Haagsche Rechtbank. Ingezonden. Vragen en Antwoorden. FEUILLETON. Be Weldoenster. gunning to mogen hebben tot verkoop van steiken drank in het klein, in „Terminus" to Noordwrjk-aan-Zee, werd gewezen van do hand, wijl de Raad van toepassing achtte de .verordening van 4 April 1913. Naar aanleiding van een adres van de vier te Noordwijk werkende drankbestry- dersvereenigingen, werd conform het advies van B. en W. dit college gemachtigd, aan H. M. de Koningin het voorstel te doen, voor de volgende 5 jaren het maximum aan tal vergunningen vast te stellen (voor de gemeente Noordwijk) op den voet van 1 op de 350 inwoners. Tot heden was het 1 op de 250 inwoners. Aan mej. Timan, die gedurende een paar maanden gewaardeerde diensten verrichtte als volontair-onderwijzeres aan de openbare school, werd een gratificatie van f50 toe gekend. Intusschen werd zij aangesteld als tijdelijk onderwijzeres aan de o. 1. school te Noordwijk-aan-Zee. Naar aanleiding van een adres van V. .V. werd conform het voorstel van B. en W. besloten, met de gemeente Leiden een overeenkomst te treffen, betreffende het uitoefenen van een keuringsdienst van eet- en drinkwaren, gelijk aan den keurings dienst, door Leiden uitgeoefend in 1914. Deze keuringsdienst zal dan in werking tre den 1 Juli a.s. Omtrent de oprichting van e>en werkloos heidsfonds deelden B. en W. mede, dat ze ker vóór den komenden winter voorstellen den Baad zullen bereiken. De rooilijn voor Schieweg en Schiestraat werd conform het voorstel van B. en W. vastgesteld. De verordening op het heffen van hon denbelasting werd gewijzigd in dien zin, dat de invordering der gelden vergemakkelijkt wordt. De Baad besloot, op voorstel van B. en W., ook in 1915 geen kermis te houden. B. en "W. werden gemachtigd, de 200 mud tarwe, indertijd door de gemeente aan gekocht, weer 'te verkoopen voor een bil lijken prijs. Bij de rondvraag klaagde de heer C. .Wassenaar over de vervuiling* van de „Krocht," en informeerde de heer G. J. li v. d. Meer naar de plannen, die B. en en W. hebben omtrent de functie van haven meester. Door deze rechtbank werd nog behandeld do volgende zaak: Het valschelijk plaatsen van Merken op Vlecsck, te Lcidsehendam. Terecht stond Salomon N., 35 jaar, sla ger te Leidschendara, wien ten laste was ge legd, dat hg op versche stukken rundvleesch met blauwen inkt een stempel heeft gedrukt; met een onbeduidende uitzondering over eenkomende met het stempelmerk van het Openbaar Slachthuis te 's-Gravenhage, waar op voorkomt: Invoer 's-'Gravenkage, goedgekeurd. Beklaagde bekende. Eerst had hij een stem pel gehad, waarop zjjn eigen naam voorkwam1, en daarna op 5 Februari het bovenbedoeld stempel aangeschaft, waarmede in blauwe kleur het Haagsche goedkeuringsmerk op het vleesch had kunnen worden aangebracht. Reeds op 10 Februari werd dit merk bij lem in beslag genomen. Beklaagde zeide, da b hij er wel eens kleine stukjes vleesch mee stempelde. Het vleesch telkens halen van het Openbaar Slachthuis is wat lastig. Do president meende, dat hij het wel zou gedaan hebben om het keurloon nit te sparen. De rechtbank kende hem uit belas- tingovertreding.en als iemand, die er niet tegen opziet om voor eigen voordeel de wet te ontduiken. De president herinnerde er beklaagde tevens aan, dat in de winkels van Prins en Jansen in Den Haag groote stukken vleesch zijn aangetroffen en in beslag ge nomen, die van dit stempel waren voorzien. Beklaagde erkende dit, doch dit had hij gedaan, omdat de koelcellen aan het abat toir toen gesloten waren. - Rechter ir.r. Jellinghaus merkte beklaagde op, dat hij daarover bij den rechter van instructie niet had gesproken. Het eerst werd als deskundige gehoord W. Weermeyer, keurmeester aan het Open- baar Slachthuis, die het kleine verschil tufr» schen het valsche merk en het echte aangaf. Hg deelde mede, dat voor ingevoerd vleesch 1 et- per K.G. huurloon moet worden be taald. Op de vraag of beklaagde het vleesch zelf zou hebben gestempeld om aan de be taling van het keurloon te ontkomen, anfc- woorddo getuige, dat dit best mogelijk was. Rechter Jellinghaus sprak het vermoeden uit, dat het stempel een middel zou zijn om minderwaardig vleesch, dat op het Slacht huis geen keuringsmerk zou verkrijgen, voor gc-keurd aan den man te brengen. Op een vraag van den verdediger, mr. B. E. Asscher, te Amsterdam; hoe beklaagde bij de ambtenaren op het Slachthuis bekend stond, deelde de getuige mede, dat hij hem1 een jaar of zeven geleden eens bekeurd heeft voor het vervoer van ondeugdelijk vleesch. Overigens wist hij niets van hem; De vleeschhouwers Prins en Jansen, te 's-Gravenhage, die de met valsche stempel- merken voorziene z.g. vierendeelen hadden gekocht, verklaarden niet te hebben geweten, dat het merk valsch was vóór het' vleesch in beslag genomen werd. Zij hadden er den normalen prijs, fO.SO h f0.90 per K.G. voor betaald. Het vleescli^was, volgens hen, van gcede kwaliteit. Nadat de knecht van beklaagde nog was gehoerd, eischte de officier, de verontschul digingen van beklaagde verwerpend, vier m a a n d- e n gevangenisstraf Mr. Asscher drong in een uitvoerig, wel sprekend pleidooi op clementie aan. Beklaag de is dom en zwak en heeft zich, al wil hij het zelf niet zeggen, door een ander (den knecht) laten verleiden, zulk een merk aan te schaffen. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op Maandag 26 April. 1IOOGE RAAD. Dr. Retcau. De Plooge Raad verwierp het cassatie beroep van YV. J. Hage, alias dr. Retau, bankier te Rijswijk, tegen zijn veroorcDee- ling tot 3 jaar gevangenisstraf door het Haagscli Gerechtshof wegens de bekende „deskundige''-praktijken. RECHTBANK TE BREDA. Dc Micro-Chemie als Aanklaagster. Ten tijde der mobilisatie had de be hoeftige, bejaarde daglooner J". de Bie, uit Terheijden (N.-JBr.) ai wat hij bezat in een ijzeren kistje in den grond gestopt. Hierbij was onder meer 65 gulden aan zilvergeld. Den 10d)an Februari is dat kistje toe vallig opgegraven door den 64-jarigen grondwerker A. van den Berg, uit Terheij den, die zich de vorige week voor cle recht bank to Breda te veranwoorden had we gens diefstal van die bezittingen. Den kapitedn-apotheker J. E. H. van Waegeningh, uit Breda-, was in deze zaak een chemisch onderzoek opgedragen. De conclusies uit zijn rapport luidden: dat ae rooob kleurstof, waarmede de kant van het kistje bedekt is, bestaat uit een harslaag, welke bedeeld is met een zwaarspaat, dat met aniline-rood tot een zoogenaamd imi tatie-vermiljoen is verwerkt geworden. Een micro-chemisch onderzoek naar sporen van de rood© stof in het door Yan den Berg uitgegeven geld, deed in de holte der let ter E van het randschrift van een gulden een roode massa vindien, zoogenaamde lak- verf, die haar roode kleur dankt aan imi tatie-vermiljoen (zwaarspaat en aniJine- kleurstof). Het chemisch onderzoek bracht in deze beklaagdes schuld aan het licht. KANTONGERECHT TE LEIDEN. De Kantonrechter veroordeelde: Wepena straatschenderij Jac. do D., te Katwijk- ann-Zee. tot 7 5 of 3 d. Wegens lwrengoroeht A. J. V to Yoorschoten, tot M of 1 d. Wegen8 loopen op verboden grond, L. P., to Znndvoort, tot f 2 of 2 d. Wegens loopen op verboden prond, tweemaal gepleegd, Willi, v. d. B. Azn., te Noordvnjkerhout, tot 1 reemaal f 2 of tweemaal 2 d. Wegens loopen op verboden grond K. P.. to Zandvoort, tot f 1 of 1 d. Wegens dronkenschap A. R.. tot 7 2 of 2 d Willi, v. E., tot 7 3 of 3 d.W. v. E.. tot 3 of 3 d.Joh. Jac. B.. tot 7 1 of 1 d.Abr. T.. tot 7 2 of 2 d.: T. TT. v. d. v tot f 2 of 2 d P. M.. tot f 1 of 1 d.: P. J. v. H.. tot 7 3 of 3 d J. W. W.. tot 7 2 of 3 d.: W. F. v. d. S., tot M of 1 d.; JT. IJ... tot Tl of 1 d.: F. O. O., tot Tl of 1 d.: And. L., tot f 2 of 2 d.O. Th. H., tot T 3 of 5 d„ allen te Leiden. Wegens dronkenschap Willi. D. Wzn., te I Noordwij kerhout, tot 2 maal f 2 of 2 maal 2 d. I Wegens dronkenschap, viermaal gepleegd, P. G. Cl. It., zonder domicilie, tot 4 maal f 3 of 4 maal 3 d N Wegens dronkenschap Nic. H., te 's-Hage, tot Tl of 2 d.: Christ den H., lot T 2 of 2 d.; A. L-., tot f 1 of 1 d.; A. v. S. den B-, tot f 2 of 2 d.P. J.. tot Tl of 2 d.: II. v. W.. tot f 1 of 1 dtliahs zonder domicilie. Wegens op den onenboren wep een wapen bij zich hebben, Ger. Alb. B., te Leiden, tot f 2 <.f 1 maand tuchtschool. Wegens arbeid, strijdig met het I'l dc Arbeids wet 1911 bepaalde doen verrichten, Jac. v. d P., te Katwijk-aan-Zee, tot f 5 of 5 d. Wegens het niet doen bijhouden van hot scheepsjournaal, Jan K., tot T 5 of 3 d., Ie Katwijk- aan-Zee. Wegens varen.in llijnland's boezemwater, twaalf maal gcrpleogd. G. v. d. G., te Nieuwkoop, tot 12 maal 20 of 12 maal 5 d.; Joh. Corn, de K.. 14 maal gepleegd, te Warmond, tot 14 maal f 29 of 14 maal 5 d. T. S., te Amsterdam. 3 maal ge pleegd, tot. 3 maal f 30 of 3 maal 5 d.Alb. H. te Noordwijkcrliout, tienmaal gepleegd, tot 10 maal 7 20 of 10 maal 5 d. Wegens overtreding artt. 18, 22 en 29 van het Motor- en Riiwiclregl., P. jr.. tot 7 1 of 1 d. Wegens overtreding art. 20, 21 en 29 van het Motor- en Rijwielregl., Leend. J., tot 7 3 of 3 d. Wegens rij "en met een rijwiel zonder licht, Corr». Th. N. tot 7 1 of 1 d.; Tb. P'' O tot 7 2 of 2 d.. allen to Leiden; Aör. V te Voorschoten, t~t 7 3 of 2 d Corn. K. Wzn te Katwijk-aan- Zee, tot 7 2 of 2 d.Petr. v. 1?. te Woubrugge, tot 7 2 of 2 d. Wegens rijden met een handwagen zonder licht. Corn. T., tot 7 1 of 1 tl.; Jac. v. d. B tot 7 1 of 1 d.A. C. IItot 71 of 1 d. Wegens rijden mot een handkar op 2 wielen, zonder licht, Jac. Joh. B.. tot 7 1 of 1 d Wegens rijden met rijwiel zonder bel, Joh, K., tot 7 1 of 1 maand tuchtschool. Weeons rijden in verboden riohting. Jao Joh. W.. tot 7 1 of 1 d.Hend. S., tot 7 1 of 1 d., allen to Leidon. Wegens het zich bedienen van bonden zonder muilkorf. A. C.. te Noordwijk tot 7 1 of 1 d G. do L., to Oegstgeest, tot 7 1 of 1 d.; B. O., tot 7 1 of 1 d. Wegens rijden en dc klinkerbestrating met een rijwiel W. F. K., tot 7 1 of 1 d.Joh. Jac. v. d. S.. tot 7 1 of 1 d Hend. Bern. v. B., tot 7 1 of 1 d.; G. H. II.. tot 7 1 Of 1 d.; P. v. W tot 7 1 of 1 d.; Ger. V.. tot 7 1 of 1 cl. Wegens rijden mot een bakk. rswagen in verbo den richting E. v. V., tot 7 1 of 1 cl. Wegéns op den openbaren weg voetballen, A. L.. tot 7 0 50 of 1 maand tuchtschool. Wegens o- den openbaren weg een karpet uit kloppen. Job. Elis. P., huisvrouw van Z. N. G., tot f 0.50 of 1 d.M. Chr. v. d. K., huisvrouw van P. S.. tot 7 0.50 of 1 d. Wegeus ec-n rijwiel berijden door de Ketelboeter- stoeg. B. H. M. A. V.. tot f 1 of 1 d. Idem door de Watersteeg, Cath. H. Jac. de Y., tot 7 1 of 1 cl., allen to Leider-, Joh. Jae. v. S., 1o Warmond, tot 7 1 of 1 d.Corn. Jac. Z.. te Leiden, tot M of 1 d.; Th. H te Rijnsburg, tot 7 0.50 of 1 rand. tuchtschool. Wegens te Leiden op den openbaren weg een voetbal voortschoppen, Joh. Alioll. v. D., tot n oi M Wegens op den openharen weg wagens plaatsen, Corn, de Jt., tot 7 1 of 1 d., allen to Leiden. De kanton rechter sprak vrijL. T te Noord wijk, beklaagd van loopen op verboden grond. Huisnummers. Geachte Redacteur. Daar er altijd nog werkloosheid heerscht en bij narne onder de schilders, neeml ik! de vrijheid, om, door middel van Uw veel gelezen Dagblad, er op te wijzen, dat er, nog veel nuttig werk is te verrichten, voor al, wat betreft het nummeren van de huizen. Daarom vraag1 ik door middel van dit schrijven aan onzen geachten Gemeenteraad of deze nu eens vil of kan zorgen, gelijk dit in andere groote plaat-sen gebeurd, dat wij bezijden de pósten Yan de deur een flink nummer krijgen, want nu mag men wel een lantaarn bij zicli hebben, om een nummer te vinden. Hier staat een heel klein nummer op den bovendorpel van "het ko zijn, daar weer op den stijl, dan weer in de dagzij van den stijl, dan weer op bet kalf, zoodat men ook niet weet waar of me.n zoeken moet. Dat is verbazend lastig Voor ieder, maar vooral voor de post of voor koetsiers. Komt men bijvoorbeeld in ons naburig Haagje, dan kan men van de tram! af zien, welk nummer of men passeert. In de hoop, dat hier de aandacht aan geschonken mag worden, is veler inwoners verlangen. Mijn hartelijke dank voor verleende plaats ruimte. H. A. BUITEN LAND SCHE BERICHTEN. Piscine, in het Cendia-dal, is door een grooten brand totaal vernield. Het plaatsje bestond uit ongeveer 60 huizen. De oor zaak van den brand is onbekerd. Do schade is zeer belangrijk. Door een hevigen storm en wegens gebrek aan water was hc-D onmo gelijk het vuur te bestrijden. Uit Toronto wordt aan do „Times" gemeld, dat bij een dynamiet-ontploffing in de Hindoe-wijk van Vancouver een In- I dier is gedood en twee gekwetst. Zes en dertig huizon zijn door den schok geteis terd en er is in cïo Derde Avenue over oen grooten afstand nauwelijks een raam heel gebleven. Do leden van het genootschap, dat bekend staat als de Bela Singh Sihks verkeeren in angst. Onlangs is Ratkan Singh, een lid van het genootschap ver moord en enkele weken daarvoor had het genootschap een brief ontvangen met de bedreiging dat het uitgeroeid zou worden» De „Lck.-Anz." verneemt uit Insbruck dat to Riga aan het Gardameer brand is ontstaan in een petroleumpaikhuis, waarbij twee vrachtauto's, een houtstapel, een voorraad benzine, 12 vrachtwagens en een groote voorraad levensmiddelen zijn ver- bra-nd. Vlak bij den brand bevond rich een hoeveelheid dynamiet. Vijf artilleris ten sloegen een groot gat in den' muur van het brandende gebouw, kropen er door hoen en brachten de dynamiet in veilig heid. Zij bewaarden daardoor de stad voor vernieling. De oorzaak van den brand is onbekend. Twee dagen tevoren is eveneens op Ita- liaansch grondgebied, een militair levens- middelenmagazijn afgebrand. Voor het Londensehe politiegereoht van Oldstreet, werd een 10-jarige knaap gebracht, wegens het wegblijven van de school. Zijn naam was opgegeven als Alexander Abraham Preston. De knaap bleek van Poolsche ouders te zijn. Bij do verdaagde behandeling van deze zaak ver klaarde echter een schoolopziener, dat de knaap op rijn geboorte-certificaat anders heette, maar do inspecteur kon zijn naam niet uitspreken, evenmin vermocht de ma gistraat zulks. „Nog erger dan de naam der ingenomen stad in Galicië", zeidc hij. De knaap heettePrzczdrink. Te Lichtenberg, hebben twee leeuwen de vrouw van den bekenden dierentemmer. Haupt, die zich in hun kooi had begeven, aangevallen en deerlijk toegetakeld. Met de grootste moeite kon men het slachtoffer uit de kooi verwijderen. De vrouw had le vensgevaarlijke beetwonden aan het achter hoofd. De Berlijnsche politie zoekt een ge neesheer-misdadiger, die beurtelings onder de namen 'dr. Rode en dr. Adler sedert een paar jaar in Berlijn is werkzaam geweest en in zijn dokterspraktijk verschillende pa tiënten heeft bestolen. Zoo heeft hij een rijken patiënt in een electrisch bad gezet en hem onderwijl voor 11,000 mark aan juweelen bestolen. De naam dr. Adler is reeds gebleken valsch te zijn. Wel schijnt hij inderdaad den dokterstitel te bezitten. Waarschijnlijk kwam hij uit Weenen. Thans is hij voortvluchtig. To Berlijn is een oplichter in hechte nis genomen, die zich als militair genees heer, gemeente-ambtenaar of vertegenwoor diger van het Roode Kruis uitgaf en als zoo danig geld wist los te krijgen bij vrouwen van militairen. Hij had de brutaliteit zich af en toe in uniform te steken en het IJzeren Kruis te dragen. De oplichter bleek cc.n oude bekende van de justitie. Dezer "dagen is "Sir David Erskine af getreden als sergeant-at-arms van het En gelse hc Lagerhuis. Wij zouden dat kunnen ■vertalen met provoost-geweldenaar of zoo iets. Iïij is de dienaar van het Lagerhuis, zijn huishouder en de rustbewaarder. Als opvol ger1 van Erskine is benoemd vice-admiraaï Sir Colin Keppel. Aan den post is ver bonden een salaris van 1200 pd-st. en vrije woning in het Parlementsgebouw. De nalatenschap van lord Rothschild is gebleken, 2.500.000 pd.st. te bedragen, zegt do /Times." Tot executeurs werden aangewezen zijn weduwe, zijn zoon Natha- nial Charles Rothschild en zijn broeders Al fred Charles de Rothschild en Leopold de Rothschild. De oudste zoon Lionel Walter ontvangt een lijfrente van 5000 pd.st. en zijn weduwe ontvangt 100.000 pd.st., al zijn juweelen en persoonlijke sieraden, al zijn winkels van eetwaren, benevens zijn woning in de stad. Afzonderlijke beschikkingen werden ge maakt ten opzichte van zijn kunstverzame lingen. De zoon Nathamal Charles Rothschild ont vangt het aandeel van zijn vader in de zaken der firma N. M. Rothschild Sons. Aan de erfgenamen wordt overgelaten, naai- hun inrichten giften of pensioenen aan bedienden of employe's te schenken. Voorts werd vermaakt 5000 pd.st. aan zijn broeders Alfred en Leopold, 5000 pd.st; aan elk der kinderen van zijn zoon Nathac nial Charles en aan zijn dochter Mrs. Beh* rens 150.000 pd.st* Vraag: Kunt u mij ook zeggen wati de kortste weg is per fiets naar Hilversum} van uit Lisso en hoeveel K.M.? Antwoord: Lisse, Leimuiden, Kudel-t staart, Uithoorn, Vinkeveen, Baambrugge, Loenerslcot, Vreeland, Kortenhoef, 's-Sra,- veland, Hilversum. 54.4 K.M. V raag: Zou u mij den kortsten weg pen fiets naar Vrijenban bij Delft kunnen mede* dcelen en hoe groot de. afstand is? Antwoord: Leiden, Voorschoten, Meur,] Voorburg, Hoornbrug, Delft, Vrijenban. 21! K.M. Vraag: Heeft een patroon 't recht, een arbeider, die voor een vol jaar gehuurd is en per week wordt uitbetaald, met 6 we- j ken, zonder 'bepaald© reden, den dienst op to zeggen? Do inhuring geschiedt zonder:1 schriftelijk contract. Antwoord: 'Indien hij voor een vol jaar gehuurd is, kan do patroon hem niet tusschentijds opzeggen, doch het gebruik zal in uw geval vermoedelijk meebrengen, dat dit.wei mag, en clan is de patroon wel in zijn recht. Redenen voor do opzegging behoeft hij niet op te geven. Beoordeel de zaak nu zelf. Vraag: Daar wij broers zijn en bij het overlijden onzer ouders erfgenamen van. hun nalatenschap, zou nu een broer het recht hebben orii beslag op de nalatenschap van cTe ouders te leggen met het gezegdo dat hij geld te vorderen heeft van zijn ouders, doch dit niet zoo is? Antwoord: Beslag leggen gaat zoo maar niet. Als uw broer geen bewijsstuk ken heeft, zal hij niets kunnen beginnen. Vraag: Ik heb een testament laten maken, waarin ik twee gestichten legaten vermaakt heb. Kan ik nu tegen geringo ver goeding dezo er uit laten schrappen, zon der een nieuwe te laten maken? Antwoord: Neen, gij behoort een nieuw testament te maken en dat is ook het veiligste. Vraag: Mijn dochter is dienstbode. Nu 'gaat de familie, waar zij in dienst is, naar,' het buitenland. Mevrouw heeft met 6 weken haar den dienst opgezegd. Maar nu is de familie in plaats van Mei met April weg gegaan. Daardoor is de opzeggingstermijn maar 14 dagen. Heeft nu mijn dochter recht op kostgeld en loon van de maand April? Antwoord: Ja. Vraag: Ik heb 1 September een dienst bode gekregen en heb haar vijf gulden gods penning gegeven. Zij is 1 April uit haar betrekking gegaan, heeft zrj nu recht om! dio 5 gulden to houden of heb ik het recht onr dio van haar huur af te houden?. Antwoord: Do dienstbode mag den godspenning behouden. Vraag: Sinds eenige jaren ben ik bij mijn patroon werkzaam. Ik heb toen een contract geteekend van weerszijden een week te voren opzeggen en verder alles aan te zuiveren voer ik vertrekken kan. Als ik nu. na 's Zaterdags mijn geld ontvangen te hebben, niet meer bij mijn patroon terug, wil komen, zou men mij 'daarvoor kunnen vervolgen? Ik heb eenig voorschot in geld gehad. Antwo ord: Ja, natuurlijk. Vraag: Eenige dagen .voor de mobi lisatie verkocht ik aan iemand een rijwiel op kcophuurcontract met maandelijksche be taling. Doch daar die persoon onder dö wapenen geroepen werd, bleef betaling ach terwege. Nu wenschte ik echter betaling of mijn rijwiel terug. Kan ik zulks gerech telijk eischen? "Antwoord: Natuurlijk kunt gij uw rechten handhaven. Gij zult echter verstandig doen eerst eens te onderzoeken of het on wil cf onmacht is bij den schuldenaar. Men mag bovendien tegenover een soldaat, op wien thans zulk een zware taak rust, wel wat mild zijn. 63) „Als u het mij wil toestaan, wilde ik prinses Ludwig nog even begroeten, voor dat ik heenga," zei hij, in de hoop haar later nog eens weer te zien. „Halia! had Ik geen gelijk?" zei ze glim lachend, ,,u Wilt bepaald de nieuwe huisge- nooten eens zien. Hoe kan een man zoo nieuwsgierig zijn? ik zeg u toch maar goe den avond, want ik zal eeuwen met mijn heer Dell wig moeten praten en ik zal u niet weerzien." Zij gaven elkaar de hand in zij trad do eetkamer binnen. Dellwig ging op zij en liet haar met diepen eer bied passeer en. Maar zij draaide zich om, want ze wilde iets tegen hem zeggen, toen hij 'de deur dicht deed, en Axe! merkte de uitdrukking op van haar gezicht, een ont zettend e verveling en een diep wantrouwen van zichzelf. Iirj trad de andere kamer bin nen 'met een gezicht zóó streng en zóó vast beraden als men niet van hem gewend was. Dellwig ging dien avond vreeselijk ont stemd naar huis. „Die jonge man," zeide hij tot zijn vrouw, terwijl hrji zijn hoed en jas op een stoel wierp en zichzelf op een sofa, „begint zich al meer en meer met onze zaken te bemoeien." „Die Lohm?" vroeg zij en z|j rolde baar werk op, om zijn avonddrank te halen. „Ik had do freule er bijna toe gekregen haar toestemming te geven tot den steen oven. Zij was heel verstandig en ging do ■kamer uit om het ontwerp te halen, dat ik gemaakt had. Toen onfcmoetèe zij hem hg hangt hier altjjd oaun „En wat toen?" vroeg Frau Dellwig nieuwsgierig. „Bah! dat vromven-gouvernement te fnoeten bidden en smeeken om de minste concessie het staat een eerlijk man tegen." „Wil zij er niet in toestemmen?" „Zij kwam terug, zoo stijfhoofdig als een muilezel. Ik moet met alles van voren af aan beginnen." „Wil zij er niet in toestemmen?" „Zo zei, dat Lohm1 het terrein zou on derzoeken en haar raden." „Aber so was!" riep mevrouw Dellwig rood van kwaadheid. „Haar raden? Heb j© niet gezegd, dat jij. haar raadgever was?" „Daar kan je zeker van zijn. Ik heb haar duidelijk 'genoeg gezegd, zou ik denken, dat Lohm hier niets te zeggen heeft en dat haar oom altijd naar mij geluisterd had. Zij zat tegenover mij zonder een woord te zeggen, zooals zij gewoonlijk doet, zon der 'mij aah te zien zelfs - ik wèet nooit zeker, of zij wel luistert." „En toen?" i J „Ik heb haar 'eindelijk gevraagd, of rij haar vertrouwen in mij had verloren." „En toen?" „Ze zei, oh nein, met haar geaffecteerde, buitenlandsche uitspraak met een stem; die evengoed beteekenen kon oh ja." En met groote bitterheid bootste hij Anna's manier van Duitsch spreken na. „Let op mijn woor den. vrouw, ze is zoo week afe was met al haar stijfhoofdigheid en wie liet laatst spreekt haalt haar altijd over." „Dan moet jij die laatste spreker wezen." „Als die verwaande Lohm er niet bij was, die indringerige ezel, die onvergelijke lijke rhinoceros ;,Hij wil met haar trouwen, 'dat spreekt yanzeli." „Als hij met haar trouwt" Dellwig zweeg plotseling en staarde somber naar zijn berc.cdderde laarzen. „Als hij met haar trouwt" herhaalde zijn vrouw, maar zij bleef ook eensklaps steken. Zij wisten beiden maar al te wel wat er gebeuren zou, wanneer hij met haar trouwde. Het bouu7en van dien steenoven was een punt van eer gewmrden voor de Dellwigs. Zoodra Anna gekomen was, hadden hun vrienden, de pachters en inspecteurs uit de buurt, hen gelukgewenscht met hun vol ledige emancipatie, met hun bevrijding van alle gezag; want het sprak vanzelf, dat een jong, onwetend meisje de administra tie van haar landgoed geheel zou toever trouwen aan haar inspecteur, en liaar eigen werkzaamheden bepalen, zooals een dame vai hooge afkomst betaamt, tot het be taler der rekeningen. Dellwig had er niet aan getwijfeld, dat dit zoo wezen zou, en had luide en voort durend gebluft op de verschillende plan nen, die hij gemaakt had en ten uitvoer zou brengen. Het landgoed, waarover lig nu feitelijk de baas was, moest beroemd wor den in de geheele provincie; men zou zijn ondernemingsgeest en den omvang van zijn hervormingen roemen. De steenoven was een lang gekoesterd© wensch. Zijn oudste vriend en mededinger; de hoofdinspecteur van een landgoed aan den anderen kant van Straalsond, had een steenoven en had hem voortdurend geanimeerd er ook een te bouwen; maar 'de oude Joachim, die zich' geen illusies maakte omtrent de hoedanig heid van zijn klei en er geenszins de man naar w'as 'zich te Jaten bepraten en iets te gelooven wat hij met zijn eigen oogen jjezien hat^ _wou er met van hoor en en Dellwig begreep, dat hij niets vermocht tegen die openlijke weigering. De vriend, triomf eer c-nd o met zijn eigen steenoven en met zijn meer plooibaren meester, plaagde •hem, stootte hem aan op ae Zontfagsbi]- bijeeiikoir.sten en praatte van afhankelijk heid, van gehoorzaamheid en beperkte macht. Zulke vrienden zijn moeilijk met kalmte te verdragen; en Dellwig, en zijn vrouw nog minder, waren de laatste maanden haast met in staat 'geweest het woord steen te hoor en uitspreken in hun tegenwoordigheid. Toen Anna op het tooneei verscheen, zoo jong, zoo uitheemscli en zoo in 't oog loopend dwaas, had Dellwig, die nu zeker was van zrjn succes, op den eersten Zondagavond den beste aan zijn vriend verteld, dat de steenoven nu nóg maar een kwestie van maken wras. Altijd een bluffer, hg kon niet nalaten een weinig te vroeg te bluffen. Daarenboven hij wras er bijna zeker van; en do vriend had het ook als zeker be- schcuivo, toen hij hoorde van de jonge meesteres, die hen wachtte, dat de oven zoo goed als gebouwd was. Dat was in Maart geweest. En nu was het einde 'April en liederen Zondag infor meerde de vriend, wanneer men aan het bouiven beginnen zou, en lederen Zondag vertelde Dellwig, dat men beginnen zou, a!s do dagen wat langer werden. De dagen waren langer geworden, zouden over enkele weken (Op hun allerlangst zijn, zooals de vriend herhaalde malen betuigde, en nog was er niets geschied. Voor de veie men- schen, die er met om geven wrat hun buren vain hen denken, zullen de folteringen van de beide Dellwigs,. om1 hun met ge bouwden steenoven, onbegrijpelijk zijn. En toch waren dio folteringen zóó hevig, dat ïn de zwakke oogen blikken, die qnmiddei-_ lijk aan de maaltijden voorafgaan, zij 'beiden' een gevoel hadden :ot het ook beter zou zijn Kleinwalde te verlaten, ,dan ze te blijven verduren; vóór het middagmaal ot gedurende' slapelooze nachten, was Frau Dellwig zelfs overtuigd, dat het nog beter was dadelijk te sterven. De goede meemng van hun buren of liever de afgunst van hun bu ren was do adem1 zelf, die in huu neus gaten blies. In hun kring moesten zij do eersten zijn, onbetwist de gelukkigsten, do verstandigstenzrj, die het best at waren, ledero minder machtige positie zou niet to verdragen wezen. En s,edert Anna's komst was het een opeenvolging van vernederingen. Eerst het diner aan de Manskop, waar zij met bg gevraagd 'waren Frau Dellwig* gloeide ever haar geheele lichaam, als zy" dacht aan do Zpudagbijeenkomst, die daarop vclgde; toen- de vernieuwingen van het Schloss zonder om raad of hulp gevraagd, te zijn; toen de menigvuldige samenkom sten met den predikant, die hem geheel uit zijn positio rukten, het vertrouwen, dat in' hem werd gesteld, de bespottelijke eerbied, hem bewezen, zijn inwijding in het onzin nige Iieïdadigheidsplan; en nu, het ergsto van ialles, 'do stijfhoofdigheid 'ten opzichte van 'den steenoven. Het begon duidelijk! to worden, dat zij aardig op weg waren be klaagd te worden door hun buren. Be klaagd! Afschuwelijke gedachte. Het voor naamste in het Jeven was "in een toestand te wezen, dat men anderen "beklagen 'kan. Maar zelf beklaagd to wor'denf D, dneweff verwenschte dwaasheid van den ouden Joachim, Kleinwnldo aan een vrouw na te laten! (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6