De Europeesche Oorlog. BinsiGrslasid. Gemengd Nieuws. LEÏDSCH DAGBLAD 14 oordeindsplein. hij, zoodra deze zijn rijwiel tegser bet hek geplaatst had, er ia den looppas van door. Het gevaar niet meer kunnende ont- loopen, ging hij plofde 6looh in, er uit, weer een andere cn nog eens. een andere door telkens triomfantelijk met zijn muts je zwaaiend, als hij weer op het droge was. Den spoorweg over, trok hij verder den Kliokenbérgor polder in, tot vlak achter Warmond bij de overplaats van het „Huijs te Warmont". De veldwachter van Warmond waren ook spoedig op het terrein, doch ala men hem bijna te pakken had, plofte hij weer te water, alle slooten en tochten over. Naderde men hem te dicht bij, dan bleek hij bereid den strijd, aan te binden met een mes van kolossale afmeting. Versokillcndo malen kwam het voor, dab de politie hem vrij dicht naderde, en oenigo malen schoot zoowel do Warmond- scho als de Oegstgeester politie op hem, waarbij hij in do zijde en de been en werd geraakt zonder echter aan zich overgeven te denken. Intusschen waren heel wat burgers cn daar in den omtrek werkende personen zich met de zaak komen bemoeien. Door de politie van Sassenheim werd waelit ge- huoden op den straatweg, doch ieder, die hom te dicht nabij kwam, keerde weer terug met allen eerbied voor zijn vree-se - lijk snijwapen. 4 De avond begon reeds te vallen, toen men zijn spoor in do duisternis kwijt raak te en do klopjacht werd opgegeven, of schoon nog laat in den avond verscheidene personen den polder rondzwierven, om te speuren of de vluchteling soms hier of daar to ontdekken was. Zooals het ge woonlijk gaat deden do meest fantatischo verhalen de ronde. Zoo had iemand gezien, dat op een punt waar niot meer dan drie politic-dienaren waren, hij er door vier gegrepen was, maar weer los was geworsteld. In den avond zou hij op den hooiberg bij de hofstede van A. den Hollander geklom men zijn, waar omheen men, met hooivor ken gewapend, de wacht hield, enz., enz. Hoewel den geheelen nacht de wacht ge houden is in den omtrek, was hij heden morgen nog op vrije voeten. Een gerucht, als zou hij een persoon hier uit den omtrek zijn, kan tegengesproken worden. Hij heet T. Menigeen heeft met een extra gesloten deur en flink wat Frans-Kosicr-vrees wegens hem den nacht doorgebracht. De heer J. A. M. Schrama, alhier, is benoemd tot melkcontroleur voor deze ge meente. ALPHEN. 1 Gemeenteraad. tt-, .Voorzitter: burgemeester Visser1. Teganwoordig alle leden!' iSftjfl'S'l Er is één vacature. Na opening der vergadering worden dè ingekomen stukken behandeld, welke in hoofdzaak voor kennisgeving worden aange nomen. Hieronder kwam ook voor de mededeeüng van den heer A. W. Dros, dat hij ontslag neemt als lid van den Gemeenteraad, be- Sevens een mededeeling van de Gascommis- sie, dat niet kan overgegaan worden tot gasvoorzieningi vaaj den Groeneweg, daar geen vergunning is te verkrijgen tot het leggen van buizen en leidingen in daarheen voerende wegen en dijken. De hierdoor vrijkomende gelden, reeds uitgetrokken, stelt de commissie voor nu te gebruiken voor uitbreiding van de gas fabriek. Naar aanleiding van het bekende adres, van belanghebbenden bij de bouwvakken wordt na voorlezing opgemerkt, dat door B. en W. reeds voorstellen in den geest van het adres zijn gedaan, waarmede de Raad toenmaals niet accoord ging, waarom het nu aan den Raad is het initiatief in die rich ting to nemen. Do heer Spreij, zegt hierop, dat door 'de gemeente in het meest ongunstige jaarge- tijdo met het oog op werkverschaffing ver schillende werken zijh tot stand gebracht, althans ondernomen, waaronder het werk aan do Julianalaaa. Daar bovendien pp te nemen gelden duur zijn, en de werkloosheid niet groot, stelt spreker voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen. De Voorzitter antwoordt hierop, 'dat tot al wat tot stand is gebracht, reeds vóór de mobilisatie was besloten. De heer Sprejj repliceert nog, dat toch niet besloten was om het werk ook in het winterjaargetijde te doen doorgang vinden. Goedgekeurd wc*r d, dat de uitbreiding van het Pompstation door een ontijzeringinrioh- ting, aan don laagsten inschrijver, dan aan- tienior Oudenes, zal opgedragen worden! Eïveneens keurde de Raad goed, dat een tijdelijk ambtenaar ter Secretarie zal wor den aangesteld ®p een maximum-maandgeld van f70, ten einde te voorkomen, dat we gens de vele: werkzaamheden ter Secreta ris zj£h achtC'igjand zal voordoen. De heer Sprejfpfëit nog, met het oog 'Op het reeds gepresteerde van het Secretarie- personoel tijdens de mobilisatie een toelag ,of tegemoetkoming voor die ambtenaren. De Voorzitter zegt, dat dit voornemen; reeds lang by hem bestond, doch spreker, (Meende het eind van de mobilasitie te moe ten afwachten alvorens tóet .voorstellen te komen in dien geest. i De heer Smit vraagt nog of de Regee ring hierin niet tegemoet komt, wat de Voorzitter ontkennend moet beantwoorden. Bij do rondvraag brengt de beer Sprej} het voedingsvraagstuk ter sprake, en d.w- Jasde ook de maximuir.'-brood-prijzc-n. i De Voorzitter zegt, dat tot heden nog niet is overgegaan tot bet uiterste ea nog- altijil onder het maximum is gebleven. Spreker heeft het triapport van het Steun comité in bezit, waaruit oenigo mededeelin- gen geschieden, waaruit blijkt, dat ver schillende meelsoorten tot bijna f2 onder, de nu geldende gsarktpryzen worden gele verd. Ook' heeft de. heer SpPoij Sen medédeef; ling over mond- en klauwzeer. BS een ge val is het vee naar een slachthuis vervoerd bij een ander zijn 7 stuks zonder nader on derzoek in den grond gestopt. Dit hoeft onder de arbeidersbevolking, nu alles zoo duur is, verbittering verwekt, waarom hij vraagt, zoo mogelijke herhaling van zoo'n geval te voorkomen. De Voorzitter antwoordt hierop, dat dit wel degelijk na onderzoek en op orde van den districtsveearts is geschied, en de heer Spreij verkeerd is ingelicht. De openbare vergadering wordt hierop ge sloten. De heer C. K. Visser, fabrieksdirecteur van de Zuidergasfabriek te Amsterdam, is No. 1 op de voordracht voor hoogleeraar te Delft in do plaats van prof. Van der Kloea, die weldra aftreedt. De gewone audiënties van de Ministers van Buitenlandsche- en van Binnenlandsche Zaken zullen resp. Vrijdag 19 Maart en Za terdag 20 Maart e. k. niet plaats hebben. Naar het „Hbl." verneemt, heeft het lid van den Amsterdamschen gemeenteraad, de heer C. L. M. Lambrechtsen van Ritthem, het voornemen zich metterwoon elders te vestigen. Hij zal dus ophouden lid van den den Raad te zjjn. De Rijksmiddelen brachten in Februari van dit jaar f927,290.27 minder op dan in Februari 1914. De vermindering over de eerste 2 maanden bedraagt f 2.427,932.14$. Op zijn villa te Wassenaar is overleden de heer Jac. Musly, lid van de handelsfirma .Weise Co* te Rotterdam1. Ook op sport gebied, waarvan hij een der steunpilaren was, wordt veel in hem verloren. De reedersvereeniging voor de Ned. Haring-Visscherij is in een te 's-Gravenhage gehouden vergadering geconstitueerd. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. Woudstra, voorzitter; A. v. d. Toorn, onder voorzitter; T. Haasnoot, penningmeester; L. van Gelderen, P. Meerburg, P. Doelman, M. Dirkzwager, Joh. den Duik, M. de Vries en A. S. Groen. Besloten werd een risico-vereeniging te stichten uit de pas gestichte vereeniging, voor de ongevallenverzekering, ingevolge het ingediende wetsontwerp. Zondag heeft Mgr. Schrijnen, Bis schop van Roermond, in de kloosterkerk tc Weert de H.H. Wijdingen toegediend aan de volgende fraters van de Orde der Minderbroeders; fr. Gilbertus Lohuis, van Leiden; fr. Ubaldus Verdegaal, van Voge lenzang. Het priesterschap aanfr. Vigilius Hoo- genbocm, van Alkemadc; fr. Levinus van Rooyen, van Barwontswaardor. Een twaalfjarig meisje, wo nende in Öe Hekkelaan in Den Haag, is, ter wijl het met een drijftol speelde, gevallen, waarbij het door een stok van een naaldpa- rapluie, weiken het ais tol of drijfstok gebruikte, zoodanig in het gelaat verwond werd, dat het in het ziekenhuis moest op genomen worden, waar het ten gevolge van do bekomen verwondingen is overleden. De stok (of naald) was in de neusholte ge drongen. Een 72-jarige, aan doofheid 1 ij- kiende man is gisteravond op den hoek van de Brouwersgracht en de Zuid-Binüensingel in Den Haag door een vrachtwagen over reden, waardoor hij zoodanig letsel be kwam, dat hij na korten tijd ten gevolge van de bekomen kwetsuren overleed. Op 10 Maart a. s. viert de heer W. Beunk, te Utrecht, zijn- lOOsten ver jaardag. De krasse grijsaard, die' nog flink ter been is, en zelfs nog zijn stemplicht ver vult, hoopt dien dag te Loehem, waar hij tot het vorige jaar woonde, te midden zij ner vele vrienden en bekenden door te bren gen. i Gisteravond zijn te 'A'nïsterdairJ de chauffeurs, ongeveer 30 in getal en ver bonden aan do N. V. Automobiel-onderne ming aan de Leidschedwarsstraat, niet op hun posten teruggekeerd. Een chauffeur was door de directie ontslagen, omdat hij wei gerde een ruit, die hij gebroken had, te betalen. De Belgische vluchteling y., een student in de rechten, die verdacht wordt van diefstallen in verschillende plaat sen en die zich thans te Middelburg in voor- loopige hechtenis bevindt, beeft de Vlissin- gen verschillende diefstallen gepleegd. O.a'. wordt hij verdacht van diefstal van bijoute rieën ten nadeele van zijn hospita. Een gou den ketting had hij bij een goudsmid te Vlis- siugen verkocht; een gouden ring gaf hij aan 2jjn verloofde, die te Vlissingen ver toeft Oök wordt hij verdacht van diefstal van twee gouden armbanden van laatstge noemde; een er van werd bij een goudsmid te Middelburg teruggevonden. Al deze arti kelen zijn door. de politie in beslag genomen. ALLE Stukken en MededeelingGn, Brieven enz., voor do Redactie bestemd, ver zoeken wij uitsluitend aan dit Nieuwe 'Adres te Adressceren en £e doen Bezorgen. DE NIEUWE Telefoonnummers zijn Redactie 1 5 0 79 Administratie 14 81. X Een Zeeslag? Te IJmuiden is gisteren een uur lang, van ongeveer drie tot ongeveer, vier uur, zwaar kanongebulder gehoord uit west-noord-wes telijke richting. Men vermoedde, dat er een zeeslag gaande was en de mededeelingen van binnenkomende trawlers geven meer grond aan dit vermoeden. .Van tien minuten voor drie 'tot halfvier werden regelmatig do schoten waargenomen, later ging dit minder regelmatig, was zwaar der en het gedonder was niet van de lucht. Do rapporten van de te 6 uur, binnenge komen trawlers zouden op een treffen nabg de Nederlandsche kust wijzen. Zoo werd door een trawler gerapporteerd, dat tusschen twee en drie uur gistermiddag nabij Kamperduin twee oorlogsschepen zijn waargenomen, een met drie schoorsteenen en een met twee schoorsteenen en een onder zeeër, koersende in Noord-oostelijke richting. Een andere trawler rapporteert twee torpe dobooten gezien te hebben, die in vliegende vaart in noord-oostelijke richting stoomden. Alle binnengekomen trawlers hebben zwaai geschut gehoord. Uit Den Haag meldt men ons, dat in kringen, waar men het zou meten weten, daar tot heden niets bekend is gewor den van een zeeslag of een ontmoeting ter zee, welke zóó dicht nabij onze territoriale wateren zou moeten hebben plaats gehad. De duakbootenooriog. De „Daily Mail" meldt dat ook het Fran- eclie stoomschip „August© Gonseil" uit Bordeaux dat met ,4000 ton steenkolen op reis van Cardiff naar Havre op twintig mij len Donderdagmiddag van StiiG Pomt ge torpedeerd :'s, het slachtoffer vaa den ,:U 2" is geworden, c-ezelfdo duwboot dus die bij de Bcilly Islands bezig is g^wsest. Het Deensche stoomschip „Excellentie Plesko" heeft de bemanning van 29 koppen to Falmouth aan land gebracht. Kapitein Leon (Jouiii die gezagvoerder is van een schip van dezelfde reederij als waartoe de „Auguste Gonseil'7 behoort en als passagier de reis medemaakte, vertelde het volgende: „Ik stond op den boeg met kapitein Stelle toen wij op een afstand van ongeveer 1UOO M. 7n klein voorwerp ontwaarden. Wij maak ten stoom en trachtten te onkomen. Kort daarop verscheen de duikboot voor onzen boeg en verlangde dat wij onze vlag zouden verboonen. Dat deden wij. De Duitsche com mandant zeiae dat hij ons vier minuten tijd liet, om van boord te gaan. Wij streken twee reddingsbootcn en gingen aan boord van de duikboot, die de ,,U 29" bleek te zijn De commandant zeide, dat het hem speet, maar <3at het oorlog was. Drie Duitschers keerden met drie bom men bij zich naar het stoomschip t)enig. Eerst hadden zij gewild, dat de eerste machinist mee zou gaan om de buittenboord- kleppen open te zetten, maar hij weigerde dit te doen. De bommen, die cylindrisch van vorm en ongeveer 9 Eng. duim hoog waren, werden in de .machine-kamer geplaatst, maar hadden geen uitwerking. De Duit schers gingen nu weer met drie bommen naar het schip toe en toen die gelegd wa ren, volgde ccn luido ontploffing. Gaande weg brak het schip in tweeën en ging naar den kelder De commandant van de duikboot zeide, dat hij ongeveer zes dagen geleden uit Oux- haven vertrokken was en nu voor zes da gen terugkeerde. Een andere duikboot zou zoo lang zijn plaata innemen Ik zag do Duitsche duikboot haai' toestel van draad- looze telegrafie voor den dag halen en blijk baar gebruikte zij het ook'7. De ontploffing aan de pyrofechniach© fabriek te Antwerpen. 't Is, naar men zich zal herinneren, een paar weken geleden, dat te Antwerpen een ontploffing plaats had, waarbij een aantal personen het leven verloren of gewond word. De juiste cijfers zijn nooit bekend geworden, er was een groot verschil naarmate de me dedeelingen uit Duitsche of andere bron kwamen. De Antwerpsche correspondent van do „Tol." verneemt hieromtrent het volgende: Het gerechtelijk onderzoek over de ont ploffing in de Pyrotechnic heeft de Duit sche overheid zelve in handen genomen. De Belgische justitie heeft cr zich niet mee to bemoeien. Ook verneemt het publiek niets stelligs omtrent het aantal dooden en ge wonden. Het ongeluk gebeurde Maandag den Ssten, rond halftwee na den middag. Een eerste slag deed de gansché stad tot in haar grond vesten daveren, dan volgden nog twee, drie minder hevige ontploffingen. Boven de plaats van 7t onheil zweefde een dikke,"witte wolk, die van heinde en ver te zien was, en dui zenden nieuwsgierigen naar het Zuidelqk ge deelte van de stad deed stroomen. In vliegende haast hadden de Duitsche militairen, geholpen door de politie, een ordedienst ingericht, zoodat de al dadelijk aanstormende menigte op eerbiedigen af stand word gehouden. Er staan niet reel huizen in die buurt, maar alle waren toch min of meer ernstig beschadigd. Geen ruit was er heel gebleven. In het ambtelijk bericht, door de Duitsche autoriteiten aan de pers verstrekt, wordt ge sproken van 3 dooden en 7 zwaar gewonden. Allo zeven die gewonden moeten overleden zijn als we toch weten, dat reeds den 12don in do Protestantsche kerk der Bex-straat de dominee een rouwrede voofr tien dooden hield. Schepen Cools, dis weinige minuten na het ongeluk ter. plaatse was, verzekerde, dat hg toen reeds negen lijken had gezien, en door ipersonen, die er 'den heelen namiddag in de nabijheid gebleven zijn, wordt verzekerd, dat zo wel honderd gekwetsten hebben zien wegbrengen. Maar dat zal nu ook wel bij z'n haar getrokken zijn. Duitschland verbiedt de Kolenuitvoer. In Duitschland is een verbod tot uitvoer uitgevaardigd voor kolen, cokes on briquet- ten. Door dezen maatregel zal het moge lijk worden, dat door tegelijkertijd! opge richte bemiddelingsbureaux do kolenaivoer voor het binnen- en buitenland! geregeld, en een goede verzorging van ieders bonoefte verzekerd wordt. De maatregel heeft niet ten doel (het ne-u- tiale buitenland den kolenboovoer af te snij den, maar veeleor dezen volgons bepaalde re. gelen te bevorderen. Koningin Elisabeth en haar soldaten. Dezer dagen is door koningin Elisabeth van België een deputatie ontvangen, die liaar namens het 11de en 12de linie-regiment kwam danken voor haar zorg voor de sol daten, die door haar bemiddeling van warme kleeding, linnengoed, schoenen en tabak wer den voorzien. De deputatie bestond uit zeven soldaten, onder wie een advocaat uit Brus sel, die als w-oordvoerder optrad. Hij hield een korte toespraak, waarin lijj zeido: Uwe Majesteit heeft bij ons do plaate ingenomen onzer moeders, die thans zoover weg zijn. Wij kunnen de gevoelens, die ons bezielen, niet onder woorden brengen, maar uit het diepst van ons hart brengen wij u onze hulde, en betuigen wij u onze groote ver eering, dankbaarheid en toewijding tot 'den dood. Diep ontroerd had de koningin geluisterd naar do sympathieke woorden van den ad vocaat en allen, ook de soldaten hadden tranen in de oogen. De koningin gaf allen leden der deputatie de hand en informeerde naar hun families en het leven in de loop graven. Des avonds was er in het kamp feest en luide klonk het gejuich ter eere der held haftige koningin. Een attentie aan Koningin Elisabeth. Dezer dagen werd do Koningin van Bel gië een aardig© attentie bewezen. In Brus sel wordt door een steuncomité bon behoove van onbemiddelcflsn een brocho uitgegeven. Het vlak bestaat uit een vijf-centimesstukjo. "V erguld en in 7t midden versierd met ee>n steentje kocht het gegoede publiex deze voorwerpjes tegen goede prijzen. Zij doen nu tevens diengb ter demonstratie der natio nale gevoelens, daar het dragen van onder- scheidingsteekens niet geoorloofd is. Dezer dagen nu maakte een juwelier uit Den Haag voor de Koningin van België zulle een brocho met een edelsteentje versierd. Toen in 7t begin dezer maancl de Koningin het speldje ontving, toonde ze zich er zeer mee ingenomen. Reeds droeg ze het meer malen bij haar bezoeken aan de hospibalen achter het front. De Koningin liet den ver vaardiger door de Belgisohe legatie te Den Haag bedanken. Een nieuw© Belgische unefsrm. Daar het buitengewoon moeilijk is, zich thans het laken voor de militaire uniformen aan te schaffen, die men in vredestijd be trekt en ook, omdat men de kleeding min der zichtbaar wil'maken, heelt do Belgische minister van Oorlog, volgens de „Journal 7 in overeenstemming met don koning, ven kleur voor de uniformen bepaald, die min der opvallend is. Het is 'n bruin-groenachtig kha-ki, sober, bescheiden cn netjes. A.an het hoofddeksel zal een afneembare nekbelek- king worden gehecht. De kapot jas zal zoo wel 's zomers als 7swinters van laken zijn. De korps- en dienstonderscheidingen worlen ook minder in het oog loopend: van mat goud voor de officieren, mat zilver voor de onderofficieren cn brons voor de soldaten. Dc Oorlog onder den Grond. Van het vechten onder den grond hooren we slechts zoo nu en dan iets. Ambtelijk wordt nu van Fransche zijde het volgende meegedeeld over het vechten onder den grond, dat reeds maandenlang voortduurt in de buurt van Ferme d'Alger (ten oost-en van Reims). Van beide kanten wordt het sappeurs- en contra-sappeurswerk voortgezet tot op het oogenblik, dat met voordeel lonten van mijnen kunnen worden aangestoken. Het voordeel is dan aan den kant, die het vlugste initiatief toont te be zitten. Onze sappeurs hebben onlangs een nieuw bewijs geleverd van hun koelbloe digheid, technische vaardigheid en moed. Onze „luisteraars77 in een van de dwars- tunnels waren er van overiuigd geworden dat men zich vlak b:j een vijandelijke tunnel bevond. Er werd nu oen mijn geplaatst en do eigen tunnel uitgediept, om een grooter mijnruimte te verkrijgen. Daar de tunnel van do Duitschers blijkbaar op een lager niveau werd gegraven 'dan de onze, kwam1 de sappeur, die met de uitdieping gelast was, plotseling met zijn schop in een ledige ruim te. Hij wist, dat men zich bij de tunnel der Duitschei-3 bevond. Onmiddellijk wer den alle lampen gedoofd en de noodige ont plofbare stoffen voor de explosie aange dragen. Twee officiëren en twee sappeurs drongen, met revolvers gewapend, in den tunnel des vijands door; en nadat zij zich door het afluisteren van een fluisterend ge voerd gesprek er van hadden vergewist, dat zich Duitschers in den mijngang bevonden, keerden zij naar het eigen mijngat terug. Alles werd voor het laden van do mijn ge reed gemaakt. Dit was een lieol moeilijk en zeer uitputtend werk. Om niet de aandacht van den vijand to trokkon, moest zonder ventilatoren worden gewerkt. Daardoor wc-rd de lucht zóó slecht, dat herhaaldelijk do kaarsen uitgingen door gebrekkigen zuur stof-toevoer. Op een af andere manier kwamen de Duitschers cr achter, wat er aan de hand was; en onmiddellijk begonnen zij do vlooi* van onze mijnput met hou- weeien to bewerken. Onze sappeurs verdub beldon echter hun krachtsinspanning En vóór de Duitschers er in waren geslaagd iets uit te richten, werd onzo mijn met G50 K.G. cheddite geladen tot ontplof fing gebracht. De tur.nei van den vijand werd vernield en de Duitschers. dio daarin arbeidden, kwamen door verstikking oir; het leven. i iili Jong en oud ïn he« Duitsche leger. Van do 22,600 leerlingen, dio in Duitsch land do hoogste klasse der gymnasia be- vzocken, hebben 20,000 hun intreden in het leger gedaan. Bijna allo leerlingen der scho len van middelbaar onderwijs, die over de 17 zijn, hebben zich vrijwillig aangemeld. Nadat do landstorml.'ohtingen van j S65 3883 geoefend waren, zullen thans do lich tingen 1SS21880 georfend wordon. Do tv/eode Duitso'se Oor!ogsIeon'/r»g. Het) ordinariaat, van het aartsbisdom hlün- chen heeft een proclamatie aan den clerus uitgevaardigd, waarin alle f.iichtmsca dio goederen in. cL doode hand fcozïhton, worden aangespoord om zooveel mogelijk 'iael te ne men in de tweede oorlogsleeniog. Do pro clamatie besluit: Wij vertrouwen op do va derland slief do van den clerus orn ook in dit opzicht een voorbeeld to geven. Een Duitsche Bond ter Bestrijding van Veroveringspolitiek. Do „Nederlandsche Anti-Oorlog Raad'7 verzoekt ons plaatsing van het volgende: Sinds oenige weken bestaat in Duitsdi- land een nieuwe Bond„Neues Vator- land" goheeten. Deze boud geeft oen we- kelijksch orgaan uit, dat dezel'do strek king heeft als de hier te lande do.-»r den Ned. Anti-Oorlog Raad" uitgegeven „No velles de Hollande". Het blad geeft a.l. een verzameling van uit verschil Ion do dag bladen en tijdschriften overgenomen bij- zondero uitingen van bekende personen over den oorlog en don toekomstigen vro- de, voor zoover dio uitingen zich koeren tegen een veroveringspolitiek. Voorts geeft do bond ook eenige oorspronkelijk© bijdragen, welke tegen die politiek ge richt zijn. In het laatste nummer wordt thans do aandacht gevestigd op do verklaring, door do Duitsche regeering door middel van de „Nord-Deutscho Allgemcine Zeitung" to kennen gegeven, dat de regeering vast houdt aan het in het begin van Augustus aangekondigde beginsel ton aanzien vnu het oorlogsdoel„geen verovering, maar verdediging der nationale onafhankelijk heid". Do bond „Neues Yaterland" herinnert nu in het hoófdartikel er aan, dat de Duit sche regeering dus zedelijk verplicht is geen veroveringspolitiek to voeren. De bond „Neues Vatcrland" heeft zijn instomming betuigd met den „Ned. Anti- Oorlog Raad" er staat, evenals do „Union of Democratie Central" in Enge land, met do Ned. organisatie in geregel de verbinding. Uitbreiding der Engclschc Industrie. Het aantal sollicitanten voor het nieuw® ambt dat minister Lloyd GeorgQ zal creëeren voor do uitvoering van zijn in- dustrieole mobilisatie, is nu reeds tob ruim 1000 gestegen. Do meesten, zegt do „Times", vallen na tuurlijk dadelijk af. Er zijn daar kleine handelsreizigers bij, die zonder betrekking zijn o. d. Maar onder de sollicitanten sijn cr ook velon, die wel in aanmerking kun nen komenleiders van groote onderne mingen, die van hun werkgevers vergun ning kregen zich voor den dienst van deo staat beschikbaar to stellen. Generaal Pau, Duitsdho bladen melck>u thans iets over generaal Pau. Heb schijnt toch wel juist te zijn, wat wo vermoedden, dat deze Fr^-n- sohe legerbevelhebber niet alleen naar Rus land is gegaan om daar wat militaire onder scheidingen to brengen. Hij heoft Lemberg bezocht en is thans te Warscliau aangekomen. Daar zou hij vol gens de Duitschers de krijgsverrichtingen leiden. De „Voss. Ztg." spreekt van een" soort oppertoezicht op de Russische leger-» leiding. Do «aeftiek van het Russische leger. In zijn laatsto artikel in de,,Times" ove4 bet Russische leger trekt Stanley Washbur* no conclusies uit hetgeen hij tijdens zijn verblijf aan het Oostelijk front heeft waar genomen. Iemand, die liet Russische leger gezien'f on bestudeerd heeft, zegt hij krijgt eer/ groot vertrouwen in dc toekomst. Dit op- timismo wordt tot een overtuiging, dat do eind-overwinning behaald zal worden,» wanneer men grootvorst Nikolaas ziet, want in deze persoonlijkheid vindt Ru.s- laaid grooter steun dan in ziin goheclo 1©- ger-organisatie. Wanneer de kruitdamp weggetrokken zal zijn en de nauwgezette historicus in zijn studeerkamer over dezen' oorlog schrijft, zal hij, veronderstel ik, grootvorst Nikolaas de merkwaardigste persoonlijkheid noemen, die iü 1914 op het wereldtooneel is verschenen. Do grootvorst is iemand met eon bree-, den blik, scherpzinnig en vast besloten om do overwinning to behalen, ondar'eb a 11.' hinderpalen en tijdelijken tegenspoed. Hij heofb voldoonde inzicht in dc kar?, koe ra der menschen om bekwame man icn om rich heen te kiezen. Indien hij zelf een eigen schap mist, beseft hij dit en vergoedt hij het door mannen te benoomon die deze wel bezitten. Zijn chef van den ctaf is een meesterlijk strateeg. Hij zelf houdt alles met ceri ijzeren wil en oen onvengcli j ko l ij'lco vastberaden-, hcid in een sterk verband. Hij heeft een, vast doel voor oogeo; en dat zal het cue- ces van Rusland zijn. Hij is verstandig go-, nocg, om naar don raad van anderen te luisteren cr. indien heb noodig is, zijn plan nog 1c elfdei uro tc wijzigen. Hij schopt cr geen genoegen in, zelf zijn plannen to ron ken en die a-n.n anderen.op to dringen. In dien de besluiten goed zijn, kan het hcni niet schelen, wie dc eer cr van heeft, mits zij slechts tot de overwinning leiden. Hij is zelf soldaat cn kent do sterkte cn do zwakte va.n zijn eigen leger en zijn solda ten. Zijn móreclo kracht is gtoot genoegv dat hij terugtrekt indien het noodig

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2