Tweede Kamer. FEUILLETON. B© We!d©©ïister. Y ALKEN BjURO. Alhier hield do Coöperatieve Booren- leenlxi.nL:, aangesloten !>ij do Centrale te Utrecht, haar tweede algem. vergadering. Tc acht uren opende de Voorzitter, de heer Van do Wccrdt, inct een woord van wel kom aan de loden de verg., in de flinke op komst een bewijs van belangstelling ziende m de Verecniging, die. hoe jong nog, al ge toond heeft, lovensvatbaar tc zijn. Bedroeg tccli het ledental bij de defini tieve opening" op 27 Nov. j'.l. 21, sinds stc-eg het tot 32, en liet bestuur twijfelt niet, of meerderen zullen zich aansluiten, als het groote nut van do Coöperatie beter wordt ingezien en do. vooroordeelen ter zijde» ge steld. Dc totaal-ontvangsten tot ultimo De cember bedroegen f 577.38, thans reeds meer eten vertienvoudigd. Toen waren in omloop 8 spaarboekjes, nu 28. Gezien deze feiten on gelet op liet korte tijdsbestek, waarover het gaat. cvurft do voorzatter, namens het bestuur, in; gemoede verklaren, dat ook hi or eon Boerenleenbank reden van bestaan heeft. Op verzoek las nu de kassier de notulen der eerste rJgem. verg./ 29 Juli gehouden, welke onveranderd werden vastgesteld, en ging men over tot de vaststelling van d'e re kening en balans over het eerste boekjaar. Nadat de leden Jobs. Binnendijk Dz. en C. Varkovisser beide gecontroleerd en in or do bevonden hadden werden ze door den voorz. en den seer, goto eken d. Van punt 4 nor agenda was de vaststelling van den rentevoet het meest belangrijk. Met ingang- van 1 Juli a.s. zal die als volgt zijn vcor spaargelden 3.48., voor deposito's, minste bedrag ICO en korfcsten tijdduur o icn... 3.24 cn belegging in loop en de reke ning o Voor allo voorschotten zal steeds Vi meer berekend worden clan de Cen trale cischt met Ys provisie; evenwel met often verstande, dat deze in loop.reken, slechts eenmaal per ja ar verschuldigd zal zijn van het genoten maximum bedrag. Het bestuursvoorstel, om voor het volgen de jaar het salaris van den kassier van f 50 op ƒ100 te brengen, werd met 21 tegen 1 stem aangenomen. Bij eerste stemming werd cle aftredende directeur met op één na a-lgemeen© stemmen herkozen; het aftredend lid van den Baad van Toezicht, do heer J. Visser, na herstem ming tussehen hem en den heer Jobs. Binnen, dijk Dzn. Mede herkozen werden de beide plaats vervangende bestuursleden, de lieer en C. Barnhoorn en D. Bol Azn.. tenvijl de kas sier en de directeur werden benoemd respect, tot afgevaardigde en plaatsvervanger naar de weldra to houden a-I gein. verg. der Cen trale. Op cle brandkast zal jaarlijks 10 worden- afgeschreven. Do rondvraag bracht niets op het tapijt, wat in verband stond met 't in art. 2 der star- tuten omschr. rechtstreeks doel der Vereeni- ging, waarom cle voorz. deze verg. sloot met don wenscli, dat ieder uit welbegrepen eigen belang zou medewerken, om' den groei en bloei der Bank to bevorderen. EURGEBLIJKE STAND.-OMSTREKEN. ALPHEN. Bovall-en: J. C. van Beek geb. Buijs, Z. M. Oostveen geb. Kemp, Z. N. van Bemmel geb. Becker, D. Getrouwd: J. W. Filippo met M. de Graai. Overleden; J. van Pruissen jm. 3 j. BODEGRAVEN. Bevallen: A. Voorhout geb. Spek snijder, D. A. Stolwijk ge»b. Stolwijk, D. E. Verbeek geb. Kalshoven, D. BOSKOOP. Geboren: Theodorus Z. v. O. van der Starren on M. A. van Nes. Pieter Z. v. D. J. Goudriaan en A. Ocsterom. Gerard Z. v. L. Bakker en G. v. cl. Kleij. O v e r 1 o d o n M. B. v. cl. Nieuwen dijk 15 j. P. C. Groenen-berg 4 mnd. Jaco bus Boer 77 j. J. van der Bas wed. van J. van der Velden 68 j. HAZERSWOUDE. Bevallen: Th. Nahon geb. Bodegra ven, Z. J. van der Ven. geb. Groen in 't Woud, Z M. A. de Jong geb. Kroft, Z. Overdeden: J. Nies van Nicrop ge huwd met Sophia van Leeuwen 51 j. KOUDEKERK. Overleden: BI. cle Lange 81 j. NIEUWKOOP. Bevallen: J. M. G. Swarte geb. Ver- wcij, Z. Overleden: H. Heijman echtg. van B. Albers 76 j. W. A. Eijs jm. 10 mnd. OUDSHOORN. Bevallen: M. Bunnik gob. Jansen, Z. II. E. Joha geb. v. d. Linden, D. Overleden: J. de Ruijters wed. W. cle Graaf 87 j. TER-AAR. B o v a 11 e n E. M. Droogh geb. v. Schic, Z. C. Groen in 't Woud geb. van Leeuwen, Z. Overleden: Levenloos aangegeven dochter van W. Sanders cn A. Kouwenho- vcn. G. M. Speet jd. 9 mnd. WOUBRUGGE. Bevallen: G. van den Akker geb. Bol, D. G. J. Roos gob. Vink, Z. Overleden: Engeltje van der Na gel, 7 d. NOORDWÏ JIv ERHOÜT. Geboren: Jc-hannes Z. v. L. van Den zen en M. Smit. Hendrikus Z. van J. Ne- dersligt en A. vai Berkel. Johanna D. van J. Hopman en G. Main. Ca-th. D. van C. Kops en M. Kapteyn. Genu w d Corn. Koster en Theodora van A'oswoude. VOORHOUT. Geboren: Johannes Co melis Z. v. M. L. Tetteroo en M. van der Lans. Johan na Gerard a, D. v. P. van der Lans cn W. Berbée. Gerardus Petrus Johannes Z. v. B. van dcr Zwet en M C. Zaat. Ja cobus Engelbertus Z. v. A. J. de Winter en M. A. G. Alkemade. Adrianus Johan nes Z. van C. Hilgersom en J. M. van Wie- ringen. Overleden: Johannes van der Hulöfc, echtg. van J. M. Romeijn, oud 57 jaar. WASSENAAR. Geboren: Befcronella Cornelia, D. v. A: van der Steen en A. Hogenelst; Jan "YV uifer, Z. v. P. van Laar en E. Kramer; Johanna Maria, D. v. H. M. Wezenaar en A. van Wichem; Maria Helena, D. v. C. Quick en E. Th. Molenaar; Jan, Z. v. J. Vermeulen en T. W. Ekeris. Ondertrouwd: J. T. Remmerswaal en G'. van der Kroft; J. J. van der Krolt en M. J. den Hollander. Overleden: N. Berbée z. 5 j., E. Buur man vr. 69 j., W. J. Knijnenburg jm. 17 j. Zitting van gisteren. OorSogszeeongevalienweft. De heer SPIEKMAN begroet het wets voorstel met sympathie. Evenwel betreurt hij het, dat het zoo laat is gekomen. Het eerste ongeluk gebeurde op 20 Augustus en eerst op 20 Februari kwam het wetsont werp in. Indien de Kamer wat minder over haast. had moeten handelen, dloorclat. eerst op de belangen der scheepvaart en daar na op die der schepelingen was gelet, zou het allicht mogelijk zijn geweest de rege ling te doen aansluiten bij de Ongevallen wet, met haar eenvoudig© procedure. Ver der begrijpt spr. niet, waarom de ouders, grootouders en schoonouders der veronge lukten geen aanspraak op schadeloosstel ling zouden mogen hebben, terwijl hij ten slotte aandringt op het verleen en van te rugwerkends kracht aan de egeling tot het begin van den oorlogstoestand. De heer NIERSTRASZ meent, dat do tijd van voorbereiding voor de Kamer wei wat kort is geweest na de verschijning van de derde uitgaven van het ontwerp. Tot do zaak zelf komende, brengt spr. hulde aan het initiatief der Rcgeeiing. Hij vindt het> evenwel eenigszins verwonderlijk, dat cle nagelaten betrekkingen van kostwinners cn de echt-geinoöten van hofmeesteressen niet in de regel hi g zijn opgenomen. Wat het systeem c5er wet betreft betoogt spr., dat het risico hier niet inhaerent is aan do fabrieken van rollend spoorweg-ma terieel hier to lande, behoefte bestaat aan net nemen van maatregelen als bij het wets ontwerp worden voorgesteld. "Bedoelde fa brieken kunnen jaarlijks op belangrijke be stellingen van de groote Spoorwegmaat schappijen rekenen en haar Bedrijf is daar naar dan ook ingericht. Bleven die bestel lingen achterwege, dan zou voor een groot aantal ambachtslieden aan die fabrieken reeds zeer spoedig werkloosheid intreden, cok al zijn de plaatsen van hen, die in mili tairen dienst zijn, niet aangevuld; daaren boven zijn de verschillende afdeelingen der fabrieken, wat de werkzaamheden betreft, van elkander afhankelijk, zoodat het stop zetten van één of meer afdeelingen een na- deeligen invloed zou hebben op den gang van het geheele bedrijf, terwijl uit den aard der zaak ook andere bedrijven de gevolgen zouden ondervinden. Ook bestrijdt de Minister de vrees, dat deer overvloed van werk aan deze fabrieken een belangrijk deel der bestellingen aan de buitenlandsche industrie ten goed© zou ko nen. Naar den omvang der werkloosheid hier te lando is, afgezien van het voorgaande, thails geen opzettelijk onderzoek ingesteld, omdat, in verband met den aard van de werken, welke do Spoorwegmaatschappijen doen uitvoeren, voor zoodanig onderzoek geen aanleiding bestaat, waarom ook het inwinnen van advies van de arbeidsinspectie van geen nut voorkomt. Immers dient te werden bedacht, dat allerminst sprake is van het ontwerpen van extra-werk, dat in normale tijden niet zou worden uitgevoerd. Do bedoeling is geen andere dan de» Maat schappijen in staat te stellen door te gaan, evenals, met de aanschaffing van rollend materieel, met de uitvoering van werken, welko op den voet van artikel 20 der over- ec-i komsten van 1890 noodig zijn, en waar van zij wegens gebrek aan gereed geld zou den moeten afzien, wanneer dit niet van Rijkswege werd voorgeschoten. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Nabij Temesvar (Hongarije), geraakte door een aardstorting, een spoortrein van de baan, waardoor vijf passagiers ge-lood en 17 gewond werden. To Londen is de beroemde verzame ling orchideeën van wijlen Joseph Chamber lain verkocht. Do prijzen waren zeer laag. In één koop gingen t».v. drie planten, ver schillende soorten Pholidoia Conchorda, voor. 4 shilling. Te Versailles heeft de guillotine weer haar werk gedaan. André Martin, die in den nacht van 26 December 1913 zijn beide ouders met n revolver heeft gedood; is terechtge steld. Volgens dc Fransche wet worden ou- dierraoorrïenaars geguillotineerd met Ti zwar ten doek om 't hoofd, in hun hemd en barre voets. In aansluiting op het draadberïcht om trent dien tragisch en dood van baron Reu ter to Londen wordt nog gemeld, dat hij twee brieven heeft nagelaten, waarvan één gericht was aan „den geest van mijn dier bare echtgenoot© Edith". Do dood van baron Reuter heeft dicpo ontroering te Londen verwekt, daar hij ge heel onverwacht kwam. Reuter bezat 'n aan zienlijk vermogen en ook het agentschap, waarvan hij aan het hoofd stond, gaat uit stekend, zoodat de tragische dood alleen kart toegeschreven worden aan verstandsverbijs tering, veroorzaakt door den plotselingen dood van zijn echtgenoote, van wie hij zeer veel hield. Morgen zal een onderzoek worden inge steld. De begrafenis van baron en barones Reuter zal a.s. Donderdag plaats vinden. Sinds 16 April wordt de 23-jarige gehuwde Vrouw Mina Matern uit haar wo ning in de Keurvorstenstraat te Berlijn met haar 'beide kinderen vermist. Zij is met haar kinderen heengegaan, na aan de buren te hebben Verteld, dat ze een oinrl vilde ma ken aan haar leven en aan dat van haar kinderen. 'Alle nasporingen zijn tot nu toe vruchteloos 'gebleven. To Berlijn worden Vanaf Vrijdag twee 'doofstomme meisjes, Hertha Flamm en Lotte Pfeiffer, vermist. Beide meisjes zijn zeven jaar oud. Ais gewoonlijk zijn ze samen naar school gegaan cn na schooltijd zijn zo weer samen huiswaarts gegaan. Daar zijn ze ech ter niet weergekeerd. Te Toronto wordt gedurende de laatste drie jaren vanwege het gasbedrijl een voor het publiek kostelooze inspectiedienst Van SranJers en buisleidingen gebonden. Eens ill de drie maanden worfft leaer gebïuiKer door een van het personeel van dien d;cnsc bezocht. Deze man stcit branders, maakt lampeglazen schoon, enz., tot groote tevre denheid van het publiek. De kosten voor het ondernoud van den dienst worden biina, geheel bestreden door den verkoop van bran ders, kousjes en andere gasartikeien. Voor den politierechter 111 fiowstreet to Londen is een onderzoek begonnen tegen George Smith, die verdacht wordt drie van zijn vrouwen in haar bad te hebben ver moord. ïn de laatstgehouden zitting liep bet verhoor over den dood van het eerste dcr veronderstelde slachtoffers, Beatrice Munaly, overleden te Bierne Bey, den 13en Juni 1913. De voornaamste getuigen waren haar cora c-n iiaar broeder. Uit hun verkla ringen bleek, dat do vader van Bessie Mun- dy, die in 1601 overleed, toen zij 25 jaar w as, haar en haar broeder elk een vermogen van 2500 pond sterling had nagelaten. Haar erfdeel werd beheerd door haar oom, die haar maandelijks 8 pond uitkeerde, waarvan zij t'e Bristol leefde, ten huize ©ener. bevriende familie. Den 26sten Augustus 1910 ontving getuige plotseling een brief kaart van zijn nicht, di<o hem schreef, dat zij gehuwd was met Henry Williams. Die briefkaart was uit Weymonth verzonden en later ontving hij van daar nog een brief, onderteekend Henry Williams, waarin hem verzocht werd, het geld van zijn nicht per postwissel aan haar man te willen zenden. Ook vroeg deze Williams, of rar. Mundy; hem niet het vermogen zelf van zijn vrouw kon uitkeeren, welk verzoek hij had over gebracht aan den notaris te Warminster. Verder hoorde getuige niets meer van zijn nicht, totdat hij in Maart 1912 een brie? van haar ontving, warrin zij hem schreef, dat haar echtgenoot haar gedurende eeni- gen tijd had verlaten, maar nu tot haar was teruggekeerd, dat er een verzoening tussehen hen had plaats gehau cn dat zij nu volkomen gelukkig met hem was. Verckr hoorde hij niets meer van haar maar den I7den Juli. 1813 ontving hij een schrijven, ditmaal van haar man, die hem meldde dat Bessie was gestorven; had een toeval gekregen in haar bad en was dientengevolge verdronken. Getuige had er nooit van gehoord, dat zijn nicht aan toe vallen leed. Ook haar broeder Howard Mundy had dat nooit geweten. Hij ver klaarde, hoc Bessie door haar echtgenoot zonder geld was achtergelaten en hoe zij later met hem verzoende. Blij had na de verzoening persoonlijk met den zich noe menden Henry "Williams kennis gemaakt en herkende deze in den beklaagde. Georg© •Smith. Aan den icoronor, die het onderzoek naar! den dood van Bessie Mundy had) geleid, had Williams (Smith) verklaard, dat hij bij zijn thuiskomst zijn vrouw in het bad had gevonden, met bet hoofd onder water. Hij had haar hoofd uit het water gehaald en op den rand van het bad laten -steunen, om vervolgens den dokter te gaan halen cn toen hij met deze terugkwam, lag haaf hoofd weer ocHer water. D'e dokter kon slechts den clooci consta- teeren. Gevraagd door den coroner, waar om hij het. bad niet dadelijk had laten leeg- loopen, had Williams geantwoord, dat e-C geen afwatering was en dat de badkuip steeds moest worden lecggeschept. Daartoe) had hij zich den tijd niet gegund en hij had eerst geneeskundig© hulp willen halen. De notaris te Warminster, die nog steeds het vermogen der familie Mundy beheer de, had van een collega te Heme Bay be richt ontvangen, dat Mevr. Williams, geb. Mundy, overleden was en haar echtgenoot Henry "Williams, tot haar erfgenaam had benoemd. Het onderzoek wordt dteze week voortge zet en men verwacht, dat het Donderdag zal gesloten, worden. 5-1) Frau Dellwig kon dien nacht niet slapen; zoczeer haatte zij Anna. Zij. lag met bran dende ocgen in de duisternis te staren; zij haatte haar met een vurigheid, die de niets kwaads vermoedende jonge vrouw zou (hebben doen vérsteenen van schrik, het arme meisje, dat daar zat op een steenworp afstands in haar slaapkamer, onbeweeglijk op den stoel, waarop zij was neergevallen, toen zrj boven kwam, te vermoeid zelfs om zich uit te kleeden na haar langdurigen strijd met den man van Frau Dellwig. „De Englanderin wil ons m het ongeluk storten!" riep Frau Dellwig plotseling uit, niet in staat nog langer in stilte te haten. „Wie? Was?" riep Dellwig, opgeschrikt uit zijn eersten slaap. „Dat wil ze, dat wil ze!" riep zijn vrouw. „Wat wil ze? Ons in 't ongeluk storten? De Englanderin? Ach was Unsinn. Zij kan wel bepraat worden. Het is Lohm', die een gevaar voor ons is. Het is Lohm, die ons in 't ongeluk wil storten. Als wij van hem af konden komen „Ach, als hij maar dood was!" riep Frau Dellwig met haar gevouwen handen hemel waarts. „Ach, als hij maar dood was!" „Acb, ach!" zoo praatte haar man haar na; hij was boos, want hij hield er r' .m, plotseling wakker gemaakt te worden. „De menschen sterven nooit, als er wat van af hangt," bromde bij, terwijl hij zich om keerde. En hij verwenschte Axel verschei dene malen en ging slapen. HOOFDSTUK HI. De wijsgeer leert ons, dat, na het heil zame tijdperk van den slaap, wij iederen mor gen bereid zijn elkaar te gemoet te treden ais goden en godinnen; zoo 'frisch, zoo sterk, zoo flink, zoo opgewekt moeten de menschen zich bepaald gevoelen, wanneer zij pas zijn opgestaan en eenigen tijd van elkaar gescheiden zijn geweest. Het is een aangenaam geloof; maar de ondervinding, de hopeloos prozaïsche gouvernante, die ons nooit vrij af geeft, beschikt er zeer spoe dig anders over. Want wat moet er wor den van die goddelooze stemming, indien slechts één van het gezelschap ze bezit. Menschen van middelbaren leeftijd en oude 'menschen, die overal in groeten getale voor komen, zijn zelden zoo gestemd on ten minste nooit aan het ontbijt. Op den morgen na de komst van de Uit verkorene ontwaakte Anna in de ware Olym pische stemming. Uit de gelukkige wereld der drcomen werd zij teruggevoerd naar de wcr.la eer werke ijkkeid 'door de zon, die baar op dien buitengewoon heerlijken Aprildag ïn 't aangezicht scheen. Zij had het raam maar open to zetten, om1 overtuigd te wezen, dat al wat zij aanschouwde vervuld was van ze geningen. Juist onder haar raam op het gras stona een dubbele kerseboom1 in bloei, iets heerlijks om op neer te kijken met den zonneschijn en de bijen, die zich beijverden tussehen de bloesems. De onberedeneerd© blijdschap, die steeds bezit nam van baar hart, wanneer het mooi weer was, vervulde het nu niet een genot vol hoop en ver trouwen. Deze wereld, deze wonderschoon© morgen, dien zij zag ©n rook van haar raam: uit,a-was klaarblijkelijk een plaats, waarin men gelukkig moest wezen. Alles wat zij aan het bedrijf en dat dus do kosten der I verzekering niet op het bedrijf mogen wor den gelegd. Daar liet oen algemeen belang geldt en niet dat der reederijen, moeten de kosten ten laste van het algemeen ko men. Ten slotte wil spr. de regeling beper ken tot ingezetenen van Nederland. De heer DE VISSER vreest van het ont werp bezwaren voor een aantal zeer kleine visschers in het noorden, van Noord-Hol land en betoogt voorts, dat ook die haring- visscherij, die geen buitengewone voordec- 'len behaalt, daarop geen uitzicht heeft, doch wel voor grootere lasten staat, moei lijk do voorgestelde premie zal kunnen opbrengen. Daarom stelt hij een amende ment in het vooruitzicht, om de bijdrage van het Rijk en de promie voor niet met stoomtrawlers vis&chende harin gvisschers te verhoogen van tot oo De heer ISSEll VAN UZENDüOK..\ acht, op zichzelf beschouwd, een speciale procedure ïn dit ontwerp zeer gcwenscht. Dit zou evenwel in strijd zijn met art. 158 der Grondwet. Het betreft hier procedures ten gevolge ©ener arbeidsovereenkomst, en daarin moet de kantonrechter uitspraak doen. Verder wijst spr. er op, dat de bepaling, dat, wanneer de reeder de uit keering be twist-, de uitkeering voorloopig toch plaats hoeft, geen effect kan hebben. Voor de uit- ke ©ringen is een vonnis noodig en dit kan twee, drie jaar op zich doen wachten. De heer BOISSEVAIN ziet in de zaak, welke dc Kamer bezighoudt, wel een natio naal belang, doch dit komt niet op de eer ste plaats. Het grootste belang bij een re geling hebben de schepelingen en do ree- ders, die hun bedrijf niet kunnen uitoefenen als er niet gevaren wordt Spr. ontkent de juistheid der bewering des Ministers, dat de reederijen zelf onvol doende voor de nagelaten betrekkingen van verongelukten zouden zorgen. Tegen het treffen van uitzonderingsmaatregelen inzake de Rijks bij cürage in do premie voor sommige categorieën waarschuwt spr. Als men bijv. de visseherij ter wille is, zullen spoedig ook andere groepen om verhooging komen. Nadat- het woord is gegeven aan den x-i- nister van Landbouw worden de beraadsla gingen verdaagd tot Woensdag halftwaalr. Bestrijding van mond- en klauwzeer. Een tweetal wetsontwerpen zijn inge diend tot verhooging dor begrootingen van Landbouw voor 1914 en voor 1915, wegens do kosten van de maatregelen ter bestrij ding van het mond- en klauwzeer. Vcor 1914 wordt gevraagd een verhooging van f550,000, terwijl voor 1915 een verhoo- gmg der begroeting wordt voorgesteld van f 1.500,000. Ir» de Memorie van Toelichting deelt de Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del mede, dat in het begin van dit jaar met het Departement van Oorlog is over eengekomen, dat door dit Departement ten behoeve van de proviandeermg van het leger een groot gedeelte van het vleeseh zal worden betrokken, afkomstig van in be slag genomen vee, hetwelk gezond is, doch ais verdacht van mond- en klauwzeer te zul len krijgen, is geslacht. Te dien einde wordt dit vleeseh door de respectieve burgemeesters zoo spoedig mo gelijk als ijlgoc-d verzonden aan den Rijks- keurmeester, tevens directeur van het open baar slachthuis t© Rotterdam1. Deze ambte naar heeft opdracht van dit vleeseh zoo veel ten bate van het leger over te dragen, als door den etappe-intendant te Rotter dam wordt verlangd. De door het Departe ment van Oorlog verschuldigde bedragen worden geboekt ten laste van het VlIIste Hoofdstuk der Staatsbegrooting en ten bate van 's Rijks middelen. Het vleeseh, hetwelk niet voor het leger noodig is, wordt door de zorgen van ge noemden ambtenaar publiek verkocht en de opbrengst in 's Rijks schatkist gestort Voorschot aan d© Spoorweg maatschappijen. Memorie van Antwoord De Minister van Waterstaat betoogt, dat er geen grond bestaat voor uen geopperden twijfel, of inderdaad uit een oogpunt van bestrijding van werkloosheid, met name zag, wras zeer goed. Zelfs de herinnering aan Dellwig was van aanschijn veranderd bij dat heldere licht. En terwijl zij zich kleedde, nam zij zichzelf geducht onder handen over haar gedruktheid van den avond te voren. Gedrukt was zij zonder twijfel geweest; en waarom? Alleen omdat zij te opgewonden en oververmoeid was; haar geest was nog zoo ellendig ongeschikt, om zich te verheffen boven de zwakheid van haar vervelende vleeseh. En dan zich akelig te laten maken door Dellwig, alleen omdat hij luid praatte en overtuigingen had, die zij niet deelde! De morgenstemming werkte sterk op haar in en zij beschouwde met verachting haar lus teloos ik van den vorigen avond dat ik, dat zoo lang wanhopig had zitten denken in plaats van naar bed te gaan. Die avond gesprekken met Delteug, bedacht zij, waren verkeerd. Hij kwam op uren, wanneer zij het minst in staat was zijn woordenrijkheid en zijn luide stem te verdragen; het vooruit zicht van zijn bezoek maakte haar reeds te voren prikkelbaar en verstoorde de volmaakte kalmte, die moest wonen in een huis, aan de liefde gewijd. Maar het was niet alleen Dellwig en de steenoven, die haar in een gedrukte stemming gebracht hadden; er was werkelijk twijfel bij haar opgekomen ten op zichte van haar drie nieuwe vriendinnen, twij fel omtrent de ontvankelijkheid van haar zielen, zoowel als aan het vermogen van die zielen liefde terug te kunnen geven. Op één verschrikkelijk oogenblik had zij er zelfs aan getwgfeld of zij wel een ziel hadden, maar tot dat punt gekomen, had zij haastig do kaars uitgeblazen, en tevens den twijfel uitgebluscht; zij had dien uitgedoofd onder haar beddelakens en was toen dadelijk in slaap gevallen, evenals alle gezonde jonge menschen doen. En nu, aan het begin van den nieuwen dag, nu alle booze voorgevoelens verdreven waren door den slaap, dacht zij rustig na over het gesprek, dat zrj den vorigen avond vóór het souper, gehad had met mevrouw von Treumann; want dat gesprek was de voornaamste oorzaak geweest van haar ge druktheid. Mevrouw von Treumann had haar een onwaarheid verteld, een in 't oog loo- pende en dwaze onwaarheid, iets geheel in strijd met de brieven, die zij ontvangen had, als reden van haar komst op Klein walde. Zij had gezegd, dat zij alleen gekomen was op aandrang van haar zoon; deze beschouwde Anna als een persoon, die men hulp moest verleenen. En Anna had zich gekwetst ge voeld en ongelukkig door de verachtelijk heid van deze leugen. Het was haar groote wensch spoedig door te dringen tot de ziel van haar vriendinnen, een lieflijke vertrouwe lijkheid te verkrijgen, waarin het onnoodig is het minste leugentje te gebruiken. En zoo weinig werd zij door mevrouw von Treu mann begrepen, dat zij een vriendschap, die levenslang- moest duren, begon met een on waarheid, die een kind niet zou hebben misleid. Maar, zie de uitwerking van 'den slaap en van een heerlijken Aprilmorgen. De ver achtelijkheid van do leugen deed Anna's hart treuren over de arme vrouw. Was een trots, die zijn wonden trachtte te bedekken met zulke treurig dunne lompen, niet diep be klagenswaardig? Met zulk een trots, geheel verkeerd van Anna's standpunt beschouwd, maar echt en pijnlijk genoeg voor do persoon zelf, moest de nood, die haar dwong Anna's aanbod aan te nemen, wreeder zijn dan de altijd wreede noodzakelijkheid gewoonlijk is. Terwijl zij zich aankleedde, treurde haar hart over haar, vriendin, en zrj voelde, dat de zwakheid,- die moest liegen, een zwakheid was, die groote behoefte had aan liefde. Want nie-: mand, zoo redeneerde zrj, zou ooit liegen,- wanneer hij er niet toe gedreven werd door vrees of leed. Als het haar dan gelukkiger en haar leven gemakkelijker, maakte, laat haar dan maar denken, dat Anna geloofde, dat zrj voor harentwille ge komen was. Wat deed het er toe? Niemand was volmaakt; en sommige menschen waren verwonderlijk gevoelig. Intusschen was het een prachtige dag en zij ging naar beneden met den veerkracb- tigen tred van de hoop. Zij had niets dan verblijdende gedachten; zij dacht, dat de heldere oppervlakte van dezen eersten «mor-, gen niet gerimpeld zou worden door wan-- trouwen of verkeerd begrijpen. Zij zouden elj kaar allen in de oogen kijken dien mor gen aan liet ontbijt, en daarin lezen een onderling bewustzijn van belangen, die men voortaan met elkaar zou deelen; van geluk,- dat men zou deelen; van een leven, dat men zou deelen het leven Van zusters vol .teederheid en toewijding. De hal-deur stond open en het huis was vol lentelucht; de lucht van uitbottende nieu we bladeren, van rottende oude bladeren, van vochtige aarde, dennenaalden, vochtig mos 'en moerasgrond. „0, welk een heer lijke, liefelijke morgen!" fluisterde Anna en zij liep naar buiten, do stoep op, met uitge strekte armen en opgeheven gezicht, alsof zij al de schoonheid rondom haar had willeb vatten en vast tegen zich aandrukken. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6