niet voor huishou delijk gebruik. Aan diverse goederen werd 417 wagens aangevoerd, beladen met de gewone weke- lijksche artikelen, waaronder 40 wagens met ke.slag, vele wagens met rails, cement, glas, „spielwaren", voor 't meerendeel bestemd voor Amerika, en veTaer enkele wagens zoo genaamd „Flugstaub", steenzout, kunstmest, en ledige vaten. De uitvoer naar Duitschland ging iets achteruit en daalde van 350 tot 320 wagens. Behalve enkele wagens oud koper, oud ijzer en blikafval, bepaalt zich de verzending tot reusachtige hoeveelheden levensmiddelen als varkensvleesch, rundvleesch (met bijzondere machtiging), boter, eieren, allerhande groenten en een aantal mandjes met nieuwe aardappelen. LANDBOUW VERLOVEN. Naar de „Ass. Ct." verneemt, zijn de heeren mr. H. Smeenge, lid der Tweede Kamer, en E. Derks Hzn., secretaris van het Provinciaal Bemiddelingsbureau voor den Landbouw in Drente, j.l. Donderdag bij den minister van Oorlog ter audiëntie geweest, naar aanloiding eener beschikking van ge noemden - minister, waarbij werd bepaald, dat niet meer dan 50 procent van het door de Bemiddelingsbureaux verleende land- bouwverlof mag worden toegekend. Ofschoon niets met zekerheid kan worden medegedeeld, bestaat er toch gegronde hoop, dat alsnog aan billijke eischen van de gemo biliseerde landbouwers zal worden tegemoet gekomen, waartoe bereids de noodige maat regelen door den minister zullen worden overwogen. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Aan de Nederlandsche grens nabij Bocholt werd een boer uit die plaats bij een poging tot smokkelen door de Nederlandsche grens wacht met een gowecrschot zoo ornstig ge wond, dat hij aan de gevolgen overleed. UITVOER VAN BOTER NAAR OVER ZEE SOHE GEWESTEN. Het Rijks-Centraal Bureau voor den uit voer van boter brengt ter kennis van be langhebbenden, dat aan exporteurs van bo ter in blik naar overzeesche gewesten dispen satie van het verbod van uitvoer kan wor den verleend en wol voor ten hoogste 50 van de hoeveelheid boter in blik, welke ge durende het tijdvak van 1 Mei 1913 tot en met 30 April 1914 door hen is uitgevoerd. REGEERINGSBROOjla Naar de tot dusver bekende gegevens kan worden aangenomen, dat gedurende de eer ste weck dor aflevering van hot z.g. regee- ringsbrood te Rotterdam verbruikt is rond 619.000 K.G. of rond 442.000 K.G. tarwemeel. Daar op den prijs, welke de Rotterdam- sch'e bakkers voor dit meel betalen, het rijk thans f 9.65 per 100 K.G. toelegt, zijn in die stad gedurende dc eerste wook de kosten voor den Staat to stellen op f 42.000 h f 43.000. De bevolking van Rotterdam is on geveer 1/13 van die van Nederland. Zooals bekend is, loopen de bedragen aan de bak kers voor het rogeeringsmeel in rekening ge bracht, plaatselijk zeer uiteen. Te Amster dam, te 's-Gravenhage en ook in andere ge meenten zijn die bedragen lager en dus het .door de Staatskas per 100 K.G. bijgepaste tekort hooger dan te Rotterdam. Daar is het gebruik van het regeeringsbrood nog toenemend. DE STOOMTRAWLER „LITTY OMGEKOMEN. De stoomtrawler „Lrtty" II M 215, van de Stöomvïsscherij Maatschappij Ditty", is niet ran de visscherg teruggekeerd en wordt als verloren beschouwd. De trawler werd op het allerlaast heden terug verwacht. Dit is reeds de vierde trawler van de IJmuider vloot, die omgekomen is. 42 opva renden hebben bp deze vier gevallen het leven verloren, voor het overgroot© deel in woners van IJmuiden. De geheele plaats is zeer onder don indruk, want bij de op varenden waren verscheidene hoofden van groote gezinnen, vaders van negen, acht of zeven kinderen. HET MIJNENGEVAAR. De stoomtrawler „Trio," van de kusfcvis- scherij, te IJmuiden teruggekeerd, heeft ge rapporteerd, ook bij Terschelling een groot aantal mpnen te hebben zien drijven. EEN CONFERENTIE AANGEVRAAGD j IN VERBAND MET DE GEVAREN ij TER 7.EE, De besturen van alle te IJmuiden gevestig de vereenigingen van zeelieden, hebben aan de ministers van Landbouw, Handel en Nij verheid en van Financiën en aan den secre taris van het Koninklijk Nationaal Steun comité telegrafisch een onderhoud aange vraagd inzake het opleggen der trawlers als gevolg van liet mijnengevaar en de ver missing van vier stoomtrawlers met alle opvarenden. Naar aanleiding daarvan is te vens aan de reederrjen te IJmuiden verzocht, onder kennisgeving van bovenbedoeld ver zoek, iedere beslissing op te schorten tot bedoeld onderzoek heeft plaats gehad, aan gezien dit van grooten invloed kan zijn op het besluit der zeelieden, om al of niet mét een gedeelte der trawlers te gaan vis- schen. NEDERLANDSCHE LOGGER OPGEBRACHT. De motorlogger „Zuid-Holland", VI. 38, sbm. Th. Bakker, van de reederij De Zeeuw en Van Raait te Vlaardingen, is door eeoi Engelsoh oorlogsschip naar Kirk- wal opgebracht. Do reden is onbekend. Het Schip heeft 15 last haring aan boord. ART. 9S W. v. S. Naa-r wij onlangs mededeelden, werd te gen den hoofdredacteur van de „Tele graaf" een vervolging ingesteld wegens overtreding van art. 98 W. v. St., in ver band met de publicatie van een ingezon den stuk, getiteld „Duitsche Spio-nnage", opgenomen in genoemd blad van 15 Mei. De „Tel" meldt thans, dat de hoofdre dacteur gistermorgen door den rechter commissaris, mr. J. van Binsbergen, is ge hoerd. STROP NAAR ZWITSERLAND. Naar aanleiding van ©en onlangs onder „Fraude met stroo naar Zwitserland" ver schenen bericht, deelt het Zwitsersche Con sulaat to Amsterdam mede, dat uit het in middels plaats gehad hebbende officieel© onderzoek is gebleken, dat do groote hoe veelheden stroo, waarvoor de Nederland sche Regeering den uitvoer naar Zwitser land, geadresseerd aan 't Zwitsersche Gou- verner«mt, heeft toegestaan, tot den laat- sten waggon in Zwitserland ontladen wer den cn daar gebleven zijn. Het bedoelde bericht kan zijn ontstaan, doordat Hollandsohe stroo-exporteurs voor zendingen naar Duitschland gebruik heb ben gemaakt van dekide-edan, welko na af loop der expedities naar Zwitserland vrij kwamen on die het opschrift droegen „Schweizer Armee". DE PAPIERNOOD EN DE COURANTEN. Een ernstig gevaar voor de dagbladpers is de belangrijke stijging van de papier- prijzen. Sedert einde Mei is het papier voor de couranten zeer veel verhoogd, het rotatie- papier op rollen met ruim 25 pCt. en nog ergerWie zijn loopend contract voor een lageron prijs loslaat en voor hoogeren prijs bijkoopt, krijgt nog maar tot einde van September a.s. waarborg dat geleverd zal worden. Wellicht zal daarna geen papier meer te krijgen zijn. Wie de bovenvermelde transactie niet wil aangaan, ontvangt van half Juni af geen papier moer. De Nederlandsche fabriek grondt deze houding op overmacht door den oorlog, op de onmogelijkheid om voor de oude prijzen voort te werken, zoodat sluiting der fabriek dreigt. Yan het buitenland worden alleen nog aanbiedingen gedaan uit Scandinavië voor buitensporig hoogo prijzen. Do oorzaak van den nood ligt voorna melijk hierin, dat do Russische regeering allon uitvoer van hout heeft verba den. De .Nederlandsohe fabriek, die anders uit Rusland hout invoert, en dit zelf tot cel lulose verwerkt, heeft reeds sedert maan den de cellulose in liefc buitenland, voorna melijk in Scandinavië, moeten koopen en dan droog, terwijl ze gewoon is haar eigen cellulose mot 60 pCt. water te verwerken. Yoor het gebruik van courantenpapier in Nederland strekt do voorraad van grondstoffen van allerlei soort reeds veel duurder dan anders gekocht, o.a. steenkool, kalk, salpeter en de hoofdgrond stoffen zelve voorloopig niet langer dan vier maanden. Als de oorlog niet spoedig geëindigd is of niot op andere wijze in den nood wordt voorzien, dreigt ook in Ne derland het ernstige gevaar, dat de cou ranten niet meer zullen kunnen verschij nen, zelfs niet meer op zeer duur papier. De Vereeniging „De Nederlandsche Dag* bladpera" houdt morgen, Dinsdag, een algemeene vergadering om te overleggen, wat gedaan kaai worden om in dien nood te voorzien en tevens om gemeenschappe* iijko vorhoognng van den abonnementsprijs dor dagbladen te overwegen. DE KERMIS TE GOUDA. De vraag of dit jaar de kermis zou door gaan is ook te Gouda aan de orde geweest. Door vijf rechtsche leden van den Raad was een voorstel ingediend om dit jaar geen ker mis to doen houden. Een aantal adhaesie- adressen waren ingekomen van r.-kath. ver eenigingen, van de kerkeraden der Geref. Kerk en der Eveng. Lutk. Gemeente, terwijl er contra-adressen waren van de Goudsche Winkoliersvereeniging, de Yereeniging De' Drankwet, Kermisbehoud, van houders van kexmisin richtingen. Door 4 dier rechtsche loden is het woord gevoord, waarbij als motieven golden de min der goede economische toestand, in dit cri sisjaar, de moreel© zijde van het kermis- v'raagstulc en do aanwerigheid van de Belgi sche vluchtelingen over het gehalte waarvan ernstige klachten worden geuit. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat do vraag om de kermis niet te doen doorgaan in het college van B. en W. rij pelijk was overwogen en dat in Februari j.l. toen deze het eerste aan de orde kwam unaniem en eenige weken geleden met uit zondering vaai oen lid., werd geoordeeld, dat de omstandigheden zoodanig zijn, dat hier een zekere welvaart heerscht, zoodat geen bijzondere aanleiding bestond om de kermis, die voor velen een bron van inkomsten is, be houdens bijzondere omstandigheden, dit jaar niet te cloen houden. Het voorstel der rechtsche leden werd ver worpen met 10 tegen 7 stemmen (links tegen rechts). Aan het eind der vergadering werd door den heer 'Donker, naar aanleiding van de verwerping van dit voorstel, aan den voor zitter verzocht bijzondere politiemaatrege len te treffen in de kermisweek ïn de nabij heid van het vluchtelingenkamp, daar in. dezen tijd daar herhaaldelijk tooneelen ge beuren, die niet mogen voorkomen. Door do voorzitter werd toezegging ge daan deze zaak met den commissaris van po litie te overwegen. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Aan do orde zijn voor openbare behande ling 65 zaken, benevens 16 kinderzaken. Waarnemend griffier mr. M. B. Yos. In de zaak van A. K., verleden week be« haaide!d, die zou geschreeuwd hebben op do Haarlemmerstraat, maar ontkend had, werd nu do agent Ar ends gehoord, die staande hield, dat K. inderdaad ge schreeuwd had. K. was er nu niet. Eischdrie gulden of drie dagen. F. A. M. S., handelaar in rijwielen, al hier, had den veehouder De G., vaai Lea- derdorp, doen rijden op een tweewielig motorrijtuig, bezit van S., niet voorzien vaai nummer en letter, zoo luidlde de aan klacht. Bokl. zei, dat het voertuig niet hem toe behoorde, maar aan De G. zelf, die het van hom had gekocht. Do zaak werd veertien dagen aangehou den om do De G. te hoor en. L. B., 50-jarig melkrijder te Alphen, had ondor Zoeterwoude, Hoogo Rijndijk, twee paarden, dia een last, boven hun kracht gaando, hadden te trekken, onbarmhartig met een zwaar stuk hout geslagen, omdat zijn zweep stuk was. De kantonrechter be riep to den befcl. ernstig en zou, kon hij, hem gevangenisstrafopleggen. Y old wachter Degonaars trad als getuige op en zei, dat bokl. do oude dieren herïiaal- d© malen had geslagen, om tijdig aan 't spoor to zijn. Eisch: tien guld-en of drie dagen. Yuile hongerlijder, zou mej. K., geb. H. alhier tegen een agent gezegd hebben. Be klaagde wist het niet. Wel had de vrouw van den agent moeilijkheden met beid. ge maakt. Die vrouw is een onmensch, geen vrouw. Bekl. was gesard. Eischvijftig cents of een dag. J. W. S., rijwielhandelaar, van War mond, stond terecht, omdat hij in den tijd, voor rust bestemd, ©en jongetje, bij hem in. dienst, een fiets had doen oppompen, Bekl. was er niet bij geweest, nog veel min der had hij het gelast. Eisch vrijspraak, omdat niet uitgemaakt is of het werk werd verricht al dan niet in de werkplaats of in do onmiddellijke na bijheid cr van. KLEINE ADVERTENTIES kunnen iederen morgen worden aangeboden en worden tegen 35 ets. berekend. Op Woensdag- on Zaterdagmorgen tot 12 uur n.m. tegen 40 ets.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1