De Europeesche Oorlog. Binnenland. Gemengd Nieuws. Uit de Omstreken. i .„.I-H- VOOR Z" KE» MAftR OUITSCHL AHD. Zon<tegnamiddag begaven- zich <le land bouwers R., H on Ni, woonachtig in do Lutte, tot do Duitsclie grens bij het Spring- biel, om aldaar met eenige Duitsclie land bouwers auken to doen. Naar men verneemt zip do Nederlan ders denkelijk de grens overscfireden en daar ze niot in het bezit van eon pas wa ren, door do Duitsche grenswacht aange houden ai weggevoerd. Dinsdagavond waren zo nog niet bij hun familie teruggekeerd, en is dezo niet be kend waar "de aangehoudenen zich bevin den. WAARSCHUWIHC VOOR WERKZOEKENDEN IH BELCIE. riet is gebleken, dat zich zoowel bij bet tor.sulaat-gsueraal de? Nederiandon te Ant werpen als by het Comité voor uitgewe- ken Nederlanders aldaar telkenmale Neder landers aanmelden, die, in do hoop te Ant werpen werk te zulken vinden, daarheen wa ren gegaan, doch ha in die verwachting zijn teleurgeeetid, geld wenschen om naar Nederland terug_te koeren. In verband daarmede vestigt de Minister (van Buiteniaadsohe Zaken er in de „St- |Ct." de aandacht van belanghebbenden op dat de kans om te Antwerpen werk to zul len vinden nog z»er gering is, zoodat hun, dia geen voldoende zekerheid hebben al daar in hun onderhoud te zullen kunnen (voorzien, ernstig wordt afgeraden zich naar genoemde plaats te begeven. Wie zich tlians nasr België begeeft om aldaar werk te zoeken, moet er zich reken schap van geven, dat hij dit doet geheel op eigen risico en kan er niet op rekenen, dat hij, indien hij het doel jfijner reis niet bereikt, door de Nederlandsche consulaire ambtenaren in België zei worden onder steund of naar Nederland teruggezonden. Onder grooto belangstelling werd giste ren bet (stoffelijk overschot van ds. C. van Proosdij, predikant der Gercf. Kerk t-e 'Amsterdam op do Nieuwe Oosterbegraaf- plaats ter aarde besteld. Achter do baar schreden de ouderlingen en diakenen. Op den doodenakker bevon den zich do heeren dr. N. Mansvelt en H. J. Emous, vertegenwoordigende het fonds ten behoeve van het Ned. onderwijs in Zuid-Afrika, een aantal predikanten, be nevens eenige honderden belangstellenden. Nadat allen zich om do groevo hadden geschaard, deelde ds. N. A. de Gaay Fort man mede, dat een der laatste wens oh eft van den overledene was geweest, dat aan het graf niet gesproken zou worden. Hierna las do predikant van Psalm 103 het eerste vers. Hierna sprak ds. De Gaay Fortman het gebed uit. Een zoon van den overledene dankte voor den betoonden eerbied en de vriend schap, zijn vader bewezen. Tot leden van het hoofdbestuur van '«de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen zijn gekozen prof. dr. H. Brugmans, to Amsterdam, en mr. H. J. van Leeuwen, to 's-Hertogenbosch, om op to treden 1 Juli 1915, en prof. dr. Ph. Kohnstamm, te 'Amsterdam, om op te treden met April 1915, ter vervanging van den heer J. IJzer man, die in den loop van dit dienstjaar be dankte. Het hoofdbestuur ontving van de geko zenen bericht, dat zij do benoeming aanne men. Dr. J. O. cTe Moor, predikant bij de Geref. Kerk, in Den Haag, is in de vaca- .turc-ds. Weyers te Batavia beroepen. In den ouderdom van 78 jaar is in Den Haag overleden mr. J. O. J. ridder van Bappard, oud'-vioe-president van het gerechtshof aldaar. Te Amsterdam is overleden do direc teur der Internationale Roemeensoho Pe- troleum-Mautschappij, mr. J. P. L. Gelp- ke. Heden bestaat het Koninkrijk der Ne derlanden een eeuw. Eenigo bladen wijden aan dit feit van 'den dag artikelen. Ouderdomsrente. Men schrijft aan „Het Centrum" Daar is gebleken, dat een niet onbe langrijk aantal ouden van dagen niet tij dig, dat is vóór 3 December 1914, een ren te-aanvraag heeft ingediend, heeft d'o •Rijksverzekeringsbank zich de vraag ge stold, wat alsnog tot het verkrijgen van .een ronto zou kunnen worden gedaan. N u eens was do vertraging ontstaan, door dat de stukken niet tijdig gereed waren, dan weer hadden belanghebbenden zich te elfder ure aangemeld, of waren door den tnsschenpersocn teruggewezen. Ten aanzien van deze gevallen zal het standpunt worden ingenomen, dat alleen die aanvragen ontvankelijk zijn te achten, ter zake waarvan vóór het verstrijken van den termijn daadwerkelijk stappen tot het doen van aanvrage bij den tusschenper- Boon zijn gedaan, hetgeen dan ten genoe gen van do Rijksverzekeringsbank aanne melijk moet worden gemaakt-. Zulks kan geschieden, door bijv. overleg ging van schriftelijke verklaringen van tus- echen personen, belanghebbenden of vaai derden, welke verklaringen, zoo noodig,. in onderling verband beschouwd, yoidoan- do aanwijzing moeten opleveren, dat do voorbereidende stappen althans tijdig zijn gedaan. In alle andere gevallen zullen de aanvra^ gors in hun verzoek niet ontvankelijk wor den verklaard, welke beslissing dan door hen aan 'het oordeel van clen beroepsrech ter kan werrdon onderworpen. Met ingang van 1 Mei is benoemd tot directeur van het telegraafkantoor tö Haar lem1 de heer H. Tjebbes, thans directeur van het post- en telegraafkantoor to Kampen. De gewone audiëntie van den Minister tzü Justitie zal Zaterdag 20 Maart a, s. niet plaats hebben. De gewone audiëntie van den Minister van Marino zal Vrjjdag 19 Maart as. niet plaats hebben. j j ACADEMIENIECWS. L o id on. Geslaagd voor het candidaals- examen in de rechten, de heer H. A. do Bruyn Kops. Leid en. Bij beschikking van den Minis ter van Staat, Minister van Binneiüandscho Zaken, is dr. D. H. Wester, apotheker, to. 'sGravenhage, tot wederopzegging toege laten als privaatdocent bij do faculteit der wis en natuurkunde aan dis rijksuniversiteit om onderwijs tie geven in do art-senijbereid- kumde. Utrecht. Bevorderd is tot doctor in de rechtswetenschap, op Stellingen, do heer E. Th. V M. van Rijckovorsel van Hossel", geb. te Nijmegen. Tusschen hemel en aarde. Men meldt uit Nieuwendijk aan de 's-Hert. Crt." Terwijl de arbeider C. van Krimpen hot watermolentje van den heer J. Snoek stop zou zetten, raakte hij met zijn kleeren tus schen de rol, met het noodlottig gevolg, dat hij bijna drie uur tusschen hemel en aarde bleef hangen. In deze benarde posi tie werd hij door den heer S., meer dood dan levend, gevonden. De ontboden ge neesheer verklaarde, dat- zijn arm gebro ken was en hij op verschillende plaatsen kneuzingen had. In do Noordzee, een paar uren zeilens van Den Helder, was de nu te Urk aangekomen botter ,,U. K. 25" eenige dagen geleden bij sterke bries vis- schende, toen een der drie opvarenden, Jello Post geheeten, vader van een talrijk gezin, bij het verrichten van eenig werk aan een zeilblok, door de sterk slingeren de giek overboord geslagen werd. Heb ge lukte den drenkeling, die onder het zwem men bemerkte, dat zijn ruime kleedij doorweekt en to zwaar werd, nog juist bij tijds het zwaardtouw te bereiken, waarna hij door de anderen binnen boord kon ge trokken worden. Onder de bemanning van Hr. Ms. pantserdekschip Holland", te Willemsoord, hebben zich eenige gevallen van roodvonk voorgedaan. In verband daarmede zal dit schip ge durende de eerstvolgende dagen geen communicatie met den wal hebben. Alle voorzorgsmaatregelen zijn intus- schen genomen. Do hoer P. v. E., wonende bij de Bankalaan to Wijk-aan-Duin, zou Za terdag in zijn tuin gaan schieten. Omdat hij wat lang wegbleef, giDg men eens op onderzoek uit en men vond zijn lijk met een schotwond in het hoofd. Maandagavond to elf uren ontstond brand in hotel-restaurant „Do Poort van Kleef', eig-enaarr de heer Grill, aan de Groote Straal; to Nijmegen. In oen cogenblik sloegen de vlammen boven het dak uit en nam het vuur een dreigend aan zien. Do brandweer was in een paar \iur het vuur meester. Verzekering dekt de schade. Gisteravond is te Hondrik- Ido-Ambacht brand ontstaan, vermoedelijk door het omver vallen van een lantaarn, in de hofstede van de wed. H. Maaskant De boerderij is afgebrand. Het veo werd gered. Verzekering dekt do schade. De arrestatie der twee Bol- gischo jonge mamion in de St. Pieterskerk t-e 's-Hertogcnbosch, als verdacht van liet lach ton der offerblokken, is na gedaan on derzoek een misverstand gebleken. Er was in de laatste dagengepoogd de- offerblokken te lichten, zoodat er streng toezicht werd gehouden. Toen nu Vrijdag op eon ongewoon uur de beide vreemdelingen zich in de kerk bevonden, meende een der employé's, die de kerk aan het vegen was, in hen de daders te zien, en sloot do kerk deur. Daarna word de politic gewaarschuwd, die de vreemdelingen arresteerde en op bracht naar het politiebureau. De jongo mannen protesteerden tegen hun arrestatie, doch gingen meo naar het bu reau, waar zij hun idenditeit bewezen. Het bleken n.l. bij nader onderzoek, dat nu volg de, twee zoons te zijn van oen zeer respec tabel advocaat uit Antwerpen, die, met zijn familie van «laar gevlucht, een woning heeft bettrokken te 's-Hertogenbosch. Hot misverstand der arrestatie was spoe- dig opgehelderd en aan de gearresteerden werd alle gewenschte voldoening gegeven, waarmee dit voor de betrokkenen onaange naam incident is geëindigd. De politiehceft in Het Haag- schebosch bij de socicteitetent het lijk van een 80-jarigen houthakker gevonden. Men saint ons uit A m c- IandHeden is op Bornrif aangespoeld een boot, gemerkt Kitty "York. Aan het strand spoelden nog aan zakken meel van hetzelfde merk. Gisternachtomst reeks kwart na éónen besp.euxdlo een paseeerend agent van politie, dat er brand va-s in de Nieuwe Kerk to Groningen. On middellijk waarschuwde hij de brand weer, dio vlug ter plaatse was en zich toe gang tot dc kerk verschafte. Het bleek, dat de brand woedde in hot z.g. stoVenhok, een vertrek aan den zuidkant, waar de stoven opgeborgen worden. Binnen tien minuten was men den brand meestor.hot vertrek met de stoven was go heel uitgebrand, de hooge zoldering was go deelfcelijk doorgebrand. Het is reeds do tweede maal, dat dit ge deelte van dte kerk doo-r brand wordt ver woest. Dank zij het «spoedig bemerken van hot vuur cn bet actief optreden van de brandweer, kon het vuur beperkt blijven. 1% brand had zicK, was het vuur eenmaal door het plafond, gemakkelijk kunnen uitbreiden. De oorzaak moet gezocht worden in hot slordig wegbergen van de stoven met vuur. Voor lilet laatste is altijd een doofpot aan wezig. Maar waarschijnlijk heeft men ver geten zorgvuldig het vuur uit do stoven te- verwij dor en. Misschien is het toezicht daar- op, nu do koster onder dienst is, ook eenigs- zina verslapt. Do schade bepaalt zich nu tot eenig hout werk en enkele raiten„ <„N. Grom Ct.") HAARLEMMERMEER. I I Terwijl aftn den eeaoii kant' het weeï ongunstig is voor het uitzaaien der voor jaarsgewassen, heeft liet uitblijven van stren ge vorst veroorzaakt» dat allo wintergewas sen, vooral ook de tarwe, den winter flink zijft doorgekomen en slechts op wat voor- jaarswarmto wachten om flink op te schieten. HILLEGOM. Gisteravond hoeft de afd. vaji den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht haar ja-ar vergadering gehouden. Volgons het jaarverslag bedroeg het a-antal leden der afdeeling 110. Do ontvangst-en waren 125,48?., do uitgaven 83,35 batig saldo ƒ42,231. Na behandeling van den beschrijvings brief voor do algemeeue vergadering te Bloemendaal werden 5 leden van het afdcelingsbestuur benoemd tot afge vaardigden naar do algem. vergadering. Als lid van het bestuur werd mevr. Keur benoemd. Mej. Sta-as, bondspropagandiste, hield na do pauze een praatje over alles en nog wat. LEIMUIDEN. Men meldt ons nader omtrent het heengaan van ds. Do Hoest: Zondag nam ds. S. J. de Hoest, na een tuini 7-jarigen arbeid, afscheid van zijn Gemeente, met een prediking over Joh. 18 37. Van de ringbroeders waren aanwezig ds. G. Th. Smit, van Rijnzaterwoude, en do consulent ds. G. van Hoeven, van Oude wetering. De overige ringcollega's waren door. .ambtsbezigheden verhinderd. NIEUW-VENNEP. Door eenige belanghebbenden was al hier een vergadering bijeengeroepen in ho tel „De Gouden Leeuw" ter bespreking der mogeSjjkhleid en we/mschelijkheid van het stichten cener tuinbouwvereeniging. Een groot aantal personen was opgekomen. De lieer J. Berrevoets leidde de vergadering in en zetto streken' cn doel van oen tuin bouwvereeniging uiteen, daarbij in het mid den latende of tuinbouw levensvatbaarheid had. Dat zou blijken. Zeker is het, dat er drang is, naar beoefening van tuinbouw. Zal dezo slagen, dan is or noodig samen werking cn leiding* en kennis, wat alleen be reikt kan worden door gemeenschappelijk streven, in een vereeniging van hen, die in dit opzicht gelijke belangen hebben. Uit de besprekingen, «ie volgden, bleek algemeen sympathie voor een tuinbouwvereeniging to bestaan. Staande do vergadering gaven zich 50 personen voorloopig als lid op, terwijl al3 voorloopig bestuur gekozen werden do .hoeren J. Berrevoets, K. van Noort, P. van Saaze, H. J. Verkuyl en W. M. Bou- terse. Do hoer Berrevoets, dio nog mee deelde, dat de betrokken tuinbouwleeraar van Lisso hem verklaard had in oen vergade ring deze zaak te willen bespreken, stelde voor aan dien leeraar over to laten of hij dit al of niet een openbare vergadering wenschte te doen zijn, wat goedgevonden werd. Nadat de heer Verkuyl een woord van dank gericht had tot de hoeren, die het initiatief t-ot deze vergadering liaddeu ge nomen cm nadat do voorz. do beste wen- sohen had uitgesproken voor hot welslagen der Vereeniging, sloot dezo do zeer goed geslaagdo bijeenkomst. RIJNSBURG. Gisteren was het 25 jaar geleden, dat do heer J. G. Vreeswijk als hoofd der school liet Chr. onderwijs heeft gediend. Eerst was hij twee» jaren hoofd der Chr. school to Oostwedde cn sedert 1892 als zoo danig werkzaam aan d'o Chr. school der Ned.-Hovr. Gem .to Rijnsburg. Het school bestuur, waardeerendo zijn arbeid, bood den jubilaris een enveloppe met inhoud aan. VOORSCHOTEN. Do vergadering van den Raad is uit gesteld tot 19 Maart a.s., 's avonds te acht uren. SPORT. Voetbal. „Alphen"„Concordia" 0—9. Hoewel do cijfers nog al ©enigszins ge flatteerd zijn, verdiende „Concorclia" zeer beslist een flinke overwinningeen 5—0 uitslag had echter beter do verhouding aangegeven. Het was „Alphen" aan te zien, dat er in geen vijf weken gespeeld was, daar het verband geheel ontbrak. In 't veld wogen do partijen bijna togen el kander op, maar do snelle uitvallen van do „Concordia"-voorhoedo deed den doelver- dediger van „Alphen" negen maal visschen Dezo speler is gewoonlijk een der beste krachten van „Alphen", maar in dezen wedstrijd was hij geheel uit vorm en hij had zeker eenigo punten kunnen voorko komen. Elders in dit blad vindt men vermeld, dat wegens overtreding van de Zondags wet van 1815 proces-verbaal is opgemaakt. KUNST, LETTEREN, ENZ. Creta Lobo— Braakcnsiok. Morgcu, Woensdag, zal Greta Lobo-Braa- kensiek voor het eerst na haar herstel, haar rol als Eliza in 9Pygmalion" weer kunnen vervullen. Louis Raemakei-3 In do Engelscho Pors* In de „Daily Chronicle" komt thans een teokening van Louis Raemalcers voor, als eerste van eon sario die d«fzo kundige on rake teekenaar voor dat blad zal leveren. Een zeer vleiend onderschrift introduceert onzen landgenoot bij het Engelsc-he publiek. x DE ^DRESDEN" YERNIETIGD. De Duitsche kruiser „Dresden" is niet meer. Het schip is, na lang> te zijn ont snapt, door een 'drietal Engelsohe- krui sers gevonden cn vernietigd. In de wa teren van Juan Fernandez, aan„ de kust van Ecuador, heeft de „Dresden" den strijd moeten aanbinden tegen drie Engel scho kruisers, de „Glasgow", de, „Ora- ma" en de „Kent" en na slechts vijf mi nuten moest de Duitscher de vlag strijken en capituleer en. Het vaartuig was te erg beschadigd en stond reeds in brand. De bemanning kon worden gered, doch het schip is gezon ken, wijl de kruitkamers in de lucht vlo gen. De Engelschcn hadden geen verliezen. De „Dresden" is een schip van de af metingen van de „Emden". In 1907 werd deze bodem, 3600 ton groot, Voltooid. Er waren tien kanonnen van 10 cM. op, .acht vijfponders, vier machinegeweren en twee torpedolanceerbuizen. De „Dresden" heeft niet zooveel gepres teerd als de „Emden", maar toch is er veel over gesproken. Het aantal vernie tigde Engelsche handelsschepen is slechts vier, maar het schip is bekend, doordat het nog aan gevechten in open zee mee gedaan heeft. Het bevond zich bij het uitbreken van den oorlog in den Stillen Oceaan en wist zich weldra bij de uit Tsingtau ontsnapte groote Duitsche kruisers „Scharnhorst" en „Gneisenau" te voegen. Nog twee an dere kleine kruisers van hetzelfde type als de „Dresden", n.l. de „Leipzig" en do „Nürnberg", konden zich bij het eska der van admiraal Yon Spec voegen. Nabij de Chileensohe kust ontmoette het Duitsclie smaldeel een Engelsch eskader onder admiraal Craddock. Een zeegevecht begon, waarbij de En- gelschen niet alleen in de minderheid, maar ook in de ongunstigste positie ver keerden. Het eindigde met het tot zinken brengen van de twee groote Engelsche kruisers „Goed Hope" en „Monmouth", terwijl de „Glasgow", die eveneens aan dit gevecht deelnam, kon ontsnappen. Weldra werd echter het Duitsche eska der, dat van alle kanten door Japan- sclio vloot-afdeelingen bedreigd werd, ge dwongen de Stille Oceaan te verlaten en om Kaap Hoorn naar den Atlantischen Oceaan te stoomen. Nabij de Falckland- cilanden geraakte admiraal Yon Spee op nieuw met de Engelschcn slaags, maar dezen keer was niet hij, maar de Engel sche admiraal Sturdey in de meerderheid. Het gevecht eindigde met een volkomen nederlaag voor de Duitsche vloot, waar van slechts de „Nürnberg" en de „Dres den" konden ontsnappen. De „Nürnberg" werd den 8 December door do Engelschen ondtekt en eveneens tot zinken gebracht. Van de „Dresden" hoorde men sindsdien slechts weinig spreken. Yan Duitsche zij de weivl zelfs beweerd, dat het schip er in geslaagd zou zijn rondom do Shctland- cilanden naar Wilhelmshaf en terug te *kee- ren. Zooals echter uit berichten, die begin Februari ontvangen werden, bleek, be vond de Duitscho kruiser zich nog altijd in de nabijheid der Amerikaansche kusten. Do „Dresden" scheen in den loop der laatste weken Kaap Hoorn opnieuw ge passeerd te zijn, om wederom aan de Zuid-Amerikaansche Westkust een schuil plaats te- zoeken. Bij de -Juan Fernandez-eilanden, te genover de Ohileensche kust, is de kleine Duitsche kruiser eindelijk door drie Engel sche oorlogsschepen verrast en in den grond geboord. De Gewonde Fransclic Generaals. Een telegram meldde Zaterdag, dat twee Franscho generaals, onder wie de bekende Manoury, gewond zijn. 't Is niet met zeker heid te zeggen, hoe ernstig die wonden zijn, want de Duitsche en Fransche berichten loopen zeer uiteen. t Volgens de Duitsche berichten verloor Manoury Manoury is do vroegere be velhebber van het versterkte kamp- van Pa rijs en wist bij de Marne het élan van het leger van Yon Kloek te breken zijn linkeroor en werd do onder kaak verbrijzeld, terwijl do Fransche be richten zeggen, dat hg slechts licht *ge- wond is en binnenkort het bevel weer op zich kan nemen. Villaret, de andere generaal, moet vol gens do Fransche berichten, door denzelf den kogel 'getroffen zijn, doch heeft, vol gens het Duitsche bericht, een granaatsplin ter in de hersenpan gekregen en zou ge trepaneerd moeten worden. De „Figaro" zegt, dat do geneesheeren hun oordeel voor behouden. De Repressaillc-fllaatrcgclcn der Entente Mogendheden. Thans zijn de bijzonderheden bekend over de rbpressaille-maatregeltin. Do „London' Gazette" geeft nader «aan hoe men deen in- en uitvoer van Duitscbland zal beletten. Ver klaard wordt, dat aan geen schepen naar Duitechland vertrekkende na 1 Maart zal worden toeg-efctaan dat z'cj do ïleie naar Duitscbland voortzetten, c-n tenzij zij een vergunning krijgen, om naar ccn neutrale of verbonden boven te 'gaan, hun lading zul len moeten lossen, in ccn Britsche haven. Zoo zij niot door de Britsche regeering worden gerequireovd, zullen goederen, dio geen contrabande zijn, worden teruggegeven onder de voorwaarden vast te stellen voor helb Prozenhof «Schepen van Duitscliland komende, of van niet-Duitscho havens, geladen met goe deren van vijandelijken oorsprong of waar van vijanden eigenaars zijn, zullen op deze-lf- 'cle wijzo worden behandeld; doch geen geld zal worden betaald voor goederen, die wor den gerequircerd of verkocht, voordat do vrodè is gesloten. Schepen varende naar niet-Duitsche ha vens, cn geladen met goederen voor den vij and bestemd, kunnen worden gerequireorxi on ontladen in Britscho of gaalliccntite ha vens, onder d ezel f dia voorwaarden. Do. „YoSa Zeit." bevat con bericht uit Parijs aan de „Nationaltidende" te Kopen- hago, dat binnen enkele dagen de verkla ring, dat de Duitscho havens- geblokkeerd zijn, afgekondigd zal worden, zoodra n.l., president Poincaré ze onderteekend heeft. De blokkade zal de volgende week in w.er- king treden. Dan zal het aan geen schip, onversohillig van welke nationaliteit, meer mogelijk zijn Duitsche havens te bereiken of van daar te vertrekken. Yerscheur uw Brieven! Naar mcu mededeelt, huldigt de Dui'sche overheid in België de opvatting, dat, nu voor particulieren verboden is, brieven te ver voeren; hun evenmin geoorloofd is, aan hen zelf gerichte brieven bij zich te hebben. Zij, die, desniettegenstaande hun particuliere corj respondentie bij zich hebben, worden door do militaire overheid streng gestraft. Dc Belasting op Afwezigen. De ontvangers der balastingen te Antwer pen hebben, vanwege de Duitsche overheid bevel gekregen dadelijk over te gaan tot het opmaken der rollen voor de tienvou dige belasting op de afwezigen, aldus meldt de „Nieuwe Gazet". Deze belasting zal dus worden toegepast. Na 15 Maart zal er de betaling van ge- eischt worden. De politio wordt gelast mot het nazicht der afwezigen. Een bewijs, dat het grootste aantal afwe zige Antwerpenaren tot de gegoede bur gers behoort, vindt men in het feit, dat ia de betalende gemeentescholen er het imeesfce kinderen ontbreken, schrijft „Ant- werpsche Tijdingen". Alleen voor dezo scho len bedraagt het aantal ruim 2000! In de talrgko niet betalende gemeentescholen be loopt het aantal afwezigen nog ruim 50C0! Ook al üaverkaartcn. To Berlijn is thans de verkoop van ha ver, evenals <lio van brood cn meel, door middel van kaarben onder controle van do autoriteiten gesteld. Lord Kitchener over liet Forccercn der Dardanellen. Lord Kitchener heeft in het Lagerhuis een kort overzicht gegeven van den tegen- woordigen militairen toestand. Hij heeft daarbij ook dc actie tegon dc Dardanelles besproken. Hij deelde daaromtrent cïo afgevaardigden beantwoordden do mede- deeling met toejuichingen het volgende mede Wat do Dardancllen betreft, toonen do operaties do grooto kracht van do geal lieerde vloten. Op heb oogenblik kaai ik verder niets zeggen, doch het Huis kan or verzekerd van blijven, dat do zaak er goed voor staat. Het Yervoer van Generaal de Wet. De „Volkstem" van 16 Februari geeft do volgende bijzonderheden over de overbren ging van goneraal De Wot naar Bloemfon tein, waar hij, zDoais bekend, een voorloo pig verhoor moe»st ondiergaan Generaal do Wet, kommandant Mcntz, do heer H. Oost en eenige anderen, die 'n lei dend aandleel hebben genomen in do bewe ging, zijn Zaterdagavond, na donker, uit 't Fort to Joh'ourg genomen en naar Bloemfou- bein vervoerd per spoor, alwaar hun terecht stelling Maandag aanving. 'n Vertegenwoordiger van da „Sunday Times", dio getuige is geweest van 't ver trek, vertelt daarvan o.m. het volgende: „Nadat De Wet 't avondmaal in z'n cel ge nuttigd had, en zich gereedmaakte, om naar bed te gaan, werd hem aangezegd', dat hij' zich moest klaar maken voor 'n reis. „Dus zullen ze me'toch eindelijk vervoe ren?" merkte hij op. Om 8 uur 's avonds paradeerde 'n afdee- vel spoorweg-statioii, en kort daarop ver- ling gewapende politie op 't Hospitaal-lieu- soheen deze afdeeling aan 't Fort. Ze mar cheerde naar binnen en kwam later te voor schijn in „vierkant"-formatic, dicht aaneen gesloten, mot enkele in civiel gekleode per sonen in 't midden. Do donkere wegen, die van 't Fort naar 't Braamfonteinstation voe ren, werden ingeslagen cn men marcheer do rechtuit naai* 'n tweede-klas rijtuig met neer gehaalde gordijnen, op 't Braamfontein per ron. Do gevangenen waren spoedig achter gesloten deuren. Er was weinig publiek, ter wijl beleend gemaakt was, dat De Wet eerst op Zondagmorgen zou v^rtrekke Te Park- statie was 'n groot publiek aanwezig om vrienden met inkomende treinen- te ont vangen, doch 't is veilig tc zoggen, dat nie mand' de aanwezigheid van Dc Wet vermoed de. 'n Kaffer-rijtuig sloot het compartement dor rebellen af van die rest van de-n trein, 'n Uur later rolde dc trein weg. Vrijstaat-toc." Tó Bloemfontein echijnt b'j do autoriteiten, vrees to hebben bestaan, dat de aankomst van generaal De Wet aldaar aanleiding zou kunuen ge-ven tot 'n demonstratie. Daarom werd hij op 'n kleine statie duskant Bloem fontein uit don trein gehaald en op 'n motor geplaatst, welke in alle stilte Bloemfontein binnen tufte, in den vroegen morgen. Generaal D'o Wot zou in 't Hof bewaakt worden door officieren en niet door gewono manschappen. Telegrafisch Weerbericht, naar -waarnemingen in den morgen van 16 Mcarfc» iledejjedeold door het Kon. Meteor. Instituut to Do Bilt. Iloog8to barometerstand 766.1 te Miinchen. La&B* sto stand 742.8 to ftaparanda. Vorwachtrngr tot den avond van 17 Maart: Zwakko tot matigen, noordwestelijke tot weW telukon wind. Nevelig tot zwaarbewolkte lufh& Weinig of geen rogen. Dezelfde temperatuur.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2