Leidsch Daqblad. LAATSTE BERICHTEN; TELEGRAFISCH WEERBERICHT, jQaor waarn. in den morgen van 9 April. Medegedeeld d. h. Kon. Meteor. Instituut iie De Bilt. Hoogste barometerstand 760.7 te Mün- cïïen. laagste 740.5 te Shudesnaes. Ver wachting tot den avond van 10 April: Aan hankelijk krachtige, later afnemende weste lijke tot zuiuwestelijken wind, betrokken tot zwaarbewolkte lucht. Tijdel. opklarend. Waar- BChrpdijk regen- of hagelbuien. Iets zachter. de grootste en schoonste koloniale rijken, •wauncer het een niets ontzienden vijand vrij ütaat ons ieder oogenblik van de wereld af te sluiten; wat helpen ons de beste buiten- bndsche handelsbetrekkingen, de schoonste cuirourwerken, wanneer deze vijand het in zijn macht heeft, zoodra het hem goed dunkt, ons er van te berooven, hun be scherming onmogelijk te maken en ze te vernietigen. De vrije weg naar zee, meer gewaarborgd en vrijer dan tevoren, opdat 'do Hanzeatische geest en wil den Duit- .schen naam in de wereld eer kunnen aan doen, dat is 't doel, waarvoor het geheelo volk, of het aan zee of in de Beiersche bergen woont, den akker beploegt, handel drijft of nijverheid, kunst en wetenschap bevordert, tot het laatste offer, tot den laatsten man wil strijden. Er is geen vrede 'denkbaar, voor dit bereikt is. KORTE BERICHTEN. Groote hoeveelheden papieren hemden wor den door een fabriek te Yokohame voor het Russische leger gemaakt. Deze kleeding, „Kamiko" genaamd, is gemaakt van Ja- pansch papier. Dit papier is zacht en zeer warm. Het is echter zeer sterk en tege lijkertijd veerkrachtig, en geeft, nadat het een. paar uur gedragen is, meer warmte af tn regelt de transpiratie beter dan katoenen kleederen. Indien de stof nat is geweest, kan zij slechts met zeer veel moeite ge scheurd worden. De knoopsgaten zijn ver sterkt met linnen. Het eenige onaangename van deze stof is, dat zij niet gewasschen kan worden. Tc Havre zijn 250 motorfietsen met zij- epanwagen aangekomen, bestemd voor het Engelsche leger. Zc zijn gepantserd en de soldaat, die in het aangespannen wagentje zal plaats nemen, heeft een mitrailleuse tot zijn beschikking, om den vijand op een af stand te houden. Verscheidene Duitsohe gezinnen uit Ba- tel en omgeving zijn Zwitserland uitgezet, als teg-enmaateregel tegen de uitzetting van Zwitsersehe gezinnen uit den Boven-Elzas. In Oost-Pruisen bestaan verordeningen betreffende de beperking van den alcohol- verkoop, die echter - druk overtreden wor den. In oen café te Allcnstein werd na 11 uur 's avonds, als wanneer in 't gelieel geen alcohol meer mocht worden getapt, den. gasten, die Salter-water vroegen, cognac geschonken, terwijl brandewijn in theekoppen werd verstrekt. Grog van rhum, heette Hindenburg-thee en grog van rhum en wijn werd in koffie kannon, onder den naam Hindenburg-kof- fie, geschonken. De snuggere caféhouder, aldus bericht het Duitschc blad, waaraan wij een en an der ontlcenen, is door de militaire recht bank tct een maand gevangenisstraf ver oordeeld. Binnenkort zal aan de vreemdelingen, die zich in de Duitsohe interneeringskam- pen bevinden, geen brood meer worden verstrekt. In de plaats daarvan zullen zij dan scheepsbeschuit krijgen. De Washingtonsohe correspondent van do „Times" schrijft dato 4 April, dat het Belgisöho fonds het bedrag van een mil- lioen dollar heeft overschreden. Binnen kort zal er een commissie naar Sorvic en Polen vertrekken, om een onderzoek in te stellen naar den toestand van de door den oorlog geteisterde streken. Al het* gemeenteporsoneel van Berlijn, mot een inkomen niet hooger dan 2000 mark, krijgt van 1 April af een oorlogs- toelago van 10 mark per maand, wat der stad op 140,000 mark per maand te staan komt. Tusschen 11 en 25 April zullen tc Lon den 2000 vergaderingen worden gehouden, waarin zal worden aangespoord tot dienst neming in hot leger. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. Gistermiddag is op den sultan, toen hij iiec Abden-paleis te Cairo verliet, om enkele waardigheklsbvlJeeders te bezoeken, een moordaanslag gepleegd. Een inboorling vuurde oen schot op hem af, dat miste. Do dader is onmiddellijk gevangen ge- Kcizcr Wilhelm wederom Grootvader. Gis te r namiddag om vier uur is kroon prinses Cecilie va.n Duitschland voorspoe dig van een gezonde prinses bevallen. De toestand van de kroonprinses en de prin ses is goed. Het kroonprinselijk echtpaar, in 1905 in het huwelijk getreden, heeft thans vijf kinderen, waarvan vier jongens; de oud ste, prins Wilhelm; is thans bijna 9 jaar en. do jongste ruim 5% .jaar. LI'UDSCHE BERICHTEN. Vanwege do Vrije Socialisten-Vereeni- ging weid gisteravond m „De Graanbeurs" een good bezochte propaganda-vergadering gehouden. Militairen waren cr niet aanwe zig- Na een kort openingswoord van den secretaris, den heer H. van Duurcn, werden «oor de socialistische zangvereeniging, onder ïDg van mej- Betsy Vos, eenige liederen gezongen, waarna de heer Jac. Vonk, uit Den Haag, eenige voordrachten ten beste gaf en do heer Chr. van Ees, van Ocgst- geest, do aanwezigen op een paar solo nummers vergastte. De lieer G. J. Akkerman, hield een rede over: Militarisme en burgerij. Nadatdo zangvereeniging en de reeds genoemde lieeren zich nogmaals hadden doen liooren, werd de goed geslaagde bijeenkomst gesloten. MARKTBERICHTEN. LOOSDUJNEtf, S Aptll. In do hedon gohoudon voi- lingon zyn betaald voor* Bioomkool lo soort /8.— tot IS.— per 100 sluks, Eng. komkommers, Islo soort 17.60 tot ƒ17.80, "do M 60 tot ƒ15.80, 3do &50 jpor 100 stuks; salado, Isto soort 1.80 tot 8.90. 2do ƒ0.00 tot ƒ170 per 100 krop; poon Isto soort ƒ1110 tot ƒ20.70 per 100 bos; radys ƒ2.30 tot /4.- per 100 bos; prei /360 lot ƒ450 por 100 bos; rabarber ƒ12.10 por 100 boa; seldory tot f por 100 bos; raapstelen f tot per 100 bos; kroten ƒ0.24 tot ƒ0 58 por 100bos; petersolio 0.56 tot ƒ0.53 por 100 bos; spinazie 0.20 lot 0 67 por mand; stoofsla 020 tot ƒ0 37 per mand; boerekool tper mand; komkommetstek ƒ1.40 per mAanvoer 1"4,118 kiop salado, 373 komkommers, 5042 ben spinazlo, 2112 bos poen. LEEUWARDEN, 0 April. Fabrioksbotor prys Cl ets. Aanvoor 5112. 33|g. Noteeit per K.O. 51 ets. Commissie der Vercon. 67 ets. 400 Slacblklppen S0-150. 150 jongo Haantjes 60—1.50, De Strijd in het Oosten. PETROGRAD, 8 April (R. O.). Rap port van het hoofdkwartier In de Karpathen trokken onze troepen vooruit in het Ondavadal en verdreven den 6en de Oostenrijkers uit den sector Stropko-Puksjacz. In de richting van Mezo Laborcz be proefden de Oostenrijkers en Duitschers, die aanzienlijke versterkingen hadden ge kregen, tot het offensief over te gaan. Maar onze troepen bezetten het front TsjabalocsjSjoeko en sloegen allo aan vallen af, daarbij den vijand zware ver liezen toebrengende. In het gebied ten noorden van den spoorweg UjokBeresjna trekken onze troepen met succes over de voornaamste keten der Karpathen. Zij hebben een uit tactisch oogpunt hoogstbelangrijk resul taat bereikt op de hoogte ten zuiden en ten noorden van Valosate. In de overige sectoren van het front geen wijziging van belang. BERLIJN, 9 April. (W. B.). Do oor logscorrespondent van het „Berliner Ta- geblatt" schrijft uit het Oootcnrijksch-Hon- gaarsche hoofdkwartier Van het noordelijk front in Polen ver haalt do berichtgever, dat de Russen uit de vestinggordel steeds weer tegen de Duitsoho stollingen oprukkenzulk een aantal bij Jednoscriec, ten N.O. van Prasnysz duurde 10 dagen langer. De laat ste aanval duurde H uur en werd met groote verliezen afgeslagen. Bij Lomsja beschieten do Russen de inge graven Duitschc postenlinies en schieten zij do dorpen in brand, waarin reserven worden vermoed. Do vesting Ossowietsj staat onder het vuur van het zwaarste Duitsoho geschut. De Russen beantwoorden dit door het be schieten van de dennenbossohea, waarin Duitsohe batterijen worden vermoed, doch tot nog toe zonder succes. Talrijko Russische aanvallen worden ge daan uit het bosch van Augustowo en de morenstrcek van Soewalki. Onlangs nam een kozakkenpatrouillo een wagen op don straatweg naar Kal war ja. Maar iedere groote beweging voorbij Kraanopol kost don Russen een groot aantal dooden en gevangenen, -en de aanvallen uit Kowno blijven eveneens on der succes. Het is op merkelijk dat do Russen, ondanks hun zwa re vestingartillerie op het geheele front in Noord-Polen niet tegen de Duitschc ar- tillerio opgewassen zijn. BERLIJN, 9 April. (W. B.). De oor logscorrespondent van hot „Berliner Ta^ geblatt" schrijft uit het Oostenrijksch- Hongaarschc hoofdkwartier Het hoogtepunt van den strijd in do Karpathen ten zuiden van den Lupkow- pas ligt bij het Hongaarsche dorp Laborcz, driehonderd meter boven de spoorweglijn naar Kobilaberg, die de Russen na maan- denlangen taaien tegenstand en met groo te verliezen gevoerden strijd eindelijk heb ben bezet. Daar Kobilaberg den spoorweg en de passtraat beheerscht, werden Duit- ache troepen ter versterking ontboden, en deze bereidden op Paasch-Maandag een aanval, door artillerie en opruiming van hindernissen en door een schijnmanoeuvre en een flankbeweging tegen de Russische hoofdstelling. Zij bestormden Paasch- Maandag Kobilaberg en namen dat, na herhaalde aanvallen met geringe verlic zen; zij vervolgden Dinsdag de Russen, namen gevangenen en maakten kanonnen en machinegeweren buit en verzekerde de positie tegen contra-aanvallen. De betee- kenis van dit succes blijkt uit een over zicht van den strijd, die sedert het einde Januari wordt gevoerd. Toen bezaten de Russen de Zuidelijke helling van den Doekla-pas, van den Oeszok-pas en don Wyszkow-pas. ea ver sperden zij de Oostelijke overgangen over het gebergte. De Duitschc Zuiderarmée nam, na een hardnekkigen strijd de Wyszkow pas en de nevenstraten, de Oostenrijksch-Hon- gaarsclic troepen onder Szuriuav herna men den Oeszok-pas en het leger onder Borentsj hernam den Lupkow pas en den westelijken overgang van de Dnekla-pas. Op den rechtervleugel drongen de Oosten- rijksch-Hongaarsche troepen naar Zuid- oost-Galicië en do Boekowina. Het Duitsche zuiderleger ging vooruit in het noordelijk-Wyszkow-gTied, de Oostenrijksch-Hougaarsche troapc.i ruk ten vooruit tusschen den Oeszuk pas en den Lukow-pas, tot Baligrod, waardoor het ontzet van Przemysl moge1 ijk scbeen. De groote moeilijkheden echte van den winter-campagne in den bergpörlog hiel den den opmarsch tegen, zoodat de Russen sterke afdeclingen konden aamoere», en zich daar tusschen konden werpen. Half Maart hervatten de. Russen den aanval op liet Doeklafront, waar zij ecnïg voordeel beha-aklen. Zij werden echter op den Ondawa-rug tot staan gebracht, en vielen daarop ook het Duitsohe zui derleger aan, in het Obor-dal. Deze aanval echter werd, na een ver bitterden strijd zoo volkomen afgeslagen, dat het in die streek betrekkelijk kalm is. De Russen vielen daarna met hun volle kracht het ver vooruitgeschoven Duitsohe centrum aan, dat veertien dagen stand hield, totdat de Russische successen en een bedreiging van de flank hen tot ont ruiming van hun stellingen dwong Se dert was een krachtige druk tegen de Oostenrijkseh-Hongaarsche stellingen van den Lupkc-pas en langs de rivier de Laborcza voelbaar, waar de Russen het belegeringsleger van Przemysl groten deels konden doen deelnemen aan den strijd. Hier traden de Duitsohe verster kingen op en verminderden den Jruk der Russen door het bezetten van dei Kobila berg. O BERLIJN, 9 April. (W. B.) De „Lokal- Anz." meldt uit Weenen: De berichten uit 9e Karpathen luiden gunstig. Uit het wes telijk front hebben de Russen nieuwe ver sterking ingezet, maar zij konden den aan val ten gevolge der zware verliezen niet niet voortzetten. In liet Laborcza-dal en ten oosten daarvan vorderen zij. Men verwacht spoedig een belangrijke wijziging. In Oost- Galicië werden 7 April pogingen om door te brekefi, bloedig afgeslagen. BERLIJN, 9 April. (W. B.) Het hoofd kwartier meldt van het oostelijk oorlogs- tooneel: Oostelijk van Kahvarja ontwikkelen zich gevechten, die nog niet geëindigd zijn. Overigens gobeurde op het oostelijk front niets bijzonders. Koning Albert en President Wilson. WASHINGTON, 9 April. (R. 0.) President Wilson zond aan koning Albert ter gele genheid van diens verjaring een telegram met beutiging van vriendschap en sym pathie. De Duitschers Ln België. BERLIJN, 9 April. (W. B.) De „Voss. Ztg." meldt uit Brussel, dat de militaire gouverneur aldaar een lijst heeft openbaar gemaakt van Belgen, die veroordeeld znn tut straffen van 2 tot 12 jaar, omdat z^j dienstplichtigen voor het Belgkche leger aanwierven, of hun het overschrijden der grens vergemakkelijkten. Dergelijke lijstern zijn als waarschuwing bedoeld. Overigens heeft geregeld controle plaats van do personen, die den dienst plichtigen leeftijd hebben-bereikt. A ssurnrtl icpromics. LONDEN, 9 April.- (R-. 0.) Te Londen worden thans premies betaald voor verzeke ringen tegen een mogelijken oorlog tusschen Duitschland en Nedc-rland. Deze zijn vastge steld op 40 guineas per honderd. Dc Strijd in het Westen. PARIJS, 9 April. (R. 0.). Het Commu niqué van gisteravond luidt: Gisteravond en lieden behaalden wig, on danks het slechte weer, nieuwe voordeelen tusschen Maas en Moezel. Bij Eparges kwa men wij vooruit en konden wij ons hand haven ondanks drie heftige tegenaanvallen. Wij 'telden op het veld meer dan 1000 Duitsche lijken. Bij Lamervillo vernietigden wij een Duitscho compagnie en namen 10 overlevenden gevangen. Wij kregen vasten voet in het Bois Montmare en behielden het gewonnen terrein, -et resultaat onzer aan vallen sedert 4 April tusschen Maas en Moezel is, dat wij overal aanzienlijke vorde ringen maakten, terwijl do Duitschers zware verliezen leder.. BERLIJN, 9 April (W. B.). Officieel wordt van het westelijk front meegedeeld Uit het geheelo in elkaar geschoten ge hucht Drie Grachten, aan de Yser, wer den de Belgen weer verdreven. Twee Belgische officieren en 100 man met twee machinegeweren vielen daarbij in onze handen. In antwoord op de beschieting van de achter ouzo stellingen gelegen plaatsjes, werd Reitz, waarin groote verzamelingen troepen en geschut vorkend werden, met brandgranaten beschoten. Noordelijk van het gehucht Boau Sé jour, N.O. van Les Mcsnil, ontnamen wij gisteravond den Franschen. verscheidene loopgraven, waar bij twee machinegeweren werden buitge maakt. Twee pogingen, ze weder te heroveren, bleven zonder resultaat. In de Argonnen mis lukte een aanval, waarbij de Franscben op nieuw bommen met verdoovende uitwerking gebruikten. Do gevechten tusschen Maas en Moezel duren met toenemende heftigheid voort. De Franschen hadden bij deze, weder om succeslooze aanvallen de zwaarste ver liezen. Op de Woëvre-vlakte deden zij 's mor gens en 's avonds aanvallen zonder resul taat. Tot het in-bezit-nemen van de Haashoogte bij Combros, voerden zij sterke nieuwe strijdkrachten aan. Een aanval op het Pelouse-bosch, noordelijk van St.-i Mihiel, mislukte bij onze hindernissen. In het bosch van Aifly zijn wij" langzaam aan het vooruitrukken. Westelijk van Apre- mont mislukten Fransche aanvallen, smoor den westelijk van Florey in ons geschut vuur. Hier kwam het noordelijk en n. o. tot een verbitterd handgemeen, waarbij onze troepen de overhand behielden en den vijand terugwierpen. Allo aanvallen der Franschen waren 'hier vergeefs. Ook in het Priesterbosch wonnen de Franschen geen terrein. Een vijandelijke poging om het door ons bezette dorp Be- sanges la Grande, ten westen van Chateau Salins te nemen mislukte. Aan den Sudelkopf werd een man van het Fransche 334ste regiment gevangen genomen, die dum-dum- kogcls bij zich had. Op den Hartmanns wcilcrkopf had slechts een artillerie-gevecht plaats. Ecu scherp Anicrikaansch Oordcel. PARIJS, 9 April (R. O.) Op ccn uitnoo- diging van dc Duitsohe professoren in de Yereenigdc Staten, om zijn steun te ver- leenen aan de Duitsohe zaak in dezen oor log, antwoordde volgens do „Oorrière della Sera" de psycholoog prof. Ja mes Mark BaldwinDe diplomatieke on derhandelingen, die den oorlog vooraf gin gen, toon en van de zijde van Duitschland, schandelijke onoprechtheid en synisme en schaamtelooze schantagepogiugem Elke eerlijke natie, die eerbied voor zich zelf had, moest de uitdaging van Duitschland wel beantwoorden; Frankrijk en Rusland waren niet alleen verplicht, maar ook ge noodzaakt te vechten. Engeland was hier toe tegenover België en de beschaving ver plicht. De Amerikaansclie universitaire wereld zal nimmer de verwondering en weerzin vergeten, die zij gevoelde toen ze zag hue Doiitsche hoogleeraren van onweerlegbare moraliteit en wetenschap een rechtvaar diging gaven van de Duitsche oorlogsmetho- rlen en van de bedoelingen van Duitsch- lancl, die uit deze methode bleken. De Amc- rikaansche hoogleeraren zien hier slechts een aanwijzing in voor het aanstaande ze delijk bankroet van Duitschland. Een Spi onna ge-Proces. LONDEN, 9 April (R. O.). Binnenkort begint hier het proces tegen de personen, Kupferle, Muller en Hahn, onlangs gear resteerd wegens spionrfage, daar zij be richten over vloot en leger aan den vijand deden toekomen. De eerste is Amerikaan Muller en be weert Engelsch onderdaan te zijn. De derde is blijkbaar een Duitscher. Het proces is van groot belang en zal door den lord chief j'ustice zelf behandeld wor den. Een Tegenspraak. LONDEN, 9 April. (R. 0.) Meegedeeld wordt, dat het uit Scandinavië komende be richt, omtrent een gevecht op de Noordzee onjuist is. Wederkecrigc Beschuldigingen. WEENEN, 9 April. (W. B.). Uit het oorlogsperskwartier wordt gemeld: Het Petrcgradsche Telegraafagentschap bericht te op 4 April, dat volgens mededeeling van den opperbevelhebber, de Oostenrgkers in do streek van Zaleszeki op 3 April des nachts doordrongen in de Russische ver sterkingen, maar dadelijk daarop door een Russischen tegenaanval werden verdreven. Hierbg zou de regiments-telefomst, de sol daat Alexis Mahakar, door Oostenrijksehe soldaten, die hem do tong afsneden, gru welijk verminkt zijn, omdat hij weigerde militaire geheimen te verraden. Mahakar werd onderscheidden en bevorderd. Do mededeeling omtrent de verminking van den Russischen soldaat is natuurlijk gelogen, zij is een schandelijke belastering, blijkbaar met hc-t doel om onzo met de voorschriften van volkenrecht en m.ensche- lijkheid in overeenstemming zijnde oorlog voering in do oogen van de neutralen in discrediet to brengen en de aandacht van dezen af to leiden van do wreedheden waaraan de Russische soldaten z'ch schul dig maken. Een Dffieieele Journalistcnrcis. BREMEN, 9 April. (W. B.). Een aantal vertegenwoordigers van groote bladen der neutrale landen in Duitschland zullen de groote Duitsche steden bezoeken om indruk ken op te doen omtrent het openbare leven, voornamelijk de economische toestanden. Zij bezochten gisteren verscheidene inrichtingen in Bremen. Yoor dc Iuvaliden. BERLIJN, 9 April (W. B.). De „Lokal- Anz." verneemt uit Keulen: Kardinaal Von Haffmann vertrek heden naar het hoofd kwartier om den keizer do opbrengst te overhandigen van de collecte, gehouden op keizers verjaardag in do kerken uit het Rijnland ten voordeele der invaliden uit den oorlog. Jlet Mijnengevaar. KOPENHAGEN, 9 April (W. B.). Volgens berichten uit Christiania zijn in den jong ste» tijd op de westkust van Noorwegen meer dan 160 mjjnen aangedreven. Bijna alle van Engelscho afkomst. Do weinige Duit sche, die er onder wérden aangetroffen, waren door het losraken van de verankering onschadelijk. De Houding van Italië. FRANKFURT a/MAIN, 0 April. (Part.). Uit Genua worclt aan de „FraJikf. Ztg-." geseemd, dat aldaar een groote manifesta tie ton gunste van het deelnemen van Ita lië aan den oorlog heeft plaats gehad. Twintig duizend personen trokken door de stad. Een Duitsdio vlag word in liet openbaar verbrand, terwijl in eenigo Duit sche cafe's do vensterruiten werden inge slagen. Van het gebouw van dc „Norddeut- selio Lloyd" werden uithangborden naar omlaag getrokken, in triomf rondgedragen en vervolgens op straat geworpen en ver trapt. Voor het Belgische consulaat werd een sympathiebetoog'ing gehóuden De dc- monstratio werd bijgewoond -door Pepino Garibaldi. ROME, 9 April. (Part.). Uit Rome en Napels en uit and-ere steden van Zuid-Ita lië is een groot deel van do leden der Duitsche kolonie vertrokken. In Napels verlieten do meest geziene leden waarvan sommige reeds moor dan veertig jaren in Italië woonachtig waren, de stad. In Rome heeft rich een Nationaal Comité gevormd ten gunste van heb ingrijpen van Italië in den oorlog. TURIJN, 9 April (V. D. In de „Stampa" schrijft het Kamerlid Cirmeni met, betrok king tot de onderhandelingen tusschen Oos tenrijk en Italië dat deze nooit zijn onder broken en thans in een beslissend stadium zijn getreden. Zij hebben thans in Weenen plaats tus- .rJchön clsn Oostemlijkschen minister van buitenlandsche zaken baron Burian en den Italiaanschen gezant den hertog van Avar- na. De I^trdancllen. BERLIJN, '9 April. (W. B.). 'Uit Petro- grad verneemt het „Berl. Tagebl.", dat de „Rjetsch" betoogt, dat Duitschland in geen geval accoord gaat met neutralisatie der Dar- 'danellen. Noch de slooping der verster kingen, noch het bezit van den Bosporus komen overeen met de Russische belangen, die uitsluitend het onbeperkt, volledig bezit van Konstantinopel eischen. Dc Houding van Griekenland. BERLIJN, 9 "April (W. B.). Het „Berk Tagebl." verneemt uit Rome: In een vergc^- lering zijner aanhangers verklaarde Venize- los: Met een enkele divisie en onze vloot waren wij bondgenooten der Entente gei worden, maar de generale staf verzette zich hiertegen, in het geloof, dat Duitschland niet alleen Rusland en* Frankrijk, maar ook Engeland zal verslaan. Vcnizclos. ATHENE, 9 April. (W. B.) Venizelosver- klaarde aan zijn partij-genooten, dat hij, nu de regeering de tegenspraak van zijn mede- deelingen over de houding van den koning in zake den afstand van Kavalla, handhaaft, zich genoopt ziet, zich definitief, van elke 'deelneming aan de politiek terug te trekken. Turken en Russen. PETROGRAD, 9 April. (R. 0.) De staf Van het Kaukasusleger meldt van 6 April: Onze troepen bleven meester in de gevech ten in het kustgebied en in dé streek tus schen Olty en Artwin. De Turken werden hier overal teruggeworpen. Aan de overige fronten geen verandering. De Olympische Spelen in 1916. BERLIJN, 9 April (W. B.). Dc tweede voorzitter van het Comité voor de Olym pische spelen in 1916 te Berlijn verklaarde het bericht onjuist, dat de organisatie aan een neutralen staat zou zijn opgedragen. Of de spelen zullen doorgaan hangt er van af, of de Engelschen en Fransqhcn willen deelnemen. Onzo voorraad was heden reeds verkocht. Wij hebben onmiddellijk een nieuwe zending aangevraagd, die wij morgen, Zaterdag of Maandag hopen te ontvangen. Hedenmorgen reed Z. K. H. de Prins in gezelschap van prof. Straub t? Amsterdam- uit tot het bezoeken van enkele sectie-ver gaderingen van het Natuur- en Geneeskun dig Congres aldaar. Daarna werd naar „Ar- tis" gereden waar een bezoek werd ge bracht aan de tentoonstelling door de zor gen van prof. Max Weber ingericht voor do onderzoekingen in Ned.-Indië gedurende do laatst o 15 jaar. Daarna werd den Prins een déjeuner aangeboden. II. M. do Koningin heeft hedenochtend in audiëntie ontvangen den héér von Kühl- mann, belast met de tijdelijke waarneming van het Duitsche Gezantschap in Den Haag gedurende het aan den heer von Muller ver leend verlof. LEIDERDORP. In deze gemeente worden pogingen aargewend tot het oprichten van een vrij- wi'ligen landstorm. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer W. M. van der Valk Bouman, is benoemd tot fabricage-chef aan de suikerfabriek Goedo op het eiland Java. De daders, die in December verschil lende koperen voorwerpen van hier lig gende Scheveningsche loggers hebben ont vreemd, zijn aangehouden en ter beschik king van de justitie gesteld. AMSTERDAMSCHE BEURS, Hollaiulsche fondsen, namelijk wat de 2en 3 pCt. schulden betreft, in reactie en tot lagere prijzen aangeboden. Alleen 5 pCt. Indische leening vaster. Locale fondsen prijshoudend. Rubber echter en alle Indische waarden willig met veel om zet, vooral. Handelsverecniging A'dam en cultuurwaarden-aandeelen der Vorstenlan den. Russen iets zwakker, eveneens Ame- rikaansche fondsen. Officieele 5 pCt. Staatsleening, groote 99%, kleine 99vs, niet- officeele Integra len 61%, Certif. 70%, Oblig. 70%, Indi sche leening kleine 100%, groote 99%, Rusland 1880 69%, 1906 87, Consols 69%, Hope 69%, Smelting 66%, gewone Cultuur 169, Actions" 152, Koninklijke 506, Gecons. Hgllandsehe 159%, Cigar 46%, Ferlak 39%, Zuid-Pcrlak 53%, Orion 62%, Vaart 220, Topeka 99%, Car and Foundry 47%, Rio 8%, Missouri's 143/ir., Erie# 26, Hides 27 2'7ig> Rails 17%, Unions 125%, Rocks Steels 50T/lfl, Wabash 7%, Tref. 3%, Amalgamated 65%, Coal 21, Marine pref. 5%, Gulf 24, Pref. 57%, eli-Mij. 140, Deli- Batavia 319, Handels-Mij A'dam 270, A'dam Rubber 111, Nederland 30.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 3