N«. 16902 Zaterdag 3 April. Üei°cie Blad. A<> 1915. Gemeentezaken. SPORT. Pit ds Omstreken. Geen Toeslag op liet Loon. B. en \V. kunnen geen vrijheid vinden don Raad to adviseeren gunstig te beschik ken op do verzoeken van de gemeente-werk- iieden-vcrecnigiugen „Recht en Plicht on ,St Antoniua van Padua", de ardeelmg Lei dden van den Nedcrlandschen Bond van Werklieden in Openbare Diensten en Be drijven en de afd. Leiden van den afg. Ne- derland'sohen Ambtenaarsbond, om aan de gemeente-werklieden cn de beambten met een bezoldiging beneden f 1000 s jaars een toeslag op het loon to geven in verband met do stijging van de prijzen der eerste levens behoeften. Tengevolge van de buitengewone tijds omstandigheden ondervinden zeer velen een tweoledigen druk. Eendeels zijn hun in komsten achteruitgegaan of nagenoeg ge heel-opgehouden, anderdeels zijn de eerste levensbehoeften duurder geworden. De gemeentewerklieden en beambten ver- keeren in het, do omstandigheden in aan merking genomen, gelukkige geval, dat hun inkomsten onveranderd ziin gebleven. Zij doelen alleen in het algemeen lijden door de duurte en er is dus allerminst aanleiding, om juist hen hierin tegemoet te komen. Tot een dergelijke bevoorrechting van een kleine groep van personen mag h.i. de Overheid niet medewerken en dit te minder, omdat de toeslag ook zou moeten worden opge bracht door burgers, die naar verhovding er nog slechter aan toe zijn dan de gemeente werklieden en beambten. Bovendien is de mogelijkheid niet uitge sloten, dat tengevolge van het toekennen van een toeslag, do levensmiddelen, waar van de voorraad1 niet minder beperkt zou blijven, nog in prijs zouden stijgen, zoodat zij, aan wie een toeslag werd gegeven, er geen voordeel van zouden ondervinden en do overige burgers in nog ongunstiger con ditie zouden komen, dan thans reeds het ge val is. Het komt B. en W. daarom voor, dat het onverantwoord en in zedelijk opzicht niet te verdedigen zou zijn, indien de gevraagde toeslag werd gegeven. Wóorzoover er aanleiding is, om maatrege len te beramen in verband mot de prijzen de levensmiddelen, zullen deze maatregelen d een algemeen karakter dienen te dra gen en aan de geheelo bevolking ten goede moeten komen. Daarbij zal ovenwei reke ning moeten worden gehouden met de oor zaken der economische verschijnselen en mefc de omstandigheid, dat die grootendeels bui ten het bereik der gemeentebesturen liggen. B. en W. zijn intusschen cok te dien aan zien diligent en hun aandacht blijft gericht op de vraag, of, en zoo fa, welke voor dit- voering vatbare maatregelen in verband met de prijsbeweging der levensmiddelen en de vooruitzichten dienaangaande in het belang der bevolking met vrucht kunnen worden getroffen. Op grond van een en ander geven zij den Baad, overeenkomstig het gevoelen van de Commissie van Beheer over de gestichten „EncDegeest", Voorgeest" en „Rliijngeesfc", de Conimissio van Fabricage, do Commissie voor het Openbaar Slachthuis cn de meer derheid van Commissarissen der Lichtfabrie ken, wier rapporten alle ter visie liggen', in overwoging de verzoeken, om toekenning van een toeslag c.p de loo-nen der gemeentewerk lieden en beambten niet in te willigen. Wijziging Uitbreidingsplan der Gemeente. In verband met den voorgenomen bouw Van het nieuwe Academisch Ziekenhuis c.a. op het terrein bewesten den Rijnsburgerweg zal het uitbreidingsplan, zooals het voor dit gedeelte in 1907 werd vastgesteld en bjj besluit van Gedeputeerde Staten werd goedgekeurd, moeten worden herzien. Op het bestaande plan toch zijn voor dit ter rein eenige stratenblokken getraceerd, die met het oog op hun afmetingen en gebogen richting aanleiding geven tot de verwachting, dat men zich aldaar een z.g. Verspreide of open bebouwing voor oogen heeft gesteld, terwijl het terrein tevens is^ aangeduid als in aanmerking komende voor volkspark, sportterrein en dergelijke. Sedert eenige j^ren, d.w.z. sedert Juni 1909, is het terrein echter bestemd voor 'den bouw van het nieuwe Academisch Zie kenhuis, laboratoria en verdere gebouwen en als gevolg hiervan dient dan ook het in 1907 vastgestelde uitbreidingsplan gewij zigd to worden, ten einde het in overeen stemming te brongen met de nieuwe be stemming van liet terrein. Uit don aard der zaak is bij het opmaken van het ontwerp tot herziening 'overleg gepleegd met den Rijksbouwkundige voor de gebouwen van Onderwijs. Het Iioofdadministroatiegebouw komt te liggen tegenover het verlengde van de Oegstgeesterlaan; deze weg zal dus over do volle breedte aan do overzijde vau den Rijnsburgerweg worden doorgetrokken en eindigen in een ruim voorplein vóór den hoofdingang. Ter verbinding van de stads wijk, rondom den Rijnsburgerweg met die buiten de Morschpoort, met vermijding ran |den weg door de binnenstad, is een 15 M. oreede straat geprojecteerd langs de spoor baan der H. IJ. ,S. M., uitkomende bij den spoorwegovergang der later te verbroeden Gevangenhuislaan. Deze straat verschaft te vens gelegenheid, om vanaf den Rijnsburger weg: de meer Westelijk, alsmede do aan do overzijde der Poelwetering gelegen pavil joens van het Ziekenhuis te bereiken, zon der genoodzaakt te zijn het geheele terrein van Jiet Ziekenhuis te doorloopen. Tegen de ontworpen wijziging van het uitbreidingsplan zijn geen andere bezwaren ingediend, dan van de Leiösche Bouwmaat schappij zijn vervat. (Men zie ook de daar voor in ons blad ingezonden stukken van een Oegatgeester. (Red.) Met de Commissie van Fabricage komt het B. en W. voor, dat veel van het in het bezwaarschrift aangevoerde weinig ter zake dienende is en dat de geuite bezwaren ongegTond zijn te achten, zoodat zy geen aanleiding kunnen geven om oen wijziging van het ontwerp tot herziening in overwe ging to nemen. Na de bezwaren in het adres vervat uit voerig te hebben nagegaan, zeggen B. en W.: De bouw van het nieuwe Ziekenhuis zal voor 'de Leidsche Bouwmaatschappij de kans, om 'haar eigendom tegen alleszins behoor lijken prijs kwijt te raken, aanmerkelijk Verhoogen. Terwijl anders de exploitatie van het complex gronden achter den Rijnsbur gerweg Wellicht nog vele jaren op zich had laten Wachten en perceel no. 947 gedurende ai 'dien tijd slechts als bijna waardeloos gras land 'mocht worden gebruikt, zal thans het Rijk 'de totstandkoming der geprojecteerde straat ongetwijfeld naar vermogen trachten te beyorderen. Door ons College zijn zelfs reeds pogingen aangewend, om den voor straat bestemden grond ten behoeve van het Rijk van de Leidsche Bouwmaatschappij aan te 'koopen. Wegens den buitensporig hoogen prijs, 'die door de maatschappij' gevraagd werd, moesten de onderhandelingen echter worden 'afgebroken. Tenzij de maatschappij; alsnog 'geneigd mocht zijn haar eigendom tegen billijken prijs af te staan, zal derhalve tezijnertijd, wanneer tot aanleg der straat moet worden overgegaan, tot onteigening van de strook grond in kwestie overeenkom stig de bepalingen der Woningwet moeten worden overgegaan. Een billijke schadever goeding, waarop de maatschappij reeds* in 1905 en 1907 aandrong, doch waarvoor destijds 'geen termen aanwezig werden ge acht, zoolang nog niet tot straataanleg werd overgegaan, zal adressante dus hetzij door veTkoop hetzjj door onteigening deelachtig kunnen worden. Uit het bovenstaande zal reeds duidelijk zijn geworden, dat do Leidsche Bouwmaat schappij van de voorgestelde herziening van het uitbreidingsplan eerder voor- dan na- 'deel zal ondervinden. Nog op een andere wijze zal zij' evenwel 'door die herziening worden bevoordeeld. Na goedkeuring van de voorgestelde wijziging toch zal de weg, die bij het thans geldende uitbreidingsplan langs de Poelwetering te genover het Posthof is geprojecteerd, ver vallen en zal do Leidsche Bouwmaatschappij over het haar mede toebehoorende perceel no. 582, waarop tot heden niet mocht wor den gebouwd, weder vrijelijk kunnen beschik ken, iets waarop door haar mode reeds in 1905 en 1907 werd aangedrongen. In tweeërlei opzicht blijkt derhalve 'do voorgestelde herziening, in plaats van een nadeel, een belangrijk voordeel voor de maatschappij te zullen afwerpe.n Onder mededeeling, dat de Gezondheids commissie zich uit een hygiënisch oogpunt volkomen met het ontwerp tot herziening, ook na kennisneming van het ingekomen bezwaarschrift, kan vereenigen, geven B. en W„ derhalve, overeenkomstig het ad vies der Commissie van Fabricage, in over weging tot de onveranderde vaststelling van het op de situatieteekening aangegeven ont- werp tot herziening van het uitbreidings plan der gemeente, gelijk dit op de Secre tarie ter inzage heeft gelegen, over te gaan, en de rooilijnen vast te stellen. Beheersregeling Gestichten Endegeest" en „Rhijngeest". In verband met haar streven, om het commercieel beheer der aan haar zorgen toevertrouwde gestichten zoo consequent mo gelijk door te voeren, heeft de Commissie van Beheer over do gestichten „Ende geest", „Voorgeest" en „Rhyngeest", zich tbans weer met een voorstel tot den Ge meenteraad gericht, dat beheer op verschil lende punten to regulariseeren. Het betreft thans een drietal stukken grond. B. en W. kunnen zich met dit uitvoerig door ge- noerndo commissie toegelicht voorstel in alle deelen vereenigen en geven, met ver wijzing naar deze toelichting, den Raad in overweging te besluiten: a. de terreinen, kad. bekend gemeente Ocgstgeest, Sectio B. No. 949 en Sectio E. No. 1697 (ged.), resp. groot 48, 63 A. en 190 A, met ingang van 1 Januari 1916 aan de gestichten af te staan tegen een waarde van respectievelijk f3379 en Ï5021 of te zamen f8400; b. te bepalen, dat het sub a genoemde bedrag van f8400 uit do exploitatio der gestichten in 40 jaar zal worden afgelost, terwijl daarvan een rente zal worden be taald van 4tyo pCt. 's jaars, een en ander eveneens in te gaan op 1 Januari 1916; c. te besluiten op de begrooting voor j 1916 en volgende jaren den tot nog toe I onder de entvangsten voorkomenden post van £250 wegens huur van het weiland, I kad. bekend gemeente Oogstgeest Sectie B. j No. 596 to doen vervallen en deze ont vangst mitsdien ten goede te doen komen aan de gestichten. Bouwvergunning. B. en W. hebben geen bezwaar aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen vergunning to verleenen tot het bouwen van twee houten bergplaatsen met cementpannen gedekt op een terrein aan de Heerenstraat en geven den Raad in over weging gunstig op het desbetreffend ver zoek te beschikken. Eveneens willen zij gunstig beschikken cp het verzoek der Rotogravure-Maatschap pij' tot het bouwen van een houten gebouw op steenen voet op het terrein van liet fabrieksgebouw Galgewater" No. 12. Onderwijs. Voor de benoeming van oen onderwij zeres aan de o. 1. school der 4de klasse No. 1 worden voorgedragen: lo. Mej. G. L. Mouwen, onderwijzeres te "Noordwijk; 2o. mej. J. Ephraïm, tijd. onderwijzeres aan de school 3de kl. No. 1 te Leiden; 3o. mej. P. J. Goedeljee, idem aan do Meisjes school 2de klasse te Leiden. B. en W. geven in overweging aan den heer W. Veen op diens verzoek eervol ont slag te verleenen als onderwijzer met ver plichte hoofdakte aan de school 3de kl. No.. 3, in te gaan 16 Juni a.s. Voor Zondag staan op de Agenda: I>e voetbalwedstrijd (M. V.-B.): De Sportman— V. U. C te Leiden. De voetbalwedstrijd (L. V.-B.): L. F. C. IllDe Sportmam III te Leiden. De korfbalwedstrijden Vitesse (H.)O. O. Den Haag. Vitesse II—Dordt te Leiden. De vriendschappelijke ontmoeting: De Sportman 11V. U. C. II (11 uur) te Leiden. Voor Maandag staan op de Agenda: De Bondenwedstrijden a R. V.-B.D. -V.-B. te Vlaardingen. b. L. V.-B.—(4. V.-B. c. Verliezer aVerliezer b. cl. Winnaar aWinnaar' De voetbalwedstrijden (L. V.-B.): L V. V. 11Norvicus II te Leiden. Ajax IIIAlphen il (124 uur) te Leideu. O. N. I IILisse II te Leiden. De korfbalwedstrijd om de Rijnland- medaille Vitesse-D. E. Y. te Leiden. De vriendschappelijke ontmoeting: De SportmanJJ. V. V. te Leiden. Het Leidscli Bondsclftal. De elftalcommissie bad veel afschrijvin gen. gekregen, zoodat men aanvankelijk in den proefwedstrijd maar met negentallen begon. Eenige bereidwillige spelers vulden echter spoedig de open plaatsen aan. Hoewel gewoonlijk een dergelijke proefneming voor don toeschouwer, die belust is op een enthusiasten strijd, een mislukking is, heeft de elftalcommissie er toch zeker haar voor deel mee kunnen doën. Het elftal werd aldus samengesteldJ. Kempen, Beresteyn) doel; A. J. G. Koop man, (Beresteyn) en H. Vreeken (L. "V. V.) achter; M. Sega&r, (Leiden), G. v. Kimmena- do (L. Y. V.) em F. Stafleu (L. V. Y.) mid den; J. Slc-os, (De Sportman II), J. B. Snethlage, (Ajax II), M. Sandberg, (Ajax II), A. J. G. Janssen, (Ajax II) en J. Hü- ter, (Lisse), voor. Reserves: G. G. Heek (Beresteyn), achter en middenJ, Kombout, (O. N. I.) voor cn C Vermeulen. (L. V. V.), doel. DE WEDSTRIJDEN VAN DE FAAKOHDAGEN. Het Paascliprogramma is niet uitge breid en De SportmanV. U. C. is de eenige belangrijke voetbalwedstrijd die hier plaats vindt. Het was dan ook van het bestuur van De Sportman goed inge zien om dezen wedstrijd tot morgen uit te stellen. Al is de strijd om het kampioenschap der afdeeling beslist, toch heeft deze ont moeting voor De Sportman nog eenige waarde, omdat bij een gelijk spel of een overwinning, dit tweede Loidschc elftal zich een plaats lager dan Ajax op de ranglijst kan nestelen. De wedstrijd wordt voorafgegaan door een vriendschappelijk spel tusschcn de tweede elftallen dier ver- eenigingen, terwijl De Sportman III zich bijna zeker van de eerste plaats zal kun nen rokenen, indien het van L. F. O. III wint. In Den Haa-g heeft de derde wedstrijd om het kampioenschap van Nederland voor den N. Iv. B. plaat-s. De oostelijke kampioenen zullen tegen de zuidelijke al evenmin succes hebben. Voor het Haagsche Vitesse is het slechts een gelegenheid om zich een goed doel- gemiddelde te verschaffen. Van belang is dit echter niet in den strijd om het kam pioenschap. da-ar een beslissingswedstrijd gespeeld zal worden, indien twee veree- nigingen een gelijk aantal punten halen. In Leiden wordt gespeeld om het kam pioenschap der derde klasse Zuid. Vitesse II ontvangt daarvoor Dordt, kampioen van III B. Hier beslist echter het doel- gemiddelde wel en Vitesse II zal daar rekening mee moeten houden. Jammer genoeg zullen de Vitessenaren op een an der terrein moeten spelen, daar het N. B. L. O.-terrein een bewerking ondergaat. Tijdelijk is Vitesse nu verhuisd naar den Iloogen Rijndijk, aan het Roomburger laantje. Op den Tweeden Paaschdag worden de serie-wedstrijden gehouden van de Zuid- Hollandsche Bonden. Nadat zij eerst te Leiden en ver-volgens- te Alphen zijn ge houden, was de beurt aan den R. V. B., om als gastheer op te treden. Deze bond wees het ongelukkige terrein van Fortuna te Vlaardingen aan, maar misschien wettigt verder de publieke be langstelling deze keuze. De loting was dit jaar den Leidenaars gunstiger dan vorige jaren, toen zij di rect tegen de Rotterdammers in het krijt moesten treden, die beide malen den eind strijd hebben bereikt. De Rotterdam mers wonnen te Leiden en de Dordtena- ren te Alphen den zilveren lauwer-rans. Het Leidsch elftal, waarvan wij in dit nummer de samenstelling vermelden, lijkt ons sterk genoeg om van den G. V. B. te kunnen winnen. We verwachten ech ter, dat de R. V. B. wel weer den eind strijd zal winnen, tenzij er, evenals het vorige jaar, een verrassing plaats \inde. Öp den Tweeden Paaschdag inden even eens nog eenige .ompetitie-wedstrijden van den L. V. B plaat: De ontmoeting Ajax III—Alphen II zal uitmaken, wie nummer één van II A zal worden. Alphen I heeft door beter doel- gemiddelde genoeg aan een gelijk spel, terwijl Ajax III daarentegen zal moeten winnen om het afdeelingskampioenschap te behalen. Voor de laatste plaats van II B is van belang L. V. V. IINorvicus. L. V. Y. II staat er met zijn slecht doel- gemiddelde niet te best voor, maar kan zich door een overwinning misschien red den. Ook O. N. I. IILisse II is van helang voor de laatste plaats der derde klasse. Lisse II zou met heel veel moeite den dans nog kunnen ontspringen, maar ook O. N I. II zal geen gevaar willen loopen. Vitesse heeft D. E. V., een noordelijken eersten klasscr, uitgenoodigd om te s >elen om de Rijnlandmedaille. BODEGRAVEN. Prof. B. D. Eerdmans, van Leiden, trad als spreker op in een openbare vergade ring van het Nutsdepartement alhier. Zrjn onderwerp: Beschouwing over den lieden- daagscheu internationalen toestand', behan delde hij van uit een historisch en religieus standpunt. Door uit te gaan van de wor ding van staten in 't algemeen en te wijzen op tal van historische feiten, kwam hrj tot een verklaring der huidige toestanden. Ziins_ inziens zou men nooit tot internationalen vrede kunnen komen alleen door middel van een hof van arbitrage, gesteund door een international© politiemacht, doch zou hier voor noodig zijn een geheele verandering in denkwijze omtrent de rechten en plichten van do Staten jegens elkander. HAZERSWOUDE. De oprichting der Ohr Werklieden- vereaniging is nu een feit. Aanvankelijk telt zij reeds 20 leden. Tot leden der com missie voor het ontwerp der statuten zijn benoemd de heeren ds. H. Smelt, J. La- ros en S. Huisman. Door den heer S. Huisman werd in dc vergadering het ont werp ingeluid„Hoe hebben wij op Bij- belserh standpunt over aardsch bezit te denken V KATWIJK-AAN-ZEE. DE AM BA CHTSTEEKEN SCHOOL. Onder voorzitterschap van den heer L. Kruyt, had Donderdagavond de jaarverga dering plaats van de Ambachtsteekensehool. Onder de aanwezigen merkten wij op, de bei de wethouders, en eenige gemeenteraadsle den, zoomede den gemeente-secretaris, den heer J. Varkevisser. Met enkele woorden wordt de vergade ring door den voorzitter geopend, waarna hij den directeur der school, den heer A. F. Kraan gelegenheid geeft zijn rapport over den cursus 19141915 uit te brengen. Dit rapport bevatte verschillende bijzonder heden over den staat van het onderwijs, over het gedrag en de vorderingen der leerlin gen en ten laatste over den toestand der leermiddelen van de Ambachtsteekensehool. In afwijking van andere jaren, konden de lessen eerst 28 October een begin nemen, doordat juist begin October in de lokalen der school, een groep Belgische vluchte lingen, moest worden gehuisvest. Dank zij do activiteit van het bestuur en de mede werking van het dagelijksch bestuur der gemeente, heeft men toch nog een gelegen heid gevonden oir.- onderwijs to geven, zij, het dan ook onder gebrekkige omstandig heden. Aanvankelijk vingen do lessen met 28 leerlingen aan. wat een zeer aanzienlijke daling van hot loerhngeacijler bote eken de. Het leerlingenaantal st eg later tot 36, door dat een zevental ri- ?n en een 13-jarige Belgische» vlucht eng dc io.ra kwamen volgen. Aangaande het ondehvjjs dient nog te worden vermeld, dat door de gebrekkige huisvesting geen ruimto was voor natuur- teekenen, terwijl bovendien de daartoe noo- digo leermiddelen moeilijk aanwezig konden zrjn. Dadelijk na het betrekken van de eigen lokalen werd echter met het natuurteekenen voor de hoogere klassen begonnen. Het on derwijs in vakteekenen, projectielcer, ken nis van bouwmaterialen en bouwkundige con structieleer vond op de gewone wijze plaats. Het gedrag en de vorderingen der leer lingen zijn over het algemeen genomen be vredigend te noemen. Flinke jongens ga ven voldoening aan al hun leeraren, luie en clomme jongens zrjn bijna zonder uitzonde ring een doorgaand verdriet voor het onder wijzend personeel. Do Belgische leerling heeft de school zeer getrouw bezocht en werkte met veel ijver. Jamm.er, dat het vertrek der vluch telingen naar elders, ook zrjn vertrok be- teekende en de Katwijksche jongens dit voor beeld van ijver verder moesten missen. In verband met gedrag, net werk, vorderingen, enz. komen de volgende jongens in aan merking voor een prijs of eervolle ver melding, en wel: Ncderlandsckc Taal: lste en 2de klasse: M. Ouwehand, P. A. Schoneveld, M. de Wit, M. van Egmond en T. Ouwehand. 3de en 4do klasse: J. M. de Jong, J. Verloop, H. van Beelen en J. Kloos. 6de klasse: J. Haasnoot Gzn. Allen eer volle vermelding. Handtcckenen lsto klasse: T. Ouwchand, prijs. 2de klasse: P. A. Schoneveld, lste prijs. J. Korndörffer, 2de prijs. J. van Duyn, eervolle vermelding. 3de en 4de klasse: H. van Beelen, lste prijs. J. M. de Jong, 2de prijs. J. Verloop, 3do prijs, en voorts de milicien C. Lies veld, prijs. Bouwkundig Teckcncn lste klasse: T. Ouwehand. 2de klasse: M. Ouwehand, Jac. van Duyn en M. van Egmond. 3de klasse: H. van Beelen en J. M. do Jong. 6de klasse: J. Haasnoot Gzn. en Willem1 Verloop Joliz. Allen eervolle vermelding. Projectieleer: lste klasse: T. Ouwehand. 2do klasse: M. van Egmond. 3de klasse: J. M. de Jong. Allen eervolle vermelding. De toestand der leermiddelen was ook dit jaar bevredigend. De Ambachtsteekensehool kwam in het bezit van eenige teekenborden, welke voornamelijk aangemaakt werden ten gerieve van de militairen. Do voorzitter deelt vervolgens nog mede, dat de burgemeester der gemoento bericht heeft gezonden, door een lichte ongesteld heid niet aanwezig te kunnen zijn. Naar aanleiding der teekenprijsvragen be sliste de jury als volgt: Lijntcekenen lste en 2do klasse: lste prijs: Jac. van Duyn. 2do prijs: M. do Wit. 3de prijs: Jac. Korndörffer, 4de prijs: P. A. Schoneveld. 3do en 4de klasse: lste prijs: J. M. do Jong, 2do prijs: H. van Beelen. 3ie prijs: J. Verloop. Haiiilteekcnen lste prijs: Willem Verloop Johz. 2de prijs: J. Haasnoot Gzn. 3do prijs: E. Vooys. Nadat de heer D. Ouwehand Azn. nog enkele opwekkende woorden tol de leerlin gen heeft gesproken, krijgen de genoodig- den gelegenheid in één der aangreuzende lokalen de teekeningen te bezichtigen. NOORDWIJK. W\j hadden gelegenheid, eens een kijk je te nemen bij onzen dorpsgenoot J. v. d. Loo Hzn., die wij vermeldden het vroe ger al eens op waarlijk kunstvolle wjjze beeldhouwwerk in hout weet te vervaardi gen. Mocht hij vroeger, tot aller tevreden heid, verschillende beeldhouwwerken uitvoe ren bij de restauratie van de Ned.-Herv. Kerk to Noordwijk-Binnen, en bij die te Voorhout, thans zagen wij, hoe hij zijn schoonê kunst, waarvoor hij een goeden aanleg blijkt te hebben, die geleidelijk meer tot vervolmaking komt, niet alleen aanwendt, op het terrein der eenvoudige „versiering," maar ook op dat der nuttigheid. Behalve een prachtig Wandbord, met motieven, ont leend aan de zoo stijlvolle dubbele papaver, zagen we een portemanteau, die een eere plaats mag innemen in de deftige vestibule van de rijkste heerenhuizinge. Dit meubel stuk heeft de heer Van den Loo in stren gen renaissancestijl uitgevoerd, met eenvou dige, doch kunst- cn stijlvolle versieringen. Wij hebben, 'al sprekende met hem, wel gemerkt, dat hij ook in de „theorie" goed thuis is, en dat hij' veel gevoel heeft voor de schoonheid, aan te brengen bij de meu bels onzer woningen. ZOETERWOUDE. Negen en negentig schapen van de R.-K. Kerk in de Zuidbuurt, alhier, zijn publiek verkocht voor een bedrag van f3574; dat is per stuk ruim' 36. Op klaarlichten dag is gisteren teil nadeele van J. II. M. in do Weipoort alhier I een gedeelte der wasch, die achter de wo- nmg hing, ontvreemd.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 13