Nederland en de Oorlog. (Qeze <§<mrant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Eladen. Eerste Blad. Officieel© Kennisgeving. N», 16883 Dóhüëraag H Maart. A°. 1915. PIllJS DER ADYEItTENTIEN Van 1—6 regel» /"1.05. Iedere regel meer /"0.171. - Kleine adTertentiën van 30 woorden 40 Cents contant; elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt /"0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Cents. ITJJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30; per week. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. Franco per post 0.09. 0.10. 1.65. DE REDACTIE zal vanaf n.s. MAANDAG 15 MAART gevestigd zijn in ons Nieuw Gebouw LEIDSCH DAGBLAD M oordemdsplem. (ALLE Stukken en Mededeelingen, Brieven enz., verzoeken wij vanaf dien datum aan dit Nieuwe Adres te Adresseeren en te doen Bezorgen. DE ADMINISTRATIE is behalve Doc- zastraat ook aan het Noordeindspïoin gevestigd, zoodat ook daar Adverten tie-orders en Boodschappen kunnen worden aangenomen. DE NIEUWE TELEFOONNUMMERS ZIJN: Redactie 1507 Administratie 1481 Het Nummer Doezaslraat blijft 175» Naar aanleiding van een besluit van Uitgevers van Dagbladen zal de inning van de AbonnementsgeMen voortaan geschieden tegen het einde van het kwartaal, dus ditmaal in den loop van de maand Maart. MOM)- EN KLAUWZEER. Do B u rg e m c 1e v v a n Leid en Gelet op het !.:l van den Districts- Veearts te Leiden, Gezien art. 40bis van het Koninklijk 'Besluit van 10 Juli 1S96 (Staatsblad No. 104), laatstelijk g ijzigd bij Koninklijk Besluit van 2: Juli 3911 (Staatsblad No. fe60); BESLUIT: liet vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens uit-, naar- en binnen een kring, omvattende de ge- heele gemeente Leiden, met ingang van heden, te verbieden: BEPAALT: dat om bijzondere redenen afwijking van dat verbod kan worden toegestaan onder nader door hem vast te stellen voorwaarden De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden, 11 Maart 1915. LEIDEN, II MAART. De Kamer van Koophandel- De pas gekozen leden van de Kamer van Koophandel hebben thans officieel be richt gezonden, dat zij hun benoeming niet aannemen. De heer Dc Koster, die zijn benoeming reeds had aanvaard, heeft zijn ontslag genomen. Mr. J. H. Goudsmit, volkomen sym pathiseer ende met de door de oud-leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken in de laatste maanden aangenomen hou ding heeft zijn ontzag als secretaris dier Kamer genomen, na als zoodanig onge veer 23 jaar te zijn werkzaam geweest. Mond- en -Klauwzeer» Honderd en vijftig runderen en varkens van den heer Zwetsloot, aan de Haarlem- mertrokvaart, alhier, worden heden in het Openbaar Slachthuis afgemaakt. Van lieden af is d© uitvoer van vee van hier verboden. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „PASTOOR CONSTANTEN". JUBILEUM ALEX FAASSEN Sr. Een schitter en do opkomst van het too- neelminnend Leiden is Faassens doel niet geweest. Do schouwburgzaal was gister avond goed bezet, meer helaas niet, zoo, dat er geen plaatsje meer over was. Zoo waren do eerste rijen van het parterre geheel onbezet, 't Trof dan ook niet ge lukkig, dat deze feestavond samenviel met een der jaarlijksche plechtigheden in het Leidsch Studentencorps, de rede van den nieuwen voorzitter. Stellig hadden we an ders een vol parterre gezien. En niet onwaarschijnlijk heeft de keuze van het stuk en het feit, dat Faassen hier de laatste jaren minder dikwijls is opge treden, dan vroeger het geval was, toen hij met de Rotterdammers hier elk oogen- blik triomfen vierde, meegewerkt tot het geringere bezoek. Faassen had voor do herdenking van zijn 50-jarige tooneelloopbaan de keuze la-ten vallen op het door Décourrelles en Crómieux uit den roman van Halevy saamgestelden blijspel, „Pastoor Constan- tijn". Nog pas een paar maanden geledèn heb ben we „L'a-bbé Constantin" hier zien opvoeren door het gezelschap van mada me Dhayrmond. Bij vergelijking treft dan direct, hoeveel beter deze Nederlandsche vertooning in elkaar zat dan de Fransche. Over de laatste waren we, naar men zich nog wel zal herinneren, niet bijzonder voldaan. Vele der spelers van teen ble ven ver beneden het middelmatige, slechts een paar figuren waren goed-geslaagd. En dan de regie. We zeiden toen reeds, dat een der regisseurs van ons vaderland- sche to on eel het er heel wat beter af zou brengen en we vermoedden niet, dat de vergelijking zoo spoedig kon worden ge maakt. De regisseur Alex Faassen heelt een mooi succes te boeken. Och, 't - stuk zelf is niet zoo belangrijk, maar het zat zoo goed in elkaar, dat 'b werkelijk prettig was de vertooning t-e aanschouwen Dat Fa-assen de titelrol zou vervullen, was te voorzien. Daarvan hadden we aan de vorige opvoering een mooie herinne ring. Do Franschman Immers geeft een zeer geslaagde créatie te zien. De opvat ting van Faassen is nogal anders. Bij Faassen is de oude geestelijke minder af- getobt dan bij Immere. Daardoor was er ook iets anders in de houding jegens Jean, den pleegzoon. Bij Immers was 't een haast kinderlijke toegenegenheid, bij Faassen meer vaderlijke zorg, dis sprak, 't Is dus maar de vraag, welke opvatting men de voorkeur geeft. Do echtgenoot© van den jubilaris gaf de oude dienstbode Pauline weer op zeer veel verdienstelijker wijze dan we dat den vorigen keer zagen. Wat bee-Id e ze goed die oude getrouwe uit, die zich verbeeldt, dat er niets mag gebeuren in de pastorie, zonder dat zij het weet. Gister deelden we mee, dat Magda Jans sen naar Royaards' gezelschap overgaat. Ze is niet het eerste medelid van het Vlaamsohe gezelschap, dat dien weg gaat. J. Gobau is haar voorgegaan. Van hem herinneren we ons nog de warme vertol king van den Franschen jongeling op het kantoor van Beulemans in „Het Huwe lijk van Fientje Beulemans" en z'n uit nemend samenspel met de hiervoor ge noemde actrice. Nu vertolkte hij den lui tenant en hij deed heb stukken beter dan Paul Borel. Hij heeft een aannemelijken Reynaud gegeven, wiens gedragingen zich bij zijn woorden .aansluiten. Mevrouw Scott was toevertrouwd aan Sophie de Vries, haar zusje aan Marie Holtrop. Van beiden kregen we het goe de spel te zien, dat we van haar gewoon zijn. Jeanne Rence wo zagen haar graag eens wat vaker speelde de gravin De Laverdens verdienstelijk e-n Theo Fren- kcl Jr. was uitnemen.! a-ls haar zoon Paul. De Larnac werd noch door Arnoldi, noch door Ba-lfoort gespeeld, doch door Willem Wostermam. Hij en Maurils Parser, als de tuinman, waren goed op droef in hun kleine rolletjes. De aankleeding van het tooneel was in orde. Na de voorstelling begon de huldiging. Het eerst trad do voo-rzitter van het Schouwburgbestuur, prof. Fockema An dres?, naar voren. Met buitengewoon genoegen bracht hij den jubilaris een feestgroet, zoo zeide cle voorzitter in den aanvang en z'n woorden van warme sympathie getuigden er van. Prof. Fockema Andrea; vertelde, dat zijn herinneringen aan het Nederlandsch tooneel bijna reikten tot het begin van de loopbaan van den jubilaris en dat hij dus door eigen aanschouwing weet, wat Faassen voor de kunst is geweest. En clan wijst spr. op het aandeel, dat de jubilaris heeft jgehad inden _str$j 1te gen den tooneelpas, den tooncolloop en de rollende r, hoe hij 't geweest is, die voor aan stond op het tooneel in den strijd voor na-tuur en waarheid in uitbeelding. Die waarheid gaf hij echter niet ruw en naakt, maar in een artistiek' kleed. Artist wordt men niet alleen door studie en volharding, aldus prof. Fockema, men moet er voor geborpn zijn. En dan hebben die artisten met hun eigenaardigen aanleg dikwijls „les défa-uts de leurs qualïtés" doch bij-Faassen treft men „les qualités sans les défauts", daarom geniet hij naast de algemeene waardeering de alge- meene sympathie. Namens het schouwburgbestuur over handigde prof. Fockema den jubilaris een fraaien lauwerkrans met rose linten en uit naam van een aantal bewonderaars nit do burgerij en de studenten een porte feuille met inhoud, om daaraan een be stemming te geven, die hem, den heer Fa-assen, het liefste is. Namens de studenten overhandigde de heer Woldringh van de Hoop den jubi laris een dito krans met lichtblauwe lin ten, waarna do heeren G. H. Nuesink en C. Yersney naar voren traden om bij mon de van eerstgenoemde Alex Faassen to huldigen namens de Leidsche dilettanten, het onkruid in de tooneel wereld, zooals de heer Nuesink zich uitdrukte. Hij zou een praatje tot den jubilaris wil len houden 'n babbeltje zooals de H. B.-S.-meisjes zeggen een boom opzetten, zooals men dat in de kroeg aan do Bree- straat noemt 'n causerietje of in Leidscli dialect „kauselderie". Met do selderie oor deelde spr. zich in de plantenwereld aan gekomen en hij weidde toen nader uit over het onkruid. Hij gaf ook een stukje ge schiedenis van hot Leidsche dilettant-isme, dagteekenendo uit de 14e en 15de eeuw, wees op het bestaap van do rederijkers kamer „De broeders der Witte Ackoley", omstreeks 1574. De heer Nuesink sprak nog over de voor ouders- van Faassen, over de rollen, die de- jubilaris zoo al had vervuld en overhan- handigde hem "daarna een krans met lin ten in de Leidsche kleuren. Na nog eenige woorden volgde een doos met, Leidsche kletskoppen, die vroeger in de pauzes in de kleedkamers zoo'ri groote rol speelden. Onderin die doos lag nog iets, waaraan Faassen zelf maar een be stemming moet ge-ven. De rede van dezen spreker duurde nogal lang. Het publiek begon al een beetje on geduldig te schuifelen, en sommigen ver lieten zelfs de zaal. De heer Faassen dankte voor de hulde. Voor hem is Leiden een der plaatsen, waarvoor hij meer in 'tbijzonder gevoelt. In 1840 trad hij hier reeds op in een kin- derrol bij het Haagfcche gezelschap van Peters. Z'n gevoelig, eenvoudig woord verwierf nog veel applaus. Eenige malen halen en de huldiging van Fa-assen was voorbij. Gistermiddag, omstreeks twaalf uren, viel op den Hoogen Rijndijk alhier een koom, dien men aan het neervellen was, op do electrisoho geleiding der tram, wel ke daardoor defect raakte. Tot ongeveer twee uren was het traject Hoogewoerds- brugeinde der lijn gestremd. Voor het examen in fraaie ban Ver ken is te Utrecht geslaagd mej. A. M Zaayer, alhier. Mej. Zaayer was leerlinge van mej. E. C. M. Aewerdonk. D© heer W. Veen, alhier, is benoemd tot onderwijzer 1e Amsterdam. Gisteravond heeft de nieuwe praeses van het Leidsch Studentenkorps, de heer D. A. Harmens, in het Kle-in-Auditorium zijn inaugureel© rede gehouden. Daaruit blijkt, dat al gaan wegens de tijdsomstandigheden de maskerade en de openluchtspelen niet door., do lustrumvie ring ter gelegenheid van het 3-10-jarig be staan der Hoogeschool toch zal plaats heb ben. Wat den groentijd betreft meent liet Collegium, dab het, indien do omstandig heden niet veranderd zijn, beter is een voorstel te doen tot het houden van een novitiaatstijd', waarvoor een weloverwogen reglement is samen te stellen. Getracht zal worden do verplichte kennismaking zoo volledig mogelijk te doen zijn. Hij verze kerde, dat dit surrogaat van een groentijd slechts in het allernoodzakelijkste geval zal worden voorgesteld. AGENDA VAN DE WEEK: Donderdag: Nukszaal. Openbare Vergadering Vereeriig. Vrouwenkiesrecht. Spreeksters: Mevr. Th. Thiel— Webrbein (Haarlem) on Movr. G. Kapleyn Mnyskon (Den Haag). 8 uur. Sociëteit ..Concordia". Vergadering Aandool- houders. 's Avonds Halftien. Graanbeurs. Openb. Uitvoering Chr. Nat. Werkmansbond (afd. Leiden). 8 uur. Vrijdag: Academiegebouw. Lezing Plato's ïdieënleer, door Mei. W. Kuenen (Deventer). 8 uur. Voorschoten. Ambaohtsfbekensohool. Prijsuit- _eji ie& .ÜMJJÜAÜLU X UIT ONZE STAD. STEUNCOMITÉ LEIDEN. OORLOGSTOESTAND 1914. Staat van Ontvangsten en Uitgaven tot en met Dinsdag, 9 Maart. Vorige opgaaf. 63.721,60$ Ontvangen van hefc Kon. Ned. Steuncomité, restitutio Huurbons... ft 358.56 64 080,1GJ Sedert ontvangen van: Fabr. pers. Hoogenstraaten T 6.26 (26e bijdr.) 6.48 (27o bij dra.); Pers. „De Auto maat" 2.55 (21o bijdr.)Pers. N.4 Z.-H. Tram 9.71 (lOo bijdr.)» Beamb. 7 (10e bijdr.); Feestcom missie van de Gymnastiekfeesten Mei 1914 saldo kas 10.20; N. NV via K. 6; de Heer en Mevrouw Klinge Doorenbosch opbrengst Yoordraoht-avond L. Schouwb. 195; Dr. B. 10; Mej. O. restitutio st6un 6; Afdracht „Loidsoh Dagblad" 3.32®K. K. Speelpotja 2.20. Weekbijdr.: S. ƒ0.25; N.; 0.10. Maandbijdr.: Hoofd en On- derw. School Brandewijnsteeg ƒ7.50; groot aantal Onderwijzers ƒ105.105; Mevr. T. v. d. V. 10; O. J. Vw 2.50; K. W. P. 1. Te za-men - 390.98 Totaal 64.471,14* Uitgaven le w. tot 26e week 58.136,72$ 27e week 3.873,76 62.010,48$ Saldo. 2.460,66 LEIDSCHE BESTUURDERSBOND. Opgave van de week van 2227 Februari. Totaal Lodontal 1719, Workloozo lecicn 99 Aantal kinderen be neden 16 jaar 106 Loonverlies por week f 1176.78 Vergoeding v. d. Patroon van het Steuncomité 146.70 Uitkeering werkloozenkas 339.66 486.36 Loonverlies per week - -690.42 Cedoeltolljk werkloo- ze leden 210 Aantal minder werk uren per week 4451 Aantal kinderen be neden 16 jaar331 Loonverlies per week f 789.99 Vergoeding v. d. Patroon van het Steuncomité 66.30 Uitkeering werkloozenkas 449.57 515 .87 Loonverlies per week 274.12 Aantal ondor de wapenon 255 1) Aantal kinderen be noden 16 jaar 296 Loonverlies per week 3091.12 Vergoeding v. d. Patroon 264.17® van het Rijk 1077.65 Toeslag v. h. Steuncomité 69.25 1410.97® Loonverlies per week 1680.14® Totaal loonverlies per wook, waarhij betrok ken 564 loden M 2644.63® Holland en Euitschland. Na-ar aanleiding van het artikel in dé -„Nordd. Allg. Ztg." betreffende de weder gave in de „Tel." van de verklaringen die onderstaatssecretaris Zimmerniann tegenover mr. Troelstra in liet bekende interview heeft afgelegd, schrijft de „Koin. Volksztg." in een hoofdartikel, getiteld „Holland en Duitschland", betreffende de kwestie van de bet-rekkingen tusschen beide landen na' den oorlog, o.m. het volgende: Van uit politiek oogpunt heeft Duitsch land er niet het minste belang b'j, Holland tot iets te willen dwingen of ook maar te willen overhalen, indien Holland hiertoe uit beweegredenen van eigenbelang niet van zelf werisohte over te gaan. Holland heeft tegenover ons alle plichten der neutrali teit naar zijn beste krachten nagekomen. Wij' behoeven daarvoor niet dankbaar te zijn, want Holland deed dit in zijn eigen belang en niet om ons een genoegen te doen. Maar wij zullen toch moeten erkennen, dat wij daarom tegenover Holland hetzelfde stand-. punt van de meest oprechte loyaliteit heb ben in te nemen en dat wij in 't bijzonder i alle rechten van Holland tot in de kleinstej bijzonderheden moeten eerbiedigen. Het zou zeer zeker een slechte opportu- niteitspolitiek zijn en van een nog slechter begrip van heb Hollandsche volkskarakter: getuigen, zoo wij een anderen weg uit wilden. Holland kan dus voor ganseh dei toekomst er van overtuigd zijn, dat het aaji Duitschland een goeden nabuur zal hebben; die ten volle met zijn rechten en belangen; rekening houdt. Het blad gaat dan de economische toe standen in Holland na; het beweert daarbij; dat Holland geen industrieland is en nooit' een worden kan. Hollan-d is voornamelijk; een doorgangsland en zal in zijn eigen be lang het best doen met dit te blijven. Daarna herinnert het blad a-un hetgeen do heer Zimmermarm betreffende de economische» toenadering tusschen Holland en D ui te: li-; land heeft gezegd, en gaat voort: Als verstandige Hollanders,, zonder voor ingenomenheid de woorden van don Duite schen Staatsman nagaan, dan kunnen zij er slechts do"volgende uitlegging aan geven: Duitschland za-1 zijnerzijds niet liet initial ticf nemen om een economische toenadering tot Holland in het leven to roepon; het zal rustig (het moge nog zoo lang duren) af wachten of Holland in do toekomst eenmaal' het initiatief zal nenten; het :zal op gocA enkele wijze, direct noch indirect, pressiq op Holland uitoefenen. Als echter Holland in de toekomst van uit zijn standpunt vanj zijn eigenbelang den weusch mocht uiten; dat een wijziging worde aangebracht in de bestaande economische verhouding toti Duitschland, dan zal Duitschland zulk een; uiting steeds „slechts op vriends chappél ijkq wijze" opnemen en behandelen. Overigons, zegt de „Koln. Vollcsztg.", is de hoer Zinte mermann voor den vorm, waarin Troelstra) zijn verklaringen hoeft weergegeven, niet verantwoordelijk. 1 Indien de heer Troelstra zich aan denj anders gebruikolijken en in zulk© gevallen,' geboden regel gehouden had, het interview voor dc publicatie aan den. heer Zimmcrmannj ter inzage te geven, dan. zou de hoer Zimk mermann liem misschien een beter en duidek lijker vorm hebben aangegeven. Nada.t dö heer Zimmerniann deze, in dit geval wel niet gevaarlijke, maar toch ook niet aangew name ervaring heeft opgedaan, zal hij den;' heer Troelstra wel nauwelijks meer een be-( spreking willen toestaan, zonder voora f dei voorwaarde te stellen, dat niets geopenbaard) worde, of dat op zijn minst een voor open, baarheid bestemde mededeeling hem .vGorafl: ter inzag© worde toegezonden. VERSCHEPEN VAN GRAAN. 3) Dit getal wordt gevormd door: Gehuwden en kostwinners, welke vergooding ontvangen 120 Werkzaam bij Gemeente, Rijk en Spoorweg- Maatschappij en 36 On gehuwd en, welke geen vergoeding en geen loon ontvangen -99 Totaal 255 UITVOERIHCEN VOOR HET STEUNCOMITÉ. Ten bate van het Steuncomité hopen op Dinsdag 16 Maart a.s. in d© Rem. Kerk eenige bekende kunstena-ars een. uitvoering te geven. Maandag 19 April zal db bekende Leid sche muziek- en Tooneel ver eeniging „Nut en Vermaak", ten voordeel© van dit Steun comité, in den Schouwburg bet reeds eer met veel suco©3 gegeven stuk „Janus Tulp", opvoeren. VOOR HET STEUNCOMITÉ. Do eerste wekelijkseho collecte een dub beltje of een cent, gisteren gehouden, heeft _QP_oebracht J 390.01$. Naar wij vernemen, hebben de ver-», schillend© Nederlandsche reeders van do regeering een aanschrijving ontvangen, date zij oen gedeelte van de tonnanmaa-b hun-1 ner schepen beschikbaar moeten stellen voor heb verschepen van graan tegen een vast-» gesteld tarief. Over de uitvoering van dib regeerings-., besluit wordt in reederskringen nog van; gedachten gewisseld. IN GEVAAR BRENCEN ONZER NEUTRALITEIT. Aan het Maasstation te Rotterdam zijifi door belastingambtenaren aangehouden 5 balen, inhoudende 300 Kg. drijfriemen, die door defirma H. ter verzending naar Hamburg waren aangeboden. STEUN UIT INDIE. Te Semarang zal, waarschijnlijk in ApriT, een faneyfair worden gehouden ten batei van de noodlijdenden in Nederland. RESERVEKADER -WERVING. Aangezien het organiek aantal vrijwilli gers van hot reservekader bij het 2de re giment vesting-artillerie aanwezig is, kum-i nen bij vermeld regiment voorloopig al leen ter vervulling va-n openvallend© plaatsen vrijwilligers van het reservekader worden aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1