Gemengd Nieuws. Uit de Ooistreken. Binnenland. Tweede Kanier. 408e Staatsloterij. rnrr^r Voor de examens gymnastiek, 1. o. en n\ o., scheikunde en kosmographie m. o. en natuurlijke historie en natuurkunde wordt uitsluitend mondeling geëxamineerd. La afwijking voor zooverre van het boven onder lo. bepaalde, zullen de verloven voor do examens gymnastiek m. o. reeds ingaan 7 dagen voor het begin van het examen, die iu natuurkunde, enz. m. o. en natuurlijke his torie ni. o. 17 dagen voor den aanvang van het examen. Voor het geval er Zon- of algemeen er kende Christelijke feestdagen binnen den ver loftijd vallen, zullen die dagen niet worden meegeteld en voor zooveel het Israëlieten be treft. zullen do Sabbath- en Israëlietische feestdagen, welk© eventueel binnen den ver loftijd vallen, buiten beschouwing worden ge laten- Do dienstplichtigen moeten echter op do eersto oproepiog en eventueel ook zo ader na dere oproeping onmiddellijk naar hun korps terugkeeren, zoodra het bekend wordt, dat Nederland onverhoopt in de vijandelijkheden wordt betrokken. GEEN VERLOF VOOR DE GEÏNTERNEERDEN. l)e opperbevelhebber van land en zeemacht heeft afwijzend beschikt op het verzoek van het hoofdbestuur van den Nederiandschen Kaatsbond, om geïnterneerde Delgen verlof te verleenen voor deelneming aan kaats wedstrijden. VERBLIJF ONTZEGD Do territoriale bevelhebber in de provin cies Overïjsel en Gelderland heeft aan drie personen uit Winterswijk verder verblijf in het in staat van heleg gesteld© gedeelte dier provincies ontzegd op grond van voortdu- rendo smokkelarij. VLISSINGEN—ENGELAND. De mailboot van de Maatschappij „Zee land'' zal geen Engelsche, Fransche, Russi sche en Belgische mannen van IS—-45 jaar meer vervoeren. Bij zozere omstandigheden voorbehouden zal er weer vleesch worden vervoerd. LEVENSMIDDELEN VOOR OUDE PRIJZEN. De „N. Ot." verneemt, dat de burgemees ters van Groningen, Leiden en Enschede gisteren met den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel hebben geconfereerd over de uitvoering der circulaire van ge noemden minister, betreffende de beschik baarstelling van sommige levensmiddelen tegen prijzen overeenkomende met die in overeenkomstige maanden van het Tnjdvak vói'.1' de mobilisatie. Bij deze uitvoering ec! i de burgomeesters op zeer groote moeilijkheden te stuiten. Men meldt ons uit Rotterdam:^ Gisteravond is op den Schiedamschen Dijk twist ontstaan tusschen een viertal vrouwen. Do politie kwam tusscheobeide en dreef do twistenden uiteen. Daarna ging een der twis tenden S. do B. een andere vrouw, M. C. F. v. N. opzoeken, en werd de twist voortgezet. Dezo liep zoo hoog, dat vrouw De B. een mes nam en v. N. een steek in de zij toe bracht. eD getroffene stortte ineen en werd naar het ziekenhuis gebracht, waar ze bij aankomst overleed. Vrouw De B. is gear resteerd. De zoon van J. Koeling, te Eemstra (Dwingeloo) ging met een fiets lantaarn naar boven, om kipeieren te zoe ken. Ongelukkigerwijze vatte het oude stroodak vlam, wat de heele boerderij in een oogenblik in vlam zette. 7 koeien, 3 varkens en een aantal kipper, al het hooi, huisraad en gereedschap werden een prooi der vlammeD. Alles was verzekerd, maar laag. Men meldt uit Rilland-Bath D-oor onbekende oorzaak is brand ont staan in een woning in den Bathpolder, bewoond door den heer Joh. Verwey. Huis en inboedel gingen in de vlammen op. Verzekering dekt de sohade Moord aan de M erian kreek. Men meldt d.d. 11 Februari uit Albina .aan „De West": In het magazijn aan de monding der Meriankreek is do magazijnmeester van de Mij. Merian, doodgeschoten aangetroffen door een arbeider, die vrachtgoed ging ba- »en. De dader is niet bekend, maar men heeft eenige aanwijzingen in het magazijn gevonden, waardoor men den moordenaar meent to kennen. De commissaris Juta is tiaar de plaats van het gebeurde vertrok ken, vergezeld van den commissaris van politie van St.-Laurent eneen gendarme. Het doel von den moord op den maga zijnmeester (Edgar Gillard) is diefstal van van provisie geweest. De rubber tentoonstelling. Naar onze Bataviasche berichtgever ver neemt, zijn de financieele resultaten van de rubber-tentoonstelling aldaar zóó gun stig, dat het dagelijksch bestuur behalve de som van aankoop der installatie voor het rubberonderzoek, ook de regeering:subs*die kan terugstorten. Sumatra-Post") BENTHUIZEN. Beroepen is bij de Ned.-Herv. Gem. alhier <is. P. Kruit, te Goudcrak. NOORDWIJKERHOUT. De- rollen asphalt, welke ontvreemd werden van het St-Bavo-Gcs'.icht, zijn opge spoord. De politie vond ze in een schuur van der. landbouwer Van S. op Lange veld. OEGSTGEEST. Naar aanleiding der opgerichte veiling van afgesneden bloemen, z;j gc-mel.1, dat de veiling van gisteravond buitengewoon be zocht wr.s ea do aanvoer r :irn 50,000. Voor de kweekers een goede uitkomst, daar iéder nu zijn bloemen kwijt kan. OEGSTGEESr. Gisteravond werden met kanonnen ve'.d- oefemngen gehouden op het Lange Pad. De tram van halfnegen uit Leiden kwam er mee m botsing, zoodat een drietal kanonnen met de paarden in de sloot geworpon werden. Zóó hevig was de botsing, «at de pas sagiers door elkander werden geworpen. Na veel inocite gelukte het den manschappen de paarden op het droge te krijgen. VEUR. Dr. C. J. H. de With, die ruim 17 jaren de geneeskundige praktijk in deze en aan grenzende gemeenten heeft uitgeoefend, is zich metterwoon gaan vestigen te Noord- wijkerliout, waar hem de taak van twee den geneesheer aan het krankzinnige-nge- stioht is opgedragen. Daar hij hier en in den omtrekzeer gezien en bemind was was dit voor zijn patiënten een onaange name tijding. Als blijk van sympathie en belangstelling vormdo zich direct een com missie van dames, die zich de moeite deden bij de patiënten rond te gaan, om bijdra gen te verzamelen, met het doel hem bij zijn vertrek een cadeau als blijk van clank aan te kunnen bieden, wat latei* bleek te bestaan uit een schrijfbureau en een ex. van Herders Conversations Lexicon, ver gezeld van een album, bevattende de na men der patiënten, die hebben bijgedragen voor dit doel. Met goed gekozen woorden door een der dames werd het cadeau aangeboden, on met een hartelijk woord van dankbaarheid door dr. Do With geaccepteerd. Wekelijksche mededeeiing betreffen de Mond- en Klauwzeer. Sedert do vorige opgave, d.d. 17 Maan; werden gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerdin Overijsel1 geval te Raaltsin Noord-Brabant, in elk der ge meenten Dongen, Prinsenhage. Uden, Son, en Boekei, 1 gevalin Limburg 2 gevallen te Posterholt en 1 to St Odiliën- bergin Zuid-Holland 1 geval te Leiden. In do volgende gemeenten worden do maa-tregelon opgehevenZevenbergen en Streefkerk, Voorburg, Wateringen, Rijs wijk, Zocterwoudo. Dc Bakfecnbootcn. De sleepboot „La femme Marguerite", is met de ledige zandbakken vandaag van het Leidsch Tolhek vertrokken, het Oegstgeester- kanaai in. WASSENAAR, Gemeenteraad. Voorzitter: burgemeester jhr. Storm van 's-Gravensande. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer Kuiper. Na opening der vergadering komen in behandeling de ingekomen stukken. On der deze kwamen voor verschillende goed gekeurde Raadsbesluiten. Verder een aan vraag, om een lindeboom in de Langstraat voor perceel 15 te verwijderen. B. en W. hebben tot nog toe, indien boomen iemand hinderlijk voor zijn perceel waren, verlof gegeven tot verwijderennu echter mee- nen in dit geval B. en W. het oordeel van den Raad te vragen; terwijl reeds geadvi seerd wordt door B. en W. afwijzend te beschikken, al was het alleen van het standpunt, dat wij hebben te waken voor ontsiering, waar het algemeen belang, dat hier niet bestaat, er niet mee gediend is. Als voorgsteld wordt door den Raad be sloten. Goedgekeurd werd, dat do regeling van het lager onderwijs met 's Gravenhage, voor kinderen uit deze gemeente, die al daar de school bezoeken, als reeds vastge steld van jaar tot jaar bestendigd, voor 1915 wederom zal blijven voortbestaan. Aan de orde komt nu vaststelling van de rooilijn van verschillende wegen. Het betrof wegen in het zuiden der ge meente en daaronder een verbindingsweg van Rijksstraatweg en Achterweg. De Voorzitter achtte 12 M. voldoende, doch voelde ook zeer veel voor het voorstel van den heer Wouters om 1G Meter te bepalen. Na ecnige bespreking was do heer Wou ters genegen, genoegen te nemen met 14 Meter, wat door den heer Hoofb Graafland werd ondersteund en daarna met 7 tegen 2 stemmen aangenomen. Voor andere nieuwe aan te leggen we gen werd 16 Meter bepaald, voor bestaan de wegen zal gewerkt worden op zoo breed mogelijk. Op voorstel van den wethouder Van Fal- landt werd van den weg van af den Zijde- weg tot „De Kievit" eveneens nog de rooi lijn vastgesteld en wel op een breedte van 24 meter, voor welke breedte de heer Wou ters pleitte. Van „De Kievit" tot de Zande- rijbrug werd de breedte bepaald op 16 Me ter. Eenige af- en overschrijvingen werden hier goedgekeurd, waarna besloten werd, naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten, een wijziging te brengen in de geld- leening, die gesloten zal worden, hierin be staande, dat eerder niet de gedeeltelijke aflossing zal aangevangen vvorcfen. In verband met de aangenomen salaris- regeling voor onderwijzers, werd door Gcd. Staten voorgesteld, bij verlof, bij ziekte, o.i. dc eerste zes maanden vol salaris en do vol gen dh zes maanden half salaris. De Raad had vasgesteld, do eerste zes maanden geheel, vervolgens voor ieder dienstjaar een maand half traktament Dit zal nu aangevuld worden met „doch tenminste zes maanden half salaris". Ook voor de overige gemeente-ambtenaren zal deze bepaling golden, besloot de Raad. Om mceilnkhedeu. die zich nu wel eens voordeden, te voorkomen, word besloten den heer Visser, havenmeester, te belasten met de inning van vaart-, haven- en ka-de - g el den Voor den heer Ham, die het tot heden Joed, wordt het deer in vele werk zaam'.; In steeds bczv.aai lijher. Ook werd nog voorgstcld de gunstige be palingen voor aangelanden, die tot heden vrij waren van vaartgeld, nu uit do ver ordening to nemen. Om echter aan ande- ro moeilijkheden, dio zich dan weer zou den voordoen, werden ondervangen door 't vrijstellen tot den ingang van do haven. De betaling geldt nu voor de Haven, en Zijkanaal. Aldus werd besloten. Bij de rondvraag, brengt de wethouder Ruigrok nog eens den autodienst ter sprake. Spreker zou gaarne inlichtingen inge wonnen zien voor den in werking getreden dienst LeidenBoskoop—Gouda. De Voorzitter ziet hief niet veel heil in, daar cle toestand anders is da.n hier Do heer Ruigrok drong er met klem op aan, dat men in die richting moest blijven doorgaan. De Voorzitter zegt, dat in deze niet stil gezeten wordt, en het een publiek geheim is dat zich liic-r in de gemeente een combi natie gevormd heeft, waaruit een onder nemende Maatschappij kan groeien, die dit kon de Voorzitter verzekeren, zeer so lide was. Do heer Van der Hulst vroeg of het tijd stip nog niet daar was, dat de vroeger be sproken schutting in do Kerkstraat zou verwijderd worden, waarop de Voorzitter nog niet in gunstigen zin kon antwoor den. Dc heer Rooyakkers wilde, dat weer te ruggekomen werd op het besluit om do notulen te laten circuleeron, on deze weer voor te lezen, waartoe, helaas, besloten werd. De openbare vergadering werd hierop gesloten. Gistermiddag heeft burgemeester Teile gen te Amsterdam zijn eerste audiëntie ver leend. De belangstelling was zeer groot. Dos morgens kwamen do vice-admiraal Tydeman, directeur en commandant der marine en ge- neraol-majoor Ophorst, stellingcommandant op audiëntie. Voor de middagaudiëntie hadden zich o.m, doen inschrijven de Raad van Beheer dor Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooncel", dc directies \an verschillende stoomvaart maatschappijen. de consul-generaal van Duitsoliland, do Deensche consul, het par ket der rechtbank, do Beurs voor den Dia manthandels het bestuur der Ned. Isr. Hoofd-Synagoge en de Amsierdamsche Pers. De president-commissaris van de Haag- sche Tranweg-Maatschappij. mr. D. van Houten spreekt tegen, dat hij als directeur van de H. T. M. zal optreden. Ter vervan ging van den tegenwoordigen directeur is de heer A- W. E. Weijerman, ohef van exploi tatie van de 9. S. in Nederlandsoh-Indië, benoemd. Alleen diens titel moet nog gere geld worden. De hcor Weijerman zal 6 Mei a.s. per „Tabanan" uit Indië vertrekken, ten eindo zT i benoeming to aanvaarden. Zitting v?,n Woensdag. WIJZIGING DER WET OP DE VERMOGENSBELASTING. Do heer KOGLEN licht een amenden:ent toe, om to bepalen, dat de vruchtgebruiker van een vermogen belastingplichtig is, als ware hij voor vier vijfde gedeelte de eige naar van het vermogen. Do heer PATfJN vraagt den Minister, welke lijfrenten deze bedoelt als vallende onder vermogen. Spr. meent, dat bedoeld zijn ingegane lijfrenten. De MINISTER neemt het amendement- Kooien, dat verband houdt met het eerste amendement van den afgevaardigde van Grave, over en voegt het woord „ingegane" en voor lijfrenten in art. 3. De heer KOOLEN licht een amendement toe, bedoelende de thans geldende stelsels voor de waardebepaling van het onroerend goed te handhaven; welk amendement in verband staat met een tweede wijzigings voorstel van spr. om in de wet voor te schrij ven, dat vóór 1 Januari 1917 een wetsont werp moet zijn ingediend, waarbij de waarde bepaling wordt herzien. De heer TER SPILL verdedigt een amen dement, bedoelende de bepaling in te voegen, dat voor de schatting der verkoopwaarde van erven en tuinen, welke behooren bij hui zen, van parken en bosschen wordt in aan merking genomen, hetgeen die goederen kunnen opbrengen bij verkoop, indien aan den verkoop verbonden' wordt de last om den aard of de bestemming niet te" veranderen. De bedoeling van dit wijzigingsvoorstel is, om zooveel mogelijk te voorkomen, dat buitengewone waarde van landelijk eigen dom als bouwterrein en dientengevolge een buitengewone bezwaring van belasting, den eigenaar zou nopen tot vernietiging van dit natuurschoon over te gaan. Spr. wijzigt aan het slot zijner rede zijn airendement zoodanig, dat de last om den aard of de bestemming niet te veranderen niet langer zal behoeven to gelden dan tien jaren. Do heer DE MEESTER licht een amende ment der Commissie van Rapporteurs toe, bedoelende buiten twijfel te stellen, dat on roerende zaken worden geschat naar de ver koopwaarde, zooals die wordt afgeleid uit die van eigendommen, goederen of rechten, welke daarmede, wat soort en omstandig heden betreft, overeenkomen. Do heer BOS heeft overwegend bezwaar tegen het amendement-Kooien, hetwelk een stelsel zou bestendigen, waarvoor geen meerderheid meer is te vinden, en "dat jeen nadeeligen invloed op de verhouding der maatschappelijke standen kan oefenen, daar het grondeigenaar, vrien het niet slecht gaat, ontziet. Het amendement der Coraftiissie van Rap porteurs acht spr. eigenlijk niet noodig; evenwel acht hij het een verbetering, ook al wil do commissie niet volstaan met do bepaling: „Onroerende zaken worden ge schat naar de verkoopwaarde," welke hij voldoende vindt, omdat daarmede bedoeld zou zijn de normale verkoopwaarde. Het amendement-Ter Spill noemt spr. ge vaarlijk. Zij het in mindere mate, er gelden toch dezelfde bezwaren tegen als tegen het eerste amendement-Ter Spill. De heer VLIEGEN heeft eveneens bezwa ren tegen het denkbeeld-Kooien, hetwelk wil doen terugkomen op iets, wat algemeen veroordeeld is. Ten aanzien wan het amendement-Ter Spill merkt spr. op, dat voorsteller over het hoofd ziet, dat vele weilanden, enz. in waarde gestegen zijn, doordat ze vallen binnen uit breidingsplannen, terwijl de heer Ter Spill zulke weilanden, enz. slechts voor hetgeen zo nog zijn en niet als bouwterrein wil be lasten. De heer KOOLEN apprecieert de bedoe ling der- Commissie van Rapporteurs, doch acht haar amendement niet gelukkig ge slaagd wat do redactie betreft. Voorts ver dedigt hij nader zijn amendement. De beraadslagingen worden verdaagd .tot 's avonds. ...i AvoziSzitting van Woensdag. Voorzitter: Mr. P. J. TROELSTRA'. VERMOGENSBELASTING. Aan "de orde is (5e voortzetting der be handeling van paragraaf 3, art. 1 van het ontwerp tot wijziging der wet op de ver mogensbelasting met de daarop voorgestel de amendementen. De heer DE MONTE VER LOREN is van meening, dat het voor de Kamer geraden is het amendement-Kooien aan te nemen. Wanneer "dit ontwerp onder normale om standigheden aan ons oordeel ware onder worpen, zegt spr., zou zijn meening over het amendement misschien nog anders zjjn geweest. Alvorens een keuze door de Ka mer wordt gedaan, moet zij in de gelegen heid worden gesteld de voor- en nadeelea van andere stelsels te overwegen. Spr. is tevens warm voorstander van het denk beeld, in het amendement-Ter Spill vervat. Slechts "door het meegaan met de beide amendementen kan aan de bezwaren van de kamer volledig worden tegemoet gekomen. De heer DÈ MEIESTER wyst op de moei lijkheid, verbonden in de gegeven tijdsom standigheden, aan het opgeven dor waarde van effecten, en wel naar de laatst be kende 'gegevens, in verbaaid met de offi- cieele prijscourant. Spr. vraagt, wat de Mi nister thans onder de „laatst bekende gege vens" verstaat? Spr. zou wenschen publi catie van een lijst der waarde van de ef fecten voor de aangifte vermogensbelasting. Hoo kan men anders een eerlijke aangifte doen volgens de „laatst bekende gegevens"? Met het oog op de bijzondere tijdsomstan digheden, heeft deze vraag zeker reden van bestaan. De MINISTER VAN FINANCIëN meent in den geest der Kamer te handelen, door niet terug te treden in de algemeene be schouwingen. Tegen de opmerking van den heer De Monté Ver Loren, dat de Ka mer geen t'rjd zou hebben gehad om zich in de verschillende stelsels in te werken, komt spr. op. Het voorstel-Koolen gaat in tegen het meest belangrijke deel van liet ontwerp, daarom zal het niemand verwon deren. wanneer spr. zegt, dat dit voorstel voor de Regeering is onaannemelijk. Naar aanleiding van het amendement der Commissie van Rapporteurs geeft spreker eenige wijziging in overweging. Met de ge dachte van liet", amendement kan spreker zich wel vereenigen. Het amendement-Ter Spill blijkt spr. ontraden. Den heer De Mees ter antwoordt spreker, dat de commissie voor den beurshandel uitsluitend is ter uit voering van de Beurswet 1914. Een speciale lijst, gelijk de heer De Meester bedoelde, kan niet worden uitgevaardigd. Do h«3er KOOLEN handhaaft zqn amende ment en acht geen reden aanwezig, om zijn amendement onaannemelijk te verklaren. De heer DE MEESTER verklaart, dat de Commissie van Rapporteurs eenstemmig is tegen het amendement-Ter Spill, evenals tegen het amendement-Kooien. De MINISTER VAN FINANCIëN wij t er op, dat bij aanneming van het amendement- Kooien feitelijk het ontwerp zou zgn afge stemd, waarmee de regeling^- „ad calendus graecus" zou zijn verschoven. Het amende ment der Commissie van Rapporteurs neemt spreker over. In stemming komt thans het amendement- Kooien. Het wordt verworpen met 22 tegen 40 stemmen, rechts tegen links, behalve de heeren De Geer en lie Visser (C.-IL). Het amendement-Ter Spill wordt verwor pen met 14 tegen 47 stemmen. Op art. 4 heeft de Commissie van Rap porteurs een amendement voorgesteld, strek kend om het eerste lid te lezen als vo^t: „deze wet treedt in werking op 5 Mei 19l5A art. 1, paragraaf 3 treedt echter, voor zooveel betreft de bepaling der waarde van onroerende zaken, in werking op een lateren door ons te bepalen dag. Tot dien dag blijven voor do bepaling dier waarde van kracht het derde lid van art. 3, ark 7, let ters A B en C en het vierde lid van art. 21 der wet van 27 Sept. 1892 (Stbl. no. 223), gewijzigd bij die van 15 Juni 1907 Stbl. 203)". De heer DE MEESTER licht dit amende ment toe. Do heer TEENSTRA erkent, dat tegen het gewijzigd amendement der Commissie van Rapporteurs minder bezwaren kunnen worden geopperd, dan tegen liet gewijzigd amendement. Het eerste amendement zette alles op losse schroeven, liet alles aan den Minister over. Toch blijft e? nog altijd groo te onzekerheid bestaan. Er is nog finan cieel bezwaar tegen het voorstel, waarom hij tegen zal stemmen. 1 De MINISTER VAN FINANCIëN acht het gewijzigd amendement geen verbetering van het eerste. Dit laatste had spreker wellicht kunnen overnemen. Het is thans een terug komen, op wat eenmaal besloten is. Do heer DE MEESTER repliceert. Hij brengt het amendement in den oorspronke lijke! vorm terug. De bepaling van het in werking-treden, in het amendement bedoeld, wordt dus, in afwijking van het later gewij zigde, aan een Koninklijk besluit overge laten. 1 EERSTE KLASSE. Trekking van 25 Maart 1915, iïo. .6554 f4oo, a" Prijzen van f20. 132 264 432 780 926 988 1214 1228 1261 1610 1626 1686 1727 1768 1776 2316 2418 2426 2430 2502 3053 3119 3702 3727 .4070 4286 4435 4467 4477 4550 4579 4651 4701 5040 6255 6440 5615 6178 6429 C904 6985 7100 7115 7203 7618 7631 7651 7848 8260 8302 8333 8342 8758 9261 9295 9359 9782 9793 9941 9967 10745 10916 11018 11080 11259 11689 11756 11991 12133 12414 12738 13092 13158 13286 13320 13826 13845 13972 14041 14311 14434 334G3 14595 15096 15273, 16280 16492 16659 16885 1762G 17763 18447 18670 19356 19G13 20105 20120 20760 20786 De MINISTER laat thans de beslissing" aan do Kamer over. Het amendement der Commissie van Rap porteurs. wordt aangenomen met 38 tegen 24 stemmen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 43 tegen 18 stemmen. i Aan de orde zijn j [VERSCHILLENDE WETSONTWERPEN. Het ontwerp tot wijziging van art. 35 der wet van 2 Oct. 1893 tot heffing eener belasting op bedrijfs- en andere inkomsten; onteigening voor het verbreeden van de, kade kings de Keizersgracht te Leeuwar den en dat tot onteigening voor uitbreiding van het stationsemplacement te Rrjssen; het wetsontwerp tot nadere regeling van het eedsvraagstuk. Do heer DE MEESTER stelt voor het' debat over dit laatste wetsontwerp Donder dag aan te vangen. Daartoe wordt besloten en de zitting ver daagd. V ergadering van heden. J |jgj Geopend te 11 uur 40 min. j EEDSKWESTIE. "1 "T? Aan de orde komt het wetsontwerp tot nadere regeling van het eedsvraagstuk. De 'heer DE VISSER licht do volgenué motie 'oo: De Kamer, van oordeel, dat in de tegen woordige omstandigheden het wenscheiijk is betreffende de verplichting tot het al dan niet afleggen van den eed geen definitieve besliscmg te nemen en derhalve aan het thans aan do orde gesteld wetsontwerp het ka rakter toe te kennen van een tijdelijke nood- regelmg, gaat over. tot de orde van den dag. Spr. wijst er op, dat noch de Regeering, noch de Kamer, op dit oogenblik op een breede behandeling gesteld zullen zjjn. Er, zijn leden, die principieel© bezwaren hebben tegen do in het ontwerp voorgestelde rege ling en anderen, die m beginsel tegen de door het amendement-Rutgers voorgestelde noodregehng zijn. De motie bedoelt dan ook alleen op dit oogenblik noodelooze debatten af te snijden, zonder iemand te beletten nader do kwestie principieel te bespreken. Do VOORZITTER stelt voor de motie le gelijk met het ontwerp te behandelen. Do heer NOLENS wijst er op, dat het amendement-Rutgers bewijst, dat een nood- regeling mogelijk is. Er is een spoedige regeling noodig om in een noodtoestand te voorzien. En nu is het vrij zeker, dat do debatten over het ontwerp lang zouden op houden; terwijl we ook niet weten wat ver der het lot van het ontwerp zal zgn. Daar om is het beter de motie vooraf te behan delen. Do heer VISSER VAN IJZENDOORN acht het niet oirbaar de motie vooraf to bespre ken. Het ontwerp staat op de agenda en de Kamer heeft dus recht on bespreking. Boven dien is het niet mogelijk over te motie te spreken, zonder ook het eedsvraagstuk in zijn vollen omvang to behandelen. Dc heer RUTGERS meent, dat het wel mogelijk is over de motie to spreken, zon der op de eedsquaestie in te gaan. Hij stelt voor de motie te behandelen voor de algemeene beschouwingen over het ont- werp. De VOORZITTER betoogt, dat de mo tie. niet tot beperking van het debat zou leiden. We zouden integendeel sommige besprekingen tweemaal krijgenbij de motie en bij het) ontwerp. Het voorstel van den VOORZITTER wordt aangenomen met 38 tegen 28 stem men. Met de linkerzijde stemt de heer BICHGN (C.-H.) voor. Aangevangen wordt nu met de algemee ne beschouwingen over het ontwerp en de bespreking der motie- De heer EERDMANS bestrijdt de motie. Er moet in de betreffende quastie zooveel mogelijk stabiliteit zijn; men moet in heb land weten wat de verplichtingen der bur gers voor het gerecht zijn. Voor spr heeft de zaak voorts niet zulke groote princi- pieele beteekenis. Vast staat dat de ont aarde bestaande regeling moeilijkheden met zich brengt, ten aanzien waarvan voorziening noodig is. Bovendien stelt de Regeering niets nieuws vooronze wet kent. reeds lang do belofte naast den eed. Het ontwerp breidt alleen de gevallen, waarin met do belofto kon wordon volstaan, uit Bovendien wordt niets afgedaan aan de waarde van den eed, dc Rcgeering ver klaart zelfs die waarde te willen vorhoo- gen. Tegenover de bewering dat het ontwerp die triomf zou zijn van het ongeloof, de re* glom en tee ring van dc God loochening, merkt spr. op, dat ook velen van Christe lijke zijde meer vrijheid in dezo wenschen- Het instituut van den eed behoort, be toogt spr. verder, eigenlijk niet thuis ici een Christelijke maatschappij. In den heidenschen tijd was de aan roe, ping van een hoogere macht dio zou straft fen, als men niet do waarheid sprak, noo' dag. Doch bij het begrip van een alomtc/ geaiwoordigcn Alzienuen God, is het nie^ noodig do aandacht van dien God in t& roepen door een bijzondere formule om t& waken voor de waarheid.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2