öe Europeesche Oorlog. Officieels Kennisgeving. Binnenland. SPORT. fjo, 169T0 Woensdag 14 Vpi-ii. JDei'de lïlhifS. A0 1915. Openbare l&ennisgetring. MILITIE. Eerste Zitting van den Militieraad* De Burgemeestér der gemeente Leiden, brengt bij deze teralgemeene kennis, dat [do Militieraad zijn eerste zitting binnen deze 'gemeente in het Raadhuis (Commissiekamer) zal houden op MAANDAG 26 APRIL a. s., dos voormiddags te tien uur, voor de in- ■geschrevenen .voor de lichting van het vol- igend jaar, wier geslachtsnamen aanvangen met de letters A tot en met M en des namiddags te 1 uur voor de ingeschreve nen voor de lichting van het volgend jaar, wier geslachtsnamen aanvangen met de let ters N tot en met Z. Belanghebbenden zullen in deze zitting in de gelegenheid worden gesteld, desge- iwenscht, hun aanvragen om vrijstelling toe te lichten of te doen toelichten en de uit spraak hieromtrent van den Militieraad te [vernemen. I De aandacht wordt nog gevestigd op de ^navolgende bepalingen: I Tegen de uitspraak van den Militieraad {omtrent vrijstelling of uitsluiting kan bin nen TIEN dagen, te rekenen van den dag, ivaarop die uitspraak is geschied, bij Gede puteerde Staten der Provincie bezwaar wor- .den ingebracht door den Militiecommissaris :'cn door: lo. den ingeschrevene, wien de uitspraak Bggeldt, of door zijn vatler, moeder, voogd, of curator; 2o. elk der overige voor de gemeente ingeschrevenen of door zijn vader, moeder, voogd of curator. Hij of zij, die bezwaren inbrengt, levert het daartoe strekkend verzoekschrift, dat behoorlijk met redenen ontkleed moet zijn, in ter Secretarie dezer gemeente, afdeeling Militaire Zaken (kamer No. 9). Van de inlevering wordt een bewijs van ntvangst uitgereikt. Bezwaarschriften, niet ingericht of inge leverd op do hierboveh aangegeven wijze, - kunnen geen gevolg hebben. De Burgemeester voornoemd, N. O. DF GIJSELAAR, Leiden, 13 April 1915. - In de te Arnhem ^gehouden vergade- >r;£,ring van afgevaardigden der verschillende jdistncten tot regeling van openlucht-samen komsten van Vrijz.-godsdienstigen in Gel derland, werd besloten, om, onder de te genwoordige omstandigheden, dit jaar voor- ■Ëjoopig slechts één samenkomst te houden, zoo mogelijk bij het kasteel ,,Doorwerth", bij Renkum. Het district Arnhem werd met de regeling belast, doch daar de bedoeling is on. deze bijeenkomst een provinciaal ka rakter te geven, zal ook medewerking van andere districten worden ingeroepen. Wanneer de oorlog geëindigd is, zullen plannen vcor meer samenkomsten worden ge- .maakt. De eerstvolgende bijeenkomst zal, zoo mogelijk, te Bennekom 'gehouden worden. Op 1 Mei a.s. is het vijftig jaar ge leden, dat de lieer P. H. van der Ley be noemd werd tot onderwijzer aan de Rijks kweekschool voor onderwijzers te Haarlem, waarvan hrj thans sedert jaren directeur is. - De gewone audiëntie van den Mi nister van Binnenlandsclie Zaken, zal 17 j^pril e.k. niet plaats hebben? Te Utrecht had de algemeene ver gadering plaats van de Vereeniging tot be vordering van de Bijenteelt, onder presidium van jlir. J. O. de Jong van Beek en Donk. op welke vergadering de oud-voorzitter G. J. A. baron de Senarclens de Grancy als hulde voor zijn arbeid ten dienste van de Vereeniging bij acclamatie tot lid van verdienste werd benoemd. De voorzitter deed eenige mededeelingen inza ke de in studie zijnde statutenwijziging, "wijdde enkele woorden aan de tijdsomstan digheden en aan den invloed van deze 'op de hijenteelt. Dankbaar vermeldde hij, dat de Regeering weder alles gedaan heeft om do suiker accijnsvrij aan dc leden der Ver eeniging te kunnen doen leveren. Plet ge win is goed geweest, zoodat de Vereeniging een vrij gunstig jaar heeft te boeken, ook Jat betreft het ledental, -dat gestegen is tot ruim 6500. Een 8-tal nieuwe afdeelïngen sijn opgericht. De secretaris, de heer W. A. van Os, las het jaarverslag voor over 1914. Te vredenheid is in dit verslag de hoofdtoon. Een commissie werd gekozen tot toezicht op het beheer van het suikerfonds groot Jlo,000. Het bestuur is van plan dit suiker potje to laten oploopen tot f25,000. Pot bestuursleden werden herkozen de '"Heeren PI Netscher, te Velzen, en J. Es- wener, te Apeldoorn. ■■Verworpen werd het bestuursvoorstel, om ■jo^te treden tot den Anti-Suikeraccijns- aansluiting op een referaat van den ?Jor, k- vau Giersbergen werd besloten in *e PrG(^G11 met de directie van den ■pne-oomv en het Landbouwcomité, tot het ^V'canjven van een prijsvraag over de mo- •^ijtfheid, om een rootte klaversoort te will en, die door de bijen bevlogen wordt, en Epr veevoeder even geschikt is als de te genwoordig gebruikte klaver. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag 13 April, des avonds halfnegen. Voorzitter: J. J. G. baron van Voorst tot Voorst. GELOOFSBRIEVEN Mr. C. LUCASSE. Ingekomen zijn de geloofsbrieven van het nïeuw-gekozen lid voor Zeeland, mr. G. Lu- casse. Zij worden in handen gesteld eener com missie, bestaande uit de heeren Bergsma, Van der Hoeven en Gillesen. De vergadering wordt voor eenige oogen- blikken geschorst. Na heropening brengt de heer BERGSMA rapport uit. De commissie adviseert bot toelating. Aldus wordt besloten. De heer LUCASSE legt de vereisclite eeden af en neemt zitting. REGELING DER WERKZAAMHEDEN. De VOORZITTER deelt mede, dat de Cen trale Sectie besloot morgen om elf uren in de afdeelingen een serie wetsontwerpen, waaronder het Eedwetje, de voorwaardelijke strafopschorting en andere, te onderzoeken. Voorts is de voorzitter voornemens tegen Donderdag elf uren een openbare verga dering te houden, om de ontwerpen, die in staat van wijze verkeeren, te behan delen. Aldus besloten. De vergadering wordt verdaagd tot Don derdag elf uren. TWEEDE KAMER. Uitstel van betaling van pensioens bijdragen. Een wetsontwerp is ingediend tot het verleenen van uitstel van betaling van de bijdragen voor inkoop voor pensioen van vóór 1 Juli 1912 in zijdelingschen Staats dienst doorgebrachten diensttijd. Een aantal burgerlijke ambtenaren hebben der Regeering verzocht t9 willen bevorde ren, dat hun, met het oog op de tijds omstandigheden uitstel wordt gegeven van do betaling der door hen voor inkoop van vóór 1 Juli 1912 in zijdelingschen Staats dienst dcorgebrachten diensttijd verschul digde bijdragen. De Minister van Financiën is van oor deel, dat er termen bestaan dat uitstel te verleenen. Bedoelde omstandigheden hebben, o.a. door het doen stijgen van de prijzen der levensmiddelen, het leven duurder ge maakt. Bovendien zijn zij oorzaak, dat aan velen der betrokken ambtenaren een hun in uitzicht gestelde lotsverbetering wegens den eisch van bezuiniging op de Staats uitgaven moest worden onthouden. Den be langhebbenden, die onder normale omstan digheden den wensch om vorenbedoelden diensttijd vcor pensioen in. te koopen, heb ben te kennen gegeven en zich tot het betalen van do inkoopsom verbonden heb ben, meet dus het nakomen van hun gel delijke verplichting, dat hun een voor hen niet onbelangrijk bedrag aan salaris doet •missen, thans zeer zwaar vallen. Hen van die verplichting tijdelijk te ontheffen, acht do Minister daarom- voldoende gemotiveerd. RECHTBANK TE HEEREN-VEEN. Hot Staphorster boortje. Het Staphorster boertje heeft cassatie aangeteekend tegen het vonnis der recht bank te Heerenveen, waarbij hij wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde is veroordeeld tot ƒ50 boete of 50 dagen hechtenis. 'Deze zaak zal dus nu voor don Hoogen Raad dienen. Roeien. Roei- en Zeilveireeniging „Die Leythe". De Leidscho Roei- en Zeilvereeniging „Dio Leythe," hield haar vijfde ledenver gadering in „In den Vergulden Turk." De voorzitter, dr. Van Iterson, opende de vergadering en zette de aanleiding tot deze bijeenkomst nader uiteen, waarvan „de financieele toestand der Vereeniging" het hoofdpunt uitmaakte. Het in de jaarvergadering uitgebrachte verslag heeft den leden aangetoond, dat het met de geldmiddelen der Vereeniging niet zoo heel schitterend gesteld is, waar aan voor een deel de huidige tijdsomstan digheden schuld hebben. En waar zoo menige Vereeniging nog na jaren met den muntmeester heeft te kam pen, daar ligt het voor de hand, dat dit in het bijzonder het geval is met een Rooi- vereeniging, die zich van af haar oprichting voor zooveel kosten, als bouw van een boo tenhuis, aanschaffing van booten, enz. ziet geplaatst. Gezien echter de belangstelling, die uit het bezoek aan het Bootenhuis en het veel vuldig gebruik der booten spreekt, meent de voorzitter te mogen afleiden, dat de Vereeniging in een behoefte op watersport- gebied voorziet. Met vertrouwen acht deze daarom, dat er nog wel personen gevonden zulllen worden, die, do roeisport een goed hart toedragend, bereid zijn „Dio Leythe" dtyor haar moei lijke eerste jaren heen te helpen. Na uitvoerige gedachtenwisseling wordt als het eenige afdoende geoordeeld: het aan gaan eener leening, waarvan het bedrag op f 1500 bepaald wordt. Hiertoe Wordt door de vergadering besloten. Na een krachtige opwekking tot het in schrijving op deze leening en het aanwer ven van nieuwe leden, sluit de voorzitter, onder dank voor de belangstelling, deze vergadering. Wielrijdcn. 24 u u r-rit. Het loopt met do inschrijving voor dezen ri' uitstekend. Het aantal inschrijve-rs was gi "teren al tot 180 gestegen. Er wordt ver wacht, dat het cijfer heden de 200 zal te boven gaan. Gymnastiek. G. H e s s e f Op 63-jarigen leeftijd overleed te Amster dam de zoowel in ons land als daarbuiten zee: bekende gymnastiek- en scdiermlceraar C. Hesse, Reeds in 1871 behaalde hij zijn brevet als meester op alle wapens, en werd kort. daarna benoemd tot schermleeraar aan de Kweekschool voor de Zeevaart te Am- sterdam, waar hij tot kort voor zijn dood zijn uitmuntend onderwijs gaf. Met Hesse, verdwijnt de nestor der Nederlandsohe schermmeesters, die veel deed tot bevorde ring der schermkunst m ons land. Zeilen tegen den wind in. In het jongste nummer van de „Visschc- rij-Gourant" wordt er op gewezen, dat reeds vóórdat de heer Elzinga zijn uitvin ding deed, die het zeilen tegen den wind in mogelijk maakte, een zekere M. van Dui- vendijk, een scheepmaker te Tholen, een dergelijke vinding deed. Dit betrof een al lereenvoudigst zeilin richting, waarbij geen tweede ma-st noodig is. STANDEN. Voetbal. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Westelijke Afdeeling D. Vereen i gin gen gosp. gew gel. verL pt. voor togon gem Ajax (Leidom 13 9 2 2 20 3G 14 1.51 H. V. V. II 14 7 3 4 17 25 16 1.21 Do Sportman 14 7 3 4 17 26 27 L21 H. B. S. II 14 G 2 6 14 24 24 L- Quicfc II 14 6 2 6 14 20 24 1.- V. U. C. 14 5 3 6 13 32 23 0.92' Concordia 13 5 8 IQ 21 29 0.76 D. V. Y. 14 1 8 10 10 32 0.35 Kampioen: Ajax (Leiden) No. laatst: D. V. V. (Den Haag). LEIDSCHE VOETBALBOND. Eerste Klasso. Voreenigingon gosp gew. gel. vorl. pt. voor togon gom. L F. C. 9 6 3 15 23 5 1.G6 Berostoyn 10 7 2 1 10 28 7 1.60 D. L. V. 9 G 3 12 23 16 133 Ajax II 9 5 1 3 11 27 1G 122 0. N I. 10 3 3 4 9 13 19 0.90 Lugdunum 10 3 1 G 7 15 2-6 0.70 Leidon 9 3 6 3 7 26 0.33 L. V. V. 10 3 7 S 11 32 0.30 Nog kans op do eorsto plaats Nös. 1, 2, 8, 4 on 5. Nog kans op do laatsto plaats Nos. 4, 5, C, 7 on 8. Derdo Klasse. De Sportman III 7 7 14 4 7 2.— Norvicus II 7 r> 2 10 26 15 1.42 O. N. t II 8 3 1 4 7 IS 21 0.S7 L. F. C. III 7 1 1 5 3 11 34 0.42 Llsso II 7 - 2 6 2 7 24 0.23 Kampioen: Do Sportman III (Loiden). Nog kans op de laatsto plaats Nos. 4 en 5. Korfbal. NEDERLANDSCHE ÜORFBALBOND. Kampioenschap van Nederland. D. V. D. (Noord) 2 2 - - 4 17 3 2.- Vitosso (H.) (Zuid) 3 2 - 1 4 19 11 1.33 0 0. 3 3 - 720 - Nog leans op do eerste plaats Nos 1 on 2. Kampioonschnp Derdo Klasse Zuid. Eindstand. Dordt 2 1 1 - 3 7 4 1J50 Vitesse II (Leiden) 2 1 1 4 7 0.50 GEMEENTELIJKE. ARBEIDSBEURS. Stadstïmmerwerf. Telophoon No. 127. Geopend: 'smorgens van 9—12 en des middags wan 2—5 uur. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 2 Klerken, 12 Timmerlieden, 17 Metse laars, 4 Steenhouwers, 1 Bankjongen, 9 Opperlieden, 3 Stucadoors, 13 Schil ders, 4 Meubelmakers, 1 Stoker, 1 Smid, 12 Typografen, 2 Kleermakers, 3 Bakkers) 2 Kellners, 2 Schippers, 1 Koetsier, 1 Warmoezier, 8 Grondwerkers, 19 Loop knechten, 8 Loopjongens, 57 losse Werk lieden, 1 Straatmaker, 1 Kistenmaker. AFD. VROUWEN. Volkshuls. Telephoon No. 1477. Geopend: van 9—12 uur. 11 Dienstboden, 12 Werksters, 6 Naai sters, 2 Wa-schvrouwen, 1 Winkeljuffrouw, 2 Huishoudsters, 1 Kinderjuffrouw, 1 Kan toorbediende, 1 Kookster, 1 Fabrieks arbeidster, 8 Textielarbeidsters, 17 Vrou wen (allerlei). FAILLISSEMENTEN. E. van Woesik, bakker, te 's-Hertogen- bosch. W. P. J. van der Sluys, pensionhouder, te Teteringen, vroeger winkelier te Middel- burg. W. A. Brugman, Amsterdam. Wed. Da Wal, geboren Pebema, Am sterdam, Do Russische opmarsch. De correspondent van de „Observer te Petrograd schrijft: Van het begin van den oorlog af, is Rus land niet uitgegaan van den stelregel, dat de moderne wijze van oorlogvoeren een zaak is „van spade en houweel", maar van het aanwenden van menschenmateriaal. En Rus land heeft herhaaldelijk afdoende bewezen, dat menschen kunnen verslaan en vernie tigen, wat menschen gemaakt hebben. Dat kost ongetwijfeld veel menschenlevens, maar aangezien de vijandelijke verliezen een veel grootere proportie vormen, is de opoffering te rechtvaardigen. Toen de Britsche troepen maandenlang in Zuid-Afrika heen en weer trokken, zijn er nog niet zulke marschen afgelegd, als ge durende de afgeloopen acht maanden door de Russen, die daarbij nog onophoudelijk gestreden hebben. Na het krachtig en on verzwakt pogen van vele maanden, dalen nu de Russische legers de Zuidelijke hel lingen van den ontzaglijken bergketen der Karpathen af over een front van 128 K.M. en naderen de vlakten van Hongarije. De stelling door de Russen ingenomen, is van dien aard, dat do vijand een beslis- senden veldslag niet meef zal kimnen ver mijden op een terrein, dat Rusland zich van begin af aan had uitgekozen. Maanden lang hebben de Duitschers alle mogelijke pogingen aangewend om te trachten, dien beslissenden strijd te .verhoeden. Hy moet nu komen en zal, naar heel Rusland ge looft, de overwinning brengen. Het werk, om Duit-schlands eerste linie-troepen af te maken, heeft maandenlang geduurd. Daarbij kwamen de ontzettendste gevechten voor, die den Russen eenige overwinningen oplever den, maar waarmede de taak nog niet vol bracht was. Do moderne legers zijn zóó reusachtig behalve de Oostenrijkers, strijden er uim1 twee millioen Duitschers tegen Rusland dat het een onmogelijkheid is, voldoende strijdkrachten buiten gevecht te stellen, m den aanhoudenden tegenstand, door geoefen de soldaten geboden, te verlammen. Maar Duitschland heeft teans een stadium bereikt, waarin de geoefende soldaten te -jchaarsch worden om de gedunde rijen aan te ïllen. De geest der Dnitsche krijgslieden is min der opgewekt dan enkele maanden geleden, hun uitrusting is slechter en de munitie- voorraad is ook zoo groot niet meer. Het eerste en moeilijkste stadium van dien weg is afgelegd, en de legers verzamelen zich thans voor den opmarsch. Sleepboot contra duikboot. De Engelsche zeesleepboot „Homer" van South Shields heeft in het Kanaal getracht een Duitsche duikboot te rammen. De Homer" had de Fransche bark „General Sonis", met een lading graan bestemd voor Sunderland, op sleeptouw, toen die duik boot in de nabijheid aan de oppervlakte kwam en den kapitein beval te stoppen. Toen deze daaraan niet voldeed, schoot do duikboot een granaat over de brug. De ka pitein kapte toen de sleeptros en liep met volle kracht recht op de duikboot in. Dooi de hooge zee lukte de poging om te ram men niét: op een afstand van ruim een meter schoot de „Homer" de duikboot voorbij, die nog een hagel van projectie len en ook een torpedo op de sleepboot afschoot. De brug' en het stuurhuis zijn door granaten zwaar beschadigd, doch de „Ho mer" is den dans ontsprongen en naar later is gebleken ook de „General Sonis", die te Dungeness is bin nengeloop en. Of ook daarop een aanval is gedaan, vinden wij niet vermeld. De bij Tirlemorit beschadigde Zeppelin Een correspondent van het „Hbld." Schrijft: Zooals men weet is op 4 Maart een Zep pelin verongelukt, die by Tirlemont moest landen. Van een betrouwbaren ooggetuige, die pas uit België naar Frankrijk is terug gekeerd, vernam ik over dit voorval het volgende: De Zeppelin was van Calais ver volgd door Engelsche en Fransche vliegers. De inzittenden en het luchtschip zelf had den in die mate geleden, dat de landing onvermijdelijk was. Bij het landen bleek dat de bemanning alle zware voorwerpen over boord had geworpen, zelfs de waarnemings werktuigen, en de mitrailleurs. Men had lichtbommen laten vallen om den weg te verkennen. Behalve elf dooden, waren er twee zwaar gewonden, wien de kogels der Engelschen door de gewatteerde onderves ten waren heengegaan. Voor ze te Thienen waren gedaald, hadden ze anderhalf uur gezocht Over den spoorweg komende, wier pen ze ten slotte 't laatste zware voor werp over boord. Op 6 Maart werden de overblijfselen op 17 wagens geladen, die meegingen met een trein, die ook 2 wagons Fransche krijgsgevangenen vervoerde. Al les werd te zamen naar Duitschland ge voerd. De Zeppelin was 149 meter lang, bij een hoogte van 30 meter. Hij had een bemanning Van 46 koppen. De Duitschers waren over dit verlies zeer ontdaan. KORTE BERICHTEN. De heeren 'Van der Perre en Standaert de twee Belgen die in al de voornaamste plaatsen van Zuid-Afrika het woord hebben gevoerd, zijn naar Europa teruggekeerd. H-et hoofdbestuur der Duitsche poste rijen heeft het publiek gewezen op de last welke het postverkeer ondervindt van de vele onbestelbare brieven, welke naar het militaire front worden gezonden. Dagelijks komen 150,000 brieven aan, welke als niet behoorlijk geadresseerd Diet kunnen be zorgd worden, alsmede 9000 niet behoorlijk verpakte veldpostpakketten. Dagelijks blijven 30,000 brieven liggen, welko wegens slordige adresseering niet kunnen worden doorgezonden. Een teeken, hoe. sterk de nationale stroo ming in Zuid-Afrika gaat, is dat de bla den, die in d'j lichting gaan, veel lezers winnen. Zoo meldt „Het Westen', van Pot- chefstroom, dat het dagelijks tal van meuwc inteekenaars krijgt, op één dag zelfs 130. Generaal De Wet heeft uit de gevangenis ingeteekend en geschreven, dlat het blad in geheel Zuid-Afrika gelezen vercü. »t te worden. Ook kleinere bladen merken den geest van de bevolking, die van de regee- ringsbladen afkeerig wordt. Den 18den dezer zal te Hamburg een voorjaarsbijeenkomst van de „werkend jeugd" gehouden worden, waarin de soci aal-democraat Breitscheid het woord zou voeren. De Hamburgsche politie heeft nu bekend gemaakt, dat de bijeenkomst zelve mag doorgaan, maar Breitscheid mag nie£ spreken. Generaal Joffry heeft in de te Nancy ver schijnende bladen den verkoop van ster ken drank aan troepen in de leger-zönó' geheel1 verboden. De eenige alcohol, die militairen kunnen krijgen, is die. welke bij het rantsoen wordt verstrekt. Generaal De Wet heeft zijn jongste doch ter door ziekte verloren. Hij is, onder be waking, herhaaldelijk aan haar ziekbed ge weest en jüeeft de begrafenis bijgewoond. De magistraat te Papenburg, in Oost- Friesland, heeft afgekondigd, dat van af 12 April alle in de- stad aanwezige varkens met een levend gewicht van 120 tot 190 pon den worden opgekocht (opgevorderd) en ge slacht. De varkens, die niet worden opge geven, worden in beslag, genomen en be taald naar den vastgestelden prijs. Uit den Vrijstaat verneemt „De Volks stem", dat de rebellen op verschillende plekken met toestemming der regeering bijeenkomsten houden met 't doel zich te organiseeren voor behoorlijke en onderling evenredige betaling a an de schade die er gedurende den opstand aangericht is. K Een Fransche kruiser heeft het Italiaan- öCihe stoomschip „Aurora", dat goederen aan boord had, bestemd voor Duitscue hui zen te Montevideo, opgebracht. Naar een Zweedsch blad verneemt, is er wegens een oproerige beweging onder de bemanning van de Russische Zwarte-Zee- vloofc over Odessa en Seba-stopoi den 5de n cilez-r de staat van beleg afgekondigd Naar het heet, zijn drie socialistische leden var de Doema t-e Odessa gevangen gezet. Die „Allg. Z. des Judenrums" vertelt dat- onder de van Grodsisk naar Warschau ge vluchte Jodlen zich een vrouw van 110 jaar bevindt, de eenige vroedvrouw uit Groen sisk, die ruim 100 jaar geleden al moest vluchten voor het aanrukkende leger van Napoleon I. Wat zal er gebeuren met de soldaten, die in den oorlog blind zijn geworden, maar overigens gezond van lijf zijn gebleven 1 Ze kunnen masseur worden, lezen wij in de Foho de la Presse, een blad dat te Brussel ver schijnt. In Japan heeft men, na den oorlog met Rusland, dat werk voor de ongelukki- gen bedacht. Zij schijnen er bijzonder ge schikt voor t-c zijn, daar het blusschen van het licht hun tas-fczin, de gevoeligheid van hun ringers heeft verscherpt. Een landgenoot, die Duitschland goed kent, schrijft, nadat hij er verleden week vijf dagen heeft doorgebracht aan de N., F! Ct." „Van den hongersnood in Duitschland wa3 nog niets te bemerken evenmin als van de veranderde stemming „Alles klappte auf der Minute. Ook do treinen ondanks 't enorme soldaten vervoer. In ruim drie uur van Keulen naar Nijme gen met den Duitschen trein, op de minuut op tijd. En in rij tVen-een-half uur van Nijme gen naar Meppel„niet den sneltrein naai* 't Noorden", met IV&uur te laat. En op 't eerste Holan'dscho station was de sleutel van de W. C. zoek: „wel al veertien dagen mehecr. Voor mijnarbeid zijn te Akdorf aan dc Lim- burg-Duitsche grens, nabij Iverkvade aan gekomen 450 Russishe krijgsgevangenen» Duitsche militairen bewaken cte'Russn in een met prikkel raad omgeven can tine*

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 9