Nederland en ie Oorlog. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zonen feestdagen, uitgegeven. N®. 16892 A°. 1915. Maandag £33 Maart. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Ü3T QMS LAND. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer /"0.17J. Klein9 advertentiën van 30 woorden 40 Gents contant; elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor liet incasseeren wordt /"0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. I l f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0.10. Franco per post 1.65. LEIDEN, 22 MAART. Gymnastiek- cn ScliemiYcrccniging „EXCELSIOR". Zaterdagavond hield de Leidsche Gym nastiek- en Schcrm-Vereeniging „Excel sior'' in de in feestdos getoonde „Graan- bcurs" haar 15de uitvoering, waarbij de karakterkomiek Flip Heyl en de Leidsche Harmonica-Ver een. „Onderling Kunstge not" hun welwillende medewerking ver leenden. Te halfnegen was de zaal geheel met belangstellende leden, donateurs en begunstigers met geintroduceerden gevukl. Er was geen plaatsje onbezet. Verdienste lijke muziek (viool en piano) bracht'stem ming in de zaal en toen allen zich rustig hadden neergezet, de vrouwen met een kop koffie of chocolade, de mannen met een potje bier voor zich, schaarden de gymnasten, stoere, jonge kerels voor het meorendeel, zich in hun hagelwit kostuum niet blauwe sjerp, in gelid op het too- neel, om den heer M. Ga-Ij aard heen, den ambitieusen voorzitter, die van do op richting af reeds aan het hoofd der Ver- eeniging staat en reeds vele werkmans jongens, die de edele gymnastiekkunst beoefenen, zag komen en gaan. Het was de 15de maal, dat hij een openingswoord bij een opvoering sprak, zeide hij, maar nog nooit onder zulke, voor do maatschap pij ernstige omstandigheden als thans. Hij had dan ook geaarzeld tot deze uitvoering mede te werken, doch de aandrang uit de loden was zoo sterk geweest, dat hij had moeten toegeven- De mobilisatie was ook van invloed op het. ledental en op de oefeningen geweest. De gymnastiekzaal, door dc gemeente af gestaan, moest voor dc militairen aange wend worden. Gelukkig dat het bestuur van het Leidsche Volkshuis althans voor één avond per week een zaal wilde afstaan, zoodat do oefeningen niet behoefden stop gezet to worden. Met een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot do donateurs en de afgevaardigden van de zustervereen. „Oefening baart Kunst", en een woord aan den heer Bakker voor de welwillendheid, waarmede hij zijn zaal steeds beschikbaar stelde, verklaarde hij dc bijeenkomst voor geopend, waarna de gymnasten met de brug voor heb voet licht, kwamen, waarop zij krachttoeren verrichten, die de zaal af en toe in ver rukking brachten, gevolgd door standen, welke door Bengaalsch vuur weiden be licht. Flip Heyl vermaakte daarna de aanwe zigen niet weinig met zijn karaktervoor- stellingen, het Harmonicakorps speelde marschen en walsen. De gebroeders Ver meulen traden af en toe ook afzonderlijk op. En zoo ging de avond vol afwisseling voorbij. Een opgewekt bal sloot den avond. Gisteren had de laatste muziekuitvoe ring van dit seizoen in het Leidsche Volks huis plaats. Jonkvrouw Ropelaer vam Driel zong in grooten stijl do serie incest be roemde alt-aria's uit Bach's mattheüs en Johannes oratorium. Buitengewoon tref fend, den grooten componist waardig, wa-s do begeleiding d/oor den heer Marius Kor- robijn. Het Haarlcmscho Dameszangkoor, onder directie van mej. Ida Pijzei, ditmaal door ziekte van zeven leden, voor het moeren- dcel sopranen, minder sterk dan gewoon lijk, zong met warmte en toewijding frag menten uit PcTgoleso's Skrabat mater", Brahm's „Ave Maria", Mendelsohn's „Ve- fii Domine", Schubert's „God in do na tuur", en een paar fraaie liederen van Röntgen. Voor Schubert's compositie vras liet koor hint krachtig genoeg, wijl niet stork in aantal. Plet publiek, minder tal- ijle dan gewoonlijk op het Paaschconccrt. maakte dus indruk van er geheel in te zijn. Witte hyacinten, half-ontloken Paasch- lclies en groote witte krokussen op tinnen borden, die de teerheid van de vroege len to weergaven, vormden inderdaad passen de versiering voor deze muziekuitvoering. In do bestuursvergadering van do Leidsohe Chr. Oranje Vere-eniging zijn ge- bozen tot voorzitterds. H. Thomastot -den voorzitterde heer A. J. de Lange tot lsten secretaris: de heer P. Spaa Jr., ïhorbeckestraat 4 tot 2den secretaris do boer C. J. Kromwijktot lsten penning meester de lieer P. Boot Sr.-tot 2den Penningmeesterdo heer C. J Eggink. Het. overige bestuur bestaat uit de hoeren H. J. Blommendaal, O. Th. Breebaart mr. H E. Briëb, H. C. Gaspari en M. J. F. Mei- fiers. Beroepen is bij do Geref. Gem alhier, G. van Iieemente Opheusden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „GRETA LOBO—BRAAKENSIEK ALS ELIZA". De tweede opvoering van „Pygmalion" was in buitengewone mate belangwekkend. Het verlangen om ook Greta Lobo-Braa> kensiek to zien als het bloemenmeisje, is bevredigd. Het is een avond van zeldzame genieting geworden. De vertolking door Mien Vermeulen van het bloemenmeisje JDiiza, heb ben we de vori.ge maal zeer geroemd. Het was een heel mooie creatie geworden van de tot lady geworden straatmeid. En dan was ze onverwacht ingevallen. Wat de eigentyke vertolkster geeft is nog heel wat meer. 0,. wanneer we deze be gaafde actrice zien optreden, dan betreu ren we 't zoo, haar zoo weinig te zien, zoo ongeveer éénmaal per jaar. Want Greta "Lobo-Braakensiek ziét men zoo graag. Ze geeft zich zoo geheel aan haar spel en maakt daardoor iets, dat buitengewoon aan trekkelijk wordt- door liet natuurlijke in de geheele schepping. Wie herinnert zich niet dien heerlijk na tuurlijken, frisschen jongen uit Roélvink's „Lentewolken," die bijzonder geslaagde tra- vesti. En nog een herinnering: het die- veggetjo uit de Duitsche klucht „Kwar tjesvinders", die zoo handig alle kostbaar heden naar zich toe wist te halen. t Maar ver boven die twee steekt Eliza in Shaw's „Pygmalion" uit. De fijne nuancee ring in stemmingen moest ieder treffen. Wat hier vooral geslaagd was, was het doen-gevoolen in het tweede bedrijf dat Eliza niettegenstaande het aangebrachte bescha- vingsvernis een kind uit het volk was. Dat typeerde mevrouw Lobo fijner dan Mien Ver meulen, hoe goed die ook reeds slaagde. De onsamenhangende kreten, die mevrouw Lobo uitstoot om haar sterkste gemoedsaan doeningen te uiten, hebben iets meer natuur lijks over zich, dan we die bij de vorige ver toon ing hoorden. Het samenspel van Eliza met prof. Hig- gins was voortreffelijk. Er waren vele mooie tooneeltjes. Zoo de jour bij Higgin's moeder, hef onderhoud tussclien Higgins en Eliza in het vierde bedrijf, kortom te veel om op te noemen. Greta LoboBraakensiek en Gimberg go- ven overal een samenspel., waarop niets, niets is aan te merken. 'Het behoort tot het mooi ste, wat we in dit seizoen zagen. Het schouwburgbestuur beloonde mevrouw Lobo met een prachtig bloemstuk. Mien Vermeulen vervulde ditmaal haar eigen rol, Clara Eynsford Hill, een aardi ge rol, doch niet geschikt om haar een suc ces te bezorgen als den vorigen keer. Do overste. Pickering werd ditmaal niet gespeeld door Lobo maar door J. de Jong. De Jong's opvatting van den oud-militair is een andere dan die van Lobo. Hij i3 jo vialer en daardoor o.i. meer zooals Shaw dat gewild heeft. De schouwburg was heel goed bezet. Bo venin waren nog eenige plaatsen open cn te gen de verwachting in, was de loge heel Sun bezet. Parterre was geheel eii baig noire op weinige plaatsen na uitverkocht. MAATSCHAPPIJ VOOR TOONKUNST. Tweede gewoon Concert op Vrijdag 19 en Zaterdag 20 Maart. Do wensck van het bestuur der Mij. voor Toonkunst, uitgesproken op het programma, wat betreft een goede opkomst van haar leden op V r ij d a g-avond, is verwezenlijkt geworden. Bijna geen plaats was onbezet. Door het serieuze programma werd dan ook wat buitengewoons aangeboden, en uitge voerd door de pianisten: mevrouw Anna Ris- Roll en mej. Henriëtte Roll (die hier eenige jaren geleden op een matinée optraden) en door den violist Alexander Schmüller, over wiens vioolspel door vele bewonderaars de loftrompet was gestoken. Door beide pianisten werd op twee Bech- stein-vleugels een samenspel ten gehoore gebracht, dat ons in den waan bracht van één pianist op één vleugel te hooren. Dat was bijna volmaakt van gelijkheid in spel, aanslag en in voordracht; hoe mooi klonk het spel en tegenspel in Van Groningen's Suite Opus 11, deze reeks van exquis-gecom- poneerde dansen. Vooral de Duitsche. polka met do slotfuga en den vluggen galop, die zoo licht aanleiding geeft tot struikelen, muntten uit door een hoogstaande vertol king, In de bevallige Wals zou meer poëzie, in de Polonaise meer fofschheid van klank aangebracht kunnen worden, om1 deze dansen te geven wat hun toekomt. Deze te weinig gehoorde compositie van onzen stadgenoot werdluide toegejuicht, hetgeen den com ponist bewoog op het podium een hulde in ontvangst te nemen, bestaande in een fraaion bloemkrans. Hooger nog dan de vertolking van Van Groningen's Suite stond die van do Variaties en Fuga van Max Reger op een thema van Beethoven; welk werk voor het eerst te Leiden ten gehoore werd gebracht. Mej. Roll, die deze oompositie met den componist heeft gespeeld, was hierdoor dus bekend met alle intenties van Max Reger, zc-odat wij er van verzekerd kunnen zijn, dat wij een volmaakte vertolking gehoord hebben. Die vertolking elscht een geweldige inspanning van beide pianisten, maar ook van de toehoorders om het werk te volgen; het was een verademing om: te midden van het dichte tonenweefsel telkens het Beetho ven-thema te herkennen. De slotfuga is be wonderenswaardig opgebouwd met een in gewikkelde contrapuntistische bewerking. Deze fuga, die met die van Bach te ver gelijken is, werd door beide dames helder voor ons opengesteld en wij zijp dankbaar voor de kennismaking met dit merkwaardige werk uit do tegenwoordige klavier-literatuur. Reger en Baoh werden door den violist Schmüller saamgebracht in zijn programma. Van Reger speelde hij een Solo-Sonate, van Each de Chaconne, daarbij nog door Kreisler bewerkte melodieën van de oude meesters Pugnani en Couperin, welke Kreislerbewer- kingen zóó in de mode zijn, dat bijna ieder violist die op zijn programma brengt. Ten slotte een Caprice van Paganini, min derwaardige muziek, die wij gaarne hadden willen ruilen voor iets h la „Aria" van Goldmark, die zoo mooi klonk. In alle deze vioolwerken gaf Schmüller den indruk van meesterlijk spel; op het gebied der tech nische moeilijkheden bestaat voor hem niets, dat niet overwonnen wordt. Tegen de voor dracht hebben wij wel bezwaren, bijv. van Bach's Chaconne, die niet statig genoeg voorgedragen kan worden om diepen indruk te maken. In Reger's Sonate meende men twee violen aan liet woord te hooren, zoo knap werd melodie en begeleiding op één viool vertolkt. Bij het Preludium en Allegro van PugnaniKreisler werd de violist be geleid door mej. Roll; na de pauze door mevrouw RisRoll, wie het in Paganini's Caprice, door het grillig, spel van den vio list, niet gemakkelijk werd gemaakt. Schmül ler had veel succes, onder geestdriftig ap plaus werd dezen violist een palmtak aan geboden. Ook beido pianisten ontvingen fraaie ruikers. SPOR T. Overzicht". Een bijzondere vermelding verdient wel 't weer, maar op 't aantal toeschouwers bij „Ajax"„II V. V. II" had het toch göen invloed ten gunste aangewend. Er lag iets mats over het spel van „Ajax"; het gevoel van toch wel te zullen winnen, 'fc Was een verlies, dat Gunning zoo spoe dig moest uitvallen. Nog een punt ontbreekt „Ajax" om van de eerste plaats zeker te zijn en die zal het in twee thuiswedstrijden wel weten te krijgen. Door de nederlaag van „H. V. V. II" is voor „De Sportman" de gelegenheid geopend om weer op de tweede plaats te komen. In do eerste klasse van den „L. V. B." was de wedstrijd van „L. F. C." en „Ajax" uitgesteld; „Beresteyn" won zijn laatsten wed strijd voor de Paaschvacantie tegen „Lug- dunum"; „L. V. V." boekte aiweer een neder laag, terwijl „Leiden" door een gelyk spel tegen „0. N. I." een puntje veroverde om zich van de laatste plaats te houden. In HE is „De Sportman II" nu definitief nummer één. Het doelgemiddelde was al goed en is na de 101 van gisteren 3910 geworden. In de derde klasse deed „Norvicus IP' goed werk door „L. F. C. III" op eigen terrein te slaan, zoodat we verwachten, dat de Noordwijkers minstens de tweede plaats zullen blijven innemen. „O. N: I. n" zorgde voor een verrassing door in Lisse van „Lisse II" te winnen, waardoor we mogen aanne men, dat de laatste plaats voor „Lisse II" bestemd is. In zijn laatsten wedstrijd won „Vit-esse" niet met zulke cijfers als we verwacht had den.. De kampioenen van het vorige jaar nemen nu de derde plaats in, met het mooiste doelgemiddelde van de eerste klasse zuid. Dc Wedstrijden van Zondag. Voetbal. [Westelijke Afdeel ing D. Leiden: AjaxH. V. V. II 21. Oostelijke Afdeeling A'. Deventer: Go AheadBe Quick 41; [Wageningon: G. V. C.Tubantia 40. Om den Holdert-Beker. Groep C. Den Haag: II. V. V.—D. V. C. 7—0; Vlaardingen: FortuneII. B. S. 23. Eerste Klasse L'. V. B. Leiden: D. L. V.—L. V. V. 2—0; Voor schoten: Lugdunum1Beresteyn 1-4; Lei den: O. N. I.Leiden 11. Tweede Klasse B. Leiden: De Sportman IID. L. V. n 10-1. Derde Klasse. Lisse: Lisse IIO. N. I. II 01; Lei den: D. F. C. IIINorvicus II 05. Korfbal. Eerste Klasse Zuid. Leiden: VitesseO. S. C. R. 63. 1 Kampioenschap van Nederland. Amsterdam: D. V- D.Vitese (H.) 5—2. UIT ONZE STAÖ. STEUNCOMITÉ LEIDEN. OORLOCSTOESTAND 1 9 1 In de afgeloopcn week meldden zich om steun aan 16 personen. Maakt mot hettotaal der vo rige week ad 3063 r» '-Totaal3079 personen. Tot 13 Maart waren behandeld 2233 aa-nvragen. In de afgeloopen weck kwamen in behandeling 27 -lT Totaal2304 aanvragen. Afgewezen waren tot 13 Maart 589 aanvragen. In de afgeloopen week 12 Totaal601 aanvragen. DE NEDERLANDSCHE STOOiASGHEPEM „Batavier V" cn „Zaanstroom" door een Duitsehcn Onderzeeër naar Zeebrngge opgebracht. Het stoomschip „Batavier V", dat Woens dagavond van Rotterdam en Donderdagmor gen van Hoek van Holland naar Londen is vertrokken, hebben de Duitschers op zee aangehouden en naar Zeebrugge gebracht. Eenzelfde lot is de „Zaanstroom", te Am sterdam thuisbehóorende, ten deel gevallen. De lading van de „Batavier V" bestond uit stukgoed en levensmiddelen. Aan boord be vonden zich ongeveer 50 passagiers, voor een deel Belgen. De „Zaanstroom", van de Holiandsche Stoombootmaatschappij, had uitsluitend le vensmiddelen aan boord, voornamelijk eieren, n.l. 300 ton. Contrabande was er absoluut niet in het schip. De directie beschouwt het opbrengen dan ook als een wederrechtelijke daad. De regeering is bezig, deze zaak te onder zoeken. Op welke wijze de „Zaanstroom" is aan gehouden, is niet bekend. Aan boord was alles wel. Zaterdagavond zijn te Terneuzen de be manningen van de „Zaanstroom" en „Bata vier V" aangekomen. De bemanningen van de beide stoomsche pen, met uitzondering van de officieren, zijn vrijgelaten. Zoo ook de Nederlandsche passagiers en de vrouwen en kinderen onder de Belgische passagiers. Zestien Belgen werden gevangen genomen. Eerst een paar dagen na de aanhouding, is dit feit dus in Nederland bekend ge worden. PJn de eerste tijdingen brachten geen bijzonderheden. De „Tel." heeft van verschil lende leden van de bemanning van de „Zaan stroom" mededeelingen ontvangen. De „Zaanstroom" is in den nacht van Woensdag 17 Maart j.l. van Amsterdam, met Londen als bestemmingsplaats, vertrokken en passeerde do binnenkomende ^Waalstroom", die het in den grond boren van de „Leeuwar den" had gezien. Te 7 uur Donderdagmorgen 18 Maart zag do bemanning, terwijl het schip op onge veer 13 mijlen voorbij het „Maas"-vuurschip gekomen was, de „Batavier V", in wier na- brjehid de Duitsche duikboot „U 28" lag. Nauwelijks werd men op den onderzeeër de „Zaanstroom" gewaar, toen de matrozen met de Duitsche vlag zwaaiden en het sein gegeven werd, dat de kapitein een sloep zou doen strijken en met de scheepspapieren naar de „U 28" moest overkomen. Aan dat bevel werd voldaan. Het vijftal bleef ongeveer tien minuten op den onderzeeër en vernam; dat de boot naar Zeebrugge zou worden opgebracht. In de terugkeerende sloep zaten, behalve do vijf man van de „Zaanstroom", een offi cier en een matroos van de duikboot, beiden gewapend. Bij het voortzetten van de reis naar Zeebrugge bleven officier en matroos gewapend op de brug. Aanvankelijk ging het nu in deze volg orde: voorop de „Batavier V", dan de onder zeeër, daarachter de „Zaanstroom". Bij de Belgische kust, waar in het diepe vaarwater tusschen do banken Duitsche mijnen zijn gestrooid, ging de onderzeeër, vooraan en kwamen in eikaars kielzog de •„Batavier V" en de „Zaanstroom". Bjj de Wielingen gingen de schepen ten anker; een als oorlogsvaartuig ingerichte trawler, „W. 3" gemerkt, kwam de „Zaan stroom" langszij en bracht tien gewapende matrozen aan boord, die ter bewaking op de boot zijn gebleven. Met den scheepsroeper kreeg de bevelvoe rende officier op den trawler instructies vail den commandant van de „U 28"; de trawler voer in de richting van Zeebrugge, om na een kwartier terug te komen. Na een halfuur voor anker te hebben gelegen, werd het gelicht en voeren de schepen de pieren van Zeebrugge. binnen. Op het havenhoofd krioelde het van Duit sche marinesoldaten, die den.binnengebrach- ten buit met groote belangstelling gadesloe gen. Toen de „Zaanstroom" gemeerd lag dat was kwaitaer voor éénen Donderdag middag kwamen eenige Duitsche offi cieren aan boord. Op hun bevel begaven de passagiers, twintig in getal, waarond-er een vrouw en een kindje, zich aan stuur boord. De passen werden nauwkeurig ge visiteerd. Den Hollandschen reizigers werd medegedeeld, dat zij, indien ze aan wal gingen, niet weder op het schip moch ten. De Franschen en Belgen beneden dc 45 jaar daarentegen werden naar de hut ten geleid en moesten daar verder ver blijf- bonden. Onderwijl had men de be manning aan bakboordzijde doen aanrie den. Toen bleek, dat het allen Neder landsche onderdanen waren, werd ook hun aangezegd, dat zij, indien ze niet in Zee brugge wenschten te blijven, voorloopig het schip niet mochton verlaten. Vrijdagochtend deelde de hofmeester den kapitein mede, dat de proviand voor do bemanning begon op to raken. Kapitein Visser bracht den Duitschen officieren de 'boodschap over met het gevolg, dat van den wal door de Duitschers 20 K.G. kleine, harde, zwarte, br-ooden aan boord werd gebracht. Aardappelen kon men do „Zaanstroom" niet verschaffen. „We heb ben ze zelf niet", werd er gezegd. De toestand bleef onveranderd tot Za terdagochtend 19 Maart* Toen kwam ees, groot aantal Duitsche soldaten, om de kra nen, die bij de loods stonden, te ver schuiven. Intusschen had kapitein Visser in den salon een onderhoud met eenige Duitsche officieren. Omstreeks 9 uur in den ochtend werd den hofmeestersbediende gelast, den hof meester J. Koppenhout, den eersten stuur man Th. de Boer, den bootsman J. Vis ser, den eersten machinist B. Schilpcr- oord, den donkeyman J. de Haan, de bei de kwartiermeesters E. Zant en A. Wage naar, alsmede een der oudste stokers, H. A. Elout, binnen te roepen. Het achttal bleef ongeveer een kwartier in den salon en toen zijn er uitkwamen, deelden zij de rest der bemanning mede, dat schip en lading verbeurdverklaard wa ren. Intusschen waren dc Duitsche mari niers reeds begonnen de lading to lossen; zij bestond uit eieren, stukgoed, kisten paling, vaten bier en andere levensbe hoeften- Om één uur Zaterdagmiddag werdaan den achtermast de Duitsche oorlogsvlag, een wit veld met den adelaar er op, en in den linker-bovenhoek de nationale k'eurenzwart, wit, rood, geheschen. Even later is deze vlag verplaatst naar den vla-ggsmast, van waar te voren dc Ne derlandsche driekleur was neergehaald. Te halfvier ongeveer kregen de boots man, de tweede machinist, de hofenees- tersbediende, de timmerman, acht matro zen, één lichtmatroos, twee stokers en één tremmcr bevel 't schip te verlaten en zich met een trein, die vlak voor de loods gereed stond, naar do Nederlandsche grens te begeven. Met denzelfden trein werden ook de passagiers van de „Zaanstroonr", voor zoover men ze niet aan boord had gehou den, alsmede de menschen van de „Bata vier V", vervoerd. In iederen coupé nan een Duitsch soldaat met geladen geweer plaats, die tot aan het grensstation Sel- zaete medereed. Toen de trein de „U 28" voorbijstoomde, zagen de reizigers, dat men zich aan boord van den onderzeeër reeds tegoed deed aan Holiandsche paling en bier. Het bleek, dat men aan boord van do „U 28" volkomen op de hoogte was van alles wat de schepen der Holiandsche Stoomboot- Maatschappij betrof. Zoo wist de Duitsche officier, d-ie het eerst aan boord van dé „Zaanstroom" kwam; precies te vertellen, hoe laat dit schip en de „Eenstroom" Woens dagnacht de haven van IJmuiden verlaten hadden. Toen men "te Zeebrugge aankwam; zeide een Duitsch officier: „Ziezoo, van daag hebben we jullie, de volgende week krijgen we do „IJstroom" en de „Rijn stroom" ook." Inderdaad hebben deze beide schepen gisteravond de Amsterdamsche ha ven verlaten. Naar de bemanning mededeelde, heeft de „U 2S" eenige malen van uit de haven van Zeebruggo tochten ondernomen, zonder ech ter eenigen anderen buit binnen te brengen. De matrozen van den onderzeeër vertelden aan do Hollanders, dat zij na Woensdag middag 17 Maart de „Leeuwarden" getor- pilleerd te hebben, do duikboot tot op den bodem der zee lieten zakken, om in do on middellijke nabijheid van óns territorium' een tukje van enkele uren te pakken. Te omstreeks zes uur Donderdagmorgen d.a.v. weer aan de oppervlakte gekomen, war de eerste buit de „Batavier V", num mer twee de „Zaanstroom". De omstreeks Donderdagmorgen 5 unï van den Hoek van Holland vertrokken „Ba tavier V", werd reeds een halfuur na het vertrek aangehouden. Terwijl de commandant der „U 2S" met dien van het stoomschip sprak, kwam een ander schip in het zicht. Er werden een paar officieren aan boord der „Batavier" gezonden en de „U 2S" stevende naar het andere schip heen. Dit

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1