0QÈmmm -ÉESESSSBSB Hfct Steunoomiité. Economische nota van Minister Posthuma. Persoverzicht. jjo, 16950 "VVoeiistlas: 2 «JFuni. Tweede 131 ad. /p> 19^5^ LEIDSCH Het morgen vovschijnond No. 10 bevait: 8 Foto's van 'den Oorlog Itaüë-O-osten- rjk-Hongarye. Do Revolutie in Portugal, met 3 foto's. Een foto om eenig denk beeld te geven van da noodlottige werking der vergiftige gassen, die helaas in den te- iegenmoordigen oorlog worden aangewend. Vele andore actueele Oorlogsfoto's. - JVorts als voorplaat: Bezoek van H. M. de Koningin-Moeder aan do Gestichten „Rhjjn- g?estj" „Endegeesl" en „Voorgeeat" te Oeg.-.t- '/test. Spoorwegongeval aan den Beukels- pt by Rotterdam1. .vin. Het Steuncomité Leiden „Oorlogstoestand 1014" schrijft ons: Sinds 23 Jan 1.1.*) vormen de huur bons, (ao in vorige stukken reeds een- en ander maal vermeld zjjn, een belangrijk onderdeel der ondersteuning. Kort na de oprichting yiui het Comité is in zjjn boezem het ver strekken van huurbons een onderwerp van bespreking geweest. Dewijl de toestand toen nog niet te overzien was, is deze zaak blijven rusten. Alleen werd bjj het bepalen van de bedrage der gesteunden met de huur rekening gehouden, zoodat een deel daar van gerekend kan worden daarvoor te zijn gebruikt. Naarmate de oorlogstoestand voortduurde, kwam de behoefte aan huuwoorziening meer naar voren. Het bleek btjv., dat de rijksver- 'oeding voor vele militairen niet voldoende was om de huur te betalen, zoodat hun huis eigenaars zich vaak met de helft of minder tevreden moesten stellen. Anderen werden door hun huisheer met uitzetten bedreigd, waartoe evenwel de kantonrechters aanvan kelijk hun medewerking niet verleenden. Het Comité besloot daarom een onderzoek naar den toestand in te stellen en zocht daartoe verband met den Verhuurdersbond van Huis eigenaren voor Leiden en Omstreken. Over eengekomen werd, dat deze Bond, die onge veer 500 leden telt, een enquête zou uit- ïjohrtfven, ten einde te weten te komen, in v.elke mate de oorlogstoestand op de buur der huizen zjjn invloed deed gelden. Deze enquête gaf niet een volledig overzicht, aan gezien niet alle leden het noodig achtten kor. medewerking te verleenen, maar leerde fooh, dat de huurschuld in (je maanden Augustus en September, waarover het on derzoek liep, grooter was dan andere jaren. Ontrent de uitzettingen kon niets met zeker lijk! vastgesteld worden, daar deze in de barste maanden der mobilisatie niet of na genoeg niet uitgevoerd werden. Een duidelijk beeld van den toestand voor wat de knappe werklieden betreft, gaf het keurig uitgewerkte overzicht van de Leid- sche Bouwvereenigmg, dat over 324 wonin gen liep met een gemiddelde weekhuur van 2 1.95. Als resultaat van de verschillende onder zoekingen kon worden vastgesteld, dat de bijzondere omstandigheden huurschuld had den veroorzaakt., maar dat deze voor de gemeente Leden nieti onrustbarend hoog was. Ben klein gedeelte der huurders, toch al geen beste b jalers, had zich achter de om standigheden verscholen om de huur niet !to voldoen, maar het grootste deel der ar beiders, die door den oorlogstoestand waren getroffen, hadden hun best gedaan om geen huurschuld te maken, menigmaal, naar ver- imoed kon worden, met beperking van andere behoeften. Naar berekening was er een 3 püt der huurschuld als gevolg van den oorlogstoe- kand te beschouwen. Naarmate evenwel deze toestand langer duurde, kon stijging van dit percentage verwacht worden, daar an dere behoeften om vervulling begonnen^te toepen. Er moest dus op eenigerlei wijze in voorzien worden. Het Kon. Nat. Steuncomité deelde toen rede, dat het bjj ondersteuning in de huis huur bereid was do helft van dozen steun te dragen. Deze mededeeling gaf voor hot Comité 'den doorslag om1 tot ondersteuning door friddel van huurbons over te gaan. Het be paalde, overeenkomstig oen uitdrukkelijke voorwaarde, door het Kon. Nat. Steuncomité gesteld, dat de huurbons werden gegeven boven den steun, door het Leidsche Co- fiité verstrekt en deze dus in .geen geval geheel mocht worden ingetrokken, terwijl het uitgesloten was, dat iemand alleen door san huurbon gesteund werd. Als regel werd aangenomen, dat elke ondersteunde een huur bon zou krjjgen en dat slechts in bijzondere gevallen daarvan zou kunnen worden afge weken. Natuurlijk werd er voor gewaakt, dat iemand zou komen boven de inkomsten, hij vóór den oorlogstoestand had. Van daar dat werd vastgesteld, dat alles te z a re en genomen, de steun niet hooger ïrocht gaan dan tot 80 pCt van het nor male inkomea. Den 23sten Januari werden de eerste huur- ooB uitgereikt. Naar de verschillende huren waren do kaarten van verschillend» kleur. En niet sinds 30 Jan., als in een vorig ktnk genoemd. Het bleek weldra^ dat de ondersteunden de •genomen maatregelen zeer op prijs stelden, al waren zjj ook verplicht de andere helft van de huur bjj het overreiken van de huur bon in geld te voldoen. De huiseigenaren, die de bons in ontvangst namen, moesten nj. een verklaring onder teekenen, dat ze de geheel© huur van die week ontvangen hadden. Van den 23sten JaDuari tot den eersten Mei zjjn er 10,653 huurbons uitgereikt tot een gezamenlijk be drag van ongeveer f10,600, waarvan het Kon. Nat. Steuncomité de helft gedragen heeft De gemiddelde waarde van de huur bon bedroeg tot dien datum dus ongeveer 'fl, wat dewjjl de bon goed is voor de halve huur, op een gemiddelde weekhuur van i 2 wijst. Door elkaar genomen werden er wekelijks 710 bons uitgereikt De hoogste getallen kwamen in Februari voor, toen zelfs in één week 831 bons werden afgegeven. In Maart is er een geleidelijke daling ingetreden, zoo dat op 1 Mei nog 469 huurbons werden uit gereikt. Na dezen datum1 verminderde dit aantal nog door het dalen van het getal der ondersteunden. n. De landbouw. De landbouw bood iu vele opzichten redeu tot zeer groote tevredenheid. Vele producten zijn sedert het vorige kwartaal nog in prgs gestegen; in de eerste plaats varken3vleesch. Door uitvoeroonsenten daalde de prijs, doch werd voorkomen, dat deze beneden de pro ductiekosten zou zakken. De moeilijkheden, die de aanvoer van maïs mot zich bracht, zijn uit den weg geruitnd. Het is intusschen wel aan te nemen dat de varkensstapel sedert het begin van de crisis sterk Is verminderd. Voor zoover kan wor den beoordeeld, is de fokkerij, die in den voorgaanden herfst nagenoeg geheel was stopgezet, weder toegenomen. Het vette rundvee is ook hoog iu prijs. De prijzen der fok- en melkkoeien zjjn iets lager dan zi; geweest zijn. De boterprjjzen, die in het begin der maand Maart een sterke daling vertoonden, stegen daarna weder en zjjn nog altijd, be langrijk hooger, dan in andere jaren om' dezen tijd. Ook de kaasprjjzen blijven hoog. De landprijzen vertoonen dientengevolge, on danks den hoogen rentestand, eer een nei ging tot rijzen, dan tot dalen. Vooral het voor één jaar verpachte grasland bracht hooge prijzen op. Echter hadden er be trekkelijk weinig verkoopen plaats. De uitkomsten van den landbouw waren niet in alle streken even gunstig. Zeer ge profiteerd hebben de groote kapitaalkrach tige akkerbouwers in de kleistreken. Ook in de veenstreken waren de uitkomsten, tenge volge van de hooge prijzen van aardappelen en aardappelmeel, zeer gunstig. Minder gun stig, ofschoon toch goed, waren de resul taten van het zandbodrijf. Uit het oogstbericht van 9 'April blijkt, dat de wintergranen er over het algemeen goed voorstaan, ofschoon de rogge op de lage gronden door de vele regens m den nar winter en de strenge nachtvorsten, nogal geleden heeft. Er is velerwege meer tarwe uitgezaaid dan in andere jaren, terwijl hot omploegen van rogge in verband met de genomen regeringsmaatregelen, althans op eenigszins belangrijke schaal nergens Is voorgekomen. De lage graslanden hebben door de vele regens ook vrij veel geleden, zoodat het gras achterlijk is en veel grasland tot laat in het voorjaar onder water stond. De voorjaarswerkzaamheden hebben over het algemeen onder ongunstige omstandig heden plaats gehad. Do grond was zeer nat De groententeelt. De omzet van de groenten teelt is vol gens do cijfers der veilingsvereenigingen belangrijk beneden die van 1913 gebleven, betgeen voorts moet worden geweten aan de geringe opbrengst van de zomergroenten. Het best waren zü er aan toe, die veel late groenten teelden. De sterke uitbreiding van de groententeelt, speciaal onder glas, is dit jaar tot staan gekomen. Voorts is er minder vervroegd. De vooruitzichten voor de groen- tentelers zijn gunstig. De afzet naar het buitenland zal, mits de transportgelegenheden voldoende zijn, in het komende seizoen ongetwijfeld belangrijk zjjn tegen loonende prijzen. De boomkweekerij. Hot resultaat der boomkweekerij wa3 veel beter dan men in het begin ran de crisis, toen de vooruitzichten zeer donker waren, durfde vertrouwen. Ofschoon de uitvoer naar Rusland, Oostenrijk, Duitschland em Enge land werd gestaakt, of althans veel ver minderd, bleef Amerika een groote afne mer. Intusschen zijn do vooruitzichten voor 1915, niet bijzonder rooskleurig. Dobloembollencultuur. Ofschoon de uitvoer van bloembollen na genoeg gelijk was aan dien van het vorig jaar, was toch het financieels resultaat voor 1914 belangrijk minder dan voor 1913. Wat do vooruitzichten voor 1915 betreft, is de algemeeno opvatting in do bloembo lenstreek thans aanmerkelijk gonstiger dan 3 maanden geleden. De zeevisscherij. De zeevisscherij gaf in het algemeen reden tot groote tevredenheid. Ten deele is het gunstige financieele resultaat te danken aan het feit, dat de vangst aanmerkelijk ruimer was en ten deele aan den hoogeren prjjs, gemiddeld rond 23(4 et per E.G., tegen nog niet 20 ets. per E.G. in het eerste kwartaal van 1914, welke als ge volg van de groote vraag uit het buiten land ondanks den overvloedigen aanvoer kan worden gemaakt. De toeneming kwam bijna uitsluitend ten bate van het stoomtrawler-bedrijf. Het groo ter aantal trawlers verklaart ten deele de grootere vangst. De gemiddelde besomming per stoomtrawler in het eerste kwartaal was f21,399 tegen f13,242 in 1914 (een toe^ neming van 62 pCt en over de afgeloopen 10 jaar met 79 pCt.). De deelneming aan de trawlvisscherij door loggers, welke in den zomer ter haringvangst gaan, bleef gering. Het aantal kustvisschers, dat de trawlvisscherij uitoefende, daalde weer. De uitkomsten waren gunstig. De deelneming aan de beugvisscherij was beduidend geringer. De toeneming der be- solnming was ruim 67 pCt. De kustvisscherij toonde een vermindering aan, voor zoover kan worden nagegaan te zoeken vooral in een minder intensieve uit oefening van de haringvisjcherij in verband met de minder gunstige uitkomsten van dit bedrijf, vergeleken bij die van het vorige jaar. De gemiddelde vangst per vaartuig en visohdag bedroeg ruim 2-tal tegen 3(4 tal in 1914, terwijl de deelneming aan deze visscherjj 30 pCt. minder bedroeg. Dank zjj den hoogeren gemiddelden prijs, 0.1. £4.17 per tal, tegen f3.05 in het laatst van genoemd tjjdrak, valt niet zulk een sterke daling van het opbrengstcijfer voor de haring te constateeren als ran het aanvoer- cjfer. De spieringvisscherij werd intensiever uit geoefend; do deelneming bedroeg het twee voudige van die in 1914. De gemiddelde prijs per E.G. was ruim 7(4 c-t. en hooger dan hot vorig jaar, ondanks den dubbelen aanvoer, gevolg van de bemoeiingen van het Centraal-Bureau voor den afzet van visscherijproducten. Ook de kuilvisscherij was drukker be oefend aan het vorig jaar en met gunstige uitkomsten. De haringvisscherij, vooral die van Den Helder, leverde in de Waddenzee veel be tere uitkomsten dan in de eigenlijke kom der Zuiderzee. Uitvoer had alleen plaats van de van Zuiderzeeharing bereide bok king en in geringer hoeveelheid. De uitkomsten der sehelpdierenvisscherij bleven, vooral door de ernstige belemmering welke de uitvoer nog altijd ondervindt, zeer veel te wenschen overlaten. In Zeeland was de productie van oesters, mosselen en ali kruiken veel geringer; ook de prijzen waren veel lager dan verleden jaar. In de Zuid-Hollandscho stroomen leverde do vïsscherij met spieringdrijfnetten ongun stige resultaten op, die met den ankerkuil waren beter, terwijl met de garna'enkor de uitkomsten gunstig waren. De vangsten der zalmrisscherrj op de ri vieren was gunstig. De prijzen, in den be ginne laag, begonnen zich te herstellen. De prjjzen van snoek en kleine voorn, ble ven zeer slecht. De laatste moest in Noord- Holland zelfs verkocht worden om voor een- denvoer te dienen. De uitvoer van versche zoetwatervisch, zoomede van die gezouten of gerookt, be droeg in 't afgeloopen kwartaal 1,812,000 E.G. tegen 1,036,000 E.G. in 1914. De in voer daarvan bedroog in dezelfde tijdvak ken resp. 229,000 E.G. (1915) en 163,000 E.G. (1914). Het Centraal Bureau voor den afzet ran visscherjjproducten zette in het eerste kwar taal van dit jaar met succes zijn werk zaamheden voort. In do maanden Jan. en Febr. zette het rond 180,000 E.G. spiering om of 25 pOl. van de gemiddelde productie dier maanden over de laatste vier jaar. De gemiddelde prjjs, door de visschers in Jan. 1915 gemaakt voor de niet door het Centraal Bureau aangekochte spiering, be droeg 61/2 ct., terwjj! door het Bureau ge middeld 91/2 ct. per E.G. werd uitbetaald, welk bedrag intusschen eenige vermindering ondergaat, doordat de visch door de vis schers franco Amsterdam geleverd moest worden. Door den invloed van het Bureau is de prijs, welken de visschers op de vrije markt bedongen, gestegen. Van de zijde van de visschers werd dan ook ingenomenheid betuigd met de werking van het bureau. Zoodra de prijs van de haring nog wat daalt, zal deze visch door het Centr. Bureau verkocht worden als volksvoedsel. Aan de vraag naar visch door het leger, werd in Maart voldaan door op den afslag te IJmuiden wijting, kleine sohelvisch, schar en schol aan te koopen; later werd een speciaal inkoopbureau te IJmuiden gevestigd. De pogingen van het Bureau om een af zetgebied te vinden voor kleine voorn, ge lukten niet. Beter succes had hef Bureau met zjjn be moeiingen voor de plaatsing van garnalen en alikruiken, gedeeltelijk in het buitenland, en wel tegen hoogere prjjzen Voor de alikruiken werd getracht ook af zet te vinden in het binnenland, door ze toebereid verkrjjgbaar te stellen. Dit by het Nederl. publiek onbekend arti kel vindt intusschen nog weinig afzet. De arbeidsmarkt- De hoeveelheid werk in het havenbedrijf te Amsterdam was in Februari en in het be gin van Maart weder tameljjk normaal ge worden. In de tweede helft dier maand ver minderde het werk niet onbelangrijk; ook in Aprii trad, in verband met de stremming van de vaart op Engeland, allerminst ver betering in. Evenzoo was er te Rotterdam achteruit gang waar te nemen, zoodat de hoeveelheid werk tot minder dan de helft van het ge middelde in 1913 daalde. De hoeveelheid werk in de Harlinger ha ven was nu ook door de belemmering in het verkeer op Engeland belangrijk gedaald. Iu de havens van Terneuzen, Zaandam en Delf zijl, bleef dezelfde toestand van bijna ge- üeelen stilstand in het verkeer bestendigd. In de eigenljjke industrie is de arbeids gelegenheid zeer belangrijk vooruitgegaan. De werkloosheid in de kleedingnjjverheid is vrijwel geëindigd. Een algemeen geconstateerd feit is het gebrek aan geschoolde krachten in de me- tacinjjverliek]. Ook aan arbeiders in de textielnijverheid is in het algemeen gebrek. De arbeidsmarkt in de veenderijen, waar thans het drukke seizoen heerscht, i3 gun stiger dan normaal. Ook ten behoeve van de mijnen is groote vraag naar arbeiders. Hoogst zorgelijk blijft de arbeidsmarkt in de bouwnijverheid. Met bijna wiskunstige ze kerheid is te voorspellen, dat aan de slapte in de bouwvakken, tenzij er belangrijke maat regelen genomen worden, geen eind zal komen, voordat de rentestandaard gedaald is. In het bijzonder zal de toestand hoogst ernstig w-orden, indien na de demobilisatie zoovele duizenden arbeiders het aantal werk- loozen zullen komen vermeerderen. De nota bevat voorts een opgave van de maatregelen door of vanwege de regeering of door met haar in nauw verband staande lichamen genomen, ter voorkoming of leni ging van de nadeelige gevolgen der crisis. Medegedeeld wordt 0 a. nog, dat door de Nederlaudscho Arbeidsbeurs te Oberhausen van 1 October 1914 tot 1 Mei 1915 wer den geplaatst 1158 Nederlandsche arbeiders.- Naar aanleiding van de rede, waarme de de voorzitter der Liberale Unie de al- gemeene vergadering op 22 dezer heeft geopend, bevat „DE VADERLANDER'* een redactioneel artikel. Daarin wordt nog eens gestipuleerd, dat ■het zoo jamnier is, dat de oorlogstoestand een noodzakelijke onderbreking van de af werking van het vrijzinnig program nood zakelijk maakte. Al is daaraan niets to veranderen, al moet do Tweede Kamer een gedeelte van den haar grondwettelijk toe komenden invloed opofferen in 's lands belang meer speciaal voor wat betreft do militaire en buitenlaincfeche aangelegenhe den, do verwachting wordt uitgesproken, dat ook de Regeering zal beseffen, dat dit een noodtoestand is. Verder wordt er gewezen op het merkba re streven der Eerste Kamer om led- ding te nemen in de politiek. En her haald wordt do vraag van den voorzitter, mr. D. Fock„Wat ruoet er terechtkomen van de belastingplannen van minister Treub, met een Eerste Kamer in haar te genwoordige samenstelling?" „Daarover", zoo gaat heb artikel verder, willen wij nog oen woordje zeggen". Waait al ia do redactie-van „De Vader lander" het eens met mr. Fook, dat thans nog niet kan worden vastgesteld de in 1917 aan te nemen houding l^ij do Staten verkiezingen, toch moeten do kiesvereeni- gingen zich van nu ai reeds op dien Strijd voorbereiden. Dit wordt ïils volgt gemotiveerd „Die strijd heeft trouwens met den Gods vrede niets te maken, en zelfs als die cr iets mede te maken had, dan was het nog niets de Eerste Kamer, die met haar deloyale houding tegenover dit Kabinet, met haar moties-Regout en Qolijn, met haar verwer ping van de Wijziging van de Vermogens- 'bölastdng, het Bestand het eerst en op de ergerlijkste wijze verbrak, heeft alle recht verspeeld om dat in te roepen. De Eerste Kamer moet om in 1917. Als dit. niet geschiedt, is Treub na tuurlijk een verloren man, en hij niet al leen, maar het heele Kabinet. En dan za.l de aflossing der oorlogslasten geschieden op de meest ondemocratisch denkbare manier, dan zal het devies: Belasting naar draag kracht, op de ernstigste wijze worden be schaamd. Men vergete toch niet, dat de cle- ricale rijken dor aarde in de Eerste Kamer zelfs in dezen oorlogstoestand, nu duizen den en nog eens duizenden kleine burgers en arbeiders onder den nood der tijden lijden, geweigerd hebben er toe mede te werken, dat hun onroerende goederen naar de juitse waarde, d. i. naar de verkoop waarde, werden belast, dat wil dus zeggen, dat zij geweigerd hebben tie betalen, wat de schatkist, volgens de wet- van hen mag vor deren. Zal men nu zulken menschen de lei ding laten, wier manmonistisch bedrijf te weerzinwekkender was, waar zij vrome leuzen wisten te vinden, om de ware bctee- kenis er van te bemantelen? Immers neen En daarom nog eensKiesvereenigingen, zorgt, dat go op tijd gereed zïjt, en houdt uw kruit droog." Onder heb opschrift ,,N iet te ba- nepen" wordt door B. (dr. Bos) in „DE VRIJZ.-DEMOCRAAT" de noodza kelijkheid betoogd om bij den langen duur der mobilisatie zich ook hier te lando tegen over de ernstige vraag: hoe het mot de stud©erende jeugd moot gaan, wel eens wat minder benepen mag plaatsen dan thans somwijlen het geval is. Er zijn pogingen aangewend om de jonge lieden, die in de zesde klasse gymnasium of de vijfde klasse H. B. S. in September j.l. konden plaats nemen, nog zooveel bij te wer ken, dat zij het einchexaraen kunnen doen. Wat daarvan terecht komt, wanneer dib examen voor allen even zwaar wordt afge nomen, zal nog moeten blijken. Wie nagaat, welke lichamelijke inspanning gedurende vele maanden van do jongelieden is ge- ëischt, hoe geheel hun belangstelling op het militaire leven is overgegaan en hoe buiten gewone inspanning herb voor hen kost, om zich met hun gewonen sohoolarbeid bezig to houden, zal daan'an niet te veel verwach ting hebben. Moeten deze jongelieden dan maar zakken, of mogelijk na een half jaar of jaar, waa neer de oorlog ten einde is, eens weer pro beer en den sftudicdraad ergens op een gym nasium of hoogere burgerschool op te vatten Dib ware van den Staat zeer onbillijk ge il an d'eld tegenover degenen, diie elk oogen- blilc geroepen kunnen worden hem met hun leven to verdedigen. Dat war© bovendien buitengemeen onmenschkundig en onpaecta- gogisch. Men behoort hen daarom in alle opzichten te helpen, én voor het verwijderen van den slagboom voor latere examens èn door het' hervatten hunner studie, zoodra ds mobili satie ten einde is gebracht gemakkelijk te rnakon. Watt het eerste punt betreft, waren ver lichte examens voor de gemobili-seerden, die tcib de hoogste klasse H. B. S. of Gymna sium bij den aanvang der mobilisatie waren toegelaten, wellicht gewenschib. Beter nog' zal het zijn een noodwetje te maken, waar bij aan de senaten van de universiteiten en van de techn. hoogesoliool die bevoegdheid word/b gegeven, aan jongelieden, die gemobi liseerd zijn geweest, zoodra de mobilisatie is afgeloopen, na kennis genomen te hebben van den loop hunner studie voor de mobili satie, alsnog do bevoegdheid tot het afleg gen dor examens te verleenen. Of men ook met academische en ander© examens in do richting van verlichting der eisohen voor gemobiliseerden stappen moet doen, zal zeker moeten worden overwogen. De millioenen zijn er voorEen hoofd-officier vestigt in het „HANDELSBLAD" de aandacht op schro melijke verkwisting van 's lands golden. „In elke „groep" van do Stelling van Am sterdam, wordt het bevel gevoerd door een „groepscommandant". In verschillende gros pen is deze autoriteit een gepensionneerd hoofdofficier van het N.-I. leger. Deze geniet boven zijn pensioen: a. het traktement in Nederland aan zjjn rang ver bonden; b. een toelage (zooals alle hoofd officieren, werkzaam buiten hun woonplaats, genieten) ad f4 daags. Een gep. luitenant-kolonel van het Ned.- Ind. leger, als groepscommandant optre dend, geniet dus: pensioen f3500, trakte ment f4000 (als luit.-kol. Nederl. leger), toelage f1400, totaal f8960; inkwartiering 360 X f 1.50 f540, samen f9500. Waarom nu een dergelijk© groepscom mandant niet boven zijn pensioen zooveel extra kan ontvangen, dat hij in betaling geljjk komt met zijn Nederlandschon rang- genoot, is velen een raadsel. Men vergete niet, dat naast een .groeps-" commandant twee toegevoegde officieren staan, van wie meestal één den hoofdoffi- cieisrang bekleedt en die dikwerf nog van' oudere promotie is dan de groepscomman dant. Het moge waar zijn, dat de aanbieding dier gepènsionneerde officieren, om weer ï'n activiteit op te treden, brj den aanvang der mobilisatie gretig werd aanvaard, even waar is het, dat hun opoffering wel wat duur betaald wordt. Daar verder in oorlogsomstandigheden do werkzaamheden van den groepscommandant nog meier dan nu, tot esnvou igo aimi .istrar tiev-o werkzaamheden herleid zuil on worden, verdient het wel overweging dien gepen- sionneerden hoofdofficieren af te vragen, of zij genegen zijn hun diensten te blijven presteeren tegen betaling van het trakte ment, verbonden aan hun rang in het Ne- Reclandsche leger, vermeerderd met de toe lage 2ooaLs die aan deze officieren wordt toegekend. Zij genieten dan toch nog altijd pl.nf. f2000 boven hun pensioen." Het „HANDELSBLAD" toekent hierbij aan Wij zjjn den hoofdofficier dankbaar, dat hij nog een staaltje van royaal om springen met 's Rijks geld ten. beste geeft. Trouwens, we zjjn er van overtuigd, cïat er nog veel meer voorbeelden zijn. Als er eens een officieele enquête werd ingesteld en den administrateurs der korpsen en der andere belangrijke onderdeelen van ons leger hun meaning hierover gevraagd werd, zouden er zeer waarschijnlijk rare dingen aan het licht komenI

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5