Nederland en de Oorlog. Binnenland. Grieksche Pasohen. X flOEFIJZERS VOOR DUITS CEL AND, Men meldt aan de „N. Ct."* Door een zekeren Steltikow zgn hier te lande beetellingen gedaan voor eenige mil- lioenen hoefijzers, -waarvan de levering moet feechieden vóór Juli a.s. Reeds sedert we en worden die gzera bij honderdduizend- tallen uitgevoerd. Do heer Steltikow heeft dit werk aan een Amsterdamsch en een Rotterdamsch tus- sohenman gegeven, die op hun beurt groo- ter en kleiner smederijen orders hebben gegeven. Het ijzer voor het aanmaken van het hoefbeslag noodigi wordt naar. gelang der behoefte uit Duitschland hier, aangevoerd. Do eigenwerkers ten plattelands vooral hebben de handen vol met dit werkA dat 'echter zeer slecht wordt, betaald. Terwijl immers de gewone prijs (die naar men ons Vertelde aan den heer Steltikow wordt be taald) ca. 35 cent per stel bedraagt, worden 'deze ijzers thans geleverd voor. prijzen va- rieerend van 24 tot 17 cent. •^Van verschillende zijden worden dan ook pogingen gedaan om de gesloten contracten gewijzigd te krijgen, yooral ook ómdat een groot deel der geleverde hoefijzers wordt afgekeurd, wordt in vakkringen gevreesd, 'dat ten slotte „ramschers" zullen pogen d9 afgekeurde hoeveelheden voor nog lageren prijs machtig t-e worden. Behalve de gewone ijzers worden ook- de groote hier vervaardigd, bestemd voor de zware trekpaarden. Natuurlijk wordt voor 'dio grootste soort een veel hooger prijs betaald. STAAT VAN OORLOG EN .VAN BELIEG. De minister, van Oorlog heeft bepaald, omtrent de toepassing van de artt. 10 en 22 der wet van 23 Mei 1899, houdende bepalin gen ter uitvoering van art. 187 der Grond wet, dat in het gebied, hetwelk in staat van oorlog of in staat van beleg is verklaard, de bevoegdheid politieverordeningen en keuren van waterschappen, veenscbappen en veenpolder? vast te stellen en te wijzigen, van 't burgerlijk op het militair gezag over gaat. Mitsdien moet, indien in het voor noemde gebied vaststelling of wijziging van een zoodanige verordening noodzakelijk is, zulks steeds door het militair gezag geschie den, ook al wordt bij die vaststelling of wij ziging geen militair belang betrokken acne. Het militair gezag behoort echter geen maat regelen van wetgevend en aard te nemen ten- rij 't militair belang zulks eisclit of 't orgaan van het burgerlijk gezag, dat in gewone om standigheden tot het nemen van den maat regel bevoegd. zou zijn, zulks verzocht. Aan zoodanige verzoeken van 't burg. gezag be hoort zoo spoedig mogelijk gevolg te wor den gegeven, voor zoover het imiitai. be lang zich daartegen niet verzet. BELGISCHE "VRIJWILLIGERS. De consul-generaal van België, te Amster dam, bericht, dat familieleden van vrijwil ligers, die zich op het oogenblik dat de oor log uitbrak onder de wapenen bevonden, en bedoeld in art. 2 van de Wet van 2 April 1875, recht hebben op uitbetaling ecner ver goeding bedragende 0.50 franc per dag eri per familie. Deze familieleden zijn de vader en de moeder van den milicien, of de over gevende; bij gemis van den vader of de moe der, zal de vergoeding betaald worden aan bloedverwanten in opgaande linie of aan do overlevende, is de milicien gehuwd, dan zal de vergoeding aan cle vrouw betaald wordön. De vergoeding genietenden zullen dezelfde identiteitsbewijzen moeten overleggen als die welke vereischt worden voor de familie betrekkingen van de miliciens die de gewo ne vergoeding ontvangen. UITVOER VAN AARDAPPELEN. 'T Do Minister van Landbouw, Nijverheii en Handel heeft een Rijks-Centraalbureau ingesteld tot regeling van den uit voer van aardappelen. Tot directeur daar van is benoemd de heer R. P. Bonthuis, rijks- tuin bouwleeraar in algemeenen dienst. Het bureau zal te 's-Gravenhage gevestigd zijn. VERBOD VAN UITVOER VAN ZACHTE GELE EN GROENE ZEEP. Het „Sts.bl." bevat een Kon. besluit van den lsten dezer, waarbij de uitvoer van zacht9 gele en groene zeep wordt verboden van den dag der aankondiging van dit be- «hit- I ;i fetfi ..aUii'Ual DE „COMMEWYNE". '<\f< ff Do „Comir.ewyne", van 3e „Kon. West- Indische Mail", is bij Duins aangehouden op last van de Engelsche regeering. Deze maat regel waa gebaseerd op het feit, dat het schip koffie en Cacao aan boord had voor, Duitschland. i Aangezien echter de Engelsche rogeering 'dezo artikelen voor contrabande verklaard beeft na 1 'April, heeft een der, directeuren van de „Kon. W.-I. Mail" "zidn naar "Enge land begeven, olrï 'te trachten de .zaak in het reine te brengen. Het schip had ook de West-Indische mail aan boord. 1^1 1 .'I O 'r' DE „ZAAKSTROOM". r;j Bij een eVenfiiefele tfehahdeling van de zaak van de „Zaanstroojn'' voor 'n Duitscb prjasgerècht bestaat^ iiaac h'et „Hbld." ver neemt, Kj de directie der Hoilandsche Stoombootmaatschappij het voornemen, zich, wat het schip zelf betreft, te laten verte genwoordigen door een "Duitschen rechts geleerde. Waar en wanneer het prjjsgerecht zitting houdt, is nog niet bekend. Onze ge zant te Berljjn zal daarvan kennis geven aan den minister van buitenlandsche zaken. Vermoedelijk zal het prijsgerecht zitting hou den in Hamburg. Haast de procedure over het schip komt dio over do lading, waarbij niet minder dan 244 zendingen en dus evenveel belangen ge moeid zjjn. Hierbjj zullen zich allerlei in gewikkelde kwesties voordoen, want bjj de diverse zendingen is de wijze van betalen en daardoor de oigendom natuurlijk geheel verschillend. De 244 personen, die bij deze vrachten betrokken zjjn, moeten voor hun belangen opkomen. Misschien zullen zij zich vereenigen en dan een vertegenwoordiger aanstellen, om voor hen te pleiten. Met een eventueel verbeurd verklaren van schip en lading is niet minder dan ruimi een millioen gemoeid. Na eerst in Den Haag verwacht te zijn met don Staa-tsspooïtrein vam 9 uur II min., is de ge-zaai, do héér von KühlmamJi, die bij afwezigheid vam den heer vom Mid ler, als diplomatiek-vertegenwoordigcr vam het Duische Rijk te 's-Gravenhage zal op treden, Donderdagavond per Hollandsohe spoor to 10 uren in do Residentie aange komen, waar hij, thans ruim zes jaren ge leden, als gezaaitschapsraad der Duitscho legatie reedis werkzaam is geweest. De tijdlelijko gezant werd verwelkomd door zijn familielid, den heer vom Stumm, secretaris van het Duitsche gezantschap, aldaar. Hij nam met zijn gezin zijn intrek in het Hotel dés Indes",waar hij voorlöopig zal blijven wonen. Uit Enschede meldt men ons Het ver slag over 191-1 van den Alg. Ned. Bond van Textielarbeiders „De Eendracht" vermeldt, d-' het ledental daalde van 2243 op 2216, terwijl het getal afdieelingen met 4 vermeer- dorde en daardoor steeg tot 19. Het aantal1 leden der aid. Enschede verminderde met 275. De uitgaven bedroegen f 13.577.22, de in komsten f 12.852.90Vf>, zoodat er een nadee- üg saldo is van f 724.31^. Uitgegeven wérd o.a. voor: 2iekenondcrsteuning f 1760.01%, werkloozenondersteuning 4203.57, het vak blad f 1223.81, salarissen f 2056. Aan con tributie werd' ontvangen 12.214.40%. Het kapitaal van den Bond bedraagt f 14.953.49. Met ingang van 1 Juni is aan den di recteur van het post- en telegraafkantoor te Schevemngen den heer P. J. Meerburg, op zijn verzoek, als zoodanig eervol ontslag verleend. In de jaarlijksche algemeene vergade ring van de Vereeniging van Nederlandscho Gemeenten, to houden op 12 Mei e.k. zal door het Bestuur o.a. worden voorgesteld een wijziging der statuten, waardoor de toe treding van alle JN ederlandsche gemeenten' mogelijk zal zijn. Ter zake van de bemoeiingen der Vereeni- ging met den gemeentelijken yischaankoop, is tot directeur benoemd, dc heer J. de No bel, te IJmuiden, ambtenaar bij het Rijks- centraalbureau voor den afzet van vissche- njproducten. Door het bestuur is uit zijn midden een Commissie benoemd, om van advies te die nen, omtrent het ontwerp van wet no. 315, tot wijziging van artikel 121 en daarmede verband houdende artikelen der Gemeente wet. Op 1 April mocht het 2de regiment veld-artillerie in Den Haag den dag her denken, waarop 40 jaar geleden de adju- dant-onderoffic.er-pikeur H. van Nieuwen- huizen en de wachtmeester M. A. Schouten werden aangesteld tot wachtmeester bij do bereden artillerie. Te Tiel is op 68-jarigen leeftijd over leden dr. Z. C. de Boer, sinds 16 Augustus 1901 rector aan het gymnasium aldaar. Het Vredespaleis. In de „Corriera della Sera" vertelt Bar- zini van zijn bezoek aan Den Haag, en zijn wandelingen door het Vredespaleis. Carnegio's stichting heeft een droeven in druk op den Italiaansche journalist ge maakt. ,,Het paleis was leeg. De zalen met de liooge vensters, die aan de ramen van oude kathedralen herinneren, de monumentale trappen, de hallen met hun kostbare ver sieringen en de echte marmeren zuilen, de kamers met haar oude gobelins alles was leeg, en de reusachtige tempel maakte den indruk van eni d'oeffeestelijk, plech tig en sprookjesachtig mauseleum. De ver tegenwoordigers van de verschillende naties, die in naam des vredes over internationale strijdvragen jaren gesproken, geschreven, verhandeld en gedebatteerd hadden en het toch niet eens werden, zij zijn hier thans niet meer te vinden: zij zijn weg, ver weg, en wie weet, wanneer zij terugkomen. Voor die eerste maal is thans werkelijk de vrede in den aan hem gowijden tempel gaan hecr- echeïi. l£r keerscht een rust, die niet var de aarde is. Men loopt op z'n teenen, om niemand te storen, cn meent, als in het sprookje, straks om een hoek of bij het binnenkomen van een kamer een slapende prinses io ontdekken. In een groote kamer zag ik één man, die aan een tafel zat, en druk sohreef. Ik Had in den reusachtigen zwijgenden tempel één bewoner ontdekt. Wat hij deed? Ik weet het nietmaar ik ben wederom op r ijn tee nen weggegaan, om hem en do vredesstem- ming niet te Btoren." Intern. Trouwendag voor.den Trede. In het Concertgebouw te Amsterdam word Donderdagnamiddag een openbare vergadering en demonstratie voor den vre de gehouden De oproep daartoe was uit gegaan V-n den Bond van Soc.-Democrati sche Vrouw en-pr opaganda-club3. Reeds lang voor het begin van de mee ting was do groote zaal gevuld met be langstellenden. Langs do wanden der zaal waren doeken geplaatst met opschriften als: ,,Do r.oo-d kofnt", „Moeders aller landen, vereonigt u", enz. Do leiding van de vergadering berustte bij mevrouw A. Wi'oautBerdenis van Borlekom. In haar inleidingswoord zeide zij, dat hoewel wij nog buiten don oorlog zijn, de druk van den oorlog tocui gevoeld wordt door de arbeidersvrouwen.. Veel erger is echter het lijden der vrouwen in do oorlogvoerende landen. Na enkele mededeelingeri kreeg het woord do- heer F. van der Goes, die uit eenzette, wat het bestuur van de S. D. A. P. voor den vrede heeft gedaan hij hoop te, dat de mannen- het voorbeeld der vrou wen zouden volgen en zullen betoogen voor dén vrede. Verder voerde het woord mej. Carry Pothuis, die to Bern een internationale conferentie van Vrouwen bijwoonde. Aller eerst vertelde .zij wat zij op haar reis door Duitschland hééft gezien. Vervolgens ko mende tot de vrouwenbij eenkomst te Bern, dovorige week gehouden, deelde zij mede wat d'e verschillende afgevaar digden hebben gezegd. De vrouwen heb ben daar veifcld, land voor land, hoe na- de-elig voor haar de Godsvrede was. Tc-n slotte is ceh resolutie aangenomen, waarim o.m. gezegd wordt, dat de vrouwen moeten ijveren om het chauvinis me tegen te gaan. Helena Ankersmit sprak vervolgens namens vrouwen uit verschillende landen. Verder sprak nog mevr. Sannes, uit 's-Gravenhage. Zij zette uiteen, dat het ka pitaal een wereldrijk wil vormen. Daar voor moest dienen het militarisme. De toe stand werd zoo gespannen, dat do gewe ren en kanonnen als het ware vanzelf af gingen en toen kwam dezo oorlog. Spr. schotste verder den toestand in do oor logvoerende landen. Er komt daardoor een uitgeput, proletariaat en om dit nog zooveel mogelijk te stuiten, moet met al le kracht word<en aangestuurd Daar den vrede. Mevr. Van KersenVan Muilwijk, uit Rotterdam, sprak ten slotte over den eco- nomischon toestand van de vrouwen in ons land. In de kleine zaal van het Conoertge- bouw vergaderden zij, die in do groote zaal geen plaats konden vinden. Daar werden dezelfde redevoeringen gehouden. Ongeveer halfvier werd de vorgadering gesloten. Na afloop van de vergadering werd een optocht met vaandels en doeken met op schriften door de stad gemaakt. Dc Indische Geldleciiing. Op een schriftelijke vraag van het Ka merlid den heer Van Vuuren, heeft de Mi nister van Koloniën medegedeeld, dat de resoïutoire condities, waarop hij doelde bij zijn verklaring in de Kamervergadering van 2 Maart j.l., betrekking hadden op afspra ken omtrent de overneming van de leening 'door een groep van bankiers, door wie ten slotte do inschrijving voor. het publiek is opengesteld. Dio groep liad zich verbonden, om, onder voorbehoud, een deel der leening over te nemen tot een koers van 95 pCt. cn boven dien het recht bedongen, om uiterlijk drie dagen voor den eersten dag, waarop aan het publiek de gelegenheid zou worden ge geven, om zjjn insc-hrijvingsbiljetten in te leveren, ook de overige obligation der lea ning, tegen dien koers te koopen, ten. einde 'de uitgifte voor eigen rekening te doen ge schieden. De groep heeft van dat recht gebruik gemaakt. .Voort-s was de Minister met de groep' overeengekomen, dat de koers van uitgifte Q3H het publiek óp 97 pCt. zou worden gesteld, .en dat ook bij de uitgifte vóór haar rekening aan tusschenpersonen "(commissio nairs. enz.) de in Ned.-Indië gebruikelijke }/z pCt. provisie zóu worden toegekend, en dat ook degenen, die zonder zulke bemid deling tot een bedrag van ten minste f 500,000 nominaal' op eigen naam' zouden hebben ingeschreven, over het hun toege wezen bedrag dezelfde provisie zouden ge nieten; een en ander ten laste van de groep. RECHTBANK TE LEEUWARDEN. Deze rechtbank heeft een gevangene in de bijzondere strafgevangenis aldaar, we gens zware mishandeling van den bewaarder Brinkhof, veroordeeld tot tion jaar gevange nisstraf. GEVONDEN VOORWERPEN. 2 paar witte wollen kinder wantjes; oor knopje met steentjes2 dameskaarten voor „Toonkunst"; 3 paren handschoenen; ronde broche met steentjessleuteltje damesmantelbruine portemonnaie met eenig geld en postzegels gouden damesring met steentje; groen fluweelen reticule; zwart kanten sjaal met wit metalen lover tjes; damesparapluie met gebogen, gedeel telijk verguld handvat. (Alles gevonden in de electrische tram). Bruin glacé handschoen; sleufels; wa- genmoersleufcelportemonnaie met inhoud; Fransche schoolboekjeslederen zak met geld en sleutel; gekleurd zijden dasje; heerenrijwiellederen fietskap damespa rapluie 1 groene- en 1 zwarte ceintuur oude damesmantel"; pakje met een schortje en een slabbetjekoperen kraannieuwe overschoenbankbiljet van 10nikkelen heerenhorloge met dito ketting; slobkous; staalboek van kufkgraniet; band van een kinderwagenwiel; staart van een bont; blauwe zak met riem, inhoudende sokken enz.; voltmeter iri étui; herinncringsme- da-ille mobilisatie 1914zilveren armband broche met 9 steentjes; R.-K. kerkboek; bril in étuigouden oorbel met zwart steentje; top van een iepenboom; wagen- moer ledig bruin houten koffertjerose kindertaschje met koralen; eenig los zil vergeld; zilveren halsketting met bedel- stukjes; ordelintje (blauw met geel) op een knoop; plm. 6 el overlooper; gouden hee- renring met zwarten steen; zwarte dames handschoen; honden (1 setter cn 1 her dershond). Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen eiken werkdag, behalve Don derdags- cn Vrijdags, van één tot drie uur n.m, ten politiebureele alhier. BUITENLANDSCHE BERICHTEN. De wereldtentoonstelling te San Fran cisco werd, ten spijt van den oorlog, de eerste week reeds door 619.000 personen bezocht. In Chicago was dit indertijd 257.000 en in Saint-Louis 325.114. De nieuwe Argentijnsche gepantserde kruiser „Moreno" is van stapel geloopen. Het schip meet 28.000 ton, loopt 22% knoop en voert 12 stukken van 30.5 c.M., 12 van 15.2 en 16 van 10.1. Hij is in dc Vcreenigdo Staten gebouwd. Te Milaan is een beruchte valsche munter, Bazzani genaamd, in zijn werk plaats door de politie verrast en ingere kend. Hij maakte niet alleen valsche lire stukken, maar legde zich ook toe op het vervaardigen van oude munten, van Marco Agrippa en Lodewijk XIV. Te Rome zijn medeplichtigen van Bazzani in hechtenis genomen. De bisschop van Amiëns is overleden. Hij was reeds lang ziekelijk. De komst der Duitschers to Amiëns heeft hem zoo aan gegrepen, dat zijn einde er door verhaast werd. Een Londensch politierechter heeft een' geruchtmakende moordzaak in behandeling. De beklaagde is zekere George Smith, die ervan verschuldigd wordt, drie vrou wen, met wie hij achtereenvolgens was ge trouwd, in een bad te hebben verdronken om haar nalatenschap of de baten van op haar leven gesloten verzekeringen te kun nen machtig worden. Bij het verhoor kwam hot tot een hevige scène. Een getuige een kamerverhuurster had verteld, dat de beklaagde, toen hij haar kamers bezich tigde, speciaal naar de badkamer had ge ïnformeerd. Smith wond zich, toen dat be weerd werd, enorm op. Het waren allemaal leugens. Hij had de vorige week al leugens genoeg aangehoord. Dat kon hij zoo maar niet eiken keer verdragen. Smith's advocaat en ook de rechter trachtten den man tot kalmte te brengen maar deze zeide, dat het om zijn leven ging en dat hij zich moest verweren. De getuige zeide hij nog was door de politie omgekocht om haar bewering te doen. Er was door hem over geen bad ge sproken. Een tweede standje viel voor toen de huisjufrouw van de woning in Bisraarck- road, waar een der moorden zou zijn ge pleegd, getuigde. Ook toen wond Smith zich hevig op. Het publiek heeft enorm veel belangstel ling voor deze moordzaak. Den geheelen nacht vóór de openbare be handeling stonden menschen voor den toe gang tot do publieke tribune te wachten om toch. maar een plaatsje in de zaal te kunnen krijgen. Mexico. De Amerikaansche regeering heeft nu een omstandig verslag ontvangen van den moord op den Amerikaan Mac Manus bij de jongste ongeregeldheden te Mexico. Het rapport was vergezeld van een verontschul diging van Carranza, die echter door minis ter Bryan onvoldoende wordt geacht, aan gezien blijkens het verslag verscheidene Amerikaansche vlaggen, o.a. die van het consulaat, zijn neergehaald. De Amerikaan sche regeering heeft nu een nieuwe eisch tot Carranza gericht om genoegdoening te verschaffen voor de beleediging, aan de Amerikaansche vlag aangedaan. Dc Bicroorlog in Duitschland. In het hertogdom Gotha zijn de bierdrin kers voornemens te staken. Zij staan aan de zijde van de bierhuishouders, die den strijd aanbinden tegen de brouwerijen, wegens een aangekondigden opslag van den inkoopsprijs van licht bier met drie en van donker bier met zeven mark per hecto liter. De bierdrinkers zullen in overleg met de bierhuishouders de nog aanwezige voor raden tegen den ouden prijs opdrinken en dan begint hun lijdelijk verzet tegen de dwingelandij der brouwerijen. In den loop van de volgende week zal de uitslag van de onderhandelingen der bierbrouwers en koffiehuishouders te Ber lijn over den prijs van het bier bekend worden'. Het „Berl. Tngebl." kan reeds de geruststellende mededeeling doen, dat de prijs sléchts matig zal worden verhoogd. Nieuwe Russsischc Spoorwegplannen. In Rusland heeft men groote spoorweg plannen. In het geheel wordt voorbereid de aanleg van niet minder dan 20,000 K. M. spoorweg. Dat is precies de halve aardom trek. Inderdaad geen kleinigheid. Petrograd zal het centraalpunt worden. Van daaruit komen nieuwe lijnen naar alle windstreken. Men zegt, dat er ook ernstig over nagedacht wordt, een nieuwe trans- Siberische lijn aan te leggen, die noorde lijker zou ioópen dan de bestaande. Dit zou in de eerste plaats een strategische lijn zijn. Ook zouden strategische spoorwegen aange legd worden in het westen, niet ver van de Duitsch-Oostenrijksche grens, en wel in de richting noord-ziud. Zoo'n spoorweg zou thans een absolute noodzakelijkheid zijn ge bleken. Had men zoo'n spoorweg gehad, dan had Von Hindenburg nooit ziju overwinningen behaald. "Wij weten niet, of deze geruchten waar heid bevatten. Echter blijkt er wel uit, dat men in Rusland aan andere dingen dan aan den vrede denkt. Nog een Pantscrscliip voor Zweden. Sven Hedins oproep tot do Zweden in 'Amerika heeft tot stichting van een Zwoedsch-Amérikaanschen vrouwenbond ge leid, dio als pendant van het uit vrijwillige bijdragen geschonken pantserschip „Sven- ge" aan Zweden een zusterschip der „Sve- rigo" cadeau wil doen. De giften daarvoor zijn zoo rijkelijk gevloeid, dat men eerst daags met het op stapel zetten kan oegin- nen. Op voorstel van Hedin krijgt het schip dan naam Nya Svcrige". FAILLISSEMENTEN. J. J. Smeets, handelaar in manufacturen cn tabak, te Houthem. Ch. A. F. M. Wéerts, agent in garens en wol, koopman te Tilburg. A. F. Habrakcn, herbergier te Gestel, bij Eindhoven. F. van den Hansvoort, caféhouder te Woensel. Geëindigd zijn de faillissementen van: J. M. Mendels, handelaar in meubelen te Amsterdam. K. Bol Jzn., bloemist, te Aalsmeer. KUNST, LETTEREN, ENZ. i ;i Hcjcrinan's Wcnsch. To Rotterdam is Heyermans gehuldigd door de Rotterdainsche vakvereenigi-ngen. Del „N. R. Ct." deelt mee, dat hij dankto meft eenige pittige woorden, waarbij hij 'mede deelde, dat hij spoedig het directeurschap hoopte kwijt te zijn; hij had zóóveel stof in deze droeve dagen vergaard, die op ver werking wachtte, en zeer zeker zouden do nieuwe stukken geboren worden onder den invloed der levensbeschouwing, dio hij met dit publiek deelde. Het Paaschfeest in Griekenland neemfl op den Griekschen kalender een belangrijke plaats in. Het is te gelijk een opstandings- feest der natuur, een feest der anemone, der Grieksche lentebloem, die daar om dien tijd den grond als een bloementapijt bedekt. En al bloeien niet in de tuinen der villa's de rozen, gelijk in Algiers, waar tegen Pasohen een verrukkelijke bloemen pracht zich ontvouwt, toch kleurt ook in Griekenland de natuur berg en weid: met bonte bloemen. Gelijk het tot de schoonste leveüsherinc neringen behoort de Paaschweck in de Eeuwige Stad doorgebracht te hebben, zoo laat ook de bekoorlijke stemming, woikc* gedurende den Paaschtijd over de pa'cien- rijke zonnestad Athene ligt, een onuilwisclK baren indruk achter. In deze Paasch.iage.C zijn dan niet alleen de hoofdkerken met haar interieur, rustend op blinkende mar meren zuilen, door kaarslicht doorgelid^ maar ook de eenvoudige kerkjes, met hun laag dak en hun eenvoudigen kansel, waar boven een houten duif als symbool va-f." den Heiligen Geest zweeft, gevuld met gó- loovigen. Evenals in Rome vindt men om- der hen typen uit het volk, welko iederen schilder zouden bekoren. Op "Witten Donderdag worden de heili gen-beelden dn de kerken met lentebloemen getooid. Op Goeden Vrijdag wordt het Al lerheiligste tentoongesteld en des avonds vindt de graflekging van Christus symbo lisch door processies plaats. Deze proces sies vormen een merkwaardig gezicht. Door hét schijnsel van brandende kaarsen in een egstadige. schemering gehouden, tre den zij onder treurzangen langzaam voort, om evenzoo weder in den schoot van den nacht terug te zinken, waaruit zij geheim zinnig zijn opgerezen. Zaterdagnacht echter straalt heldere lichtglans uit ed ramen der metropolitaan- kerk. Buiten staat een duizendhoofdige, in ademlooze spanning wachtende menig te. Dan dreunt dof het middernachtelijk uur van den toren, er ratelen rijtuigen door de uitgestorven straten en houden stil voor het kerkportaal. De koninklijke familie met de ihinisterss cn den hofstoet is aangekomen en wordt door den metropo liet aan het hoofd der geestelijkheid be groet. Terwijl de metropoliet den Koning en het wachtende volk dé vreugdeboodschap verkondigt: „Christos anesti!" Christus is opgestaan ontsteekt hij aan zijn kaars die des Konimgs. En ineens vlammen al de door de menigte medegebrachte kaarsen als met een too ver slag op in een enkelen verblindenden vreugdeschijn en vloeien in een prachtig golvende lichten zee samen. Op hetzelfde oogenblik weerklinkt de tot op dat oogenblik doodstille stad van den donder der kanonnen, van het schetteren der muziek, van juichen van het volk. Al les spoedt naar huis, want na den langen vastentijd werken het aan het spïfc gebra den lam en de bonte Paascheieren zeer aanlokkelijk. Op Paaschdag-voormiddag brengt de Ko* ning een bezoek aan de kazernes, om me» de soldaten, volgens een oud gebruik, ge kleurde Paascheieren aan te tikken, te wijl de slotwacht in haar fustanella's een rondedaais maakt. Des namiddags danst het volk bij den doedelzak en ander-' ouderwetsche ins turnen ten op het Olum peion en aan den voet van den Akropolisr Dan stroomt over de muzikanten een re gen van koperen munten en enkele geesri driftigen kleven hun ook wel drachme:»b •- jetten op het voorhoofd. Op den tweeden feestdag dansen de vrou wen en meisjes een origineelen nationale^ dans. Een 40 a 50 danseressen reiken elkaar kruisgewijze tot een vastgesioton keten de handen en beschrijven onder za-li- te bewegingen der lichamen langzaam een grooten cirkelboog. De laatste in de rij zingt daarbij zeer oude deunen, waarvan, het refrein door liet koor met heldere sten» wordt medegezongen. Deze dans Wordt op de maat begeleid door de onder de rokken to voorschijn komende fluweelen pantoi'els door het slaan der hielen op den harden rotsgrond. Een ander Paaschfeest wordt gerierd té Kalabryta, aan het Hermos-gebergte, tegen welks door kloven doorkerfde rotsen de donkere watoren van den door sagen om weven Styx verstuiven in huiveringwekkend de afgronden. Op Goeden Vrijdag trekken daar alle schaapskudden van de omliggen de plaatsen, die, volgens de gewoonte, voor deze processie sedert weken voor dc stad verzameld zijn, in cindeloozen optocht door de straten, welke weerklinken van het zilveren geluid hunner halsbelletjes, naar de hoog in de bergen gelegen zomer- kwar tieren.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 10