Uit d@ Omstreken. Gemengd IMieuws. Eivol was het en doodstil, toen do heer Delkez, staande naast het portret van den geliefden vorst, enkele woorden sprak tot inleiding "van den avond. Daarna was het de cher Deswarte, hoofdredacteur van „De yiaainscliè Stem," die een toespraak hield, welke was een verheerlijking van hel vor stelijke Zondagskind, dat een troon heeft gesticht in de ziel van alle Belgen. Over koning Alberts edele levensgezellin sprak hij en over het land, dat zich weért en daarom nooit verloren zal gaan; het land, met welks kinderen God zal zijn in deze tijden. En na het „Leve het onafhankelijke België", donderden de toejuichingen door de zaal. Zoo daverde ook het applaus, toen de heer Charles Bernard, redacteur van de „Echo Beige", zijn causerie had uitgespro ken: Théroïsme. In gloeiende taal vertel de hij van de groote heldendaden, bedre ven 'door dit kleine volk van onversaagde mannen, 'dat volk, dat niet heeft geaarzeld, toen het er om ging, zijii vaderland te ver dedigen; 'dat volk, waarvan reeds dertig duizend kinderen den heldendood stierven... Staande werd het Wilhelmus van Nassouwe aangehoord, dat gezongen werd door de dames JudelsKamphuyzen en Bterckmans 'en de heeren Jef Judels en F. Béguin. Gedurende het verdere gedeelte van den fcvond werden nog vele liederen ten gehoore gebracht. 1 Aan 't Slot zong het reeds gemelde quin tet de Brabangonne en de Vlaamsche Leeuw. En toen de woorden: „Zjj zullen hem niet temmen, 1 i Zoolang één Vlaming leeft. Zoolang de Leeuw kan klauwen. 1 Zoolang hij tanden heeft." Weggestorven waren, bleef 't nog een Wgenblik stil. Maar dan barstte er een ipplaus en een gejubel los, dat het „Pa viljoen" op zijn grondvesten deed schudden. De afdeeling Zaanstreek van het Alge- ineen Nederlandsch Verbond, heeft heden ian Z. M. den Koning van België, ter ge legenheid van diens verjaardag het volgen- telegram gezonden: „Do afdeeling Zaanstreek van het Alge- ineen Nederlandsch Verbond, met de 200 feelgen, die onder haar bescherming staan, lieden Uwe Majesteit do beste Wenschen *an." DANKDAG TER EEBE VAf* NEDERLANR De „Gazet van Brussel" bepleit een dank dag ter eere van Nederland door de Belgen, als uiting van erkentelijkheid voor de „on volprezen liefdadigheid van onz9 Noorder broeders." Do feestdag van H. M. de Koningin zou voor den dankdag best geschikt zijn, maar het blad acht den datum to verwijderd en het wil nu den Julianadag op 30 dezer vieren. "DE VERBOUW VAN LUIKER- BIETEN. Vanwege de directie van den Landbouw wordt het volgende medegedeeld: Dc vraag is gesteld, of in den aanstaan den herfst de uitvoer van suikerbieten we der geoorloofd zal zijn. Met het oog op cL onzekerheid van den toestand, meet de regeering zich omtrent de beslissing dien aangaande de volle vrijheid voorbehouden. Aan belanh. in Jt bïjz- de verbouwers van suikerbieten wordt echter in overweging gegeven, rekening te houden met de waar schijnlijkheid, dat do uitvoer niet zal kun nen worden toegestaan, zoolang de oor logstoestand blijft aanhouden. EEN VERBOD. De territoriale bevelhebber in Zeeland heeft een verordening vastgesteld, waarbij verboden is buitenshuis schetsen, teokenin- gen, opnemingen en photo's te maken. VERLOF VOOR EXAMENS. Door den Opperbevelhebber van Land en Zeemacht is bepaald, dat aan hen, die wenschen deel te nemen aan het examen ter verkrijging van het diploma voor can- didaat-gemeente-seoretaris en ambtenaar ter gemeente-secretarie, op vertoon van den oproepingsorief der examen-commis sie, verlof zal worden verleend., OORLOOSMOLEST- VERZEKERINGSWET 19 15. Naar aanleiding van het Voorloopig Ver slag over het wetsontwerp Oorlogsmolest- verzekeringswet 1915 uitgebracht, heeft de Nederlandscho Reedersvereenigrng zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin wordt gewezen op de hoogo nood zakelijkheid, dat de beginselen, in het wetsontwerp, neergelegd, tot wet worden verheven, waardoor de regeerimg gemach tigd zal zijn om ten allen tijde de molcst- 1 verzekering ter hand te kunnen nemen, in dien do omstandigheden daartoe aanleiding geven. Hierdoor, wordt clan de mogelijkheid ge schapen, dat do- Nederlandscho koopvaar dijvloot zoo lang mogelijk haar bedrijf zal kunnen blijven uitoefenen, hetgeen toch als een landsbelang mag worden beschouwd. UITVOERVERBOD VAN AARDAPPELEN. Bij Kon. Besl. van 8 April is met ingang van dien datum verboden de uitvoer van in stukken gesneden of fijngemaakte aardap pelen alsmede clen afval van aardappelen. BLOEMEN NAAR HOSPITALEN DER OORLOGVOERENDE MOGENDHEDEN. Vanwege de Algemeen e Vereeniging Voor Bloembollencultuur zullen kosteloos afgesneden bloemen worden gezonden naar de hospitalen der oorlogvoerende mogend heden. Een commissie van uitvoering is benoemd, waarin zitting hebben de heeren A. Guldemond, te Lisse; E. H. Kruyff Lz., te Sassenheim; 8. A. van Konijnenburg, to Noord/wijkA. S. Rijnicrse, te Overveen en T. van Waveren, te Hillegom. De kosten der lastjes worden gedragen door het Internationaal Congres van Vrouwen, dat ook op zich neemt de kos ten van vervoer, voor zoover géén vracht vrije verzending wordt toegelaten. In April worden narcissen, in Mei late tulpen ge zonden. EEN ANGSTIG OOGENBLIK. De IJmuider stoomtrawler „Batavier II", deelde bij binnenkomst mede, dat op Goeden Vrijdag op 54° 30 N. B. en 6° 30 O. L. plotseling een Zeppelin boven zijn schip verscheen. Het luchtschip, voorzien van drie schroeven, manoeuvreerde eeni- gen tijd rond het schip. Do schipper liet onmiddellijk de Nederlandscho vlag op het dek uitspreiden. Kort daarna ver dween de Zeppelin, tot groote verluchting van do angstige bemanning. EEN DUITSCHE BALLON. Door den IJmuider stoomtrawler „Bata vier IJM. 107", is aldaar aangebracht een Duitschen ballon, den 7den April te 11 uur 30 voormv gevonden in de Noordzee op 10 anjjlen ten N.W. van Vlieland. Do ballon is gemerkt en genummerd No. 1547. Gleich- gewicht 6S kilo, Gasfullung feuergefahrlich. Der Finder erhalt 10 Mark Findergeld.^ Feld- artillerie, Schieszschule Juterborg bei Ber lin 42. Do ballon is aan de militaire autoriteiten afgegeven. VERBLIJF ONTZEGD. Do territoriaal bevelhebber in Overijsel enz heeft Hermanus Vasterink, geboren te Weer- sels 23 Maart 1871, van beroep fabrieks arbeider, wenende te Overdinkel 0. 410, ge meente Losser, het verblijf binnen het in staat van beleg verklaarde deel van ge noemd ambtsgebied, ontzegd, omdat zrjn aan wezigheid voor do rust 'en <3e algemeene veiligheid wordt geacht gevaarlijk te zijn. SPORT. Voor Zondag staan op de agenda Do voetbalwedstrijden (L. V. B.). Ajax IILeiden to Leidon. LugdumimL. F. C. to Ledden. L. V. V.—O. N. I. (1 uur) to Leiden. Norvieus—D. L. V. II (3 uur) to Leiden. L. F. G. III—O. N. I. II (12 u.) te Leiden. Do Sportman IIILisse II te Leiden. STANDEN. Voetbal. NEDERLANDSC1IE VOETBALBOND. Westelijke Afdeeling D. Voreonigingea gesp. gow. go], vorl. pt. voor togon gem. Ajax (Loiden) 13 9 2 2 20 86 1-1 1.51 H. V. V. II 14 7 3 4 17 25 16 1.21 Do Sportman 1-1 7 3 4 17 26 27 1.21 II. B. S. II 14 6 2 G 14 24 2-1 1.- Quick II 11 6 2 G 14 20 21 1.— V. U. C. 11 5 3 G 13 32 28 0.92 Concordia 12 4 8 8 19 29 0.GG D. V. V. 13 1 3 9 5 10 30 0.38 Kampioen: Ajax (Loiden) No. laatst: D. V. V. (Den Haag). LEIDSCHE VOETBALBOND* Eersto Klasso. Vereenigingen gesp. gow. gol. vcrl. pt. voor tegen gem. L. F. C. 8 G 2 11 23 5 L75 Beresteyn 10 7 2 1 1G 28 7 1 G9 D. L. V. 9 G 3 12 23 16 1.33 Ajax H 8 4 1 3 9 22 16 112 0. N I.30 3 3 4 9 13 19 0.90 Lugdunum 9 3 G 6 15 26 0.6G Leiden '8 - 3 6 3 7 21 0.37 L. V. V. 10 3 7 3 11 32 0.30 Nog kans op do oersto plaats Nos, 3, 2, 3, -J, G en G, Nog kans op do laatsto plaats Nos. 4, 5, 6, 7 en 8. Tweedo Klasso A. Alphon II 8 6 1 1 13 21 3 J.62 Ajax III 8 5 1 2 11 23 16 3,37 Lugduuuni II 8 3 5 0 16 20 0.75 L. F. C. II 8 2 2 4 6 9 27 0.75 Bercstoyn II 8 1 2 5 4 9 22 0.G0 Tweede Klasso B. Do Sportman II 8 1 14 40 12 1.75 Lisse 7 5 2 30 13 9 1*42 D. L. V. II 6 2 4 4 14 20 0.(13 Norvieus 7 2 5 4 14 17 0.57 L. V. V. II 8 '2 G 4 8 31 0.50 Kampioen: Da Spoitman II (Leiden) Nog kans op do laatsto plaats Nos 3, 4 on 5. Dordo Klasso. Do Sportman III G 6 12 40 7 2.— Norvieus II 7 5 2 10 2G 15 1.42 O. N. I. II 7 2 1 4 5 11 2L 0.71 L. F. C. III 6 1 1 4 3 11 33 0.G0 Lisso II 6 - 2 4 2 7 19 0.33 Nog kans op do oorsto plaats Nos- 1 on 2. Nog kans op do laatsto plaats Nos 3, 4 en 5. Korfbal. NEDERLANDSCHE KORFBALBOND,- Kampioenschap van Nederland. D. Y. D. (Noord) 2 2 - - 4 17 3 2.- Vitesso(H.)(Zuid) 2 1 - 1 2 13 9 1.- O. O. (Oost) 2 - - 2 - 5 23 Kampioenschap Dorde Klasso Zuid. Dordt 1 1 2 G 2 2.— Vitesso II (Loiden) 1 1— 2 6 HAAGSCHE RECHTBANK. Deze rechtbank veroordeelde H. K., dienstbode te Warmond, we gens diefstal van tafelzilver en linnengoed te N o o r d w ij k, tot twee maanden ge vangenisstraf. AMSTERDAMSCH GERECHTSHOF. Toelating afgewezen. Dit gerechtshof heeft bij breed gemoti veerd arrest, afwijzend beschikt op het ver zoek van den Belgischen advocaat mr. Eg- ger, om tot do balie te worden toegelaten. ALKMAARSCnE RECHTBANK. Bankbreuk. Men *¥neldt uit Alkmaar; dat' door bot 0. M. aldaar hooger beroep is aangeteekend tegen 'de vrijspraak van den heer W. de Lange, 'eigenaar van den schouwburg „Har monie," te Alkmaar, en president-commis saris Van de gefailleerde Kurhaus-Maat- schappij te Egmond-aan-Zee, tegen ^wien 8 maanden gevangenisstraf was geëischt met aftrek Van drie maanden voorloopige hech tenis wegens het onttrekken va.n eenige goe deren aan den faillieten boedeh i RECHTBANK TE HEERENVEEN. Het Stuphorster Boertje. De ïechtbank to Heerenveen heeft hefi Staphorster boertje veroordeeld tot vijftig gulden boete of vijftig, dagen hechtenis, we gens onbevoegde uitoefening deij genees kunst* i i L HAARLEMSCHE RECHTBANK. f~|~| Dezo rechtbank veroordeelde: J. de V., zonder beroep to Hillegom we gens vernieling tot 2 boete of 2 dagen hech tenis. G. St., en G. H., werklieden to Haarlem mermeer, wegens mishandeling, ieder £5 boete of 14 dagen hechtenis. P. O., schipper te Warmond, wegens ver bóden uitvoer tot 1 boeto of 1 dag hech tenis., Ratfprshv fijnst® Heeren-fantaelehoeden. J' Alleenverkoop Nieuwe Rfjn 46. H. A. TIMMERMAN, Hod. Tel. 142. AGENDA VAN DE WEEK; Vrijdag: - Leidsche Schouwburg. Uitvoering Leïd- sche H B.-S. Ver. „Emtégeës, h a 1 f- a c h t. Katwjjk-aan-Zee. Zaal voor Chr. Prot. Be langen. Openb. Uitvoering Chr. Zangvereni ging „Hallelujah", h a 1 f a c h t. Zaterdag: Graanbeurs. Groot Bal-Masqué. S. P. Wïe- linga. Zondag: Zomerzorg. Geze.ll. Bijeenkomst Muziek- ziek- en Tooneelvereeniging „Nut en Ver maak," 8 uur. Zondag. Café „Haagweg". Concert na 6 uur. Leidsche Schouwburg. „De Regiments papa" Vaudeville 8 uur. Vrijdag van 910. Zaterdag van 810 Zondag van 13 uur: Wijkgebouw „Geloof, Hoo_p en Liefde." Tentoonstelling teekeningen leerlingen. Dagelijks: Bioscope Variété Theater. Stationsweg 19. 7 uur. (Zaterdag, Zondag 8 uur). -Faxihe-Bicscoop, Haarlemmerstraat 52, 7 uur. (Zaterdag en Zondag 8 uur). (lederen middag 24 uur). HAZERSWOUDE. Op do tentoonstelling van. in bloei ge trokken Polyanthairozen, to Boskoop, werd aan den heer L. van Klaveren Ez., alhier, een certificaat 1ste klasse toegekend met zijn nieuwe roodo Polyantharoos, aan wel ke hij den naam gaf van „Botsy Wezel en- burg." BODEGRAVEN. I Do rederijkerskamer „H. K. Poot", alhier, heeft een gratis volksvoorstelling ge geven, waarmede zij veel succes gehad heeft. Het publiek, niet verwend op het ge bied van tooneelstulcken, was hoogst dank baar en voldaan. Het heeft zich kostelijk ver- maakt met do opvoering van het blijspel „Het duistere punt", dat door de medewer kende dames en heeren zeer verdienstelijk werd gespeeld. De harmoniever. „Werk- mans Vriendenkring" gaf in de pauze enkele nummers muziek ten beste. HOOFDDORP. In hotel „Do Landbouw", alhier werd een vergadering gehouden der besturen van. d afdeolingen Haarlemmermeer, Aalsmeer, Sloten en O. Wetering der Vereeniging „Volksonderwijs" ter bespreking van kring- vorming. Aan- ds. Luiknga, van Aalsmeer, werd het voorioopig voorzitterschap opge dragen, terwijl de heer Do Ren, van O.-"We tering, het secretarisschap voorloopig op zich nam. In de verschillende afdeolingen was kringvorming besproken en in verband daarmede bon nu tot definitieve oprichting van den kring besloten worden, zooals ge schiedde. Besloten werd o.a. do Vereeni ging te noemen: „De Meerkring" en dat zij omvatten kon Haarlemmermeer en om liggende gemeenten. De heer Van Meveren, uit Zaandam, was ter vergaderng, om met zijn advies van dienst te zijn, wat zeer werd gewaardeerd en waarvan zeer werd geprofi teerd. Het reglement werd gedeeltelijk vast gesteld. De financieële kwestie lokte heel wat bespreking uit en werd aangehouden, evenals de bestuursverkiezing. De agenda zal op een vergadering, die 30 April ge houden zal worden, verder worden afge werkt. Met een woord van dank aande opgekomenen, in 't bijzonder aan den heer Van Meveren, sloot de heer Luikinga de-ze vergadering. KATWIJK-AAN-ZEE. pi H In het paviljoen van het Groot Bad- Hotel werd gisteravond een liefdadigheids- concert gegeven, ten voordoele van de be hoeftige Belgen, dio in deze gemeente nog verblijf houden. De zaal was overvol, het publiek heeft ge noten, en de 'financieel© uitkomsten waren een succes. Van de verschillende nummers uit het programma hoorden wij met veel lof noemen, het beroemde meesterwerk van L. van Beet hoven „Sonate Pathétiqtfe" voor piano, viool en cello, weergegeven door mej. Nelly Meer burg, de heeren Schrani en Kamerlingh On nes. Mejuffrouw Suze de Wekker heeft met haar solonummers do harten gestolen van allen, die op werkelijk mooien, beschaaf den zang belust zijn. Het nummertje „Op school is een nieuwe meester" moest door, haar herhaald worden. Volgens het programma' verleenden ver der nog welwillende medewerking do heeren Willem Benoy (declamatie), Govert van Wijk, Frans Stevens on Jos. Ariën (allen zang;. De heer Keilholz^ uit Den, Haag, was verhinderd aan het klavier zijn medewerking te verleenen en werd zeer verdienstelijk dooi den heer Schram vervangen. Het spijt ons, dat wij niet in de gele genheid gesteld werden den avond bij te wonen. Nu kunnen wij aJleen maar ver melden, hetgeeïT wij van anderen opvingen en moet veel, wat hoogstwaarschijnlijk ver melding waard was, verzwegen worden* LEIMUIDEN. Bedankt is voor het beroep naar de Ned.-Herv. Gem aJhier door den heer W. M. A. Kalkman, cand. te Harlemen. VALKENBURG. Jong leven! Als een bijzonderheid mag zeker wel vermeld worden, dat iemand hier deae week, in. een nestje van het be kende boomlmiiportj e of Jan-Teunisje, (Cerbki'a familiaris) al jongo gevederde be woners zag'. WARMOND. In een partij narcissen, (Gulden Spur), ontdekte de bloembol! enk weekei:. II. Korte- kaas iCzn., vorig jaar een bijzonder groot en imooi exemplaar, waarvoor hem toen reeds itot f60 toe geboden werd. De bol is nu weder' in bloei en heeft twee bloemen, die (dezelfde eigenschappen hebben van vo rig jaar: een bqna dubbel groote kelk als. biji do gewone soort, fraaie dekbladen van bijzonder groote afmeting, en is bovendien veel zwaarder van kruid en bloemstengel, en staat fraai te veld. Specialiteiten op het gebied van narcissenteelt, die de bloemen bezichtigden, roemen do schoonheid van de bloem en verwachten voor de toekomst veel voor den handel van dezs soort. Voor vak lieden en belangstellenden stelt de heer K. zo bereidwillig ter bezichtiging. De laatste vluchtelinge,'een jongmeis je, Constance van der Velden, genaamd, van Antwerpen, verlaat vandaag deze ge meente. Gedurende haar verblijf was in in het Hotel „De Zon" ondergebracht ge weest en werkelijk al aardig ingeburgerd. ZOETERWOUDE. De kerksohapcoi van -de R.-K. kerk Meerburg alhier zijn gisteren aan het Pa- tronaatsgeboaiw publiek verkocht. De 27 sohapen brachten ƒ935 op, ongeveer ƒ35 por stuk. I. van der Werf, alhier, werd koopcr. KERKELIJKE BERICHTEN. Oude wetering. Rem. G em. Zon dagmorgen to tóen uren, ds. N. Blokker. Men meldt ons uit Roozendaal: Do matroos-schrijver Mulder, die hedenoch tend zonder verlof van Vlissingen is ver trokken, werd te Roozendaal aangehouden en opgesloten. Toen men hem1 uit zijn be waring wilde halen, ons hem.- weer naar Vlissingen over te brengen, bleek, dat hij zich door een revolverschot van het leven had beroofd. Het nieuwe stoomschip „T j i- sondari", van de Java-OMim-JapajL-lijn, gisteravond van Vliasamge-n aangekomen te Rotterdam, is middellijk de oorzaak ge weest van een hoogst droevig ongeval in laatstgenoemde haven. Het stoomschip werd opgesleept door twee sleepbooten dier firma Wilton, de „Engineering" en de „De Boer". Op een oogenblik kwam do Engineering'dwars voor den boeg van het schip en werd dooi de „Tjisondairi" overvaren. De boot zonk onmiddellijk, de geheel e equipage naar do diepte meenemende. Dezo bestond uit dön kapitein J. C. Braam, den machinist P. Storm, den veriiaalder J. van Dam, den stoker E Kramer en cïen dekkneebt A. Jonker. De lijken zijn tcït dusovï nog niet gevonden. De andere sleepboot kwam bij hot onge val in aanraking met de juist passeerende „Batavier IV" en beschadigde den ste ven. D.e Malversatiën te Gulpen. „De Maasbode" verneemt nader over de door den postdirecteur Darcis gepleegde malversatiën, dat roods jarenlang door de bevolking van Gulpen word gefluisterd, dat op het poetkantoor dingen gebeurden, die niet in don haak waren. De postdirec teur en zijn gezin leefden als vorston. Men vermoedt, dat de vorduisterde bedragen te zamen wel een halve ton groot zijn. O.a. moet de postdirecteur zich geldon hebben toegeëigend voor allerlei gesimuleerde werkzaamheden van hulppostboden, waar voor hijzelf de quitantiea in hun naam toe kende. Bij de arrestatie bleek, dat de post boden van een en ander niets wisten en dat zelfs quitantiea waren geteekend voor werltmamheden, verricht door een post bode, -die reeds anderhalf jaar geleden is overleden. Het. ontinkten van papder. Eiken dag worden er millioenen kranten gedrukt, die gelezen en daarna wegge gooid of verbrand worden. Nieuwe grond stof is dan noodig voor de nieuwsbladen van den volgenden dag. Dezo roekelooze verspilling had aan den heer De Stiirler, to Bloemendaal, reeds lang de vraag gesteld, of het ni-et moge lijk was, de gelezen kranten te ontinkten en opnieuw dienst te laten doen. Na vier jaar proefnemen is do onderzoeker er in geslaagd, een procédé te vinden, waardoor dlio vraag bevestigend beantwoordt wordt. Reeds heeft clo uitvinder in Duitschland en Nederland patent aangevraagd. De Regeering van onze Oosterburen verleen- do dit al een halfjaar geledeneergisteren kwam de toestemming van ons ministerie. Ook aan Frankrijk zal octrooi verzocht wor- den. Wegens don oorlog is in Duiteek land nog geen begin met do nieuwe industrie ge maakt, want een nieuwe industrie zal het worden, stelt de heer De Stürler zich voor. Doordat nu geen hout meer benoodigd is voor do krantenp apior - f abri cag ekan bet papier goedikooper geleverd worden. Nieu we bosschen behoeven voor dit doel ook niet aangeplant te worden, a-lles te samen een groote besparing van kosten Het het procédé precies in zija werk gaat, wilde do uitvinder niet wereldkundig ge maakt hebben. Dat is hot geheim van den smid. Alleen verzekerde liij, dat de vezel van het papder zijn volle kracht behield. („Hrl. Dbld.") D© torpedeering van do „Falaba". De Engelsche regeering heeft geant woord op de nota van den Duitschen am bassadeur te Washington, waarbij de torpe deering van de „Falaba", waarbij ruim hon derd menschen omkwamen, werd veront schuldigd op grond van militaire noodza kelijkheid on waarbij verklaard werd, dat Engelsche koopvaardijschepen van kanon nen waren voorzien en den raad hadden gekregen Duitsche onderzeeërs te rammen of op andere wijze aan te vallen. Een Engelsche nota verklaart: De „Falaba" was niet bewapend. Het is onjuist, dat voldoende tijd was gegeven aan passagiers en bemanning om zich te red den. De onderzeeër naderde de „Falaba", vergewiste zich va.n den naam van het schip, gaf een sein om te stoppen en vijf minuten tijd om in de booten te gaan. Het zou een wonder zijn geweest, indien alle passagiers en do geheelc bemanning van het groote schip in staat zouden zijn geweest in do booten to komen, binnen den toegemeten tijd. Terwijl de blooten nog in de davits hingen, schoot do onderzeeër op korten af stand een torpedo op de „Falaba" af. Dit moest absoluut zeker het verlies van een groot aantal menschenlevens ten gevolge hebben en het moet geschied zijn met de bedoeling dit ook te doen geschieden. Het gedrag van alle opvarenden van de „Falaba" blijkt uitstekend te zijn geweest en zonder eenig oponthoud werden de boo ten gestreken. Het is mogelijk, maar niet zeker, dat een even talrijke, geoefende be manning van een oorlogsschip er in ge slaagd zou zijn in gelijke omstandigheden meer levens te redden. De bemanning van do „Falaba", onder zulke- omstandigheden te beschuldigen van nalatigheid zou niet goed mogelijk zijn. Vcnizelos gcinterviewd. In strijd mot hetgeen van Duitsche zij Je is gemeld over een toenemende impo pulariteit van Venizelos, maakt de Atheensche correspondent van de „Dai ly News" een interview met den afgetre den Griekschen minister-president open baar, volgens hetwelk Venizelos verzeker de nooit meer dau thans (het interview hoeft Maandag plaats gehad) de openbare moening op zijn hand te hebben gehad. Hij schreef dit toe aan liet vooruitzicht dat de doorbraak door dc Dardanellen lan ger zal duren dan aanvankelijk werd ver wacht. Do laatste veertien dagen had het Griekscbc volk de vraag of Grieken land aan don oorlog zal deelnemen nog eens nader overwogen en, zooals Venize los kot uitdrukte, „aan geen onbevoor oordeeld toeschouwer kan de uitslag ont gaan". De correspondent vroeg den staatsman of er nog sprake zou kunnen zijn van samenwerking tusschen Vonizelos en de tegenwoordige regeering. „Indien" antwoordde Venizelos „de regeering te werk gaat volgens dc gedragslijn," die ik aangewezen acht voor de belangen van het land, kan ze rekenen op mijn harte lijke en zelfs grage modewerking. In dit geval kan een beroep op bet volk natuur lijk achterwege blijven. Maar indien de regeering er niet van wil weten, dan moe ten er onvermijdelijk binnen een maand verkiezingen worden gehouden, en die kunnen maar één uitslag hebben. Het zou haast ondenkbaar zijn dat de meer derheid, die ik bij de twee laatste ver kiezingen kreeg, nog toenam, maar ik kan wel zeggen, dat ik met bet duidelijkste mandaat, dat men zich denken kan, weer aan het bewind zou komen". Oorlog en Vrouwenkiesrecht. Do „Evening Sun" van New-York is Dinsdag uitgekomen onder redactie van de kiesrechtvrouwen, de Amerikaansche schrijfster Mary Austin fungeerde als hoofd-redactrice voor dezen dag. In dit vrouwenkiesrechtnummer, vertelt de Ber- lijnsche correspondent van de „Sun" van een onderh >ud met Frau Hedwig Heyl, de voorzitster van de commissie tot orga nisatie vaai dien vrouwena-rbeid tijdens den oorlog. Mevrouw Heyl nu meende, dat op het oogenblik voor de Duitsche vrouwen, de kiesrechtquaestie eerst op het tweedo plan kwam. „Het is de taak der vrouwen nu de regeering op alle mo gelijke wijzen te helpen. Het kiesrecht zal in Duitschland komen als de oorlog over is. De regeering zal beseffen, da/t wij in den oorlog zoo grooten steun zijn geweest, dat onze hulp ook in tijd van vrede noodig zal zijn". Het Doel van den Oorlog. De leider van de conservatieve partij, graaf Westarp, heeft bij het Bismarck-feesfc te Hamburg een rede gehouden en daarbij, volgens de „Kreuz-Ztg.", het volgende ge zegd: Om ons bestaan moesten wij, zeer tegen onzen wil, dezen meest geweldigen van allo wereldoorlogen aangaan en de beste krach ten van ons volk tegen een geheel e we reld van vijanden op het spel zetten. Maar, wanneer de Duitscher in den oorlog gaat, wil hjj aan het einde er van ook weten, waarvoor hij gestreden heeft, dan laat hij zich den prijs van do overwinning niet dooi den vijand voorschrijven, maar bij zoekt! zich 'dezen zelf. Thans 'heeft liet Duitsche volk eensgezind en vastbesloten den prijs Van 'dezen strijd erkend. .Wat baten ons

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2