16959 X2ei*®te HBlacL jgjg Zaterdags US Juni. Brieven van een Leidenaar. Dxxxyi. Het Steuncomité. Persoverzicht» Uit de Omstreken» Zoo af en toe duiken de verlangens van Leldenaars en niet-Leidenaars weer op, oa1 iets meer, liefst iets positiefs te weten om trent de overgenomen uitbreidingsplannen, onzer gemeente. Herhaaldelijk komen daar over vragen aan het bureau van het „Leidsch Dagblad." Zal de annexatie doorgaan? Hoe ver zullen de nieuwe grenzen zich uitstrek ken? Wanneer zal het tot een definitieve be slissing komen? Soms lijken deze en derge lijke wagen gedaan, enkel en alleen uit be langstelling, doch zij maken ook wel eens den indruk, dat zij ingegeven zjjn door eigen belang, althans voortkomen uit overwegin gen die eigenlijk huiten de zaak zelf staan. Dit behoeft echter niemand te verhin deren inlichtingen te geven waar deze ge vraagd worden en voor zoover men ze kan geven. Ik geloof, echter dat op het oogenblik niemand, zelfs de meest ingewijde niet, zeg gen kan, wanneer de annexatie een voldon gen feit wezen zal, doch dat tevens niet een, die geacht mag Worden, eenigszins met de zaak op de hoogte te zijn, zal durven beweren, dat deze uitbreiding niet binnen een truim genomen termijn van drie jaar zal hebben plaats gehad. De tijd voor het voeren van oppositie tegen de annexatieplan nen is thans dan ook voorbij. Wie er tegen zijn geweest en er zich, op weikon grond, sok, tegen hebben verzet, mochten althans niet het succes bereiken, dat de plannen tot nader orde zijn opgeborgen. Wij moeten ons den loop van zaken aldus voorstellen: Het gemeentebestuur van Lei den is met zijn plannen tot uitbreiding go- komen, en heeft deze zoo ruim genomon als met het belang der gemeente overeenkwam. De gemeentebesturen van Oegstgeest, Lei derdorp en Zoeterwoude, hebben deze plan nen ontvangen, er hun meening over uit gesproken. Het is te begrijpen en van hun standpunt to billijken, dat zij bezwaren te gen Leidens wenschen hebben aangevoerd, voor zoover ze van oordeel waren, dat de belangen van hun gemeenten er door wer den geschaad. Een derde College, Ged. Sta ten van Zuid-Holland, kwam daarop in het geding, geroepen om na hoor en wederhoor hjoschen partijen uitspraak te doen. Toen konden vóór-' en tegenstanders misschien nog eenigen invloed op den loop van zaken •'itoefensn, voor zoover Ged. Staten ook kennis wilden nemen van hetgeen er bui ten de betrokken gemeentebesturen om, over de kwestie werd gesproken en geschreven. Daarom heb ik indertijd meer dan eens van het standpunt, dat Leiden nu had in te nemen, een zeer ruime uitbreiding verde digd. Anderen hebben een annexatie in het algemeen bestreden,, of een slechts geringe uitbreiding voorgestaan en zich daarbij ver moedelijk geplaatst op het standpunt van de buitengemeenten. We mogen verder veronderstellen dat het is geweest een zaak van onderhandelen, van loven en bieden tnsschen de gemeen tebesturen, waarbij als onpartijdige derde in den bond, het College van Ged. Staten ten slotte don knoop had door te hakken. Dit nu is b'jjkbaar geschied en ik kan wel zeggen, dat noch het gemeentebestuur van Leiden, noen de besturen der er bij be trokken gemeenten, hun zin hebben gekre gen, en misschien toch allen tevreden kun nen zijn. In groote lijnen aangegeven, zou men kunnen zeggen, dat Leiden zal krijgen, wat het van meet af heeft verlangd, met uitzon dering van een belangrijk deel, n.l. de uit breiding in de richting en ten koste van de gemeente Oegstgeest. Het is bekend, dat het verlangen van Leidens gemeentebestuur uiL ging naar zoodanig deel van Oegstgeest, dat ook de Leidsche gestichten hij Leiden werden ingelijfd. Het is waar, dat daardoor de gemeente Oegstgeest een geduchte aderlating had moe ten ondergaan en vrijwel haar recht van bestaan als zelfstandige gemeente zou heb ban verloren, zoodat het in dat geval mis schien het beste waro geweest, dat het overblijvend deel bij Rijnsburg govoegd was. Daartoe hebben Ged. Staten nog niet kun nen besluiten. Volgens hetgeen voor eenige weken reeds in dit blad is medegedeeld, zal do grens tusschen Leiden en Oegstgeest loe pen langs het z.g. Moordenaarslaantje. Villa „Pomona" zal dan het laatste huis aan den Rijnsburgerweg zijn, dit tot Leiden behoort en in oostelijke richting zal ook nog „Oud- Poelgeest" buiten de Leidsche grens vallen. Voor het overige zal Leiden vrijwel haar zin krijgen, al blijven ook de Oude en de Nieuwe Vink tot Zoeterwoude bohooren. Op ruime wijze geschat, zal de opper vlakte van de gemeente éénmaal zoo groot worden, wat echter allerminst zeggen wil, dat de bevolkingsvermeerdering daarmede zelfs maar eenigszins in de verte evenredig zal zijn. Groote stukken, aan Lelden toege voegd, vormen onbebouwde terreinen, welke in lange jaren niet voor bebouwing in aan merking zullen komen. Wel is dit het ge val aan -den noordkant, waar de nu reeds voor een deel bebouwde wijkon van Leid r- dorp bij Leidon komen, aan do zuidzijde van den Rijnsburgerweg, waar de gebouwen voor het Ziekenhuis zuilen verrijzen, en Weder voortgaande aan den Haagweg en den Zooterwoudschen Weg. Afdoend, ook voor de verre toekomst, zal de annexatie in do richting Oegstgeest echter bi. i. niet zjjn. Het geslacht, dat na ons komt, zal de blikken weer verder richten en ongetwijfeld gedaan krijgen, wat ons nu nog niet werd gegund. Als men weet met wat een soesa een stadsuitbreiding ten koste van andere gemeenten gepaard gaat, zou men zeggen, dat Ged. Staten verstandiger hadden gedaan direct Leiden volledig te be vredigen. Ik bezie echter de zaak uitsluitend ala Leidenaar, voor, Ged. Staten golden natuur lijk de belangen van Oegstgeest evenzeer, als die van Leiden. Eén voordeel heeft 't niet volledig voldoen aan Leidens wenschen toch ook en wel dit, dat daardoor de kosten der gsmeefttehuishouding veel minder zullen stijgen dan bij volledige bevrediging onzer wenschen. Ik zou haast zeggen, dat de uitbreiding, zooals die nu waarschijnlijk zal plaats hebben, de gemeen- tebegrooting al heel weinig zal behoeven op te drijven. En dat is in deze tjjden, nu vermeerdering van uitgaven slecht van pas zouden komen, ook wat waard. Het zou mij tegenvallen, wanneer niet reeds da-loiijk de vermeerdering van inkcmsteD, door de toevoeging van nieuwe belastingschuldigen, de vermeerde ring van uitgaven vrij aanzienlijk zal over- trelfen. XI. Het Steuncomité Leidien „Oorlogstoe stand. 1914" schrijft ons: Ondier clo vaklieden der D.-afdeeling ne men -de steenhouwers een kleine plaats in. Er zijn or slechts 8 vain door het Comité gesteund, waarvan er op 17 Mei nog 4 over waren. Zij leden niet slechts van verminde ring der drukte in de bouwerijen, maar ook doordat er geen voldoende materiaal uit die steengroeven kon worden aangevoerd. Zij kwamen zeer geleidelijk, ongeveer elke maand één, zich bij het Comité aanmelden ©n vonden voor een deel ook achtereen volgens werk. Daar zij allen of bijna allen bij oen werkloozenfonds waren aangesloten, was de bijdrage van het Comité, zoodra zij uit de werkloozenkas gingen trekken, slechts een aanvulling. Tot 1 Mei 1.1. werd aan hen gezamenlijk uitgekeerd een be drag van ongeveer 375, wat neerkomt op gemiddeld ƒ1.30 per gezin per week. Dat de mobilisatie van verstrekkenden invloed op den handel was, ondervonden niet het minst do typografen, waaronder, we letterzetters, boekdrukkers en steen drukkers rekenen. Niet dat deze over 't algemeen zwaar door algeheel© werk loosheid werden getroffen, maar wel door verkorting van dén arbeidstijd, zoodat het weekloon beduidend werd ingekrompen. Die verkorting bestond voor den een, dat hij minder uren per dag en voor den ander dat hij minder dagen per week werkte. Het meest hadden de arbeiders te lijden, die op de handelsdrukkerijen werkten. 39 typografen hebben steun van het Comité ontvangen, waaronder -evenwel 10 dienst plichtigen. Op 17 Mei werden nog 10 hun ner gesteund, waaronder één dienstplich tige. Yoor het Oomit-ó werd de last dezer groep zeer verlicht, doordat het grootste deel uit hun werkloozenkas een bijslag op hun loon ontvingen tot ƒ9, waarboven het Comité dan steunde tob 80 pöt. van het normale loon als maximum. Daardoor is in do afgeloopen periode slechts onge veer ƒ1300 aam hen gezamenlijk uitge keerd, wat voor elk gezin per week bere kend gemiddeld ƒ0.90 uitmaakt. Dat de toestand in het drukkerabedrijf heden nog niet normaal is, is het best op te merken uit de aanmelding der typogra fen bij het Comité. In Augustus, Septem ber ©n October kwamen er telkens-7, waar onder 6 dienstplichtigen. De 4, die in No vember kwamen, waren alle 4 in militairen dienst. In December en Januari meldde er ziek telkens één aan, maar in Februari weer 9, wat op aohteruitgiamg van den toestand wees. Sinds kwam nog een enkele opzet ten, die uitgevallen was. De afvoering ging ook zeer ongelijk: In Augustus direct 1, in October 4, in November 1, in December 5, Januari 2, Februari 4, Maart 5, April 1, en begin Mei 6. Onder de bedrijven die weinig van den oorlogstoestand te lijden hebben gehad, be hoort in de eerst plaats het metaalbedrijf, al liet zich ook daarvoor in den allereeraten tijd der mobilisatie de toestand dreigend aanzien. Toch werden nog 71 metaalbewer kers door het Comité gesteund. Dat deze arbeiders zich tot het Comité wendden, was eensdeels, omdat de rijksvergoeding in ver houding tot het tot dusver genoten loon voor hen veel te gering was, want onder dé 7l genoemden waren er niet minder dr i 48 militairenDe overigen wond'den zich tot hes Comité ter oorzako van werkloosheid hunner kinderen, die 'in andere bedrijven werkzaam waren, of van eigen geheele of ge deeltelijke werkloosheid. Van de dienst plichtigen werden op 17 Mei nog 11 gesteund. De datum van aanmelding geeft dat duide lijk te zien, dat er veel militairen tot deze groep behoorden. Waren er in Augustus 2 en in September 5 gekomen, in October kwamen er niet minder dan 15 en in Novem ber een stroom van 38. Toen was ook het grootste deel geweest, want in December, Januari en Februari kwamen er telkens .2, in Maart 4 en in April nog 1. De afvoerin gen geschiedden-meer geleidelijk. Zoo kon den er in November reeds 10, in December^ ©n Januari telkens 11 afgevoerd worden, meest door yerhooging van de rijkstoelage. In Februari gingen er 3, in Maart 5, id April 2, in begin Mei nog 9, zoodat er op 17 Mei nog 17 over waren, voor het mee- rendeel," zooals reeds gezegd is, dienstplich tigen. Daar de uitkeering van het Comité voor deze groep grootondeels slechts bestond in een tijdelijke aanvulling van de rijks vergoe ding is het geheele bedrag, tot 1 Mei gere kend, aan deze groep uitgekeerd, slechts ongeveer f 2100, dat is gemiddeld 80 cents per gezin per weck. Het gemiddelde is over do geheele periode genomen, zooals trou wens in vroegere mededoelingen bij bere kening per gezin ook steeds gedaan is. In een driestar V e r, s t e{r king van onze weermacht zegt „1)E STANDAARD": Het nu ingediende ontwerp tor verster king van onze weermacht in het aantal schijnt metterdaad niet eeniglijk te doelen op een tijdelijken, en alzoo voorbij gaand en maatregel, doch op een ongemerkton over gang naar het stelsel van ^Igemeenen dienst plicht. Op zichzelf juichen we dit toe. Het is niet anders te wachten, of de komende vrede zal de Mogendheden op nog meer algemeene en krachtiger bewapening doen staan. Geen Pacïficisfcisch bedoelen zal dit kunnen tegenhouden. Eu feitelijk is het niet anders te verwachten, of na nogmaals 25 jaar zal land na land onder steeds ster ker weermacht gebukt gaan. Is dit zoo, dan kunnen ook wij niet achter blijven, en het Kabinet kwijt zich op uit nemende wijze van een duren plicht, zoo het de verandering, die moet intreden, niet verschuift tot na den vrede, wanneer allicht bezuiniging weer liet tooverwoprd zal wor den, maar thans reeds aan de orde stelt, nu nog een ieder onder den schrik van den oorlog aan de veiligheid van de vaderland- sche erve denkt. Nu kan nog, wat er straks niet meer door komt. Terecht smeden de Ministers dus het ijzer, terwijl het neg heet is. Iels, wat te méér op prijs mag gesteld, nu het _zoó wil, dat de huidige Ministers schier allen tot die partij in het verleden behooren, die eigenlijk nooit veel van Defensie-opdrijving weten wilde. Als w ij er voor opkwamen, werd ons stre ven steeds met geldzorge tot zwijgen ge bracht. Ook behoefde het niet. Het gevaar was zoo groot niet. We beeldden ons dit slechts in. Die twistappel is dan nu 'toch eindelijk uit het politieke debat weggenomen. Uit alle partijen gaan nu stemmen op, die er op aandringen, dat we ons, nu en voortaan, niet half, maar heel wapenen zullen. Hier en in de Oost. Te land en ter zee. In zooverre levert ook voor ons het nu ingediende wetsontwerp geen 't minste be zwaar op. Veeleer juichen we het toe. Alleen maar, de toelichting is te kort van opzet. We kunnen zelfs niet ramen noch gissen, boe groot straks ons leger, hoe sterk onze vloot zal moeten worden. We weten niet, welke versterking van het aantal officieren noodig zal wezen, en hoe het gaan zal met hun opleiding. Wordt het leger van een 200,000 man op 600,000 man gebracht? Van waar dan de kazernes te vinden? Hoe aan het bij zulk een leger hoorende ge schut te komen, dat verdrievoudigd zal moe ten worden? Van waar het bezit van de noodige ammunitie te verzekeren? Al het materiaal zal op 't drie- en viervoud van thans moeten gebracht worden. En hoeveel zal dat alles ons kosten? Kosten bjj enkelen aanslag als overgangsmaatregel? En kosten nominaal telken jare, als het alles op nieu wen voet zal ingenbht üjn? 't Zou zooveel waard zijn geweest, zoo do Regeering in staat geweest ware, omtrent heel dit stel van vraagstukken het noo dige licht te verspreiden. We tasten nu al te zaam in het donker, en ook de Sociale kwestie roept steeds luider. „HET VADERLAND", in herinnering brengend, dat verleden jaar de Minister van Binnenlandsche Zaken bij nota van Wijzi ging alle voorstellen tot subsidieering der oprichting of uitbreiding van ïïooge- re Burgerscholen en Vakscho len heeft teruggenomen voert een pleidooi voor de behartiging van dit bij uitstek natio naal belang. Opnieuw, zegt ,,H et Vaderlan d", worden voor onze defensie groote persoon lijke een financieelo offers gevraagd. Het blad heeft daar niets tegen. En toch zit or in jjie ongekende gemakke- kelijkheid, waarmede de Regeering er, in tegenstelling met vroeger, haar militaire ontwerpen door krijgt, een gevaar en wel dit: dat zij langzamerhand in een gedachten- sfeer zou komen, waarin alle andere belan gen der Nederlandscbe natie van weinig be- iteekenis zouden worden geacht, vergeleken bij het defensiebelang, ja, zelfs als quantité négligoable zouden worden beschouwd. Psychologisch zou dit zoozeer te verkla ren zijn, dat niemand daarvan de Re-gee- rlng een ernstig verwijt zou mogen maken; een ministerie als het tegenwoordige, dat sinds 1 Aug. 1914 voor do groote taak' stond al zijn best te doen, het dierbaar vaderland^ door den wereldbrand heen te helpen; een ministerie dat zich sindsdien, zoo al niet for meel, dan toch reeel tot ministerie van na tionale defensie vervormde, moet uit den aard der zaak in vergelijking met de hoofd taak al het andere van zeer bijkomstigen aard gaan vinden. Maar deze omstandigheid legt juist dubbel den plicht op aan hen, die in andere ged achtensf e er leven, op dat ge vaar te wijzen. En dit doen wij in alle be scheidenheid, maar daarom met niet minder grooten naduk. En dat gevaar is, dat doof ■de psycho van onze Regeering onze volks ontwikkeling in het gedrang zou kunnen komen. ALPHEN. Bij Kon. besluit is een pensioen ver leend aan J. Greeve, wed. J. J. Hollebeek, ge-m.-veldwachter alhier, van ƒ245. AARLANDERVEEN. Op Dinsdag 29 Juni a.s. is er verkiezing voor vier leden van den Raad, die dit jaar periodiek moeten aftreden. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren: mi\ C. van der Lee-, J. van den Bosch, 8. Dompeling en C. vaR Egmond. HAZERSWOUDE. De ledenvergadering der Onderlinge Landbouw-Ongevallenverzekering werd ge houden ten huize van den kastelein A. van Wijk. Uit gedane mededeelingen bleek, dat het verzekerd bedrag bijna 69.000 gulden is. De uitkeering bij ziekte bedroeg 305,90, bij ongevallen 71.65. De premie voor het volgende boekjaar werd vastgesteld op 3 por mille, dus 2 minder dan vorige jaren; een prachtig resultaat. Herbenoemd werden als leden van liet bestuur de heeren L. van Gaaien, P. F. Veelenturf on A. P. Straat hof. Om verschillende redenen bedankten 4 leden en traden 7 nieuwe leden toe. De vergadering van den bondsring „Rijnstreek" werd gehouden in „Salvatori", onder presidium van den heer J. H. van den Hoff, van Hazerswoude. Ds. H. Smelt leidde op aangename en leerrijke wijze éen Bijbelbespreking in over Psalm 73. Opstel len werden gelezen en referaten geleverd door de heeren J. C. Gaarkeuken, alhier; Liepelt, van Bodegraven, Van der Bijl, van Koudekerk, Scheer, van Bodegraven en La- ros, Prins en Van Bcijeren, te Alphen. Be halve de opgenoemden waren nog vertegen woordigd Nieuwkoop, Ter-Aar en Woubrug- ge, alsmede do Gereformeerde Jongelings- voreeniging van Hazerswoude. In de vergadering v-an de Antir.-kiesver- eeniging werd besloten do aftredonde loden van den Gemeenteraad, de heeren A. YV. Straathof, O. Filippo, A. N. van Exter en O. Wezelenburg opnieuw candidaat to stel len. In de gehouden Raadsvergadering wer den slechts enkele ingekomen stukken mede gedeeld, waarna men overging in comité-ge- noraal ter behandeling van de kohieren van den H. O. SASSENHEIM. Aangezien de eigenaar van „Wildrijk" zonder vergunning van B. en W. aan zijn woning timmerwerk liet verrichten, heeft do gemeente-opzichter alhier liet werk stop gezet. Waarschijnlijk zal, wegens overtre ding der bouwverordening, pfe ces-verbaal volgen. De vrachtrijder voor de weduwe Le G. kwam met zijn wagen uit de Molenstraat, toen de stoomtram naderde. Goed en wei over de rails, liep het paard achteruit, waardoor de wagen met de tram m aanra king kwam en kantelde. Do vrachtrijder sprong aan den verkeerden kant uit en ge raakte met zijn been onder de tram. Ernstig aan een der voeten bezeerd, werd de man opgenomen, door dr. Quant voorloopig ver bonden en per ziekenauto van den heer Up- hoff naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd. VOORSCHOTEN. Bij den landbouwer A. V. is mond- en klauwzeer uitgebroken. Alle dieren zijn af gemaakt n.l. 31 koeien, 45 varkens, 13 lam meren en 10 kalveren. ZOETERWOUDE. Te 's-Hertogenbosch slaagde voor het examen in Handelswetenschappen van den Middenstand de heer H. Mentink. van hier. Do R.-K. Kiesveveeniging alhier, heeft in haar vergadering besloten, de aftredende leden van den Gemeenteraad, de heeren J. van der Poel, M. Th. Kampier en Jac. Straathof, opnieuw candidaat- te stellen. Door den burgemeester is de dag der ver kiezing gesteld op Dinsdag 29 Juni a.s. KERKELIJKE BERICHTEN. Kaag: Ned.-Herv. Gem. Zondagnamid dag te twee uren, ds. Rutgers, van Kat- wijk-aan-Zee. L i s s e. Ned.-Herv. Gem. Zondagmorgen te tien uren, ds. Schouwenburg, van Am sterdam. Oudewetering. Rem. Geref. Gem. Zondag dr. J. A. Beyerman, te Amsterdam. Zwammerdam, Rem. Gem. Zondag te tien uren, ds. Mackensie. N o o r d wij k o r h o u t. Zondagmorgen t© 10 uren, de heer Chr. J. Schweitzer, ber. préd, ,van Leimuiden. N00RDWIJK. Gemeenteraad. Voorzitter: jhr. W. C. van Panhuys', bur gemeester. Aanwezig allo leden. Er is één, vacature. Na voorlezing van een missive van Ged. Staten, en regeling van eenige uitgavee, wordt overgegaan tot stemming over hei' voorstel-v. d. Meer, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. Dit voor stel hield in om in afwijking van het voor stel van B. en W. (voor 10 jaar) het strand te verhuren voor 5 jaar. Thans staken de stemmen opnieuw (6 te gen 6), zoodat volgens de Gemeentewet het vcorste!-v. d. Meer verworpen Is. Dr. Kervel do-et hierna een nieuw voor stel, n.l. om het strand te verhuren voor. 6 jaar. Het voorstel wordt gesteund. Bij de motiveering van zijn voorscel, stelt dr. Kervel in het licht, dat het hier een geheel nieuwe zaak betreft. Vroeger ver huurde de gemeente het strand bij gedeelten, nu in zijn geheel aan één lichaam1. Spr. acht het beter, dat de gemeente zich niet voor zoo langen tijd bindt. Bij een nieuwe zaak, is een proeftijd zeer gewenscht. De heer Wassenaar vraagt, of het strand, dat verhuurd wordt, toegankelijk blijft voor het publiek en of ook de gelegenheid oni' te baden ten N. of ten Z. van het dorp, blijft bestaan. De Voorzitter antwoordt: Ja. De heer v. d. Niet sluit zich aan bij den heer Wassenaar. Spr. hoopt, dat het strand voor de Noordv ijkers niet verboden wordt. Spr. haalt een voorbeeld aan, dat aan iemand uit zijn omgeving door een knecht van Dén Hollander, het zitten op het strand werd verboden. Wethouder Van Beelen zegt, dat die knecht van D. H. daarover niets te zeggen heeft. Dr. Kervel dringt nogmaals bij zijn me deraadsleden er op aan, om het strand te verhuren voor 6 jaar en niet voor 10 jaar. Uit het verhaal vau den heer v. d. Niet en ook een voorbeeld, door spr. in de vorige vergadering aangehaald, blijkt reeds, tot welke aanmatiging men komen kan, als de gemeente voor zoo langen tijd haar recht uit handen geeft Het publiek wordt hier- Van de dupe. Bovendien is er geen enkel nadeel aan verbonden, om het strand voor 6 jaar te verhuren. Weth. van Beelen is het niet- eens, met 'dr. Kervel. Als iemand op het strand iets doet, waartoe hij geen recht. heefc, kan hij tot de orde geroepen worden. Het voorstel-Kervel (6 jaar) wordt hier na aangenomen met S tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Balkenende, Van Beelen, Admiraal en Wassenaar. De Voorzitter deelt hierna mode, dat B. en W. voorstellen de pachtsom van f2000 om pracfcische redenen te splitsen in drieën, f1249, f500, en f f251. Dr. Kervel heeft hiertegen bezwaar. De Raad gaat hierop eenigen tijd in geheime zitting. Na heropening stelt de Voorz. den Raad voor, B. en W. op te dragen, dat aan de Maatschappij „Zeebad" de voorwaarden zul len worden medegedeeld, waarop het strand kan worden gepacht, en tevens te vragen, of „Zeebad" het strand op die voorwaarden wensckt te huren. Aldus wordt besloten. Dr. Kervel wil geacht worden tegen te hebben gestemd. Bij de rondvraag, doet dr. Kervel voorle zing van eenige brieven, n.l. van een schrij ven van den Directeur van Domeinen aan zijn ambtenaren, "waaruit blijkt, dat volgens de uitspraak van de Arrondissements-Recht- bank te 's-Hage de Staat eigenaar is van het strand tot aan den duinvoet. Alsook het von nis van het Gerechtshof te 's-Hage, waarin het vonnis van de Arrondissements-Recht- fcank. bevestigd wordt Spr. zegt, dat hfj deze stukken heeft voorgelezen, om een misvatting in de publieke opinie weg te nemen dat deze zaak nog steeds niet is beslist. Hierna wordt do openbare vergade ring gesloten. MTUÏTWÏ? Engels che Hoorenstroohoeden. iULU VV D h. A. TIMMERMAN, Hofl., Nieuwe RUn 46, Tol. 142. AGENDA VAN DE WEEK. Zondag Zomerzorg. Soirés Dansante, aangebo den aan D. G. V. „Brunhilde". Half- negen. Land naast Zomerzorg. Circus Carré, 8 uur. (Woensdagmiddag ook 2 uur.) Woensdag Katwijk-Binnen. Huis Heer Hueting Al- gem. Vergadering aandeelh. N. V. „Zanderij de Ridder" 's midd. 3 uur. Donderdag: „In den Vergulden Turk" Jaarl. Alg. Ver gadering Leidsche Sleepbootmaatschappij. 8 uur. Nutsgebouw. Openb. Vergadering Bond v. Christen-Socialisten. Sprekers ds. B. de Ligt en ds. A. R. de Jong, half negen. Den Haag. Zuid-Hollanxlsch Koffiehuis. Algem. Vergadering Onderl. Levensverze kering Maatschappij ,,'s-Gravenhage, 'fl middags 2 uur. Vrijdag: Oosterkovk. Openb. Vergadering Leidsel ié Oranjevercenigiiig. Spreker: Ds. M. J. Pun- selie, 8 uur.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5