$o, 163.3 s Derde TRIacl. 1915. De Europeesche Oorlog. 3b „Litsitanla'getorpedeerd ^atei-dag Mei. HONDERDEN SLAGHTOFFERS. Een ontstellend bericht hedenochtend De „Lusitania", een der moderne zee- kasteelen van de Cunard-ljjn is getorpedeerd door een Duitschen onderzeeër! Dus toch! Toch is eon der groote transatlantische atoomers vernietigd. Toch zijn honderden monschenl evens gewaagd en helaas zoo als reeds zeker is, verloren gegaan aan een oorlogstaktiek, die geen resultaten af werpt, doch alleen onscnuldigen, non-com battanten, neutralen zolfe kan treffen. Geen strijd van twee bewapende schepen, maar een onverhoedsche aanval van een onzicht baar vaartuigje, met vreeselijke wapenen op een weerloos ftchip. Bij wat er nu weer geschied is, verdwijnt alles wat de laatste dagen plaats greep, tij delijk naar den achtergrond. Zonder voorafgaande waarschuwing heeft een U-boot-commandant het durven wagen meer dan tweeduizend weerloozen aan den dood prijs te geven. De verantwoordelijk heid treft niet hem. Hij heeft slechts ge- daan, wat liem "van 'h'oogerhaïid bevolen is. Hoo do man, na zoo'n bevel ten .uitvoer te hebben gebracht, nog één rustig oogenblik heeft, is ons een raadsel. Maar wel is het droevig, dat de ontaardiug zoover reeds go gaan is. Of 't den bedrijver van deze daad goed zal doen? Och, laat ieder dat maar eens met zichzelf uitmaken. In Amerika zal het stellig do stemming verbitteren. En deze was toch in do laatste dagen er niet gunstiger op gewor den. Do dood van misschien eenige tientallen Amerikanen, onder wie ook de bekende mil- lionair Alfred van der Bilt, zal de Duitsche zaak' aan de overzijde van den Atlantischen Oceaan geen goed doen. Men zal zich herinneren, dat voor de „Lu sitania" ut Ameriika vertrok, voorspeld werd, dat het schip zou worden getorpedeerd.Thans blijkt dat de Duitse hers veel moeite deden', dit plan ten uitvoer to brengen. Reeds twee dagen kruisten onderzeeërs bij Kinsale, de plaats waar de „Lusitania," vernietigd werd. Op acht mijl afstand van deze plaats greep de ramp plaats. Kinsale ligt aan de zuidkust van Ier land, in het graafschap Gork, op eenige af stand westelijk van Queenstovn. Gistermiddag halldrie is de reuzenstoomer gezonken. Reeds eerder had hij een ontmoe ting met Duitsche torpedobooten. Op ver zoek van de Amerikanen onder de passa giers, liet toen de commandant de "Ameri- liaansche vlag hijsehen ter beveiliging van hun leven. Wijl bij de Engelsche kust het ter rein niet veilig is, werd ditmaal niet ,tot dit middel een toevlucht genomen, wel werd raar een der opvarenden meedeelt, scherp uitgekeken. Deze voorzorgsmaatregel heeft het schip niet voor een ramp kunnen behoeden. Een Duitsche onderzeeër heeft de 'Engelsche boot met haar internationale bevolking in het vi zier gekregen en wat gebeurd is, weet men. Er zijn tot dusverre slechts weinig bij zonderheden omtrent de „Lusitania" ontvan gen. Dit is het gevolg van liet feit, dat het aeinsta-tion op een eenzame kaap ligt, ver v&n de buitenwereld en slechts geringe te- legraphische hulpmiddelen heeft. Op de „Lusitania" bevonden zich 290 passagiers eerste klasse, 662 twee-de klasse en 361 derde klasse. De bemanning telde 685 koppen. De admiraal-commandant te Queenstown heeft een groot aantal kleine schepen afge zonden, naar de plaats, waar do „Lusita- Jjia" zonk. Reeds naderden toen booten de kust. Een twintigtal reddingsbooten moeten de „Lusi tania" hebben kunnen verlaten. Twintig minuten is het schip drijvende gebleven en voor er eenig cijfer was van heil laantal slachtoffers, was wel aan te nemen, dat velen verdronken moeten zijn van de meer dan 2100 opvarenden. De Nederlandsch© pers. Het ,,Hbld." herinnert nog even aan de „Titanic'-ramp en schrijft: „De „Lusitania" getorpilleerd! Wie had ooit kunnen denken, dat deze vermaarde, reusachtige transatlantische mailboot van 38,000 ten, bekend door do snelheidsrecords, die zij op haar reizen tusschen Engeland en Amerika sloeg, na slechts ruim zeven jaar, do „Union Jack" en de vlag van de „Cu- uard-Lijn" in top gehad te hebben, onder z°u gaan, ten gevolge van een torpedo schot, die den oceaan-reus doodelijk trof „Do gene oceaan-reus g'ïng naar de diepte ua een botsing met een ijsberg; de andere verdween in de golven, nadat een torpedo een barer zijwanden -had doen splijten „Titanic" on „Lusitania"! »>Zij zijn beiden in do geschiedenis nog be- faanider geworden, dan do andere, oceaan- fltoonvers van dezelfde of grootere afmelin- g'ou, als „Mauretania", „Aquïtania", „Va- terland" of „Imperator" Ook de „Tel." doet dit, nütójr geeft le gelijk oer: scherpe critiek op het optreden van den onderzeeër. Daar lezen we; - - -w u „Een in koeion bloede geënscenceerde her haling van de „Titanic"-ramp, oen met kalm overleg gepleegde aanslag tegen een pas:a- giersschip, dat 2500 non-combattanten aan boc-rd heeft; het ls niet langer misdadig, het begint duivelachtig te worden. Indien do Duitsche onderzeeërs ook de reddings- booten van de „Lusitania" tot zinken ge bracht hebben, is de triomf der „Kultur" volkomen en kan het Duitsche volk met trots, op zijn zeelieden neerzien. „Wij weten niet of er nog zooiets als een geveten der neutralen bestaat. De neutrale staten hebben gezwegen toen de Belgische neutraliteit vertrapt werd, gezwegen (oen Duitschland in België en Frankrijk prac- trjken uitoefende, die een verkrachting van alle internationaal recht waren, gezwegen toen stelselmatig steden en dorpen verwoest werden, gezwegen toen de sluipmoordenaars der duikbooten hun eerste slachtoffers maak ten. Zullen wij ook thans wederom1 werkeloos blijven toezien? Bestaan er voor hen slechts eigen kleine belangen en deert het hun niet, dat de Europeesche beschaving door een natie, die alle gevoel van menschelijkheïd verloren heeft, ten gronde gericht wordt? Slechts een spontaan en gemeenschappelijk protest der geheele beschaafde wereld, waar buiten Duitschland zich gesteld heeft, kan het antwoord van alle weidenkenden op deze nieuwe uitdaging, zijn." D© voorspelling. Alvorens een beschrijving van liet schip te geven, herinneren wij -er nog even aan, dab verschillende passagiers bij het; ver trek Zaterdag j.l. gewaarschuwd werden, om hun overtocht naar Engeland op te ge ven daar -de „Lusitania" getorpedeerd zou worden. Ook do mult.i-mi 1 lionnair Al fred van der Bilt ontving zoo'n waarschu wing. Doch geen der Anvcrikaansche geld mannen, die van plan waren de reis mee te maken, hebben zich laten afschrik ken. Do vrees is echter thans toch bewaarheid...... Ondanks de maatregelen, welke genomen zijn, om do routes van de grooto Atlantische stoomera te bescher men, ondanks de grooto snelheid, waarover deze vfier-sehroevige tturbine-fsehepcn be schikken, is het dan toch aan een Duitsche duikboot golukb aan dsc Engelsche koop vaardijvloot thans dezen zwaren slag toe te brengen op een plaats, die zoover van de Duitseho marine-basis af ligt, dat men weer mob verbazing zal vragen„Kunnen clie duikbooten zoo ver .komen?" Hebben ze bij de Z.W.-kusb van Ierland op de loer gelegen, do U-booten? Bevond zich daar een heele flottille, om het grooto schip daar op eenige mijlen van de Icrsche kust op to wachten? Hoe groot was de on- derzeesoho vijand van het enorme koop vaardijschip? Was hij van heb groote, nieu we type, waarover al zooveel geschreven is, en waarvoor in marine-kringen zooveel belangstelling heerscht? Alvorens de „Lusitania" van New-York vertrok, liet de Duitsche legatio de vol gende advertentie in do Amerikaansohe bladen plaateen Zij, die van plan zijn een reis te doen over den Atlantischen Oceaan, worden er op gewezen, dat er een staat van oorlog heerscht tusschen Duitschland en zijn bond genoot en eenerzijds en Engeland met zijn geallieerden anderzijdfe, dat het oorlogsge bied omvat de wateren, grenzende aan de Bribsc-ho eilanden, dat, overeenkomstig heb manifest dor Duitsche regeering, sohepen, die de vlag van Engeland of die van zijn bondgenooten voeren, in deze wa teren kunnen vernietigd worden, en dat passagiers van dergelijke sohepen, die rich in dit oorlogsgebied bevinden, het zichzélf te wijten hebben, wanneer zij daar van heb slachtoffer worden. Do keizerlijke Duitsche ambassade. Waslimtoii, 22 April. Hoe groot de „Lusitania" is. Hier volgon eenige cijfers: Lengte 289 M. Lengte tusschen de loodlijnen 931 Breedte 26.80 Diepgang (geheel geladen) 10.20 Waterverplaatsing 38.000 ton Aantal paardekraohten 68.000 Snelheid 25 knoop Toen het schip in Juli 1907 zijn'proef tochten deed, veroorzaakte dat in de ge schiedenis van den scheepsbouw en de scheepvaart een enorme sensatie, niet al leen, omdat de proefvaart zulk een succes was, maar vooral, omdat dit schip zulke reusachtige afmetingen had en omdat 't door turbines werd voortbewogen. Een tijd van steeds grooter wordende afmetingen, van steeds snel Ier varende transatlantische schepen, een concurrentie tusschen Enge land en Duitschland op dit gebied brak aan. Do „Lusitania" was een der schepen, die het record zou moeten slaan tusschen En geland en New-York en heb blauwe eere lint winnen van den sn-elsten Trans atlanti schen stoomer. Die wedstrijd werd gehou den in September 1967. Het eohip was toen nog spiksplinternieuw:. Op een Zater» dag vertrok heb uit de Mersey te 9.10 's avonds. Den volgenden Vrijdag kwatn het te 9.5 's morgens te Sandy Hook. Meer dan 200.000 menschen! woonden te Liver pool hot vertrek bij. Honderden kleine stoombootjes volgden het. schip, dat ;s Zon dags nadvbs te 12.11 heb officieele start punt, do vuurtoren van Daunt passeerde De „Lusitania" sloeg toon niet het ré- eord, dat in 1900 do „Deutschland" be haalde van 5 dagen 7 uur en 38 minuten, maar bracht toch Engeland vijf uur en vier-en-veertig minuten dichter bij Ameri ka. Het sohïp liep gedurende de vijf reis dagen, 561, 575, 570, 593 en 483 zeemijlen en op don eersten dag vijf zeemijlen, totaal 2.732. De. oude „Britannia" de eerste Ciinard- boot liep gedurende haar eerste reis 81 knoop en do „Doutschland" 23.17. En sinds dien wedstrijd kregen wij in de Engelsche en vooral ook in do Amerikaan sohe bladen steedis berichten over nieuwe records, die geslagen werden De snelheid was de hoofdzaak. Maar niet alleen aan do snelheid ook aan de in richting der salons cn hutten werd alios opgeofferd, want de „Lusitania" was in do eerste plaats een passagiersboot. Zij had slechts twee laadruimen van kleine afme tingen. Er was aan boord plaats voor 540 passagiers 1ste klasse, 460 3de klasse en 1200 3do klasse. De bemanning bestond uit 9 officieren, 60 matrozen, 369 machinisten en stokers, 389 koks, stewards, kamermeis jes enz., totaal dus 827 personen. Blijkens de cijfers in de telegrammen schijnt do bemanning dus niet voltallig te zijn geweest. Een goed idee- van de grootte van het schip geeft het promenade-dek voor do 1ste- klasss passagiers, dat 130 meter lang is cn 10 nieter boven de water-oppervlakte ligt. Dat allo hutten hetzelfde comfor be-zdt- ten als de beste „vaste-wal hotels", weet ieder, die wel eens met een dergelijk schip den „grooten vijver" overgestoken is, of die de vele foto's van interieurs der Cu- nard-booten gezien heeft. Daar er acht dek ken zijn boven do kiel heeft men -een hee- len lifb-dienst ingericht. Nog een denkbeeld van de grootte van het schip krijgt men, als men weet, dat er aan boord 5000 electrische lampen1 zijn, wanneer men hoort, dat do twee ankers 10,000 kilo wegen en dat er 25 ketels zijn en zoo zouden wij, naar Amerikaansch systeem, met het geven van allerlei cijfers kunnen voortgaan. Do „Lusitania" werd in Juni 1906 to water gelaten, 14 maanden nadat do kiel gelegd was. Zij werd gebouwd door Brown en Oio. te Clydebank. Interessant is het nog to weten, dat de „Lusitania" ingericht was om als hulp- lcruiser dienst te doen. Do machines en ke tels waren geheel onder het wateropper vlak (enkele sfcoombukeu uitgezonderd). De bunkers zouden oen bescherming vormen tegen vijandelijke kogels, die op de machi nekamers gericht konden worden. Er kon den aan boord 10 kanonnen van 13 c.M. opgesteld worden, althans als het schip tob •hulpkruiser ingericht werd, wat thans niet heb geval was. Hat Japanscii ultimatum aan Ghiaa. Hef ultimatum van Japan aan China, i3 gistermiddag door Hioki aangeboden on zal Zondagavond om' 6 uur afloopen. I d Als China de eischeii met inwilligt, zal Hioki Peking verlaten. Leger en vloot hebben reeds opdracht ge kregen zich gereed te houden, ten einde ieder oogenblik naar alle gewenschte plaat sen te kunnen vertrekken. Te Petrograd is men er van in kennis gesteld, dat Japan een ultimatum heeft aan geboden. In afwachting van de overreikïng van het ultimatum, had China reeds aangeboden, in bijna alle eiachen van Japan toe te stemmen en een yoorsfcel gedaan in verband niet de rest. De correspondent te Peking van de „Na- chinichi 'Shimbans" meldt aan zijn b'.ad, dat de Chineesche regeering aan Iiioki (den Ja- pa nschen gezant te Peking) medegedeeld heeft, dat zij tot een overeenkomst betref fende de Japanscke eischen wenschte te geroken, waardoor een breuk voorkomen zou worden. Reuter verneemt, dat Japans jongste nota aan China nog meerdere wijzigingen van de oorspronkelijke voorstellen behelsde en dat de Japansche gezant te Peking opnieuw al zijn krachten zal inspannen, om' het gerezen geschil in der minne .te schikken. Duiischlands doel van den oorlog, In „Der Tag" waarschuwt Yon Zedlitz voor overspanning van de volkskracht een schrijft o. a.: Het vaderlandslievend gevoel verlangt een machtige positie van Duitsch land in de wereld, in de overtuiging, dat wij ook zoo sterk zijn; dit hoogste doel te be reiken. Deze overtuiging is ongetwijfeld ge grond, maar, even gegrond is de zorg, of, wanneer men zich zoo'n groot doel tot taak stelt, dat het slechts met aanwending van alle krachten kan bereikt worden, niet in afzienbaren tijd een overspanning te vree zen is, en dan ligt hierin een ernstig ge vaar. Want ongetwijfeld nïoet dan de re actie of de uitputting volgen. In dit verband behoeft slechts gewezen te worden op Spanje, de Nederlanden en Zweden. Het is dus noodzakelijk, dat rij, die zulk een hooge machtspositie voor Duitschland verlangen, dit gevaar afwenden. Slechts een duurzame Kooge positie heeft waarde. Im mers In de matiging kan men ach machtig Ijooneü. De meaning van ,V!oa £edlifz ftèeft echter de „Poet"- ftlet kannen beletten het verde- digen van aty^xa^eplanhneti .op. te geven; genoemd blad OoWfcfeft <f% beveiliging van do Noordzeekust buiten de tegenwoordige grenzen van Duitschland 11 o o d z a k e 1 ij k tegen een aanval van Engeland en acht ook_ in het Vogez en-ge bied eenige uitbreiding gewenscht. Do „Kreuzzeitung" is deze mcenmg even eens toegedaan en tracht aan de woorden te tornen, die in het begin van den oorlog officieel geuit werden over oen defensieve houding van Duitschland, waarmede de we reld werd bekend gemaakt, dat Duitschland g^en veroveringsoorlog voerde. Bij de Dardanellen. Een bijzondere correspondent van het Wolff-bureau te Konstantinopel verneemt uit betrouwbare bron aangaande den strijd aan do Dardanellen: -Nu de Aziatische oever geheel van vijan den gezuiverd is, concentreeren de ge vechten zich voornamelijk op twee punten van het schiereiland Calhpoli, n.l. aan de uiterste landtong bij Sedd-el-Bahr en bij Kaba-Tepeh, die aangewezen Iandingsplek op de kuststrook aan de E^eïsche Zes. Het vijandelijk expeditiekorps bestaat uit Australiërs en Fransche koloniale troepen, waaronder ook kleurlingen. Met is uitgerust met het nieuwste oorlogsmateriaal en ge bruikt het scheepsgeschut zijner geweldige vloot tot ondersteuning der operaties te lande. Derhalve is overal waar het scheepsge schut reikt, het standhouden der verdedi gingstroepen over dag zoo goed als onmo gelijk. De Turksche hoofdaanvallen hebben dan ook steeds des nacht3 plaats. Bovendien beschikt de vijand over een ka belballon, met behulp waarvan hij het ter rein kan overzien, waardoor de trefzeker heid der scheepskanonnen nog aanmerkelijk is gestegen en de beschieting der Daraa- nellen-vestingen door indirect vuren moge lijk 13 geworden. Als men deze omstandig heden in aanmerking neemt, moeten de tot dusverre bereikte successen der Turken eens zoo hoog worden aangeslagen. Bij de zeer heftige gevechten in de nach ten van 2 op 3 Mei cn van 3 op 4 Mei, legden do Turksche troepen grooten moed aan den dag, zoodat de vijand wel zeer zware verliezen zal hebben geleden. Bij een zoodanig stormachtig oprukken zijn natuur lijk ook de verliezen aan Turksche zijde zeer zwaar, vooral, evenals dit bjj het begin van den oorlog, ook aan Duitsche zijde het ge val was, in de rijen der officieren. Ondanks zijn krachtige pogingen, slaagde de vijand er niet in, ook maar een voet breed vooruit te komen. Veeleer is do Turk sche defensielijn op beide genoemde punten vooruitgeschoven. Een beslissing is intus- schen neg niet verkregen. Toch is de toe stand der Turksche troepen over 'b alge meen gunstig te beschouwen. De bewering, in buitenlandscbe benchten vervat, omtrent het neerschieten van twee Duitsche vliegmachines bg Tenedos, is on waar. Er is geen machine aan Turksche zjjde' ook maar beschadigd. Daarentegen wierpen onze vliegers meermalen met succes bom men op vijandelijke schepen en landings bruggen, en weerden zij vijandelijke vliegers met succes af. In de gevechten met de landingstroepen bij Kaba-Tepeh werden 500 geweren en oen mitrailleur buitgemaakt. De vijand lsed aan zienlijke verliezen. .Woensdagavond beschoot het scheepsgeschut van den teruggeworpen vijand opnieuw door indirect vuur-en met brandbommen het onschuldige en geheel open Maidos. De strijd duurt voort. Overdag hebben artillerie-gevechten plaats, waaraan ook het vestinggeschut deel neemt, en 's nachts aanvallen der infan terie. - i jDo Russisch o Yioot bij den Bosporus. Den 2den Mei lieeft, volgens een te Pe trograd gepubliceerde officieuse meded'ee- liug, de Zwarte Zee-vloot gedurende ver scheidene uren de vestingwerken aan den Bosporus, en voornamelijk het ï'euer-, Ka- ribjeh-, Fil Burnu-, JBuyukliman-, Kavaks- cn Elimas-fort, hevig onder vuur genomen. De batterijen op de kust beantwoordden het vuur der oorlogsschepen, echter zonder succes De Russische kanonniers schoten uitmun tend en vooral het fort Elmas, waar ecm lievige ontploffing plaats had, werd be schadigd. Allo Turksche schepen zochten, zoodra de Russische vloot m zicht kwam, in allerijl een toevlucht in de zeestraat. De Zwarte Zee-vloot inspecteerde ook 'de kust bij Kilimli, Zunguldak en Eregli, waai* een zeilschip, dat de Perzische vlag voerde, in den grond geboord werd. Eveneens werd een zeilschip bij de Bulgaarsche kust tot zinken gebracht, nadat de bemanning van het vaartuig verwijderd was. Het Russische Leger. De Petrogradseho correspondent van de „Pefcit Parisien" heeft van den Russischem minister van Oorlog, Suchomlinow, mach tiging' gekregen, om te verklaren, dat de generale staf het aantal troepen aan het front niet kan opgeven, maar dat Rusland verscheidene millioenen manschappen onder de wapens heeft en dit aantal nog aanzien lijk kan vermeerderen. De generaal deelde mede, dat liet iiantal krijgsgevangenen, door de Russen gema-akt, erorm is. De mecst-en van hen zijn natuur lijk Oostenrijkers, en om! hun onderdak en voedsel te verschaf feu is uiterst moeilijk. Hun juiste aantal kan niet medegedeeld worden, maar hij deeldo mecfe, cl'at er roedfl 600,000 iQ de depöts in Siberië waren terwijl honderden treinen langzaam van do grens op weg zijn naar Siberië. Het aantal ge vangenen, dab zich hierin bevindt, is on bekend, maar Rusland eou spoedig overt meer Oostenrijkse.he soldaten beschikken dan keizer Frans Jozef zelf., ÏIct Italiaanschc Leger. In Italië zijn de weerbare mannen op 2A- jarigen leeftqd voor negentien jaar dienst plichtig bij leger of vloot. Het jaarnjKsea contingent 13 verdeeld in drie categorieën; de eerste categorie wordt ingedeeld Luj het aotievo leger; de tweede eveneens, doch gaat spoedig met onbepaald verlofde derdo categorie wordt ingedeeld bij de territori ale troepen. De dienst bij het actieve léger duurt twee jaren, waarna de menschen tot do landweer overgaan voor 12 jaar; voor do rest van hun diensttijd behooren ze tot do territoriale troepen. De tweede categ'orie krijgt slechts een elementaire oefening. De oorlogssterkte is ruim een mïllioeh, volgens den miltiairen medewerker van de „Times". Waarschijnlijk worden in oor logstijd vier legers gevormd, elk bestaan de uit twee tot vier legercorpsen en een cavaleriedivisie. De Italiaanschc infanterie ia bewapend met het 65 m.M. Mannlicner repeteerge weer. Een gedeelte van do territoriale troe pen heeft no§| een oud geweer, model 70/87. Tijdens den Europeeschen oorlog heeft do artillerie een groote uitbreiding ondergaan. Chef van den generalen staf is generaal C'adorna. De legercommandanten zijn do generaals: Na va, Frugoni, Zuccari en B ru bato. „Gott slrafe England". In eeu brief van een Belgisch correspon dent van de „Tel." lezen we: „Te Luik bestaat een „Liniënkommanüa.n- tur". Dat is een kommandantur, waar ieder een terecht moet komen, die wat per spoor weg te verzenden heeft. Nu hangt er bij den ingang van die „Liniënkommandantur" een. biljet, waarop in fraaie letters te lezen staat: „Wie hier vriendelijk ontvangen wenscht te worden, zegge bij 'b binnentreden: „Colt strafe England!" en hem,' zal geantwoord worden: „Es sei so." Als de Duitsckers reeds dergelijke be richten uithangen in hun „Linicnkomman- danturen", dan vragen we 003 af, wht ze wel mogen verlangen van de bezoekers iu hun gekkenhuizen." In hot „Hamb. Fremdenblatt" van 26 April j.l. is het volgende doodsbericht te vinden Am 24 April starb stolz, seit vielen Monaten geschmückt mit dem Eieernen Kreuz, den Heldentod für Kaiser und Reich und seino liebe Heimat, rnein über alles geliebter Mann, der treue iVater meiner kleinen Anneli.se, unser einziger Sohn Dr. pkil. GOTTFRIED KUHLMANN, Lentnant d. Res. und Komphuieführer. Wir betten Ilm in fremde Erde, eino heilige Staat für Deutsclilands Ctrösza und Zukunft. Gott strafe England! Im Namen der trauereden Hinterbleibenen HANNAH KUHLMANN, Hamburg, z. Zt. Lilie, den 24 April 1915. ïte Stemming in Spanje. Over een redevoering van Melquiades Alvarcs deelt de „Times" o.m. het volgen de mede: Op verontwaardigden toon sprak do lei der der reformisten over de pogingen, ifi zekere kringen gedaan, om don ouden na ijver tusschen Sjjanje, Groot-Brita-nnio en Frankrijk weer op te rakelen en hij hield vol, dat alle Spaansoho politici zijn meening deelden, dat Spanje zich aan de zijde van de Triple Entente scharen moest. Over de betrekkingen met Portugal zeide hij, dat Spanje met dat land en de groote republieken van Zuid- en Midden-Amerika één groot verbond moest vormen, ocm hun gemeenschappelijke taak te vervullen. Ten slotte zeide Alvarez onomwonden', dat hij liever aan de zijde van een verelar gen Frankrijk en GrooteBritannië dan a&d die van een zegevierend Duitschland 00U staan. Slechte bij een overwinning der ge allieerden kon men hopen op de verwezen lijking van het democratische ideaal en op een duurzamen vrede. De bladen van iedere' politieke 'richting zoggen over deze rede, dat de meonlnps door den leider 'der reformisten uitgedrukt, die is van Maura, Romanonea en PrietpV d.w.z. dat de Spaansche buitenlandsche politiek in volkomen overeenstemming moe$ zijn met die der geallieerden. De libera^ bladen Vooral zeggen, dat Alvares msi 1 vermijdelijke logica aantoonde, dgt f slecht? kan bestaan, lödaeh het tm&S

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 13