VEEL GELD. Plantenveiling GRONINGER KOEIEN, Schrammen en Biggen ison SUSAN—BASQSKI, Binnenland. STOOMVAARTLIJNEN. Gemengd Nieuws. bij A. v. WIJK, Steenenmolen, Groote opkomst van H.H. Landbouwers wordt verzocht. üa!I@I Hlijniiaera DAMES! Marcel Cff©I£sp©M@sa, IS dis. Irma Cl®lf ijzers KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. Z. K. H. de Prins bracht gisteren een bezoek aan de schilderes mevr. ThérèseVan DuylSchwartze, die een portret van H. M. schildert. Daarna reden H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins per rijtuig uit en brachten een bezoek aan de tentoonstelling in het Stedelijk Museum, georganiseerd door het Nederl. comité van beeldende kunstenaren. H. M. en Z. K. H. deden ve-rvojgens zon der gevolg een korten rijtoer door het Von delpark en keerden door den Jordaan naar het Paleis terug. Daarna werden door H. M. ten Paleize ontvangen: de heer S. P. van Eeghen, voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, voorzitter der commissie van des kundigen, bedoeld in artikel 8 der Beurswet 1914; mr. G. Vissering, president van de Nederlandsche Bank. Het Prinsesje bracht in den namiddag een bezoek aan Artis. In den achtertuin, waarin tijdens haar aanwezigheid geen publiek werd toegelaten, vermaakte de Prinses zich gedurende onge veer anderhalf uur met het bezichtigen der verschillende dieren. De zwanen werden rij kelijk met brood bedeeld en ook tal van viervoeters mochten uit het mandje der Prin ses „snoepen." 't Spreekt vanzelf, dat de olifant zijn kunsten ten beste moest geven. Do giraffe, die zich steeds in prinses Julia na's belangstelling mocht verheugen, viel ook dezen keer de eer van een visite ten deel. Te halfvijf ongeveer, keerde het Prin sesje naar het paleis terug. Onderweg werd het Prinsesje allerhartelijkst toegejuicht. Op den terugweg van zijn bezoek per auto aan mevr. Van DuylSchwartze had op do kruising Prinsengracht en Vijzelstraat, juist toen de auto de tramrails wilde pas- seeren, een aanrijding plaats. Een motorwa gen vay lgn 4 reed de prinselijke auto ter zijde aan. doch doordat de bestuurder krach tig remde, was de botsing niet hevig. Het rechter-achter-spatscherm was een weinig verbogen g:-worden. H. M. de Koningin is voornemens Haar onorficieele bezoeken aan de hoofdstad in d3d loop van dit jaar nog eeaige malen te herhalen. De heer Van Kol naar Japan. Men meldt ons uit Voorschoten Vrijdag a.s., 26 Ma-art, hoopt de iieor Yam. Kol via Engeland en Amerika naar Japan te vertrekken. - B. en W. van Velsen hebben ter ken nis van den Raad gebracht een schrijven vam Ged. Staten, waarbij namens den Mi nister van Binnenl. Zaken verzocht wordt in to trekken 't Raadsbesluit, waarbij den heer R. Hartman, vroeger architect der gemeente ontslag werd verleend en hem d;fc alsnog eervol to geven. Bij het tegen deel zou de Minister vernietiging vam het besluit bevorderen. B. en W. adviseeren niet. aan het vei- zoek te voldoen, omdat h.i. de beslissing .van den Raad van Beroep geen beslissing *s, daar deze de zaak slechts tem halve .cecft behandeld. Dat dc heer Hartman 6edert een Rijksbetrekking heeft gekregen, achten B. en W. mede evemmri een mo- ftaef Dc minderheid van het college van B. en W., de voorzitter, kam zich niet met het advies vereenigen. De jaarlijksche vergadering der (recht- rimnige) Ned.-Herv. Predikanten-Vereeni- ging, zal 27 en 28 April te Utrecht plaats hebbenDe openingsrede wordt gehouden door prof. dr. H. M. van Nes, te Leiden. Beroepen is bij de Gerei. Gem. te Kampen ds. G. van Reenon, te Opheusdem, die ook beroepen is te Leiden. Op aanstichting van de Rotterdamsche bioscoopcommissie zal op 3 April te Rotter dam een vergadering van bioscoopcommis sies worden gehouden. Uit Amsterdam, Lei den, Delft, Schiedam, Zwolle, Arnhem, Bre- on Utrecht is reeds toezegging gedaan, \it de commissies uit die gemeenten op de bijeenkomst vertegenwoordigd zullen zijn. Het doel der vergadering is. te trachten eenheid te brengen in de keuring van do films, ook in dc opvatting wat voor kinde ren geschikt is. De Rotterdamsche bioscoopcommissie geeft in overweging do wenschelijkheid uit te spre ken. dat bioscoopvoorstellingen niet toegan kelijk zijn voor kinderen beneden zes jaar en dat ze 's avonds na 9 uien voor alle kin deren verboden moet zijn. Do Dclftschc commissie heeft voorgesteld, dat de vergadering zich zal verklaren voor het subsidieeren van vervaardigers van spe ciale kinderfilm 5. „De Resb." schrijft, van daartoe be voegde zijde gemachtigd te zijn het. bericht, betreffende de mislukte poging tot samen werking der drie recktsohe kiesverenigin gen te Voorburg als onjuist tegen te spre ken. In de besprekingen, door de drie rocht- sche kiesverenigingen gehouden, is besloten, het resultaat niet te publiceeren. Begin September zal door het kerkbe stuur van de parochie van den H. Antonim A te Scheveningen, naast- hetaldaar reds bestaande scholencomplex, worden geopend een lyceum van R.-K. meisjes. De inrichting wordt geen internaat, maar voor meisjes uit andere steden zal gelegen heid bestaan om bij R.-K. gezinnen in te wonen. De leerstof wordt verdeeld over een ge meenschap pelijken onderbouw van twee ja ren en een gescheiden bovenbouw van vier jaren, waarvan de eene richting leidt naar het einddiploma gymnasium en de andere naar het einddiploma H. B. S. De leerstof voor de H. B. S. wordt zoo ingedeeld, dat dc leerlingen wicn het niet om een eind diploma, maar alleen om algemeenc ontwik keling te doen is, in de eerste vijf jaren een afgerond geheel van onderricht krijgen, waarbij dan de bezwaarlijks te vakken van het eindexamen door lichtere en specifiek vrouwelijke zijn verzangen. De heer P. H. van der Ley. directeur der Rijkskweekschool voor Onderwijzers te Haarlem, zal eerlang zijn gouden jubileum herdenken. Door oud-leeeerlingen zal den jubilaris dan een eenvoudige, doch snrekende hulde worden gebracht. Aan het Ministerie van Waterstaat in Den Haag werd hedenochtend de aanbeste- steding gehouden van de levering van bal- laststeen voor de Rijksrivierwerken, de Bergschc Maas en de afgedamde Maas. Er waren geen biljetten ingekomen. Als groot bowijs van belangstelling in alles, wat het Roode Kruis betreft, moet worden gerekend het bezoek, dat Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden Woensdag avond aan Haarlem Bracht ter bijwoning van de gecombineerde samenkomst van het Mannencomité voor Haarlam en Omstreken der Vereeniging ..Het Nederlandsche Roode Kruiö" en hot Vrouwen-comité dier afdee- ling. Daarin hield de gépcnsionneer'de gene- raal-majior W. Hingman een voordracht over „Het Nederlandsche Roode Kruis in den oorlog van 1870'71". De Prins kwam cn ging per auto van en naar Amsterdam. HAAGSCH KANTONGERECHT. De hoedenpennen. Er waren weder tal van dames voor den kantonrechter gedagvaard ter zake van over treding van het hoedenpennenverbod. Slechts enkele verschenen on dat waren degenen^ die meenden nog wel door de ma zen heen t-o kunnen. Met veel gewicht lieten zij haar „snoes" van een hoed zien aan den kantonrechter, getooid met mooie veertjes en toonden ZEd.Achtb. dan aan, dat zij be slist ongevaarlijk waren, dat wil zeggen de hoeden, want de pen stak er maar een heel, heol klein puntje door. Zulks was den ambtenaar van het O. M. echter onverschillig; voor de kleine puntjes werd f 0.50 cn voor de grootore f 1 boete gevraagd. UTRECIITSCHE RECHTBANK. Deze rechtbank veroordeelde A. P. P„ 10-jarig werkman te Bodegra ven, wegens diefstal van konijnen, ten na- leek van M. B„ tot een jaar tuchtschool. AMSTERDAMSCHE RECHTBANK. Persdelict. Do vijfde kamer der rechtbank te Am sterdam heeft den heer J. F. Ankersmit, redacteur van „Het Volk", veroordeeld tob f 25 boete, subs. 10 dagen hechtenis (geëisoht was een maand gevangenisstraf) wegens smaadschrift, door in zijn blad van 3 September j.l. een artikel: getiteld: „Door winsthonger gedreven", op te ne men, waardoor Frits Clerx cn H. Schulle, te Helmond/ zich in hun eer en goeden naam aangerand achtten. De civiele vordering tot schadevergoe ding werd toegewezen tot het bedrag van f 1 en tot aanplakking van het vonnis te Helmond, waarvoor de kosten werden be paald op ten hoogste- f 20. Do kosten van het geding werden gesteld op nihil. KRIJGSRAAD TE 'S-GRAVENUAGE. De auditeur-militair bij dezen krijgsraad heeft namens den advocaat-fiscaal bij Hi\ Ms. Land- on Zeemacht appèl aangetee- kend tegen het vonnis van den krijgsraad te 's-Gravenhage, waarbij E. N. B. A., mi licien-tamboer der infanterie to Leiden, werd veroordeeld tot 14 dagen militaire gevangenisstraf wegens eerste desertie met zijn schietgeweer. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. „Kambangan" (thuisreis) passeerde 23 Maart Perim. „Prinses Juliana" (thuisreis) vertrok 23 Maart van Sabang. „Rondo" vau New-York naar Rotterdam, arriveerde 22 Maart te Cardiff. „Boeroe" (thuisreis)" arriveerde 23 Maart te Marseille. ROTTERDAMSCHE LLOYD. „Djember" arriveerde 21 Maart vau Java te Rotterdam. „Palembang" arriveerde 24 Maart van Java te Rotterdam. „Bengalen" vertrok 23 Maart van New-Yorlc naar Rotterdam. „Besoeki" (uitreis) arriveerde 23 Maart te Falmouth. „Menado" (uitreis) is 22 Maart Kaap Bon gepasseerd. „Ter- nate" (thuisreis) arriveerde 24 Maart te Gravesend. HOLLAND-A ME RIKA LIJN. „Arnsteldijk" naar Baltimore is 23 Maart Scilly gepasseerd. „Potsdam" naar New- York was 22 Maart des middags 260 mijlen W. v. Scilly. „Waaldijk" naar New-York is 22 Maart Lizard gepasseerd. „Vry- bergen" arriveerde 24 Maart van New-York te Rotterdam. KON. WEST-3NB. MAILDIENST. „Lodewijk van Nassau (thuisreis) arri veerde 22 Maart te Las Palmas. KON. HOLL. LLOYD. „Gelria" (thuisreis) vertrok 23 Maart van Santos. Ongeregeldheden onder de militairén. Men schrijft uit Utrecht aan „De Tel." Onder de militairen te Utrecht heerscht in den laatsteu tijd een geest van onte vredenheid, die eèn ernstig karakter be gint aan te nemen. Zondagavond reeds zijn er ongeregeld heden voorgekomen, toen gepoogd werd om militairen aan te houden, die zonder ver lofpas naar huis waren gegaan, hetgeen voorheen oogluikend werd toegelaten. Doch gisteravond werd het een formeele demonstratie tegen de officieren. Om halfacht reeds waren verscheidenen honderden militairen op het Vreeburg bij eengekomen, die in optocht de stad in trokken. In de Viestraat poogde een ka pitein en eeji luitenant, naar men zegt, de troep te scheiden, waardoor een hevig tumult ontstond. Het tramverkeer werd eenige oogenblikken gestremd, en de of ficieren namen de vlucht in „Hotel de TEurope". Het gedrang wTas zoo hevig, dat een grooté spiegelruit van het mode magazijn „Voorwaarts", op den hoek van de Viestraat, werd ingedrukt. Eerst nadat de gordijnen in ,,1'Europe" neergelaten waren, trok de menigte af. Van daar ging het de binnenstad door naar de Nicolaa-skazerne. Toen de over ste naar buiten kwam, werd hij met een oorverdoovend gefluit en gejoel begroet. Eerst nadat de wacht in 't geweer was, kon de menigte verwijderd worden. Vervolgens trokken de militairen op nieuw naar de binnenstad, waarbij op de Stadhuisbrug een viertal officieren van de vesting-artillerie uitgejouwd en uitge floten werden. Uit de menigte werd ge roepen: „We hebben honger", „We wil len meer verlof", enz. In de Viestraat gekomen was het weer een ontzettend gedrang. Eenige officieren werden gemolesteerd, die ijlings de vlucht namen. Een inspecteur van politie liep even eens klappen op. Eindelijk omstreeks negen uren ver scheen er een groote patrouille onder commando van een luitenant, waarna de militairen en burgers uit elkander ge jaagd werden. Op liet Vreeburg bij de café's, waarin officieren zaten, bleef het rumoerig, zoo- dat „Hotel de 1' Europe" geheel door mi litairen moest worden afgezet. Toer- zakte.- de militairen langzamer hand naar de kazernes af. Het publiek evenwel begon toen even eens rumoerig te worden en als het een officier in 't oog kreeg, steeg er een luid gefit.'.c cn gejoel op. Om&troeks tien uren werd. in de Viestraat en omgeving door politie' en marechaussee", met do blanke sabel het publiek uit elkander gejaagd, -waarna langzamerhand ten slotte de rust terugkeerde. Do schipper H. v. d. S.van Bet schip „Elza", dat in den nacht van 11 Maart voor Millingcm is gezonker, is in hechtenis genomen en op het fort Pannerden in arrest gesteld. Hij heeft bekend, zelf een gat in het schip tè hebben geslagen, waar door het vaartuig tot zinken is gebracht., V. d. S. was zot-schipper. Doel schijnt ge weest te zijn de premie te kunnen trekken voor zijn mobilair, dat voor f 1000 was ver zekerd. („N. R. Ct.") Goedkoope Paasch eieren. Men schrijft uit Kuilenburg Da aanhouding van de „Za-anstroom" en de „Batavier V" heeft grooten invloed op do eierenmarkt. Zooals bekend is, waren groote hoeveelheden eieren op deze boo ten. De prijs van dit artikel daalde op do Culemborgsche weekmarkt tot 3.60 en f 4.20 per 104 stuks, verleden week was de noteering van f 55.40. Da volgenden week verwacht men nog mec.r daling. De politie te Leeuwarden heeft in hotel „De Kroon" aldaar geares- steerd de 15- en 16-jarige gebroeders De Jong. uit Tilburg die zich daar haddén schul dig gemaakt aan oplichting van f 500 ten nadeele der Tramwegmaat-schappij, en in genoemd hotel aan diefstal van lepels en vorken. Men meldt ons uit IJ muiden: Als een zeer groote bijzonderheid wordt gemeld, dat door enkele trawlende sche pen nabij de Haaks weder sclielvisck is gevangen. Dit was sinds vijftien jaar niet bet geval en wijst op bijzonderen visch- rijkdom of een bijzonderen trek van de schel visch. De jaarlijksche zelfverloo- chcningsaanvrage van het Leger des Heils zal dit jaar gehouden worden tot en met 3 April. 'Op hctBinnenhof-gedeelte t u's- schen het gebouw van het Ministerie van Koloniën en 't Goutsmits Keurhuijs in Den Haag, naast het voormalige kantongerecht-s- gebouw, is men thans bezig met het amo ve oren van het vroegere gebouw van den Rijksbouwmeester in het eerste district, den lieer Peters, en de verdere daaraan gren- nden gebouwtjes tot aan 't Goutsmits Keurhuijs. Daar ter plaatse zal dan in den stijl, waarin het nieuwe gebouw van het Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken is ge- boewd, worden opgetrokken een gebouw, waarin gevestigd zal worden een afdeeling van het Departement van Koloniën. Dit nieuwe gebouw zal van uit de eerste verdie ping met een boven de binnenplaat-s loopen- de gang in verbinding worden gebracht met het Ministerie van Koloniën. Te Woensel (bij Eindhoven) woéd het echtpaar H. T. het twee-en-twin- tigste kind geboren, en wel uit één huwe lijk. Slachtoffers van den sneeuw- sfcorm. Uit de slooten en kolken op Texel zijn verscheidene doode schapen van ver schillende veehouders opgehaald. Deze die- me waren met den sneeuwstorm van Vrijdag en Zaterdag te water geraakt. Een gemoedelijke installa tie. Uit een gemeente aan de Maas wordt aan het ,,Hgz." geschreven: Donderdag j.l. werd ten gemeentehuize ge ïnstalleerd de nieuwbenoemde burgemeester. Onder een glas wijn en een sigaar werden eenige gezellige uurtjes gesleten en tegen den avond keerde ieder voldaan huiswaarts. Door een tijger a a n g e v al len. Men schrijft uit Ajer Bangis aan de „Sum.-Bode.": Zaterdag 23 Januari ging Baginda Hasan met een buggy, waarvoor een paard en waarin behalve Baginda Hasan eea lief jong vrouwtje, welgemoed op weg van Oedjoeng Gading naar Ajer Bangis. Na zijn vrachtje te Ajer Bangis te heb ben afgeleverd, keerde hy nog denzelfden den dag terug, doch te Ajer Balam, onge veer halfweg Oedjoeng. Gading gekomen, was het reeds ongeveer tien uren in den avond geworden en werd hg, met het oog op de wildernis, die hij van daar nog door te trekken had, een weinig bevreesd, reden waarom hij verzocht te Ajer Balam temo gen overnachten, wat hem werd toege staan. Het paardje werd uitgespannen en aan een boom gebonden en de koetsier nam binnen zijn intrek. Na nog op ouderwetsche manier een paar uurtjes te hebben zitten vertellen, ging men eindelijk slapen. Deze rust was niet van langen duur, want al spoedig hoorde Bgd. Hasan 2üjn paardje buiten onrustig worden. ITij nam daarop een obor en ging naar buiten, om to zien wat er gaande .was. Nauwelijks hui- ten gekomen hoorde men hem al schreeu wen, want hij was door een tijger bespron gen en werd meegesleept. Het eigenaardige géval deed zich ïiu voor, dat het slachtoffer met een hand in desi muil van den tijger de tong van het frion- ster liad gegrepen en krampachtig vast hield. Daaraan heeft de man misschien het le ven te danken, want toen op zijn geschreeuw van alle kanten de bevolking met obors kwam opdagen, liet de tijger zijn prooi los, die door vijf wonden wel zwaar, doch niet doodelrjk was gewond. Emancipatie. Dehuisj o ng e n ■^an een officier te Tjimahi vroeg en ver kreeg eenige dagen verlof, om naar Djocja- karta te kunnen gaan, waar hij zijn moedér wilde opzoekan, die ernstig ziek lag. Hij kreeg een behoorlijk voorschot om zijn reis kosten te kunnen betalen, maar kwam nadat zijn verlofsbsrmijn verstreken was niet terug. Bedoelde officier meende niet anders aldus do „Preanger Bode" of® zijn huisjongen was er met zijn voorschot voorgoed vandoor, toen hij tot zijn groote verbazing den volgenden keurig getypten brief ontving: Djokjakarta, Januari 1911. Wel Edel Gestr. Heer^ Bij dezen heb ik de eer U beleefd mede to deelen, dat ik goed en wel te Djocja ben aangekomen cn ik in dezer paar dagen niet naar Bandoeng terug zal kunnen zijn, aan gezien mijn moeder nog niet heelemaal ge nezen is en dus ik verplicht ben, om mijn verlof met een paar weken te mogen ver lengen. Hopende dat U hierdoor kwalijk zult dui den, noem ik mij met de meeste hoogach ting, UWEd. dienstw. dienaar BEDJÖ. Adres i Bedjo p/a Bok Djodikromo, Kamp. Kapatijan-kidool, Djocjokarta. En dan zijn er nog menschen, die bewe ren, dat onze pogingen om den inlander „op te heffen" tot niets zullen leiden. Het bovenstaande is het bewijs van Eet tegendeel., T© koop: een goed onder houden donkere Plano* Brieven onder letter P.s aan den Kat- "wijkschen Boekhandel G. DE BEST, Voorstraat 2645 8 Vrijdagmorgen 26 Maart een schip met beste versche Hazerswoude aan den Rijn, wan U. RGSENBAUaa. 59.a 20 ts. Wegens sluiting Veemarkt der Leïdsche 2618 D TE KOOP. J. NIJSSEW, Vessnijfler Nieuw-Vennsp. Sen pond Tliee van £1,25 Mijnheer. Van Thueré, Mevrouw? Ja, natuurlijk, die heb ik immers altijd. 2^33 si De Deurwaarder P H. VAN TH IEL zal op Vrijdag 20 Maart 1915, 's morgens 10 uren, aan den Apothekersdijk tc Leiden, publiek verkoopen: divers Groene Plan ten, als: Aucuba's, Rhododen drons, Muist, enz., bcnc-vcns alle nieuwe soorten Struik-, Kiem en Stamrozen, enz. 2561 12 Stelt U prijs op langdurig blijvende krul en golf in het haar? Gebruikt U dan voor het friseeren of inzetten der spelden otise onovertrefbare MD5JL8ESE, p. fl, 35 Cis. Wï5iB5J®,E3TEE0 3. 2176 24 G-elieele en gedeelten van nette Inboedels, Antiquiteiten enz,, tegen de hoogste prijzen a. Contant. Er. Bur. v. d. BL onder Mo. 2643, 7i7 ia

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6