Tweede Efeladk jgjg Brieven van een Leidenaar. Tweede Kamer. jijo. 18925 Zsatercïas: 1 Mel IDSC DXX1X. (Van liet verslag der Leidsehe Spaarbank over het jaar 1914 heb ik, zoaals zeker velen met -mg, met belangstelling kennis ge nomen. Het was ons wel bekend dat deze instelling, ondanks de zeer moeilgke tijds omstandigheden in de laatste helft van het nfgeloopen jaar, aan haar verplichtingen heeft voldaan, maar bijzonderheden kenden we niet anders, dan voorzooverre ze uit verschillende gesprekken tot ons waren ge komen. Het verslag geeft nu alle licht en we kunnen er uit nagaan hoe, even vóór en in Augustus, toen de oorlogstoestand was ingetreden, ook in Leiden de gemoede ren overstuur geraakten, doch, hoe ook lang zamerhand de kalmte en het vertrouwen weer terugkeerde. Dat het tegoed der in leggers op 28 Juli bedragende ruim drie millioen, op 31 Augustus gedaald was op 21/s millioen en aldus met een half millioen («•minderde, geeft daarvan een duidelijk heeld. Verreweg de meesten van hen, die hun bedragen'bf een groot deel er van terug vroegen, hadden dit op hot moment niet noodig. maar haalden het binnen, omdat ze ten onrechto meenden, dat het bij hen in huis veiliger was dan op de Spaarbank. Het sterkst openbaarde zich de onrust op 31 Juli Niets werd er ingelegd, doch op 489 boekjes werd uitbetaald brjna an derhalve ton, terwijl bovendien nog een be drag van f187.000 werd opgezegd om op 7 Augustus te worden uitbetaald. Wat had den de dieven in die dagen een mooie gele genheid gehad om hun slag te slaan! Want wat ons in dit verslag van de Leidsehe Spaarbank in beeld i3 gebracht, heeft zich ook afgespeeld aan de Postspaarbank en ondeie gelegenheden voor geldbelegging. Wie herinnert z'ch niet hoe het voor het lo ket van het Postkantoor, waar uitbetalingen op do Spaarbankboekjes worden gedaan, in diezelfde dagen storm.' liep? Het verslag der Leidsehe Spaarbank leert ons tevens, (lat het vertrouwen geleidelijk terugkeerde en dat de bezitters het renteloos l.ggend geld successievelijk weer belegden, immers van 1 September tot 31 December werd weder bijna 300,000 meer ingelegd, daa uitbetaald. Behalve dat deze cijfers, zoo- :«ls ik ze naast elkaar heb gezet, ons kun nen leeren de onrust en de vrees die zich in de eerste crisisdagen van de bevolking bad meester gemaakt en tevens bewijzen, hoe goed en hos solide de Leidsehe Spaar bank is, zoodat haar vertrouwen weder op nieuw bevestiging heeft gevonden, leeren zij ons nog wat anders en daarop wenschte ik even de aandacht te vestigen. Het tegoed der spaarders bedroeg op 28 Juli in ronde cijfers f3.132.000. Dit is in gebracht door ingezetenon uit Leiden en uit de omgeving. Ik blijf stellig aan den vei- ligen kant, wanneer ik stel, dat de helft Tilt Leiden is binnengekomen. Wanneer ik tevens aanneem, dat een gelijk bedrag door ingezetenen uit onzo gemeente in da Post spaarbank belegd is, dan zal deze schatting zeker evenmin te hoog zijn. Wanneer dit geld daar belegd werd, door menschen uit verschillende klassen dér be volking, dus ook door de welgestelden, dan zou het niet zooveel beteekenen, doch wij mogen gerust aannemen, dat het voor het meerendeel bezit is geweest of nog is van den kleinen burger en neringdoende en den arbeider. Kapitalisten, groot en klein zoeken wel een andere belegging, een beleg ging die meer (rente geeft dan 3 pCt. En zoo leert dit verslag ons weer, dat er meer kleine luiden een appeltje voor. den dorst weten to bewaren, als we opper- ~^kkig wel zouden denken. Inderdaad is dit zoo. Wie in do onrustige Augustusdagen eens een kijkje nanr in de wachtkamer der Leidsehe Spaarbank en op het Postkantoor, heeft zich daarvan kunnen overtuigen. Ik acht dit een zoo verblijdend verschijn sel, dat ik meende er de aandacht nog eens op te moeten vestigen. Men behoeft daaruit nu niet do gevolgtrekking te maken, dat, waar dit zoo is, er nu en. vooral in de toekomst niet meer behoeft te worden ge streeld naar verbetering van sociale toe standen. Eer het tegendeel. liet verslag der Spaarbank leert ons ook, dat einde December het tegoed ruim een iialvo ton minder bedroeg dan een jaar vroeger. Dat geld is voor 't meerendeel ingeteerd vermoedelijk. De tijden werden ongunstiger, de inkomsten verminderden, waarvan zou men eerder en met meer recht gebruik maken dan van zijn eigen, eer lijk overgespaarde gelden? In zulke gevallou was liet; immers in waarheid een appeltje voor den dorst, dat menigeen afhield van het Steuncomité. Deze zeer bijzondere tijden hebben de onhoudbaarheid van verschillende, in nor- n aio omstandigheden opgebouwde, theoriën omver geworpen. Zoo is in sommige kringen ivel eens 'de dieoiie verkondigd en verdedigd, dnt sparen van uit economisch standpunt bezien, te vcroordeelen, althans niet te verdedigen zou ja. De persoon zelf en de maatschappij ■aden or ineo gebaat zijn wanneer, met or.o do proletariër met ean pet of met ii'. hoed om liet oven, uitgaven wat ze verdienden, omdat zo nu eenmaal betaald worden naar de behoefte, die ze gedeeltelijk s'chzelf scheppen. Mij dunkt, dat de tijd van groote beroe rden en daaruit.volgende cnols, die we thans beleven, de oude waarheid wel weer helder aan het licht heeft gebracht, dat het altijd goed is zooveel mogelijk in de dagen van den oogst een appeltje, voor den lateren dorst te bewaren. De tijden zijn er nu voor de meesten niet gunstig voor, maar als het straks weer beter wordt, laten wg allen ons dan van deze waarheid doordrongen houden en voor de toekomst en voor hen, die na ons ko men, besparen, wat we van een behoorlijk bestaan, volgens onzen staat en stand, kun nen overleggen. Wij, Leidenaars, weten nu waar we een kantoor hebben, dat we kunnen vertrouwen. Laat het Spaarbankbestuur dan voorts overwegen, of, waar de hooge rente- standaard bet ongetwijfeld mogelijk maakt de spaarpenningen straks liooger dan anders to beleggen, de rente van 3 pCt. niet kan worden verhoogd. Zitting van gisteren. I INTERPELLATIE-ALBARDA. Dö lieer TROELSTRA meent, dat aan de verlofsregeling veel heeft ontbroken. De Minister heeft daaraan niet de beteekenis gehecht, welke er aan gehecht moet wor den met het oog op de economische belan gen en den geest in het leger, en Z.Exc. is er niet in geslaagd tijdig maatregelen te nemen om deze zaak behoorlijk te re gelen. Ook meent spr., dat de adviezen der bur gemeesters te dezer zake niet zoo onjuist waren. Die adviezen zullen veeleer de in derdaad bestaande behoefte hebben weer gegeven. Een ernstige grief van spr. is, dat or eerst einde Maart een regeling kwam en dat beslissingen op aanvrage zoo laat worden genomen. Menig stuk grond zal dit jaar niet opbrengen wat het zou hebben opge bracht, als de Minister een paar dagen meer verlof had verleend. Het systeem, door den Minister gevolgd, wordt in de practijk' niet doorgevoerd. En ook spr. acht het systeem zelf, waarbij al leen aan bedrijfsleiders landbouwverlof wordt verleend, onjuist en onhoudbaar. Het hoofdargument des Ministers van zijn weigering, is de sterkte van het leger. Èn bij het gebruiken van dat argument staat de Kamer met den moïid vol tanden. Z.Exc. moet het evenwel wat voorzichtig gebrui ken, zal het zijn kracht behouden. Spr. hoopt, dat de Minister nog zal over wegen om aan de geopperde bezwaren te gemoet te komen, opdat geen uitspraak der Kamer noodig worde. De heer HEL3DINGEN keurt het af, dat de uitkeering wordt ingehouden, als meer dan vier plagen verlof wordt verleend en spreekt de hoop uit, dat de Minister piet bij zijn houding zal volharden. De heer TYDEMAN had verwacht, dat er een motie zou zijn. Hij had dan willen ver klaren, dat h\j niet zou willen meewerken tot een uitspraak, waarbij de Minister zou worden uitgenoodigd tot het volgen van een gedragslijn, welke Z.Exc. in strjjd acht met 's lands belang. .Wil de Minister zich evenwel bereid ver klaren, zijn standpunt nog eens te herzien, dan kan spr. zich daarmede vereenigen. Nog meent spr., dat niet uitsluitend moet worden gelet op de belangen der landbouw- arbeiders, doch vooral op die, van de kleine landbouwbedrijven; d.w.z. die landbouwers, die geheel zonder betaalde krachten hun bedrijf uitoefenen. De lieer TEENSTRA is verheugd, dat er kans bestaat, dat de aangekondigde motie niet za 1 komen. Hij wil zijn oordeel over het optreden wan den Minister van Oorlog opschorten tot na den oorlog. Evenwel steunt spr. het verzoek aan den Minister, om zijn beslissing nog eens te her zien. Ook hij is het geheel met den heef De Wykerslooth eens, dat het systeem des Ministers onhoudbaar is. Echter is hij het niet eens met 'de afge vaardigden van Wijk-bij-Duurstede, dat, a's er onderscheid moet worden gemaakt, de voorkeur moet worden gegeven aan den eigenleken landbouw. De heer ALBARDA repliceert. Hij dient een motie in, waarin den Minister wordt verzocht, zijn standpunt nader te overwegen. Minister BOSBOOM verklaart, dat hij gaar ne zeer ver zou gaan met het verleenen! van verloven, indien hij maar de overtuiging had, dat de mannen steeds weer tijdig |Op hun plaats zouden kunnen zijn. Bovendien wordt de kwestie zeer veel moeilijker ge maakt door de veelheid der aanvragen en het overdrag. Een nieuw element was voor Z.Exc. de opmerking, dat niet alle grond even intensief wordt verbouwd. Daarom' is hij bereid morgen nader te overleggen met de ambtenaren der bemiddelingsbureaux; al meet de Kamer daarvan niet al te hooge ver wachtingen hébhen. Het defensiebelang moet nog altijd domineeren. Men begrijpt nog al tijd niet voldoende, dat ons land in 'oof- logsgevaat verkeert. 1 Met do motie lean de Minister zich even wel vereenigen. Hij is bereid te pogen ver der to gaan dan lift thans is gegaan. De heer ALBARDA trekt na deze verkla ring. zijn motie in. Hierop worden de beraadslagingen ge sloten en wordt de vergadering verdaagd tot Dinsdag hall'lwaaJi HAZERSWOUDE. De 25ste algemeene voorjaars-leden- vergadering van de „Vereeniging tot Werk verschaffing" werd gehouden in cafc Ro denburg". Bij ontstentenis van den voor zitter, den heer H. van Beek, werd de bij eenkomst geopend en geleid door den vice- voorzitter, dr. H. J. r'. Maijer. De secre taris, db heer J. Yellekoop, las de notulen der vorige vergadering, die onder dankbe tuiging werden goedgekeurd. De secretaris las daarop een verslag voor over den toe stand der Vereeniging in het afgeloopen jaar, waarvoor liij met1 den dank der ver gadering inoogstte. De commissie tot het nazien der rekening van den heer J. Dek ker, penningmeester van ^Werkverschaf fing", bestaande uit de heeren A. Dran ken en L. van Vliet, had een schriftelijk rapport uitgebracht, waarin met grooten lof werd gewag gemaakt van de gehouden administratie. Uit het verslag van den penningmeester j bleek, dat, hoewel door het werlc van het plaatselijk steuncomité het aantal werkloo- zen zeer gering was geweest, er toch nog een aardig bedrag was verwerkt. De ont vangsten hadden bedragen 2241.4G. de uit gaven 202.97, zoodat er een batig saldo is van 23S.49, benevens een respectabele hoeveelheid onverwerkt hout. In verband met het feit, dat de heeren C. J. Kerkvliet en, J. Dekker gedurende 25 jaar onafgebroken zitting in het bestuur hadden gehad, deelde de laatste mecSe, dat gedurende dien tijd aan contributie en bij dragen van de gemeente was ontvangen een som van f 7598.95, terwijl door hem was uitgegeven een bedrag van f 38,314.02-}. Iedere ontvangen gulden was dus ongeveer in vijf gulden omgezet. De penningmeester las een van den Ne- derlandsehen Bond van Werkverschaffing ontvangen vragenlijst voor met de 23 daar op door hem gegeven antwoorden. l)e ver gadering ging ten volle met die antwoor den accoord en dankte den volijverigen penningmeester. Met algemeen© stemmen werd op voor stel van den voorzitter- besloten als lid van den Bond toe te treden. Dc voorzitter las ook een telegram voor, .door de Vereeni ging gezonden aan de hoogvereerde Am- bachtsvrouwe, mevrouw de douairière Vis ser van Hazerswoude, bij gelegenheid van haar SOsten verjaardag, -waarmee de verga dering haar instemming betuigde. Op voorstel van den voorzitter werd met algemeene stemmen besloten een strafver ordening in te stellen tegen een inwoner van de gemeente De Lier, wegens weder rechtelijke wegvoering van aan dc vereeni ging toebehoorende houtwaren onder de ge- me ent-e Rijswijk. Na gedane rondvraag sloot de voorzit ter deze geanimeerde vergadering. Het Plaatselijk Steuncomité heeft, met liet oog op het seizoen, tijdelijk zijn functie gestaakt. Het comité is zijn be moeiingen begonnen den Sisten November 1911 en heeft gewerkt, tot den 27sten Maart 1915. Aan loon is uitbetaald 1523.08}. Het grootste aantal werklieden, dat in één week aan het werk werd gehouden, was 20 en liet kleinste aantal bedroeg 8. In 't geheel werd aan 29 menschen arbeid ver schaft. Met comité, clat dank verdient voor zijn veelomvattende werkzaamheden, zal zijn taak hiermede niet als afgedaan be schouwen, als de tijdsomstandigheden het volgende najaar nog niet ten gunste gewij zigd mochten zijn. De arbeider Kerkvliet had het onge luk, dat zijn hand tusschen den hoorn van een koe een deurstijl bekneld raakte. Het. droevig gevolg was, dat een stuk van zijn duim geheel werd afgedtrukt. De man heeft zich direct onder geneeskundige behande ling moeten stellen. HILLEGOM. De gevormde bouwcommissie voor de te bouwen tweede R.-K. Kerk bestaat uit de heeren Ant. Goemans, K. van Bourgon- cliën, J. Witteman en R. A. van der Schoot. RIJXSBÜRG. Do aanvoer van bloemen was deze weck op do veiligen van „Flora" overstel pend groot. Toch ging alles vlug weg, dank zij den velen koopers van elders, uit alle streken des lands. Alleen voor Arn hem en Nijmegen werden van een der vei lingen 60 groote manden bloemen verzon den. Op de veiling van Woensdag kwa men o.a-. voor Narcis Barrij 150,000 stuks, Ornatus 400.000 Zilveren Fenix 100,000 Oranje Fenix 80,000, Tulpen uit koude kas of veld 80,000 Darwin-tulpen pl.in. 10,000. Verder nog vele andere bloemsoorten, zooals Violieren, Margrieten enz. SASSENHEIM. De Raad vergadert Maandag a.s. 's avonds te zeven uren. 1Een militair uit Leiden kwam alhier, met zijn rijwiel willende uitwijken voor een paar wandelaars, met de tram in aanra king. Hij werd een eind meegesleurd en bezeerde zijn eene been zeer ernstig. Dr. Blok, uit Lis se, verleende geneeskundige hulp, c3aar geen onzer doctoren thuis was. De militair is per ziekenauto van den. beer Uphoft naar het St.-Elisabethsgesticht te Leiden vervoerd. VOORSCHOTEN. Na gehouden examen zijn tot de Rijks normaallessen alhier toegelaten 9 leerlin gen, n.l.: G. Matthijssen, J. Eshuis en Th. v. d. Zalm, van Wassenaar; P. v. d. Gie- sen en A. v. Weerden, van Voorschoten; J. van Konijnenburg, van Zoeterwoude; J. Mee-uwis, Th. v. d. Lof, en B. de Geus, van Leiden. OEGSTGEEST. J j Gemeenteraad* Voorzitter: do Burgemeester. Alle leden aanwezig. Na opening der vergadering wor den de notulen gelezen en goedgekeurd. Ingekomen: een missive van Ged. Staten, inzake het beroep van J. J. van Hoeken. Ged. Staten hebben besloten, na de betrok ken personen gehoord te hebben, de aan slag te handhaven. Verder is ingekomen een schrijven van de Gezondheidscommissie, waarin meege deeld wordt, dat het batig saldo bedraagt fP76466V2, zoodat voor het jaar 1915 geen vordering aan de gemeente Oegstgeest zal gedaan worden. Verzoek van W. O. de Haan, om het te veel betaalde vergunningsrecht terug temo gen ontvangen. Na toelichting van den Voor zitter, die aantoont, dat zulks niet kan ge schieden, wordt op dit adres afwijzend be schikt. Aan do orde is thans de benoeming van leden van de schattingscommissie. Deze com missie is noodzakelijk gemaakt dcor het_ in werking treden van de nieuwe inkomstenbe lasting. Deze bestaat uit den Inspecteur der belastingen als voorzitter en lid en 4 an dere leden, die gekozen worden door den Gemeenteraad- Do Voorzitter raadt aan, bij het benoemen dezer commissie, rekening te houden met de verschillende categoriën van menschen, de verschillende bedrijven en stelt daarom.voor, één persoon te kiezen: le. uit den landbouwenden stand; 2e. uit 'tbloem- bollenfceörijf; 3e. uit de neringdoenden; 4e. uit de gewone burgerij. In volgorde worden benoemd de heeren N. Breedrik, J. Lubbe, H. Rubenkamp, en J. Spaargaren. De heeren, die aanwezig zijn, ncpien hun benoeming aan. Aan de orde komt de benoeming van een onderwijzeres aan de school aan den Morsch. B. en W. stellen het volgende viertal aan den Raad voor: 1.' Mej. Klok van Haarlem. 2. Mej. Wijnstok. 3. *Mej. Zwart. 4. Mej. Rij dom, allen van Den Haag. De lieer Boon wil gaarne eenïge inlich tingen vragen, waartoe overgegaan wordt in geheime vergadering. Na heropening wordt mej. Klok met alg. stem. benoemd. De Voorzitter vraagt thans de meening der Raadsleden, omtrent de voorraad levens middelen bij het begin van den oorlog in geslagen, teneinde bij mogelijk gebrek in de eerste behoeften te kunnen voorzien. Hij vreest, dat de kwaliteit zal verminderen, vooral van boonen en erwten en vraagt daarom, moeten ze in voorraad gehouden werden, ja of neen? De heer Bakker meent, dat, wanneer, deze artikelen nog enkele maanden blijven liggen, deze niet zooveel in kwaliteit zullen verminderen, en geeft ook als zijn meening te kennen, dat men met- nu verknopen het doel, waarvoor gekocht is, uit liet oog ver liest, daar ze gekocht zijn, uit vrees voor schaarschte. De heer Lubbe daarentegen, vreest voor het laatste niet meer, daar de tijd hiervoor voorbij is; vindt dat ze opgeruimd moeten weiden, omdat de kwaliteit zeker vermin dert en de prijzen dalende zijn. Bovendien vreest spr., dat bij een paar maanden wach ten, het zeer moeilijk zal zijn te quiteeren. Op voorstel van den heer Boon, zal de com missie ©sn onderzoek hieromtrent instellen en zullen de boonen en erwten in den loop Van de maand verkocht worden. (Van beide is 30 H.L. aanwezig.) Na' de rondvraag, die niet-s opleverde, ging men in geheime vergadering ter be handeling van reclames H. O. RIJNSBURG. Gemeenteraad. Aanwezig alle leden. Voorzitter de burgemeester, de heer Pc. van Ham. Van de Gezondheids-Commissie, zetelen de te Katwijk, was een schrijven ingeko men, dat deze de bijdrage der gemeente niet van noode heeft wegens liet flinke ba tig saldo van het vorig jaar. Met bijzon dere welwillendheid wordt dit voor kennis- gering aangenomen. Ten gevolge van de heden in werking tre dende wet op dc inkomstenbelasting moet een schatttings-commissio worden be noemd. De Voorzitter verklaart, dab de Raad in de keuzo geheel vrij is en ook per sonen buiten den Raad gekozen mogen worden. Benoemd worden de heeren S. Sclioneveld, H. den Haan, N. van Eg- mond en J. van Iterson. Aan do orde is nu reeds: de rondvraag. De lieer R. van Delft wijst op den onrno- gelijken toestand der losplaatsen. Reeds in de vorige vergadering heeft hij daarover gesproken tot heden is do toestand nog erger. Alles wordt daar neergeworpen, tot zelfs op den weg, die zoodoende spoe dig zal versperd zijn, Wcth. Van Iterson heeft oen onderzoek ingesteld cn beaamt de klachten. Er is ech ter zoo weinig aan te doencr zou voort durend een politie-posb moeten staan. Do heer D. v. d. Eijkel zeg,t dab liet zoo toch niet. kan blijvendan moet er maar procesverbaal worden opgemaakt. Nog andere leden verhieven hun stem, zoc^-t de wethouder zal trachten hierin verbete ring tc brengen. De heer G. van Delft- heeft- het oog op den Vinkewcg, die geheel met heele en hal ve sbeenen is geplaveid, dus ongeschikt voor het dagelijksch gebruik. Wétli. Van Iterson verklaart, dat dezo weg slechts in wording is, straks worden al die ruwe steenen bedekt met aarde en zand van do bermen, zoodat men dan een mooien, ronden, harden weg verkrijgt. erder wijst de heer Van Delft op de vuil-vcrzameling in clen hoek van de Lan- gevaart. Ook daaraan zal de voortdurende aandacht worden gewijd. Do heer W. v. d. Gugten vraagt inlich tingen hoe het zit, dat bij de laatst plaats gehad hebbende inbraak geen politie was te bekomen, om die inbraak te constat ee- ren en onderzoek in to stellen. De Voorzitter wil hierop in do Raadsver gadering niet antwoordden dat zijn politie zaken, hij wil den heer Van der Gugten op de secretarie daarover wel te woord staan. Hierna ging men over tot geheime ver gadering. ZOETER WOUDE. Gemeenteraad. Gisteravond vergaderde de Raad dezer gemeente. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig do lieer G. Dorrepaal, met ken nisgeving. De notulen der vorige vergadering wer den gefezen en onveranüerd goedgekeurd. Ingekomen is een schrijven van Ged. Sta ten inzake reclames hoofdelijken omslag. Ged. Staten hebben besloten, het zuiver inkomen van mej. Snoeker te-rug te brengen van 1!700 naar 1494, en van C. J. van Donk van f1470 tot f1140. De gezondheidscommissie 'te Alplien zond haar verslag in, waaruit blijkt, dat de in komst-en in 1914 hebben bedragen f 1616,94 en de uitgaven f 1150,94, zoodat het batig saldo bedroeg f466. 27 Ad ril kwam in een schrijven van de N. V. Nationaal Grondbezit te 's-Gravenhago betreffeude de achter haar perceelen in de Maria Gondastraat gelegen sloot, die oen ondraaglijke, lucht verspreidt- Da vennoot schap, die vergeefs aan het gemeentebe stuur to Leiden verzocht, met aanbieding van bijdrage in de kosten, de sloot ta -dem pen, kreeg slechts een weigering en heeft, nu de warmte weer begint, van haar bewo ners opnieuw een adres ontvangen met verzoek om afdoening der zaak. De burge meester stelt voor afwijzend te beschikken in verband met de hooge kosten (f1600) en de in het zicht zijnde grenswijziging. De heer Rotteveel vindt, clat waar de politieverordening de gemeente het recht geeft in dit geval op kosten van degenen, die daartoe verplicht zijn, de gemeente deze verordening ook moet toepassen, onverschil lig cf men daardoor do vennootschap of de gemeente Leiden tot betaling der kosten zal verplichten. De Burgemeester kan rechtskundig advies inwinnen. Aldus wordt besloten. Van den heer D. Iieynis, machinist van de waterleiding te Boskoop ri ingekomen een aanbieding, om evenals hij dat voor Kou dekerk en Hazerswoude doet, ook voor Zoe- terwoude zich te belasten met het toezicht op dc hoofdhuizen der waterleiding alhier,- om waterverlies door lekkage te voorkomen. B. en W. zullen informeeren hoeveel Ha zerswoude en Koudekerk betalen, terwijl de Raad besluit den heer Heynis deze functie op te dragen. In verband met de pogingen tot water voorziening- aan het complex gebouwen bij ihet gesticht ,,De Goede Herder" stellen B. en W. voor op kosten der gemeente des- gewenscht daar en elders aan een minimum van 5 woningen ineens, de hoofdbuizen en zinkers aan ta leggen tegen een rentevergoe-. ding van 4 pCt., gedurende 10 jaar te be-, talen. Aldus na eenige discussie besloten. Onderhands wordt de levering van IIolL 800 Stère grind gegund aan den heer Omt- zigfc a i'2.20, en het vervoer aan E. van den Akker tegen 60 ets. per Stère. In verband met do 1 Mei ia werkingi tredende wet op de inkomstenbelasting wor den tot leden van de schattingscommissie benoemd de heeren M. Kompier, D. Rotte veel, G. Belt en C. v. d. Poel. De gekozenen, tegenwoordig de heeren Rotteveel en Kom pier, nemen hun benoeming aan. Aan de andere benoemden zal van hun benoeming werden kennis gegeven. In de vacature van schatter der drank- localiteitén, ontstaan door het overlijden van den heer A. Paardekooper, worden üijor B. en W. voorgedragen cte heeren J. vaY Ben- nckoni en J. Binnendijk. Gekozen wordt do lieer J. van Bennckom. Bij punt 4 der agenda: regeling der aan to gane leening deelt do burgemeester me-, de, dat hij twee aanbiedingen heeft gekre gen van de maatschappij voor gemeento- crediet, n.l. het aangaan eener leening groot fSOOO a pari met pÜt. provisie plus f2.82 zegèlkosten enz., tegen 5'VpGt, of tegen een koers van 96*/i pCt. en dan tegen 5 pCt. Beide Leningen aan to gaan voor 40 jaar met aflossing, enz., maar zijn ineens aflosbaar. De Raad besluit tot liet aangaan eener leening op de eerstgenoemde voorwaarde, ofschoon de heer Rotteveel van meening is, dat de twee-do voorwaarde voor do gemeente goedkooper is. Tot leden dor steniburoaux worden aan-

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 9