Uit ds Omstreken. FEUILLETON. ©r. IIILLEGOM. De federatief werkende besturen der drie vcreenigingen van bloemistwerklieden hebben besloten te streven naar een standaardioon van 11 gulden per week. Men zal trachten tot een overeenkomst te komen met de afdeeling Hillegom van R.-lv. Patroons en met een commissie uit de andere patroons. Van dezen zijn er be reid voorloopig een standaardioon van 11 te betalen, maar er zijn ook patroons, die hot oude, niet verlaagde loon zullen blijven üitkeeren. LIS SE. Toen de schipper Van Ruiten, uit Roelofa-rendsvcen, die met zijn met worte len geladen schuit in de Bermsloot lag, Dinsdagavond tijr kooi wilde gaan, be merkte hij tot zijn schrik, dat zijn schuit in zinkendon toestand was. Den volgenden dag is men direct begonnen met heb ber gen der lading en het lichten van de schuit. OUDSHOORN. Herbenoemd is tot burgemeester de hoer W. L. ten Harmsen van der Beek. RIJNSBURG. Ds. If. VAN BRUTEN. 1 8 7 5 21 Februari 10 15. Men sahrijft ons: Zondag 21 Febr. as. zal in de Njed.* Iierv. Kerk alhier, de dienst worden waar genomen door ds. Roscam Abbing; van Leiden; des namiddags om kwart voor drieën zal voor zijn Gemeente optreden ds. H. van Diuten, om een gedadhtenis- rede te houden, naar aanleiding van het feit, "dat hij 40 jaren als predikant het Evangelie in do Ned.-Iierv. Kerk heeft yjeJV kondigd. Ds. H. van Druten, geboren in 1850, heeft vier jaren aan het gymnasium te Zet ten gestudeerd, deed in Juni 1869 staats-: oxamen voor de Hoogeschool en werd in September d. a. v. student te Utrecht In 't laatst van October 1874 werd Ry door het Provinciaal Kerkbestuur van Friesland tot de Evangelie-bediening in de Ned.-Iierv. Kerk toegelaten. In zijn eerste standplaats, Warns, wchd ds. Van Druten den 21stcn Februari 1875 <£oor zijn vrocgeren lecraar, den stichter en directeur der gestichten te Zetten, dir. 0. G. Heidei ing, bevestigd. Hier bleef hy tot 1387 in zijn nieuwe gemeente, Idsega- huizen, werd hij door zijn vriend ds. L'. TinJholt, bevestigd. Vervolgens werd. hij in 1878 te LinsChc-ten bevestigd door den con- solent, ds. Piper, te Montfoort. Eindelijk, göhoor gevende aan hef be roep van de RijnsburgsChe Gemeente, kwam hij in 1881 naar hier. Den 20sten Maart werd hij door zijn academie-vriend, ds, Unger, van Katwijk aan den Rijn, be vestigd. Dat zijn arbeid en prediking- Vruchten hebben gedragen, bewijzen zeker 'de ver grootingen van het kerkgebouw. In 1904 werd de kerk vergroot, daarna nogmaals in 1910, waardoor de zitplaatsen ruim f 1000 meer opbrachten. Bij al zijn werkzaamheden als predikant,- wist hij nog tijd te vinden tot het schrij ven van godsdienstige werken. Bij Ren- sink, te Leiden, verscheen van hem: ,,Het leven van dr. Ko'hlbrugge, pred. te Elber- feld"; de Weesinrichting „Neerbosch" gaf van hem uit: „De B'jbel en de Volkstaal." Zijn grootste werk, uitgegeven bij Daamen, te Rotterdam, de „Geschiedenis der Ne- derlandsche Bijbelvertaling," gaf blijk van ernstige, grondige studie, is een wegwijzer voor studenten. Ook buiten zijn Gemeente werden zijn kennis en weten schap gerespecteerd en naar waarde geschat. In Linschoten was hij lid van het Classicaal bestuur van Utrecht. .Te Rijnsburg werd hij spoedig secr.-lid van het Provinciaal Kerkbestuur van Zuid. Holland; bij het ©verlijden van ds. Segcrs, te Leiden, gewoon lid, vervolgens vice-pre sident, tot hij na het overlijden van dr. Van der Flier, te 's-Gravenhage, in Idiens plaats president van dit bestuur werd. Hij is lid van het Collcg-e van Toezicht op het beheer der kerkelijke goéderen van Hervormde Gemeenten in Zuid-Holland; lid van 'de Commissie v. Voordracht ,v,oor de benoeming van kerkelijke hoogleer aren. Van 1911 tot 1914 was hij lid der Algem. Synode der Ncd.-Herv. Kerk. Behalve deze functiën is hij nog lid van de Maatsch. v. Néd. Letterkunde, .van het Historisch Genootschap, te Utrecht, ën van de vereeniging 7,Oud-Leiden." Zijn beste kracht-; zijn meeste liefde, sChonk hij aan zijn Gemeente, waarin, waar mede hij leeft. Zijn arbeid heeft vruch ten afgeworpen; veel vrienden ien .vrien dinnen heeft hij zich weten te verwerven. A. s. Zondag zal ook voor de Ned.-JLerv;. Gemeente een gewichtige dag zijn. SASSENHEIM. Mond- en Klauwzeer. De afd. Oegstgeest en Omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw, heeft Woensdagavond alhier een spoedvergade ring gehouden ter bespreking van het mond- en klauwzeer. Do voorzitter, de heer J. W. Marbus, zeide, dat de onmiddellijke aanleiding tot deze bijeenkomst wa-s geweest de vergade ring, te Leiden gehouden over hetzelfde onderwerp. Op die vergadering heeft de directeur- generaal van den Landbouw het standpunt van de Regeering, het afmaaksysteem, uit een gezet en belanghebbenden "uit do om streken van Leiden bijeengeroepen, ten einde te wijzen op het dreigende gevaar. Keeren kunnen we de ziekte niet, maar door waakzaamheid wel beperken. Als elke veehouder zijn uiterste bost doet de verstrekte maatregelen toe te pas sen, zal hij zich niets hebben te verwijten, wanneer de eiokte toch uitbreekt, maar de Regeering zal bij de taxatie ook wel degelijk rekening houden mot het feit, of iemand maatregelen heeft genomen of niet. Uit de besprekingen bleek duidolijk, dat allen ten 6terkste tegen hot afmaken wa renmaar toch ook begrepen, dat er iets moest worden gedaan, om het naderend onheil, als hot kan tegen te houden, of althans te beperken. Dit kan alleen door samenwerking en waakzaam zijn. Commissies van waakzaamheid werden hierna benoemd en wel voor Hillegom de heeren v. d. Marei en A. Heemskerk; voor Lisse Van Schie en Van Ruitenvoor Sassenheim Verkley en Rip; voor War mond G. Hartveld en Meerburgvoor Voorhout P. v. d. Hulst en A. Jansen; voor Oegstgeesfc Breedijk en Hooimans. De burgemeester der verschillende ge meenten zullen van deze benoemingen ken nis krijgen. Met eon opwekkend woord van don voorzitter, om toch vooral to doen, wat ieder kan, om de gevreosde ziekte te be perken, werd deze zeer geanimeerde ver gadering gesloten. Het rioleerwerk van de Hoofdstraat nadert zijn voltooiingmen is reeds tot de Teylingersloot, het eindpunt, gekomen. Zoo langzamerhand begint nu de Hoofd straat haar gewoon aanzien te verkrijgen en kan men zonder baggerlaarzen dat ge deelte der gemeente doortrekken. VALKENBURG. Gisteravond gaf Valkenburg's Zang koor, onder leiding van zijn directeur, den heer Nic. van Boelen, in de Herv. Kerk zijn vijfde uitvoering. De heer Schram, uitgeweken Belgisch student, verleende als violist zijn mede werking met „Frühlings Erwachen" van Bach, „Traumerei" van Schumann, „Priè- rc" en „La-cgo". Niet onverdienstelijk werd Naspel" van Worp door mej. M. Peet op het orgel gegeven. Het programma was rijk. Behalve deze vijf nummers instrumentale muziek, waren er vijftien voor de vocale, w.o. koren, dub bel kwartetten, duetten on solo's. Het zeer ongunstige weer in aanmer king genomen, was de opkomst nog boven verwachtinghet gebouw was vrij goed bezet. Jammer, dat mej. Klomp door kouvatten niet bij stem was bij haar solo „Wat te doen?" van Mens. De duetten waren bij de dames G. Bin nendijk en A. Varkevi8ser in goede han den of liever kelen. Heel mooi klonken de dubbel kwartetten door de dames G. Var- kovisser, A. v. d. Nagel, A. v. Egmond en Cornelia Bol on een gelijk aantal hee ren leden, alsook do koorzang: „Zalig zijn de dood en", van Rinck. De avond, ingeleid door het gezame-nlijk zingen van het eerste vers van den Avond zang en gebed van ds. Koek, werd met een woord van dank aan leden en directeur, en in 'b bijzonder aan den heer Schram, na hot aanheffen van vers 5 uit Psalm 42, ook met gebed besloten. Hiermee behoort deze uitvoering, waar bij zoowel zang als spel heel goed volde den, weer t-ob het verloden. WASSENAAR. De Raad dezer gemeente vergadert Vrijdagmorgen te tien uren. NOORDWIJK. Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester.. Afwezig do hseren dr. Kervel en G. Alkemado, 1 vacature. De Voorzitter liield een korte openings rede, waarin hij nopens den toestand der ge meente zöidc, dat deze nog al bevredigend, was, ju aanmerking genomen do benarde tijds omstandigheden, Voorts bracht hij het be zoek der Koningin in herinnering, en bracht den Koninklijken dank over aan alle*, di© op wat wijze ook hebben medegewerkt, oin te midden der moeilijkheden in het be lang der gemeente werkzaam, te zijn. Deze dank betrof ook de gemeente-ambtenaren en -beambten, die, hoewel met werk overladen, hun plicht zoodanig doen, dat alles gere- geld ordt afgedaan. Bt. ..ivo ene vrij groot aantal officieel© stukben ran Ge<L Staten, was nog inge« komen: 1. Eep circulaire van den.„Bond van Ver- eenigingen van fabrikanten van on hande laren in materialen voor het bouwbedrijf," waarin er der gemeente op gewezen werd, hoe zij ter verbetering van den toestand in het bouwbedrijf en ter vermindering van do crisis werkzaam zou kunnen zijn, door eens to oyerwogan, of het niet mógelijk over te gaan tot de uitvoering van wer ken, die anders nog wat hadden tapeten wachten, of krachtig mede to werken om do woningwet ten volle te doen beantwoorden aan haar hoog doel van verbetering der volkshuisvesting, onz. 2. Een adrca van de afd. Noordwijk ea Omstreken van de Holl. Maatschappij van Landbouw, om, f 25 subsidie te mogen ge nieten ten behoeve van den door haar in stand gehoud-n R ijkslandbouwwin tere ursus. .Wordt gesteld in handen van B. en W. hm advies. 3. Mededeeling', dat de gemeente (over 1912) krachtens art. 48 der wet L. O. f 62.92 te veel heeft ontvangen. Het haar toekomende bver dat jaar bedroeg f 6962.03, 4. Schrijven van Ged. Staten, waarin dezo in overweging geven, bij de laatstelijk plaats gehad hebbende wijziging der verordening tot regeling der salarissen van de open bare onderwijzers, óók aan te halen de des betreffende artt. van do landstormwet. Het nieuwgekozen Raadslid, de heer G. v. d. Niet Dzn., werd toegelaten. Door het overlijden van "den heer J. dc Groot Jun., door den Voorzitter met eenigo hartelijke woorden herdacht, was er een vacature als weesliuïsmce9tcr. Van het aam geboden tweetal: do heeren P. de Groot Jz. en W. de Ruyter, werd eerstgenoemde ge kozen. Ook in het Collego van Commissarissen der Spaarbank voor Noordwijk en Omstreken was daardoor een vacature ontstaan. Com missarissen hadden een aanbcveling van drie personen ingezonden, n.l. de heeren Ja cob de Groot, Jan van Esden Pzn. en Jan Klöos. Do Raad beno-emdo den heer Jan Kloos met 7 van de 10 stemmen. Op den heer Jacob de Groot werden 3 stemmen uitge bracht. Tot leden der Commissie voor den Hoofd, Omslag werden benoemd de heeren C. Pas- schier, Th. J. v. Went en C. Wassenaar. Tot leden der Commissie, belast met het nazien der gemeenterekening en die dor gas fabriek werden gekozen de heeren C. Wj. G. Alkemade, A. Balkenende en G. Kruys* Wijk. De Raad vond goed, dat uit de fondsen van het Weeshuis f379.25 besteed word: 29.25 ten behoeve van Agatha Kampman, f175 ten behoeve van Maria A. v. d. Lin den, on f 175 ton behoeve van Maria Zon neveld. B. on Wt. vroegen machtiging (naar aan leiding van een verzoek van het plaatselijk Steuncomité) de gemeente Noordwijk te ver binden als borg voor de terugbetaling ccner scm van f3000. welke het Kon. Nat. Steun comité bereid is als voorschot te verstrekken aan het Noord wij ksche Steuncomité, om dit in staat Je stellen, gekochte tarwe te be talen. Overeenkomstig het gunstig prae-advies van B. en WL, werd de gevraagde machtiging verleend. Naar aanleiding van een adres van het Bureau vóór de R..K. Vakorganisatie to Amsterdam, én een adres van een plaatselijke commissie uit samenwerkende arbeidersver enigingen, vroegen B. en Wi. den Raad, zich te willen uitspreken, of hij in beginsel bereid is, over to gaan tot oprichting van een tijdelijk gemeentelijk werkloosheids fonds. De Raad verklaarde zich zonder hoofdei, stemming in beginsel vóór de oprichting. B. en W. zullen nu een uitgewerkt plan ontwerpen, dat later aan den Raad zal worden voorgelegd, B. en W. stelden voor, om boven de twee nieuwe lQkalcn van de openb. school te Nccrdwijk-aan-Zeo een woning te bouwen voor den aldaar gesiationneerden politie beambte. De kosten worden geraamd op f 3250. Voorts zouden B. en W. den aan nemer van den bouw de verplichting willen opleggen, om uitsluitend werklieden aan te nemen, die minstens van af 1 Nov. 1914 in gezetene der gemeente zijn. Do kosten zullen gevonden moeten worden uit oen te sluiten leening. De heer O. J. L. v. d. Meer kon de nood zakelijkheid niet inzien. De Voorzitter antwoordde, dat het den beambte onmogelijk is, een geschikte woning te vinden. Met één stem tegen (van den heer Van der. Meer) werd het voorstel van B. en W. in zijn geheel aangenomen. De Raad keurde goed den aankoop van een stukje grond van J. A. Daalbergen, om' den Binnenweg te verbreeden (te Noordwijk-, aan-Zee). De prijs bedraagt f 2 por c.A_ Het stukje grond is 12 c.A. groot. Eenigo af- en overschrijvingen werden goedgekeurd. Bij de rondvraag bracht do heer C. J. L. v. d. Meer hulde aan B. en W. voor de uitstekende wijze, waarop de Voorweg in orde is gebracht; hij vond het alleen maar jammer, dat men voor de haag langs den weg elzenhout had gebezigd, waar iepenhout meer doeltreffend ware geweest. BINNENLAND. Mond- en Klauwzeer. Sedert de vorige opgave d.d. 10 Febru ari werden govallen van mond- en klauw zeer geconstateerdin Gelderland 1 te Borculo; in Noord-Brabant. 2, te Prinsen- hage2 te Beugen en in elk der gemeen ten Zesgehuchten, Leende en Deurne 1 gevalin Limburg in elk der gemeenten Buggenum, Grubbcnvorst, Arcen en Vel den, W ess era Maa-sbrce en Ottersum 1 ge val in Utrecht 1 geval te Benschop in Noord-Holland in der gemeenten Purmor- end en Wijdeovormer 1 gevalin Zuid-Hol land 3 tc Stompwijk, en in elk der gemeen ten Zegwaard, Zoetermeer, Zoaterwoude, Voorschoten en Veur 1 geval. De gevallen te Prinsenhage werden ver moedelijk nog veroorzaakt door smetstof, afkomstig van de zuivelfabriek vóór deze werd stop gezet. De 2 gevallen in Noord- Holland houden met elkaar verband. In Zuid-Holland is gebleken, dat enkele ge vallen aan personenverkeer hun ontstaan te danken hadden, terwijl vermoedelijk ook besmette melkbussen en veevoerder- zakken tot het ontstaan van sommige der voorgekomen ziektegevallen aanleiding hebben gegeven. Alles wordt in het werk gesteld om deze oorzaken van verspreiding der ziekte op te heffen. In Februari werden de kringen betref fende verbod van uit- en in- en vervoer van vee opgeheven te Alkemade, Den Bom mel, Mierlo, Becsel, Roggel, IJsselmuiclen, Wester, Bork, Asten, Wessem en Zwoller kerspel. Het EersteTvamerlid mr. Van den Biesen, die sedert een paar weken in het R.-K. Ziekenhuis te '-s-Gravcnhage werd verpleegd, is thans dermate hersteld, dat hij naar zijn woonplaats Ginnöken kon te- rugkeeron. In de Groote Kerk te Haarlem is dr.. P. Blaauw, vroeger predikant bij de Ned.- Herv. Gom. te Beekbergen, geïnstalleerd als directeur van het Dia.konessenhuis te Haarlem. De installatie geschiedde door ds. Snethlage, uit 's-Gravenhage. De gisteren gehouden stemming voor formeering van een tweetal voor de twee de predikantsplaats bij de Rem Ger. Gem. te Groningen had tot resultaat, dat alfabe-. tisch op het tweetal zijn geplaatst ds. Hooykaas, te Amersfoort, en ds. De Regb, te Alkmaar. Naar ,,De Tijd" verneemt, is kardi naal Van Rossum thans geheel hersteld, zoodat hij zijn dagclijksche werkzaamhe den hervat heeft. Den 13den Februari werd Z. Emin. in particuliere audiëntie ontvan» gep door Z. H. den Paus. 8) De onuitsprekelijke wroeging iederen mor gen de Rou op en neer te rijden, de vreese- lijke uren, wanneer zij boodschappen dedon en nieuwe klceren aanpasten, het vermoeiende van al die nieuwe schilderijen, al die con certen, al de opera's, die ieder jaar min der mooi leken te worden, daar haar oog en oor critischer werden. Zij kende op het laatst iedere noot van de opera's en üon- ccrten van het répertoire, cn iodere noot scheen haar kriebelig te maken. En dan de mensohen, die zij kenden altijd dezelfde eentonigheid, altijd tevreden in denzelfdcn cirkelgang! Als zij met Susie ódn ritje dood door het Park, spraken zij goen woord, zij keek altijd oplettend naar do gezichten in do andere rijtuigen, het waren bijna allen kennissen, om te zien of een van haar vroolijk keek; en het was een grooto zeldzaamheid al3 zij één andere uitdrukking zag dan die van mistroostige verveling. Ontevreden en boos, nauwelijks °cn enkel woord sprekende met den per- 8(>on, dio naast hen zat, reden haar vrien den iederen raiddag heen en weer en zij cn Susie deden eveneens, even stilzwijgend ea oven vervelend als zij. Enkele buiten- ffewoon mooie, of buitengewoon geestige, of buitengewoon jonge mensohen schenen het 'oven prettig to vinden cn zagen er gc- ukkig uit, maar zij vermeden Susie. Haar kring bestond uit do nuffen en leelijken, allo amusante en interessante mensohen berden haar en haar kring eenparig den toe, Dit waren de omstandigheden, die Anna deden nadenken over do vraagstukken van het leven, telkens weer, wanneer zij buiten het bereik was van Susie's stern;. Haar positie van afhankelijkheid van Susie hinderde haar vreosc-lijk; ook hinderde het feit haar VTeeselijk, dat het ecnige middel er zich aan te onttrekken wastrouwen. Telkens als zij een aanzoek kreeg was liet eerste, wat zij deed, liet afslaan met een na druk, die den ongelukkigen minnaar verbaasd deed staan, en dan volgden er dagen en nachten van strijd, omdat zij geweigerd had en Susio gewild had, dat zij het aannam en omdat een diep medelijden met Susie zich had meestor gemaakt van haar ziel. Hoe Icon Peter zoo kalmpjes voortleven op kosten van Susie en haar met oen volkomen ge brek aan toederheid behandelen Anna's liefde voor haar broeder verminderde aan zienlijk. zocxlra zij begrip begon te krijgen van Susie's leven. Het was zulk een treurig leventje van kruipen, dringen en heldhaftig glimlachen als een heldin, wanneer zij on aardig behandeld werd. Niemand gaf in de verste verte iets om haar. Zij had honder den kennissen, die bij haar op dinors wildon komen en later ora haar lachten, maar geen enkelen vriend. Haar man leefde van haar geld cn spïak nauwelijks een woord met haai'. Haar zoon te Eton, een verbazende kwibus, zag op haar ueer. Haar dochtertje kreeg liet nooit in haar hoofd haar te ge hoorzamen. Anna zelf, bezield door een kop- pigen geest van kieschkcurigheid, die geen van al haar tijdgenooten oigeai was, wilde niet trouwen, het eenige wat Susie van haar verlangdo en Susie was nu eenmaal een lieei gewoon vrouwtje van geen opvoeding en gcon goede familie. Maar dat maakte het niet roemrijker voor de Ertcourts utiles van haar aan te nemen, wat zij maar krijgen konden, en te doen of zij" "zelf niet bestond. Heb was Susie toch in ieder geval, die de rekeningen betaalde. Anna had diep me delijden met haar; zulk een eenzaam, onge lukkig vrouwtje, uit haar eigen sfeer ge rukt cn huiverend heel alleen achtergelaten, zc-nder een man tal van liefde om hoar to dekken en 'to troosten. Wanneer zij niet bij Susio was, had Anna dit gevoel. Maar was zij J)ij haar, dan was zij even koud en stil en in strijd met haar als Peter. Als zij er gelegenheid voor had, ging zij gewoonlijk naar den namiddagdienst in do St.-Paulskerk. Dab was do eenigo plaats en tijd, waarin het boozo, dat in haar wa9, tot rust kwam, en het goede in vrede de overhand behield. Do afzondering in dat gTOotc gebouw, waar zij nooit iemand ontmoette, dien zij kende, de schoonheid van de muziek, do statigheid van den dienst, iederen dag even volmaakt voor iederen on gelukkige, die zich een uurtje wou afzon deren van de zorgen van hot leven, dit alles werkte mee om haar bezwaren in slaap te sussen en haar hart te vervullen met teederheid voor hen, die niet gelukkig waren, en voor hen, dio niet wisten, dat zij ongeluk kig waren, cn voor hen, die hun kostaar leven verkwistten met ongelukkig te zijn, terwijl zij gelukkig konden wezen. Hoe weinig aoeite zcu liet kosten, dacht zij (want zij was jong en lèvondig van verbeelding) era de zorgen en droefheid der meeste meusdhea in vreugde te veranderen. Een klein ver schil in Susie's manieren en denkbeelden zcu hen allen zoo gelukkig kunnen doea eijn een kleine verandering in Peter's gewoonten zou het loven van zijn vrouw zoo schoon kunnen maken. Maar zij leefden allen blin delings yoorfc, iedere dag «na dag van ledig heid, ieder van die kostbare dagen, zoo vol kansen en mogelijkheden en verwaarloosde zegeningen, en weldra zou het leven achter hen liggen, en de kans was voorgoed voorbij. „De wereld is een vreesolijk oord, vol ongelukkige menschenj' dacht zij, terwijl zij de wereld met ongelukkige oogen aan zag. „Ieder heeft meer dan hij kan dragen en niemand om hem te helpen. O, a-ls ik kon, zou ik iedereen willen helpen en troos ten, die droevig is of mistroostig, of treu rig o, als ik maar kon En zij droomde van alles, wat zij doen zou als zij Susie was rijk cn vrij van alle bemoeizucht om anderen, minder door fortuin bedeeld, to helpen ook gelukkig te worden. Maar daar zij het tegonovergc- I stelde was van rijk en vrij, schudde zij deze droomen af en nam een menigte goede be sluiten; besluiten, die voornamelijk betrek- I king hadden op haar toekomstig gedrag tegenover Susie. En zij verliet ds kerk, ver- J vuld van het vaste voornemen, voortaan altijd vriendelijk cn lief tegen haar te zijn; als Susie echter oen woord sprak, maakte zij zich boos en sprak haar tegen, wat haar verdriet deed, of zij ver viol weder in haar gewonen toestand van koude ontoe- schieteiijkheid. Indien het in Susie's lioofd was opgeko- J tnen, dat Anna medelijdon met haar had en in den namiddagdienst goede besluiten nam, waarvan zij het voorwerp was, en dat zij in Anna's oogen een kruis was ge- worden, dat met lic-ldenraoed goaragen moest i werden, zou z:j waarschijnlijk verontwaar digd geweest zijn. Andere menschen to be klagen en zelf beklaagd worden, zijn twee zeer ver. chiilende zaken. Het eerste is be vredigend en aangenaam, het tweede is vervelend of zelfs onf krankzinnig Je yvoi> den, al naar gelang van het temperament van den patiënt. Susie vermoedde echter geenszins, dat iemand haar kon boklagen; en als Anna na een partij, voordat zij naar bed gingen, haar armen om haar hals sloeg en haar een veel teederder kus gaf dan ge woonlijk, dan sprak zij haar verbazing open lijk uit. „Hé, wat is er?'' vroeg zij dan. „Anders gestemd, Anna?1' Want zij wilde niet weten, dat Anna de duwen gevoeld had, dio zij haar had zien ontvangen. Hoe zou da-t ook mogelijk zijn? Zij was er zoo aan gewend, dat zij ze zelf nauwelijks op merkte. Toen Anna vijf en twintig jaar was en zooveel lichamelijk geleden had door po gingen om te zijn en te doen zooals Susie het wenschte, en geestelijk door niet te be antwoorden vragen naar het waarom cn waarvoor van het doelloos, nutteloos bescaan, dat zij leidde, toen gebeurde het wonlerlyke, dat haar gehecle leven veranderde. HOOFDSTUK II. Er bestend een Duitsch familielid van Anna, de broer van haar moeder, aan Susie bekend onder den naam van oom Joachim. Hij was tweemaal in Engeland geweest: eens bij het leven van ziju zuster, toen Anna nog klein was en Peter ongetrouwd en toen zij allen arm en gelukkig samen op Ertcourt woonden, en.eens nadat Susie haar intrede had gedaan bij de famiLie, juist in den tijd, toen Anna stijf begon te worden en haar haren achter de ooren streek. Susie wist alles van hem af, want toen zij ljoorde van zijn bestaan, had zij ïr.f haar gewone vrijmoedigheid dadelijk geïn formeerd of hij misschien na zijn dood wat £0U kunnen nalaten. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5