16865 X>oixdLei*clag 18 Ifebriiari, A0. 1915. (Qeze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Eerste Blad. Forruamint-Tabletten tegen Besmetting. DE FATALE DATUM. THIJS DER ADVERTENTIES: Tan 1—8 regel» 71.05. Iedere regel meer 0.17A. Klein» »dvertentién ran 30 woorden 40 Oents oontant; elk tiental woorden meer 10 Oentn. Voor kot inaaiseerei wordt 70.05 berekend. Bewijsnummer 5 Oenta. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30; per week. I f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. t 0.10. Franco per post1.05. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. IiKUDEN, 18 FEBRUARI. BET RECHT VAN DEZEN OORLOG. Op uitnoocliging van. de juridische facul teit <ler Leidsche studenten, hield prof. jhr. inr. dr. W. J. M. van Eysinga, hoog leeraar in het volkenrecht, aan de .univer siteit alhier, gisteravond in het Klein-Audi torium der Academie», een lezing over ,,Het Recht van dezen Oorlog." Na een korte inleiding, waarin spr. ver klaarde, waarom hij dit onderwerp had ge kozen, ving spr. aan met op te merken, dat het recht yan dezen oorlog zich in hoofdzaak kenmerkt door drie, elkaar trou wens beïnvloedende omstandigheden. Vooreerst door het sedert den Napoleon tisch en tijd ongekende groote aantal Üer oorlogvoerenden en hun groepeeringdaar door is het mogelijk een belegeringskrijg te voeren op reuzenschaal, waarbij niet vestingen, maar groote mogendheden wor den belegerd. Evenals bij de belegering ecner vesting, het verschil tusschen belli- gerenten en burgers voor den aanvaller nagenoeg verdwijnt, zien wij, idat thans op groote schaal ditzelfde gebeurt bij de belegering van het Duitsche Rjjk. Enge land poogt Duitschland uit te hongeren, grkent geen verschil meer tusschen goe deren, bestemd voor het Duits die leger, en zoodanige, die bestemd zijn voor dei burgerbevolking en het niet van kracht zun der Londensche declaratie maakt dit optreden rechtens mogelijk. In de tweede plaats maakt de reeds sedert zes maanden 'heerschende even wichtstoestand tusschen Üe twee partijen het mogelijk, dat het reciprodteltskarak- ter van het oorlogsrecht thans volkomen tot zijn recht komt. Doordat geen der beide pairtijen duidelijk de zwakkere is, kan over en weer, zoo dra een maatregel der tegenpartij als onrecht matig' gevoeld wordt, de vergelding in den vorm van een soortgelijken tegenmaat regel volgen. Die vergelding is .evenmui onrechtvaardig als dit, objectief beschouwd, van de daad, waartegen zpj gericht is, kan gezegd worden. Maar duidelijk is het, dat zoodoende het recht feitelijk sterk ge wijzigd wordt. t>e twee genoemde omstandigheden zou den echter niet bij machte zijn een oorlogs recht op te leveren, als dat van dezen oor log, wanneer de belligerent en niet beschik ten over de reuzenlegers en reuzen vlo ten en konden profitceren van de modern a oorlogstechniek, die thans voor het eerst volkomen tot htm rodit komen. Het oude oorlogsrecht is gerevolutioneerd. Sedert 1399 de eerste vredesconf enende heb ben alle pogingen tot internationale be perking" (beperking der legersterkte en der artillerie, verbod om onderzeeërs te gebruiken, alsmede om uit luchtvaartuigen bommen te werpen) het ten eenenmale af gelegd tegenover de omnium consensu, toegelaten ingebreidelde uitzetting :d)er strijdmachten en der oorlogstechniek. Spr. eindigde zijn zeer interessante be schouwingen, met de opmerking, dat zij geen optimistisch verschiet openden, doch dat er toch een lichtzijde was, dat geen der door de oorlogvoerenden genomen Maatregelen en tegenmaatregelen als het ware met opzet worden genomen. Spr.'s rede, die door talryke aanwezigen; waaronder ook eenige hoogieeraren, met aandacht werd gevolgd, vond aan het eind levendige toejuiching. B. en W. van Amsterdam dragen ter benoeming van een onderwijzer aldaar voor den heer H. F. du Pon, alhier. In da Pieterskerk alhier werd gister avond een bidstond voor den vrede ge houden. De plaatsen waren vrij. Er was zeer groote schare opgekomen. Als voorgangers traden op de predikant bij de Ned.-Herv. Gom. alhier mr. dr. J. Schok- Jdng en M. J. Punselie, die reap, tot tekst hadden gekozen Psalm 829 en Psalm 273. Er werd gecolleoteerd voor armen en &örk en voor het Steuncomité. Ter plaatsing op de kiezerslijst heb- ten zich ter Secretarie alhier aangemeld "3 Personen, t.w. huurkiezers 22, loonkie- zer3 31, spaarbankkiezer8 5, examenkie- f?.r,3 H, ingevolge overgelegde belasting wetten uit andere gemeente 7. Bij Kon. besluit is een joarlijkscli Pensioen van 127 verleen*? aan P. van ulanen, desinfeoteur bij de gemeente zaken alhier en van 425 aan L. Ouwer- e*k» Btraatmaker. üo~ P^en Is de heer D. van Lith be- önid tot. architect van het nieuwe Mili- r° Invalidenhuie, alhier. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „DE OPVLAMMING". Een elecht bezette zaal gisteravond bij de opvoering van „De Opvlanuning", een drama in drie bedrijven uit het Fransch van Henry Kistemaeckers. 'tWas jammer, want 't is door het schitterend spel van Rika Hopper en Ko van Dijk, goed bijge staan door do andere dames en heeren, een prachtige avond geworden, Het thema is reeds vele malen behandeld: een man en een vrouw die elkaar niet goed begrijpen, wier huwelijksgeluk geheel ver stoord is, waar zelf3 een scheiding reeds een opderwerp van ernstige overpeinzingen uitmaakt, doch die ten slotte, wanneer de grootste rampen zich voordoen, weer tot olkaar komen, dan gevoelen, hoe ze elkaar juist noodig hebben. Daarnaast dan een vriend, die een jaar lang met succes vorderingen maakt bij de vrouw, die haast bereikt heeft, wat hij vurig verlangt, namelijk een huwelijk met de vrouw, die het voorwerp zijner liefde werd, doch aan 't eind zijn sckoone droo- men ziet veriidelen door de hereeniging van de beide echtelieden. Iets ia er, dat den vriend dan een zekere voldoening kon schenken. "Er ia voor hem een gelegenheid het geluk dier beide men- ethen te verstoren. Do man, dien hij hoopte te verdringen, heeft een moord gepleegd: Dat is hem be kend en wat hij weet, zal hij gaan gebrui ken om z'n tegenstander uit den weg to ruimen en daardoor met-een de vrouw to pijnigen, die hem, door haar bekentenis, hem nooit te willen toebehooren, zooveel smart deed. Het motief tot den moord blijkt echter een edel te zijn. De vermoorde, een bankier, had den moordenaar, een luitenant-kolonel, in zijn financieel® strikken gevangen. Die bankier behoorde tot een complot buiten- landsohe spionnen. En nu kon er redding voor den overste komen, wanneer hij de plannen van de vestingwerken, den elcutel van het Fransch© verdedigingssysteem, af stond. Dan, in edele verontwaardiging, worgt do militair den vuigen bankier. Dat wi3t do vriend niet, maar wanneer hij hoort van die drijfveer, verbiedt hij, de oud-ïninister en Kamerlid, in naam van het vaderland, den overste bij de justitie aangifte te doen van zijn daad, Aan 't eind is alias in orde. Do opvoering was een succes voor Rika Hopper en Ko van Dijk. Ze hebben beiden zeer hoogstaand spel te zien gegeven. De uitbeelding van den overste Pierre Felt en z'n vrouw Monique was lang geen gemak kelijke, maar schitterend hebben ze zich van hun taak gekweten. Het hoogtepunt bereikte beider spel in het tweede bedrijf. In adom- looze spanning heeft men geluisterd en ge zien naar deze samenkomst. Eerst die cynische vrouw tegenover den man, die zoo oneindige liefde voor haar gevoelde en neg gevoelt, docii die in zijn streven, zijn vrouw met haar eigenzinnig karakter voor zich te winnen, domme dingen deed, die juist de verwijdering in de hand werkten. En daarna de vrouw wier trots gehjel ge broken ,is, die, na 't vernemen van de drijf- veeren van de handelingen van haar man, zich zoo klein gevoelt. Later weer die op komende kracht, dat verlangen om haar man te redden, wanneer ze weet, dat Feit een moord heeft bedreven. .Dan beeldt Rika Hopper op treffende wijze uit do groote liefde, die een vrouw kan toonen, wanneer 't geldt, de eer, den naam en het leven van haar man te redden. Nog een indrukwekkend moment' was haar onderhoud met het Kamerlid Beaueourt, als ze hem vertelt, hem niet meer lief te hebben. Even treffend spel gaf Ko van Dijk als Folt. Niet alleen in samenspel met Monique, maar ook in zijn onderhoud met den bankier Glogau en vooral in zijn gesprekken met den groover van zijn huiselijk geluk, Beau- court. Beaueourt werd door Lobo wel wat koeltjes gespeeld. Van Dalsum gaf prachtig den gomeonen, intrigeerenden bankier weer en Van Kerckhoven had een grappige créatie gemaakt van gTaaf De Mauret. De maire van Myoux van Laurentius was een goed bur germannetje, maar baron Stettin van Hein Harms was wel wat al te burgerlijk. Harms gaf meer een rijk geworden win kelier, dan een baron. Schwab speelde den bissohop. Hij imponeerde weinig; er straalde geen warmte uit van dozen geestelijke. De regisseur Schwab had dezen avond meer succes dan de aoteur. Hooft Jr. was voor den bediende Justin wel wat te jong. Barones Stettin was toevertrouwd aan me vrouw Schw&b. De onbenullige vrouw heeft zo zeer goed weergegeven. Fie Carelsen had van do weduwe Deniau wel wat meer kunnen ïnaken. Ze viel nu weinig op en dat in baar rol wel meer succes is te behalen, zal ze kunnen nagaan, wanneer ze oen vor- gelijking maakt met den graaf door Van Kerokhoven gespeeld. Annette, Monique's kamenier, geeft Jetty Riecker niet veel gelegenheid haar kracht te toonen. Het samenspel was zeer goed en die er waren, zullen zich den gang naar den schouwburg niet hebban beklaagde Dr. J. A. Korteweg, oud-hoogleeraar te Leiden, is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als lid der commissie, -die, fee rekenen van l Augustus 1914, voor den tijd van een jaar alhier belast is met het afnemen van do practised® examens van arte, en zijn ran die commissie benoemi tot lid dr. J. H. Zaayer, hoogleeraar al hier, en tot plaatsvervangend lid dr. M. P. Kingma Bolbjes, arts alhier. Bij enkele candidaatstelling is geko zen tot quaestor collegii yan het Leidsche Studentencorps do heer J. H. L. J. baron Sweerts de Landa»s Wyborgh, candidaat van het afgetreden collegium. Het bestuur van de medische faculteit der Leidsche studenten heeft zich als volgt samengesteld: G. Roy er, praesesmej. J. de Groot, ab-actisJ. M. Rombouts, quaestor; L. v. d. Perk, assessor I; S. A. Wostra, assessor II; F. L. Oudendal, assessor III, en A. Siegenbeek van Heuke- lom, assessor IV. Bij resolutie van den Minister van Financiën i3 benoömd tot lid in de com missie voor het examen B voor surnume rair der direote belastingen, invoerrech ten en accijnzen mr. A. S. Oppenheim, buitengewoon hoogleeraar aan do Rijks universiteit alhier, wonende te 's-Graven- Do Rijksveldwachter J. J. C. Teijn, ia van hier verplaatst naar L&iderdorp. AGENDA VAN DE WEEKt Vrijdag: Nut8(j6bouw. Openb. Vergadering Noderl. Pro testantenbond. Spreker: Da. F. O. A. Pantekoek (Zalt-Bommol). 8 nar. Maandag tot en met Vrijdag. Graanbeurs. Bak- en Bra&dprooven. Sl&oHo on Plantenvct „Delfia". l'-fc—V/3 uur. (Dinsdagavond ook T/x—10 uur). Dagelijks: Bioaoope Variété Theater. Stationsweg 19. 7 nor. (Zaterdag, Zondajr 8 nnr). Familie Bioscoop, Haarlemmerstraat 52. 7 uur. (Zaterdag, Zondag 8 uur. Woensdag en Zaterdag 2 uur). GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend: 'smorgens van 9—12 en des middags mn 8—5 uur. Stadstlmmorwerf. Telopboon No. 127. AANVRAAQ VAN WERKZOEKENDEN. 1 Klerk. 59 Timmerlieden, 14 Opperlieden, 20 6tucadoora, 29 Metselaars, 3 Voegers, 5 Steen houwers. 60 Sohllders, 2 Behangern. 8 Meubelma kers. 1 Stoffeerder. 2 Stokers, 3 Smeden. 3 Grof- bankwerkers, 1 Eleotrioien, 2 Voorsla anders, 18 Typografen, 7 Kleermakers, 1 Bakker. 2 Huis knechts, 4 Schippers, 14 Grondwerkers, 2 War- moeisiers, 10 Bloemisten, 21 Loopknechten. 5 Loop- Jongens, 80 losee Werklieden. AFD. VROUWEN. Volkchuis. Tolophoon No. 1477. Geopend: van 9—12 nnr. 7 Dienstboden. 18 Werksters, 11 Naaisters, 3 WtischvrouwGu, 1 Strijkster, 2 Winkeljuffrouwen, 1 Kantoorbedlondo, 27 Fabrieksarbeidsters, 64 Tex- tielarbeidsters, 23 Vrouwen (allerloi). RECLAMES, k 40 Cent per Regel. vernietigen de bacteriënVan verkoudheid, influenza, angina roodvonk enz., In mond en keel en beschermen 1205 10 A0ADEMIENIEÜW3, Amsterdam. Bevoidord ia tot doctor in do scheikunde op proefschrift: ^'Opales cence critique, théorie et expérimonts", de heer F. Zernike, geb. te Amsterdam, AM STERDAM SCII GERECHTSHOF, AuloinoMelaanryding. Voor het gerechtshof werd in hooger beroep behandeld de zaak tegen W. J. M. d'A., Journalist, vroeger te Leiden, thans te 's Hage woonachtig, die door de rechtbank te Utrecht was veroordeeld tot een maand hech tenis, wegens het toebrengen van zwaar licha melijk letsel. Op 23 Juli J.K had by met zfin auto op den straatweg van Utrecht naar Amersfoort, ter hoogte van het Rijksopvoedingsgesticht, waar een bocht in den weg was en het uit zicht min of meer btlemmerd werd, met zeer groote snelheid en zonder waarsohuwings- signaal te geven, gereden, met het gevolg, dat een «ergeant der infanterie, die op hot rijwiel pad reed in deeelfde richting reed ook een motorwielrijder op het pad werd aange reden, zoodat de sergeant ten gevolge van die aanrijding een samengestelde breuk van het linkerbeen bekwam en andere verwondin gen, die het noodig maakten, dat hfj geruimen tijd geneeskundig behandeld en verpleegd moest worden De fiets werd zwaar beschadigd. Uit het verhoor bleek, dat de beklaagde zich niet veel met den aangereden© had ingelaten en niet de minste schadevergoeding had ge geven. De prooureur-generaal eiiohte bevestiging van het vonnis a quo. 18 Februari 1915 'tls een dag, die ons steeds iu gedachten zal blijven. Op dieu datum wordt het Duit sche dreigement tot de neutralen gericht inzake hun vaart op en om' Engeland, ten uitvoer gebracht. En wie. zijn oor te luisteren legde, lieoft kunnen bemerken, dat op de stemming het vooruitzicht van wat lieden zou gaan gebeuren, een grooten invloed lieoft gehad. Alles is er in ons land gedaan om' de veiligheid zoo groot mogelijk te doen zijn, alles is gedaan om vergissing voor de Duit- schers zoo gering mogelijk te maken, maar één ding stond vast: de scheepvaart kon niet worden stopgezet. Die moest voort blij ven gaan dat eisciiten do behoeften voor ons eigen levensonderhoud. Er is wel gedacht, dat het dreigement van de Duitechers slechte bluf zou zijn. Wio zoo jachten, hebbon een ijdeie hoop gekoesterd, want geen oogenblik zijn de Duitsche bedreigingen milder geworden. Dooi de uitlatingen in de pers weet de Duit sche yegeering, dat het volk achter haar staat. Want het volk weet, dat 't er slechts om gaat de levensmiddelen binnen de Duit sche grenzen te krijgen. 't Is geen ijdelijko bedreiging geweest. De Duitsche gezant te Christiania antwoord de o. ra. op een vraag van het „Norsk-Tele- grain-bureau", het volgende: „Gij vraagt mij, wat ik van het manifest denk, dat door den staf der Duitsche admi raliteit is uitgevaardigd. Ik ben van mee ning, dat de gevaren, die de scheepvaart na den 18den Februari in de tot oorlogs gebied verklaarde wateren kunnen bedreigen, niet ernstig genoeg kunnen opgevat worden. Ik acht het mijn plicht, dit openlijk uit te spreken, om de bedenkelijke opvatting te weerleggen, dat dit manifest slechts bluf zou bevatten. „Wanneer de Duitsche marino weken te voren de wereld een groote actie aankondigt, dan weet zij wel, wat zij doet. Het was zeker nie.t onze wensch, den neutralen han del moeilijkheden in den weg te leggen. Onze Noorsche vrienden moeten bij eon rustige en onpartijdige beoordeeling begrijpen, dat wij niet anders kunnen.'' Naar wij, in verband ook met de bespre kingen welke in de laatste dagen hebben plaats gehad tusschen leden onzer Regce- ring en do vertegenwoordigers der groote stoomvaartmaatschappijen, van hoogst be- voegdo zijde vernemen, is de houding der Regeering tegenover de vraag, welke de ge dragslijn dor scheepvaart in de komende dagen zal moeten zijn, deze, dat de Regee ring de scheepvaart geheel vrij heeft gela ten in de beslissing, of deze met het oog op de Duitsche verklaring en de daarmedo verband houdende waarschuwingen van Duitsche zijde, haar schop en in de als ge vaarlijk gekenschetste gedeelten der Noord zee wil laten varen. De Regeering heeft er zich daarbij zelfs van onthouden ook maar eenigen wenk te geven met betrekking tot de door do scheep vaart te volgen gedragslijn. Naar uit andere officieele kringen ge meld wordt, wordt tegenover de komende ge beurtenissen een volmaakt afwachtende hou ding aangenomen. Het vraagstuk van do verzorging van den maildienst is niet het gemakkelijkste. We meldden gister reeds, dat daaromtrent be raadslaagd wordt bij het hoofdbestuur der posterijen. Het „Hbld." vraagt of voor dezen dienst geen torpedoboot kan worden gebruikt. Dit blad schrijft: „Het is bekend, dat snelvarende kleine schepen in het bijzonder torpedoboot?n zoo goed als geen gevaar voor een aanval van onderzeeërs loopen. Kan do regeering niet voor postvervoer door een torpedoboot zor gen en aldus tevens door een daad toonen, dat zij het recht van een oorlogvoerenden staat ontkent om ons den toegang tot de zee voor onze kust te ontzeggen?" Het Eerste Slachtoffer. Het eerste slachtoffer va-n de nieuwe Duitsche taktiek ia reeds gevallen. Dc Duitsche onderzeeër „U. 16" heeft tusschen Cherbourg en Duinkerken liet Franscho stoomschip „Ville de Lille" in den grond geboord. De bemanning kreeg vergunning in de booten te gaan. Toen de „Ville de Lille" in de buurt van don vuur toren van Barfleur trachtte te ontsnappen, bcorde de onderzeeër het 6chip, dat niet snel gene eg voer, in den grond. Do onder zeeër koerste toen na^r oen Noorseh sohip, cm dat in den grond te boren, maar op do verschijning van een torpedoflotille uit Cherbourg dook hij .onder. (?i>k Duitschers onder Neutrale Vlagl Er is reeds vroeger gemeld, dat de Duit schers gebruik maakten van dc neutrale en' zelfs van de vijandige Japansohc vlag. Zelfs niet alleen voor schepen met levens middelen. Dit schijnt weer te zullen voor komen. Engelsohe bladen laten zich uit Kopen hagen seinen,, dat het geval met het stoom schip ^Carmen." in welks lading koperen platen zijn ontdekt, 'de Dccnsche overhekt op het spoor heeft gebracht van een poq ging om op groote schaal koper uit Dene-i marken naar Duitschland uit ie voeren. Een firma in Hamburg* zou voor dat doel vier schepen hebben gekocht, die ondex; Deensche vlag* zouden varen. Hot Duitsche Antwoord aun de Vcreenigde Staten. Het Duitsche antwoord aan 'de Vereen.* Staten is thans ook verschenen. Wolff-; bureau geeft -het in een kolommenlang tele-, gram. We zullen ons hier tot het voor. naamste bepalen. De Duitsche regeering geeft te kennen,- dat de onzijdigen niet vermochten te ver-j hinderen, dat hun handel met DuitsclL land in strijd met het volkenrecht werd ge stremd. De Amerikaansche regeering* heeft wel is waar, gelijk Duitschland gaarne toe geeft, tegen het Engelsohe optreden in zake 'het onderzoeken van schepen geprotes-: teerd, maar ondanks dit protest cn de pro lesten van de overige onzijdige regeerim gen, 'heeft Engeland zich van zijn gevolgde gedragslijn niet laten afbrengen. Daardoor, is dc volgende toestand ont-i staan Duitschland is onder stilzwijgend of pro,* testeerend dulden van de onzijdige reg*ee- ringen niet meer voorzien van die goeden ren, die niet behooren tot 'de contrabande of slechts tot de relatieve contrabande moe-- ten worden gerekend, maar door Engeland tegenover Duitschland als absolute contra-i bande worden beschouwd. De Duitsche regeering meent in het bij-, zonder en met den grootsten nadruk er op te moeten wijzen, dat een op vete honder den mUlioenen Mark geschatte wapenhan-i del van Amerikaansche leveranciers met Duitschlands vijanden bestaat. De Duitsche regeering geeft zich wel rekenschap van het feit, dat de onzijdigen formeel vrü zijn tot het uitoefenen van recht en hetl dulden van onrecht en dat dit geen for,- meele schending der onzijdigheid beleen kent; zij heeft in verband hiermede in den tekjt niet gesproken van formeele schens ding der onzijdigheid. De Duitsche regeering kan echter in het belang van volkomen duidelijkheid in de betrekkingen van beide landen niet nalaten in het licht te stellen, dat zij met de ge- heele openbare meening in Duitschland zich ernstig benadeeld gevoelt door het feit,- dat de onzijdigen in de handhaving) hunner rechten op, overeenkomstig het VoL ken recht wettigen handel met Duitschland tot nu toe geen of slechts onbeteekenend! succes behaalden, terwijl zij van hun recht om den contrabandeliandel met Engeland en onze andere vijanden te dulden, cxnbes perkt gebruik maken. Wanneer het een formeel recht van. de onzijdigen is hun wettigen handel meb Duitschland niet te boschermen, ja zich zelfs doqr Engeland tot een bewustgewii- de beperking van hun handel fce laten be wegen, is het aan den andoren kant niet minder hun goed, maar helaas niet toege past recht den handel in contrabande, in het- bijzonder den Handel in wapenen, met Duitschlands vijanden te doen ophouden. Bovendien is de Duitsche regeering vast besloten den toevoer van oorlogsmateriaal aan Engeland en zijn b.ondgenooten met allo middelen, welke haar ten dienste staan, te onderdrukken, waarbij zij het vanzelf sprekend acht, dat de onzijdige re- geeringen, welke tot nu toe tegen den han del in wapenen met Duitschlands vijan den niets hebben gedaan, niet voornemens zullen zijn zich te verzetten tegen een on derdrukking met geweld van dozen han del door Duitschland, Van dit standpunt uitgaande, verklaar do de Duitsche Admiraliteit dc door haar nader omschreven z&no zeeoorlogsgobied. Zij zal dit zeeoorlogegebied zoover als haar eenigszins mogelijk is door mijnen versper ron en ook beproeven de vijandelijke han delsschep on op alle ander? wijzen to ver nietigen. Hoe ver nu ook de Duitsche regeering bij al haar handelen volgens dit noodzake lijk standpunt verwijderd is van alle op zettelijke vernietiging van onzijdige raen- 6chenlevens en onzijdige eigendom, kan zij toch aan den anderen kant niet ontkennen dat door de tegen Engeland uit te voeren act-ie gevaren ontstaan, die zonder onder scheid allen handel binnen het zee-oorlogs gebied bedreigen. Engolands Antwoord aan de Vcreenigde Staten. Thans is publiek geworden het ant woord van Grey op de Amerikaansche no ta van 23 December, waarbij reeds reke ning is gehouden met het Duitsche dreige ment. In dit antwoord worden de argu- monten in de voorloopige antwoordnota aangevoerd nader uiteengezet en wordt er op gewezen, dat het onderscheid tus schen voedingsmiddelen bestemd voor bur gers en die bestemd voor do legermacht) vervalt, indien het onderscheid tusschen burgerlijke bevolking en gewapende macht verdwijnt, zooals in Duitschland het geval Is. Hoewel er veel wordt ingevoerd voor

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1