N°. 16891 Zaterda» SO Maart. Tweede J31ad. /p> jgj5 Uit de Omstreken. Korte Oorlogsberichten. Ingezonden. Oegstgeest, 16 Maart '15. ï)e Anncxa tie-Pi a 1111 en Mijnheer de Redacteur In de Brieven van een Leidenaar, voor komende in Uw blad van j,l. Zaterdag, zie ik don schrijver met grooten lof ge wagen van de a,s. annexatie. Vooral, zegt de Leidenaar, er zijn hoogere belan gen mede gemoeid, en is annexatie noo- dig, omdat dan de uitbreiding der stad naar een vast plan geschiedt. Doch steek uw hand eerst in eigen boe zem en zio dat de gemeente Leiden rich slecht houdt aan haar vastgesteld uitbrei dingsplan, wat ik u met een enkel geval zal aantoonen. To beginnen in de rich ting Oegstgeest, loopt gij vanaf heb sta tion, over de spoorlijn (meest rangeer terrein) en na c.a. 10 min. voor den sluit boom te 1 ebben gestaan, komt ge aan de eerste straat rechts, ,,de, Oegstgeester laan", deze .straat nu was volgens, het vaste plan" op hoogte aangelegd en de huizen volgens voorschrift er langs ge bouwd, de i loeren 20 cM boven de kruin der straat. Bij lierstrating maakte echter de dir. Gemeentewerken oefi nieuw plan en liet deze straat zoodanig ophoogen dat zij met een talud van ik weet niet hoeveel graden, aan de Haarlemmervaart in de toekomst weer over den spoorweg kon gaan, terwijl men toch overal waar wel re kening met 't verkeer wordt gehouden, de straten onder do ijzeren baan door wor den aangelegd. Gelukkig is men door in zending van adressen cn ingezonden stuk ken der bewoners van dit veranderd plan afgestapt. Nu is het „vaste plan" van uitbreiding door een deskundige gemaakt en is daar- >p de Oegstgeesterlaan geprojecteerd, loo penden dwars over den Rijnburgenveg in de richting van den Morsch, zoodat men ciaoht, daar in de toekomst een mooien doorloopenden boulevard te krijgen Doch schrik niet-, inplaats daarvan heeft de dir. der gem. werken met z'n staf amb tenaren, een weg ontworpen parallel loo- pond met den spoorweg waar aan de rech terzijde zullen komen de achtergevels der machinegebouwen van het Ziekenhuis en links alléén te zi.n züllen zijn, gaande en komende treinen waarmede fietsende jon gens wedstrijd kunnen organiseeren, ein digende in een draaikolk (eenige naam voor het in dit nieuw plan geprojecteerde park aan het einde dezer paralloweg) be sloten door gevangenhuis en ziekenhuis- gebouwen. Zoo laat men nu varen dc betere vastge stelde plannen en de illusie van prachtigen wandelweg, daar de Oegstgeesterlaan na nog een vijftig meter haar weg vervolgdt e hebben, dwars over den Rijnsburgcrweg daarna doodloopt tcgo n een of ander ge bouw, waarvoor men reeds bezig is de pa len in te heien n.b. op voor straat bcstern- d'o plaats waarop bouwverbod rust. Hield men het „vastgestelde" plan aan daai had men gekregen 'n mooien wandel weg, waaraan rechts met flinke voortui nen cle gebouwen voor ziekeninrichting en zouden links directeurswoning en villa's gebouwd kunnen worden. Do strook van circa 30 M. langs de spoorbaan, nu bestemd voor Parallelweg, kon op het reods door hen gedaan verzoek aan de H. S. M. verkocht worden voor verhoogd perron, zoodat wij tevens van dèn schandelijken sluitboom aan den over weg werden verlost. Een enkel voorbeeld, M. de R., toont hier reeds wat geschiedt onder regime van Lei- don, daar dit niet geschied is onder Oegst geester bestuur volgens den Leidenaar in een geval waarbij het eigenlijk reeds te laat was door bepalingen die veel slap per zijn dan bij ons maar zelfs op een terrein dat grootendeels eigendom der ge meente Leiden was Wat heeft do gemeente Leiden gewrocht in stratenaanleg na do vorige annexatie in het nieuwe gebied? Iets beters dan Oegstgeest met z'n Prins Hendrik- en Wil- helmina-Park Gaarne verneem -ik dit als oud-Leidenaar, maar blijf voorloopig Een Oegstgeester. NASCHRIFT* VAN DE REDACTIE. Als wij niet konden veronderstellen, dat deze „Oegstgeester" binnen niet al te lan gen tijd Leidenaar zal zijn, zouden wc kun nen zeggen: Waar bemoeit gij u rr.ee, zorg voor uw eigen gemeente en laat de Leids- naars voor hun eigen zaken zorgen. Hij schijnt het vooral gemunt te hebben op het door do gemeente krachtens do Wo ningwet indertijd vastgesteld oitbreidings- plan. (Niet to verwarren met de annexatie plannen s.v.p.). Of hij dit plan, dat indertijd z?er geprezen is, in zjjn geheel kent, betwijfelen wjj, al schijnt het wel dat hij met het gedeelte op do hoogte is, waarbij hijzelf belang heeft. Het viel Leiden gemakkelijker dan menig andero gemeente, een goel uit reidi gsplan te maken, toen de woningwet dit voorschreef, omdat B. en W. reeds veel eerder op aan dringen van den toenmaligen wethouder van Fabricage, den heer Koorevaar, een uitbrei dingsplan hadden laten maken door een be kwaam deskundige, toen directeur van ge meentewerken van Rotterdam, den hoer De Jong. Wij hebben nu altijd in groote lynen do uitbreiding der stad zelfs in de verre toekomst in handen. Doch dit wil niet zeg- gen, dat elke straat zal moeten loopen cn elke wijk ingericht zal moeten zijn, zooals .het op dit plan is aangegeven. In 02n stad met eenig leven^wijzigen de toestanden zich natuurlijk onophoudelijk en daarmede moet rekening gehouden worden. Als een „Oogst- geesteri'.de handelingen van onzen Gemeen teraad volgt, zal hij bemerkt hebben, dat af en toe wijzigingen in 't uitbreidingsplan wor den voorgesteld en daartoe wordt besloten. Over elke wijziging moeten echter belang hebbenden worden gehoord. Bezwaren daar tegen kunnen worden ingebracht en in laatste instantie moeten Ged. Staten de wij- ziging goedkeuren. Dit zal ook het geval zijn met do ver andering, die in het uitbreidingsplan noo- dig is geworden door de stichting van da nieuwe Ziekenhuisgebouwen. Toen het uit breidingsplan tot stand kwam, wist men nog niet, dat het nieuwe Ziekenhuis daar zou komen en zoo men het al heeft ver moed, heeft men liet toch niet op het plan kunnen aangeven. I11 dat geval had de gemeente de terreinen voor den prijs, dio zo nu er voor gegeven heoft, lang niet gekregen. Do Oud-Leidenaar-Oegstgeester pocht op Wilhelmina- en Prins-Hendrik-park. Laat hij bedenken, dat deze er niet noodig zou den zijn geweest als Leiden niet in de onmiddellijke nabijheid was gelegen. Daar door wil mek in Oegstgeest wonea. In Lei den heeft men zulko parken niet „gewrocht", 't is waar, doch niet omdat men ze niet zoo goed en zoo mooi zou kunnen maken, maar orndat er tot nog too geen behoefte aan is. Het stratencomplex aan de overzijde van het Plantsoen, aan den ZoeterwouJschen Singel, is toch ook niet te verachten en do wijken ten westen van de Heerenstraat voldoen toch zeker ook aan een gevoelde behoefte, om van andere arbeiderswijken t2 zwijgen. Zou een „Oegstgeester" denken, dat do toestand er zoo goed zou wezen wanneer do annexatie niet plaats had gehad? Mag ik hem ten siotto wijzen op de Hoo- go Rijndijkstraat, waar men indertijd, toen dit gedeelte nog niet tot Leiden behoorde, een toestand heeft geschapen z5<5 ergerlijk, dat men ten slotte zal moeten overgaan tot amoveering, wil men er iets goeds heb ben. HAZERS Y/OUDE. Een paard geraakte met de tilbury, waarvoor het gespannen was, bij de gas fitters woning te water. De tilbury beliep groote schade, maar do inzittenden kwa men gelukkig met den schrik vrij. Men meent, dat het ongeval veroorzaakt word door het schrikken van het paard. Het is nu juist veertig jaar geleden, dat de arbeiders ver eeniging „Onderling Hulpbetoon" werd opgericht met aanvan kelijk 9 leden.. Thans telt deze „Voreeni ging 175 leden. Van de oprichters is al leen de heer J. Gaarkeuken nog in leven, die 39 jaren haar voorzitter geweest is. Hoewel met het oog op de tijdsomstan digheden het belangrijke feit niet feeste lijk zal worden herdacht, kunnen wij tr.eli niet nalaten er op te wijzen, dat „Onder ling Hulpbetoon" in die veertig jaren aan zeer velen steun heeft verleend bij ziekte eoi ongeval. Deze nuttige instelling ver dient alleszins in eere te worden gehou den. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de Chr. School alhier is met ingang van 1 April a.s. benoemd mej. Ar. de Vries, van Bcrgum. KATWIJK-AAN-ZEE. Naar wij vernomen, zal ds. A. J. van Wijngaarden, die reeds geruimen tijd we gens ziekt-e zijn ambt niet kon waarnemen, eenige maanden naar Egmond-aan-Zee vertrekken, ten einde verder herstel zijner ziekte te zoeken. Het komt ons voor, dat de geachte predi kant zich wil onttrekken aam dc veelvuldige bezoeken, die, alhoewel goed bedoeld, dik wijls verbazend vermoeiend worden. LISSE. Vereeniging voor Bloembollencultuur. Gisteravond vergaderde de ajd. Lisse van de Alg. Vereeniging voor Bloembollen cultuur in Hotel „De Witte Zwaan", onder voorzitterschap van den heer Andr. Verduyn. Na opening der vergadering werden de notulen gelezen van de vorige en onver anderd vastgesteld. Hierna werd door den penningmeester rekening en verantwoording gedaan over zijn beheer gedurende 1914. De ontvangsten bedroegen f947.40 en do uit gaven f235.80, een saldo aldus van f711.60. Do rekening werd nagezien en in orde be vonden door de heeren J. P. Segers en M. Beelen. Zij werd hierna vastgesteld en de penningm. dientengevolge gedechargeerd. Daarna kwam in behandeling de beschrij vingsbrief van de 130ste algemeene ver gadering. Do punten van 15, van huis- houdelrjkcn aard, werden stilzwijgend ge passeerd. Punt 6 was een voorstel van het Hoofd bestuur, 0111 tobesluiten tot het houden van een tentoonstelling van vervroegde hol en knolgewassen in December 1915, en daar voor een bedrag van f500 beschikbaar te stellen. 1 85 IE O Ij A 33 ES S, a 40 Coaats per regel. 23 61G3 \ere verstandige besparing is thans noodzakelijk! De verstandigste besparing is, om, inplaats van dure natuurboter, De Gruyter's hoogfijne Melange of Plan tenboter te gebruiken. Alleen verkrijgbaar in de bekende winkels van P. de Gruyter Zoon. De Gruyter's Melange: 60, 50,. 45 en,40 ct. per pond. De Gruyter's Plantenboter: 50 en 45 ct. per pond. Let op den reciamccouoon in onze volgende annoncel Het bestuur praeadviseerde om dit voor stel te steunen, maar ook, om niet mede te gaan met het H.-B., waar zij in ds M. v. T. zegt om geen geldprijzen meer uit te loven, en in plaats van medaillc-s, diploma's uit to reiken. De vergadering besloot in den geest van het bestuur. Bovendien werd op voorstel van den heer J. P. Segers aan den afgevaardigde opgedragen om te ver krijgen, dat zoons van de leden, die nog niet den ouderdom hebben bsreikt om als lid-leerling toegelaten te kunnen worden, er evenwel in de gelegenheid worden ge steld cm bovengenoemde tentoonstellingen te kunnen bezoeken. Punt 7 was een voorstel van ds afd. Be verwijk, om art. 34c dc-r statuten zoodanig te wijzigen, dat de leden der Vereeniging verplicht zijn, om zich, ten aanzien van ge schillen, voortvloeiende uit hun overeenkom sten van koop- en verkoop van bloembollen, bol-, knol- en wortelgewassen, voor zoover de wet scheidsrechterlijk uitspraak toelaat, in eerste en hoogste ressort te onderwerpen aan een uitspraak van het scheidsgerecht, indien één der geschil hebbende partijen een dergelijke uitspraak verlangt. Omtrent dit puno werden er uitgebreide discussies gevoerd. Besloten werd, met 3 stemmen tegen, om het voorstel-Beverwyk te steunen. Evenwel werd op voorstel van den heer H. Zyp aan den afgevaardigde opgedragen, om te verkrijgen, dat in het Reglement van het Scheidsgerecht wordt vastgelegd, dat, indien nieuwe gezichtspunten zich openeD, een zaak voor de tweede maal bij het Scheidsgerecht aanhangig kan worden ge maakt Punt S was een voorstel van de afd. Haarlem, om te besluiten, dat het Hoofd bestuur machtiging wordt verleend, om maat regelen te nemen, welke noodig zullen blijken te zijn, om mogelijk te maken, dat in het vervolg ook aan buitenlandsche vak- genooten, niet-ledon onzer Vereeniging, toe gang kan worden verleend tot cle weke- lijksche bloemenkeuringen. Besloten werd dit voorstel to steunen, zoover het betreft de bloemenkeuringen, die vóór den handelstijd worden gehouden. Het laatst9 punt was een voorstel van do afd. Noord wijk, om het Hoofdbestuur uit te noodigen om (desgewenscht in ver- binding met het Hoofdbestuur van den Bond van Bloembollenhandelaren en het H. B. G.j stappen te doen bij de Regeering, ten einde voor die gemobiliseerden, die in den ko menden drukken voorjaarstijd niet gemist kunnen worden in het bedrijf, verlof van langeren duur te verkrijgen. In dit geval ging de vergadering mede met het H.-B., namelijk om aan de daarin genoemde uitnoodiging geen gevolg te geven. Daarna kwam ter tafel een bespreking inzake de bijdragen voor 'de Londensche Bloe mententoonstellingen. Zooals de penning meester mededeelde hadden dit jaar enkele leden hun verplichtingen ten opzichte van bovengenoemde bijdragen niet nagekomen, zoodai voor 1914 hieraan nog f8 ontbrak. In -verband hiermede stelde het bestuur voor, om de ontbrekende f 8 te doen betalen uit de kas, en voor 1915 het geheele be drag, ad f 150, beschikbaar te stellen door de afd. Lisse. Dit voorstel werd aangenomen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het Hoofdbestuur, houdende het verzoek, 0111 een subcommissie te wil len benoemen inzake bloembollendiefstallen. Hiervoor werden benoemd de heeren J. W. Lefeber Jr. en L. van den Burg als leden, cn -A. Raaphorst Hz. als secretaris. Nadat de voorzitter nog een korte be spreking had gehouden over de toestanden in het bloembollenbedrijf, en daarin had aan getoond, dat de buitenlandsche handel over het algemeen geen reden tot klagen gaf, werd do vergadering gesloten. WARMOND. Do gemeente-veldwachter J. Been, al hier, staat op de voordracht om te worden benoemd tot Rijksveldwachter, met stand plaats 's-Grwenhage. NOORD WIJK. Men zal zich herinneren, hoe er in dertijd nogal heel wat te doen was voor onze brandbluschmiddelendie zooals bij eenige branden bleek niet aan alle te stellen eischen voldeden. Sindsdiens is ons gemeentebestuur voortdurend er op uit geweest, verbeteringen aan te brengen. Er zijn meerdere slangen aangeschaft, er wordt nu een brandput gemaakt in het centrum van Noordwijk-Birmen, en wat wel oen voornaam ding is men oefent de hoofden van de brandweer, opdat de zen bij voorkomenden brand, het blus- sehkigswerlc doelmatig en degelijk zullen kunnen leiden. Zoo was er deze week weer „droge oefening", bestaande in theorie over do behandeling der bluschmiddelen, en hoe er snel gehandeld kan worden. De ze „droge oefeningen" vinden we nuttig op de goede leiding toch komt het vaak aan. In een lokaal van de Prot-estantsche bewaarschool aan de Voorstraat had gis teravond de eindles plaats van de rijks- landbouWwintersch'öol, opgericht door de afd. Noordwijk en Omstreken van do Holl. Mij. van Landbouw. Deze eindle-s werd bij gewoond door het bestuur der afd., den Rijkslandbouwleeraar, den hoer Neeb, een vertegenwoordiger van liet kerk be stuur cler Ned.-Herv. Gem., den lieer Mar- bus, terwijl ook het bestuur der afd. Noordwijk van do Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur vertegenwoordigd was door voorzitter en secretaris, de heeren N. MI. Alkemade en C. Verweij. Nadat de loeraar, de heer Verhagen, van Den Haag, ©enigen tijd repeteerend had les gegeven, stelde ook do heer Neeb eenige vragen, die hij zóó op elkaar deed volgen, dat goed uitkwam, lioo de scheikunde do grondslag is van do landbouwwetenschap. Uit vclo goedo antwoorden bleek, dat de jongelui de lessen met vrucht gevolgd hadden. Jhr. W. C. van Panhuys, de voorzitter der afd. Noordwijk en O. van de H. Mv. L„ sprak daarna de jongelui toe. Hij hoopte, dat de afd., waarvan deze cursus uitging, nog veel zal kunnen doen voor den landbouwstand in de omgeving van Noordwijk. Hij dankte den heer Neeb en het kerkbestuur. De heer Neeb sprak de jongelui ook toe. Hij dankte den heer Verhagen on het aideelingsbcstuur, inzon derheid den secretaris, den heer K. Ham. Hij reikte ©en* diploma uit aan Simon Bakker, Hendrik de Wit, Joh. Remmers- waal, Dirk Wassenaar Czn. en Willem Bal kenende. De heer Verhagen sprak ook de jonge lui toe. Hij herdacht den ijverigen leer ling Jan van der Voort, die op zoo nood lottige wijze den dood vond. Voorts dank te spr. den heer Neeb, den voorzitter en den secretaris der afdeeling. CORRESPONDENTIE - Abonné X„ te Kawtijk-aan-Zee. Wend U met Uw klacht toil B. en W. Zij doelt op een. onderwerp, dat o.i. niet in een ingezonden stuk kan be handeld worden. Wij maken er onze correspondenten nog eens opmerkzaam op, dat wij opgave van predikbeurten niet rangschikken onder den gewonen berichtendienst. Zij kunnen haar daarom gerust overlaten aan predikan ten of ke-rkeraadsleden. BURGERLIJKE STAND.-OMSTREKEN. ALKEM_A.DE. G eboron: Cornelia, vnn L. J. Ylu?t- en L. van Vliet. Cornells Joseph, Z. van P. Zoetemelk en Th. Perridon. Petrus Josephus, Z. van P. van Leeuwen en K. van Spluntcr. Maria Wijnanda Josepha, D. van L. van der Hoorn on M. E. van Rijn. Overleden: P. Verboom. 64 j echt?, var. P. Dijkshoorn.' J. K. van Epmond. 24 j.t te Haarlemmermeer. NIETTWTEEN. Geboren* Clasina Martha, D. van J. K. Relcelhof en 3T. A. Vlasman. Overleden: Grietje Balhuizen, 57- j. Simonetto Bah, 37 j. Johannes But wed. G. Gaasenbeek. 75 j. Gerhen Ybma, 65 j. Karei "Willem Joha, 1 j. 5 m. OUDSHOORX. Bevallen: M. de Jon? ?ob. Smit. Z. B. de Jon? ?eb. Pietersma, Z. W. v. d. Hoorn ?eb. Keyzer, D. A. Bout hoorn ?eh. Van Leeuwen, D. J. van Wage- nin?en ?eb. Sprokkerie§. Z. Overleden: A. W. den Herto?, 19 J. M. F. Koks, 3D j, ?eh. met J. Verba-?r. SASSENIIEIM. Geboren: Franciscu3 Jozef. Z. van G. v. Breukelen en M. v. Benten. Thomas Simon. Z. van -S. Eikclenhoom cn T. Boef. Gontdina Alida, D. van K. Drost cn M. Vis. Jacobus, Z. van A. Moerkerken en J. Snijders. IJsbrand, Z. van Z. J. de Jon? en O. M. do Mooy. Overleden: A. den Beeld, 62 j., eclitgen. van P. J v. d. Spe?. TER AAR. Bevallen: G. "ostin? ?ob. Van Vliet, D. ;J M. van Eijk ?eb. Boer, D. A. J. Kolkert ?eb. Ten Brugrgecato, Z. Overleden: G. J. van Rossonber?, 3 j. VOORSCHOTEN. Overleden: Cornelia An- tbonia Zoetemelk, cchtgonoote von P. M. Kort man. 27 j,. WARMOND. Overlcdon: Joharuie3 Hen- dncus Wclaink. 33 j. WO BRUG GE. Bevallen: A. J. Schijf ?eb. Van Veen, Z. J. Vcrzaal geb. Schijf, Z. Gehuwd: L. Wiegman, 24 j., en P. van Zwietcn, 27 j. ZWAMMERDAM. Bevallen: A. M. van de Poll gob. Hormans, ZA H. Zaal geb. Van Grouningon, Z. Overleden: L. J. Edelman, jm 1 j. W. van Dam. echt? van J. Brunt, 79 j. C. van der Welck, jd. 16 mnd. J. Koorn, jd. 24 j. Jannigjo Spreij, ongeil., 76 j. Een Nederlanrlsch scliip vertrek in Januari met petroleum uit Swansea. De Engelschen maakten zich ongerust over de bestemming dier olie, doch in het Hoogerhuis heeft lord EmiLett verklaard, dat men gerust kan zijn, de olie is niet voor vijandelijke onderzeeërs bestemd geweest. Uit het land van Luik komen thans veel Belgische jongelingen weer over de grens in ons land. In Maastricht halen ze paspoorten voor Vlissingen en gaan zoo naar liet leger aan de Yser. Dit is een gevolg van de bepaling der Duitschers, dat alle mannen boven 16 jaar zich op gestelde tijden moeten melden. Het is echter zeer gevaarlijk •®.a over de grens te komen. Millerand, do Fransche minister van oor log, heeft volgens een bericht uit Parijs be paald, dat vaders van zes enme^r kindoren van het front moeten worden teruggezonden. De Duitschers halen alles wat waarde» heeft uit de Antwerpsche pakhuizen. Er is nu voor meer dan een millioem frana aan ivoor, enorme olifantstanden, naar Duitschlaud gevoerd. In Antwerpen is men benieuwd door ewik'e oorlogsnoodzaak deze maatregel verontschuldigd zal worden. Men herinnert zich, dat een poos geleden eenige Belgische jongoling© n.'die zich verstopt hadden in een kolenhok van een der booten, die tussc-hen Luik en Maas tricht varen, door de Duitschers gevonden en gevangen genomen werden. Thans is aan de firma B(onhomme), eigenares dier boot, daarvoor een boete van 25.000 franc opge legd, terwijl zij ©n andere firma's, die boo ten in de vaart op Luik hebben, eon borg van 50.000 franc bij de Duitschers moeten stor ten. Het personeel van do veldpost en etappen-telegrafio in het Duitsclie leger telt thans 616-1 man. Op het westelijk front zijn tot nu toe in do uitoefening van hun dienst drio beambten van do veldpost ge dood en 10 verwond. Vijftien zusters der Franciskaner orde zijn voor haar opofferende werkzaamheden in het Westelijk lazaret niet het IJzeren Kruis gedecoreerd., In Wecncn heeft men het practieche denk beeld gehad, de tramkaartjes aan de ach terzijde met „oorlogsrecepten" te bedruk ken. De huisvrouwen kunnen dus thans op haar tramkaartjes nauwkeurig vinden, hoe zo op do goedkoopste en zuinigste manier verschillende-gerechten kunnen toebereiden. Het verzamelen van tramkaartjes heeft thans nog eenig practisch nut, daar men ten De requisites in België beginnen weer veelvuldiger te worden. In verschillende plaatsen langs de Nederlandsche garens moet nu het aantal koeien en schapen worden op gegeven, terwy'I de twee- en zesjarige paar den gemonsterd moeten worden.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5