Nederland en de Oorlog. Donderdag S3 Maart. Tweede TEfclail, {915 U!T IMS LAND. Uit de Omstreken. FEUILLETON. M«>, 16B95 UIT ONZE STAD. STEliNCOMITE LEIDEN. OORLOGSTOESTAND 1914. Staat van Ontvangsten en Uitgaven tot en met Dinsdag, 23 Maart. Yorige opgaaf 70 296,97 Kon. Nat. Steuncomité restitutie op ïïuurbonsf 423.25 Wek. Scliaalcollccte32S.335 748,58J 71.045,55} Sedert ontvangen van: Maat schappij van Nijverheid f 500; Pers. „De Automaat" (23ste bij drage) f 215; Dir. en Beambten Postkantoor (21e bijdrage) f 10.20; K. K. Speelootje f 5.70. YVcekbij- drage 6.20. Tc zamen. 524,25 Totaal r ƒ71.569,80} Uitgaven le yv. tot 23e week 64.364,28} 29c week. 3.348,29? 65.212,53 Saldo 3.357,22} LE1DSCJ1E BESTUURDERSBOND. Opgave van de week van 813 Maart 1915 Totaal Ledental 1703. YYerkloozc ledon S7 Aantal kindereu be neden 16 jaar 71 Loonverlies per week f 1035.25 Vergoeding y. d. Patroon f van het Stouncomité 106.85 Uitkeering werkloozenkaa 313.— 419.85 Loonverlies per week 615.10 CedeeltelIJk werkloo- zo Jcdon 1S4 Aantal minder werk uren per wcok 3317 Aantal kinderen be neden 16 jaar.. 237 Loonverlies per week f 629.01 Vergoeding v. d. Patroon f van het Steuncomité 62.20 Uitkeexing werkloozenkas 383.41 450.61 Loonverlies per week 178.43 Aantal cnd9r do wapenen 259 Aantal kinderen be neden 15 jaar 294 Loonverlies per weck f 3154.S5 Vergoeding v. d. Patroon f 254.171 van hot Rijk 1077 55 Toeslag v. h. Steuncomité 58.75 1400.47s Loonverlies per vreek ,,1754.17i Totaal loonverlies per weck, waarbij betrak- kon 530 loden f 2548.00*- J) Dit getal wordt gevormd door: Gehuwden en kostwinners, welke vergoeding ontvangou., Werkzaam bij Gemeente, Rijlc en Spoorweg- Maatschappijen On gehuwden, welke geen vergoeding en geen loon ontvangen Totaal DE „ZEVENBERGEN' Omtrent het door den directeur en com mandant der Marine te Amsterdam inge stelde onderzoek naar het gebeurde op het Nederlandsche schip „Zevenbergen", waarop bommen zijn geworpen, is het rap port heden bij het Marinebestuur ingeko men. VARKENSNOOD. Naar wij vernemen heeft dezer dagen een conferentie plaats gehad tussehen den Minister van Landbouw en het bestuur van den Ned. Slagershond. Bij deze gele genheid (,af de Minister als zijn voorne men te kennen, binnenkort voor de sla gers tegen lageren prijs dan op de markt betaald wordt, varkens beschikbaar te stellen. Z.Ex. verzocht in verband hierme de opgave van het benoodigde aantal. Deze opgave is den Minister toegezon den. Hoewel de prij3 der varkens ook nadat de grenzen voor den uitvoer geslo ten zijn niet of niet noemenswaard is gedaald, heeft het bestuur van de uitvoe ring van 's Ministers voornemen nog niets naders gehoord. („Hbld."). VERPLICHTE KADERVORMING. Bij een der-divisies is, naar de ,,Avp." verneemt, bepaald, dat dienstplichtigen, die geschikt geoordeeld worden voor ka- deropleiding, mosten worden opgeleid, ook al zijn ze daartoe niet geneigd. Zij zullen de opleiding met ijver moeten volgen en iu gebreke van dien moeten worden gestraft. Voor opleiding tot den officiersrang zul len echter alleen zij moeten worden be stemd, die hiertoe geneigd zijn. LANGS DEN HIERARCHIEKEX WEG. De Opperbevelhebber van Land- en Zee macht heeft a. d. korpscommandanten op gedragen, aan het personeel van hun korps mede te deelen, dat verzoeken, die niet op de wijze, bepaald in art. 4 van het Reglement op den Inwendigen Dienst (d. i. langs den hiërarchieken weg) op het bureel van den Opperbevelhebber inko men, buiten behandeling zullen worden gelaten. De reden hiervan is, dat dagelijks zoer veel verzoeken rechtstreeks worden inge zonden. INLIJVING LICHTING 1915. In het tijdvak van 2024 April a.s. zul len worden ingelijfd de dienstplichtigen der lichting 1915, toegewezen aan de com pagnieën wielrijders en aan het lilde ba taljon van elk der regimenten grenadiers, jagers on infanterie, met uitzondering van hen, die in het bezit zijn van het bewijs, bedoeld in art. 70, eerste lid, der Militie- wet. Voor deze laatste zal de inlijving ge schieden in het tijdvak van 2024 Juni a.s. Alleen om zeer gewichtige redenen waaronder in dit geval ook studiebelan- gen kunnen worden gerekend kan aan deze in te lijven dienstplichtigen uitstel van eerste-oefening worden verlened. VERLOVEN. Door den opperbevelhebber van land en zeemacht is de volgende order voor land- en zeemacht uitgevaardigd Door mij wordt bepaald I. dat het gestelde in de voorlaatste alinea van mijn order voor de landmacht van 6 Maart No. 776S-A 766, dok van toe passing is op andere dan de daar gonoem- de recruten en het daarbij ingedeelde instructie-kader, voor zoover de verloven dier militairen niet geregeld worden vol gens de bepalingen van mijn order voor Land- en Zeemacht van 24 September 1914 B. L. No. 4790; II. dat aan de in militaire ziekenin- richtingen verpleegde Israëlietische mili tairen, die zulks wenschen en wier toe stand dit toelaat, gelegenheid zal worden gegeven op de dagen, waarop het Israëlie tische Paa-schfeest worde gevierd, de maal tijden in hun gezin te nuttigen. Daartoe zullen de korpscommandanten, of de chefs, die als zoodanig zijn te be schouwen, aan do bovenbedoelde militai ren, verpleegd in ziekenzalen, ziekenka mers, of kantonnements-ziekenverblijven, gelegen buiten de woonplaat-s van hun ge zin, verlof geven op de dagen van het Israëlietische Paaschfeest, zoodanig, dat zij niet na het invallen of vóór het eindi gen van de feestdagen behoeven te reizen. De inspecteur van den Geneeskundigen Dienst der Landmacht is door mij ge machtigd gelijke gunsten te doen verlee- nen aan militairen, boven bedoeld, ver pleegd in militaire hospitalen of burger- ziekenhuizen, voor zoover die opperoffi- cier zulks mogelijk acht; III. dat de behandeling der mij langs den hiërarchieken weg toegezonden ver zoeken om verlof hoogst eenvoudig kan zijn; tabellarische rapporten kunnen in enkelvoud worden opgemaakt, ook kan desgewenscht worden volstaan met een kort advies op heb verzoek zelf, zoo noo- dig, alleen een dagstempel. Verzoeken aan den minister van Oorlog gericht moeten echter op de voorgeschre ven wijze worden behandeld. PROF. GUST. COHEN NAAR HET FRONT. Volgens een hier to lande ontvangen te legram, is prof. dr. Gustave Cohen, hoog leeraar in Fransche taal- en letterkunde aan de gem.-universiteit te Amsterdam, die rich naar Frankrijk had begeven tot het vervullen van zijn dienstplicht, naar het front vertrokken. UITVOER VAN AARD APPELEN. Naar do „N. R. Ct." uit goede bron ver neemt ,is bij d'e regeering niets bekend van een volgens het ,,Hbld." binnenkort te verwachten besluit, bopalende dat voor zekero soorten van aardappelen consenten voor uitvoer zullen worden gegeven met ingang van in dat besluit te noemen data. HET SCHIETEN OP DE „ZAANSTROOM". Naar aanleiding van het bericht, als zou do „Z&anstroom" eerst hebben gestopt voor do ,,U 28" toen deze een granaat langs den boeg van het schip deed scheren, ver neemt do ,,N. Ot." van de directie der Hollandsche Stombootmaatscha-ppij. dat niet oen dor leden van do bemanning der „Zaanstrooni", dio de directie onder vraagd heeft, iets van een schot gehoord had. Het bericht was bovendien ook met waarschijnlijk, daar de directie aan do ka piteins der booten don strikten order had gegeven, aan het eerste sein van een oor logsschip gevolg to geven, terwijl boven dien de kapitein der „Zaanstroom" een bezadigd man is. ALKEMADE. Aan do gemeente is verleend een voor schot uit 's Rijles kas tot een bedrag van ten hoogste f 50.C~o, ten einde haar in staat to stellen een voorschot van gelijk bedrag to vcrleenen aan do Woningbouwvereeniging „Alkemade", ten behoeve van den bouw van een 32-tal arbeiderswoningen. BOSKOOP. De heer D. de Jonge, alhier komt voor op voordrachten voor onderwijzer te Rotterdam. LISSE. Gsteravond werd in hefc gebouw van den Ned. R.-K. Volksbond een groote propaganda-vergadering gehouden door de „Propa-gandaclub", alhier, waarin als spreker optrad, de heer P. J. S. Serra- rens, met het onderwerp„Onze actie in de toekomst". De gezamenlijke broodbakkers alhier, hebben een schrijven gericht aan de R.-K. Middenstands-Vereeniging, waarin zij me- dedeelen, dat zij eerlang wenschen over te gaan tot de afschaffing van den nacht arbeid. De datum hiervan zal later wor den bekend gemaakt. NOORDWIJK. In het sociëteitszaaltje van café „Het Fortuin", vergaderde gisteravond de afd. Noord wijk van de Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur, onder leiding van den voorzitter, den heer N. M. Alkemade. Allereerst deelde de voorzitter het een en ander mede omtrent de reeds jaren te Noord- wijk bestaande „Commissie tot wering van bollendiefstallen". Geruimen tijd geleden riep do voorzitter der afd. Noordwijk daartoe uitgenoodigd door personen uit an dere afdeelingen een vergadering bijeen van afdeelingsvoorzitfcers, om pogingen in het werk te stellen, ook in andere afdeelingen zulko nuttig werkende commissies to benoe men, en to komen tot een centrale leiding in deze. Gevolg is geweest, dat vanwege de Alg. Ver. voor B. B.-C. een commissie is benoemd, om; een en ander uit te werken. Die commissie heeft een ontwerp-reglement voor een „Centrale diefstallencommissie" ontworpen, en dat rondgezonden met het verzoek, voorstellen tot wijziging of aanvul ling te doen. Op een daartoe gehouden ver gadering, heeft do Noordwijksche commissie voorstellen tot wijziging en aanvulling ge daan, voortgesproten uit en gebaseerd op haar jarenlange ondervinding. Toen nu dezer dagen het vastgestelde reglement werd toe gezonden, bleek, dat met de Noordwijksche voorstellen niet alleen geen rekening is ge houden, maar dat het reglement op sommige plaatsen zóó is, dat de Noordwijksche com missie zich niet kan aansluiten, waarom dan ook besloten is, zelfstandig te blijven werken, en hoegenaamd geen relaties met de Cen traio Diefstallencommissie aan te knoopen. Voorts deelde de voorzitter mede, dat het afdeelingsvoorstel, om het salaris van den alg. secret.-penningmeester .te verhoogen, na overleg met het Hoofdbestuur behandeld zal worden op de December-vergadering. Daarna werd behandeld de beschrijvings brief voor de 130st9 alg. vergadering. Bij de behandeling van punt 6, een voor stel behelzende van de afd. Beverwijk, om art 34 c. van de statuten zóó te wijzigen, dat ieder lid der Alg. Ver. voor B. B.-C. zich in eersto en hoogste ressort heeft te onderwerpen aan een uitspraak van liet scheidsgerecht, werd na ampele bespreking besloten, op de alg. verg. een motie van orde in te stellen, waarbij genoemd voorstel van do agenda wordt afgevoerd, en de be handeling er van uitgesteld tot de December- vergadering. om van, ta voren pogingen in het werk to stellen, om revisie van oen scheids gerecht-uitspraak mogelijk te maken. Met een voorsfceI-Haarlem, om op do 14- daagsche bloemenkeuringen ook buitenland- schc belangstellenden toe te laten, kon de ■vergadering zich vereenigen. Tot afgevaardigden naar de Alg. Verg. koos men de heeren N. M. Alkemade en J. Braun, tot plaatsvervangers de heeren Chr. v. d. Meer, Jac. G. v. Eed en. Bij de rondvraag kwam voor do zooveelste maal ter sprake het slechte vergaderingbe- zoek. Geen middel, dat nog niet beproefd is, kon men bedenken, dr: meer leden ter ver gadering te krijgen. Men was het er mee eens, dat het treurig is, en ontmoedigend werkt voor het bestuur, maar men wist niet, wat er aan te doen. De vierde of laatste bijeenkomst in dit seizoen, belegd cJjor de Chr. Jongelingsver. „O R. is Chr.", had gisteravond plaat'? in hef Ned.-Herv. Kerkgebouw waarbij als voorganger optrad dr. AL M. den Hertog, van Den Haag, met; hefc onderwerp: Moor den aarsgeloof en moordenaarsgenade", ont leend aan Lukas 23:4043, waaruit de na volgend-O kenmerken op don voorgrond tra den: Het geloof en de vreeze Gods; Hefc geloof en hefc recht Gods; Hefc geloof en do genade Gods; Het geloof en de belooning GodsHet geloof c-n de beproeving Gods. Het kerkgebouw was tot in de uiterste hoeken bezet. SASSENHEIM. De kiezerslijst voor dit jaar bevat 612 namen, tegenover 6CS in het vorige jaar. Bij de verzending van de eerste par tijtjes afgesneden bloemen naar Duitsch land leefden de afzenders tussehen hoop en vrees, hoe het met hun zendingen zou afloopen, omdat onze douanen de kist jes aan een strenge controle onderwierpen, wat het snelvorvoer, zoo noodig voor bloe men, niet bevorderde. Een paar hande laars alhier hebben daarop den Minister gewezen en Z.Exc. verzocht het vervoer te vergemakkelijken. Aan dit verzoek is terstond met de meeste welwillendheid voldaan. Een doua ne neemt op de verschillende stations de zendingen in ontvangst, reist mee tot Am sterdam, waar de wagen of wagens wor den verzegeld en achter een sneltrein ge haakt. Zonder verder onderzoek gaan de bloemen nu verder door, wat veel tjjd bespaart. Een groote aanwinst is het voor onze en omliggende gemeenten, wat de rij wind handelaar Uphoff, in overleg met een ge neesheer, zijn groote auto zoo hoeft j/*- ten inrichten, dat zij in enkele o ogen blik ken als zieken-auto kan dienst doen. E*n proef, er mee genomen, geleek ons uit stekend geslaagd. VOORSCHOTEN. Op de Kerksloot heeft gisteren de boor Th. van Lochcm een nieuwe kappers/aak geopend. Als men in een üijd als dezen nog onder nemingsgeest genoeg heeft iets nieuws te beginnen, getuigt dht wel van durf. Waar do heer Van Lochem door nette bediening zal traohten klanten te winnen, en te ba- houden, wenschen we hem succes toe. Hae- wel alle? in het salon nog niet zoo is, eds de heer Van L. zich had voorgesteld, zie alles er toch keurig uit, vooral waar de tijd van voorbereiding niet zoo lang was. Sis) „Lieve Trudi, je zult ranken, dat wij in de sloot terechtkomen. Het is heel prettig als je tegen mij aanleunt, maar ik kan niet rijden. Zeg. herinner je je mijn ouden buurman op Kleinwalde? De oude man, die jou vreeselijk bedierf?" „Bibi zal een uitstekende vrouw voor je 'zijn," zei Trudi, ondankbaar onverschillig voor de nagedachtenis van dea ouden Joa chim. „0, wat oen koude wind, vandaag. Rijd wat harder, Axel. Wat een smaak, hier te gaan wonen, en het hier nog prettig to vinden op den koop toe!" „Je weet, dat ik' hier wonen moet." 1 „Maar je hoeft het niet prettig te vin den." „Heb je gehoord, dat de oude Joachim Kleinwalde heeft nagelaten aan zijn En- gelsche nichtje?" „Jo hebt Bibi maar ééns gezien en zij valt bij nadere kennismaking erg mee," „Ik wou praten over den ouden Joa chim." I i „En ik wou praten over Bibi." „Bibi kan wachten. Zij is de jongste. Heb je gehoord van het testament van den ouden man?" i. i „Dat zal waar zijn. Een van zijn onge lukkige zoons is juist bij ons regiment go- piaatst. Je moet er hem mar eens over hoeren!" i „Alleronaangenaamste, inhalige lui," zei Lohm op beslisten toon. „Ze hebben alles ge kregen, wat hun toekwam, en zijn heel goed af. Met die eene plaats, die niet onver vreemdbaar was, kon de oude man doen wat hij verkoos." „Het is de gewoonte niet oen landgoed aan een vreemdeling te vermaken. Komt zij er wonen?" „Zij is verleden week gekomen." „O?" Dit op een toon van plotseüngo be langstelling. Een kleine pauze. Toon zei Trudi: „Is ze jong?" „Heel jong." „Aardig?" „Bijzonder aardig." Trudi keek hem aan en glimlachte. „Nu?" zei Axel en hij glimlachte terug. „Nu?" zei Trudi en zij ging voort met glimlachen. Axel lachte hardop: „Lieve Trudi, je slim heid doet mij schrikken. Je weet niet alleen al waarom ik je geschreven heb, maar je weet meer redenen voor mrjn brief dan in mijn eigen hoofd Zijn opgekomen. Ik wilde gTaag in de gelegenheid zijn dit bjjzonder alleenstaande jonge meisje te helpen en ik kan haar bjjna in 't geheel niet van dienst zijn, omdat ik geen vrouw in huis heb. Als ik getrouwd was, kon ik haar in alles tot steun zijn." „Maar dan zou je daar niet zoo naar ver langen." „Zeker zou ik dat." „En waarom?" „Omdat ik meer verplichting heb aan haar oom, dan ik ooit zijn nichtje zal kun nen vergelden." „Och, nonsens! Niemand betaalt zijn schuld vau verplichtingen. Hot is hot natuurlijkste tl tui persoon to haten, dio jo noodzaakte dankbaar te wezen, en hem uit don weg te blijven." „Lieve Trudi, die doortraptheid mom- peldo haar broeder. Toon voegde hij er bij: „Ik weet heel goed, dat jo gedachten al uitgaan naar een huwelijk. De mijne gaan niet verder dan tot een oudere gezelschaps dame." „Voor wie? Voor jou?" „Freulo Estcourt zoekt naar een oudere gezelschapsdame, ea ik zou je heel dank baar zija, als je haar helpen wou." „Maar de oudere damo sluit het huwe lijk niet uit." „Als je freule Estcourt ziet, zul je be grijpen, dat zulk een mogelijkheid volkomen buiten haar plannen ligt. Je gelooft natuur lijk niet, dat ik er ook niet over denk. Waar om wil jo mij toch uithuwelijken aan ieder jong meisje binnon mijn bereik? Vijf mi nuten geleden was het Bibi, nu is het freule Estcourt. Je schijnt in 't minst niet in aan merking te nemen, wat de meisjes zelf er vau vinden. Freule Estcourt is op 'toogen- blik geheel vervuld met het zoeken van twaalf oude dames." „Twaalf?' „Hot is haar lust zichzelf en haar geld to wjjdoa aan twaalf oude dames. Zij is van oordeel, dai geluk ea geld haar twaalftal evengoed toekomen als haar zelve en wil het hare deelen met menschen, die aan beide behoeften hebben." „Lieve Axel, is Zjj krankzinnig?" „Dien indruk heeft ze mij niet gegeven." „En je zegt, dat ze jong is?" „Ja." „Ea ziet zo er werkelijk lief uit?" „Ja." „En zij kon het zoo goed hebben op dat bloeiende landgoed!" „Ja, dat kon ze." „Ik ga haar morgen een bezoek brengen," zei Trudi beslist. „Dat zal heel vriendelijk van je zijn." „Vriendelijk! Het is gêen vriendelijkheid, het is nieuwsgierigheid," zei Trudi meteen lach. „Laat ons openhartig zijn en de dingen bij hun rechten naam noemen." Anna was in dea tuin en bewonderde de eerste krokus, toen Trudi kwam. Zij reed Axels tweespan met een sierlijken zwenk tot voor de deur en hoopte, dat freule Est court haar door het raam zou zien en op merken, dat Engelsche dames niet de eenige sportswomen zijn van de wereld. Maar Anna zag niets dan de krokus. Da wildernis tot het moerasland, die tot tuin diende, wa3 zoo goed beschut en zoo zonnig, dat do lente zich daar ieder jaar eerst ophield, voordat zij naar liet bosch ging, en Anna vond het heerlijk uit do zitkamer naar buiten te gaan als zij tijd had, zonder hoed en mantel. Trudi zag haar naar huis komen, toen de meid haar be zoek had aangekondigd. „Niets aan op een kouden dag als vandaag!" dacht ze. Zij zelve had een specialen rijmantel aan met een grooten kraag tot over haar ooren. „Ik wou wel eens weten," peinsde Trudi, die Anna zag haderen, „hoe het komt, dat E11- golscho meisjes 'zoo keurig in de kleeren, met zulke 'netto schoenen, mc-t 2ulk een onberispelijken boord en das, nooit hun haar schijnen te horstelen. Als een Duitschc freule Eitcourt hier op dit stille landgoed een plantenleven leidde, zou zij waarschijn lijk gekko èn niet bij elkaar passende klee ren dragen, leelijke schoenen en grove kou sen; haar figuur zou spoedig achteruitgaan door dio verraderlijke Schweinebraten, maar beur haar zou altijd keurig zijn opgemaakt, ieder vlechtje glad ea op zijn plaats, iairr krulletje precies waar het wezen moest, ce scheiding een voorbeeld van rechtheid, hw geheel zou op den naam Frisur aansjutak maken. Engelsche meisjes hebben haar, ruyu' ze hebben geen Frisur." Anna kwam door de openstaande deur binnen en op Trudi's gezicht vertoonde zich een sympathieke glimlach. „Wat ben ik bij kennis met u te maken!" riep zjj opgewon den uit. Zjj sprak even correct Engelsch als haar broeder en veel vloeiender. „Ik licop, dat u mij wilt toestaan u te helpen, als ik 'u van eenig nut kan wezen. Mijn broer, zegt, 'dat uw oom zoo goed voor hem was. Toen 'ik hier nog woonde, was hij ook hsti vriendelijk voor mij. Hoe dapper van u om hier te blijven! En wat heeft u prachtige plannen gemaakt! Mijn broer heeft mij van uw twaalf d3n.es verteld. Wat een onder neming: twaalf vrouwen gelukkig te wil len inaken! Ik vind het al zoo moeilijk één persoon 'gelukkig tie maken." „Eén persoon? 0, Graaf Hasdorf." „O neen, mijzelf. Weet u, als iedereen zjjn best deed zichzelf gelukkig te maken, zou iedereen gelukkig zijn." „Neen, 'dat zouden ze niet," zei Anna, „omdat zü er zich op toeleggen, maar ze zijn het niet." Zij 'koken elkaar lachend aan. „Zo hoeft Jungbluth alleen nog maar noodig, om vol maakt te wezen," dacht Trudi en met li&as gewone impulsiviteit begon zij haar dade lijk lief te hebben. (Wordt vervolgdj. j

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5