Merlanfi en de Oorlog. jyot 16944- Woensdag 20 3Ioi. A*. 1915. (Seze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. ÜST ONS LAND. PRIJS DER ADVERTENTIENt y90 x6 regel. Al.06. Ieders regel meer A0.171. Kleine ndeertentiSi tan 80 woorden 40 Osnta oontenti elk tiental woorden meer 10 Oenti. Voor het inoaeeeeren wordt A 0.05 berekend. Bewijsnummer 6 Oent». PRIJS DEZER COURAMT» Voor Leiden per 3 maanden f 1,30per week. 2 5!/ 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd aija per week. J 0.10. Franco per post 1.86. Dit noramer bestaat uit TWEE Bladen. Zuigelingenzorg. Dezor dagen wordt bij de welgestelde in- bonen van ouzo gemeente door het aan bieden van een lijst ter intoekeniipg de aan dacht gevraagd voor de Yeroeniging ^Zui gelingenzorg", alhier. Na een ruim vijfja- workzaamheid in het belang van de öche zuigelingen uit. minder gegoede kringen is zij genoodzaakt wederom een beroep te doen op de medewerking van heb publiek. Reeds velen droegen bij door jaarlijksohe giften of bijdragen ineens tot het succes ran haar werkmaar het is niet onboschei- i te vragen, met het oog op het nut der Veroeniging, dat nog zeer vele anderen in hun beurs tasten, om ons op dit moeilijke oogenblik te helpen. Zelfs is het noodig om ook bij hen, ddo reeds steunden, nogmaals yyn te kloppen, zij het dan ook misschien ièohts voor een extra-bijdrage ineens. Zoer 6terk gevoelt do Vereeniging „Zui gelingenzorg" den druk der tijden. Door eon ongelukkig toeval was zij juist vóór do dager van Augustus 1914 genoodzaakt go- (reest te verhuizen en zag zij daardoor haa/r jaarlijksohe uibga-ven met een met onbe langrijk bedrag stijgen. Ook moest voor de inrichting en meubi lering van haar nieuwe wacht- en spreek- lokalen oen jaar geleden reeds een beroep ".'daan worden op de milddadigheid van vrienden der Vereeniging, en werd zdj (Uardoor van het noodige huisraad voor den, Aon de exploitatie kwamen deze gif tan evenwel niet ten goede. Veeleer moest ook uit cU giften ineens die in andere ja- run de tekorten uit do exploitatiekosten dekken, /geput worden ter bestrijding van da onkosten van verhuizing en nieuwe in- stoillatio. Touh zijn wo vol moed de exploitatie in 'do nieuwe woning begonnen. Zwaar was evenwel de tegenslag te dragen, die daar in (Vi eerste maanden onze Vereeniging trof, toen ook zij leed onder de algemeene mcu- lriao. Veel talrijker dan in andere tijden wa rm voorail toen, maar zijn ook nu nog, -de gevallen, waarin een moeder het voedsel rit onze keuken niet kon bekostigen, zoo ieolt het bestuur ons verder mede, en wij dus voor de keuze stonden haar óf de melk voor het zieke kind' te weigeren óf deze te gen verminderden prijs wèl te geven. Is bet te loken, dab we dikwijls voor de ver leiding bezweken zijn, vooral, waar het ge vallen gold, dat een riek kind mot melk- gsela, die do moeder zelf kookte, niet beter kon worden En is hot te verwonde ren, dot j uist n oen tekort op de exploi tatie moet geboekt worden, nu wij zoo tel kenmale de belangen der zieke zuigelin gen slechts konden dienen door de financiën ós Vereeniging te schaden 1 Het is overbodig te zeggen, dat do Ve<r- scMging „Zuigelingenzorg" groot nut sticht, linds haar oprichting is de zuigelmgen- eberfto in Leiden ongeveer tot de helft verminderd en munt Led don thans uit bo ven menige andere stad zoowol in Neder land als in Jret buitenland door 'het sterfte cijfer van de kinderen beneden het jaar tui 5,77 pCt Hieruit blijkt alleen reeds hot nut van dit werk, want wij mogen stellig aannemen, lat do Vereeniging „Zuigelingenzorg" iaarop grooten invloed heeft uitgeoefend. Vvarüiin niet telken ja-re de moeders van Leidsdho zuigelingen bij haar om raad (XL verspreidden niet deze moeders haar daar vorkregen kennis elk in haar omge- nogl Maar dit moge indruk makendat er zoo- Teel minder verdriet behoeft te -worden geleden door do moeders der Loidsclio -lingen over het verlies van haar kind ie; wij schatten nog hooger, dat de gezond heid der overblijvende aanmerkelijk is verbeterd tegelijk met den achteruitgang dar sterfte. Men kan er zeker van zijn, dat, gtü~n er in een stad van de 1000 zuigelin gen beneden het jaar 100 sterven, dat er dan minstens 200 slechts met groote moeite g-root worden gebracht, en dat er hiervan ten groot aantal onherstelbaar ziek zullen Z1in- En evonzoo leert de ervaring, dat, in dien de sterf to per 1000 daalt tot 50, dut er dan lioogstons 100 zullen sukkelen en er Teel minder kinderen blijvend nadeel van dit getob zullen ondervinden. Voorkomen is beter clan genezen. Do U'eenigin-g „Zuigelingenzorg" stelt zich Juist ten doel te voorkomen, dat de zuigo- 'Kgen ernstige voedingsst-orlingen krijgen door de voeding in gezónde dagen goed te togelen. Hu staat de Vereeniging „Zuigelingan- IWï" voor een tekort. Kunnen de welge- jteld'Q L toelach c moeders dit laten voorfc- ucetaan? Kunnen zij 'bet aanzien, dat de "eroendging „Zuigelingenzorg" niet krooh- ug. opbloeit en met geldelijke moeilijkheden huift 'kampen Laten zij dam bedenken, dat voor haar h-gen 1 ouderen de sterftekans misschien 2 bodiaazzt ca laten zjl niet rusten, voordat ook armere moeders zoo gelukkig zijn oils zij zelve in dit opzicht. Waait dit is bijna, geheel mogelijk en met betrekkelijk geringe geldelijke opoffering harerzijds, als de geneeskundigen der Ver eeniging blijven werken in dezelfde rich ting, en dat doen zij stellig. Zij geven hun tijd. Laat de Leidsche moe ders het geld blijven geven en geeft nu ieja meer, omdat er wat meer nooclig is. Het Groene Kruis. Gisteravond hield de afdeeling Leiden van de Vereeniging „Het Groeno Kruis" haai ja.arlyksche vergadering. Nadat de voorzitter de vergadering ge opend had en de notulen der vorige ver gadering waren gelezen en goedgekeurd, werd door den secretaris verslag uitgebracht over deai loop der gebeurtenisseu van 1 Mei 1914 tot 1 Mei 1915. Uit dit veralag bleek het volgende. De heeren nir.J. H. Goudsmit en mr. H. Coe- bergh, die volgens r&ster moesten aftreden, weidon in de vergadering van 13 Oct 1914 herbenoemd. Van een door het Rjjk toegezegde sub sidie voor het houden van cursussen en her halingscursussen in eerste hulp bij bedrijfs ongevallen, werd geen gebruik gemaakt Toch gaf dr. Boonacker een herhalingscur sus, waaraan een 20-tal leerlingen deelnam. Ongevraagd vergoedde het Rjjk de gemaakte onkosten. Van de zijde der patroons, wier werklieden 3an den cursus deelnamen, bleek ook nu, evenals vorige jaren, de waardee ring gelijk nul ln het magazijn van verplegingsartikelen zijn aanwezig 392 artikelen, die 732-maal werden uitgeleend. Do hoofdpieegzuster, die tegen Juni a.s. haar betrekking heeft op gezegd, zal vervangen worden door zusier Herman. Als hulppleegzuster blijft aan de afdeeling verbonden mej. v. 'd. Valk Bou- n:an, die met ijver en tot groote tevredenheid van het bestuur haar taak volbrengt. Do bogrooting voor 1915 sluit iu ont vangsten en uitgaven met f2292.20. Het aantal leden bedraagt 957. Hiermede heeft de afd. Leiden het hoogste aantal leden van al de afdeelingen der Z.-H. Vereeniging. Een en ander wjjst du3 op bloei der af deeling. De penningmeester legt daarop over de rekening en verantwoording over 1914. Deze rekening, in ontvangst en uitgaaf 5 f2610.28, toont een batig saldo van f776.59. De voorzittor dankt de heeren secretaris en penningmeester voor hun gehouden ver sie-gen en sluit daarna de vergadering. In de heden alliier, onder voorzitter schap van den heer B. J. H. Haitink gehou den algemeene vergadering van aandeel houders der Leidsche Duinwater-Maatschap- pjj, waren vertegenwoordigd 32 aandeelen, uitbrengende- 27 stemmen. Uit het door de directie uitgebracht ver slag, over 1914, blijkt o.a., nat lu de al- geloopen jaar door de stoomwerktuigen te Katwjjk aan den Rijn uit het Duinreservoir opgepompt werden 1,490,606 ,kuh. M. duin- svater, tegen 1,483,233 kub. M. over 1913, zoodat 7373 kub. M. meer werden opge pompt dan in het vorige jaar. Te Leiden en omliggende gemeenten, uit gezonderd de perceelen te Rijnsburg en Katwgk, welke gemeenten het duinwater over „hoofdmeters" ontvangen, word eeu olgemeene inspectie gehouden over de lei dingen, enz. in de aau het buizennet aan gesloten woningen. Vooral het defect-zijn van leidingen ver oorzaakt belangrijk waterverlies. Aan het oog onttrokken, doordat zij onder vloereu liggen, kan een lekkage somtijds maanden lang verborgen bljjven. In 1914 zijn gesloten 60 abonnemezits- en 72 metercontracten, doch vervallen 26 abonnements- en 5 metercontrac-ten. Het totaal aantal contracten op het einde van dit jaar bedroeg SQ01, in 1913 7882 en in 1912 7804. Het water word het geheele ja3r geregeld aangevoerd en op de gebruikelijke wijze door dr. G. M. Rutten onderzocht. Het resultaat was steeds zeer gunstig. Bacteriologisch werd het water geregeld 'éénmaal pier week ohdorzocht door het Mi croscopisch en Bacteriologisch Laboratorium Directeur N. van der Sloen, te Haarlem'. De resultaten muren, dat ook qualitatief bacteriologisch niets viel aan te merken. De 1489 geplaatste watermeters hebben een verbruik aangowezen van .506.598 kub. M.. zoodat, gerekend naar het totaal ver kruik 1,490,606 kub. M., door de abounen- ten moet gebruikt zijn 984,008 kub. M., waaronder echter Ci'ot water voor Spuien, b'randblussching en lekkage toegrepen is. Het saldo der exploitatierekening in 1914 bedraagt f 169,363.20, zoodat na afschrijving op de rekening „Uitbreidingswerken", re- seiveering van nog niet betaalde bedrnfs- belastnig en recognitie over 1914 en Pij voeging van het onverdeeld galdo van het jaar 1913 f 133,081.99V2 ter verdeeling blijft, toelatende een dividend van 11 pCU en een uitkoering aan de gemeente Leidem van f54,000. De balans werd goedgekeurd. De aftredende commissaris, do hoer J. W. _H, Cromnielin, werd herkozen. Kiezerslijst 1816. Het aantal kiezers, voorkomende op de kiezerslijst van het jaar 1915, is als volgt: Voor de Tweede Kamer 7653, voor de Pro vinciale Staten 7644 en voor den Gemeen teraad 7020. In 1914 waren deze cijfers achtereen volgend 7457; 7434 en 6675. Het verschil tusschen het aantal kiezers voor den Gemeenteraad is, zooals men ziel in vergelijking met de andere rubrieken, opvallend groot Verdeeld over de drie districten is het aantal: 1ste kiesdistrict 2140, 2de kiesdistrict 2818 en iu het 3de kiesdistrict 6675. In het Wijkgebouw Pred. 12 vs. la3 in de Janvossensteeg alhier, werd gisteravond een vergadering gehouden, bejegd met het doel te protestoeren tegen het wetsontwerp tot instelling van een tjjdeljjk gezantschap bjj den Paus. De vergadering, die vrij druk bezocht was, werd met een inleidend woord door den heer G. Bloot, lid van den ker- keraad van de Ned.-Herv. Gem. alhier, ge- opend, die den talrijken aanwezigen het wel kom toeriep, waaronder ook prof. Eerd- mans. Hierna werd gemeenschappelijk gezungen. Psalm 846, waarna de spreker, ds. F. 1. Krop, predikant der Ned.-Herv. Gem. te Rotterdam het spreekgestoelte beklom, die zeide zich te verheugen, dat, ondanks de weinige voorbereiding, er zoovele nienschen waren opgekomen. Verscheidene predikanten hadden hun sympathie betuigd. De spreker ging daarna voor in gebed, waarin hij het onderwerp reeds aanroerde. Hierop ving hij aan met de behandeling, van het onderwerp. Onder toejuichingen spoorde hij ten slotte tot oen krachtig protest aan. De voorzitter las daarna eon .motie voor, luidende: Do protestvergadering, te Leiden saam geroepen, om haar stem te verheffen te gen het wetsvoorstel betreffende het z.g. tijdelijk gezantschap bij den Paus, wil gaarne haar vertrouwen uitspreken in do Regee ring, doch kan niet verhelen, dat dit ver trouwen ten zeerste is geschokt door het indienen van genoemd wetsontwerp; verzoekt de Regeering dringend, tenein de de nationale eenheid niet te verstoren, genoemd wetsontwerp in te trekken. Op verzoek van prof. Eerdmans, werd in de motie de intrekking nog nader ge motiveerd door den oorlogstoestand, dje thans in Italië heersckt, ten gevolge waar van Oostenrijk-Hongarlje, Pruisen en Beieren reeds hun geSanten van het Vaticaan heb ben teruggeroepen. De motie werd bij acclamatie aangeno men. Met hot uitroepen van een Oranje-boven! en de erkenning van den voortdurenden band tusschen de Protestantsohe Kerk en Oranje, verpersoonlijkt in onze Koningin, besloot de voorzitter, die voorts nog mededeeldei dat tot en met Donderdag a.s. een adres aan H. M. in dit gebouw was neergelegd, hou dende het verzoek, dat H. M. zal weigeren het wetsontwerp met Haar handteekening te bekrachtigen. - Voor dit adres vroeg hjj adhaesiebetui- gingen. Nadat nog staande was gezongen „Houdt Christus zijne Kerk in stand." (Lntherlied) ging de vergadering uiteen. Gisteravond had in het Bondsgebouw aan de Hooglandsche Kerkgracht alhier een algen-jeene ledenvergadering plaats van den .Verhuurdersbond van Huiseigenaren te Lei den en Omstreken, waarin o. m. in ver band met de statutenwijziging een geheel nieuw bestuur werd gekozen. Het werd nu als volgt samengesteld: de hoeren H. D. van Welzon, voorz.; J. Bo- tornïans, vice-voorz.; M. Splinter, lste secr.; J. G. li Eggink, 2de secr.; I. G. Dirkse, lste penningmeester; Joh. Dekker, 2de pen ningmeester; Joh. Meyer, A. de Vos, N. de Tombe, C. v. d. Horst en J. Zitman, com missarissen. Morgenochtend wordt op 't 'Kagormeer een oefening gehouden pret medewerking van vele eigenaars van motorjachten, ten einde de .bruikbaarheid dier vaartuigen aan een proef te onderwerpen. Hoogstwaarschijnlijk zal H. M. 'de ma noeuvre bijwonen. Bij besluit van den Min. van Koloniën zijn dr. 0. Snouck Ilurgronje en Ch. A. van Ophuysen, hoogleeraren alhier benoemd resp. tot lid en voorz. en tot lid en secr. der commissie tot het afnemen in 1915 van de examens voor den Ned.-Ind. admi nistratieven dienst, en mr. .1. H. Carpen- tier ATting, mr. dr. J. CL G. Jonker, dr. A. :"W. Nieuwenhuis en mr. C. van .Vollen hoven, allen hoogleeraren alhier en dr. E. C. Godêe Molsbergen, lector aan de Gem: Universiteit to .Amsterdam en tijd. id. alhier, tot lid dier commissie. De Raad van Hilversum, heeft nfef .algemeene stenünen tot directeur van da gemeentebedrijven benoemd, d®11 leer W. M. Hudok, alhier. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „Totok en Indo". Een zomersche Meiavond en dan naar den schouwburg. Men zal 't er over eeus zijn, dat oen tochtje naar bosch of zee aanlokkelijker is. In 't algemeen genomen, want er zijn uitzonderingen op dezen regel. Zoo gisteravond. Maar toch een vreemd ge zicht zoo bij vol daglicht de dames in lichte filousjes en blootshoofd, de heeren met lichte stroohoeden naar den schouwburg te' zien gaan. En niet in kleinen getale, integen deel. De zaal was bijzonder goed bezet, het parterre was zelfs geheel gevuld. Daar binnen trouwens was het zeer goed te zijn. De temperatuur was er niet nooger. dan gewoonlijk. De rede voor deze groote opkomst zoo laat in het seizoen was gelegen in het feit, dat „Die Haghe-Spelers hier een voorstel ling gaven van „Totok en Indo", het laatste Indischo tooneelwerk van Fabricius. Over dit stuk is heel wat geschreven. Goedkeuringen zoowel als afkeuringen zjjn Fabricius' deel geworden door de keuze en de uitwerking van zijn onderworp. Oud-Indische gasten hebben er druk over gediscussieerd. Ook hier was 't te zien, dat aau die zijde veel belangstelling voor „Totok em Indo" is. Het .uiterlijk van menigeen verried eon korter of langer verblijf in Nederlandsch Insulinde, die zich daar slingert als een gordel van smaragd, enz., enz. Eén vraag heeft zich gisteravond aan ons opgedrongen. Dat is waarom de auteur hier twee Indo's heeft geuomen uit de be nedenste lagen en waarom hij dien verboe melden Hollander eon zoo nobele rol laat spelen. „Totok en Indo" heeft ons overigens uit nemend geamuseerd. Een beetje geven en nemen. Een huwelijksaanzoek in Indië zal toch niet in z'n werk gaan, zooal3 we dat van Koeleman, den Totok, te zien kregen? Stof tot lachen was er andere te over. Veel is er voor hen, die do talen van onze Oost niet kennen, verloren gegaan door het menigvuldig gebruik van Javaan- sche en Maleische wooren en uitdrukkingen door de beide Indo's. Verkado heeft voor een goede tooneel- aankleeding gezorgd. De acteura en actrices voor. spel van de bovenste plank. "Wanneer we hieraan denken, dan gaan onze gedachten in do eerste plaats naar den heer N. N., die den Indo Herman ver tolkte. Geen oud-Indisch ga3t of de opinie over het spel der beide Indo's was voortref felijk. Al die kleine hebbelijkheden gaven ze zoo juist weer. Bij Herman kwam dit het best tot zijn rec.ht. Hoe goed was bo vendien zjjn uitbeelding van haat jegens den Totok, die hem beletten wilde zijn liefde voor de dochter van den administra teur to uiten. En ook weer zijn kleinheid jegens den Totok, wanneer deze in staat is zijn macht te doen gevoelen. De beweeglijkheid, liet meeleven in eikaars verhalen was èn bij Herman en bij den anderen Indo, Cornelia, door Herman Klop pers gespeeld, treffend. Het tweede bedrijf was een juweeltje van goede tooneelspeei- kunst. Het aanhoudende handgeklap was een welverdiende hulde. Voor Gor van der Lugt Melserfc geeft de Totok Koeleman weer eens gelegenheid blijk te geven van zijn buitengewone talen ten. Dat komische genre i3 er een, waarin hij zich bjjzonder thuisgevoelt. Maar toch be- heerscht het hem niet zóó, of de meer ge voelige passages, het samenzijn hier met Troelie, komen uitnemend tot haar reent. Anton Roemer was een administrateur met een goede kern in oen ruwe bast. Als z'n vrouw was mevrouw Coelingh Vorderman goed op haar plaats. Annie ran Ees was hun twintigjarige dochter Georgine. Een leuk, kittig meisje met die beminnelijke eigenschappen, die een jongmensch, en bo venal een jongmensch dat in Holland in meer dan gewone mate zich voor vrouwe lijk schoon interesseerde, het hoofd op hol brengt. Ze geeft haar rol heel natuurlijk weer. Tilly Lus was weer verrukkelijk is Troelie. Haar spel munt altijd uit door groote gevoeligheid en zo slaagt er steeds prachtig in de stemming van het persoontje, dat za uitbeelden moet, op de toeschouwers over te brengen. Men leeft zoo geheel met haar n-.ee. Was een prachtig slot voor dit seizoen. Do algemeene vergadering van de Nat iVer. voor den Volkszang zal alhier, in het Nut gehouden worden op 26 Juni a.s. Do N. Z. H. Tramweg-Maatschappij deelt ons mede, dat op den Tweeden Pink- Bterdag op haar lijnen Leiden (Stad) en lei denKatwijk'-Ncordwijk, gezan-.enllk p'm. 30,000 reizigers zijn vervoerd. r 'ACADEMIENIEUWS. L e i d e fi. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen, de heer P. Ph. Kooien, goboron te Rotterdam. Tot idem: mej. A. ,W. Labohm; geboren de Zaandam. I X UIT ONZE STAD. STEUNCOMITÉ LEIDEN» Oorlogstoestand 1914. In de afgeloopen woek meld den aich om steun aan 6 perB;, Maakt met het totaal der vorige week ad a 3175 31S0 pers* Tot 15 Mei waren behandeld 2416 aanvr^ In de afgeloopen week kwa<- men in behandeling r 5 Afgew. waren tot 15 Mei In de afgeloopen week 2420 aanvr. 672 pers., 6S0 pers.. EEN WAPEN- EN AMMUNITIEFABRIEK TE AMSTERDAM. In den prospectus van een nieuw uit te geven leening voor de Ned. Fabriek van Werktuigen en Spoorwegmaterieel wordt medegedeeld, dat dit geld o. a. noodig ia „voor enkele nieuwe takken der metaal industrie',, waarvoor zij, liggende binnen de stelling Arasterdam, aangewezen is." Zyn wy wel ingelicht, schrijft het „Hbld." dan is Ihet de bedoeling binnenkort aan do fabriek te Amsterdam een wapen- en ammunitiefabriek te verbinden. De ter zake met de regeering gevoerde onderhandeling gen Ik'ebben reeos naar beslag gekregen. Ten einde over de noodige ruimte te kun nen beschikken, zal een gedeelte van het tegenwoordige bedrijf der fabriek overge bracht worden naar Zuilen, zoodat ook de installaties, die de fabriek daar ree<is heeft, aanmerkelijk uitgebreid zullen worden. Zooals vanzelf spreekt, zal, ook al omdaf meu niet terstond over een voldoend aantal ervaren werklieden beschikt, de wapen- en ammunitiefabriek aanvankelijk op besohei- den schaal worden ingericht. ZEPPELIN OVER ONS LAND. Maandag vloog over Texel een Zeppelin in Oostelijke richting. SCHIETOEFENINGEN MET ZWAAR GESCHUT. Te VJissingen is bekend gemaakt, dal Woensdag van tien uren af, schietoefening gen met zwaar geschut zullen plaats heb ben en zyn de bewoners uitgenoodigd om' gedurende de oefeningen, waarvan de duuü door vlaggen zal worden aangegeven, ra-: men en vensters open te zetten, ten einde eventueele schade te voorkomen. DE HEER VAN VOLLENHOVEN TE LONDEN. De Engelscho regeering heeft den Iieetl Van Vollenhoven, bestuurslid van de „Ne derland Overzee Trust", gistermiddag een' lunch aangeboden in het Ritz-hótel. Daarby zaten aan 24 heeren, rceerendoels ambte naren van de ministeries van buitenlandsche zaken, handel en oorlog, benevens de Neder* landsche gezant jhr. mr. R. de Marees vari Swinderen en do Nederlandsche landbouw^ consulent dr. Van Rhijn. Ook was o. ml- aanwezig vice-admiraal Sir Edward Slade. De president, lord Emmolt, wees ha den dronk op den koning van Engeland on de koningin van Nederland, op den uitsteken den arbeid van de N. O. T. en bracht een toa .t uit op den heer Van Vollenhoven. Deze beantwoordde den dronk. Hij be"-» tuigde in zijn antwoord zijn dank aan de Engelsche regeering voor de bewezen eer! en zeide verder, dat de Engelsche regeering zich kon verlaten op den arbeid van de trust in deze tijden. Do heer Van .Vollenhoven gaat ook naar. Parijs. ROCiGE ALS VEEVOEDER. Do marechaussee heeft te Nieuw-Bcerta eenige landbouwers geverbaliseerd, wegens hot in voorraad hebben van rogge, dat aan vc opgovoederd werd. ENGELSCHE TORPEDO AAN GEBRACHT. Een te Zoutkamp aangebrachte torpedo Ï4 Vrijdag door een luitenant on 'n sergeant* majoor uit den Holder, gedemonteerd en per eerste gelegenheid met de „Hunze'' naar Amsterdam vervoerd. He>t is gebleken eon Engelsoho torpedo te zijn. BRIEFTELEGRAHMEN NAAR INDIE. Het tarief der brieftclegrammen naar Nederlandsch Indië is SV& cent per woord verhoogd.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1