lie Eoropeesche öerlog. Voorpostengevecht. Vragen en "Antwoorden?" ruil voor hot voetpad, dat overbodig ge werden is door het leggen van een derge lijk pad aan do andere zijde van don weg. Gin alsnog deze overeenkomst aan te gaan, stellen B. en W. voor de vergunning voor do warande wederom met een jaar le verlengen, wat de Raad! goedkeurt. Gncd.gekenixl werd met 3 stemmen tegen dat de hoer Knijnenburg in do kwestie van het aanleggen der gasleiding tot betaling zal worden genoodzaakt, en hem een pro ces aangedaan worden. Aan de orde komt het. adres, dat het ver- verzoek inhield, de muziektent- uit het dorp to verwijderen, en zoo er geen andere ge schikte plek gevonden werd, de tent in- en uitneembaar te maken, en gedurende do 9 maanden van het jaar op to ruimen. Be Voorzitter zoowel als do Raad waren het met do adressanten eens, dat de mu ziektent werkelijk do omgeving ont sierde. Er is al naar een ander punt omgezien, doeli nog geen gevonden. Do heer Ku-iper verklaarde- zich nog voor wegnemen, do lieer Wouters voor een plaatsje te zoeken bij „Den Deijl". Het voorstel van B. en W. om voorloo pig afwijzend te beschikken op liet verzoek werd dan ook aangenomen, zoodat ge wacht zal worden tot cr een geschikt ter rein open zal komen. Voor do benoeming van een commissie van schatters voor do 1 Mei in werking tredende nieuwe Inkomstenbelasting werd door den voorzitter aanbevolen vier per sonen te benoemen, van verschillende ca tegorieën van personen. De Voorzitter had zich gedacht, een bloembollenkweeker een landbouwer, een neringdoende en een burger, en tevens de lichting in aanmer king t-o nemen. Na- stemming over een-ige met name genoemde personen, werden hiervoor aangewezen do heeren Ruigrok, Van der Stoel, Verster en Verb rug. Hierop kwam in behandeling een adres van de afd. van den Ned. R.-K Volksbond, verzoekende dat het verschaffen van gocd- kooper levensmiddelen zou worden in de hand gewerkt-, volgens de circulaire van den Minister van 20 Maart j.l. De Voorzitter zegt-, dat dit adres ter zij- do kan worden gelegd, omdat do bedoelde circulaire is ingetrokken, en een ander uitgevaardigd. Hetgeen in do laatste circulaire wordt gemeld, is beter uitvoerbaar, en de burge meester heeft reeds met de bakkers over do uitvoering geconfereerd, die hun me de-werking beloofd hebben, zoo dat reeds spoedig do oproep aan de burgerij zal plaats hebben. Het secretariepersoneel heeft zich reeds bereid verklaard do werk zaamheden zonder andere hulp voorloopig to zullen waarnemen. Wat 't varkensvleeseh betreft, zullen zoo noodig spoedig ook de noodige maatrege len getroffen worden. Na ruime toelichting en bespreking van den Voorzatter, werd besloten het noodig geoordeelde werk en uitbreiding van de gasfabriek t-e doen uitvoeren. Verschillende opgaven en hegreotingen werden medegedeeld, -waarop besloten werd het werk to gunnen aan de fima Ger- bc-r, die de meeste kans gaf spoedig bet werk op to kunnen leveren, dat \oor den winter nog zal moeten klaar zijp. Do kosten bedragen voor do adn to bou wen 8 retort ovens f 6800, waarvoor met nog andere er-edicten, hiermede in ver band staande, een leening zal worden ge sloten. De Voorzitter benutte deze gelegenheid om den heer Manhaave een pluimpje to ge ven, voor het juist op tijd voorstellen tot contraet-eeren voor kolenaankoop, waar door de gasp rijs niet verhoogd is behoeven to worden. Bij de rondvraag bracht do heer Van der Hulst nog eens de woonwagenmdsère ter sprake en vroeg meer politietoezicht voor bescherming van de eigendommen der omwonenden. Do Voorzitter zegde dit toe, al is er niet veel aan te do-en, zoolang het Rijk geen maatregelen neemt. X Bij de Dardanellen. Do bijzondere correspondent van c5e Ti mes iu de Oostelijke Middellandsche Zee schrijft van }2 April uitvoerig over de ac tie aan dc Dardanelles De correspondent is van oordeel, dat het forceeren van de Dardanellen zonder groot leger onmogelijk is Hij erkent dus de ernstige moeilijkheden die cVn geallieerden bij de actie tegen de Dardanellen te wachten staan. Niettemin toont hij zich over den uitslag optimistisch. Immers hij vangt aan met de woorden: De dagen van de Turken in Europa zijn ge teld, maar hij voegt hier dan ook dade lijk bij dat de Turk niet zich zoo gemakke lijk laat dood en. De correspondent herin nert hoe de berichten van 19 Maart om trent het in den grond boren van twee Britschc slagschepen en van een Fransch slagschip, omtrent de beschadiging van vcr- oehillondc andere schepen veel teleurstel ling wekten. Vooral, omdat het publiek door voorafgaande officieele en officieuse rncdedeelingen in den waan was gebracht, dat alles voortreffelijk ging. Het heette dat dc buitenforten volkomen waren verwoest, dat het mijnenvegen uit stekend vorderde en in volkomen goeclo trouw waren deze optimistische berichten verspreid, maar de gebeurtenissen leerden, hoe zwaar de taak was die de vloot hier te vervullen had. De marine twijfelt vol strekt niet, merkt de correspondent van de „Times" op, dat ze ondanks dc groote moeilijkheden er in zou kunnen slagen de Zeestraat te forceeren en de Zee van Marmora te bereiken. Maar indien dan niet tevens een machtig leger gereed is om liet schiereiland Gallipoli te bezetten, zou men in dc val zitten, want onmiddel lijk zouden de Dardanellen weer gesloten worden en men zou voor den terugtocht opnieuw do straat moeten forceeren. Daar om dient de vlootactie gepaard te gaan met een ad.ie van een landingsleger. Deze gecombineerde actie is, naar men weet, 'begonnen en op verschillende punten aan de kust van GaiiipoJi zijn troepen ge land. Uit de mededeelïngen van den „Times"- correspondent blijkt echter dat men zich nu niet dadelijk succes van deze actie moet voorstellen. Hij zet uiteen met welke groote bezwaren vloot en leger aan de Darda nellen en op Gallipoli zullen hebben te kampen. Reeds bleek, hoe groot dat weer standsvermogen zelfs eter oudere forten was. De forten bij Bedui Dahr en Kum Kale aan den ingang van de Dardanellen wercüen op 19 Februari onderworpen aan een hevige beschieting. Zij werden zoo overstelpt met vuur, dat ieder meende, dat geen steen of kanon overeind was gebleven. De forten werden dan ook tot zwijgen gebracht, maar toen do landingsafdeelingeu een onderzoek instelden, vonden zij dit de materie eie schade betrekkelijk gering was. Vele kanon nen waren nog intact cn een werd zelfs nog geladen gevonden. Dc landingstroepen moesten liet vernielingswerk dus voltooien. En al zijn nu later ook de forten aan do engten, bij Tsjanak bijv., tot zwijgen ge bracht, door de ervaring geleerd, neemt men na niet aan dat nu ook de batterijen hier zijn vernield. Vermoedelijk is de zaak cüeze, dat de Turken door hun Duitsche aanvoer ders geleerd, gebruik maken van dezelfde slimmigheden, die indertijd in den Boeren oorlog zooveel succes hadden. Men stelt looze batterijen op, van boomstammen e.d. en laat tb ze beschieten, terwijl het eigen lijke geschut in andere stellingen is ge plaatst en telkens van positie wordt ver anderd. Een leger te land ageerend zal zich dus nu, wil men niet het forceeren van do Dar danellen slagen, van de Turksche verster kingen'meester moeten maken cn ook dat zal een zwaar werk zijn, daar het berg achtige Gallipoli, doorsneden door heuvel reeksen, dalen, kleiDe rivieren, een prach tig terrein biedt voor dc verdediging. Het is niet bekend hoe groot de krijgsmacht is door de Turken hier bijeengebracht, maai de „Times"-correspondent verklaart, dab ze- in uitnemend verschanste stellingen zicu bevindt en zegt hij, de lessen van Vlaan deren hebben het duidelijk gemaakt, wat de kosten zijn van den aanval op verschan ste en van loopgraven voorziene stellingen. Als men echter Gallipoli heeft vermeesteren dan beliecrscht men den toestand, maar daar de noordelijke oever der Dardanellen hooger ligt dan de zuidelijke, is het moge lijk aan de vijandelijke artillerie aan den Azialischen oever alle kracht te ontnemen. Men kan zich dus voorloopig hier op he- vigen strijd voorbereiden. De Turken vech ten hier om hun bestaan cn zullen dat on getwijfeld zoo duur mogelijk verkoopen. x EORTE BERICHTEN. De ,Ev. Stand.1' van Londen, heeft met geld, door haar lezers bij eon gebracht-, 65.000 blikken vaste melk en toebereide kof fie cn cacao aan do soldaten aan het front gebonden. Zo vraagt nu geld voor een der gelijke zending ten ba-te van de Engelsche krijgsgevangenen in Duitseldand en de En- geïsche geïnterneerden in Nederlad. Voor den Fransehen krijgsraad van liet 20sto legerkorps heeft een geding inzake er spieding gediend. Alleen do uitspraak is cr van openbaar gemaakt. Een fabrieks arbeider uit Champigreulles c-n een boek houder zijn tot verbanning veroordeeld, ecu vrouw kreeg als medeplichtige 10 jaar ge v a ng en i sst raf Te Villofrancho is een militair schan daal ontdekt. Het had de aandacht getrok ken dat da arte rp laats e verschillende arti kelen ondanks dc prijsstijging goedkoop werden verkocht. Bij onderzoek bleek, dat een korporaal der intendance groote legervoorraden aan hotels leverde, die ze weer verder van de hand zette-n. In één hotel is voor 3000 francs aan levensmidde len in beslag genomen. Er zijn tal van ar restaties gedaan. Uit Rome wordt gemeld, dat te Triest Donderdag de staat van beleg is afgekondigd ten gevolge van betoogingen. Do opperbevelhebber van Brandenburg beeft bet volgende bekend gemaakt: „Ik verbied hierbij in het district o'er stad Berlijn en de provincie Brandenburg voor den duur van den oorlog den verkoop en de verzending van landkaarten (ook re- lief-kaarten) op een schaal van I 100,000; voorts van reisgidsen en plaatsbeschrijvin gen van de grensgebieden van het Duitsche rijk in het Oosten, Noorden en Westen over een breedte van ongeveer 100 K.M. In Duitschland, vervaardigde kaarten en reisgidsen mogen naar het neutrale buiten land worden uitgevoerd, tenzij ze Duitsch, Oostenrijksch of Turksch. gebied weerge ven." Volgens den New-Yorkschen correspon dent van de „Daily Tel.", zijn de Duitsehers er in geslaagd het veld, dat hun draadloos telegrafisch station t-e Sayville (Long Island) kan bestrijken, te verdrievoudigen, zoodat zij onder niet al te ongunstige omstandighe den geregeld in contact kunnen blijven met het statiën te Nauen. De daarvoor noodige toestellen zijn in Duitschland vervaardigd en naar de Ver. Staten overgebracht. Drie torens van 500 voet boog zijn te Sayville gebouwd. s- Minister Asquïth heeft in antwoord op een tot hem gerichte vraag bekend Ia-teil maken, dat er sedert het begin van den I coriog tot den Isten dezer in de Engel- i sche marine de volgende verliezen zijn voor gekomen Officieren: gesneuveld 332; manschappen: gesneuveld 4081. Hieronder zijn begrepen zij die verdronken zijn. Verder zijn er van de officieren 61 gekwetst; 41 geïnterneerd en 11 krijgsgevangen gemaakt; 7 worden er vermist. Van de minderen zijn er 640 gekwetst; 1524 geïnterneerd en 924 krijgs gevangen gemaakt, terwijl er 72 vermist wotaien. j In Oost-Friesland wordt geld ingezameld om do manschappen clcr troepen te velde van een goede regenjas te voorzien. Men wil eerst de trcepen van den kroonprins en va i Ven Hindenburg van deze kiccdingstuk- ken voorzien. 4J Uit Penang w.'.nlt aan de „Globe" ge meld, dat de Maleische Binten aan de En- gelsche regeering het geld voor vijftien vliegtuigen zullen' aanbieden. Het geld zal uit vrïjw. brjdr. bijeengebracht worden, vol gens het bericht in het Engelsche blad be staat ,er groote geestdrift- voor het plan. Zoo meet ,ef in .het Chineesehe mijn-dorp Kinta' in een paar dagen voor 2000 pond toe-ge zegd zijn. De „Times"' acht het waarschijnlijk, dat het verstikkende gas, dat verspreid wordt door de granaten, waarmede de Duitsehers thans brj gunstigen wind hun tegenstan ders bestoken, uit zwaveldamp bestaat. Vol gens liet blad vormt een natte doek over neus en mond een goed beschermmiddel te gen de giftige stoffen. •s -jt De „Fraukf. Ztg." verneemt uit Athene, (lat de Grieksehe regreering de Engelsche heeft gevraagd, of deze bereid was, do binnenkort verstrijkende overeenkomst no pens de in Griekenland werkzame marine- missie te vernieuwen. De Engelsrhe regcering heeft bev-stigend geantwoord. To Napels is het Italiaansc-he stoomschip „Cornelia Scotto," dat een lading wollen stoffen, schoenen en rubber aan boord had, aangehouden. De lading, die voor Duitsch land bestemd was, was afgezonden door een Griek, Palancs, die uit Italië is gezet. De prins van Salm-Salm. in liet grensb plaatsje Anhclt heeft de hem toebehcorende 2200 H.A. grasland met haver laten be^ zaaien ten dienste van het leger en zijn (meer dan honderd landpachters verplicht elk tweehonderd roeden vroege aardappelen boven de gewone producten te verbouwen. Een Russisch luchtschip heeft vijftien bom men op Plock laten vallen, waarvan er som mige op Duitsche schepen op den Weichsel terecht gekomen zijn. Andere bommen kwa men pp een plein in de stad en tusschen transporten van de Duitsehers terecht. Twee andere Russische luchtschepen heb ben het spoorwegstation te Liawa en het Duitsche vliegterrein te Sanniky bestookt Het station, loodsen op het vliegveld en vliegtuigen moeten getroffen zijn. Ook zijn er in Duitsche loopgraven terecht geko men. De Russische luchtschepen vlogen zoo hoog, dat het vuur van de Duitsehers hen niet bereiken kon. BUITENLAND SCHE BERICHTEN. To Fienstedt, in de buurt der stad Halle, werd een boerenknecht plotseling door een waanzinnige razernij aangegrepen, cn ver wondde met revolverschoten acht personen, onder wie een politieagent. Bovendien stak hij een boerderij in brand. Tenslotte werd hij dcor de politio doodgeschoten. Inbrekers hebben aan do magazijnen van Louis Auerbach in de Zimmerstrasse te Berlijn, toen deze afwezig was, een bezoek gebracht. Auerbach is agent van buiten- lancksehe stoffenfa-brieken. Een kranten- rondbrengsfcer, die wist dat de bewoner af wezig was, zag dat er een paneel uit de deur bij de achtertrap, die naar do keuken voert, verwijderd was. Aan den huisbewaar der deelde ze dit mee en een door beiden ingesteld onderzoek wees uit, dat inbrekers in de woning waren geweest. Allee hadden ze doorzocht en onderstboven geworpen. Bij oen onderzoek naderhand is gebleken dat voor acht duizend mark zilverwerk en an dere waardevolle voorwerpen gestolen was. Een groote horlogediefstal had te Span- cV l plaats. Op den hoek van Siemenstraat en d'o Nonnen dam woont de uurwerkmaker MiilJer, die er een zeer aanzienlijke zaak drijft. Toen Muller dezer dagen afwezig was, hebben dieven van de gelegenheid ge bruik gemaakt om voor drieduizend mark horloges van allerlei soort te stelen. Op liet station Busseldorp—Ncu&s is een locomotief op een sneltrein geloop en. Er werden negen mensohen zwaar gewond. Een ervan is reeds overleden. Het jongste van de vier kinderen, die Victor Hugo heeft nagelaten, Adeline Hu- go, is to Suresnes gestorven in het krank zinnigengesticht, waar zij langer dan een halve eeuw heeft vertoefd. Zij is 83 jaar oud geworden. Over de oorzaak van do krankzinnigheid van Adeline Hugo bestaat er 'n romantisch verhaal. Zij zou, als meisje, in cfón tijd t-oen haar vader op het eiland Guernsey in bal lingschap was, van daar met een Engelsch officier, voor wien zij liefde had opgevat, gevlucht zijn. In Canada liet haar minnaar haar in den steek en het verdriet zou toen haar geestvermogens onherstelbaar gekrenkt hebben. Te Rykjavik brak den 24sten April 's nachts om 3 uur een groote brand uit in Hotel Rykjavik, waar een bruiloft gevierd werd. Het hotel, de Landsbank, do gebou wen der IJslamdsche Stoomboot-Mij., het Edenburgsche Wayenhms en vele andere handelszaken, in het geheel 33, werden in de asch gelegd. De schade wordt op 21? millioen kronen geschat. Tot op het oogenblik heeft men twee dtooden gevonden. Bij het afzenden van het telegram werd ook het post- en telegraafkantoor bedreigd. Toen dezer dagen te Wieliczka een fbo zïchtiging van de beroemde zoutmijnen zou plaats hebben drongen er te veel menschen op de veerpont, waarmede zij over den zout vijver zouden worden gezet. De pont, die to vol wa-s, sloeg om en ongeveer 60 personen vielen in den ongeveer vier M. die pen zout vijver. Het mee rondeel wist zich te redden, maar zeven personen verdronken., Hun lijken zijn geborgen. Een afdceling derde klasse van een Hink bezetten trein. Tot genoegen van de reini gers in deze afdeeiing, zijn nog tweo plaat sen .onbezet gebleven cn de trein is al op het punt van vertrek. Een jonge man met een smoushond bij zich neemt alvast de vrijheid een der twee opengebleven plaatsen voor zijn viervoetigen metgezel in beslag te nemen. Smous rekt zich op de bank uit cn krabt zich de ooren. Hij ver haart leelijk Daar wordt ,op het laatste oogenblik het portier opengerukt en de conducteur duwt een aardige jonge dame cn een corpulente oude dame naar binnen. Eu op hetzelfde» ccgenbük zet de trein zich in beweging zoodat de dikzak uit haar evenwicht ge raakt en .op den schoot van haar mede passagiers komt to zitten. De dikke dame: Pardon, is er nog een plaats vrij? De jonge man (zijn hond op den grond zettend): Arme Flipze gunnen je geen rust. De dikke dame (de 'vrij geworden plaats bekijkend): Het is een schandaal, de plaat sen zoo to bevuilen. De jonge man (zeer beleefd): Doe'.t u op mij, juffrouw? De dikke dame (haar zakdoek op de bank leggend): Wien de schoen past, trekt hem aan. De jonge man: Mag ik dan opmerken, dat niet ik, maar mijn hond... De dikke dame: Dat is hetzelfde. De jonge man: U stelt me gelijk met mijn hond? Dat vind ik niet aardig. De dikke dame: Mijnheer, ik houd er niet van met mij onbekende personen te spreken. De jonge man: Pardon De dikke dame: En tot nog toe had jk alleen met welopgevoede heeren te doen... De jonge man: Wier opvoeding u dus niet toevertrouwd was geweest? Do dikke dame: Maar uw... Het jonge meisje: Maar, moe... De dikko dame: Stil... Maar uw op voeding schijnt een beetje verwaarloosd te zijn. De jonge man: Het spijt me niet het voorrecht gehad te' hebben door u tewor- den groot gebracht. De dikke dame: Uw venijnige opmer kingen laten me koud. De jonge man: Prettig voor umet die warmte. Do dikke dame: Ik lach alleen onü uw onbeschoftheid. De jonge man: Dat zal u betooverend staan De dikke dame: Ik... ik... ik... Het jonge' meisje: Moe, wees toch.... De dikke dame: Je hebt gelijk, ik zal niets meer zeggen. De trein stopt. Niemand slapt uit Dan gaat de reis weer verder. De dikke dame (tot haar dochter): Kan je niet wat opschuiven? Het is bier. vree- selijk nauw Het jonge meisje: Ja, moe... De dikke dame: Nog een beetje. De dochter: Ik kan niet meer... De jonge man: Natuurlijk is er geen ruimte meer. De juffrouw heeft plaats voor twee noodig... De dikke dame: Doe maar geen moeite, mijnheer, ik antwoord niet meer. Stilte. De jonge man heeft een klant te voorschijn gehaald en leest Hot jonge meisje kijkt naar buiten, de dikke dame zit verhit en woedend op haar plaats en wacht op een gelegenheid om van leer te trekken. Den smoushond, aan wien nie mand meer denkt, begint de tjjd lang te vallen. Hij staat op en sohudt zich uit, dat de haren naar alle kanten vliegen. De dikko dame, die vermoedelijk iets ergers vreest, springt ontzet in de hoogte. Mijnheer, wilt u alsjeblieft dadelijk den houd bij je nemen, anders trek ik aan do noodrem. De jonge man... De dikke dame; Mijnheer ik zal jnjjn beklag doen De jonge man... De dikke dame: Ik stel u voor allo scha de verantwoordelijk De jonge man De trein stopt. Alle passagiers behalve moeder, dochter en de jonge man met den hond verlaten den coupé. Do trein gaat dan weer verder. De dikke dame zet zich in den uitersten hoek, zoo ver mogelijk van den jongen man. Ilaar dochter neemt tegenover haar plaats. De jonge man: Gaat u voor me op de vlucht, juffrouw? D.e dikke dame; Ik geloof, dat ik u dui delijk genoeg heb laten merken, dat ik lie ver niet met u in aanraking kom... De jonge man: Wanneer iemand ons ziet, zou hij kunnen denkeu, dat schoonmoeder en schoonzoon, samen op reis waren De dikke dame: Schoonmoeder! Wal weet u daarvan? De jonge man: Ik heb helaas het ge noegen nog niet. De dikke dame: Ik helaas ook niet, maar dat weet ik wel, ik zal voor mijn Suze een man zien te vinden, die ook voor ;de moeder van zijn vrouw wat overheoit. Do jonge man: Geduld maar, u zult uw doel wel bereiken. De dikke dame: Natuurlijk ze is ook een goede partij. Van haas overleden va der heeft ze 3000 gulden geërfd en als jk eens doodga, krijgt ze nog dubbel zooveel. liet jonge meisje: Maar moe... De jonge man: Sapperloot! De dikke dame: Ja, maar weef je wat het ongeluk is? Dat de jongelui van tegen woordig zoo lichtzinnig zijn. Men weet niet, wat men aan ze heeft, of ze het ernstig meenen dan wel uit berekening komen. Als zo ton minste dan nog maar een vast in komen hadden... Heb ik geen gelijk? Da jonge man: Zeker, zeker, juffrouw. IK vind, dat u verstandig redeneert. Kijk Waar eens naar mij bijV-oorbeeld. Ik ben ,op een flink kantoor, verdien vijftienhon derd gulden en kan nog hooger komen En denkt u, dat ik tot nog toe een goede vrouw voor me heb kunnen vinden? De dikke dame: Een lief hondje... liO0J eens hier bij het vrouwtje Do trein stoomt langzaam het station var. bestemming binnen. Allemaal uitstappen! Do jonge man: Vergunnen de dames mo misschien, dat ik ine bij haar aansluit? De dikke dame: Wel zeker, mijnheer... IJe jonge man: Pardon,' mag ik me even voorstellen? mijn naam is Van Diggelen. Vraag: Daar ik reeds tweemaal bij den collecteur der Staatsloterij op den Nieuwen Rijn ben geweest, n.l. Dinsdag en Woensdag tusschen .een en twee uren, en het kantoor gesloten vond, zoo wilde ik vragen waar ik nu mijn gekl moet ontvangen? Antwoord: Op de aangegeven kan tooruren mag het kantoor niet gesloten zijn. Wend u tot de Directie, Kazerne straat Den Haag. Vraag: Is het nu tijd om een palra en aspidistra to verpotten en welke aarde hebben beide noodig? Antwoord: Gij kunt uw palm en As pidistra nu zeer wel verplanten. Als giondmengsel voor uw palm neemt gij g-oedc bladaarde, oude koemest en wat zand. Gij kunt dan de helft bladaarde ne men en het grootste gedeelte van de an dere helft koemest en de rest zand. Zorg 3oor veel scherven op den bodem van den pot te leggen, dat de waterafvoer, steeds goed geregeld is en druk de aar de goed aan. Voor uw Aspidistra neemt gij bladgrond en wat zand. Hierdoor behoeft gij geen koemest te mengen, gij kunt gedurende do zomermaanden een paar maal bemesten met in water verdunde koemest. Ook in haar pot moeten eenige scherven op den bodem worden gelegd. Zijn voor beide grootere potten noodig, dan neemt gij deze slechts zooveel groo- dat do oude er juist in passen, vooral niet gTooter. Gij hebt dan steeds juist de goede maat. Vraag: Ik ben ingedeeld bij het 1ste Regt. Veld-Artillerie te Utrecht. Kunt u mij ook zeggen, wanneer ik onder de wa penen geroepen word. Ik ben van de lich ting 1915? Antwoord: Tusschen 1 en 5 October a.s., indien zich geen bijzondere omstandig heden voordoen. Vraag: In Augustus is mijn zoon ge>- mobiliseerd, doeh is de eerste week, wegens ongeschiktheid, met verlof naar huis ge zonden. Nu, half April, is hij weer opge roepen door den Inspecteur van den ge neeskundigen dienst om weer gekeurd te worden en is hij weer ongeschikt verklaard, in afwachting vaif 2ijn stukken, welke de daaropvolgende week kwamen, waarin stond ontslag uit den dienst, wegens ongeschikt heid, zoodat hij nu overal af is. Nu is mijn vraag deze: Heeft hij nu recht om van al dien tijd zijn tractement plus menagegeld te eischen, hij was milicien korporaal, en hoeveel bedraagt dat dan in dezen tijd, want hij is toch niet ontslagen geweest uit den dienst? Antwoord: Ja, hij heeft recht op zijn soldij, met mobilisatietoelage, en vanaf 1 December, bovendien op menagegeld. Als korporaal weet uw zoon wel hoeveel een en ander bedraagt. Men schrijft o-ns Het door u gegeven antwoord op do vraag, voorkomende in het blad van Za terdag 24 April, omtrent de bevoegdheid van den onbezoldigden rijksveldwachter ge durende den tijd, dat hij zich k» militairen dienst bevindt, geeft mij aanleiding het volgende onder uw aandacht to brengen. In het „Leerboek voor do Politie" door P. Stapel cn J. J. A. de Koning, commis sarissen van politie, komt o.m. een arrest van den Hoogen Raad voor, welk arrest do bevoegheid van den onbezoldigden rijks veldwachter duidelijk omschrijft. Ik ben zoo vrij het hier to laten volgen. Arrest van den Hoogen Raad, 22 Januari 1906, luidende: „De onbezoldigde rijksveldwachters heb ben dozelfdo bevoegdheid als do rijks veldwachters en zijn dus overeenkomstig artikel 8 van het Wetboek van Strafvor dering belast met het opsporen van straf bare feiten Evenals voor do bezoldigd© rijksveldwachters geldt hun bevoegdheid voor het gehcele grondgebied des Rijks van welken regel bij hun aanstelling niet kan worden afgeweken." Waar u vermeent, dat een onbezoldigd rijksveldwachter in zijn positio als militair niet als politieman zou kunnen optreden, daar volgens uw inzicht de aanstelling ver band houdt met do burgcrbctrekldng, meende ik bovenstaand arrest to uwer ken nis to moeten brengen, omdat, zoo de aan stelling alleen in verband met de burger betrekking was verleend, do bevoegheid rich slechts binnen de grenzen van dien burgerwerkkring zou bepalen. Conducteurs van do H. IJ. S. M. bijv. zijn wel door den konten rechter beeedigd, doch hebben geen aanstelling als onbezol digd rijksveldwachter. Zij zijn dus niet bevoegd om van een geconstateerde overtreding vallen do buiten het gebied van het spoorwezen 'n ambtseedig proces-verbaal op to maken. De ITooge Raad heeft echter in dit ar rest duidelijk aangetoond, dat het opspo ren van strafbare feiten, waarmede de on bezoldigde rijksveldwachters zijn belast, niet slechts in den kring, waarin zij als burger of militair werken, doch ook daar buiten door het gehcele grondgebied des Rijks mag geschieden. Hieruit is m. i. af te leiden, dat de be trekking hetzij burgerlijke of militair© geen onafscheidelijk geheel vormt met do aanstelling als onbezoldigd rijfcsr^lcl- wacuter, zoodat, wanneer door een tijde lijk verblijf onder do wapenen dc burger- betrekking niet verloren gaat, do aanstel ling als onbezoldigd rijksveldwachter ge handhaafd blijft en dan ook in liet tijdelij ke militaire leven als zoodanig kan worden opgetreden. Do praktijk leerde mij reeds, dat dc be voegdheid, gedurende den tijd, dat ik on der de wapenen verblijf, niet is vervallen.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6