Ëemsngd Nieuws. Be Italiaansche Luchtvloot# De Ibalia.an.soh© luchtvloot schijnt nog niet in actio te zijn geweest. Toch beschikt deze niet alleen over een heel aantal vlieg tuigen, maar ook over ettelijke moderne luchtschepen, ala de legerluchtschepen Q 1 (20.000 kub. M. May back-motor en)Y I (14,650 kub. M. Maybach-motoren), M 6, M 4, M 3 (12,000 kub. M. Fiatanotoren), P 5 (4700 kub. M. Fiat-motoren), P 4 (id., id.), P 3 (4400 kub. M. Cléméhb-Bayard-motoren), P 2 (id., id.), P 1 (4200 kub. M., id.), Paree- val 17 (9600 kub. M. Maybach-motoren) en de marine-luchtschepen M 3 en M 1, beide van 12,000 ton. De Britschc Luchtvloot. 'Aan do Times" wordt gemeld, dat er in verschillende streken van het Britsche rijk pogingen aangewend worden om de lucht vloot te versterken. Gibraltar, Nova Scotia en Saskatchewan hebben reeds ieder een luchtschip toegzegd ;ten behoeve van het leger. Spanje en dc Oorlog. Onder de neutrale mogendheden is er geen, welker sympathie ons waardevoller is, dan Spanje, alsdus schrijft de Temps"- in éen artikel over „Het andere Latijnsche schiereiland". Onze nabuurschap; de tal rijke punten van aanraking tusschen beide •volken; de gemeenschappelijke belangen in de Middellandsche Zee, in Afrika dit alles doet ons levendig wenschen ook dit [Latijnsche schiereiland aan onze zijde te rion, ten minste wat. betreft den steun van gijn vriendschap, aangezien het vaat beslo ten is niet de wapenen op te nemen. Ook aan de overzijde van de Pyreneeën begint do afkeuring over de Duitscke wijze van .oorlogvoeren algemeen tc worden. En al mogo in clericale kringen nog aarzeling be staan om de zijue van Frankrijk te kiezen, coo is het katholieke België het afdoende voorbeeld geweest, dat de oogen geopend heeft voor het gevaar, hetwelk geheel Europa bedreigt. De officieele bescheiden van do Belgische regeering, het welspre kende protest van kardinaal Mercier heb ben op het ridderlijk gemoed van de Spaan- naarden een beslissenden indruk gemaakt. Het schijnt, dat de verwoesting van België voor de katholieke Spanjaarden het voor naamste overtuigingsargument zal worded om hen te do-en inzien, dat do vijanden van Frankrijk en Engeland ook de vijanden rijn van alle onafhankelijke landen. Zoo groeit, besluit de Temps", in het officieel neutrale, maar bevriende Spanje geleidelijk de sympathie voor de bondge- nooten; men kan zeggen, dat thans de groot© meerderheid van het Spaansche volk haar meening gevestigd heeft en aan de rij de staat van de Triple Entente. Nogmaals tel België ons een dienst hebben bewezen, indien het door zijn martelaarschap do Spanjaarden overtuigt van dc verheven grootheid van onze zaak en hun duidelijk maakt, dat alleen onze overwinning dé edele tradities van de Latijnsche beschaving kan redden. De Italiaansche* Lcgerchcf. Generaal graaf Luigi Gadorna, chef van den general en staf en opperbevelhebber van het Italiaansche leger, is 65 jaar. Hij is de zoon yan generaal graaf Rafüaele Cadorna en zijn zoon is officier bij de cavalerie. Generaal Cadorna, die onder zijn vader bij den staf diende, werd in 1875 kapitein en werd la-ter benoemd tot chef van den Staf van het Verona-legerkorps. Na het 10de regiment Bersaglieri gecommandeerd te heb ben, werd hjj in 1893 tot generaal-majoor bevorderd. Zijn tegenwoordigen rang van luitenant-generaal bereikte hij 10 jaar ge leden. Na aan het hoofd gestaan te heb ben van een divisie t9 Ancona, werd hij tot corpscommandant te Genua benoemd. Het vorig jaar volgde hij generaal Pollio sis chef van den generaen staf op. Zijn reputatie als bekwaam sridaat is zeer vermeerderd door zijn geschriften over mi litaire kwesties en men schrijft hem een buitengewone kennis toe van het terrein jaa'n de 0oötenrijksch-Italiaansche grens. Generaal Porro sous-chef van den gene- ralen staf, is eveneens een zeer bekwaam' officier, die kort geleden het 6de leger korps te Bologna commandeerde. Dc Nieuwe Testing Wilhclmsliafeii. Het bouwen van nieuwe forten te Wil- helmshafen zal weldra geëindigd zijn, schrijft men aan de „N. R. Ct." Met Duitsche werk lieden alleen en soldaten is deze arbeid verricht. Voor vele personen, die goede passen hadden, is het zelfs onmogelijk geweest in den laatsten tijd te Wilhelmshaf en te vertoe ven. Nu de forten hun voltooiing naderen, iwordt er minder scherp toegezien, daar men -weet, dat te Ween en, te Oldenburg enz. scherp op het vreemdelingenverkeer wordt gelet. Waar maar eenigsz:ns getwijfeld wordt ia vrrjheidsberooring van eenige uren hef gevolg. Nog verleden week kwam een reiziger, die, hoewel Nederlander, sedert jaren niet anders dan in geheel .Duitschland reist, te Oldenburg aan. Hij werd door de politie aangehouden, verzocht mee te gaan en kwam, toen na 6 uren alle opheldering was verkre gen, weer vrij, omdat hij niet langer van spionage verdacht werd. De scherpe controle, die te Wilhelmshaf en. enz. wordt uitgeoefend, schijnt ook in ver band te staan met het bouwen en herstellen, van duikbooten. Een Verzoek van Bcpressaüle-Maatrcgclen in Noorwegen. Uit Chr'stiania wordt gemeld, dat een voor stel tot de regeering is gericht, om den uitvoer van visch uit Noorwegen onder staats toezicht te zetten en desnoods tot een uitvoer verbod over te gaan, als antwoord op den overlast, dien Duitschland de Nooreche scheepvaart aandoet. -c—t— China en Japan. Do „Times" verneemt uit Peking, dat de overeenkomst tusschen Chi.ia en Japan Dinsdag j.I; gesloten is. De overeenkomst treedt in werking op den dag van onder- teekening. Japan krijgt ongevee1 alles toegestaan wat het in zijn ultimatum eischt. De bevolking te Peking houdt zich kalm en de positie van den president schijnt ongeschokt. Het gebeurde heeft volgens de „Times" althans dit resultaat gehad, dat het nationale geweten in Chi na eenigszins wahker geschud is.. Dc Houding van Roemenië. Naar de „Corriere della Sera" uit Boe karest verneemt, rijn d'e onderhandelingen tusschen Bratinnu, den minister-president van Roemenië, en den Russischen gezant over de deelneming van Roemenië aan don oorlog op moeilijkheden gestuit, wegens de afbake ning van het gebied, dat Roemenië voor zich opeischt. Roemenië verlangt als zijn Rus sische grens de Proeth, als zijn Hongaarsche de Ternes en als zijn Servische grens de Donau. Verder maakt Roemenië aanspraak op Czernowiez, alsmede op het Westelijke Banaat, ofschoon de Rpemeniers hier sterk in de minderheid zijn en ook' Servië het om srtategische redenen verlangt. Op beide pun ten wilde Rusland noch Roemenië toegeven. Een telegram1 uit Boekarest aan de „Ternps" bevestigt -naar het heet, uit be trouwbare bron dat het ingrijpen van Italië geheel onafhankelijk van een optre den van Roemenië is. Aan den anderen kant is men-van meening, zegt het bericht van de „Temps," dat, na het ingrijpen van Ita lië, de regeering van -Bratianu niet in het oneindige kan dralen. Men is teleurgesteld te Aooren, dat de beslissing tot einde Juni, gude eti,], is verschoven, aangezien men er op had gerekend, dat Roemenië dadelijk na Italië den oorlog zou aanvaarden. Over de onder handelingen met Rusland wist men niets ze kers; men hoopte dat Rusland tegemoetko mend zou zijn. Intusschen, besluit de „Temps" worden de militaire toebereidselen van Roemenië voortgezet. De stemming in Engeland. Een merkwaardige verandering van de pu blieke opinio in Brittannië is in de laatste paar weken merkbaar geworden, gelijktijdig met het vormen van het nieuwe kabinet, meldt het Reuter-bureau. In Brittannië is men tot dusver, door het uitblijven van vijande lijkheden op de kust, eenigszin3 geneigd geweest den oorlog vrij luchtig op te nemen, maar in deze gevoelens is verandering ge komen. De invloed der verklaringen van de staatslieden en de pers over de dringende noodzakelijkheid van de krachtigste samen werking en inspanning van alle klassen, omj den oorlog tot een succesvol einde to brengen, begint zich door liet geheele land te deen gevoelen en vormt een stevigen grondslag, waarop het nieuwe kabinet bij zijn arbeid kan 'steunen. De Engelsche kerk gaat eveneens op in deze nationale beweging. Op een vergadering te Londen van bisschoppen uit Engeland en Wales werden moties aangenomen, waarin de overtuiging werd uitgesproken, dat deze oorlog de groote strijd is voor recht en vrijheid, en een beroep op do natie werd gedaan, om voor een succesvolle voortzet ting van den oorlog de volle kracht van de geestelijke, moreele en materieele hulp bronnen te concentreeren. De bisschoppen geven de regeering de verzekering van hun wensch, om, voor zoover zij dit kunnen en met allen invloed, die te hunner beschik king staat, zulke maatregelen zullen steu nen en bevorderen als de regeering nood zakelijk mag achteö, om alle kracht en hulp bronnen aan te wenden en alle mannen en vrouwen tot de grootste activiteit en samen werking te brengen. Er is reden om aan te nemen, dat er een dergelijk beroep zal gedaan worden door de leiders ran andere godsdienstige genootschappen. De bladen zijn vo] brieven van menschen van allerlei richtingen, die aandringen op onmiddellijke conscriptie als het snelste middel, om den vijand verpletterend te verslaan. De regeering heeft het volk slechts te vragen om onmiddellijk de goedkeuring te verkrij gen. Uit do redevoeringen van do leiders op de groote meeting van de Unionistische par tij 'te Londen, sprak dezelfde geest van na tionale eenheid. Bonar Law verklaarde de omstandigheden, welke leidden tot de vor ming van ec-n werkelijk nationaal ministe rie en legde er den nadruk op, dat wij strijden vcor alles wat het strijden waard was, namelijk voor de nationale eer, 'de heiligheid van de verdragen en de zaak van vrijheid en menschelijkheid. Hij herhaalde, wat sinds het begin van den oorlog vaak gezega is, dat alle partij-belangen voor een oogenblik ter zijde gesteld zijn voor bet groote doel, den oorlog tot een gelukkig einde te brengen. Generaal Léman. Do „Gazet van Antwerpen" meldt: Generaal Léman (do verdediger van Luik) is volgens een brief van oen Belgisch officier, die vele maanden met.hem verkeer de, weer goed gezond, in zooverre een lij der aan suikerziekte dat zijn kan. In het begin van zijn krijgsgevangen schap is de generaal ernstig ziek geweest, men heeft hem zelfs een toen moeten af zetten, hetgeen bij lijders aan suikerziekte, die zdeb niet in acht nemen, meer Voor komt. Hij wordt door zijn bewakers zeer voor komend behandeld. Sedert, zijn herstel wan delt hij dagelijks,, bespreekt met zijn lotgc- nooten eikaars avonturen, on wordt zeer be mind. In het begin van April werd hij naar Blankenburg overgebracht, naar het schoonste Duitsche gevangenenkamp. Nog steeds draagt, hij zijn sabel, hetgeen hem door generaal Von Emmioh uit achting on bewondering werd toegestaan, Ook het stadje Wecze, gelegen nabij de Limburgscho grens, tegenover Well, heeft een garnizoen gekrc-gen. Eindelijk Eénl Onder dit opschrift lozen we van de hand van dr. Fred, van Eeden in „De Amster dammer" de oude Groene een artikel naar aanleiding van een te Lausanne bjj Payot Cie. uitgekomen werk door een Duitscher onder den, door Zola's over de Dreyfus-affaire handelend werk befaamd ge worden titel „J'uccuse" („Ik veroordeel") in de door den Hollandschen schrijver ge bruikte spelling. Hij begint met de weerlegging van de bewering, dat hij anti-Duitsch zou zijn. Dr. j\Tan Eeden schrjjft, dat zjj, die allee goed, mooi en rechtvaardig vinden wat Duitsch land doet, eigenljjk Duitschlands grootste vijanden zijn. En dan vervolgt hij: „Waar gaat het om? Wat is de groote vraag? Hei is deeze: of de voorstelling door de Duitsche regeering van den toestand ge- geeven en door allo Duitsche bladen en ock door de meerderheid des volks, aan genomen, geloofwaardig is. Heeft Engeland jaren lang den oorlog gewild en voorbereid? Was de Duitsche armee alleen op ver- deediging berekend? Was Duitschland in noodstand? Werd het door zijn nabuuren, door Enge land, Frankrijk, België en Rusland bedreigd, op zulk een intensieve wijze, dat het de noodlottige slag alleen kon keeren door oen plotselinge aanval, met schending van in ternationale verdragen? Alleen hij die op deeze vragen volmondig „ja" kan zeggen, zal in staat zrjn het op- treeden van Duitschland, tot in do uiterste consequenties te vergoelijken en te bewon deren. Mij bleek het reeds van den aanvang af duidelijk, dat deeze gansehe voorstelling 'een fictie was, door de oorlogspartij, de pan-germaansche militaire groep, noodzake lijk geacht om het groote volk achter zich te krijgen. De brutaalste pan-germanisten met na me Max Harden erkenden het ook ais ïctie, en uitten den eerljjken raad haar maar liever rondweg op te geeven. Maar bijna al mrfn Duitsche vrienden, met een enkele uitzondering, hielden kramp achtig aan deze fictie vast. Duitschland heette vreede-lievend, de oor log was „opgedrongen", een Duitscho zee- gepraal behoefde door niemand gevreesd te worden. „Wir Deutsclien sind gute Kerle", schreef mij een eedele duitsche Jood. Maar hij voegde er bij: „Morgen wird Deutschland Trumpf sein". Toch bleek het mij ook spoedig dat veelen in Duitschland door strenge censuur ge muilband de fictieve voorstelling niet aannamen. En nu eindelijk komt er één, de eerste, die met een vloed van volstrekt oovertui- gende argumenten in een sterk en deegeljjk werk, van 400 bladzijden, het geheele fictieve weefsel uiteenrafelt en toont wat het is „eine gigantische Lüge." Eine gigantische Lüge! Een voorbeeld van duivelsch bedrog en goedmoedige volks- verbiinding, dat alleen staat in de waereld- geschiedenis. Het boek draagt tot titel de bekende woor den van Zola „J'accuse" en is versoheenen te Lausanne bjj den uitgeever Payot en Cie. De schrjjver noemt zich „ein Deutscher". Dat hij zijn naam1 niet geeft is te begrepen. Ook in de Zwitserscho uitgave werd door de censuur geschrapt. De verantwoordelijk heid der uitgave rust on Dr. A. Suter te Lausanna*). Het boek is vlot en krachtig geschreeven, vermoedelijk door een rechtsgeleerde, die wat onnoodig zijn beleezenheid toont, maar inderdaad uitneemend is gedocumenteerd. Het zrjn feiten op feiten, er is. niets teegen in te brengen. Het is geen kunstwerk als de Max Havelaar, maar de welspreekendheid der feiten is niet minder ooverweldigend. Het is een verschrikkelijke aanklacht waarteegen de beschuldigde alleen met mach- teloeze woede en holle aantijgingen zich zal kunnen verzetten. Wie rechtvaardig wil oordoelen leeze aller eerst dit boek. Ieder die nog met Duitsche vrienden spreekt of correspondeert wage hen: hebt ge „J'accuse" geleezen? Wij zijn niet Anti-Duitsehe, Eevenmin als wij Anti-Engelsch waren in 1899, of Anti- Fransch tijdens de Dreyfus-geschiedenis. Maar als dê Waarheid eindelijk uit de put rijst, dan hebben we reeden tot juichen. En daarmee bewijzen we vrienden te zijn van Duitschland, eeven als de Duitscher die eindelijk zijn landgenooten de waarheid durft ïeggen. De gevolgen van dit boek kunnen ont zettend zijn. Zeegen-rijk on ontzettend tee- vens. Want het zal verbooden worden in Duitsch land en toch bij honderd-duizend-tallen ge leezen worden. Heeft ooit de strengs.e censuur de waarheid kunnen onderdrukken? Men stuit geen gedachten achter tralies. Een revolutie kan het gevolg zijn van dit boek. Want nooit is een groot volk op zulk een enorme wijze misleid en in 't ongeluk ge voerd. En als zijn oogen oopen gaan, dan zal zijn kracht zich nog op andere wijze uiten dan door 't vermoorden van onschul dige buitenlanders. Dan wee de schuldigen! FREDERIK VAN EEDEN. Dr. Sutor is een bekend Zwitsersch burger. Natuurlijk hebben Duitsche couran ten onmiddellijk verbreid, dat de schrijver van „J'accuse" géén Duitscher is. Hij zelf zegt uitdrukkelijk dat hij is zuiver Duitsch van bloed, van geboorte, van opvoeding en van hart. „Unbestochen und unbestechlich, nicht verkault und nicht Kiiuflich". Dit bot- wog en zonder bewijs te loochenen is een al te makkeljjk verweer. In een bezending inmsakblikkén, zgn. voedsel bevattende, zijn door de Italiaansche autoriteiten 4009 revolvers aangetroffen, die uit Barcelona naar Duitschland onderweg- waren. Een vindingrijk oplichter. Do politie heeft te Amsterdam eon bokser gearresteerd, die al zeer vindingrijk was in het oplichten zijner mede menschen. Zoo wist hij van iemand geld los te krijgen onder het voorgeven, dat hij te Utrecht een grooten bokswedstrijd moést organiseeren. Om de waarschijnlijkheid te vorgrooten, kleedde hij zicli op zijn Zondagsch en nam zijn slachtoffer mede naar Utrecht, waar hij, naar hij voorgaf, een onderhoud moest heb ben met don burgemeester over den wed strijd. Om ^an nog meer geld te komen, be weerde hij later, dat het gebouw, waarin de wedstrijd zou plaats vinden, den nacht te voren was afgebrand, waardoor hij groote schade had geleden. Ook te Haarlem wist hij, in de boksers- wereld, slachtoffers te maken. Daar gaf hij voor, dat hij te Amsterdam een onderhoud moest hebben met burgemeester en hoofd commissaris over het les-geven in het bok sen aan de politie-agenten. En op die wijze wist hij rich ook daar geld te verschaffen. Nog op andere manieren ging hij te werk; in het kort, het oplichten was voor dezen bokser een tweede sport geworden. („Hbld.") .Vissc hen moord. Een eigen- aardig verschijnsel deed zich te Haarlem voor in een gedeelte der Singels, inzon derheid tusschen Leidsche- en Zijlbrug. Daar zag men het water in breede strooken pik zwart worden en tallooze visschen, groot en klein, levenloos aan de oppervlakte komen. Andere sprongen van benauwdheid boven het water uit of trachtten lucht to krijgen aan de oppervlalrte; enkele schoten met kracht door het water, als in heftige ge moedsstemming. Heel gauw kwamen mannen en jongens, die hetzij met do hand, op den wal liggend, of in een roeiboot bij groote hoeveelheden de visch opschepten. Het bankbiljet in een arres tanten lokaal 1 In het najaar 1914 werd te Delfzijl door de politie zekere V. gearres teerd, verdacht van beroering van een ka meraad, met wien hij 's avonds aan den zwier was geweest. Een kleine lö gulden werd op den verdacht© gevonden, doch een papiertje van 25 gulden waa weg en bleef weg. De dief werd voor een jaaitje opge zonden naar "Veonhuizen en maakte daa? kennis met zekeren K., die voor eenigen tijd is vrijgekomen. Toen' deze in Delfzijl kwam liet hij rich ontvallen, dat in het arrestantenlokaal een goede vondst zou te doen rijn van 25 gulden. De politie vernam, dit nam hem onder verhoor en kwam daar door te weten, dat V. aan hem gezegd had, dat het papiertje van 25 gulden, dat men in 1914 niet op hem had kunnen vinden, ver borgen waa in een reet van den vloer van het arrestantenlokaal. Hij moest maar zor gen opgepakt en gearresteerd worden, dan kon hij het meenemen. De politie stelde een onderzoek in loco in en vond werkenjK, volgens „De Ebodo", het vermiste bdljet van 25 gulden. Denkelijk zal de zaak van V. nu overtuigend is bewezen dot hij den diefstal pleegde, weer opnieuw voorkomen, PlattelandstoestandeD in Limburg. To Baexem (Limb.) zijn de bur gemeester en het hoofd der openbare school, vroeger zeer intieme vrienden, sedert ge- ruimen tijd danig gebrouilleerd). Het schoolhoofd is voorzitter van de dorps- fanfare, en de variatie brengt daar mee, dat tolkenj are in den voormiddag van den Nieuwjaarsdag aan het hoofd der gemeente een aubade wordt gebracht. Bij de laatste gelegenheid, toen ook het hoofd der school als voorzitter van do fanfare meende niet te mogen ontbreken, gebeurde het, dat hij op last van den mot muziek gehuldagden bu jorvader door een rijksveldwachter word verwijderd. Dit geschiedde op de wijze, die processen-verbaal e>n een justitioneel onderzoek ten gevolge hadl Het hoofd der school is ongehuwd, doch maakfc ambtshalve aanspraak op do aan de school grenzende woning voor het school- hcoP, hotgeen hem meermalen door den burgemeester werd betwist. Ondanks dit woont hij er en heeft hij de woning gemeu bileerd. Enkele dagen geleden kwam hij evenwel tot de minder aangename ontdek king, dat tijdens de schooluren op last van den burgemeester al zijn meubelen en verder huisraad door den gemeenteveldwachter naar buiten waren gedragen en )op het speelplein voor het schoolgebouw in wan orde waren neergezet. Protest van den eige- ïia-f mocht niet batenzelfs werd hem ver boden de leegstaande woning binnen te tre den. Na verloep van een viertal dagen, ge durende welke d'e meubelen steeds zonder eenige bedekking buiten stonden, werden deze, ook weer oy last vap den burgemeester, naar hun plaatsen in de ooi der w ij zers woning teruggebracht. Do justitie heeft de zaak in handen, ten einde haar van juiste voorlichting t© die nen, heeft het schoolhoofd van een en ander foto's gemaakt. („N.R.C.") Een aardig demkbeold. In Utrecht heeft men iets nieuws bedacht voor het plaatselijk steuncomité. Het „Utr. Dbl." verhaalt daarvan In de Boothstraat aldaar staat het huis, waar Ni col aas Beets van 18541903 heeft gewoond. Dc tegenwoordige bewoonster van dat huis waarbij een mooie tuin is, me- vrouw-"Beets—Court, heeft nu het denkbeeld opgevat dien tuin „in do maand der rozen" een paar dagen open te stellen, er gelegen heid to geven- ondier diezelfde boom en en to midden van diezelfde bloemen een kopje thee to komen drinken, en dat huiszijn zaal, Be ets' huiskamer, te bevolken met de gestalten zijner fantasie, met do onsterflijke figuren en groepen van zijn „Camera Obscu- ra'' en zoo dat huis en dien liof'van Utrechts oens meeat geëerde eere-burger iets to doen bijdragen tot leniging van den nood, in dit jaar onder de burgerij dezer stacl' geleden, iets te doen bijdragen ten bate van het Plaatselijk Steuncomité., Plet is waar, zegt. hot „U. D.", toen Beets in dit huis in dc Boothstraat 6 woonde, was het do tijd, waarin hij „incicHt ludum" de tijd van ander, ernstiger werk, van den „gaarn' vervulden plicht" van predik- proiessor Bcotsmaar non lusisse plukt beelden van hot „spol zijner jeugd" schaam de hij zioh daar niet hoe zal zijn goestirr" oog meermalen geglansd hebben en ec glimlach gespoeld hebben om zijn guitig,.!! mond, als ze liem daar omzweef dien. hem oiïi ringden in cle gangen en zalen van zijn huif," in do hoeken van rijn studeervertrek uit den donker opdoemden, als hij daar in zijn werk kamer zat aan zijn schrijftafel aan liet raam van zijn hof (nog staat zij er voor), ©n de steeds vernieuwde dvukken van rijn Ca mera'' moest nazien/den tienden, den twin, tigsten druk, en ze nazag mefb on verminder do liefde en zorgvuldigheid. Een alleraardigste godachto cfuTlnc""7^. stalten in diezelfde kamers uit het duister in de verschijning te dtoen treden, die zalen en diie gangen en dien tuin, mot do fanta, siegostalten van den „genius hu jus loci" to bevolkon, mot de goede Stas<t©ks en hun zoon en hun „goede vrienden", die bij hun het avondje kwamen passeer en met Jan Adam Hegge, en heel rijn familie „uit de West met zijn Henriëtte en haar charmanten Van der Hoogen, die zoo noodzakelijk repeteeren moesten op dien avond, dat „nicht Kegge" genoocligd Was bij de De Grooten op het vergulden, en hot Diakenhuismannetje en zijn onvergetelijke historie en mr. R,. J. Bruis, die zoo gedrongen zich gevoelde rijn ouden acad'emievriend op te zoeken, en Nic. Witsen, die de Rotterdamsche meis jes van de Blaak zoo verdrietig in de Kei zerstraat ziet verdwijnen, en 'Maar men zal er mogelijk nog meer oude kennissen ontmoetenondgo.' de boomeo vriend Nurks- als in den Haarlemmerhout, bij hot concerten „der drie gratiën" en heel do tuin en allo dames, die er thee zullen schenken, zullen zijn als bij Stoffels in den l Hout, en de thee-koepels en de thee-tafels, de gezellige theebladen en de ringende thee stoven. alles, alles in dien goeden ouden tijd. En die meid der Stastoks zal er nog wel wat evenveeLtjes kuünen rondpresenteeren, en werkstukken van het koekplakk'en, alle soorten van kook en kleyngoed uit den Zoe ten Inval van H. P. do Groot to veroveren rijn. Mevr. Beets kreeg voor haar-plan de me dewerking van vele dames en heeren uit Utrecht. Dinsdag a.s. on do volgende clagen wordt het plan uitgevoerd. De diofstal van cacao boo- nen te Rotterdam, waarvan de vorige we ex melding is gemaakt, heeft geleid tot de ont dekking van een tweedén diefstal, onder dezelfde omstla-udligiheden, van 6 halen cacaeboonen. Ook thans weder was do vrachtboot, die de lading vervoerde, achtor- opgevaren door de motorboot „Leendert en werden in de Merwede 6 balen op de&o overgeladen. De „Leenderb" loste ze to Ca pelle a/dl. IJ., aan het veer, van waar ze met een bootje uit Gouda naa-r Rotterdam vervoerd worden en verkocht aan den koop man v. d. E., in de Wijnstraat. De kapitein P. E. en de dekknechts 'A'. B. en G. E. van de vrachtboot, welke be hoorde aan een firma aan. de Maaskade te Rotterdam., zijn aangehouden, terwijl ook in deze zaak moeten betrokken zijn de reeds wegens den vorigen diefstal aangehouden tapper T. N., en de nog steeds voortvluch tige opkooper F. v. H., uit de Fijenoord- straat. 1 Een gevaar voor den rijst oogst- De correspondent te Cheribon van het „Bat. Nwbl." wijst op een gevaar voor den rijstoogst, n.l. de overal geconstateerde Hama Mendong, veroorzaakt door de larf van de Galmug. H\j schrijft naar aanleiding daarvan: Zooals men weet, Is deze larf genesteld in het groeipunt van den padihalm-, en doet ze den halm afsterven. De groote rijanding van de Hama Mendong is de sluipwesp. Deze aartsroover legt nj. haar eitjes in het lichaam van de larf, en als de gulzige wespenlarven uitkomen, dan verzadigen zrj zich aan het lichaam' ton de galmuglarf. Als men dan ook zoo'n larf openmaakt, ziet men een geleiachtig, zwart vocht, waarin roode "puntjes drij'ven. Deze laatste zijn de larven van de sluipwesp. Onder normale omstandigheden, dus bij een normaal verloopend© west-moeson, is do regen do grootste vijand van de galmuglarf. Wat do regen spaart, doodt dan de sluip wesp. Maar als, zooals nu, de regen in Maart heeft opgehouden, en ook Februari niet je „dat" was, dan kan de sluipwesp het niet alleen af; larven van de galmug blijven leven, en zoo zien we gebeuren, dat een plaag, die onder normale omstan digheden Zichzelf vernietigt, thans door het mogelijk uitblijven der regens een ramp kan worden voor den tani. De Hama Mendong komt pieksgewijze in de geheele residentie voor, voornamelijk on der den jongen aanplant, waarvan het groei- beginsel wordt aangetast. Ook de jongo halmen tusschen de oude rijn de slacht offers der ziekte. Als men een padistocl uit den grond trekt, dan zrjn de oude sten gels in den regel gaaf, doch de nakomers zrjn aangetast. Het behoeft niet gezegd te worden, dat deze ziekte de geheele aandacht der auto riteiten heeft. Men tracht door besproeiings- proeven het kwaad te verminderen; wen laat n.l. de aangetaste velden geruimen trjuj meestal veertien dagen, droog liggen, om ze dan daarna een "even lang tijdsverloop volop water tc geven. De ramp, als 't een ramp wordt - 13 nog niet te overzien. De mogelijkheid be staat, dat nog komende regens heb kwaao gedeeltelijk goed maken, doch, zooals thans de zaken staan, vrees ik voor het verlies van een deei van den oogst. aarschijnl'U zullen Sindanglaoet, Tjilemoes en verse :ie dene plaatsen in de afdeelingen Madjalerg en Djati wangle een deel van-hun oogst in ten afschrijven. 1 Laat ons dus hopen, dat de regens o nog niet in den steek laten, dat aft bruinen broeder redden, en ook de ns ten goede komen. Want, dat een deel de padjeq afgeschreven zal moeten^ den, wanneer de plaag blijft doorwoe.vo - t zooals ze zich nu vertoont, is ze^er.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 10