Leop. iyodheirn&CoJ Tweede 13 lad. 1915. Officieel© Kennisgeving. Gemeentezaken. Kostuum- Stoffen De laatste NOUVEAUTÉS. KLEIDE ADVERTENTIES Mo, 16920 ItyiTaaiictagg April. LEIDSCH VERGADERING van don. gemeenteraad van leiden, op donderdag 29 april 1915, des n.m. te twee uur.. Te beliaiidolen onderwerpen: 1. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1913, van het College van Vrouwen-Kraaminoeders. (69) 2. Rekening, dienst 1913, van het College VP/ii Vrouweta-Kraamnioeders. (71) 3. Begrooting, dienst 1915, van het Col lege van Vrouwen-Kraammooders. (69) 4. Rekening, dienst 1914, van de Ge- zondhridscommassae. (70) 5. Voorstel tot verhuring van het IJklo- ikaal aan de Lammermarkt aan het Rijk. (73) 6. Voorstel tot het instellen van een reohtsvordering tegen A. Giebing te Arn hem. (77) 7. Voorste] tot het doen rooien en ver- koopen van drie boomen staande op de Turfmarkt. (78) 8. Vaststelling van een tabel, aangeven de jaarlijksehe afschrijving op de bezittin gen der Stedelijke fabrieken van gas- en clectriciteit. (75) 9. Verzoek van den Noderlandsohen Bond voor Werkverschaffing om als lid tot dien bond toe te treden. (79) 10. Voorstel tot toekenning van een gra tificatie aan den boekhouder va-n het Openbaar Slachthuis. (70) 11. Verordening, houdende wijziging der verordening van 30 October 1913 (Gem. Blad No. 35), regelende de samenstelling van de Bureaux van Gemeentewerken, van de Gemeentelijke Reiniging en voor het Bouw- cn Woningtoezicht, en de bezoldi ging van de aan die bureaux verbonden ambtenaren. (80) 12. Benoeming van een Opzichter voor de plantsoenen(80) Goedkeuren van Begrootingen cn van Rekeningen. De Commissie van Financiën heeft geen bezwaar tegen den staat van af- en over schrijving op de begrooting, dienst 1913, van het College van Vrouwen-kraammoe- ders en de begrooting van dat College over 1915 en adviseert dus tot goedkeuring van dien staat en die begrooting over te gaan. Hetzelfde adviseert de commissie met betrekking tot de rekening van de Gezond heidscommissie over het jaar 1914. Het trok intusschen haar aandacht, dat de post „Archief, bibliotheek" zeer be langrijk is overschreden. Terwijl toch de raming 100 bedroeg, werd daarop 262.75 uitgegeven. Hieronder is eohter begrepen een uitgave van 125 voor het drukken van het jaarverslag, waarvoor wellicht beter een afzonderlijke post kon worden uitgetrokken. Bovendien meent do Commissie, dat voor het drukken van 175 exemplaren van een verslag van slechts 46 bladzijden het genoemde bedrag van 125 bijzonder hoog is. Zij stelt U voor deze opmerkingen tor kennis te brengen Van de Gezondheidscommissie. Tën aanzien van de rekening over 1913 \an het College van Vrouwen-Kraammo-e- ders, neemt de Commissie nog hetzelfde 6tandpunt in, uiteengezet in haar rapport van 5 Dec. 1913. Ook nu is weder een post op die reke- ning gebracht, omschreven als uitkeerings- ï'ente on ten bedrage van 176, welke uitgave verantwoord wordt met een kwi tantie ad 32 van de bakker Z. v. d. Mey on een verklaring van het bestuur dat het 144, voortspruitende uit een legaat, waarover het de vrije beschikking heeft, uitgegeven lieeft ten behoeve van en over eenkomstig het doel der vereeniging. De comm. zou niet meer een advies tot goedkeuring kunnen geven, wanneer 't be stuur onverhoopt mocht voortgaan met een gedeelte van zijn uitgaven te verant woorden op een wijze, die de Commissie geheel onvoldoende voorkomt. Yerluiring van het IJklokaal aan kot Rijk. Door B. cn W. wordt den Raad in over- weging gegeven te besluiten, dat het IJk lokaal aan de Lammermarkt na expiratie van den loopenden huurtijd (21 Aug. 1916) opnieuw aan het Rijk te verhuren voor den tijd van één jaar voor een huurprijs \ran 300 per jaar. Controle op Werklooze Vakvcrecnigiiigsï even Door den Leidschen Bestuurdersbond is «uxn den Raad verzocht, in verband met een arbitrate uitspraak van prof mr. Drucker in het geschil tusschen den Haag sehen Bestuurdersbond en het Gemeente lijk Werkloozenfonds te 's-Gravenhage, Waarbij wordt uitgemaakt, dat de controle over de werkloozen behoorde bij de vak verenigingen, de controlemaatregel der Arboidsbeurs, neergelegd in art. 8 a der erordening op hét Gemeentelijk Wcrk- oozenfonds, voor wat do vakvereenigin- Son betreft, buiten werking te stellen. Een dergelijk verzoek werd reeds een en ander maal gedaan en steeds van de hand gewezen. B. en W. hebben ook nu, voor zij zelf een oordeel uitspraken, hun licht- opgestoken bij het bestuur van het Gem. Werkloozenfonds en bij. dat der Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Het Fondsbestuur doet uitkomen, dat de uitspraak van prof. mr. Drucker geen be trekking heeft op hetgeen de Bestuurders bond vraagt en toont verder aan, dat de maatregel door het'Fonds niet kon jror- den gemist. De meeste werkloozenkassen toch zijn thans beneden 25 pOt. van haar saldo op 1 Augustus 1914 gedaald, zoodat de uitkee- ringen geheel voor rekening van de ge meente en het Rijk komen. Bij de min der energieke vereenigingen zou de prik kel tot controle dientengevolge wel eens kunnen verzwakken en de hulp der Ar beidsbeurs derhalve nog meer noodig zijn, dan anders reeds het geval is. Dat de vakvereeniging haar persoonlijke controle tengevolge van het feit, dat ook de Ar beidsbeurs controle uitoefent, zullen doen verslappen, hetgeen adressant in de toe- ïiohting bij het verzoekschrift als een niet denkbeeldig bezwaar tegen de dageliiksche aa-nmelding aanvoert, vreest het fondsbe stuur niet; het heeft meer vertrouwen in de vereenigingen, dan de Leidsche Be stuurdersbond schijnt te hebben. Het advies va.n het bestuur van de Ge meentelijke Arbeidsbeurs sluit zich vol komen aan bij het gevoelen van het fonds bestuur. Op grond der opgedane ervaring aoht het bestuur der Arbeidsbeurs het ten zeerste gewenscht het eenmaal gelegde, contact tusschen de Arbeidsbeurs en het Gemeentelijk Werkloozenfonds onver zwakt te ^andhaven en derhalve geen wij ziging te brengen in de voorgeschreven verplichting tot dagelijksche aanmelding daar deze niet kan worden gemist. B. ©n W. zijn het daarmede eens en ladvi- seeren derhalve den Raad afwijzend op het verzoek te beschikken. Afschrijving op de Bezittingen der Gemeentelijke Lichtfabrieken. De tabel der jaarlijksche afschrijvingen toip de bezittingen der bovengenoemde fa brieken, moet door den gemeenteraad wor den vastgesteld. Commissarissen hebben deze tabel overgelegd. Wat de Gasfabriek betreft, was het niet tmogelijk, zeggen Commissarissen, de afschrij vingen te bepalen in procenten van de aan schaffingswaarde, aangezien de gegevens daarvoor in den loop der tijden in de boekhouding zijn verloren gegaan. Vandaar, dat de afschrijvingen op de bestaande ac tiva worden voorgesteld in procenten van de boekwaarde op 1 Januari 1914 (het tijd stip-, waarop de laatste wijzigingen in de verordeningen zijn ingegaan,) met de be doeling, dat op die activa in volgende ja ren een gelijk bedrag zal worden afgeschre ven. De boekwaarde heeft op 1 Januari 1914 bedragen f 1.223.001,94. Gemiddeld wordt hierop in 1914 afgeschreven 6,5 pCt. Uit het voorgaande volgt, dat de percentages voor de bestaande activa hooger moeten zijn, dan "wanneer ze berekend werden over de aan schaffingswaarde. Daarnaast worden vcor de nieuw aan te schaffen activa afschrijvings percentages voorgesteld, te berekenen over de aanschaffingswaarde. Wat de Electriciteilsfabriek betreft, heb ben de percentages betrekking op de waar de van aanschaffing en niet op de boek waarde. De aanschaffingswaarde der Elec- triciteitsfabriek heeft op 1 Januari 1914 bedragen f 1.983.255,58. Gemiddeld wordt hierop in 1914 afgeschreven 4,45 pCt. Deze afschrijvingen worden aldus voorgesteld in verhand met den gemiddelden levensduur der onderdeelen. De percentages zijn gelijk aan die, welke door het Rijk aan concessio narissen van electriciteitsbedrftven zijn op gelegd. Onder verwijzing naar dit schrijven van Commissarissen en onder mede-deeling, dat de tabel is opgemaakt in overleg met den accountant der fabrieken, geven B. en W. in overweging tot vaststelling van de ta bel over te gaan. Gratificatie aan den Boekhouder van het Openbaar Slachthuis. Het salaris van den boekhouder van het Openbaar Slachthuis tot eeu maximum van f1050, wordt door de Commissie dezer in richting niet meer voldoende geacht In af wachting van een nadere salarisregeling, die zal moeten worden vastgesteld, zoodra het Slachthuis, evenals de Lichtfabrieken en d© gestichten „Endegöss/1, „Voorgeosl" en „Rhgngeest" een commercieel bedrijf is ge worden, stelt nu de Commissie voor aan den boekhouder een jaarlijksche gratificatie van f200 toe te kennen. B. en W. kunnen zich met dit denkbeeld van de Commissie wel vereenigen, doch wenschen de gratificatie bepaald te zien op f150. Daartoe doen ze nu bij den Raad het voorstel. Een Rechtsvordering inzake Wanbetaling. De Commissie van Beheer over de ge stichten „Éndegeest", „Voorgccs'" en„Rhijn- geest," deelt aan B. en W. mede, dat $e heer A. Giebing te Arnhem, die zich ver bond de. verpleegkosten te betalen voor zjine op 21 Juli 1914 in het Sanatorium „Rhijn- geest" opgenomen echtgenoo'e, reeds ge- ruimen tjjdjn gebreke_blyft het restant dier klosten ad f 194.45 te voldoen. Herhaalde aanmaningen langs minnelijken weg en ook door den advocaat der gemeente, mr. Goud smit, hebben niet gebaat. Het komt B. on W; met mr. Goudsmit, wenschelijk voor den heer Giebing langs gerechtelijken weg tot betaling van het ver schuldigde te dwingen. Mitsdien geven zij den Raad in overwe ging te besluiten, dat tegen den heer A. Giebing ;fce Arnhem een rechtsvordering zal worden ingesteld tot betaling van het restant der verschuldigde verpleegkosten ad f 194.45. Rooien en Ycrkoopeii van Boomen. In het belang van het verkeer zal de rjj iepen, die ter vervanging van de op de Turfmarkt gerooide zieke boomen wordt ge plant, iets dichter bij den waterkant wor den gesteld, dan de vroegere boomen. Er staan aldaar nu nog slechts drie groote iepen, die ook niet gezond zijn en vermoedelijk binnen enkele jaren eveneens moeten vallen. Na het aanplanten der nieuwe boomenrij zullen zij in deu weg staan, zoo dat er veel voor te zeggen is, ze nu reeds iop te ruimen, waarna onmiddellijk over do volle lengte der Turfmarkt een behoorlijke aanplant kan worden verkregen. B. en W. geven den Raad daarom in overweging te besluiten ook deze drie iepen te doen rooien en verkoopen. Geen Aansluiting bij den Ned. Bond van YTcrkverschaffing, De Nederlandsche Bond voor Werkver schaffing heeft tot den Raad het verzoek gericht, om de gemeente Leiden als lid tot dien bond te doen toetreden. Noch het bestuur van de Gemeentelijke Arbeidsbeurs, noch het bestuur van het Ge meentelijk Werkloozenfonds, jvier gevoelen B. en W. inwonnen, kannen vrijheid vinden tot toetreding te adviseeren. Volgens eerstgenoemd bestuur is de vrij hoogo contributie, welke voor Leiden f60 per jaar zou bedragen, niet evenredig te achten aan het te verwachten nut, terwijl liaar de meening van het bestuur van het Gemeentelijk Werkloozenfonds voorloopig niet te verwachten is, dat onze gemeente, die ten aanzien van de werkverschaffing een eigen taak heeft, van de adviezen van den Bond profijt zal kunnen trekken. Zich bij hetgevoelen van beide besturen aansluitende, geven B. en W. in overweging vooralsnog niet toe te treden. Plantsoen-Opzichter-Titulair. Boor B. en W. wordt voorgesteld den tuinbaas J. R,-Hemerik, den titel te geven van Plantsoen-opzichter-tilulair en diens sa laris dat thans f1092 bedraagt, vast te ^tellen op f1200. RECLAMES h 40 Ct. per regel. Botermarkt 12. HET adres voor ÜISBiS©» j M«Slït©S" 1 3240 30 GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. StadstSmmerwerf. Telophoon No. 127. Geopend: 'smorgens van 9—12 eD des middags "an 2—5 nur. AANVRAAC VAN WERKZOEKENDEN. 2 Klerken, 10 Timmerlieden, 2 Kisten makers, 14- Metselaars, 4 Steenhouwers, 9 Opperleïden, 4 Stucadoors, 5 Schilders, 4 Meubelmakers, 3 St-okers, 2 Smeden, 1 Grof-Bankwerker, 15 Typografen, 1 Kleermaker, 1 Bakkersjongen, 1 Slagers knecht, 1 Kellner, 1 Schipper, 1 Koetsier, 1 Warmoezier, 1 Bloemist, 8 Grondwer kers, 19 Loopknechten, 6 Loopjongens, 42 losse Werklieden, 1 Straat-maker. AFD. VROUWEN. Volkshuis. Telephoon No 1477. Geopend: van 9—12 uur. 8 Dienstboden, 19 Werksters, 7 Naai sters, 1 Waschvrouw, 1 Winkeljuffrouw, 6 Fabrieksarbeidsters, 62 Textielarbeid- sters, 17 Vrouwen (allerlei). 30 WOORDEN 35 CENTS. KLEINE ADVERTENTIES kuonen tegen 35 ets. worden aangeboden. Op Woensdag- en Zaterdagmorgen tot 12130 n.m., tegen 40 ets» 30 WOORDEN 40 CENTS. ©®e$,k©@p De circulaire vaa Minister Posthuma. BESCHIKBAARSTELLING VAN LEVENSMIDDELEN. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft aan de burgemeesters do vol gende circulaire met bijlagen gezonden: In verband met mijne, naar aanleiding van mijne circulaire van 20 Maart j.l. no. 330, kenbaar gemaakte wenschen, heb ik 'de eer U mede te deelen, dat ik [beslo ten heb de gelegenheid te openen om over al in. den lande bepaalde levensmiddelen goedkoop verkrijgbaar te stellen, op de wijze hieronder, omschreven. Tarwebrood. Ongebuild Tarwemeel. Ongebuild tarwebrood zal verkrijgbaar •worden gesteld tegen een door mij te be palen prijs, welken ik mij voorstel voorloo pig op 12 cents per K.G. te stellen, en goedkoop ongebuild tarwemeel tegen den prijs van 16 cents per K.G. voor die per sonen, welke gewoon zijn meel te koopen, ten einde daarvan voor hun gezin brood te bereiden of te doen bereiden. Ik noodig U beleefd uit Uwe z:-er ge waardeerde medewerking bij de uitvoering van dit plan te -willen verleenen. Het ligt in mijne bedoeling aan de ge meenten ongebuild tarwemeel te verstrekken tegen een prijs, die gelet op de plaat selijke omstandigheden toelaat den ver koopprijs van ongebuild tarwebrood voor loopig te stellen op 12 cents per K.G. Om misbruik te voorkomen is het noodig, dat Uwerzijds streng controle, ook in de bakkerijen, worde gehouden, dat het door mij te.verstrekken meel ook inderdaad voor het beoogde doel gebruikt wordt. Dit meel en het daarvan te bakken brood toch zullen uitsluitend mogen dienen voor menschelrjk voedsel, terwijl het door mij te verstrekken tarwemeel in geen geval tot bloem zal mogen worden gebuild of anders zins worden aangewend dan voor het bak ken van het brood a's hierboven door mij is bedoeld. Aangezien de controle regeling zich moet aanpassen aan plaatselijke omstandigheden en dus eene uniforme regeling niet door mjj wordt voorgesteld, schijnt het mij wen schelijk toe, dat die regeling door U wordt lontworpen en ter goedkeuring aan mij wordt voorgelegd. Mitsdien zie ik gaarne zoo spoedig mogelijk een voorstel tegemoet- 'betreffende de controle in Uwe gemeente. 1) De verkrijgbaarstelling van «ongebuild tar- tar web rood tegen verminderden p rijs wordt niet beperkt tot on- en min-ver mogenden. Ik veeg hieraan toe een vragenlijst in duplo, waarvan één exemplaar ingevu'd bij mij wordt ingewacht. Na goedkeuring van het controle-plan zal levering van Regee- ringsmeel zoo spoedig mogelijk velgen. Roggebrood. Voor het vcrkrijgbaarstellen van goed koop roggebrood stel ik mij voor den vol genden maatregel te nemen. De rogge zal, voor zoover zij voor Rijks rekening in bezit genomen werd. door de rog ge-commissies, ingaande 1 Mei as. aan de gemeenten geleverd worden tegen een prijs van f9 per 100 K.G. Voor zoover de rogge niet voor Rijksrekening, doch vcor gemeenterekening in beslag genomen werd, kan zij alsnog aan mij voor den daarvoor tot heden geldenden prijs worden aangeboden. Na-dat dit is geschied, kunnen de rogge- ccmmissies, die dan de beschikking ook ever die rogge verkrijgen, deze vcor ge noemden prijs aan de gems-enten afgeven. De broodprijs zal vcor iedere provincie door mij worden vastgesteld, in verband met de samenstelling van het roggebrood en volgens advies der rogge-commissies. Deze prijs is geen maximum-prijs, doch de prijs, waarvoor liet r-oggebrood verkocht moet worden. Het gevaar bestaat, dat rogge of rogge brood aan het vee wordt gevoederd en daar dit ten gevolge zou hebben, dat de roggevoorraad uitgeput zou zijn, alvorens de nieuwe oogst voor het bakken van brood beschikbaar is, roep ik tot bestrijding van dit gevaar uwe hulp in. Ik noodig u uit te willen bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk het voederen van het vee met rogge of roggebrood hij politie-verordening in uwe gemeente wordt strafbaar gesteld. Indien mocht blijken, dat desondanks rogge of rog gebrood aan het vee wordt gevoederd, dan zou voor dergelijke gemeenten de gunstige maatregel verder buiten toepassing worden gesteld. Het heeft mijn aandacht getrokken, dat sommige burgemeesters zeer groote hoeveel heden hebben opgegeven, noodig voor de voeding van menschen met roggebrood. In verband daarmede heb ik de roggecoramis- sies uitgenoodigd, mij zoo spoedig mogelijk op te geven, in welke gemeenten het rog gebrood als volksvoedsel wordt genuttigd en do hoeveelheid van dat brood, die de bevolking per hoofd wekelijks noodig heeft. Yarkensvleesch. Met betrekking tot. de verkrijgbaarstel ling van goedkoop varkensvleesch is de volgende maatregel getroffen. De exporteurs van varkensvleesch leve ren tegen een te lk ens voor e en maand vast te stellen prijs, welke voorloopig 13 bepaald op SO cent per K.G. slachtgewicht, een zeker, percentage van bun export- varkens ten behoeve van bet binnen- landscb verbruik. Deze leveringen geschieden in overleg met den directeur van bet Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch aan de afde lingen van den Nederlandschen Slagers-, bond, of vie daarvoor in de plaats gesteld worden. Deze varkens bebben een slacbtgewicbfi van plm. 100 K.G. Zij worden levend, in goede conditie, vrachtvrij geleverd ter plaatse, door voornoemden directeur te bepalen. De afdeelingen van den Nederlandschen Slagershond zijn verplicht slagers, die geen lid dier vereeniging zijn, tijdelijk als zoodanig toe te laten. Voor gemeenten, waar een dergelijke afdeeling niet bestaat, kan een nadere re geling getroffen worden, waaromtrent ik zoo noodig gaarne uw nadere voorstellen tegemoet zie. De regeling van bovenbedoelde leverin gen van varkens is Maandag j.l. in wer king getreden: de resultaten ten opzich te van den bmnenlandschen handel zijn dus nog niet te overzien. Daarom wensch ik eerst de gevolgen af te wachten, voor' dat ik te dezen opzichte verdere maatre gelen neem. Mocht de gemaakte regeling niet tot ro- sultaten leiden, dan stel ik mij voor ge bruik tc maken van art. 76 b van de wet van den 3en Augustus 1914 (Staatsblad no. 351). Groenten. Wat groenten betreft, valt op te mer ken, dat de verrehe groenten van het sei zoen, als sla, spinazie, komkommers, over het algemeen niet hcoger in prijs zijn dan het vorige jaar in deze maand. Dit laat ste kan eveneens gezegd worden van aard appelen. Vatgroenten als zuurkool, snijbooncn en princesseboonen, waren vóór het uitvaar digen van het verbod van uitvoer hoog in prijsook nu is de prijs er van nog hoo ger dan in gewone omstandigheid in dezen tijd van het jaar. Door bemiddeling van de subcommissie voor de voeding van mensch en dier, van het Kon. Nat. Steuncomité, kan, zoolang de voorraad strekt, uw gemeente beschik ken over zuurkool, snijboonen en princes seboonen tegen den prijs van 15 per vat zuurkool, 23 per vat snijboonen en 27 per vat princesseboonen. Beschik baar zijn ongeveer 600 vaten zuurkool, 1000 vaten snijboonen en 75 vaten princes seboonen. Dc prijzen zijn inclusief de vaten en be rekend franco plaats van afzending. De vaten houden ongeveer 200 K.G. netto in. (St.-Ct.). Tevens zijn de volgende modellen over gelegd Broodkaart. Ieder hoofd van een huisgezin of alleen- loopend persoon, die gebruik wenscht te maken van de gelegenheid om omgebuild tarwebrood tegen verminderden prijs te koopen, d-oet daarvan aangifte aan den burgemeester. De burgemeester verstrekt een brood kaart. Op de broodkaart kan, op vertoon daar van, gedurende Let daarop aangegeven tijdvak, tot een maximum van gemiddeld een half kilogram per dag cn per persoon, kinderen beneden den leeftijd van tweo jaren niet medegerekend, tegen contante betaling van zes cent per half kilogram, uitsluitend ongebuild tarwebrood worden betrokken bij den daarop vermelden brood bakker. Op den laats ten dag van den op de broodkaart gestelden termijn kan door den afnemer, tegen inlevering van zijn brood kaart, bij den burgemeester een nieuwe broodkaart worden verkregen. De broodbakker, die op de broodkaar ten ander brood dan ongebuild tawebrood verstrekt of doet verstrekken, een onjuis te aanteekening op de broodkaarten stelt, of doet stellen, een onjuiste opgave in dient of op eenige andere wijze, al dan niet in vereeniging met. den afnemer, tracht misbruik te maken of te doen maken, wordt door den burgemeester van het re gister ge-schrapt en is niet langer bevoegd ongebuild tarwebrood, overeenkomstig de vastgestelde regeling, te betrekken Den houder eener broodkaart, die tracht op zijn broodkaart ander brood dan on gebuild tarwebrood te verkrijgen of op eenige andere wijze misbruik maakt of tracht te maken, wordt zijn broodkaart door den burgemeester ontnomen, terwijl een nieuwe kaart aan hem niet racer wordt verstrekt. Zulks geschiedt even eens, indien op de broodkaart opzettelijk ongebuild tarwebrood wordt betrokken, hetwelk niet gebruikt wordt voor men- schelijk voedsel of voor andere personen dan voor den houder der kaart of leden van diens gezin dient. M celk «a art- led er hoofd van een huisgezin of alleen- loopend persoon, die gebruik wenscht te h;aken van de gelegenheid om' ongebuild tar wemeel tegen verminderden prijs te koo pen, doet daarvan aangifte- aan den bur-

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5