Nederland en de Oorlog. N°. 16877 Donderdag 4 Maart, A0. 1916. <Beze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offacleele Kennisgeving. ÜÏT ONS LAND. Bericht. TRIJS DER ADVEIÏTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17*. Kleine advertentiën yan 30 woorden 40 Cents contant; elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor liet incasseoren wordt ƒ0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. 0.09. Bniten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0.10. Franco per post1.65. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN voor de OPENBARE SCHOLEN DER 3e EN 4o KLASSE. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen ter algemeeno konnis: lo. dat tot hot doen inschrijven van nieuwe leerlingen voor do openbaro scholen der Se en 4e klasso nog gologonhcid zal gegeven v orden tot en inct don 13cn Maart a.s,, dagelijks, behalve des Zondags, in do gebou wen en op do uren hierna vermeld. voor do school der 3e klasso No. 1 (hoofd de heer Yerbruggo), in het schoolgebouw op het Plantsoen, des voormiddags van halfnegen tot half tien; voor do 6chool der 3e klasso No. 4 (waarn. hoofd, do heer Vermaas), in het schoolgebouw op het Plantsoen, des namiddags van een tot tweo uren voor de school der 30 klasso No. 7 (hoofd, de heer Hoeks), in het schoolgebouw aan den Zuidsingel, des \oormiddags van halfnegen tot half tien; voor de school dor 3o klasso No. 2 (hoofd, de hcor Van der Laan), in het schoolgebouw aan den Zuldslngel, dos namiddags van con tot tweo uren voor de school der 3o klasse Mo. 8 (hoofd, de heer Krop), in het- schoolgebouw aan de Medusastraat, dea voormiddags van halfnegen tot halftien voor -dé sohool der 39 klasse No. 5 (hoofd, de heer Koops) in het schoolgebouw aan do Medusastraat, des namiddags van een tot tweo lireu; voor do school dor 3o klasso No. 3 (waarn. hoofd, de heer Gesink), in hot schoolgebouw aan do Maro, dea voormiddags van halfnegon tot halftien voor do sohool dor 3o klasse No. 6 (hoofd, de heer Uittenbroek), in het schoolgobouw aan do Mare, des namiddags van een tot twee uren; voor do school der 4o klasso No. 1 (hoofd, de hoer Zeelenberg), in het schoolgebouw aan de Haverstraat, des voormiddags van half negen tot half tien voor do school der 4e klasso No. 2 (hoofd, de heer J. Broeze). in het schoolgebouw aan do Havorstraat, dea namiddags van eon tot tweo uren; 2. dat bij de inschrijving het bowijfl van ge- boorte-insohrijving moet worden vertoond. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR. Burgomeester. VAN STELTEN, Scorotaris. Leiden. 4 Maart 1915. OPLEIDING TOT INSTRUMENTMAKER. In een der lokalen van liet Natuurkundig Laboratorium' liad gisteravond do alge- m!eene ledenvergadering van de "Verecniging .tot bevordering van de opleiding tot Instru mentmaker plaats. De drukbezochte vergadering werd geleid door den voorzitter, prof. dr. H. Kamer- lingh Onnea, die al de aanwezigen har- lelijk welkom heet to en in het bijzonder den heer A. J. Roelofsz, werkt, ingenieur der Siemens.Schuokert-filialo te 's-Gravcn- hage, die voor het eerst als bestuurslid do vergadering bijwoonde. Met weemoed herdacht bij den door don dood ontvallen leerling Adriaan Hoogcn- doorn en sprak er zijn blijdschap over uit, dat de heer Ivcsselring, na een operatie, weder geheel hersteld, zijn diensten aan de .Vereeniging kon bewijzen. De rekening en verantwoording over 1914 yerd goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 9168.581/* met een batig saldo van f 18.88. Aan bijdragen voor het Jonssensfonds voor vakoplcidingsbeurzen werd ontvangen f1000; aan subsidie van het Rijk f5500, van de provincie f 900 en van do gemeente f 1100. De bezoldiging van leeraren bedroeg f3850; de weekloonen aan leerlingen waren f3101.20. Do begrooting over 1915 is vastgesteld In ontvangst cn uitgaaf op f9018. Tot bestuurslid, tevens secretaris.penning- ineester, werd met algonieonc stemmen her. benoemd dr. C. A. Grommel in. Uit het daarna uitgebracht jaarverslag over 1914 bleek, dat de gevolgen van den grootcn buitenlandschen oorlog in de laats to helft van 1914 ook belemmerend hebben gewerkt op de opleiding. De- vacantioeur- sussen, waarvoor zich ook 2 Russen en 2 Engelschen hadden aangemeld, konden riet worden gehouden wegens het onder de wapenen zijn van leeraren on leerlingen ook do praktische instrumentmakers- en glasblazers-examens konden om dezelfde ïeden—-al evenmin plaats hebben. Het ledental bleef standvastig cn be droeg op 31 Dcc. 1914: 247. In den toestand der geldmiddelen kwam geen verandering. Een met f 91)0 verhoogd ■Rijkssubsidie was oorspronkelijk wel op de ontwerp.begrooting voor 1915 gebracht, doch later m verband met de groote financieelo lasten, teruggenomen. In het onderwijzend pcrsoneol kwam geen Verandering. Het aantal leerlingen bedroog bij den aanvang des jaars 43. In Maart "werden 4 nieuwe leerlingen aangenomen. In Sep tem- her had geen toelating van leerlingen plaats. j11 den loop van het jaar verlieten 20 leer. 1Qgen de inrichting, 9 werden onder do openen geroepen, éeu wogons ongeschikt heid verwijderd, de overigen werden goed en naar hun aanleg geplaat-st. Ook dit jaar werden in do werkplaatsen der Vereeniging weder constructies en her- stellingen van instrumenten, ten dienste van openbare instellingen uitgevoerd, echter uit sluitend zulke, dio vanwege bijzondere moei lijkheden niet elders in on3 land konden, worden uitgevoerd. Voor een Leidsche kli niek werden eon 12.tal onbruikbaar gewor den Rönt.genbuizen gerepareerd, die toen van. wege den oorlogstoestand niet naar Duitsch- land konden worden opgezonden en zonder ■welke de behandeling van eenigo patiënten niet had kunnen worden voortgezet „KENNIS IS MACHT". Uit het jaarverslag der Handelsbedienden- Vereen. „Kennis is Macht", over 1914 blijkt weder bij vernieuwing, dat de handelscursus het clement is, waarin dc grootheid van de Vereeniging gevonden wordt. De Vereeniging teldo op 31 Dec. 191*1 36 leden en 49 donateurs. De onderwijsinrichting teldo op dat tijd stip 254 leerlingen, waaronder 50 vrouwe lijke. Do heer H. T. van Urk erlangde om ge. zendheidsredenen eervol ontslag uit zijn betrekking als leeraar in de Frainsche taal aan afdeeling B. Aan den heer A. Dob. belsteyn werd tijdelijk het onderwijs in dit leervak opgedragen. Na voldoend afgelegd eindexamen werd aan 49 leerlingen een diploma uitgereikt. De ontvangsten aan schoolgelden bedroe gen in t-otaal f5376.40, tegen f5931.10 in 1913. Dit verschil wordt verklaard door het feit, dat ten gevolge van den oorlogstoe stand zich met den nieuwen oursus 50 leer lingen minder lieten inschrijven. Op do begrooting van 1915 moest dan ook op ongeveer f 1000 minder schoolgeld worden gerekend en do uiterste zuinigheid worden betracht, om in den geregelden gang van zaken geen stagnatie te veroorzaken. De salarissen waren f 7410.05, dus f 125.25 'meer dan jn 1913. Tengevolge der mobilisatie moest do school tweemaal verplaatst worden. Thans worden de lessen gegeveu in hot Gynina- „BRUNIIILDE". Gisteravond had do algemeeno vergade ring plaats van de da,mes gymnastiek-ver eeniging „Brunhilde", In haar openingswoord zag de presidente terug op een tijdperk van voorspoed, en bloei. Do beraamde festiviteiten waren echter ach terwege gelaten met het oog op de tijds omstandigheden. Het ledental is steeds zeer vooruitgaaiido. Zij bedankte voor de trouwe opkomst op de oefenings.avonden. Het jaarverslag van do secretaresse werd onder applaus goedgekeurd en haar werd dank gebracht. Zoo ook dat van de pen ningmees teres. Br is een zeer voordeelig saldo. De vice.presidento on secretaresse waren aan de beurt van aftreden. Boidctn werden voor drie jaar m'et algemeeno stemmen her kozen. Het bestuur is thans samengesteld als volgt-: de danie9 M. G. B. Dieben.Konings, presidente; J. M. E. Blom', vioe.presidente G. J. Kruyfhooft-Konings, secretaresseA. J. de Bruyn, vice.secretaresse, en H. O. Planjer, penningmeesteres. Met de Ned. Rcisvcreeniging Curacao. naar Van reizen is tegenwoordig weinig sprake en vermoedelijk zal er a.s. zomer ook nog niet veel van komen. Do afd. Leiden van do Ned. Roisvereeni- ging biedt daarvoor echter een surrogaat-, dat het echte reizen zoor dicht nabij" lcomt, met dit onderscheid, dat men zonder vrees voor mijnen en onderzeebooten naar een vergaderzaal kan wandelen, en daar do reis kan aanvaarden met een kop koffie of een glas bier voor zich. Gisteravond maakten een bonder tal men- schcn in „De Graanbeurs" oen re-is naar en door de Ned. kolonie Curasao. De heer II. Micbelsen, oud-directeur van do Prins.Hendrik-School te Curasao, thans te Haarlem', dio twintig jaar in deze ko lonie verbleef, was do vertrouwde gids. De reis duurde van acht uren tot holfel f en do moesten waren moo geworden van het luisteren en het zien. Do heer M. is een prettige vertolier en wat hij vertelt is dubbel het aanhooren waard,* omdat hij spreekt uit eigen rijke ervaring. Do lichtbeelden, dio het gespro kene ondersteunden, waron helder en duide- lijk en werkten derhalve zeer mede om dan aandachtigen medereizigers oen beeld te geven van deze belangwekkende Ned. kolonie. De afd. Leiden van do Ned. Reis vereeni ging doet met het organiseeron van derge lijke leerzame avonden een nuttig work. De voorzitter, de hoer Van der Klaauw, was ongetwijfeld de tolk van al de aanwe zigen, toen hij den heer Mioholsen in har telijke woorden voor dezen avond dankte. X UIT ONZE STAD. STEUNCOMITÉ LEIDEN. OORLOGSTOESTAND 1914. Staat van Ontvangsten en Uitgaven tot en met Dinsdag, 2 Maart. Vorige opgaaf 57 989,492" Ontva-ngen van het Kon. N. Steuncomité restitutio Huurbons 378.11 Idem Fonds voor Werkl. door Rampen 5000. 5.378,11 63.367,601 Sedert ontvangen van; K. K, Speelpotje f 2.10; N. N. f 2; Dr. A. J. K. 10; N. N. f 4; Colleo- tantonveroeniging „Zuid-AfrLta" liquidatiesaldo f 60.19; Stadswerk- lijden f 1.20; Hoofd Onderw. B.-K. Par. School Haarl.straat f 9 (7o bijdr.); I. Z. f 40; Dep, 4e Eeg. Veld Art. f 7.66; Dir. en Beambt. Postkantoor f 5.15 (20o bij drage); Pers. „Do Automaat" 1.35 (20 bijdr.); Prof. dr. P. D. Ch. d. 1. S. f 200. Woekbijdr.over 2 weken Fam A. f 2; V. d. W. f 2; Da. Soh, f 2; O. A. F. f 6: S. f 0.25; N. f 0.10. Te zamen 354. Totaal 63.721,60| Uitgaven le w. tot 25e week 55.161,66.V 26e week 2.975,06 58.136,72£ Sa-ldo 5.584,S3 LEIDSCHE BESTUURDERSBOND. Opgave van do week van 1520 Februari. Totaal Lodental 1708. Werklooze leden 84 Aantal kinderen be neden 16 jaar82 Loonverlies per "week f 1010.34 Vergoeding v. d. patroon f Steuncomité 135.70 TJitkcoring vrorkloozenkaa 324.— 459.70 Loonverlies per week f 550.64 Cedsoltolljk werklco- zo leden 209 Aantal minder werk uren per week 3980 Aantal kinderen be neden 16 jaar319 Loonverlies por week f 715.51 Vergoeding v. d. patroon f Steuncomité 86.75 Uitkeering werkloozenkae 349.99 436.74 Loonverlies per week 278.77 Aantal onder de wapenen254 Aantal kinderen be neden 16 jaar 296 Loonverlies lier week f 3084.12 Vergoeding v. d. Patroon f 264.17s Vergoeding van het Kijk 1077.55 Toeslag v. li. Steuncomité 65.60 1407.52s Loonverlies per week 1676.59s Totaal loonverlies por week, waarbij betrok ken 547 leden f 2506 - Dit getal wordt gevormd door: Gehuwden en kostwinners welke vergoeding krijgen 119 Werkzaam bij Gemeente, Eijk en Spoor- en Tramwegen, welke loon ontvangen 36 Oacreliuwócn welko geen loon en geen vergoe ding ontvangen 99 Totaal 254 ONTSPANNINGSAVONDEN VOOR MILITAIREN Het heeft do aandacht van den garni- eoens-commandnnt getrokken, dat herkaal- dolijk verschillende kleinere oomitó's van gemobiliseerden rich tot de burgerij a.lhicr wenden om financieelen steun voor ont spanningsavonden. Nog daargelaten, dat reeds zooveel en voor zoo velerlei een beroep gedaan wordt op haar offervaardigheid, komt hem een dergelijke handelwijze ongewensoht voor. Het hier tor stede gevormde comité tot Ontwikkeling en Ontspanning van Gemo biliseerde militairen is alleszins bevoegd do juiste keuzo te doen van middelen tot ontspanning en to zorgen voor een ge lijke verdeeling der genoegens over allen, onverschillig tot welk wapen of onderdeel zij behooren. Het volvoert die vrijwillig aanvaarde taak op zeer loffelijke wijze. Met aandrang verzoekt de garnizoens commandant, luit.-kol. Verff, daarom geen schenkingen te doen aan comité's van ge- möbiliseorden, waardoor het onaangename van oen verbod achterwege kan blijven. COMMISSIE VOOR ONTWIKKEL INC EN ONTSPANNING VAM CE MOBILISEERDEN. Vanwege bovengenoemd Comité traden gisteren in het Nutsgebouw op mej. Phine do Nocker, zang, de heeren Jules Wolf, piano, en A. de Nocker, zang, allen uit 's-Gravenhage, en de heeren Van Tricht, viool, en Seghera, violoncel, uit Antwer pen. Het was een buitengewoon mooi geslaag de avond, die allen uitvoerenden een groot succes deed deelachtig worden. Bijzonder stippen wij aan een duet uit ,,Don Juan", van Mozart, het vierde trio van Beethoven en de solo-nummers voor viool. Een zeer sohoone aria van Verdi, voorgedragen door den heer De Nocker, cnag ook niet onvermeld blijven. Aan het einde van den avond scheen aan de toejuichingen geen einde te zullen komen, na de superieure voordracht van het bekende lied „Mattinata" van Léon cavallo, dat dan ook evenals de vorige maal door mej. Dc Nocker moest worden herhaald. Om deze zangeres mogen Vereenigingen hier ter stede, die solisten laten optre den, wel eens denken. Heb is werkelijk iets zeer bijzonders, wat zij geeft. Aan het slot van den avond dankte het comité-lid, mr. H. W. C. J. de Jong de uitvoerenden zeer, on bracht speciaal een woord van hulde aan de beide Antwerp- sche heeren, die, helaas, voor de laatste maal voor de soldaten zijn opgetreden. Als een spontane hulde zongen daarop allo aanwezigen staande ,,De Vlaamsche Leeuw", door welke hulde-betuiging de beide heeren bijzonder geroerd waren. DE REPRESAILLE MA ATB EC EL EH DER ENTENTE. Gisteren is to Amsterdam ten kantore dier Nederlandscko Handel-Maatschappij een vergadering van de Commissie voor den Nederla-ndschcn Handel met het be stuur der Reedersvereeniging en met de directies der groote Nederlandsohe Stoom vaartmaatschappijen gehouden ter bespre king van de represaille-maatregelen der geallieerden. Mon erkende algemeen, dat op het oogenblik nog onzekerheid heersoht over den vorm en den omvang, waarin rich de represaille-maatregelen zullen uiten ten aanzien van goederen, die reeds hier te lande zijn aangekomen of waarover reeds transacties loopende zijn. In afwachting van zekerheid omtrent een en ander is be sloten, dat aan buitenlandsche afzenders zal worden verzocht om, in hun eigen be lang, tot op nader berioht, geen goederen uit of via Duitsohland naar Nederland te verzenden tor verdere verscheping. De Commissie van den Nederlandschen Handel is diligent ten aanzien van de ge wichtige Nederlandsohe belangen, bij de nieuwe oorlogsmaatregelen betrokken, en zet haar overleg met belanghebbenden voort. Naar aan de „Tel." wordt medegedeeld zullen conferenties met de regeering vol gen. MIJNENGEVAAR. Op 1 en 2 Maart .zijn in 't Zuiderfron- tier 30 mijnen aangetroffen, waarvan 12 in den groud werden geboord; en twee bij aanspoeling sprongen (de een© bij de haven- monding van Zieriksce met het bekende noodlottige gevolg en de andere bij .West- kapclle). De overige mijnen van dit dertigtal zijn -aangespoeld en onder be waiving gesteld, ten einde zoo spoedig mogelijk te worden on schadelijk gemaakt. Ook in het Noorder frontier zijn verschei, dene mijnen aangetroffen, maar omtrent het getal is .op dit oogenblik nog geen nauw keurige opgave te doen. To N o o r d w ij k.a a n-Z e e zijn vijf mij nen aangespoeld en onder militaire bewa king gesteld. Bij IJmuidcn zijn zeer veel mijnen ge. rapporteerd en ook bij Zandvoort en den Hoek van Holland zijn mijnen aangespoeld. Door de provinciale boot van Middelburg naar Zieriksce, is Dinsdagmiddag -bij zijn vaart door de Zandkreek een mijn aan ge troffen, ,die verebd lag in den Spieringpol der. Door do visseherij.politie is te Zierikse© gerapporteerd, dab twee mijnen drijvende zijn aangetroffen nabij de Neeltjo Janè- Roggeplaat in de O os ter-Schel de. Bij Golijnsplaut (N..B.) zijn weer eenige (mijnen gesignaleerd, welke in oostelijke richting voorbijdreven. Ook te Oostkapclle is gisteren een mijn aangespoeld. Een tweede mijn, die te West- kapelle was aangespoeld, is weder wegge dreven. COEOERENVERVOER NAAR DUITSOHLAND. Men schrijft uit Oldenzaalaan liet „Hbld." Door het herhaald overtreden van het verbod van uitvoer op sommige artikelen, wordt de controle der douane-ambtenaren op dien uitvoer aan de grensstations voortdu rend scherper. Alle wagens met goederen, bestemd voor Duitsohland, welke hier niet onder Rijksversluiting aankomen en die dus niet op de stations van afzending onder toezicht van de douane-ambtenaren zijn ge laden, worden nu uit de treinen, gerangeerd soms een 20-tal uit één trein en gron dig gevisiteerd. Het goederenvervoer onder vindt daardoor niet alleen groote vertraging, ook do goederen zelf hebben in vele ge vallen heel wat to lijden en dit kan niet anders dan aan den eerlijken handel groote schade berokkenen. Gelieelc ladingen groenten (kool) toch' wor den gelost en daarna weder ingeladen, welka werkzaamheden bij alle weer en wind in de open lucht nioeten geschieden. Visch welke bij groote hoeveelheden per wagonladingen naar Duitschla.nd wordt ge zonden en die soms voor een waard© van f oSQ per wagon genoteerd wordt, komt gestort, dus los in de wagens, hier aan en wordt met de ballasischop omgewerkt, om na te gaan, of er zich ook contrabande onder be vindt. 't Is onnoodig, nader tc _wijzen op de enormo schade, welke dit artikel door dia bewerking lijdt.- De visch, die hier telkens met een 10-tal wagons tegelijk .aankomt, is hoofdzakelijk bestemd voor Geestemimdo, Altona, Hamburg cn andere Duitsclie havenplaatsen, vanwaar doorzending naar het binnenland plaats vindt. UITVOERVERBOD VAN BOTER. Naar wij vernemen, zal met ingang van. 8 Maart het beperkt uitvoerverbod van bo ter hoogstwaarschijnlijk voorloopig wordea opgeheven. VERBOD VAN ERWTEN U ITVO ER UIT ZEELAND. D© territoriale bevelhebber van Zeeland beeft don uitvoer van bruine boonen, witte boonen, groene erwten (kleine kookarwten), kroonerwten en schokkers uit deze provincie verboden. POGING TOT UITVOER VAN PETROLEUM. Bij ,de uitklaring te Hansweert van de gcederenboot „Amstel IV" met ccn lading stuk goederen van Amsterdam naar Brus sel en Antwerpen, werden door de visitee- rende ambtenaren verschillende busson met petroleum gevonden, welke door het ma* chinekamerpcrsoneel en den stuurman wa, ren verstopt oni deze frauduleus naar België uit to voeren. Pe petroleum', zijnde ongeveer 320 liter, is door de ambtenaren in beslag genomen^ HEREENICD. In „Het .Reddingwezen" vertelt iemand van de .vele beslommeringen, welke het; deel waren .van een secrotari^ in een stad, waar veel .vluohéelingen een toevlucht zoch ten. .Wij geven den schrijver het woord: Op een ochtend vervoegden zich' bij derf secretaris twee hoofdofficieren. Een hunner, kort vóór den oorlog weduwnaar geworden, kwam' hem verzoeken nasporingen te doen: naar zijn .vier kinderen; de andere verge zelde zijn vriend, omdat deze zoo buiten gewoon zwaarmoedig was. 't Was een droef verbaal en de angst van den armen vader om zijn kinderen, was inderdaad hartver scheurend. De secretaris liet zich het geval uitleggen; vroeg de namen en. do ,,mvrkbaro teekenen", zooals dat heet op een signalement. Geluk kig; er .was één bijzonderheidje; een der kinderen liep gebrekkig. Het. laatst waren do kinderen gezien in ccn havenstad cn vermoedelijk waren zij öf naar Engeland óf naar Frankrijk schoep gegaan; in het eerst© gevaH zouden zij wel te Londen zijn cn mis schien in een hotel, dat „als ik mc niet al te zeer vergis" zoo en zoo heet. Misschien to Londen en als ik m'e niet al te zeer vergis. Een speld in een hooiberg. klaar de secretaris gaf 't niet op. Hij schreef zoo uitvoerig mogelijk al het geen hij .van beide hoeren had vernomen naar den Engelschen gezant te 's.Graven- liage, naar den Nederlandschen gezant to Lenden, naar het Leger des Heils aldaar en naar de „Society for womens relief Bijna per keerenden post ontving hij ant woord van den Engelschen gezant, dii, om' tijd te winnen, onmiddellijk aan zijn broeder te Londen had geschreven. De Londensclici politie werd gealarmeerd; zij en het Heils leger zochten in de metropolis allo hotels af en binnen een-weele kon do secretaris kort na elkaar twee telegrammen aan den vader brengen, die hem' berichtten, dat zijn viertal veilig en wel was teruggevonden in een heel ander hotel dan door hem' aan geduid. Luttele dagen later stapte heb vijf tal door do straten van X., op zoek naar een woning, waar men horeend zou blijven tot een terugkeer naar België mogelijk zal Naar aanleiding van een besluit van Uitgevers van Dagbladen zal de inning van de Abonnementsgelden voortaan geschieden tegen het einde van liet kwartaal, dus ditmaal in den loop - van de maand Maart.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1