N°. 16931 A0. 1915. Zaterdag IMTei. (Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Vierde Blad. Ingezonden. Binnenland. PRIJS KKR ADYERTENTIEN; TtI1 i_0 regel» /'1.06. Iedere regel meer A0.171. Kleine advertenties Tan 30 woorden 40 Oente oontantj elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor hot incaseeeren wordt /"0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30 j per week. I Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. franco per post f o.o9. o.io. 1.05. P. ZEEMAN Gz. f jfieter Zeeman, geboren to Hoorn op 20 {Juni 1S50, ontving zijn opleiding aan de Buogere Burgerschool aldaar. Hij ving zijn ptudie aan te Delft aan de Polytechnische jftchool, weldra naar de Leidsohe Academie over te gaan. Yooraamelijk legde jiij zich toe op de studie der wiskunde en op 16 Februari 1378 promoveerde hij in de jihilosophische faculteit na verdediging van Ioen proefschrift, getiteld: „De kromme lij- Len van de derde orde in de ruimte", j Nadat hij eenige jaren te Goes en te .'s-Gravenhage hij het middelbaar onderwijs iwas werkzaam geweest, aanvaardde hij in .1832 het hocgleeraarsambt aan de Poly technische {School. In de eerste" jaren van zijn Delftsehen tijd gaf hij onderwijs in de .verschillende onderdeden der wiskunde, maar na het overlijden van dkn hoogleeraar ibegc'beko werd iiem het onderwijs in de I theoretische mechanica opgedragen, inzon derheid als hoogleeraar in de theoretische [mechanica 'heeft Zeeman zich jegens de Polytechnische School verdienstelijk ge maakt. De theoretische mechanica was toen maals bij het ingenieursexamen vrijwel het 'eenige zuiver theoretische examenvak en de studie daarvan leverde voor dc meeren- dcels meer practisch aangelegde studenten dikwijls groote moeilijkheden. Zeeman slaagde er in om door zijn uitstekend on- 'derwijs, die moeilijkheden voor een groot deel weg te nemen. Zijn volkomen duidelij ke en heldere voordrachten werden door I een steeds talrijk gehoor.met bijzonder© aandacht en waardeering gevolgd cn van de thans levende en werkende, ingenieurs zul len velen hun vroegeren leermeester met groote dankbaarheid gedenken. Algemeen betreurde men het in Delft, toen Zeeman in 1902 besloot de benoeming aan te neme® tot hoogleeraar te Leiden in de meetkundige wetenschappen en in de analytische mechanica. Hij aanvaardde dit ambt op 8 October 1902 met het uitspreken ccr.er inaugureele rede getiteld: „Zuiver en toegepaste wiskunde". In die rede bespreekt j Iiij dc gevaren, die een eenzijdige ontwik- j keling der wiskundige wetenschap rnede- I brengt, en dringt hij aan op de instand houding van een nauwen band tusschen de eigenlijke wiskunde eènerzijdö en "haar toe passingen als hulpwetenschap'bij de oeoefe- ning der natuurwetenschap en der tech niek aan den anderen kant. Met groote opgewektheid en toewijding heeft Zeeman aan onze hoogesehooi zijn I taak vervuld en men kan zeggen met den besten uitslag. Zijn groote" bekwaamheden als docent hebben ook voor vele Leidsche studenten het pad geef fend. Gematigd in de eischen, die hij aan zijn leerlingen stelde, beoogde hij steeds in do eerste plaats bij hen een grondige kennis der beginselen aan te kweeken, overtuigd als hij was, dat van een voortgezette studie weinig was te wach- I ten, zoo niet de grondslagen daartoe met zorg waren gelegd. Zoo heeft Zeeman gedurende dertien jaren aan onze Universiteit te waardeeren diem sten bewezen en met erkentelijkheid zal men van het. door hem verrichte werk blijven ge lagen. Naast het onderwijs, was het de ontwik keling der door hem beoefende wetenschap pen, die Zeeman's voortdurende aandacht trok. Hij heeft het grootste gedeelte mede gemaakt van dsn opbloei van de meetkun dige studiën in ons land gedurende de laat ste veertig jaren en hij heeft het zijne daar- 1 oc bijgebracht Daarvan getuigde vooreerst zijn proefschrift en daarvan getuigen ver der talrijke bijdragen van zijn hond en de werken van het Wiskundig Genootschap. Ook dit Genootschap had zijn belangstelling cn zijn'jarenlange mccleweifkifig aan die' j.ïievuo Scméstriölle des publications mathó- matiques" was daarvan het bewijs. Voor het overige hield het on dei-wijs in het algemeen voortdurend zijn belangstel ling gaande. Als licT cn later als voorzitter der Commissie van toezicht op het M. O. hier ter stede heeft hij onvermoeid de be langen der Lekd-sche middelbare scholen voorgestaan. Plet middelbaar onde: wij-s had ten allen tijde zijn onverdeelde sympathie cn het goed recht van de leerlingen der H. op den toegang tot de academische studie en de wis- en natuurkundige weten schappen stond bij hem vast. Velo jaren achtereen was Zesman lid en 'ondervoorzitter der Commissie, belast met het afnemen der actè-examens M. O. wis kunde. PILe-r deed hij zich kennen als een zeer hu maan en tevens nauwgezet examina tor en zijn groote tact heeft menig exa.men- p-ondidaat, die aanvankelijk oen on guns tieren indruk maakte, in staat gesteld, geleidelijk dien indruk té verbéteren on het gewensch- doel te bereiken. Hu ongeveer een jaar geleden vertoonden i'V ^bdman de eerste sporen van do cd, dio voor hem noodlottig zou wor den. Gedurende dat jaar, van zijn ziekte gat hij de blijken van groote geestkracht. Zoo lang het hem eenigszins mogelijk was, nam hij do afgebroken studie weder ter hand en hervatte hij zooveel doenlijk zijn lessen. Soms kon hij zijn leerlingen nog bij zich ont vangen cn in April gevoelde hij zich nog in staat om als promotor op te treden. In de laatste weken echter namen zijn krachten snel af en op 8 Mei kwam het einde. Zijn leerlingen zullen met dankbaarheid aan hem denken en bij zijn ambtgenooten zal hij in herinnering blijven als een braaf en nobel man, wiens vriendschap door hen op beo gen prijs werd gesteld. J. C. KLÜïvER. Maatschappij «Ier Kcderlaiidsche ILetterkramie. De gisteravond onder leiding van den voorzitter, den heer J. F. M. Sterck, ge houden maandelrjksche vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkun de was hoofdzakelijk gewijd aan de voor bereiding en de regeling van de werkzaam heden der jaarlyksche vergadering, dip zal worden gehouden op Woensdag 9 Juni a.s. Na afloop dezer werkzaamheden 'deed prof. dr. J. .Verdam, hoogleeraar alhier, eenige mededeelingen met betrekking tot den Middel-Nederlandschen woordenschat. Hij deed dat naar aanleiding van een hand schrift uit het Brirsch Museum, waarvan een reproductie berust in de Bibliotheek' van de Maatschappij der Ned. Letterkunde. Hij lichtte met tal van voorbeelden toe, hoe 'belangryke en zeldzame woorden voor ons uitsluitend bewaard zijn gebleven door het rijm. Een reeks dier woorden werden door den spreker genoemd en behandeld. Hierna werd de laatste der maandelijk- scho vergaderingen door den voorzitter ge sloten. LEIBSGHR SCHOUWBÜRG. I>;j.iigavQii«I liSÜ Green. Lili Green heeft ge-en gunstig en tijd voor haar tournee gekozen, want het zo- mersche weer lolcb meer uit om buiten in het groen te gaan wandelen, dan tot een gang naar een schouwburg. Van teleurstelling over te weinig be langstelling in haar danskunst heeft Lili Green niets doen blijken boeiend en fleu rig heeft deze danseres haar programma gehèel gevolgd, hoewel dat programma, wat volgorde der nummers betreft, aan verandering onderhevig was. Hierdoor kon men opmerken, hoe vol uitdrukking haar danskunst- is, welke juiste uitdruk king de danseres aan de muziek geeft, want door den dans wist men dadelijk aan welk stuk men toe was. Bewonderenswaar dig waren haar bevallige, sierlijke dans bewegingen vol verrassenden eenvoud, en ieder nummer had een persoonlijke opvat ting. Als héél bijzonder noemen wij bijv. de tegenstelling tusschen de élégante dans van de nevelnimf, die met haar nevel sluier speelt en de zwoele „Oriëntale" met de uitdrukkingsvolle handbewegingen. Ook Debussy's Arabeskc, waarbij door den dans liet warrelen van een herfstblad werd weergegeven, voldeed uitermate. Cho pin's „Préludes" werden eigenaardig voor gesteld, vermoedelijk zal Chopin wel nooit aan het spelen met een zeepbel gedacht, hebbennoch minder Brahms in zijn wee moedig „Intermezzo" aan een nachtvlin der. Afgescheiden van dit „Intermezzo", was de voorstelling van het sterven van den nachtvlinder in het licht met ©en laat ste siddering van zijn vleugels iets heel moois. Debussy's „Rêverie" werd gedanst met Liedie Blankenberg en Armin Alexan der als drie schaduwbeelden cn Chopin's „Valse" door lili Green met Armin Alexander als oen spel van koketterie. Deze valse vormde het slot van den avond, waarna Lili Green uitbundig werd toege juicht, in welk succes zij do pianiste: miss Daisy Buoktrouth liet doelen. Deze pia niste liet ter begeleiding van de dansen muzikaal spel hooren, al valt niet te ont kennen, dat do muziekstukken, door die te doen aanpassen bij den dans, vaak uit hun verband werden gelicht. Een onbe kend violist(e voegde zijn goedklinkend spel bij dat der pianiste. Ter afwisseling van den dans hoorden wij harmonieus spel op een gouden harp van Rosa Spier, 1ste harpiste aan het Re sidentie-orkest, die in composities van Pa- radiso Haendel, Thomas en Pierrié liet hoo ren, hoe zulk een harp als solo-instru ment klinkt. Rosa Spier had bij het publiek een war- mo ontvangst; wie verden van harpspel wil genieten zal a.s. Dinsdag den „harpko ning" Klicka hier kunnen hooren. In do stedelijke werldnrichting zijn Van 2 tot 8 Mei opgenomen: 297 volwas sen personen, 95 kinderen; totaal 392 per sonen, Geslaagd zijn alhier, voor het examen voor assistent-apotheker, de heeren M. G. Verwey, van Schiedam, en L. Bruin, van Rotterdam. De aan de Hoeufft-conmiissie zoowel bekende dichter en Latinist, prof. Caldana, uit Venetië, die thang voor zijn studiën al hier toeft als gast van prof. Hartman, hield iWfOensdag 5 en Vrijdag 7 Mei een ycordracht over Pascoli, beide malen in de „Societa Italiana Dante Alighiri", achtereenvolgend te Amsterdam en 's-Gravenhage. In een boeiende en treffende rede, schetste spr. het beeld van den groot-en engoeden dich ter, den zanger van zachtmoedigheid en deernis, van vrede cn mensclicnliefde, den vriend der natuur en barer lieflijkheden, den rijkbegaafden meester, die zoowel in het Latijn als in het Italiaansch de heer lijkste dingen wist te zeggen op een geheel hem eigene wijze. Gisteravond, omstreeks halfzeven, werd hier N. van K„ op aanwijzing van een winkeljuffrouw, door de politie aangehou den. Bij den winkelier Van der Z. had hij van de toonbank een schaar ontvreemd. Hij was gesignaleerd in het „Politie blad" tot het- ondergaan van drie weken gevangenisstraf. Hedenmorgen is hij naar Den Haag overgebracht. De heeren J. Knol en L. J. Pierlot, leerlingen van den mac hinistencursus van de Ambachtsschool alhier, zijn voor het in Utrecht gehouden examen van machinist voor de groote vaart geslaagd. Niettegenstaande wij al een eindje in Mei zijn, blijven op de programma's van het Bioscoop-Theater aan den Sadonsweg a'hier nog steeds de variété nummers prijken. Ge volg van de belangstel'ing van welen, vooral van gemobiliseerden, die blijkbaar heel graag in dit Theater vertoeven. Thans treedt Dumas or op en vie 3iem, kent zal begrijpen, dat hij -fsvohd aan avond suc ces heeft. Ook fantbches, marionetten, met goede stemmen, wekten er gisteravond voor het eerst den lachlust op en zullen ,dat, naar wij vertrouwen, nog. wel heel - vat avonden doen. SPOR T. Dc Wedstrijden van Zondag. 'Aan den Warmonderweg wordt de beslis singswedstrijd tusschen het H;ayscho Vi'.esse en D. V. D. om het kampioenschap van Ne derland gespeeld. In tegenstelling met an dere jaren zal er in Leiden zelf voor de korfballers niet veel meer te doen zijn. Het zal de laatste eerste-klas-ontmoeting zijn, dio er dit seizoen nog to genieten valt, .zoo dat er van de korfbal-entiius'asten zeker veel belangstelling zal zijn. Maar 't is een bij zondere ontmoeting, die nog m staat zal zijn anderen te trekken. De kennismaking met korfbal valt meo, dit bleek van alle zijden by dén wedstrijd van Zondag in het Stadion. In de eerste klas van den L. V. B. heb ben weer twee ontmoetingen plaats- L. F. C. zal ongetwijfeld van Leiden winnen; men kan'zich 't moeilijk anders voorstellen. Ajax II ontvangt Lugdunum weer. De vorige ont moeting was een groot overwinning van Ajax II. Dat Ajax H nu weer zal winnen, lijkt ons nog lang niet zeker. In den eersten wedstrijd was er geen groot krachtsverschil en profiteerden de Ajaxïden van alle fou ten. Speelt Lugdunum maar iets beter en is Ajax misschien minder volledig, dan wint Lugdunum. Athlctick. Wandeltocht over 35 K.M. In aansluiting met de berichten omtrent het afnemen der vaardigheidsproeven door de N. A. U. op 9 en 16 Mei te Rotterdam en Den Haag, deelt het secretariaat der N. A. U. mede, dat de eisch van groep V (uit houdingsvermogen) namelijk 35 K.M. wan delen, Afgenomen zal worden op Zaterdag 22 Mei te 's-Gravenhage. Deze 35 K.M. moeten binnen 7yb -uur afgelegd worden. De afmarsch is bepaald te half twee van de Boschbrug en de niarsch zal gaan over Den Deyl, Haagsche Schouw, De Vink, Voor schoten, Veuf, Leidschendam, Voorburg, Laan van N. O.-I., Loïdschen Straat weg. Boschbrug. Aangiften tot deelneming bij den secretaris der Né A. U., den heer D. J. de Vries, te 's-Gravenhage. Het bestuur der N. A. U. maakt hen, die dit jaar h et vaardigkeidsdiploma van het Ned. Olymp. Comité wenschen to behalen, er op merkzaam op, dat slechts de N. A. U. deze proef afneemt en andere vereenigingen of combinaties van personen hiertoe niet ge rechtigd zijn. Naar wij vernomen hebben, hebben reeds twee Leidenaars, n.L de voorzitter en se cretaris van L. V. V- zich voor deze tocht opgegeven en zijn hiervoor in ernstige trai ning. Wiel rijd en. 12 Uurs-rit. Do A. S. C. ,,01ympia" zal op 13 Juni in navolging der 24 uurs-rit, een 12 uurs- rit organiseer en, die zal loopen van Amster dam over Pumerend, Alkmaar, Haarlem, Leiden Harmeien, Utrecht naar Amsterdam, afstand 200 K.M. De inschrijving is voor iedereen open. Een stadgenoot... die voor deze' tocht reeds ingeschreven iieeffc, vraagt gezelschap. Zyn adres is Buiteuru3tstraat 6. Soldaat zijn oimiot, en de Maskerade. Mijnheer de Redacteur! Het is te begrijpen, dat de militair, die de houding van den verdediger laakte, in het ingezonden stuk van gisteren, de ide alen van krijgsmanstuckt en gehoorzaam heid roemt, maar ook van niet-militaire zijde dient de houding van den Vrijwilliger-student en zijn makkers te worden besproken. Zoowel het feit, waarover het Ingezon den Stuk in Uw blad van gisteren handelt, als het bericht omtrent de plannen van "de studenten, die de Maskerade niet zouden laten doorgaan, bracht duidelijk aan het licht, dat de „regenereerer.de krachten" van den oorlog hier nog maar slapjes werken. In Augustus van het vorige jaar, moesten de heeren meedoen, met heilig vuur; de a.s. medici renden naar „Zomerzorg", met Roode-Kruis-banden om den arm, een vrij willigerscorps werd gevormd. De heeren kregen fietsen, goede pakjes; het was alles in de puntjes. Nu is er al één in zijn soldatenpakje aan den openbaren weg zich beneden peil gaan gedragen. In Augustus begrepen de a.s. menschen van 'stand, zooals zij zichzelve-n zoo gaarne noemen, onze beschaafde jongelui, dat de ernst der tijden den mensch tot dieper in zicht bracht; dat er van feestvieren, opgezet door een instituut als het Leidsch Studenten corps, geen sprake kon zijn. Nog geen 'jaar later, nu men hier nog veilig zit, is het ernstig voornemen verdwe nen. Er moet tóeli gefuifd worden, reünisten moeten komen, er moeten diners afgegeten worden, een „thé dansayt" blijft noodig. Wat heeft Shakespeare ook gezegd, van: „There is something DELMONICO. Het ..Bat. Hbl." verneemt, dat de heer Lovink, wegens op Sumatra'opgedane rnala- ri vermoedelijk eer met verlof zal gaan dart het oorspronkelijke plan was. Het „Haarl. Dbld." meldt, dat Het ge meentebestuur van Haarlem plannen om de grenzen van de gemeente en die der om liggende gemeente te wijzigen, aanhangig maakt. Het moet in het voornemen liggen, om te trachten een afdoende grenswijziging te ver krijgen, om niet over eenige jaren wederom voor het feit te staan, dat grenswijziging noodzakelijk is. Bij de annexatie zouden aan betrokken zijn de gemeenten Schoten. Haar- lemmerliede, Bloëmendaal en Heemstede. De heer Van Bvlandt is wegens ver blijf buitenslands verhinderd de vergade ringen cler Tweede Kamer bij te wonen. De heer Gerretsen is wegens gezondheids redenen vooreerst verhinderd de vergade ringen bij te wonen. De 51ste algemeens vergadering van de Confessioneele Vereeniging wordt 27 Mei to Utrecht gehouden. De synodale voorstel len zullen worden ingeleid door dr. A. Troel- str te 's-Gravenhage, ds. D. van Popta, te Bunnik, en mr. dr. J. Schokking te Leiden. Aan mr. I. Neytzell de Wilde is op verzoek,-met ingang van 1 Juli, eervol ont slag verleend als notaris te Utrecht. Een Schriftelijke Vraag. Door den heer Qtto, lid van de Tweede Kamer, is tot den Minister van Financiën de volgende schriftelijke vraag gericht: „Bij Koninklijk Besluit van 14 April 1915 uo. 13* is thans beslist, dat aan gewezen onder- wijzere bij de Rijksnormaallessen die vóór 1 April 1S09 wegens opheffing hunner be trekking zijn ontslagen en aan wie in ver and met hun diensttijd wachtgeld is ver leend, ingaande op 1 April 1909, in plaats van op den datum van hun ontslag, geen vervroegd pensioen kan worden toege kend, omdat niet kan ingaan vóórdat het genot van het wachtgeld is geëindigd. Do belanghebbenden in dezen derven dienten gevolge i'-iin pensioen .gedurende sc.oveie 1 jaren als zij vóór 1 April 1909 zijn ontsla gen. Kan de Minister den ondergeteekc-nde niet toegeven, dat de toekenning van he- wachtgeld voor een tijdperk, ingaande r April 1909, in strijd is met de beteekenis en de bedoeling van het wachtgeld? Is de Minister bereid, maatregelen te nemen, opdat aan de bovenbedoelde be langhebbenden schadeloosstelling worde toe gekend wegens derving van pensioen?" Met groote belangstelling zien wij het antwoord van den Minister te gemoet. („Het Onderwijs"). De Tuinbouw-Omlerlinge over 191-1. Aan Het in de to Amsterdam gehouden algemeen© vergadering van de Tuinbonw- Onclerlinge uitgebrachte jaarverslag, is het volgende ontleend: Het aantal leden bedroeg op 31 Decem ber 1914: 2715, terwijl het verzekerd loon op dien datum tcb circa 5,391,200 gestegen was. Het ledental vermeerderde in het ver- _aar met 113. Er kwamen 454 ongeval-aangiften in. Van de getroffenen waren er 423 binnen 2 maan den hersteld, terwijl 25 langer dan 2 maan den invalide waren. Dri$ ongevallen had den den dood van den getroffene ten ge volge. Twee van deze laatste ongevallen gaven aanleiding tot het toekennen eener blijvendle uitkeering aan nagelaten betrek kingen. Bij het opmaken van het verslag zijn 6 ge troffenen nog niet geheel hersteld. In hoe verre het noodig zal zijn aan één of meer dezer een blijvende uitkeering toe te ken nen, valt op het oogenblik nog niet te z?g- gen. Aan 3 arbeiders, 'die langer dan 2 maan- d - invalide waren, werd inmiddels reeds, wegens gedeeltelijke blijvende invaliditeit, een blijvende uitkeering toegekend. Onder de ingekomen 'aangifte-formulieren waren or 6 van patroonsongevallen en 6 ge vallen van bedrijfsziekten. Op 1 Januari 1914 telde de Tuinbouw- Onderlinge 44 afdeelingen. De afdeelingen Grcotebroek en Avenhorn werden in den lo:p van het jaar tot een afdeeling Hoorn vereenigd, zoodat er thans 43 afdeelingen zijn. In totaal bedroegen de kosten der T.-O. f 49.273.251/' aan rente is gekweekt f 1,672.2614, zoodat moet worden opgebracht f 47,600.99. Het door de leden gedurende het tijdvak hunner aansluiting over 1914 uitbetaalde loon heeft bedragen f 5.391.16J Zoodat over 1914 met de leden lean wor den afgerekend op 88 cents per f 100 loon. Aan blijvend invaliden of nagelaten be trekkingen werd uitgekeerd in 1914 f 3823.40^, welke som bestreden wérd uit de daarvoor opgebrachte contante waarden voor blijvende uitkeerïngen. De vergadering, onder leiding van jhr. J. O. de Jong van Beek en Donk, werd o.a. bijgewoond, door afgevaardigden dgr Plaat selijke Ongeva-llenorjmmïssies uit het ge- lieele- land en cloor leden van het c-entraal- bestuur van den Nederiandschen Tuinbouw- ra-acl. PRIJZEN VOOR VARKENS. De directeur van het Rijks-Centraal Bu reau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleeseh heeft het navolgende vastgesteld I. voor een dier van 95 tot beneden 125 K.G. slachtgewicht is de prijs per K.G. slachtgewicht 80 et. van 125 tot beneden 1C0 Iv.G. 83 ct. boven 150 K.G. 85 ct.van 90 tot beneden 95 K.G. 73 cent; van 80 tot beneden 90 K.G. 75 ct.; 1L. indien een exporteur varkens levert van lichter slachtgewioht dan hem is opge dragen, is de prijs per K.G. sla-chtgewicht e vein veel centen beneden den vastgestel- den, als het aantal gehecle kilogrammen blijtfc beneden het laagst toegelaten gewicht der categorie waarvan hij moest leveren. VAN SPIONNAGE VRIJGESPROKEN. De heer A. Broekmans clie in Duitschland onder verdenking van spionnage heeft ge staan, doch die zooals gemeld werd door het „Reichsgerieht" te Leipzig werd vrijgespro ken, woonde sedert vier j'arcn te Emmerik, was daar met een Duitsch© vrouw gehuvd, die daar ter plaatse een zaak had, en was volstrekt niet anti-Duitsch gezind1. De heer B. deed uitsluitend zaken in Nederland, en was in den regel alleen van Vrijdagavond tot Maandagochtend te Emmerde Op li Maart toen hij op reis naar Arnhem wa3, werd hij te Eisen aangehouden en zonder opgaaf van redenen te Emmerik gevangen goret. Eerst veel later vernam hij, dat vaen hem van spionnag© verdachtzijn reizen in Nederland schijnt aanleiding tot argwaan gegeven te hebben en bovendien verweet men hem acht maanden geleden een uit stap jo naar het krijgsgevangenkamp te We zel te hebben gemaakt. Er z'jn hem vragen gedaan omtrent zijn handelsrelaties, maar naar eenig rechterlijk college in Duitsch land is hij niet gebracht. Pogingen tot /ijn invrijheidstelling leidden er toe, dat hij op 19 April werd vrijgespro ken, doch eerst Donderdag werd hij in vrij heid gesteld met de mededeeling, dat hem het verblijf in Duitschland gedurende den oorlog was ontzegd. PROJECTIELEN. Gistermorgen 'tusschen 9 en 10 uur zijn in den Hedwigpolder, gemeente Grauw (Zoo- land), vlak bij de Belgische grens, projoï- tielen neergekomen, afkomstig uit kanon nen ran 15 c.M. en wegende 36 kilogram1. Drie vielen er in den polder zelf on één is neergekomen in de bij dien polder belioo- ronde haven. Deze projectielen waren, naar we verne men, afgeschoten van hef fort Blauwgareny

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1