Lil DE PATHÉFOONS Fl ïa SJ Fa A Sfi 23 fS a -10 Cés. por regel. 3830 GO Deze Weergover, specla.il vcr- v.mrdigd om op naald-sprcckma- c lines Pathéplatcn te spelen, ■wordt gratio aangeboden bj aankoop ineens van 5 Pathéplalea na;'" keuze. tob ./C DE PATHE PLATEM zingen zonder naald maar met een oavcrslijibaren saffier. Repertoire meer dan 25CQ0cpnnmeo van de beroemd ste Ilollaridsclic en buitcnlaudschc artiesten en musici. afgewerkt, zijn in meer dan 3G verschillende modellen en prijzen onder liet bereik van een ieder. Verkrijgbaar bij al onze Agenten in Nederland. Platen-Catalogi cn Prijscouranten gratis cn franco. "Vraagt inlichtingen, zonder verplichting tot kcopen, ook gemakkelijke voorwaarden van betaling bij Fonosraal PAI0É, Itegiiltersbreeslraa! 43, Amsterdam. G. MENKE, eenig Importeur voor Nederland en Kolonie». Bezoekt onze 3 nieuwe, naar do eischen des tijds ingerichte, verkoopzalen. glRfRS komen, was natuurlijk vrij. Een trommel slager heb ik niet opgemerkt Ziedaar het geval. Waarom. „DE ROT TERDAMMER" over deze doodeenvoudige dingen, die ik samen met mijn aan liet blad geestverwanten collega doe, op zoo laatdun kende wijze schrijft, begrijp ik niet- Het blad zal toch niet spijtig zijn, dat in tegen stelling met alle van te voren uitgesproken voorspellingen, de arbeid van den gehaten christen-socialist, niet op een mislukking is uitgelcopen? Maar 't is wel jammerlijk, dat dezo anti-revolutionuaire krant met ver draaiing van de eene helft en met ver zwijging van de andere helft der waarheid 'mijn werk in discrediet tracht te brengen. Als bijdrage tot de kennis van de methode der „christelijke" journalistiek in ons va derland. is het geval zeker niet van merk waardigheid ontbloot. Malligheid en afjakkeren zet „HAARLEMS DAGBLAD" boven het volgende: Dit is do qualificatie, die door velo men seden gegeven wordt, aan den 2'1-uurs-rifc van de Nederlaudsche wielrijders. „Waarvoor", zoo vragen zij3 „kan het goed wezen, dat er 24 uur aan één stuk doorge- fietst wordt, met enkele kleine rusttijden? Welk nut heeft het, waar dient het voor en wat blijkt er uit?" En a-Ia dezo vragers dan in ons verslag houoen gevonden, dat te Amsterdam één van do deelnemers wegens oververmoeidheid naar het ziekenhuis is gebracht, dan is, in hun oogen, meteen het gevaar van dergelijko proefnemingen glashelder aangetoond. Er is ook een andere beschouwing moge lijk. Vooreerst dezo, dat in een wel wat veel oreerende, phdlosofeerende en discussieercn- do samenleving als do Nederlandsche, een uiting van physieko kracht een gezonde te genhanger is. Maar ook nog een andere. In Olm relaas van den rit en in datgene, wat wij nader vernomen hebben, blijkt, dat een groot deel van het succes te beurt gevallen is aan overleg en oefening. Terwijl onze ver slaggever allerprettigst gebeden heeft met 40-jarigen heer Holandus Hagedoorn, dio zij krachten stelselmatig verdeelde over zijn' werk en daardoor lichaam en ziel bij elkaar en zelfs zijn linnengoed smetteloos hield, slaagde vooral de militaire groep van luitenant Maihon. In Den Haag waren deze deelnemers niet op en niet afgewerkt en den volgenden dag zijn ze vroolijk gereden naar Breda, wat ook e-en stevige afstand is. Het is cle oefening, de training, dio dat mogelijk maakt. En hierin ligt een erns tige waarheid, dat wij ouzo lichaamskrach ten stelselmatig moeten onderhouden, ieder voor zich, in verband met zijn werk en zijn leeftijd. Te velen vervetten in kantoren en bureaux, dio meer levensgenot zouden kun- n. i smaken, wanneer rij hun gewrichten en spieren stelselmatig oefenden, al was hot maar een kwartier per dag. „Natuurlijk niet om daarna 24-uurs-ritten te gaan doen zulke dingen zijn de top van do ladder, dien oudere mensehen maar lie ver niet moeten trachten te bereiken. „Malligheid en afjakkeren" is do 24-uurs- rit dus niet. Veeleer een demonstratie van wat volrarding en oefening vermogen. Dio les is geldig voor ons he-ele leven, van de wieg tot hot graf. Ingezonden. Reserve-Personeel. Mijnheer de Redacteur Gaarne zag ik onderstaande in Uw blad geplaatst. Bri voorbaat mijn dank. Herhaalde malen komt het voor, dat, aia men zich bij de N. Z. H. T. M. vervoegt, men de deur gesloten vindt, omreden de chef meermalen dienst moet doen op de tram als conducteur en de dienstdoende besteller ook afwezig is. Ook gebeurt het meermalen, dat, a'.s mc-n met do eerste tram 's morgens vertrekt, do tram te iaat aankomt, en zoodoendo den trein mist. Zou het daarom niet zeer gewenscht zijn, dat do bovengenoemde Maatschappij wat meer reserve-personeel aanstelde? Zij zou hierdoor esnerzijds do werkloosheid bestrij den on anderzijds het publiek zeor gerieven. Do lijn rendeert toch voldoende en het tarief is, in vergelijking met andere Maat schappijen, toch ook niet zoo billijk, en dat voor een gTootendeels arme visschersbevol- king. Uw Abonnd, X. Katwjjk-aan-Zce, 30 April 1915. BERUiNSCHE BR1EVEM. (Van onzen eigen Briefschrijver). Berlijn, 17 April 1915. 00" LOGSDAGEN. De critieke toestand in de Kar pa then schijnt voorbij het offensief der Bus sen, met het doel Hongarije binnen te val len en op deze wijze Boedapest en ook Weenen te bedreigen, is mislukt en liet kan niet aannemelijk schijnen, dat in deze streek zoo spoedig hernieuwd gevaar zou heerschen. Van de forceering der Darda- nellen zwijgt de wereldgeschiedenis voor- loopig. Beteekent de onmiskenbaar gunstige positie, die Duitschland en zijn bondge- nooten innemen, nu een spoedig einde van den oorlog? Een militaire zegepraal behoeft wel is waar niet altijd in een ver plettering van den vijand te bestaan, doch n.en zou zoo zeggen, dat zonder zulk een verplettering het sluiten van den vrede wel zeer bemoeilijkt zal zijn met het oog op den wil in allo oorlogvoerende landen door te zetten tot het oorlogsdoel bereikt is. Toch behoort een vrede onder zulke omstandighe den niet tot de onmogelijkheden. Niet alleen cm het feit, dat, waar haast gansch Europa in dezen geweldigen oorlog verwikkeld is, uitputting ten slotte den een of den ander wel tot een vrede zon kunnen dwingen. Niet alléén daarom. Men bedenke, dat het oor logsdoel in do verschillende landen der Entente bijvoorbeeld zeer verschillend is. liet schijnt oppervlakkig zoo alsof het de drie groote bondgenooten (van de kleine satel lieten kan men hierbij zwijgen) om'het ver nietig et van Duitschland fe doen was, d.w.z. om het uitgegeven parole te gebruiken, om de vernietiging van het Duitsche „militairis- n:e", wat op hetzelfde neer zou komen. Wellicht gefooven eenige menschen vooral in Frankrijk en Rusland ernstig aan deze mogelijkheid. Wie hier langc-n tijd leeft en gezien heeft, hoe sinds het uitbreken van den oorlog, de in het Duitsche volk sluimerende krachten ontwaakten, de reeds actieve verdubbeld zijn, hoe het zich door alles heen slaat op een wijze, die de grootste bewondering afdwingt, acht dit een onmogelijkheid. Dit daarge laten, onder de bondgenooten is een uiter mate jmactisch land, dat wel belang heeft bij een Europeesch evenwicht, doch juist om die reden, niet bij een Russisch-Fransche overmacht. De merkwaardige uitlatingen van eenige Engelsche bladen in den laats ten tijd, veroorzaken zulke gcdachtencombinaties. Want officieel is de tijd voor zulke overwe gingen natuurlijk nog niet gekomen. Nog staat geweld tegen geweld, en het wapenge kletter overstemt alles wat op een toekom- stïgen vrede duidt. In Duitschland is de open bare bespreking der vredesvoorwaarden ver boden. Om politieke redenen men ver deelt de huid van den beer niet voor men hem geschoten heeft en om redenen van lach Het is geen bemoedigende gedachte vcor de te velde staande troepen dat aan de biertafels beslist zou worden voor welke vorderingen zij verder hun leven veil moeten hebben. Nu openlijk over deze dingen niet gespro ken mag worden, geschiedt het onder de hand en vooral ook met aanduidingen. Hoe vaak is Bismarck al geciteerd om te bewij zen dat dit ofi dat wel of niet geschieden moet? Hoe breekt men er zich in de dagbla den het hoofd over wie eigenlijk van alle vijanden de ergste vijand is, of beter omge keerd met welken vijand men eerst vrede en, wie weet, later een bondgenootschap zal sluiten? Hot is niet do tijd uitvoeriger over dezo dingen te spreken. Zij geven slechts hier en daar naar boven drijvende stemmingen woer, die immers zoo natuurlijk zijn. De oorlog duurt negen maanden, het voorjaar is gekomen en spreekt van do hernieuwing aller dingen en ieder voelt, dat eiken dag -dien wij beleven de wereld diphber bij den vrede brengt. Voor Duitschland zal do overgang van oorlog tot vrede zeer geleidelijk gaan. Ik bedoel hiermee dat de Duitsdie organi satie, wier grootsche volkomenheid dit land door den vijand noch neutralen be twist wordt, het gedurende den oorlog mogelijk gemaakt heeft zich zoo aan den toestand aan to passen, dat een ineen smelting plaats had, die thans alweer do dingen van den komenden vredestijd' voor bereidt. Er is geen krasse overgang, daar hapert geen schroef van een machine. Het is alsof de menschen en dingen, de gebeurtenissen voortuitijlen met voor zorgsmaatregelen die hen steeds klaar vinden en tot alles bereid. Zoo gaat het nu weer met de verzorging der invalie- den der weduwen en wee zon. Men kan nog geenszins schatten hoe groot het aan tal dezer menschen, dio ingedeeld moeten, worden in dc maatschappij, zal zijn. Zeker bedraagt het to r.amcn wel een paar rnil- liocn. De verwarring en nood dio ontstaan zou wanneer men eerst later deze proble men ging bewerken, wordt nu reeds voor komen. In het Rijksdaggebouw confereeven de staatsautoriteiien met de organen der private en gemeentelijke armenverzor ging en het zijn hooge ethische, gezichts punten van waar dezo vragen bekeken worden. Werk voor de jonge weduwen die nog in liet bezit harer arbeidskracht zijn, in staats- en gemeentedienst, in so ciale beroepen en op het land! Werk, dat betaald wordt naar prestatie zonder te let ten op de daarnaast loopende rente. Recht vaardige eischen der vrouwen die in het nog jonge Duitsche rijk, waar zooveel andere, dingen tot ontwikkeling moesten komen, zonder dezen oorlog wellicht niet zoo spoedig vervuld zouden worden, ko men nu aan de beurt. Een Rijksbureau dat de statistiek verschaffen moet op grond waarvan de raden voor beroepskeuze der vrouw zich eerst vol kunnen ontplooien, de vaststelling der minïmnmloonen voor de „Heiarbeiterinhen" wier aantal na den oorlog nog toenemen zal, zijn dc hoofd- eisclien. Reeds bij de laatste telling waren in Duitschland meer dan 9 inillicen beroeps vrouwen. Dit getal zou nu veel grooter zijn. Wij hebben vele vrouwelijke tram conducteurs, kaartjesknipstors bij de on- dergrondseho spoorwegen, vrouwelijke gla- zenwasschers cn vrouwelijke barbiers. Om van de hoogere beroepen nog te zwijgen. Zoo ontwikkelt zich in Duitschland naast de macht der mannen, doch met hen soli dair een macht der vrouwen die op struc tuur van het gansche maatschappelijk le ven meo haar invloed oefenen zal. KUNST, LETTEREN, ENZ. Dc Torentjes van dc Kaïnpcrbinncnpoort te Amersfoort. Het ,,Stsbl." bevat een Koninklijk be sluit van den 2Sen «dezer, tot vernietiging van een besluit van den gemeenteraad van Amersfoort van 27 October 1914, betref fende het sloopen van de torentjes van de Kamperbinnenpoort te Amersfoort. Dit besluit berust op de overwegingen dat bedoelde torentjes deel uitmaken van de vroegere vestingwerken der stad Amers foort en uit een bouwkundig en historisch oogpunt merkwaardig zijn te achten dat het in strijd met het algemeen belang is, wanneer gemeentebesturen zoodanige gebouwen of gedeelten van gebouwen ver nietigen dat mitsdien de slooping van de toren tjes niet kan worden toegelaten, tenzij een ander, meer overwegend, algemeen belang haar zou eischen dat, daargelaten of de aanleg van een verbroeden verkeersweg als zulk een meer overwegend belang zou kunnen worden beschouwd, dit thans in ieder geval niet tot rechtvaardiging van het raad jbesluit kan strekken, omdat daartoe voorshands niet kan worden overgegaan. RUITENLANDSCHE BERICHTEN. Een vreeselrjké misdaad, wélke de bewoners van Goslar sedert drie weken in Toenemende opwinding hield, is eindelijk tot klaarheid gekomen. Den tweeden Paaschdag verdween uit een sanatorium1 spoorloos de 4Va-jarige knaap Leonard Bottels uit Han nover. Het kind was met zijn moeder in het sanatorium geweest cm dicht in de nabij heid to zijn van den vader, die zwaargewond van het slagveld was teruggebracht. Men koesterde verdenking tegen den 16-jarigen stoker Rudolf Hagemann, die plotseling verdwenen was. Men vond in de kamer van den jongen man een briefje, waarin hij mededeelde, dat hij door een dollen hond gebeten was, doch dat hij van den kleinen Bcttjls niets wist, maar gevlucht was uit vrees te midden van rijn oude omgeving dol te worden. Later vond men in zijn kamer een tweeden brief, waarin hij mededeelde, zien door verdrinking van het leven te heb ben beroofd. L.l. Donderdag ontving zjjn moeder echter plotseling een telegram, waar in hij mededeelde, dat hij zijn lijfgoederen zou komen halen en bij de marine zou gaan dienen. De politie arresteerde hem echter, en na verhoor legde hij de volgende beken tenis af: De kleine Bettels was op den bo wusten Paasclidag met hem naar de stook kamer van de centrale verwarming gegaan. Toen hij een heeten ijzeren langen stang hanteerde viel het gloeiende ijzer om en trof den kleine zóó ernstig, dat het met een kreet neerviel. Ten einde het huilen van het kind to verhinderen, had hij het kind een handdoek in den mond gestopt, doch daarna door do opening van den oven geschoven. Na de bekentenis viel de dader flauw. Men heeft nog niet kunnen vaststellen of zijn verhaal van den dollen hond waar ia. Een zoogenaamde detective, die de arme moeder onder voorwendsel haar het kind binnen enkele dagen terug te zullen bezor gen, verscheidene honderden marken had weten af te zetten, is door de justitie ge arresteerd. Uit New-York werd Dinsdag een wijze van zelfmoord plegen bericht, die, naar het voorkomt, nieuw is. Een jongmensch van twee-en-twintig jaar to Bridgeport, in Connecticut, de zoon van een millionnair, had een meisje gevraagd en een blauwtje geloopen. Hij leek de wei- fering nog al kalm op te nemen en toen ij op het pant was het meisje te verlaten, zeide hjj: „Ik heb nog een groote verras sing voor je. Trek maar eons aan dit lint. Het meisje deed het, er klonk oen knal en do afgewezen minnaar viel op den grond niet een doodelijke schotwond. Het lintbleek n.l. gebonden te znn aan den trekker van een revolver, die de jongeman in zijn zak had. De afgewezen minnaar stierf na' enkele oogenblikkeffl. uri Een ernstig tramongêluk heeft dm 26en April to Lyon plaats gehad op do l'jn CroixroussePcriaohe. Eon rijtuig met 60 personen ontspoord?, doordat bij het af dalen van een helling de rem wei gevet?het voertuig, dat op het trottoir Hop, werd to taal verniel. 50 personen, voor hot meeren- de>?l gemobiliseerde arbeiders, werden meer of minder ernstig gewond. Twee Italïaansche militaire vliqgerüB zij-j Maandag bij Pellestrina door t ont ploffen van den motor in een moeras ge vallen en omgekomen. Do grootste soepkokerij ter wereld be vindt zich to Brussel en is opgericht door do Londensche Commissie ter verzachting van den nood in België. Dagelijks wor den ongeveer 50,000 personen van soep voorzien. Deze krijgen dagelijks ongeveer 27,000 liter soep en 4000 K.G. brood. Meer dan 100 personen maken voort durend hot eten klaar. Voor de „ICerst- soep" op 24 December werd het volgende gebruikt: 450 K.G. aardappelen, 800 K.G. vleesch, 1100 K.G. selderij en wortelen, 450 K.G. uien, 450 K.G. Zuid-Carolina rijst en 450 K.G. balletjes van Ainerikaansch meel. De Invloed van den Oorlog iu Europa op de Verkiezingen in Amerika. De jongste burgemeestersveikiozing te Chicago blijkt zeer merkwaardig te zijn ge weest. De candidaat der democraten, een zekere Sweitzer, wiens naam zijn afkomst geven. De broodkaart ziet er uit als volgt: Ieder hoofd van een huisgezin of a-lleenloopend persoon, die gebruik wenseht te maken van do gelegenheid om ongebuikl tarwebrood tegen vermin derden prijs to koop en, doet daarvan aangifte aan den burgemeester. Dc burgemeester verstrekt een brood kaart. Op de broodkaart kan, op vertoon daarvan, gedurende het daarop aangege ven tijdvak tot een maximum van gemid deld een half kilogram per dag en per persoon, kinderen beneden den leeftijd van twee jaren niet medegerekend, tegen contante betaling van zes cents per half kilogram uitsluitend ongebuild tarwe brood worden betrokken bij den daarop vermelden broodbakker. Op den laatsten dag van den op do broodkaart gestelden termijn kan door den afnemer tegen inlevering van zijn broodkaart, bij den burgemeester een nieuwe broodkaart worden verkregen. De broodbakker, die op de broodkaar ten ander brood dan ongebuild tarwe brood verstrekt of doet verstrekken, een onjuiste aanteekening op de broodkaar ten stelt, of doet stellen, een onjuiste opgave indient of Op eenige andere wijze, al dan niet in vereeniging met dén afne mer, tracht misbruik te maken of tc doen maken, wordt door den burgemeester van het register geschrapt en is niet langer bevoegd ongebuild tarwebrood, overeenkomstig de vastgestelde regeling., te betrekken. Den houder eener broodkaart, die tracht op zijn broodkaart ander brood dan ongebuild tarwebrood te verkrijgen of op eenige andere wijze misbruik maakt of tracht te maken, wordt zijn broodkaart door den burgemeester ont nomen, terwijl een nieuwe kaart aan hem niet meer wordt verstrekt. Zulks geschiedt eveneens, indien op de brood kaart opzettelijk ongebuild tarwebrood wordt betrokken, hetwelk niet gebruikt wordt voor menschelijk voedsel of voor andere personen dan voor den houder der kaart of leden van diens gezin dient* aanduidt, leed een verpletterende neder laag. D'o partijstrijd had daar niets mee to maken. Sweitser werd niet geslagen, om dat hij tot do democratische partij behoor de, evenmin won Harrison, omdat hij de candidaat der republikoinsche partij was. Do kwestie komt op het volgende neer Bij de verkiezingscampagne van Sweitser werd een vlugschrift gepubliceerd, versierd met do portretten van do keizers van Duitschland en Oostenrijk, en in dat vlug schrift werden alle te Chicago wonende Hon- gaarsche, Duitsche e>n Oostenrijlcsche kiezers opgewekt, om „het Fatherland to redden" en do geallieerden te bestrijden. Het antwoord op die uitdaging was merk waardig. Men was hierover zeer veront waardigd to öhicaga. Jonge Amerikanen, vrouwen zoowel als mannen -stroomden naar de stembureaus, en het >S we its er-com plot werd flink geklopt. Atncrikaansch Scheepsgeschut. De nieuwste Amerikaansche dreadnought „Pennsylvania" heeft kanonnen van 35 c.M.,- welke 18 M. lang zijn en ongeveer 20 K.M. ver kunnen schieten. De zwaarsta Engel- sclio scheepskanonnen (38 c.Mj kunnen echter nog ongeveer 2.8 K.M. verder schie ten; echter ook deze zijn niet te versmaden met hun kogels van ongeveer 630 K.G. gewicht. Voor elke lading in 170 K.G. kruit noodig; terwijl op 9100 Meter afstand de projectielen door pantserplaten van Krupp, welke 40 c.M. dik zijn, heendringen. (Voorzijde). No. li R O O D X A A R T. gemeente wonende kan op deze kaart van af1915 tot en 1915 bij den broodbakker wonende voor zich en zijn gezin personen) ten hoogstekilogram brood, vervaardigd van uitsluitend ongebuild tarwemeel, koopen tegen den prijs van zes cents per halve kilogram. den 1915. De Burgemeester, (Achterzijde). Do aanteekening van de op deze broodkaart gekochte hoeveelheden ongebuikl tarwebrood geschiedt door doorhaling van één vakje voor elk half kilogram gekocht brood. Bij elke doorhaling wordt door of namens den leverancier een paraaf gesteld. De verbruiker is verplicht nauwlettend toe te zien, of het juiste aantal halve kilogrammen is doorgehaald. 1 2 3 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 .8 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 i 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 10-1 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 123 127 128 129 130 131 132 133 134 135 1 136 137 138 139 Bij de meelkaart gaat het aantal vakjes tot 98, aangevende, dat daarop 98 kalvO Kilo's meel verkrijgbaar zijn. 13J3 IS fïOODKAA I &T. De plannen, die minister Posthuma heeft geopperd om te geraken tot het verkrijgbaar stellen van goedkoop brood en goedkoop meel, zullen meerbrengen, dat kaarten zullen worden ingevoerd, teneinde er voor te waken dat hier geen misbruik kan plaats hebben. Maandag j.l. hebben we uitvoerige mededeelingen gedaan over de laatste circulaire. Uit do nieuwstijdingen heeft men kunnen zien, dat verschil lende gemeentebesturen in deze diligent zijn. Nu we misschien eerlang brood- en mcelkaarten zullen krijgen, willen wc hier het model van ten dezer het uiterlijk van beide kaarten is hetzelfde weer-

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6