federlantl en ie Oorlog. feze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. N». 16864 Woensdag Februari. A°. 1915. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Qfficieele Kennisgeving. Ulï G^3 LAND. 0E NOORDZEE M 18 FEBR. G9RLGSS6E81ED. PRIJS DER ADYERTENTIEN: YaD 16 regels /1.05. Iedere regel meer 0.17 j. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents oontant; elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor liet iacasseeren wordt ƒ0.05 berekend. Bewijsnummer 6 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd sijn per week. 0.10. Franco per po3t 1,65. BEKENDMAKING. De GEDEPUTEERDE STATEN der provincie ZUID-HOLLAND, Gelet op art. 102, alinea 2, der Wet van den 7en September 1896 (S taats-bl. no. 15-1) Noodigen de inwoners der Provincie Zuid-Holland, die elders in 's liijks directe belastingen zijn aangeslagen, uit, om daar- Vftn lóór den 15en Maart 1915 aan hun College te doen blijken, door" overlegging van het aanslagbiljet of van een uittreksel uit de kohieron der Rijks directe belastin gen, opdat daarop kunne worden gelet bij hot opmaken der lijst van de hoogst aangeslagenen, verkiesbaar tot Afgevaar digden ter Eerste Kamer der Staten- Generaal. De aan slagbiljetten of uittreksels uit de kohieren moeten, wat de grondbelasting aangaat, den dienst 1915 betreffen De bedoelde stukken behooren door be langhebbenden te worden ingezonden aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland, met opgave van lo. den naam, de voornamen en de woonplaats van den aangeslagene 2o. do gemeente en do dagteekening zijner geboorte; en 3o. bijaldien hij buitenslands is geboren, of, en zoo ja, waarom hij als Neder lander is te beschouwen, met vermel ding van do dagteekening zijner naturalisatie, indien deze mocht heb ben plaats gehad. De Gedeputeerde Staten voornoemd, SWEERTS, Voorzitter. DE MONOHY, Griffier. VGravenliage, den 4e° Januari 1915. LEIDEN, 17 FEBRUARI. De levering van bouwmaterialen ge durende 1915 voor gemeentewerken en Endegeest" is opgedragen aan do laag ste in schrijfster, de firma Lcidsche Bouw- materialenhandel, H. v. d. Berg en J. den Duin, alhier. Ingekomen is voor „Schoolkindervoc- ding" van de Tabaksbewcrkersveroeniging „Hulp door Vriendschap" een gift van f 5 van den sneeuwbal „Voor kindoren door kinderen" f 0.20f waarmede de laatste ver antwoording is geschied. De geheele op brengst bedraagt f36.44. Op 25 Februari a.s. zal het twintig jaar geleden zijn, dat het Vrijzinnig Zangkoor alhier werd opgericht. Wegens de tijdsomstandigheden zal dit feit op een voudige wijze door het Koor e-n zijn vrien den op 6 Maart worden herdacht. Gisteravond had een bezoeker van een café in de Vrouwesteeg, zijn rijwiel buiben laten staan. Na aklaar een uurtje vertoefd te hebben, kwam hij tot do ont dekking, dat zijn rijwiel ontvreemd was. De politie doet onderzoek. opgave van personen, die zich te leiden hebben gevestigd. van Wijlt. Hcoronffracht 64. II. T. Llem, student, Itapenburg 78- A. Crama en pexin. los vorkman. Kruisstraat 32. J. Boekhout, arbeider. ITeynsiusstraat 4. n. Spierenburg en gezin, los werkman, Muro- fcmsel 18. D. van Haoringen, Yaldezstraat 2 A. C- M. W. Oleaphas, Hoopewoord 18. C. van den Baadt, dienstbode. Zoeterv. Singel 19. A. Poelman, adj. Inspecteur v. pol.. Plantsoen 105. Wed. Lohoff. Jan de Latersbof 12. M. A. A. Boers, winkeljuffrouw. Drio-Octobor- •truat SA. Med. A. Tnilo, Buitenlaan 40. M. Fekkes, Hooigracht 84. J. Oudshoorn en gezin, laboratoriumbcdiondo, «cgd, Moonsstraat 8. 0. van 't Zelfde, arbeider, TTiterstagracht 83. E J. Verhoog en gozin, huieschilder, Yollers- tracht 22. A. F Hasselo, Haarlemmerstraat 31. A. Oolpa en gezin, smid, Yollobregtshof 2. gemeentelijke arbeidsbeurs. Geopend'e morgens van 9—12 en des middags rnn 2—5 uur. Blatlstimmerworf. Telephoon No. 127. AANVRA AC VAN WERKZOEKENDEN. 1 Klerk, 89 Timmerlieden, 12 Opperliedon. j* St- doors, 25 Metselaars, 2 Yoegera, 6 Steen houwers, 81 Schilders, 8 Meubelmakers, 1 Stoffeor- 9er< 3 Stokers, 3 Smeden, 2 Grof-bankvorkers, j Voorslaan de rs. 14 Typografen, 8 Kleermakers, bakker, 2 Iïuiskneohts, 6 Schippers, 12 Grond werkers. 2 Warmooziors, 9 Bloemisten, 24 Loop- ^ooliten, 4 Loopjongens, 86 losso Workliodon, Behangers, 2 Eleotriciens. AFD. VROUWEN. Volkshuls. Telophoon No. 1477. Geopend: van 9—12 uur. pionetboden, 15 "Werksters, 8 Naaisters, 1 Oon- L^-naalstert. 2 Waschvrouwen, 1 Strijkster, 1 et.^0Uuffr°uyr, 1 Kantoorbediende. 1 Huishoud- T- 11 Fabrieksarbeidsters, 65 Toxtiolarbeldetera, w rouwen (allerlei). x UIT ONZE STAD. MUZIEKUITVOERING VOOR MILITAIREN. Do Schouwburg leverde gisteravond een aardigen aanblik op. Behalve enkele dames cn heeren in burgerkloeding in do front- loge, waren alle rangen gevuld met don kerblauwe of veldgrijze uniformen, altcmaal jonge, frissche kerels, die nu luisterden naar zang en muziek, Men had daar den militairen van het depot-bataljon der 4de infanterie-brigado een kunstavond bereid, die voor menigen anderen kunstavond, het gewone Leidseho publiek voor goed eutrée aangeboden, niet behoefde Onder to doen. Het concert werd gegeven door do dames Ant. Hoogentoorn, sopraan; Jeanne Brevet, alt; Nancy Stoop, piano, en j'nr. A. Rap- pard, viool, welk viertal met een keurig en welverzorgd programma voor den dag kwam, het op uitnemende wijze uitvoerde en grooten bijval inoogstte. Jlir. Rappard, oud-stadgenoot, die meer malen zijn talenten voor een goed doel be schikbaar stelde, is ecu oud-beksnde. jWat hij thans alleen of in samenwerking met anderen ten boste gaf, was weder bijzonder goed. Mej. Stoop speelt uitnemend piano. Met „Hochzeitstag auf Froldhaugen", van Gricg, waarmede zij den avond inzette, won z-ij dadelijk het hart der aanwezigen, ca zij lieeft zich or gehandhaafd, zoowel als zij begeleidde of afzonderlijke nummers gaf. Het meeste suceos hadden uiteraard ech ter de zangeressen. Allereerst werden wij vergast op een drietal nummers voor so praan en alt, waarvan vooral „Avondrust" en „Lente", beide van Ca tb. van Rennes, ons bijzonder troffen. D© twee zangeressen beschikken over een mooi en zuiver stem geluid. Dit kwaju vooral uit, waar zij ieder afzonderlijk optraden. ,Wij kunnen hier niet bij de verschillende aparte nummers stil staan, doch mogen niet verzwijgen, dat mej. Hogentoorn met het krachtig „Wij willen Holland liouen", van Arnold Spoel, een ge weldig applaus verwekte. Toen kwam. even de krijgshaftige stemming bij onze jongens boven, verbeeldden we ons. Van mej. Brovet beviel ons in het bijzonder het met gevoel gezongen „De wiegende Mijnwerker'', van Bullebroeck, dat dan ook diepen indruk maakte op de aanwezigen. Herhaaldelijk werden do zangeressen te ruggeroepen en na de pa-uzo bood een mili tair alle drie een tuil seringen aan. Het was een mooie avond van echt kunst genot, die ongetwijfeld door de aanwezigen op hoogen prijs is gesteld ennaar meer doet verlangen. VOOR HET STEUNCOMITÉ. Donderdag 25 Februari zal in den Schouw burg alhier een voordrachtavond plaats hebben, gegeven door den beer J. P. J. H. Clinge Doorenbos, op de piano begeleid door zijn echtgenoote mevr. Clinge Doorenbos De Blécourt. Dat dit gebeuren zal ten bate van het Leidsche Steunoomité, zal menig stadgenoot reeds hcbbcij bewogen, kaarten te nemen. Maar dit behoeft niet het eonige motief te zijn om te gaan. Wil men zich gezond en gezellig amuseeren en in dezo zorgvolle tijden is eon goede ontspanning van dubbele waarde men ga den lieer Doorenbos hoo- ren. Hij is een amateur, geen professional, maar, zooals „De Nederlander" hem na een uitvoering te Nijmegen eens noemde: „Do Canter is een voordrachtkunstenaar en lied jeszanger van goeden huizo." Nu zal men zeggen, de heer Doorenbos zal voordragen en zingen en niet de heer De Canter. Wij willen een gehoim verklappen. De Canter is Doorenbos, en Doorenbos is De Canter. Ma-ar de dichter-zangcr was in hot begin van zijn optreden in het publiek te beschei den en verborg zich achter oen pseudoniem. „De mjnst la-chzuohtige laoht mee," ge tuigde een andere critiek, m,aar steeds toont de heer Doorenbos to zijn eon kunstenaar van goeden huize, want wat hij voordraagt of zingt, steeds is liet van ons goede soort, dont la mere perinettre la lecture a la fille. Men ga dus Donderdag doze aange name ontspanning zoeken. TEN BATE VAN HET BELC.ROOOE KRUIS. Do gebroeders E. J. I. Kcsner, dio door do bekende droevig© omstandigheden België, waar zij sinds jaren gevestigd zijn, moesten verlaten, hebben besloten het Rood© Kruis van B.elgiö ter hulp te komen door het verknopen van fotogravuren, de verwoes ting van Leuven en Dinant voorstellende. Deze platen worden verkocht voor den fininimum.prijs van f 0.10 per stuk. Tot nu too zijn zij er in geslaagd een ronde som van 350 francs aan liet Bcl- gisoh oonsulaat te Amsterdam af te dragen, voor dit doel. Op hun rondreis door Nederland zullen deze heeren ook oenigon tijd alhier ver toeven en zij hopen hier insgelijks veel eiicoes van do zijde der inwonors to onder vinden. i i.. VOOR DE BELCISCHE VLUCHTELINGEN. Yoor de vijfde ma-al zal de werklioden- zangvereeniging Kunst na Arbeid" he denavond in het verblijf der vluchtelingen in de fabriek der firma J. O. Zaalberg en Zn., voor hen zingen. BELCISCHE VLUCHTELINCEN. Aan de Belgische Yluoht-elingen, wie nu reeds meer dan vijf maanden gastvrijheid wordt verleend, wordt weinig meer ge dacht. Alleen wanneer zij eens verhuizen en ergens anders ondergebracht worden, wordt hun aanwezigheid ons weder in her innering gebracht. Zoo zijn de menschen, aanvankelijk op genomen in „De Toelaat", aan de Steen- etraat, een huis van Qebrs. Pel aan de Hoogowoerd en liet huis Rapenburg, hoek Vliet, verhuisd naar het voormalig café „De Gouden Leeuw", Nieuwe Rijn 22, waar thans nog 6S personen, groot en klein, een gastvrij onderdak hebben ge-vonden. Het Comité, dat zich in het begin het lot van een deel der vluchtelingen aan trok en „Do Toelast" in gereedheid bracht, vond het hard, dat de vluchtelin gen, die daar tot dusvorro tot wederzij d- echo tevredenheid, hadden gelogeerd, naar do fabriek van de firma Zaalborg moesten vodhuizen, nu dit perceel moest worden ontruimd, en ook de andere bovengenoem de huizen niet langer konden worden be schikbaar gesteld. Het heeft toen „De Gouden Leeuw" gehuurd cn daar vinden nu oen 68-tal Belgen dezer dagen nog door geboorte met één vermeerderd, een gezel lig tehuis. De zorgen van het Comité zijn echter weder zwaarder geworden, want dit ge bouw moest worden gehuurd, terwijl do andere indertijd gratis waren afgestaan. Toch houdt het Comité vol zoolang de mid delen het eenigszins voroorlooven Wie het nog zou willen helpen, vindt den penning meester den heer W. C. de la Court, Ke telboe ter steeg 7, bereid, giften voor dit doel in ontvangst te nemen. x DE DEUR GEOPEND! Onder dit opschrift schrijft men uit vak kringen aan het „Hbld." „Juist nd onze beschouwingen betreffen de het ongewensohte van het niet vaststel len door den minister van een maximum prijs voor Amorikaansch Patenten eel, ter wijl dit voor do lagere kwaliteiten (Straights en Bake re) wél geschiedde, komt do verbluffendo Regeeringsmededeeling, dat de minister van Landbouw, Nijverheid cn Handel aanleiding heeft gevonden, de maximum-prijzen voor laatstgenoemde mer ken te doen vervallen. Naast moer maatregelen, door de Re- georing sinds Augustus genomen, waar het de tarwe- en mcelvoorziening betrof, waar van door vakmannen kon aangetoond wor den, dat zij strijdig waren met het alge meen belang en juist indruischten tegen hot beoogde dool, kan deze jongste minis terieel© beslissing, welke de deur naar raeel- prijs-opdrijving wagenwijd openzet, niet anders dan ten zeerste afgekeurd worden. Als roden, welke den minister noopte, de genoemde maximum-prijzen op te hef fen, worden genoemd de „vorkeerde prak tijken, waartoe het stollen van maximum prijzen aanleiding heeft gegeven", terwijl wij spatieeren het ondoenlijk is gebleken om nauwkeurige controle op de naleving van dit voorschrift to houden! Do minister houde ons ten goede, dat wij, die geheel op de hoogte zijn van het vak, ten deze bewering met allo kracht opkomenWie zijn dan toch in dezen wel de adviseurs van den minister? zouden wij willen vragen. In plaats van ondoenlijk, gelijk gezegd wordt, is een nauwkeurige contróle over het met-overschrijden van verkooperszijde van do door den minister vastgestelde meelprijzen, zéér eenvoudig en zéér gemakkelijk uitvoerbaar, gelijk wij hior dadelijk zullen aantoonen. Het ligt voor do hand, dat. iedere bakker gaar ne zoo goedkoop mogelijk de noodige par tijen meel zal koopen. Bereikt hem nu een meel-offerte, welke de door den Minister vastgestelde limiet overschrijdt, zoo zou hij eenvoudig aan den secretaris zijner or ganisatie (nagenoeg allo bakkers in Neder land zijn lid van van de een of andere pa troonsorganisatie) den naam der aldus aanbiedende firma kunnen opgeven, waar na het toch een kleine moeite mag genoemd worden, den minister van een en ander in kennis to stellen, die tegenover den in overtreding zijnden meelhandelaar waar lijk wel maatregelen zou weten te nemen, getuige de van overheidswege geuite be dreigingen to dozen opzichte in de maaud Augustus j.l. Maar nog sterker blijkt de onjuistheid der ministerieel© argumentatie ten aan zien van het. ondoenlijke- der controle, wanneer wij even den blik slaan naar de Nederlandsche meelfabrieken. Wekelijks wordon er in die fabrieken te Amsterdam, Wormerveer, Leiden, Ylaardingen, Utrecht on Deventer meer dan honderdduizend balen meel gefabriceerd, welke allo niet hooger, dan tot den door den minister vastgesteld en prijs van 18.50 af fabriek vorkocht wordon. En zou, wat nu voor genoomd kwantum wél mogelijk is, plot seling „ondoenlijk" zijn voo-r de zoovele kleinere partijen Straights en Bakers, die nu en dan bij inschrijving verkocht worden 1 Het is niet aan te nemen. Inmiddels is de beslissing gevallen, het hek is van den dam, <lo deur is geheel ge opend, de houders van partijen Ameri- kaansche tarwebloem zijn geheel vrij in het vaststellen van den prijs, en de toe stand van do eerste dagen der mobilisatie toen steen en been geklaagd werd over het opdrijven der meelprijzen, staat ons wederom te wachten. Nog ernstiger is do toestand thans, dan oogensehijnlijk gedacht zou kunnen wor den, omdat- nog van andero zijde gevaar dreigt De Nederlandsche meelfabrieken n.l., die reeds de laatste weken trager in aflevering werden, moeten deze week zeer vole aanvragers om meel teleurstellen, daar de aanwozigo tarwevoorra-den niet toe laten met- volle kracht te draaien. Wat hiervan het onmiddellijk gevolg zal zijn, valt licht te raden d© bakkers die, hun aan do inlandscho meelfabrikanten opgegeven orders niet zien uitgevoerd, zullen, be vreesd voor éénigo inkrimping van hun be drijf voor het grootste deel Amorikaansch meel gaan betrekken, en dit tot eiken prijs willen machtig worden. En ziet, juist op dat kritiek© oogenblik, juist nu een vast gestelde prijsgrens dringend en dringend noodzakelijk is, komt do minister ons zeg gen „Gij behoeft u aan een maximum prijs niet meer te houden Ket is nu eenmaal onmogelijk, dat een minister van alle vak-détails op de hoogte is, cn het is con eisch van dringende nood zakelijkheid, dat hij een schare van advi seurs rondom zich verzamelt, die hem in sommige gevallen den juisten weg wijst, doch we aarzelen geen oogenblik te zeg gen, dat zij, die in deze omstandigheden geadviseerd hebben tot opheffing van een maxirmrra-prijs voor Amerikaansch meel (Straights- en Bakersbwaliterten), hoogst lichtvaardig gehandeld hebben en hunner zijds ertoe hebben medegewerkt, dat ons eerst© volksvoedingsmiddel, het brood, bin nen zeer korten tijd wederom in prijs zal moeten worden verhoogd l UITWISSEL1MC VAN CEWONDE ENGELSCHE- EM DUITSCHE KRIJCSOEVAMCENEN. Met twee extra-treinen kwamen gisteren de Engelsche gewonden te Vlissingen aan. Op het perron was de afdeeling van het Rood© Kruis aanwezig, benevens de trans- portcolonnes van het Roode Kruis en de marine. De gewonde Engelsclren werden voorloopig ondergebracht in een loods op het station, alwaar hun vanwege het Rcode Kruis voedsel werd verstrekt, terwijl zij van verschillende belangstellenden versna peringen ontvingen. Gisteravond zouden de gewonden naar üc mailboot Mecklenburg" worden gebracht, waarmede de reis naar Engeland wordt voortgezet. De gewonde Duitschers zouden eerst, vol gens het algemeen zeggen, met een Roode Kruis-boot van Engeland worden overge bracht, met welke boot de Engelschen dan naar hun land zouden terugkeer en. Gistermorgen is evenwel telegrafisch be richt ontvangen, dat de Duitschers met de mailboot te Vlissingen zullen aankomen. Zij zullen bij aankomst in Vlissingen even eens worden toevertrouwd aan de goede zorgen der afdeeling van 't Roode Kruis. Te kwart voor vijf meerde de mailboot „Mecklenburg" aan de ponton. Aan boord bevonden zich 94 Duitsche gewonden, on der wie één officier. Nadat de passagiers waren gelost, wer den de gewonden aan wal gebracht en na even op brancards op het perron tc heb ben gerust, werden allen in den Nederlartd- schen ambulancetrein geholpen, een deel op brancards in bagagewagens, anderen in personenrijtuigen. Het was een aandoenlijk gezicht, hoe Tommies zich met de Duitschers onder hielden. Vooral werd wederkeerïg naar het verblijf in 'het vijandelijk land gevraagd. De Engelschen in de loods zongen hun hoogste lied, begeleid op een viool door een der blinde lotgenooten. Onder de Duit schers was ook een blinde. Bij beide par tijen waren er velen, die hand, arm of been missen. Met de mailboot kwam ook het personeel van het Engelsche Roode Kruis mede, zoodat het Roode Kruis van Engeland, Duitschland en Nederland bij het vervoer behulpzaam waren. Alle gewonde Duitsche krijgsgevangenen, die ter uitwisseling te Folkestone zijn ingescheept en uit verschillende hospi talen uit alle streken des lands kwamen, 'hebben hun dankbaarheid betuigd voor de wijze, waarop zjj in Engeland waren, behandeld. Eén 'heeft verklaard, dat zijn ervaringen hem aanleiding gaven te erkennen, dat de Engelsche soldaten en burgers goede lui waren. Hij betreurde het, dat Duitschland met hen in oorlog was geraakt. Hij zou erg dankbaar zijn als de oorlog voorbij was en hij zcide: ,-,Wilt ge het Engelsche volk danken voor de uitnemende wij re, waarop het ons heeft behandeld?" UITVOERVERBOD VAN GRAS- EN KLAVERZADEN. Bij Kon. Besl. van 16 Februari is de uitvoer van gras- en klaverzaden verboden. ONZE AMBULANCE IN SE3VIE. Dr. Van Tienlioven, die in V&ljewo (Ser vië) vertoeft voor antbulancewerk, is door vlektypliu.s aangetast. Zijn toestand is niet meer levensgevaarlijk. Zuster Westerhoff en de verpleger Das moe/ten ook ernstig on gesteld ziia en zullen, indien eenigszins mo gelijk, repa, trieer en. EEH PROTEST VAN C ES NT E RN EERDE OFFICIEREN. Belgische officieren aan het front hebben een schrijven gericht- tot de kameraden, die thans liicr te lande zijn geïnterneerd, cn hun verweten, dat dezen niet, zooals zij. z.clven, zijn uitgeweken naar Frankrijk. Het schrijven is besproken in een bijeen komst van de te Amersfoort geïnterneerden en thans beantwoord. In dat antwoord wordt opgemerkt, dat de thans aan het front zijnden Vrijdag den 9den October door het Duitsche leger zijn teruggedrongen in de richting van Frank rijk, terwijl de hier geïnterneerden 38 uren langen hebben stand gehouden, Zaterdag den lOden October werden opgedrongen naar de Nederlandsche grens en voor de keuze werr den gesteld, óf zich gevangen te geven, óf zich te doen interneeren. Nog weinige urerf en met de veiligheid voor de scheepvaart in do Noordzeo is 't door een nieuwen maatregel van een der oorlogvoerenden gedaan. Morgen is 'bde dag, waarop Duitsch land de Noordzee rondom Engeland als oorlogsgebied beschouwt. Welke de gevol gen hiervan zullen zijn? Niemand die 't weet, maar dat de toestand zeer ernstig is, dab heeft men kunnen nagaan, wanneer slechts gelet wordt op do protesten bij Duitschland, die gevolgd zijn en op de uit latingen in verschillende, vooral Ameri- kaansche pers-organen. En nog steeds wij den do bladen uit over den aanstaanden maatregel en over gewisseld© nota's. Yoor ons land is, wat nu te gebeuren staat, we zeiden heb reeds eerder, van ont zettend belang. Reeds doet zich het kwaad gevoelen, want do eerstvolgende dagen zullen de passagiersbooten van do Maat schappij „Zeeland" en van de „Batavier- lijn" respectievelijk uit Vlissingen en Rot terdam, niet afvaren. Of er goederen- en postvervoer zal zijn, wordt nog niet meege deeld. Het is het besluit na de oonferentie van de directeuren gisteren met de regeering in Den Haag. De „Tel." verneemt dat- de besprokin gen, dio een huishoudelijk karakter droe gen, liepen over het gevaar, waaraan de neutrale scheepvaart binnenkort van Duit sche zijde dreigt bloot te staan. De mogelijkheid werd besproken om do geregelde vaart op Engeland door onz© schepen onder eigen vlag zooveel doenlijk voor onheil te behoeden en om van de Duitsche regeering de toezegging te vor krijgen dat onze schepen niet zonder on derzoek aan het gevaar van torpilleeren zullen worden blootgesteld. Het blad verneemt voorts, dat de toe passing van velschillende maatregelen, dio de regeering en onze marine-autoriteiten denken te nemen, afhangen zal van den verderen loop der gebeurtenissen. Voorals nog zal een afwachtende houding worden aangenomen. Tot nu toe verluidt niets over de dienst regeling van andere lijnen, de „Holland- Amerika-lijn" uitgezonderd. Die zal do gewone route door het Kanaal voor haar schepen naar de Vereenigde Staten. Cuba- en Mexico houden. Men zal zich herinneren, dat de Duit sche bladen berichtten, uit Rotterdam te hebben vernomen, dat de schepen van de „Harwich-lijn" zullc-n worden geschilderd als dio der „Batavier-lijn". Dit bericht be rust louter op fantasie. De „N. R. Ct." schrijft, hieromtrent: „Naar aanleiding van dit bericht valt allereerst op te merken, dat een Harwich- boot, hoe ook beschilderd, nochtans zeer goed van een B atari er-boot te onderschei den is. Aan de Harwich-boot, die hier op het oogenblik in de haven ligt, is niets bijzonders te zien. In een nader telegram van Wolff, waarin Duitsche persstemmen over die zoogenaamde beschildering wor den weergegeven, wordt het „vertrouwba re" bericht dien omtrent een bericht uiti

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1