Uit de Omstreken. Ingezonden. jn als van de Commissie, was het B. cn W. niet maar zoo dadelijk mogelijk een voorstel bij den Raad aanhangig te maken. Het kan toch niet wenschelijk geaebt wor den, dat aan de beide inrichingen -principi eel geheel verschillende regelingen werden ingevoerd. Ten einde een unilormo regeling te tref fen werd ondor presidium van den wet houder van Onderwijs op 22 Mei 1914 een samenkomst gehoud!en met curatoren en met de loden dor öommissie. Aanvanke lijk kon men niet tot eenstemmigheid ko men en vooral do Commissie van Toezicht bleef haar stelsel handhaven, zelfs nog bij een nader schrijven, hetwelk door cu ratoren op 'hun beurt werd beantwoord en waarin zij evenwel een regeling aan de liand gaven in den geest van het Haar- lemsch stelsel. Dit stelsel, als het ware een bemiddelingsvoorstel, werd ten slotte ook door do Commissie aanvaard. Toen was de tijd voor B. on W. goko- men, om de verschillende adviezen têto reposée te overwegen en dcsgewenscht de noodigo voorstellen bij don Raad in te dienen. Het resultaat dezer overwegingen is belichaamd geworden in het volgende voorstel. Zij willen de -leeraren, behalve die in gymnastiek, teekenen en schoonschrijven, wier salaris afzonderlijk is geregeld ver doelen in twee rubrieken, to weten a. leeraren, die IS of meer lesuren per weck hebben b. leeraren, die minder dan 18 lesuren per week hebben. Aan de leeraren, behoorende tot de eer ste rubriek, zouden zij, indien zij 18 tot en met 2-1 lesuren per week hebben, -een jaar wedde van f 2200 willen toekennen, met 5 verhoogingen van f 200, telkens na 3 ja ren dienst, derhalve tot een maximum van f 3200, waarbij, voor do leeraren aan het Gymna-sium 'getroffen regeling, als dienstjaren worden aangemerkt de jaren, gedurende welke do leeraar hetzij te Leiden, hetzij elders aan een Gymnasium of Hoogero Burgerschool met vijfjarigen cursus, of aaaa daarmede door B. en W. golijk tc stellen inrichtingen van Hooger of Middelbaar Onderwijs werkzaam is ge- woest. Heb door Curatoren en de Commissie van Toezicht in navolging van de te Haar lem cn Dordrecht aangenomen regeling, voorgestelde minimum ad f 2000 kwam hun wat laag voor, nu in Delft en Gro ningen hot begin-salaris op f 2200 gesteld ia en Utrecht zelfs f2300 als minimum hoeft aangenomen. Verder achtten zij een maximum-jaar wedde van f 3200, te bereiken na 5 verhoo gingen van f200, telkens na 3 jaar dienst, voldoende. In Arnhem on Delft bedraagt het maximum ingevolge regelingen, vast gesteld in het jaar 1913, zelfs niet meer dan f3000. Al moge dan ook in enkele gemeenten het salaris na 18 jaren dienst kunnen stijgen tot f 3400, voorloopig kun nen B. en W., ook met het oog op de kos ten, geen vrijheid vinden een hooger maxi mum voor te stellen dan f3200, hetgeen tronwens reeds na 15 jaar dionst kan wor den bereikt. Voor elk wekelijksch lesuur boven 24 uur per week geven zij in overweging de bezoldiging, evenals in Delft en Arnhem, te bepalen op een vast bedrag, n.l. f 100 per jaar. Het periodiek verhoogen van dit bedrag lijkt hen niet noodig en zou de meerdere kosten te hoog opvoeren. Vor de leeraren, die minder dan 18 les uren per week hebben, kan het salaris worden bepaald op f 100 tot. f 150 per jaar per wekelijksch lesuur, de verhoogin gen ad' f 10 toe te kennen na 3, 6, 9, 12 en 15 jaren dienst. Thans ontvangen de bui tengewone leeraren f 100 tot f 130 (3 vct- hoogïngon na 4, 8 en 13 jaren dienst). Voor de leeraren in de nieuwe talen aan het Gymnasium dient echter een aparte ïegeling te worden getroffen. Do reden van deze uitzondering is hierin gelegen, dat de leeraren in de Engelsche en Duitsche taal, hoewel hun vak zeer zeker een hoofdvak is, op het Gymnasium slechts resp. 9 en 11 uren per week les geven. Ten einde hun dus een voldoende bezol diging te verzekeren, stellen B. en W. voor het salaris der leeraren in de nieuwe ta len, die minder dan 18 lesuren per week hebben, te bepalen op 150 tot 200 per wekelijksch lesuur. Door het laatste lid van artikel 4 der aangeboden nieuwe salaris verordening voor liet Gymnasium is er te gen gewaakt, dat hun traktement ooit kan stijgen boven dat van een leeraar met 18 24 lesuren en met gelijk aantal dienstjaren. In de bezoldiging van den leeraar in het schoonschrijven behoeft vooralsnog geen verandering te worden gebracht. De jaarwedde van den rector, die thans 3400 tot 4000 bedraagt (3 verhoogingen van 200 na 3, 6 en 10 jaren dienst), stel len zij voor tc bepalen op 3500, met 5 ver hoogingen van 200 na 3, 6, 9, 12 en 15 jaren dienst als zoodanig, hetzij te Leiden, hetzij elders, derhalve tot een maximum van 4500. Voor den directeur der Hoo- gere Burgerschool voor Jongens, wiens jaarwedde thans 3200 tot 4000 (2 ver hoogingen van 400 na 4 en 8 jaren dienst) bedraagt, kan eenzelfde regeling wordexi vastgesteld. De noodzakelijkheid van de benoeming van een der leeraren aan de Hoogere Bur gerschool voor Jongens tot plaatsvervan gend Directeur tegen een extra-belooning van 100 's jaars zien B. en W. nog niet in. In Haarlem en Delft kent men een der- gelijken titularis ook niet. Indien een leeraar, zoowel aan het Gym- nosium als aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens we.kzaam is, wordt de som der lesuren, door hem aan elk dier in richtingen gegeven, als maatstaf voor de berekening zijner bezoldiging aangenomen, behalve wanneer do lesuren niet naar den- zelfden maatstaf worden bezoldigd en dus samentelling niet wel mogelijk is. In dit laatste geval zal echter de bezoldiging nim mer kunnen1 stijgen boven het bedrag, dat door een leeraar, die valt onder de rubriek der leeraren met 1824 lesuren en gelijk aantal dienstjaren, wordt genoten. Ook bij tijdelijks leeraren heeft geen samen telling plaats. Het bedrag hunner jaarwed- do zal, evenals tot nu toe, telkens bij hun aanstelling worden bepaald. Bij aanneming dor door B. en W. voor gestelde nieuwe salarisregeting, zooals uit de in de Leeskamer ter visie liggende ver- gelijkingsstaten blijkt, nagenoeg allo leer aren in traktement vooruitgaan. Slechts ten opzichte van een enkelen leeraar, wiens salaris, met het oog op het hem opgedragen aantal lesuren, ook bij de nieuwe regeling nog ruimschoots voldoende is, kan een verlaging van wedde worden geconstateerd. Financieel nadeel kan echter in verband met de voorgestelde overgangsbepaling niemand door de nieuwe regeling ondervin den. De meerdere kosten ten gevolge der nieuwe salarisregeling zouden, berekend naar den toestand op 1 Januari 1915, «ver het gehecle jaar 1915 bedragenvoor het Gymnasium 4234.13 en voor de Hoogere Burgerschool voor Jongens 3665.87 of te zamen 7900. Van dit bedrag wordt echter van het Rijk terug ontvangen 50 pCt. van 4234.13=2117.06% zoodat voor rekening der gemeente blijft 7900—2117.063 5782.935. In verband met ons voorstel, om de nieuwe regeling eerst op 1 Juni a.s. in werking te doen treden, komt hiervan ten laste van den dienst 1915 slechts f2891.47. Onder verwijzing naar de in de Leeska mer liggende stukken, de gegevens om trent de salarissen in verschillende gemeen ten en de zooeven bedoelde vergelijkings- staten, geven B. en W. in overweging over to gaan tot vaststelling van do desbetref fende verordeningen. HAZERSWOUDE. Mej. M. C. J. Grégoire, onderwijze res aan do R.-K. school op het Dorpj, heeft tegen 15 Mei a.s. eervol ontslag aange vraagd. Do Ghr. knapenvereeniging „Het Mosterdzaad)] o" vierde in „Salvatori" haar jaarfeest. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat er in 1913 slochts 16 loden waren, doch nu 24. Bijbelsche-, zen- dings- en kerkgeschiedenis werden behan deld door do heoren S. Huisman on Jac. van Beek Smz. Door de ledon werden voordrachten en opstellen geleverd. Do leiders werden aan het einde van het ver slag namens de Vereeniging bedankt voor hun werkzaamheden in het afgeloopen vcreenigingsjaar. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er een batig saldo was van 11.50 fn de collecte be droeg f6.50. De knapen gaven verschil lende proeven van hun vlijt cn aanleg, de ouders hoorden met belangstelling toe en ds. H. Smelt sloot tegen elf uren op de gebruikelijke wijze de feestviering. De afdeeling „HazerswoucfeeKoude kerk" van Volksonderwijs had een ouder avond belegd in -die bovenzaal van café „Van Egmond" en wel met belanglooze medewerking van den Rijnkring". Een honderdtal personen had aan de uitnoodi- ging gevolg gegeven, waaronder er waren, die ongeveer twee en een half uur of lan ger moesten loopen. De heer J. Tolk, van Aarlanderveen, hield een causerie over de „Zedelijko opvoeding in do openbare 6chool", welke onder ademlooze stilte werd aangehoord. Later gaf dezelfde spre ker nog eenige voordrachten ten beste, waarna de heer Bijen, van Bodegraven, en enkele dames de vergadering op muziek en zang vergastten. Het aantal leden is door dezen aangenamen en gezelligen avond weer toegenomen, hoewel nog ve len, die lid behoorden te zijn, van verre blijven etaan. De voorzatter, de heer A. Fortgens, sloot de bijeenkomst omstreeks halfelf met een hartelijk woord van dank aan do dames en heeren, die gratis aan het welslagen hadden medegewerkt en riep allen aanwezigen een „tot weerzien" toe. De volgende ouderavond zal op het Dorp worden gehouden. LISSE. Bij H. van Beek, te Lisserbroek, is een geit moeder geworden van niet min der dan vijf kleintjes. De moeder is ech ter gestorven. NOORD WIJK. Gisteravond was do zaal van café „Het Fortuin" vrij goed bezet met militai ren, onder wie wij ook den bataljonscom mandant eai vele officieren opmerkten, en burgers. Zij kwamen genieten van een uitvoering, aangeboden door de Haagsche tooneel- vereeniging „Wie wil, die kan", en het Delftsclie muziekgezelschap Cremona". Wij hebben tot onzen spijt de uitvoering niet in haar geheol kunnen bijwonen, maar wat wij er vam gehoord en gezien hebben, heefb ons de overtuiging geschon ken, dat beide gezelschappen gerust voor den dag kunnen komen. Cremona" epeeldo met groot talent zeer mooie, vaak vroolijke en ook popu laire muziekde uitvoering, die onder be slist goede leiding stond, liet zeer weinig te wenschen over. De heer Holman Jr. toonde zioh een goed voordrager, en zijn leuke stukjes vie len zeer in den geest. De blijspelletjes van hot tooneelgezelschap werden; vlot en los gespeeld, 'to Was een lust, zoo vrij die dillettanten zioh bewogen. De grime in handen van onzen Noorclwijkscheii kapper v. d. Heijden was evenals de tooneel- aankleeding zoor good verzorgd. [WASSENAAR. - Gisteravond hield h'efc „Groene Kruis" in café Lempers haar jaarvergadering on der leiding van den burgemeester. Uit de slechte opkomst constateerde de voorzitter, den bloei der Vereeniging. Wanneer de ver gaderingen slecht bezocht zijn, stellen de leden immers het volle vertrouwen in het bestuur en het sluit een goedkeuring in zich omtrent het beleid. Dat de Vereeniging steeds vooruitgaande is, bleek zoowel uit hot ver slag van den penningmeester als uit de ver slagen der verschillende subcommissies. Het aantal leden neemt toe. Do Vereeniging is financieel sterk en de subcommissies volbren gen de op zich genomen taak met lust. De voorzitter deelde mede, dat dit jaar een post op de begrooting zal worden gebracht voor vacantiekolonies cn sanatoriumverple- ging. Op voorstel van dr. Van Praag zal „Het Groene Kruis" lid worden van de Ned. Ver. voor Vacantiekolonies. Op voorstel van één der leden behoeven de tinderen niet uitsluitend gezonden to worden naar de ko lonies dezer. Ver. De ouders bljjven vrg in de lteuze. De begrooting werd vastgesteld als volgt: Wijkverpleging f1050, bestrijding tubercu lose f <350, huiszorg f 450, linnenkast f 75, magazijn f300, ontsmetting f50, onvoorzie ne uitgaven f125, vacantiekolonies f 300. Het bedrag van de opbrengst van den feest avond, ruim f700, werd afgedragen aan de kas van „Het Groene Kruis". De leden van de commissie tot nazien der boeken van den penningmeester bracht bg monde van den lieer Brokaar een goed verslag uit en wer den opnieuw benoemd. De heer C. Munnich' werd herkozen als secretaris en de heeren A. van Hoboken van Hoedokenskerke en dr. F. van Praag namen de benoeming als afgevaardigden ter alge- meene vergadering aan. Een onaangename woordenwisseling ontstond bij den post huis zorg over het al of niet genoeg verstrekken van hulp in de huishouding. Uit een con creet geval meende één der leden te kunnen constateeren, dat er op dit punt een tekort bestaat. De subcommissie oordeelde er an ders over. Evenzoo de voorzitter. De spreker verklaarde uitdrukkelijk, dat hij geheel zijn persoonlijk gevoelen weergaf en op verzoek' van een der leden deelde de subcommissie mede, steeds dankbaarheid van het bedoelde gezinshoofd te hebben ondervonden. De premie der levensverzekering komt vooortaan geheel ten laste der Vereeniging. Aan de zuster werd een gratificatie verleend van f50 en het salaris van den magazijn meester werd met f50 verhoogd. Een der 'leden vond dit minder noodig, daar er vol gens de verslagen niet meer werk vereischt wordt dan voorheen. Na mededeeling van den voorzitter, 'dat misschien dit jaar een aanvang gemaakt zal worden met den bouw van het Wijkge- bouw, sloot de Voorzitter de vergadering. BURGERLIJKE STAND.-OMSTREKEN. ALKEMADE. Geboren: Jacobus Hcndrl- Jcus, Z. van J. P. van Berliel cn J. de Groninger. Johanna Jbzophina. D. van J. A. van den Broek en P. dc Haan. Geertje, D. van O. Klomp en A. H. van den Berge. Johannes Petrus, Z. van J. Termculen cn M. Kennis. Cornelia Adrianus, Z. von C. Heemskerk en J. v. van der Geest. Getrouwd: C. We^selius, 23 J., en F. Gort zak, 32 j. a A ARL AND ER VEEN. Bevallen: S. J. van Muiswinkel geb. Meerburg, Z. ïf. van Deuren geb. Loopman, Z. J. T. van Braak—VaD Rijn, D. J. Hoogchoom geb. Bunnilc, Z. A. Tdema geb. Sibering, Z. S. Graafland geb. Van Vliet, D. C. A. de Lange geb. Van Rijn, D. A. Boekhout geb. Van Essen, D. A, G. Mil geb. Schild, Z. ALPHEN. Bevallen: M. Oudijk geb. "Van Vegtcn, D. J. If. Ticssen geb. Froeling, Z. L. Beider geb. Bauer, Z. Overleden: A. van Laar, jd. 17 j. BODEGRAVEN. Bevallen: A. van Heerin- gen geb. Kuehn, Z. R. E. Bridé geb. Rceser, Z. Overleden: 0. A. do Yos, 9 mnd. Gehuwd: O. Ceton, 3? j., cn J. O. van Wi;k. 22 j. BOSKOOP. Goboren: Johannes Joscfius, Z. van A. .T. Straver en O. a van Leen wen. WiUy Marijtje, D. van 8. Gcors en G. M. Dillo. Pieter, Z. van J. Th. Boer en A. M. Hooftman. Tonie Cornelia, Z. van L. P. do Moor cn I. de Loos. Overleden: Levenl. aangeg. Z< van J. 0. Vermeulen en H. Erkclens. HAZERSWOUDE. Bevallen: A. W. van Elswijk geb Dekker. Z. W. Luiten geb. v. d. Berg, D. W. van Klaveren geb. v. d. Schee, D. Overleden: J. van der Burg gch. mot Adr. de Jong, 39 -I. Cornelis Meijer, 10 d. KATWIJK. Geboren: Arle, Z. van J. van der Meij en W. de Lange. Geertje. D. van A. van Duijn en O- Schaap. Cornelia, D. van P. van Rijn en A. Hasenoot. Jannetje, D. van H. van Duijn en O. do Jong. Arie. Z. van P. Zuij- derduijn en O. do Jong. Dirk, Z. van J. de Jong en D. van der Plas. Arie, Z. van L. Schaap en A. Varkevi9scr. Adriana, D. van H. Guijk on N. Vlieland. Jacoba, D. van Jao. Hoek en J. Hoek. Cornelis, Z. van J. L. Sozef en J. do Vreugd. Overleden: Annctjo van Rij'n, 53 3., coht- gonoote van B. Verdoea. LEIDERDORP. Goboreni Ohristiaan. Z.vatf 0. J. Eggink en O. Sierag. Overledon: F. A. Rckeltiof, 59 j.. echtge noot van A. Wittoveen. S. K. Felix, 47 j., vrouw van A. do Lange. LISSE. Geboren: Petrus Joseph, Z. van A. Th. Schoono en van J. van der Drift. Overleden: Jan van Elk, wed. van J. van Sohooten, 84 j. Johannes Boot, 4 mnd. Willem Verboom, echtgcn. van J. O. van der Meel. 66 j. NOORDWIJK. Geboren: Pieter. Z. van P. Pa9schicr en G. O. Vegt. Maria Petronclla, D. van O. J. Westgeest cn O. H. Duivenvoordo. Qcrardus Johannes Jacobus, Z. van S. do Haa9 cn W. Bogaards. Overledon: Maria Balkenende, 84 J., wed. van D. G. do Bruin. Cornelis Johannes van Went, 4 Z. van Th. J. van Went en G. Kcijzer. Ondertrouwd: Gerrit Leenheer, 26 j., en Johanna Geertrui Verloop, 24 j. NOORDWIJKERnOTTT. Ooboren: Cornelia, Z. van N. Duivenvoorden eu p. Brama. NIEUWKOOP. Be val Ion: E. van Wijngaar den geb. v. d. Voorst, D- D. Rademakor geb. Vis, Z. A. van Leeuwen gob. Luneburg, D. Overleden: 0. Voshart, jd. 3d. W. Pauëlsen, jd. 61 j. W. Boere eehtgon. van C. van Leeuwen, 33 j. H. de Knijf, jm, 10 mnd. P. J. Kapteijn. jm. 10 mnd. WARMOND. Geboren: Potronella ,Tohanna, D. van G. van Leeuwen en J. F. Samuel. WASSENAAR Overleden: L. P. Vrije, Z. 2 j. L. D. M. Waumans, Z. 3 m. A. A. M. van der Mcij, V. 73 i. J. Kuijnenburg, V. 64 j. Geboren: Hendrika Wilhelmina, D. van A. Bcrbcé en G. Prins. Jan David Antlion, Z. van H. R. A. van Schelle en H. M. Meissner. Abra ham Martinus, Z. van O. van dor Holst cn O. M. van Veen. Apolonia nendrika Maria. D. van W. M. Oudshoorn en- P. Schellevis. Alber- dina, D. van A. J. Krosse en A. Looys. Jo hanna Petronclla, D. van Q van Leeuwen en M. H. van Rijn. Willem, Z. van W. H. van Wouw cn K. Noort. Catharina Cornelia, D. van Th. G. van Knijnonburg en A. O. Koot. Cornelia Wilhelmina, D. van E. W. van Velzen en G. van dor Ham. Gcrrit Leonardus, Z. van L. van der Star en S. M. Kluppel. Hendrik Jan, Z. van J. M. van do Vlckkert en L. Bouwman. Anna Jacoba, D. van F. J. Straathof en M. O. Hillenaar. Agatha Petronclla, D. van P. van Leeuwen en A. Ruygrok. Marmus, Z. van P, H. Buiser en B. Baronds. Wilhelmina Cathari na, D. van W. A. Beelaerta van Blokland cn A. M. O. Snoeck. ZOETERWOUDE. G o b o r o nJohannes Ber- nardus, Z. van J. Berg en M. A. van Noort. Maria Hendrika, D. van W. J, van Rijn en 0, A. Verstcegen. Overledon: Maria Cornelia van Lcenwen, 64 j.. echtgenooto von Cornelia Slootweg. Arie Paardenkoopor, 67 j., weduwn. van Cornelia Kloij- weg, eerder wcchiwu. fan Antouia .7ohanna La- gerberg. Cornelia van der Ven, 63 j., ochtge- nooto van Leonardus van der Meer. Martinus Witsenburg, 65 j., echtgenoot van Margaretha van Egmond. Sassenheim, Mijnteer de Redacteur Zoudt U mij willen vergunnen een enkel regeltje te richten tot het „would-be- dorpspolitiekertje", dat in zijn waanwijs heid een „open brief" (juister gezegd een kwa-adaardig, maar gebrekkig kreupel dicht) meende te moeten richten tot een man, die door zijn kennis en zijn toewij ding zoo hoog staat, dat die quasi-diöhter niet waard is hem de schoenriemen los te maken 1 Die paar regels behooren óók tot een vers, dat mij bijbleef uit mijn jeugd- Zij luiden Als 't baantje, pas den dop ontkropen, Wil kraaien, evenals papa. Dan doet het wel zijn bekjen open, Maar 't kraaien det het hem niet nai ft Is sissen, lnjgen, piepen, blazen En krijschen met een kuikenskraeht. Die kippokoppen mag verbazen. Maar waar een wijze haan om laoht. Laat de schrijver van den „open brief" die regels óók uit het. hoofd leeren en er zijn levenlang aan blijven denken Met oprechten dank voor de plaatsing, Uw abonné, R. Sassenheim, 16 Maart 1915. Mijnheer de Redacteur! [Verleen mij voor onderstaande regelen eenige plaatsruimte in Uw geëerd Blad. Bg voorbaat mijn dank. In Uw Blad van j.l. Zaterdag kwam' een (mooi?) vers voor van M. H. P., waarin hg bezig is een Dr. te veteren. Hg velt daar nogal een te prat vonnis. Hij schijnt nogal goed met de schrijvers van inge zonden stukken in het „L. D." op de hoogte te zijn. Hg beschuldigt daar maar gerust een Dr. voor. Nu zal het wel de vraag wezen of hij dat weet. Ik voor mgn persoon betwijfel dit ten zeerste. Als gij dit niet weetj was het beter de hand op den mond te leggen, dan iemand te belagen met dingen, die in de verste verte totale leu gens zijn. Ieder Sassenheimer zal wel be grijpen welke Dr. of er mee bedoeld wordt. Nu, die Dr., die ik denk, dat grj bedoelt, is een man, die geen verschil maakt tus- schen arm en rijk, tusschen fonds- cn an dere patiënten. Het is een man, die het te druk heeft om zich met allerlei gebabbel in te laten, daar heeft die (gehate?) man te veel patiënten voor. Waarom hij het zoo druk heeft? W.el, omdat hij zoo weinig ken nis heeft en zoo praatziek is en schrijf- lustig. Zou dat zoo wezen, M. H. P., of zou het soms net tegenovergesteld zijn? Ik voor mij heb dien dokter, door mij bedoeld, en behoeft nooit naar een ander, omdat ik hem niet vertrouw. Als men om een uur ziek wordt en men haalt hem, zegt hij nooit: Ge hadt om' negen uur moeten komen; nu kom ik niet meer. Er zijn wel dokters, die denken, dat de menscnen voorzeggende geesten bezitten. Zoo iemand is de Dr., door mg bedoeld, niet. In een Ghr. blad, dat door mij gelezen wordt, komen liederen voor, Chr. liederen n.l., onderteekend door P., te Sassenheiral Als dat soms dezelfde is, die dat mooie? vers in het „L. D." schreef, dan moet hij die verzen eens naast elkaar liggen, dan zal men daar een groote tegenstrijdigheid in ontdekken. Want Christelijk wezen en iemand belasteren, dat komt een Christen niet te pas. De Christelijke leer i3 anders. .Veel fatsoen schijnt P. niet te bezitten anders zou hij zulke woorden niet gebruiken. Als nu, Mijnheer B., die onlangs in het „L. D." die geïmporteerde nogal beschuldigde, (Is soms die mijnheer P. ook geen geïmpor teerde uit Leiden of zoo?) nog niet weet, wat er te Sassenheim1 gebéurt, moet hg de courant maar eens lezen. Dan zal hij wel meer ontdekken. Wanneer het bij Mijnheer P. soms een beginselkwestie is, wil ik dit even zeggen: Dat mij geleerd is, dat gods dienst een persoonlijke zaak is. Ik haal altijd maar een arts. Want haal ik soms een dokter, dan moiet ik soms eiken klip-klap naar Leiden, dat is mij te moeilijk. En nu Dr. Q.: Laat dan die lui maar praten, 't Zij Eduard of Piet, Zo zullen hun lach wel laten, "Wanneer z' uw werk beziet. [Wie het laatste lacht, lacht het best, is een feit. Zeer geachte Redactie! Beleefd verzoek ik U om 'ix klein plaats^- je in Uw Blad naar aanleiding van den Open byïrof aan den Weledelen Zeergoleer- den Heer Dr. Qu-ibis. DVm' Quichot zocht als dolend ridder naar avonturen. Gezeten op zijn schar- minkelig paardje, bemerkte hij draaiende windmolens. Hij reed er met gevelde lans op aan om ze te bevechten, maar kreeg con gevoeligen ti'k. Kan hij de schrijver1 van don „Open brief" zijn, zich verschuilende achter do initialen E(zelachtige) \V(aanwijze) P(ennelikker) 1 Want ook die schrijver zoekt avonturen en vecht tegen windmolens en hoeft','blij kens zijn vers, zelfs méér dan écn gevoe ligen tik van den molen gehad Hij schrijft eon brief over een zaak, die hij geheel op haar kop zet, richt zich tot iemand, die hij niet bedoelt, en vergaapt zich met eenzijdige kwaadaardigheid aan onze dorpspolitiek. Wel, wel wat heeft hij gelachen om de grappen van dr. Quibus in de courant! Schreef dan een onzer geneesheeren grap pen in de courant? Waar haalt die rijmer -die wetenschap vandaan? Voor zoover mij bokend, is dat tot nog toe niet voorgevallen, bovendien hebben zij m. i. te veel en. t-e ernstigen ar beid daarvoor. Hij ia bovendien ook ver-onnoozel door te vragen of dr. Quibus niet een middel heeft. Natuurlijk heeft hij als ieder ander monsch een middel. Is die vraag onnoozel of niet? Voorts schijnt hij nogal op familiaren voet te staan met de geneesheeren, daar hij ze aanspreekt met „Waarde" (een zeer ongebruikelijke titelcnzo bcleedigt door zo aan te raden dat ééno middel met „verstand" te kiezen. Met zijn moedertaal staat hij ook al op gespannen voet. Hij heeft blijkbaar een slechte school gehad want, toen hij weer „bij ging komen" was de eerste uitdrukking een „straatjongens- teTm". Hoe hij do geneesheeren met dat telophoongesprek in verband denkt, is mij een raadsel. Eigenlijk is mij de heelo zaak een raadsel en doet mij nogmaals denken aan den tik en de windmolens. Maar do strekking begrijp of voel ik wel. Het jongemensch traehb door zijn pruldicht een man te treffen, die niet den doctorstitel draagt cn buiten weten van Don Quichot zijn uiterste best heefc ge daan om de vroed juffrouw voor do ge meente te behouden. Dio man staat veel te hoog voor den lans van Don Quichot. Deze kan er niet bijhij durft er niet eens naar zienzoo'n jongen waagt het niet in do zon op te kijken. De man,- dien hij treffen wilde, is een ijverig geneesheer, geheel medo levend met zijn patiënten, geheel opgaande in zijn nuttigen, heilzamen arbeid. En zoo'n ■Ongeschoren Filistijn, zoo'n aankomend pennelikker-bollcnjcrago zou willen wa gen met zulk een man te spotten! Is dio pruldichter een Don Quichot of is hij het niot? A. Z. Sassenheim, 16 Maart 1915. Boierprljzen. Mijnheer de Redacteur, Gelieve in Uw blad het volgende op te nemen. In uw blad van Maandag 15 Maart j.l. mochten wij lezen hoe de Minister zich weer genoodzaakt heeft gezien, maximum-prijzen voor do boter vast te stellen, en hoe. als gevolg daarvan, oni3 burgemeester, nok in Uw blad, dezo kennisgeving afkondigt. Deze afkondiging duit met vct-gedrukte lettere, dat overtreding gestraft zal Wor 1 c-n met) onteigening. M. de Redacteur, dit werd den eersten Zaterdag in Oct '14 gedaan. Maar daarna werd eiken Zaterdag een hoogeren prijs door de heeren in de Waag bedongen, al ging het dan onder allerleivoorwendsels. Het ware dus mijn inziens goed eiken Zaterdag in de waag iemand aan te stellen, die de pons gegeven bepaling hand haafde. Want „wetten zonder handhaving geven niets", zeggen de huismoeders, en zij hebben gelijk. U, M. do R., voor het bescheiden plaatsje wat ik vroeg, dankend. Een trouwe waagbezoeke* op Zaterdag. iv KUNST, LETTEREN, ENZL Belangrijke Van DIJck-Aankcop. Die National Gallery te Londen is eigena resse geworden van het beroemde schilderij Yan Dijok genaamd: Portret van een dame en kind. Destijds was dit stuk geplaatst in het BaRi paleis te Genua en werd gekocht door Sir Abraham Hume. Thans is hot door do National Gallery aan gekocht voor f 120.003, esn prijs, in dezen oorlogstijd niot onaanzienlijk maar voor dit stuk toch betrekkelijk gering. OECet Wtfrd door Yan Dijck in zijn eerste periode geBchilderd. Het type, het costuum enz. van de dame zijn geheel Ylaamsch. Er gaat groote bekoring van het doek uit en En geland bezat uit die Italiaanscho jaren van de meesten nog geen goed ituk. Willem do Veer. Men meldt aan de „N. R. Ct.", dat Wil lem! de Veer, die tot heden deel uitmaakte van het gezelschap onder directie van den heer Heyermans, liet volgende seizoen ver bonden zal worden aan de Kon. Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel". Voor Heyer mans' gezelschap is dit een verlies. Bij dit ensemble heeft De Veer getoond juist zoo goed op z'n plaats te zijn. Sara Dornhardt. Sarah Bernhardt is geheel hersteld. Zij heeft Bordeaux verlaten en is in gezelschap van haar zoon naar Andunos in Gironae vertrokken. Nog meer OnafhankclIJkon. Te Amsterdam' is opgericht de Vereeni ging Hollandsche Kunstenaarskring door 'do volgende schilders: G. W. v. Blaaderen, C. Breitenstein, Leo Gestel, P. van der Hem, C. J. Maks, F. Hart Nibbrig en IL J. iWolter. De Vereeniging stelt zich ten doel het or- ganiseeren van een jaarlijksche tentoonstel ling te Amsterdam1 van het werk haror le den -en van schilders en beeldhouwers, die daartoe speciaal worden uitgenoodigd. .Vonschenem is bij de Uitgevers Schei- tens Giltay te Amsterdam: „Brand 1" door Joan A. Nieuwenhuis, Oud-Hoofdbrandmecs- ter. Bij den Uitgever L. J. Veen to Amster dam: In Oorlogstijd uit het dagboek van Stijn Streuvels. CORRESPONDENTIE. Ingezonden Stukken of Mededeelingen, waarvan do Schrijvers bun Naam en hun Volledig Adres niet aan de Redactie békend raaien, worden Ongeplaatst' ter zljd« gek«gd.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6