Uit de Omstreken. Binnenland. Een andere schipper verklaarde nog, dat allen voor het opbrengen te Cuxhaven naar beneden moesten. Bij aankomst aldaar mocht niemand van boord cn ons werd streng bevolen ons rustig te houden, an ders zou de wacht van haar wapenen ge bruik maken. Wij wercfien gemeerd aan een anderen Hollandschen treiler, maar moch ten niet met de bemanning spreken. Dit werd ons eerst toegestaan na het verhoor. Deze boot kwam eerst drie weken later te IJmuiden terug. HAARLEMMERMEER Op het oogenblik lieerscht op den ak ker grootc bedrijvigheid. Allerwegen ziet men rolblok en cggo den strijd aanbin den tegen de hard gedroogde kluiten, den strijd niet opgevende vóór een mullo laag van bewerkbare aarde is gevormd. Na rolblok en egge komt de zaaimachine aan de beurt, waarvan de ijzeren buizen grep peltjes in den bodem maken, waarin het zaad, voornamelijk bietenzaad, ccn plaats je vindt. Zeker zal er heel wat bietenzaad gezaaid worden, aanlokkelijk als de prijs van 14 gld. per 1000 K.G. is, bij 14 pCt. gehalte. Naast de nog kale vlakten, waar bieten komen of nog komen moeten, ziet men groene akkers met koren, dat er over het algemeen zeer goed bij staat. Erwten en boonen komen hier en daar in frisch groene tinten voor den dag. Karwij, dde niet veel geteeld schijnt te worden, staat over het geheel wat dun. Klaver- en gras velden staan er goed bij, al wordt voor malschen groei wat meer warmte ver langd. Hierop is het wachten. NIEUW-VENNEP. In een alhier in het hotel Duivenvoor de geliouden vergadering is opgericht een vere-oniging „Kleingrondgebruik", met het doel grootere stukken bouw- of tuin grond te huren of te koopen en deze weer in kleinere stukken aan do leden in huur te geven. Tot bestuursleden werden geko zen A. ran Krimpen, G. van Hulzen, P. H. Dnwel, A. de Rooy, Th. Otte, H. P. Kauff- man cn W. M. Bouterse. Tot de vereeni- ging traden 32 loden toe. Donderdagavond w;erd in het hotel „De gouden Leeuw" alhier een vergade ring gehouden ter definitieve stichting ■ocner reeds voorloopig opgerichte tudn- bouwvereeniging. De vereeniging „Venneps Cultuur" ge- heeten, werd opgericht met 31 leden sta tuten en reglementen weerden vastgesteld. Tot bestuursleden werden gekozen de hoe ren J. Berrevoets, voorz.P. v. Saase, penningmeesterterwijl als overige be stuursleden werden gekozen K. van Noort, H. J. Verkuyl en J. v. d. Pol. ROELOFARENDSVEEN. Alhier werd aanbesteed de bouw van 16 woningen, vanwege de Woningbouwver- eeniging. Ingekomen waren 12 inschrijvin gen: L. Amsterdam, Roelofarendsveen f25,980. Chr. Overdevest, Rijnzaterwoude f27,899; C. J. v. Berkel, Leiden f27,924; Adr. Le- liveld en C. v. Poll, Hillegom, f28,345; Gebr. Lansdorp, Haarlemmermeer f28,447; Ant. Sluijter, Voorburg, f28,570; G. Mos selman, Ringdijk, bij Aalsmeer f30,989; J. Meijer, Haarlemmermeer, f31,500; P. Ro- zenhart, Heemstede, f31,987; J. W. Weily, Nieuw-Vennep f33,333,33; B. Hage, Haar lem f34,970; J. A. v. d. Zalm, Amsterdam 135,493. W'OUBRUGGE. i 1 1 Bij de vanwege het bestuur der Chr. school gehouden aanbesteding, van het af breken en weder opbouwen van een school gebouw en een onderWijzerswonïng, waren ingekomen 15 inschrijvingen, waaTvan vier. in massa en de overige in perceelen, als van: 'A. Metselwerk schoolgebouw; B. Timmer werk, idem; C. Verfwerk, idem; D. Met selwerk woonhuis; E. Timmerwerk idem; F. Verfwerk idem en grondwerk. P. Boot, B. f3789, E. f2871, massa' 113.990. Gebr. Stigter, B. f3812, E. f2700, massa f 14.050. Stookman en Luijt, A. f 3836, D. f2300, massa f 14.090. C. Jonker, C. 1410, F. f575. C. P. Bogerman, C, f349, F. f 448.60, allen te Woubrugge. L. Gesman, Oudshoorn, B. f3410, E. f3198. J. Kempe naar, Leimuiden, B. f 4000. Hakker, Lei- muiden, grondwerk f951. C. Mokkenstorm, Rijnz.woude C. en F. f945. H. Heijerman, Ter-Aar, D. f 2200. Gebr. van Leeuwen, Leiden, A. f6122, D. f2555, grondwerk 1990. D. van der Sterre, Koudekerk, in massa f14.200. D. Leenheer, Koudekerk, D. f2473. J. van Driel, Koudekerk, B. 14449, E. f3149. H. de Graaf, Koude kerk, A. en D. en grondwerk, f6920. l Het werk is nog niet gegund. 'AARLANDERVEEN. Gemeenteraad. 'Aanwezig: 0 leden. 'Afwezig: de heer Knijff. Voorzitterde heer U. van Egmond, loco-burgemeester. Onder de ingekomen stukken kwamen voor Een adres van de afd. AlphenAarlan- iderveenOudshoorn van de S.-D. A.-P., houdende verzoek een verordening vast te stellen, waarin het gewicht van het brood wordt aangegeven. Hot adres werd voor kennisgeving aan genomen. De Raad voorzag in de toepassing van een dergelijke regeling te veel bezwaren, vooral doordat de drie gemeenten in elkaar loop en. Na onderzoek der geloofsbrieven van b nieuwgekozen raadslid, den beer P. van Dijk, werd tot diens toelating besloten. Aan de orde kwam een voorstel van B. en W., om de in Januari aangekochte tarwe in Juni a.s. weer to verkoopen en aan him College over te laten op welke wijze. Er ontstond over dit voorstel eenig debat. De heer Dompeling zou dadelijk tot verkoop willen overgaan, de heer Bosch kan zich daarmede vereenigen on der voorwaarde, dat de bakkers in de gemeente in de eerste plaats voor den ver koop in aanmerking komen. De heer v. Muyswmkel zou willen opge maakt zien, wat elke bakker naar ver houding van den voorraad zou kunnen krijgen. De heer Van Dam schaart zich meer aan de zijde van B. en W. Men weet nog niet wat er kan gebeuren en dan is het beter, dat men gedekt is. Eindelijk werd overeenkomstig het voor stel van B. en W. besloten. Besloten werd aan T. Bos voor den tijd van 4 jaar een stuk weiland te verhuren, tegen een huurprijs van 70 per jaar. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om aan M. van Donk voor acht maanden een perceel weiland langs den Rijndijk te verhuren voor 90. De Raad besloot vervolgens t-ot uitschrij ving van eon nieuwe aanbesteding tot de uitvoering van aanleg van een nieuwe straat, daar ook de laagste inschrijver den Raad te hoog voorkwam. Tot lid van het college van zetters werd gekozen in plaats van den heer Ruting, de heer W. C. v. d. Lee. Aangenomen werd het voorstel van B. en "W., om de rooilijn van de Koekebak- kerssteeg vaat. te stellen, waardoor de breedte op 4 M. komt. Op voorstel van de Commissie van be heer der Gasfabriek werd besloten tot nadere wijziging van de regeling van het gemeenschappelijk beheer van het Gas- en Electriciteitsbedrijf. Aangenomen werd een voorstel van de zelfde commissie tot intrekking van de aan deze verleende machtiging om over te gaan tot gasvoorziening den Groe- neweg. Gunstig werd beschikt op het verzoek van dezelfde commissie, om het verleende crediet van 6000 te verhoogen tot 8500, voor den bouw van een administratiege bouw, enz. Aangenomen werd het voorstel van de zelfde commissie tot uitbreiding van het zuiverhuis der Gasfabriek. Gelezen werd een brief van Ged. Sta ten betreffende Samenvoeging van Alphen, Aarlandcrvecn en Oudshoorn. Ged. Staten vragen in dit schrijven den Raad of deze het gewenscht acht, dat Oudshoorn ook in de vereeniging opge nomen wordt. Door B. en W. werd voorgesteld Ged. Staten mede te deelen, dat de vereeniging met Oudshoorn wenschelijk is, maar dat de Raad het niet wenschelijk acht, da.t een deel van Aarlanderveen bij Zwammcrdam komt. Verschillende leden voeren over deze kwestie het woord. De heer v. d. Bosch is voor een ver eeniging AarlanderveenOudshoorn, maar tegen een vereeniging met Alphen. Mr. v. d. Lee zet uiteen, dat het hem nog niet duidelijk is en noodzakelijk voor komt, dat een gemeente.als Aarlanderveen met 4000. zielen opgeheven wordt. Spr. blijft bij zijn meening, dat Aarlanderveen niet in welke vereeniging ook op genomen wordt. De Voorzitter zet uiteen, dat eigenlijk aan de orde is, dat wanneer het er toe moet komen, dat Alphen en Aarlanderveen vereenigd worden, of het den Raad dan wenschelijk voorkomt of Oudshoorn dan ook in de vereeniging opgenomen wordt en dan een deel van Aarlanderveen aan Zwammerdam afgestaan wordt. De heer Dompeling is van meenmg, dat, wanneer er een groote gemeente ge maakt moet worden, dan het gedeelte Aar landerveen aan Zwammcrdam moet wor den afgestaan. Ttf, ^Voorzitter zegt, dïat B. en _W. daar tegen zijn uit financieel oogpunt De heer Van Dam zet uiteen, oac ook een punt van overweging heeft uitge maakt, dat de bewoners van het gedeelte liever bij een groote gemeente blijven. Het voorstel van B. en W. wordt ver worpen met 5 tegen 4 stemmen, die van van de heeren Van den Bosch, Van Dam, Van Egmond, Van den Be tg Met algemeene stemmen wordt de wen- schelijkheid uitgesproken, dat het gedeel te Aarlanderveen niet bij Zwammerdam gevoegd wrordt. Op voorstel van den heer M. v. Muyswinkel verklaart de Raad zich tegen een vereeniging met Alphenmocht deze toch tot stand komen tegen den wil van de meerderheid, dan spreekt hij zich uit, dat Oudshoorn ook in de vereeniging opgenomen wordt. Tegen stemden de hee ren Van Egmond, v. d. Berg en Van Dam. TER-AAR. i 1 ifil] [II Gemeenteraad. 'Aanwezig 'alle leden. rr',~\ Ingekomen fs o.a. een verzoekschrift van do wed. T. C. Roodenburg, om de onbe woonbaarverklaring van haar bewoond pand met zes maanden te verlengen. Dit wordt toegestaan. Beslot-en wordt op een daartoe gedaan verzoek van do gemeente-veldwachters al hier, met het oog op de duurte dor levens behoeften, een toeslag te verleenen ieder; van f50. Het gemeente-verslag over, 1914 wordt aangeboden en goedgevonden wordt dit verslag bij de leden te doen circuleeren. Wordt vastgesteld ten 1ste: een staat tot het doen van af- en overschrijving op de begrooting 19141915, respectievelijk tot een bedrag van f37,093 en f221.83; ten 2de: een staat tot toevoeging aan de be grooting 1914 tot een bedrag van f306.56, en ten 3de: het schoolgeld over het eerste kwartaal tot een bedrag van f61.21. Vervolgens wordt machtiging verleend tot aanbesteding van werken voor de verbete ring van den Geerweg, voor welke verbe tering indertijd door den Raad een sub sidie is toegekend. 1 Tot loden der schattingscommissie inge volge art 57 .der wet op do inkomsten belasting werden gekozen de heeren H. J. van Eijk, tuinder; A. Hartveld, landbou wer, M. Baas, winkelier, en A. van Rijn, timmerman, allen hier wonende. Met betrekking tot de aanslaande uitvoe ring tot den bouw van een brug over het Aarkanaal nabij Papenveer, is alsnog noo- dig, dat toestemming wordt verleend tot het maken van een oprit voor het perceel Sec tio A 2558, terwijl eventueel daarvoor te betalen schadevergoeding, door de gemeente moet worden gedragen. In verband daar mede stelt de Voorz. den Raad daarvan in kennis, ten einde een desbetreffend be drag daarvoor te kunnen bepalen. De heer Visser stelt voor een en ander vooraf te onderzoeken eer de belanghebbende nader eventueelo schade opgeeft. Daarmede gaat de Raad accoord, terwijl dat rapport van dit nader onderzoek aan een volgende ver gadering zal worden medegedeeld. Bij de rondvraag wordt door den heer Van Vliet gewezen op den vuilen toestand van een der borden te Korteraar nabij het stoomgemaal, en vervolgens wordt door den heer Visser betoogd, dat bij den uitgang der Ned. Herv. Kerk een bestraat spoor wordt gelegd voor de kerkgangers, zijnde een aanwijzing, dat een dergelijk spoor niet voor ingtuigverkeer bestemd is, en waar door het gevaar zooveel mogelijk wordt opgeheven. De Voorz. zegt het bedoelde bord te Korteraar te zullen laten schoonmaken en wat het te bestraten spoor betreft, nadere opnemingen te zullen doen. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Veroordeeld werden: J. F. V., arbeider te Hillegom, we gens wederspannigheid, tot tien dagen ge vangenisstraf. M. van de W., zonder beroep te Haar lemmermeer, wegens diefstal, tot 3 maanden tuchtschoolstraf. AGENDA VAN DE WEEK: Vrijdag: Lutli. Kerk. Uitvoering gewijde Muziek. Nederl. Protest. Bond. 8 uur. Zaterdag: Wekelijksche collecte van één dubbeltje of één cent ton bate Leidseh Steuncomité. Leidsche Schouwburg. Uitvoering „Lit- teris Sacrum". Halfacht. Zomerzorg. Tombola-avond Ncd. Reis- vereeniging. Halfnogen. Verhuurdersbond, Hoogl. Kerkgr. 40. Ver gadering tot het houden Rel. Soc. Zondag bijeenkomsten. Plalfnegen. Graanbeurs: Uitvoering Onderofl-Vereeni ging „Door .Vriendschap Vereenigd". Half- negen. Dagelijks: Bioscope Variété. Theater. Stationsweg 19. 7 uur. (Zaterdag, Zondag 8 uur). Fihe-Bioscoop, Haarlemmerstraat 52, 7 uur. (Zaterdag en Zondag (3 uur). (Zaterdag middag 24 uur). Do directie der H. IJ. S. M. heeft af wijzend beschikt op het verzoek van de G roepsvertegen w o o rdiging om den werk tijd des Zaterdags te doen eindigen om 12 uren, inplaats van om 2 uren. De directie meent, dat er geen voldoende redenen zijn om den werktijd opnieuw te verminde ren, terwijl bovendien dat uur per week niet kan worden gemist. „De Maasbode" verneemt, dat Z. D. H. de Bisschop van Roermond benoemd heeft tot professor aan het Bisschoppe lijk col lego te Roermond, den heer P. J. Jansen, priester van het Groot-Semdnarie. In den Utrechtschen Raad werd een amendement van den heer Kettlitz, om de nieuwe salarisregeling van de leeraren van het stedelijk gymnasium in werking te doen treden op een nader to bepalen datum, verworpen met 17 tegen- 16 stem men. De gewijzigde verordening werd goedgekeurd. De nieuwe salarisregeling voor leeraren der H. B.-S. met 5-jarigen cursus werd ook goedgekeurd, nadat aangenomen was een amendement-Bieleman, om de dienst jaren, doorgebracht bij het lager onder wijs, voor de berekening der jaarwedde in zooverre te doen medetellen, dat de eerste 4 jaren niet in rekening zullen wor den gebracht en de overige voor de helft. De inwerkingtreding is op 1 Juli a.s. be paald. Men schrijft uit Alkmaar, dat het. co mité voor de openlucht-samenkomst van Noord-Hollandsehe Vrijzinnigen op Hemel vaartsdag in de bosschen van jhr. mr. P. van Foreest te Heiloo thans is geconsti tueerd. Ditmaal zullen vier in plaats van zes sprekers optreden. Een koor, bestaande uit plm. 300 zan gers en zangeressen uit verschillende plaat sen van Noord-Holland zal zijn medewer king verleenen, terwijl een orkest, onder leiding van den heer Otto, uit Alkmaar, zich mede zal doen hooren. „Het Schoolblad" meldt, dat de al gemeene vergadering van het Ned. Onder-1 wijzérs-Genootschap 3, 4 en 5 Augustus te Zwolle gehouden wordt. Als candidaat voor het" lidmaatschap van het hoofdbestuur m de vacature-mej. Weeveringh is alleen opgegeven de heer J. Veldkamp, te Amsterdam. De rekening van het N. O.-G. over 1914 wijst een totaal aan van 23.769,691 met een saldo van 4080.20%., Verkoop Emma-Bloem. Opbrengst te Amsterdam 8000; Rotter dam f 6760; Leiderdorp '28; Hillegom met inbegrip loten voor een pop, gevallen op no. 648, 537.40; Voorschoten 54.36; Ter-Aar 38 Akte-Examens Gymnastiek. Het rapport van do Commissie t-ot her ziening van do Akte-examens in de Gym nastiek, in het leven geroepen door do Ver eeniging van Leeraren in de Gymnastiek, dat dezer dagen aan do Ministers van Bin- iienlaridseho Zaken en van Oorlog werd ter hand gesteld, bevat in hoofdzaak de vol gende» wijzigingen Zij, dao zich aan liet akte-examen Middel baar Onderwijs wensohen to onderwerpen, worden daartoe alleen toegelaten, wan neer zij voldaan hebben aan een voorbe reidend examen, in den geest voor het voorbereidend notarieel examen, waarvan echter sommigen officieren, bezitters van diploma's II. B. S. 5-j. c. en gymnasia e. a. zouden kunnen worden vrijgesteld. Daar de akte J. (vrije en ordeocfenin- gen) niet aan liaar verwachting heeft vol daan, was do commissie eenparig van oor dcel, dat deze acte zal moeten worden op geheven. Daar op den duur de klasse-onderwijzer alleen in staat zal zijn dit onderwijs vruch ten te doen afwerpen, omdat bij hem al leen do paedagogische waarborgen daar voor aanwezig zijn, rnoet hij gedurende zijn opleiding op niet te moeilijko wijze de daarvoor benoodigde kennis cn vaardig heid kunnen verwerven. Om deze redenen meent de commissie, dat de akte J. zal moeten vervallen en plaats maken v oor een diploma, dat als onderdeel A eener la gere gymnastiek-akto wordt onderschei den. De akte L. O. Gymnastiek der tegen woordige wet behoeft slechts aangepast te worden aan de verhoogde eischen op we tenschappelijk gebied en daar deze nieuwe akte (in het ontwerp akte B Lager Onder wijs. genoemd) aan de bezitters tevens het recht zal geven op do seholen voor M. U. L. O. en H. B. S. met 3-jarigen cursus dit onderwijs te geven, zal daarvoor boven dien meerdere practische bekwaamheid mogen -vereischt worden. Daarenboven is het wenschelijk van deze candidaten een grootere geoefendheid te eischen, opdat zij kunnen worden belast met het onderwijs bedoeld in art. 70 der nieuwe Militiewet. De eischen voor het examen M. O dienen opgevoerd te worden tot het peil, dat bij den tegenwoordigen stand dezor weren schap behoort bereikt te worden. Zooals Prinsesje verlangde. 't Gebeurde nog niet lang geleden. Ko ningin en Prinsesje wandelden door de za len van het Huis ten Bosch, langs de oude portretten der Oranjes. Do zon schijnt door de hoogo vensters naar binnen, en de satijnbanen der vorstelijke vrouwen kostuums op de schilderstukken glanzen in prachtige plooien om de stille gestalten, do gezichten der prinsen binnen do grijze krulpruikon zijn dien dag, onder dat licht, van een verrassend fleurig rose ovaal de zijden sleepjaponnen der vrouwen figuren zijn onder haar tooisel van kant en parelen als sprookj estoill-etten. En het komt vanzelf, dat Juliaontje vraagt: Moeder, waarom draag je niet ook zoo'n jurk? Het gevolg van die lundervraag is ge weest, do vereorende opdracht van H. M. do Koningin en den Prins, aan onze groo te schilderes mevrouw Tliérèse van Duyl Schwartze te Amsterdam, tot het maken van do beeltenis van het Koninklijk gezin, in antieke klceding. Op het bestaan van dit schilderwerk werd reeds eendgen tijd geleden in ons blad gedoeld. Toen was het nog een geheim. Thans is het bestaan er van reeds aan vele bewonderaars der schilders bekend, dao het 1.1. Zondag voor het eerst in intdemen kring in oogensehouw mochten nemen. H. M. do Koningin is afgebeeld in 17do eeuwsch toilet, do prinses in een antiek wit kleedje, de Prins draagt een grijs fluweel kostuum en een pruik. Naar ver luidt, is hot niot onmogelijk, dat het jong ste werk der schilderes ten, toon gesteld zal worden ten bate van het Steuncomité. Toch is omtrent doze tentoonstelling nog niets met zekerheid to zeggen.' daar het nog niet bekend is, of H. M. do Koningin liaar toestemming zal verleenen, tot de ex positie van dit uit historisch en artistiek oogpunt zeker hoogst merkwaardig kunst werk. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 23 April. Kaasmarkt. Aangovoord 90 par- tyen. Besteed werd voor le soort Goudsche kaas /"B0.— tot /52 50, 2o soort f 45tot ƒ49.—Derby kaas ƒ50.— le soort Loidsche kaas /"41.tot f 43.—, 2e. 37.— tot J40.—. Alles per 50 KG. Handel voor Goudscho kaas vlug, voor Loidsche kaas matig. Aan do Stadswaag gewogen: 211 partijon 4000 stuks 20012 KG. VEEMARKT. Paarden st. pr. f,f f Voulens f,ff Stieren 13 f 135— 290, f".f ]- Kalf- en melkkoeien 013 f230—375,f f "Varokoeien 985 f140—290.— Vetto Ossen enKocionlOS 1200— 405,f0.90-f 1.04. Graskalvoren f Kalveron (vette) )06 140-120. „0lS5— fl.— Kalveren (magere) 209 f g.13.— Schapen (vetto) S2G i 29.45.— fO.TO—0.7G Schapen (weido) w" f Lammeren (magcro) 294 f 11.16.— Lammoron (vetto jarige) f Yarkons (magere) 755 f 20—f 00. v (vetto) (Biggen) 594 fl0-fl7. Bokken of geiten 14 f 3—1 7. Tor markt aangevoerd: 1810 RnndoroD, 31G Kalveren, 826 Schapen on 294 Lammeron. LEEUWARDEN. 23 April. Fabrïeksboter prjjs 62ï-£ ct en Fabrieksboter G3ct. Aanvoer 20/3 en 35 |G. Noteert per K.G. 155 ets. Commlssio dor Yeroen. 02 ets. 600 Slachtkippen GO—1.20. 200 jonge Haantjes CO—1.25, 7 Piepkuikens 20 ets. Met Humoristisch Slad Kikeriki leveren wij des Zatertiagavonds bij het „LEIDSCH DAGBLAD", tegen betaling van slechte 2 öe&t .per nummer. Het bevat boeiende verhalen-. Ie Eurepeeselie Oorlog, X Italië. De PaUjscho correspondent van „Tel." seint, dat de interventie van Ita lië bijna zeker is en eventueel zal samen- vallen met het bijeenkomen van het Ita- liaansche parlement, op den 12en Mei. Als kenmerkende bijzonderheid kan gel. den, dat de koning 5CU Mei te Quarto, de plaats vanwaar de expeditie dor „dui zend" naar Sicilië vertrok, een monument voor Garibaldi zal onthullen. Volgens de „Messagero" deelde Carafo d'Andria, lid van den Senaat, die de villa „Malta" herhaaldelijk bezocht, in den kring van zijn vrienden eenige opmerkin gen mede, welke vorst Bülow tegenover hem gemaakt had. Deze laatste zou hem verklaard hebben, dat de Italiaansch- Oostenrijkschc onderhandelingen geen en kele vordering maakten en dat een even tueel mislukken van de besprekingen voor Duitschland geen goede beteeke-nis zou hebben. Het „Giornale d'Jtalia" spreekt de ge ruchten, dat prins Von Bülow zich gereed maakt om Rome lo verlaten en zijn villa reeds aan zijn zwago heeft verkocht, te gen. Even onjuist noemt het blad 't ge rucht, dat tal van Duitsche kooplieden hun zaken van de hand hebben gedaan. Duitschers die Italië hebben verlaten, heb ben aan Italianen volmacht gegeven hun zaken te behartigen. Troepenverplaatsing in België. Men schrijft van do Belgische grens: Er hebben in België zeer sterke troepen verplaatsingen plaats. Overal worden de Duitsche wachten van onze grenzen terug getrokken of staan ze gepakt en gezakt ge reed. Eenige dagen geleden werden de vrijwil ligers, ongehuwden, gehuwden zonder kin deren of met een kind teruggehaald en verzameld; de anderen schijnen nu te zul len volgen. Het tram- en treinverkeer in België is ook gewijzigd, 's Nachts on overdag gaan treinen heen en weer met gedoofde lichten en gordijntjes voor de ramen, om niet te laten zien in welke richting ze vol of leeg gaan. Overal is verhoogde actie. Er komen do laatste dagen overal weer meer Belgische vluchtelingen over onze grens, zelfs ir.et levensgevaar. De universiteit en de oorlog. Naar aanleiding van het begin van het nieuwe semester aan de Berlijnsche Univer siteit schrijft de „Voss. Ztg.": Meer dan de helft van de studenten aan onze universiteit staan in het veld. En alle buitenlanders, die nu ook met meer toe gelaten worden, zijn verdwenen. En de weinigen, die achter moesten blijven, kun nen niet goed meer werken. Zij zijn te zenuwachtig om1 zich met volle kracht aan liun studie te kunnen geven. .Vrijdag vond de eerste immatriculatie plaats voor het zomer-semester. De aandrang is anders vooral in de eerste dagen heel groot. Velen moeten dan afgewezen worden, daar er per dag niet meer dan 159 irr.matriculaties plaats heb'ben. Ditnm .1 werden er slechts 100 toelatings-kaarten uit gegeven voor den eersten dag en dit was jr.eer dan voldoende. In vredestijd rekent men op ongeveer 3000 nieuwe studenten. Thans zal men de 800 nauwelijks halen. Het was dus erg kalm1 bij de immatricula tie. Buitenlanders waren "er bijna niet. On der de honderd geïmmatriculeerden van den eerst-en dag waren één Chinees en een paar Zwitsers. En ruim: de helft van de nieuwe' studenten bestond uit dames. Servische V cr waclit in gen Een correspondent van de „Honted Press"- heeft een onderhoud gehad, met den prins regent van Servië. Deze verklaarde o.a.: Het aan onze noordelijke grens samenge trokken leger, dat sterke Duitsche strijd krachten bevatte, is nu verdwenen. Het was' het doel ons neer te werpen en zoo mogelijk met Bulgarije op te rukken ter ondersteu ning der Turken. Gelukkig verijdelde hef succes van onze Russische bondgenooten dit plan. Het leger, werd in allerijl teruggetrok ken en ik acht het niet waarschijnlijk dat Oostenrijk of Duitschland nog een expe ditie tegen ons kunnen samenbrengen. Wij willen echter niet werkloos blijven. Hoe- wed onze verliezen vreeselijk zijn, hoewel het nu door ©en epidemie wordt geteisterd, is ons leger nog uiterst sterk en even moe dig en vastberaden als ooit en als onzei bondgenooten, wier hulp nimmer faalde, onzO' hulp noodig hebben, hopen we ons volle aandeel te kunnen bijbrengen in de Alge meene worsteling voor de bevrijding van de onderdrukte volken van Europa en de her vorming der regeeringen op den grondslag der nationaliteit Wij hopen, als de vrede komt het recht der Serviërs, Kroatc-n en Slavoniërs op de vorming van een onafhankelijken staat, om vattend Bosnië en Herzegownia, Kroatië; Dalmatië, Slavonië, Istrië en het in Oosten rijks bezit zijnd© oud-Servisch gebied over den Donau tot erkenning te brengen. Er zijn twaalf millioen Zuid-Slaven in deze pro vincies verreweg do meerderheid deit bevolking die onze broeders z(jn door afkomst, taal, traditie, gebruiken en ge schiedenis. Keé succes van den luchtoorlog. Uit Zurich wordt aan de „Daily Tel.111 geseind dat vliegers der bondgenooten, nal Maandag de stations van Müllheim en Habs- lieim te hebben bestookt, „onmetelijke voor raden veevoeder te Mannheim door het wer pen van bommen in brand hebben gesto ken." Ook de magazijnen van do Lanz Machine fabriek, waar 1600 stuks vee, onlangs uit den Elzas weggevoerd, waren gestald, zon den verbrand zijn. Wat er. van het vee W -jüiWöiTien, is niet bekend.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2