Nedsriant) en lie Oorlog. jf-Hnsclagg SO April. □Tweede jBlad. A0 1315. Ö1T ONS LAND. Uit de Omstreken. X UIT ONZE STAD. ONTSPANNING EN ONTWIKKELING PER GEMOBILISEERDEN. De Commissie tot Ontspanning en Ont wikkeling cler Gemobiliseerden alhier ver zoekt ons het volgende op te nemen De Buiten-Sociëteit „Amicitia", haar gedurende langen tijd welwillend afge staan, kan onmogelijk langer voor ont spanningslokaal worden beschikbaar ge steld. Een adres der manschappen zeiven, om to mogen blijven, in enkele dagen tijds met meer dan C00 handteekeningen voor zien, bewijst op hoe grooten prijs zij hun Eigen Thuis" stelden. De Commissie kan gratis de beschikking krijgen over een ander geschikt lokaal met fraaien, grooten tuin. Echter zijn aan de exploitatie onkosten verbonden. Voor een deficit, dat, trots veler milde gaven, reeds is ontstaan, en voor nieuwe werkzaamheden, waarvoor de Commissie plannen heeft ontworpen, is er voorts nog geld noodig. In het belang onzer soldaten vraagt zij do burgerij haar nog eens bij to springen. Daartoe zullen de zer dagen lijsten worden aangeboden. De Commissie bestaat uit de heeren prof. dr. L. Knappert, voorzitterïl. Of- ferhaus, secretaris; mr. J. C. v. d. Lip, penningmeesterprof. dr. L. van Itallie, mevr. W. v. ItallieVan EmbdenC. F. H. Dumont; mr. H. W. C. J. de Jong; dr. W. P. JorissenF. Leers, en mr. Ph. B. Libourel. COLLECTE DUBBELTJE OF CENT. Deze collecte, ten bate van het Steun comité, zal ditmaal niet op Woensdag, maar a.s. Zaterdag gehouden worden, om dat Woensdag, morgen, de Emma-bloem wordt verkocht. x vijandig gezind, en do hier inwonende Duitschers staan daar machteloos tegen over. Niets is daarom begrijpelijker dan het verlangen naar een Duitsch blad. Niet dat wij de openbare meening willen be strijden en deze ten gunste der Duitschers willen veranderen. De bescheiden om vang van ons periodiek en de omstandig heid, dat het niet in de Kollandsche taal verschijnt, bewijzen, dat wij onze meening niet willen opdringen bij het groot-e pu bliek. Maar tegenover ons zelf en de en kelen, die het geloof- aan het Duitsche volk niet verloren hebben, zijn wij ver plicht ons niet alles to laten aanleunen, wat tegenwoordig over de Duitschers ge schreven wordt. ,,Wij zouden ons tot medeplichtigen ma ken als wij langer zwegen. De gastvrij heid, welke wij hjer genieten, legt ons niettemin terughouding op. Daar echter de Hollandsche en Engelsche kranten dag in dag uit haar. kolommen openen voor tcndenzberichten, gelooven wij als gasten van een nmtraal land het recht te heb ben, eveneens onze stem te mogen ver heffen, om ons volk op streng zakelij ke wijze natuurlijk tegen de aanvallen der pers tc verdedigen. ,,Cïeen Hollander, die het met de neu traliteit oprecht meent, zal ons dit recht ontzeggen" OPROEPING VAN DUITSCHERS. Het Duitsche consulaat publiceert een bekendmaking, waarbij alle zich in het buitenland in Europa bevindende, voor den dienst geschikte landstormplichtigen, die in 1915 hun 20e tot hun 35c jaar heb ben volbracht, en voorts alle andero voor den dienst geschikte weerplichtigen (Mi- lit&rpflichtige, Beurlaubtenstancl, Ersats- reserve, Marine-Ersatzreserve, ausgebilde- ter Landsturm) worden bevolen: onmid dellijk naar Duitschland terug te koeren en zich te melden bij het eerste ,,Bczirks- kommando", dat zij bereiken. Van den terugkeer zijn uitgezonderd de weerplichtigen, die door het departement van oorlog en de beroepscon.sulaten ook na 1 April wegens burgerlijke betrekkin gen daarvan zijn vrijgesteld. EEN VERKLARING DER DUITSCHE REGEERING. De Duitsche regeering heeft uit eigen beweging aan den Nederlandschen gezant een verklaring van de volgende strekking gedaanNoch bij haar, noch big de Duitsche marine heeft, zooals vanzelf spreekt, eenige bedoeling bestaan, dat een aanval op een Nederlandsch schip zou worden gedaan. Men -..eemt niettemin de mogelijkheid aan, dat ten gevolge van een ongelukkig toeval de Katwijk" door een Duitsche onderzeeboot is in den grond geboord. Aanstonds na het bekend wor den van het gebeurde Is door de Duitsche regeering een onderzoek bevolen, en zij verzoekt aan die van Nederland, mede- deeling te doen van de door deze ontvan gen officieelc rapporten betreffende de feiten, die aanwijzingen kunnen opleveren. Indien het onderzoek uitwijst, dat de Katwijk" door een Duitsche duikboot is in den grond geboord, dan zal de Duitsche regeering niet aarzelen haar le vendig leedwezen te betuigen en volledige schadeloosstelling toe ie zeggen. DE DUITSCHERS IN NEDERLANDSCH-INDIE. Wij lezen in ,,De Tijd" Op den geboortedag van den Duitsehen Keizer is te Batavia het eerste nummer verschenen van een Duitsch maandblad, ,,Die Deutsche Wacht". Het blad is het orgaan van Duitschers, Oostenrijkers en Hongaren van N ederl and sch-Indië, die zich bij de stichting tevens hebben veree- nigd tot een Duitsehen bond. In liet eerste nummer worden de rede nen ontvouwd, welke tot de stichting van dit nieuwe Duitsche tijdschrift in het Oos ten bijdroegen Wij Duitschers, die in dit land wonen, hielden tot dusverre een Duits h orgaan in Nederlandsch-Indië voor overbodig, wijl wij de Hollandsche kranten als de onze beschouwden. Wij leefden niet alleen bij, doch ook met de Hollandershun zorgen waren onze zorgen en hun successen ver vulden ook ons met trots. ,,In deze innige verbroedering tussclien Uuitschers en Hollanders heeft nu de ruwe adem van den oorlog geblazen. Omstan digheden, die sterker zijn dan onze goede wil, hebben ons Duitsche denken en voe len in tegenspraak gebracht met de ge drukte openbare meening van Neder- landsch-Indaö. Wat de Hollandsche pers heden ten dage schrijft in Nederlandsch- Indiö zijn niet onze gedachten, en wat zij van den gang der gebeurtenissen in Euro pa wenscht en hoopt, staat niet onze wen- schen en hoop in tegenspraak. De Hol landsche pers is voor 't grootste deel niet meer neutraal, doch aan de Duitschers UITVOER VAN WOLLEN KLEEDEREN NAAR DE KOLONIËN. De Vereeniging van Confecticfabrikanten was tot heden in do veronderstelling dat het uitvoerverbod van uit wol vervaardigde klee- dingstukkeri niet van toepassing was op ver voer van uit. Nederland naar de koloniën. Haar is thans evenwel gebleken, dat deze opvatting niet dcor de douaneambtenaren wordt gedeeld. Mocht dit onverhoopt ook do meening zijn van den Min. van Koloniën, dan verzoekt zij dringend to willen bevorderen, dat be doeld uitvoerverbod in het vervolg niet meer van toepassing is op vervoer naar de ko loniën. Dioor het volgen van een dergelijke ge dragslijn kan meer werk worden gegeven aan NederlancSsche arbeiders, w ijl van uit Indië orders voor genoemde wollen goede ren inkomen, die anders in liet buitenland plegen te worden geplaatst. PASrCORTEN VOOR DUITSCIILAXD. De Minister van Staat, Minister van Bin- neniandsclve Zaken, heeft aan de Commis sarissen der Koningin in de provinciën de volgende mededeeling betreffende paspoor ten voor Duitschland gericht. Naar de Minister van Buitenlandsche Za ken verneemt, moeten door de Duitsche posten aan de Nederlandsche grens herhaal delijk personen worden teruggewezen, die zich naar Duitschland willen begeven, maar blijkbaar uit onkunde niet zijn voorzien van een buitenlandsch paspoort niet de vereischte verklaringen en het visum van een Duit sehen consulairen ambtenaar. In verband hiermede verzoekt de Minister de burgemeesters uit te noodigen door aan plakking te doen bekend maken, .wat voor het reizen naar Duitschland wordt vereischt, n.l.: een buitenlandsch paspoort met photo grafie van den rechthebbende, benevens zijn handteekening geplaatst onder de photografie en do verklaring van den burgemeester, dat de op het paspoort geplakte photografie inderdaad die van do in het paspoort ge noemde persoon is en dat deze het stuk eigenhandig heeft onderteekend; ten slotte meet het paspoort aan den bevoegden Duit sehen consulairen ambtenaar ter viseering worden voorgelegd. DE CIRCULAIRE VAX MINISTER POSTHÜMA. Naar het Haagsche Correspondentiebu reau uit de beste bron verneemt, heeft de minister van Landbouw, Nijverheid en Han del den inhoud van de circulaire van den 20en Maart inzake de verschaffing van le vensmiddelen van Rijkswege aan on- en minvermogenden, alvorens hij tot publicatie daarvan besloot, besproken met zijn ambt- gen ot-en. Naar aanleiding van de bekende circulaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, is door het gemeentebestuur van Zaandam geantwoord1, dat de toestand der gemeentefinanciën het volstrek onmogelijk maakt de kosten, voortvloeiende uit d© be schikbaarstelling van levensmiddelen voor rekening der gemeente to nemen. B. en W. van Zaandam achten het boven dien ook boter, dat het Rijk die kosten voor zijn rekening noemt, omdat de hier bcdocldo voorziening niet van plaatselijk, maar van algemeen belang is, die naar het oordeel van dat college ten goede zou moeten komen aan alle ingezetenen van het Rijk, voor zoover zij wenschcn er van te genieten, te meer, omdat een juiste uitvoering van het begrip on- on minvermogend in de practïjk nood wendig op allerlei moeilijkheden moet stui ten in verband met de verschillende provin ciale en plaatselijke toestanden. STEENKOLEN UIT DUITSCHLAND. De aanvoer van steenkolen uit Duitsch land langs Delfzijl, neemt weder toe, niet alleen wat betreft de hoeveelheid, doch ook de kwaliteit wordt beter. Tot dusver "werden do kelen in Emden door do marine-autori teiten gekeurd. Werden de kolen niet voor de marine geschikt geacht, dan werden zo voor den uitvoer toegelaten. Gisteren kwa men hier evenwel van Herne drie schep-ea pen binnen met betere soort, terwijl nog twee groot© geladen lichters in Emden voor vertrek gereed liggen, bestemd voor Gro ningen. BEMIDDELINGSBUREAU VOOR VLUCHTELINGEN. To Parijs is in de Avenue de l'Opéra 27, onder leiding varn den heer Jules Sigfried, een inlichtingsburcau gevestigd voor Bel gische families, die door den oorlog van elkaar zrjn geraakt Het bureau, dat voeling houdt met ver schillende vluchtelingen-comité's in Engeland, Zwitserland en Nederland, heeft in do eerste maand van zrjn bestaan 29,000 op sporingen gedaa-n, waarvan 2700 met suc ces werden bekroond. GEEN VERLOF NAAR FRANKRIJK. In een legerorder deelt de opperbevelheb ber van land- en zeemacht het volgende mede: Ingevolge aanschrijving van den Minister van oorlog, d.d. 18 April j.l., Hide afd. No. 117, wordt bepaald, dat tot nader order aan militairen geen verloven naar Frank rijk zullen werden verleend, en zulks in ver band met de moeilijkheden, welke een reis daarheen kan opleveren. 400 M1LLIOEN STEENEN VOOR FRANKRIJK. Naar de „T. C." verneemt heeft de Fransche regeering op verschillende fabrie ken langs de Waal 400 mil li oen st oenen aangekocht, dadelijk na den oorlog a con tant te leveren. UITVOERVERBOD. Bij Kon. Besl. van 19 April is met in gang van 19 April verboden de uitvoer van ruwe phosphaten. MEEL- EN BROODPRIJZEN. Het bestuur aan het Haarlemsche Steun comité heeft aan den burgemeester in zake de verstrekking van goedkoope levensmid delen meegedeeld, dat z.i. om de bekende redenen die verstrekking te veel moeilijk heden zal opleveren en dat veel meer zou 'bereikt worden wanneer de Regeering het rdeel) tegen veel lager prijs beschikbaar stelde voor allen, waardoor de broodprijzen zouden dalen. HET GETORPEDEERDE GRIEKSCHE SCHIP. Verschillende leden der bemanning van het Zaterdagmiddag door een onderzeeër getorpedeerde Grieksche stoomschip Ellis Pontos" hebben verklaringen afgelegd voor den Griekschen consul, den heer Ruyter, die uit Amsterdam naar VJtssingen was vertrokken. Bovendien heeft dc Nederlandsclie loods, dien het schip aan boord had, de heer Schol, een verklaring afgelegd aan een der marine-autoriteiten te Vlissingen. Het getorpedeerde schip voerde aan bei de boorden den naam „Greece", terwijl dc natievlag op de boorden geschilderd avas. Bovendien avoei die vlag van den vlag- gestok. Het torpedeeren geschiedde te 4 uur Za terdagnamiddag. N EDERLANPER IN DUITSCHLAND AANGEHOUDEN. Een Arhcmmer, de heer A., is tijdens oen arerblijf in Keulen aangehouden. De re den dezer aanhouding is bij zijn familie niet bekend. Vermoedt wordt, dat deze in verband staat met door genoemden heer eenige malen in België gemaakte reizen, tijdens den oorlog. P AARDEN-SMOKKELARIJ. Een militaire patrouillo heeft in een der bosschen onder 's-Heerenberg, vier paar den, welke men de grens trachtte' over te smokkelen in beslaggenomen. Een der ge leiders, een zekere A. uit Beek, word ge arresteerd. De anderen ontkwamen. KON. NAT. STEUNCOMITÉ. Volgens de 34sto lijst was van 410 April bij den penningmeester van het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité 1914 inge komen 20,301.28», totaal met do vorige lijst ƒ2,004,760,21. Onder de giften vinden wij o.a. vermeld ƒ253.21 van de Vereeni ging van Christelijke Onderwijzeressen) in Nederland onze overzeesehe bezittingen, 1000 van het Steuncomité te Paramaribo, 10,000, 2de g'i£t,^van de Mij. tot Expï. van Limburgsche Steenkolenmijnen en 288.70 van de Loodsen Vereeniging Nederland. TARIEVEN VOOR MILITAIR- VERVOER. Gedurende den tijd dat het leger gemo biliseerd is, zijn do voorschriften en tarie ven voor het militair vervoer per spoor, tram en stoomboot van toepassing op de bij hot leger dienstdoende personen, die on derworpen zijn aan de militaire wetten en reglementen en in uniform gekleed. Do hicrvoTen bedoelde personen bene den den rang van onderofficier, die een militair of burger plaatsbewijs tegen da delijke betaling verlangen, moeten evenals die overige mindere militairen, bij het koo- pen en bij het controleeren van dat bewijs, een verlofpas of marsc-horder vertoonen. NEDERLANDSCH SCHIP OP EEN MIJN GRSTOOTEX. Een vischtreiler bracht te Grimsby den kapitein en de bemanning aan van het Nederlandsche stoomschip „Olanda", van Scaham naar Rotterdam, dat Zondagmor gen op een mijn stiet, waardoor het schip o nasloeg. Dc bemanning kon haar uitrusting red den, en in do booten gaan j in den namid dag ontmoetten dezen den treiler. Do „Olanda" is een schip van 2138 ton, gebouwd in 1899 en behoort aan de Stoom vaartmaatschappij Ned. Lloyd to Rotter dam. OORLOG S-ZEE-ONGEV ALLEN WET. De heer Spiekman heeft een tweetal amendementen voorgesteld. Het komt hem onbegrijpelijk en niet te verdedigen voor, dat, waar in do toelich ting tot het wetsontwerp werd te kennen gegeven, dat aan do na te laten betrekkin gen van do zeelieden, dio bij ongevallen, als in dit wetsontwerp bedoeld, om het le ven mochten komen, dezelfd© rechten zou den avorden toegekend als zulks het geval is in de Ongevallenwet 1901 voor do arbei ders, dio krachtens genoemd© wet verze kerd zijn, daarvan wordt afgeweken voor wat aangaat do oudiers, grootouders of schoonouders, ingeval de overledene hun kostwinner mocht zijn. Indien dezen van de aanspraak op schadeloosstelling worden uitgesloten, zal z. i. de bedoeling der wet voor een groot deel worden gemist, omdat de groote meerderheid van de zeevaren den ongehnwden kostwinner is. Dat opne ming dezer bepalingen, gelijk in de Memo rie aran Antwoord wordt gezegd, verhoo ging der premie zal veroorzaken, mag toch zegt dé heer Spiekman waar het doel der avet toch mede moet zijnde na te laten betrekkingen tegen gebrek te be hoeden, geen reden zijn, de hicrboedelde ernstige leemte in de wet te laten. Het eerstbedoelde amendement strekt nu om hierin te voorzien. De amorstcller avil den ouders of bij ont stentenis van dezen den grootouders van den overledene, indien deze hun kostwin ner was, recht gearen op een uitkeering, bedragende zooveel als hij in den regel tot hun levensonderhoud bijdroeg, doch niet meer dan dertig procent van zijn dagloon en wel tot den dood van den langstlca-en- de en den schoonouders van den overle dene, indien deze liun kostwinner was, op een uitkeering, bedragende zooveel als hij in den regel tot hun levensonderhoud bij droeg, doch niet meer dan dertig procent van zijn dagloon, en wel tot den dood van den langstlevende met bepaling dat het recht a'oor de schoonouders op een uitkee ring eveneens ophoudt in de gevallen, be doeld sub 1 en 2 van art. 377 van het Bur gerlijk Wetboek. Het tweede amendement strekt om na het tweede lid van art. 2 in te voegen een nieuw lid, luidende „Indien de in heb tweede lid bedoelde vrouw is de vrouw met wie de getroffende ten tijde van het ongeval gehuwd avas, een huwelijk aangaat, ontvangt zij een bedrag ineens van tweemaal een jaarlijksche uit keering. Het is den lieer Spiekman niet duide lijk waarom doze z.i. belangrijke bepaling, indertijd opgenomen in de Ongea'allenwet, om althans het mogelijke te doen, lvst in concubinaat leven van weduwen to a'oorko- raeri, in deze wet. zou moeten avorden ge mist. Immers, er is zegt hij waar er, na ar verhouding, door doze wet veel meer ongevallen met doodelijkon afloop worden voorzien dan bij de inaoering der Ongeval lenwet 1901, en dus naar afhouding hier het aantal aveduwen veel talrijker zal zijn, hier des te meer reden, deze bepaling op te nemen. Bekendheid met het leven en do a*erhoudingen in de kringen der zeelieden moet er too nopen deze bepaling op tc ne men, volgens den voorsteller. Nicuavc Narcissen. Op do a'aktentoonsteliing afan nieuwe narcissen, welke in het gebouw St.-Bavo te Haarlem wordt gehouden door dc Alg. vereen, a-oor Bloembollencultuur, zijn de a-olgende onderscheidingen toegekend: Verguld-zilveren medailleE. H. Kr dage Zn., te Harem; zilveren medaille: E. van Deursen, Sassenheim; J. Kouwenho- a-cn, Warmond en Waarnaar Co., te Sassenheim; getuigschrift- van verdienste: de firma G'. G. van Tubergen Jr. (vier), N.Y. voorheen Gebr. De Graaff, Leiden, en P. a an Deursen, Sassenheim. NOORD WIJK. De afd No'orchvijk van den Ned. Bond a\ Vrouwenkiesrecht hield gister avond haar jaarvergadering in het „Hof van Holland". Mevr. Berkemcier-Rüavcns, presidente der afd., opende de vergadering met een welkomstwoord aan de aanwezigen, avaar- na door de secretaresse, mcj. M. Zwart, de notulen werden gelezen en het jaar verslag uitgebracht. Uit dit laatste bleek, dat de afd. in het begin van het vereenigingsjaar 29 leder telde, en door bedanken van 4, cn toctre ding van eveneens 4 personen, stationair avas gebleven. Herinnerd overd voorts aan de-a. gozelli- gon a\rond, die georganiseerd avas, en aan den propaganda-avond met een lezing van mej. Staats. De rekening oa-cr 1914/15 sloot met oen voordeelig saldo van 9.30-1 bij een ont vangst met inbegrip van sa-ldo vorig jaar van 54.801- en een totaal-uitgaaf van 9.30L Mej. M. Zwart ontving namens de ver gadering dank voor de correcte verslagen, nadat mevr. Hermanides en de heer L. Berkemeier hadden geadviseeerd de reke ning en verantwoording goed te keuren. De heer A. D-orsman, aan de beurt van aftreding als bestuurslid werd met alge- meene stemmen op een na, herkozen cn na-m deze herbenoeming aan. Besloten averd naar dc Bondsvergadering op Zondag a.s. geen afgevaardigde tó zenden. Aan het voorstel Lisse, betreffen de de contributicrege 1 ing, zal adhaesde ber tuigd worden. Een collecte, ten behoeve van het tekort op de bondsrekening, bracht 2.081- op. Ten slotte bracht mevr. Be-ricemeier dank aan de aanwezigen voor hun opkomst, en ging men tot een „gezellig onder onsje" over. Gemeenteraad. Gisteravond kwam de Raad bijeen. Voor zitter: jhr. Van Panlniijs, burgemeester. Af wezig wegens ziekte de heer M. Verloop. Het nieuwgekozen Raadslid, de heer C. v. d. Niet Dz., legde in handen van den .Voor zitter de eeden af. Voor kennisgeving werden aangenomen (behalve eenige mededeelingen van Ged. Sta ten): Verslagen rekening vissc-herijschool; verslag toestand lager onderwijs; verslag G ezondh eidscommissi e. Omtrent een verzoek van het Alg. Ned. Werkliedenverbond, om in bestekken van gemeentewerken een minimum-loon vast te stellen, zegden B. en W. toe, te zijner tijd voorstellen in dien geest te willen doen. Een verzoek van V. ,V., om het onderhoud der trappen aan den Zuid-Boulevard voor rekening der gemeente te nemen, werd weer naar B. en W. teruggevoerd, omdat het Dag. Bestuur plan heeft, deze aangelegen heid te regelen bij de te treffen regeling aroor de strandverpachting. Het verslag over 1914 van de Spaar bank voor Noordwijk en Omstreken, werd goedgekeurd. Aan L. A. H. .Vermeulen averd, op diens verzoek, met ingang van 1 Mei a.s. eervol ontslag verleend als ge meentebode, als havenmeester en als onbe zoldigd ambtenaar van den Burg. Stand. Tot gemeentebode werd benoemd L. van Wijk, van Noordwijk-aan-Zee. Tot commis saris van bovengenoemde spaarbank (vaca- ture-J. do Groot Jrn.), werd benoemd de heer C. Admiraal Hzn. De heer P. A. Al kemade averd als commissaris der Spaar bank herkozen. De balans en de verlies- en wmstreke1- ning van het gasbedrijf (1914) werd goed gekeurd. Winstsaldo 1914: 16283.00('j. De begrootiug voor de gasfabriek (1915) werd gewijzigd, zoodat f2975 van do ge raamde winst werden afgenomen amor nood zakelijke verbouwingen en reparaties. Na principieele bestrijding door dr. Ker vel, werd aangenomen een voorstel van B. en W., om gedurende het tijdvak 1 Mei 1 Nov. 1915 den gasprijs te brengen van 7V* op Si/i cents per kub. M., en gedu rende 1915 de premie voor meerder ver bruik over muntmeters af te schaffen. Besloten werd, twee stukjes grond aan te koopen voor wegenverbetering: eenstuk- jo aan den Binnenaveg voor f50 en een strook langs den Ouden Zeeweg voor f100. Do verordening op het Weeshuis, werd zoodanig gewijzigd, dat- het voortaan mo gelijk is, aan weezen, die ouder zijn dan 16 en niet ouder dan 23 jaar, een uitkee ring te doen. Tot heden hield met den 16- jarigen leeftijd de uitkeering op. Een verzoek van J. W. Ligtvoet, om ver-

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5