Kedtrlaid en de Oortoy. IFARINE LAOïÈE' NESTLE uit om land. Vrijdag 4 Jani. Tweede Blad. A°. 1915. Ingezonden. Vragen en Antwoorden. Mo, 16952 V ïti DAGBLAD am X ÜIT ONZE STAD. COLLECTE DUBBELTJE—CENT. De opbrengst-van deze collecte, jl. "Woens dag gehouden, is f 2-36.48V2. LEÏDSCHE BESTUURDERSBOND. Opgave van de week van 1722 Mei 1916. Totaal Lodental 1720. Werklooze Ledon «6 Aantal kinderon bo neden 16 Jaar 61 Loonverlies per week [Vergoeding v. d. Patroon f van liet Steuncomité 26.25 XTitkocring workloozenkas 164.— 1 552.46 190.25 Loonvorliee per week 362.21 Cetieoltelljk werkloo- ze leden 238 'Aantal minder werk uren per week 3238® Aantal kinderen be neden 16 jaar330 Loonverlies per weok f. 570.175 Vorgoedinff v. d. Patroon f van liet Steuncomité 19.25 TJitkeerins werklooscnltas 310.31 330.06 Loonverlies por weok de 240.11® Aantal onder wapenen 262 Aantal kinderen bo neden 16 jaar 2e3 Loonverlies per week f 3233.10 [Vergoeding v. d. Patroon f 291.02® van het Rijk 1003.15 Toeslag v. h. Steuncomité 12.65 1336 82® Loonverlies per week -1926.27® Totaal loonverlies por week, waarbij betrok ken 548 leden f 2523.60 Dit getal wordt gevormd door: Gehuwden en kostwinners, welke vergoeding ontvangen120 .Werkzaam bij Gemeento. -Rijk en Spoorweg- Maatschappij cn 36 Ongehuwden, wolke geen vergoeding cn geen loon ontvangen 106 Totaal... 262 ITALIANEN IN ONS LAND OPGEROEPEN. Ter kennis wordt gebracht van de hier onder genoemde Italianen, wonende binnen de jurisdictie van het consulaat, dat de militairen, behoorende tot de volgende ca tegorieën, zich zoo spoedig mogelijk hebben aan te melden aan genoemd consulaat ten einde, wanneer zij geschikt zijn voor "den dienst, kosteloos naar het koninkrijk te wor den gezonden: a. militairen van alle graden en catego- riën van de lichtingen 18§9, 1890 en 1891; b. onderofficieren van alle categoriën van de lichtingen van 1876 af lot en met 1894; c. mindere en gegradueerde electricians en seiners van de lichtingen van 1883 af tot en met 18SS; d. zeelieden (minderen cn gegradueerden) van de lichting 1880. Er wordt volledige amnestie verleend aan allo gestraften, aan degenen, die zich aan den dienst hebben onttrokken en aan de serteurs. GEVANGEN GENOMEN NEDERLAND- SCHE ZEELIEDEN. Drie Nederlandsche zeelieden (stokers) van het Belgische s.s. „Escaut," die in Frank rijk in gevangenschap waren gehouden, zijn, naar „Het Volk" meldt enkele dagen geleden in ons land teruggekeerd. Na in La Rochelle op willekeurige wijze gevangen te zijn ge houden, op grond van de meest kleinzielige nietigheden, zijn zij naar Havre gebracht, en vttndaar naar Eugeland vervoerd, van waar zij als passagiers naar Nederland zijn vertrokken. De zeelieden beklagen zich ze-er over de harde en onbillijke behandeling, door hen ondergaan. Hun geheele uitrusting ia verloren, terwijl ze natuurlijk ook zeer belangrijke financieel© schade hebben. HEIDEONTGINNING BIJ HET VLUCHTOORD TE UDEN. Met do ontginning van heidegrond bij hot vluchtoord te XJden gaat het thans zeer goed. Was aanvankelijk de animo niet zoo bijster groot, thans is dat geheel an ders geworden. Was in het begin het getal werklieden slechts -15, op het oogenblik ia dit van lieverlee aangegroeid tot ruim 200, die zich met een zekeren naijver aan het ontginningswerk wijden. Ongeveer een twintig hectaren heidegrond, kunnen door do regeering zuidelijk van het vlüchtelïngendorp ontgonnen worden. Begin Maart j.l. werden hiervan oh hectaren in be merking genomen. Een hectare is na be hoorlijke bemesting met aardappelen be plant, oen tweede met worteltjes, radijzen, sla en spinazie, die een goed beschot doen verwachten, terwijl de rest bezaaid i8 met boekweit. Het- in ontginning genomen terrein ia in twee deelen verdeeld, met midden er door een tien meter breeden weg. Ook aan de buitenzijde is een dergelijke weg aangelegd, die met sloten is omgeven. GEEN DUURTETOESLAG. Öp het verzoek der textielarbeidersorga nisatie te Enschede, gericht aan de Fabri kantenvereniging aldaar, om aan de arbei ders een duurtetoeslag te verstrekken, heeft deze vereeniging geantwoord, dat, met het oog op de moeilijke omstandigheden, waar onder de textielindustrie verkeert, zij niet aan haar leden kan adviseeren, aan dit ver zoek te voldoen. VERGOEDING KOSTWUNJXERSCHAP. De minister van Oorlog heeft de burge meesters uitgenoocligd nogmaals een ernstig onderzoek in te stellen naar de vraag of bij de toepassing van het vergoedingsinstituut niet een te kleine maatstaf wordt aangelegd. De minister heeft daarbij medegedeeld, dat wat hem betreft goedkeuring aan de toege kende vergoedingen, voor zoover deze het wettelijk maximum niet overschrijden, sleckt-s dan zal worden onthouden, wanneer zij tegen de bedoeling van den wetgever mochten zijn verleend in gevallen, waarin de bij de zaak be trokken dienstplichtige niet als kostwinner k n wonden beschouwd wanneer het geldt personen of gezinnen, op wie de in de desbetreffende wetsartikelen voorkomende omschrijving niet van toepas sing is wanneer de betrokken personen of gezin nen zonder vergoeding voldoende kunnen rondkomen; wanneer het toegekende bedrag te boven mocht gaan het verschil tusschen hetgeen de dienstplichtige inbracht vóór de mobili- r- ^ie en hetgeen hij voor eigen onderhoud stellig zal hebben gekost. Dc minister heeft voorts den burgemees ters verzocht, om, wanneer bedoeld onder zoek mocht leiden tot de erkenning, dat in hun gemeente meer vrijgevigheid in verband ook met de tijdsomstandigheden wel raad zaam zou zijn, dienovereenkomstig te han delen. OPHELDERING GEVRAAGD. Naar wij vernemen is oen Duitscho dame, die, in de maand Ma-art a-an boord van het N ederla ndsöhe stoomschip „Insulin de naar Nedierlandsoh-Indiö reizend, te Co lombo werd aangehouden en geïnterneerd, ongeveer vier weken daarna in vrijheid gesteld en met het stoomschip „Rindjani" naar Java doorgereisd nog voordat do Ne derlandsche regeoring van haar aarhpuding had kennis gekrogen. In Februari werd te Colombo aangehou den een Duitscho -dame, reizend aan boord van de „Koningin der Nederlanden" van Indië naa-r Europa. Later werd eveneens te Colombo gevan gen genomen oen Oostenrijksche dame, rei zend aan boord van do „Prinses Juliana", die den 2den Februari va Genua was ver trokken. Hoewol dc Britsohe regeoring had doen weten, dat alle onderdanen van met Groot- Britannië in oorlog zijnde Staten aan boord van neutrale schepen dn zekere havens van de Britsohe koloniën waaronder Colombo) aan ge vang en neming zouden blootstaan, hc-eft do Nederlandsche regeering in de beide laatstgemeld© gevallen aan de Brit sche regeering opheldering gevraagd ter zake van de bedoel do aanhouding eener vrouw aan boord van een Ncderlandsch schip. In beide gevallen heeft de Bidtscho regee ring daarop medegedeeld dat opdracht wae gegeven de gevangene in vrijheid te stelleen. („Hbld.") DE „NIEUW-AMSTERDAM." De „Nieuw-Amsterdam," van de Holland Amerika-lijn, op weg van Amsterdam naar New-York, is in Engeland twee dagen aan gehouden tot onderzoek der scheepspapieren. Nadat dit onderzoek een bevredigend resul taat had gehad is het schip Woensdagavond vertrokken. SCHENDING MILITAIRE GEHEIMEN 1 In do "„Tel." kwaim dezer dagen een inge zonden stuk voor van don heer L. J. Lokker te Den Haag, over „Duitscho spionnago", waarin deze o.m. het volgende schreef „Het is onzen general en staf plotseling ge bleken, dat het eiland Zuid-Beveland een bijzonder strategischewaarde bezit. En mot koortsachtigen ijver is men begonnen verleden maand (waarom niet eerder?) dat ■eiland in staat van veidedligSinjg te brengen." Tegen den heer Lokker ia rechtsingang verleend, op grond van art. 98, wetboek van strafrecht „Hij, dfie opzettelijk bescheiden, berioh- ten of inlichtingen omtrent eenig© zaak, waarvan hij weet, dat do geheimhouding voor hot belang van den staat wordt gobo- 1 den, hetzij openbaar maakt, hetzij aan een buitenlandse!)© mogendheid mededeelt, of in handen speelt, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste zes jaren. Niet alleen is tegen den heer Lokker rechtsingang verleend, vertelt de „Tel.", doch men hooft hem, die zioh als sergeant bij don vrij willigen landstorm verbonden had, ook uit den vrijw. landstorm verwij derd. Alle pogingen om opheldering, door den betrokkene in het werk gesteld, zijn tot heden mislukt. „De territoriale bevelhebber verschool zich achter don inspecteur, deze op zijn beurt achter het dept. van Oorlog, hoofd der Ilde afd. en deze achter den minister, die geen audiëntie verleent, zoolang de mo bilisatie duurt. De heer Lokker heeft zich daarop tot de Koningin gewend." NEDERL. ANTI-OORLOG-RAAD". Het secretariaat van den NederT. Anti oorlog-Raad meldt, van 1529 Mei bericht van aansluiting van 34 vereenigingen te hebben ontvangen, zoodat het totaal aantal aangesloten vereenigingen thans 919 be draagt. MEER VERGOEDING VOOR MILITAI- REN EN LEVENSMIDDELENVOOR- ZIENING. De besturen van de S.-D. A-P. en het Nederl. Vakverbond, hebben een adres ge zonden aan de regeering, waarin zij verzoe ken, onverwijld hetfnoodige te tfoen, opdat: er een regeling van rijkswege worde getrof fen, die in de uitkeeringen aan do werkloo- zen en in de vergoedingen aan de gezinnen der gemobiliseerden de vereischte verbete ring brengt; de beschikbaarstelling van regeeringswe- g'e van brood beneden den kostenden prijs worde uitgestrekt tot brood ook van gebuild tarwemeel, en zulke beschikbaarstelling1 ook uitgestrekt worde tot andere voorname voe dingsmiddelen, zooals vet, aardappelen en eenige in groote hoeveelheden geteeldê' groentesoorten; dat deze beschikbaarstelling over het land in die mate algemeen worde gemaakt, als door de behoefte der bevolking wordt ver- eischt; aan de Levensmiddelenwet een krachtige en meer doeltreffende uitvoering worde ge geven in het verbruikersbelang; bij de regeling van den uitvoer van levens middelen het verbruikersbelang meer dan tot nu toe zar worden gediend. "Voor de uitwerking van de vereischtei maatregelen wordt verwezen naar een uitvoe rige toelichting bij dit adres. Het bestuur van den Amsterdanischen Be- stuurdersbond heeft een brief gezonden aan het dagelijksch bestuur van het Koninklijk Nationaal Steuncomité te 's-Gravenhage, waarin geprotesteerd wordt tegen het besluit van het comité, om aan militairen, behoo rende tot de lichting, die op 15 Mei j.l. met verlof werd gezonden, geen onderstand in, welken vorm ook te geven. Afgescheiden van de principieele bedenkingen, welke het bestuur van den A B. B. tegen dit standpunt heeft, meent het daartegen te moeten protes teeren. wijl het besluit niet vóór 15 Mei is gepubliceerd; ware dat wel het geval ge weest, dan hadden de betrokkenen daarmede rekening kunnen honden. HET REGEERINGSBROOD. Dat in veel andere plaatsen, behalve Lei den, het regeeringsbrood veel aftrek vindt, bewij'st het aantal aangevraagde broodkaar- ton te Zaandam. Ruim drievijfde deel der bevolking zal daar dit brood eten. BELGISCHE TOROORDEELDEN TERUG- V GEZONDEN. Een 300-tal Belgische veroordeelden, die nog steeds te Yeenhuizen verblijf honden, vertrekken vandaar 3 Juni. Ze zullen over ,de Belgische grens worden gebracht. HET KOPERSMOKKELEN TE ROTTER- DAM. Do Rotterdamse!© rechtbank veroordeelde gisteren de 38-jarige koopman C. J. Welker- ljng, wegens medeplichtigheid aan een po ging tot verboden uitvoer van koper, tot drie weken gevangenisstraf, met verbeurd verklaring der in beslag genomen partij, koper. De sigarenhandelaar J. C. M. vaJi Rhee en de koopman M. Samson werden vrijgesproken. i yiSCHVAART ONDERLINGE „IJMUI- DEN." I In een op 2 dezer te IJmuiden gehouden vergadering heeft de oprichting plaats ge had van de hierboven genoemde vereeni ging. De vereeniging heeft o.m'. ten doel het gezamenlijk nakomen van de verplich tingen, financieel© en andere, welke voor haar leden voortvloeien uit de bepalingen der Oorlogszeeongevallenwet De nieuwe vereeniging sluit zich aan bjj „Zee-Risico." As bestuur zal optreden het bestuur der te IJmuiden beslaande Onderlinge voor Cas co- en Yolksverzekering. 1 UITVOERVERBOD VOOR KATOEN. De tjjdel\jke opheffing van het uitvoer verbod van ruwe katoen js thans weer in getrokken. ONZE KOLENVOORRAAD. In een gisteren gehouden vergadering van de Nijverheidscommissie van het Kon. Nat Steuncomité is in beginsel besloten tot vor ming van een kolenrceerve in het belang on zer industrie, voor het geval eventueel de kölentoevoer mocht worden stopgezet. EEN GEREDDE NEDERLANDER VAN DE „LUSITANIA". Tot de geredden van de „Lusitania" behoort ook de heer Van Hoeke, vroeger woonachtig te Vlissingen. Sedert vijf ja ren vaart hij als 1ste hofmeester bij de Cunard-Line, waarvan de laatste twee op de „Lusitania". Aan een brief, dien de heer Van Hoeke na zijn redding aan zijn familie te Vlissingen zond, wordt door den Zeeuwschen correspondent van „De Amsterdammer", het anti-revolutionair dagblad, het volgende ontleend: „Ik was in de eerste klas eetsalon be zig mijn twee laatste passagiers te bedie nen, toen wij een krakend geluid hoorden en een paar oogenblikken daarna rilde en beefde het schip, evenaLs iemand beeft, die een rilling krijgt van koude. „Ik liet wat ik in mijn handen had op tafel vallen en ging langs den kort3ten weg het dek op, dat was natuurlijk niet langs de trappen, maar langs de zijde van het schip. D?e trappen waren vol met pas sagiers. „Op het dek komende hoorde ik, dat het schip getorpedeerd wa-s en het begon al he zinken en over te liggen aan stuurboord zijde. „Ik ging toen naar beneden om een zwemvest, daar er genoeg tijd voor was, bracht een rek met zes er op aan het ach terdek en deed vijf zwemvesten aan bij vrouwen en kinderen, en e*en voor mijzelf. „Toen waren er een 500 man aan het aShterbootdek en een steward, dien ik kende, was bezig met een groot hakmes, zooals ze in de roeibooten zijn, kasten open te breken aan het dek, om naar zwemvesten te zoeken, maar daar waren lampen, lucifers en vaten water in, voor de booten. „Maar nu kreeg ik een goed idee. Ik vroeg om het hakmes en ik kapte de boo ten los, die aan het dek vast waren met touwen. Want die booten zijn collapsable- booten en het schip lag zoo over, dat die booten niet te water konden gelaten wor den. Na die losgekapt te hebben, staken wij beiden een sigaret op en hielden ons vast aan de achterbrug, liet hoogste ge deelte van het aohterbootdek. „In plm. tien minuten was het voors hip weggezonken, maar da-l was erg langzaam gegaan. Doch nu ging het vlugger en in vijf minuten tijds was de brug onder water en de kapitein en de stafkapitein van de brug gewasschen. In de volgende drie minuten was het schip gezonken en daar kan ik weinig van vertellen, want het schip stond rechtop in het water met het achterschip in de lucht, precies als je pla ten ziet van de Titanic, en ik had mijn werk en mijn macht noodig, om mij aan het achterdek vast te houden, want ik hing daar aan als aan een ladder; alleen kan ik zeggen, dat ik den voorsten schoorsteen tegen den tweeden zag vallen, oin uaarna beide in zee te vallende derde vloog in de lucht. Toen een krakend geluid van de booten, die wij losgekapt hadden en die in 't water rolden. En ik voelde een klap op mijn hoofd en weet verdeer niets meer. „Toen ik tot mijzelven kwam, lag ik in 'fc water, dicht bij die booten, die losge kapt waren en zwom er naar toe, klom or op, want ze waren alle drie omgekeerd, en ik bemerkte, dat ik van onder tot bo ven met bloed zat. „Er waren verscheidenen rond die boo ten en de fruitman riep t „Geef eens een handje". Ik trok hem op de boot. Ik had een natten zakdoek in mijn zak, dien hij rond mijn hoofd bond, erwaren drie ga ton in. Toen gmgen we aan het red den en al bleef ik bloeden en verzwakte ik, door de drukte, merkte ik het niet terg op, want in tien minuten hadden we de drie booten vastgebondn aan elkaar ten een twintig vrouwen en kinderen op de booten getrokken. Natuurlijk, iedereen, die nog macht en wind in zich had, hielp daaraan mede. „Toen wij alle rond ons uit het water gehaald hadden, waren er tusschen 70 of 80 mensohen op die drie booten. Onder- tusschen had nog een andere steward een zakdoek rond mijn hoofd gebonden en hield het op met bloe'en. „Wij waren, na drie uren rondgedreven te hebben, opgepikt door een torpedo- destroyer en steamtrawlers en 2uur daarna in Queenstown geland, waar we onder dokters behandeling kwamen, ge kleed werden en in hotels te slapen ge legd. „Wij kregen het beste van alles, werden liefderijk verzorgd, telegrammen werden gratis verzonden en toen we Zondagmor gen om 6 uur in Liverpool aankwamen, werden wy met taxi's naar huis ge bracht". FAILLISSEMENTEN. H. van Rijkevorsel, bankier te Vught, handelende of gehandeld hebbende te 's-Her- togenboseh ondier de firma Wed .Joh. F. van Rijekevorsel Zonen De N.V. Mij. Stael- en IJzerindustrie v.fa ll. F. Kohier Jr. en Co. te 's-Gravenhage. J. do Bruiin, koopman, in De Lier. D. Kavelaar, rijwielhandelaar, Den Haag. Vervoer per Spoor. Geachte Redactie. Da-ar wij nu toch een gewijzigde spoor dienstregeling krijgen, zou het nu niet mo gelijk zijn, dat er ten gerieve van het) algemeen en van het spoorwegpersoneel in't hijzonder, v o o r de massa gewo ne militairen, die steeds ver voerd worden, een aparte afdoe- ling werd gevormd, omj vervoerfoewijzm to controle erenkaartjes af te geven; aparte wagens, enz. te bestemmen opdat voorai in de komende drukke verlof dagen er een beetje méér orde en re gel komt en de menschen geen halfuur be hoeven wachten aan het loket en het niet noodig is, om derde-Masse-paasagiers in iö éérste te sfcoppon of tweede klasse in 3e' goederen wagen?, waar men dan nog allef- lei onaangename dingen te hooren en tel zien krijgt, terwijl de treinen wellicht cïuq ook beter „op tijd" konden vertrekken 6Q aankomen. Zeer waarsohij'nlijk zijn er onder de mili tairen „deskundigen", die wel een plaat3j£ aan het loket of als conducteur zouden kun nen waarnemen, zoodat er geen bijzonder?" uitgaven voor gevorderd behoefde te /otv den. Hopende, dab dit schrijven uw goedkeu ring tot plaatsing in uw blad zal vervcrVerï, verblijf ik uw abonné, v. 35. Leiden 5 Juni *15. RECLAMES k 40 CL per regel. Spaarzaam en zuinig !n het göbrülk (KSNDEarciEEi.) Sn Iédere. Apotheek of drogisterij voorhanden het beste Voedingsmiddel Voor Kinderen 4859 18 Vraag: Wat kost een abonnement 3e klas LeidenDen Haag en idem Leiden Rotterdam? Wat zijn z.g. werkmanskaarteni Antwoord: Abonnement 3e kl. Lei den—Den Haag kost per jaar f 66.en naar Rotterdam f 160.Werkmanskaart per week naar Den Haag f 1.20 en naar Rotter dam f 2.40 Vraag: Zoudt u zoo goed. willen zija om mij den vischtijd eens te willen opge ven 1 Antwoord: Het vissollen op baars en! snoek is verboden van 16 Maart tot 30 April. U zult dus met gebruikmaking van geoorloofd© visohtuigen en de vereischte acte on vergunning mogen baarzen. Vraag: Hoe kan men inktvlekken, die doorgetrokken zijn, uit een groen laken ver wijderen Antwoord: De vlek door en door be vochtigen met een heete oplossing van fcD- verzout en daarna bestrooien en inwrijven met zinkpoeder. Vraag: Ik ben weduwe, 70 jaar en se dert jaren werkzaam als huishoudster bij mijn zoon, die ongehuwd is. Ik ontvang hier voor behalven kost en inwoning, salaris. Heb ik nu recht op ouderdomspensioen? Antwoord: Wij zouden u aanraden het aan to vragen. Wordt 'het verzoek afgewe zen, dan is er nog niets verloren. Vraag: Waar kan er opleiding genoten worden tot het verkregen van een diploma voor gemeente- of rijkspolitie? Hoe is het adres en hoeveel kosten zijn daar aan ver bonden? Antwoord: Hier en daar bestaan our- sussen, door politievereenigingen met of zonder hulp van de gemeente, in het leven geroepen. Opk in Leiden bestaat een zoo danige cursus. Of ook particulieren daarvan kunnen profiteeren, weten wij niet. Wend u daarvoor tot den voorzitter der Leidschö Vereeniging, den heer W. M. Appel Stad houderslaan. Vraag: Weet u een middel tot het ver wijderen van hars uit een japon? Antwoord: Bestrijken met een mengsel van terpentijn en eiergeel, dit laten drogen en later de korst afwrijven. Ten slotte afwasschen met lauw water. Is het ge- wenschte resultaat nog niet verkregen, dan geeft men nogmaals een afwassching, waarin een weinig zoutzuur is gedaan. Vraag: Weet u of een uwer lezers hoe ik het beste aan een in nood verkeerende familie (woonachtig in Antwerpen) geld kan zenden? De post verzendt het niet. Antwoord: Gaat eens naar het Comité voor de Belgische vluchtelingen, daar zal men u, zoo mogelijk den weg kunnen wijzen.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5