Nedsrlond en de Oorlog. De Europeesche Oorlog. N<>, 16855 Z»tei*<iag 6 Februari. A®. 1915. feze fêourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. UIT ONZE STAD. UIT ONS LAND. DE NOORDZEE NA 18 FEBR. OORLOGSGEBIED. LEIDSCH DA&BLAD PEIJS DER ADVEETENTIEN: Van 1—8 regels ƒ1.06. Iedere regel meer 0.17J. Kleine adrertentiSn ran 30 woordon 40 Cents contant elk tiental woorden meer 10 Oents. Voor bet inoaeseeren wordt ƒ0.05 berekend. Bewijsnummer 6 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. I f 0.09. Ruiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. D 0.10. Franco per post1.65. openbare kennisgeving. VORDERING VAN TREKHONDEN VOOR HET LEGER. De Burgemeester der gemeente Leiden,; Gozien de aanschrijving van den In- ipecteur der Infanterie d.d. 4 Februari j.l. QO. 964 M. Gelet op art. 32 der Inkwa-rtieringswet Gelast bij deze de in die gemeente woon achtige eigenaren en houders van honden om zorg te dragen, dat de in hun bezit eijnde houden op tUaaailag, 8 Februari a.s., des roonuiddags te 10 uur aanwezig zijn op het terrein van het Openbaar Slachthuis (Maresingel) aldaar. .De aandacht wordt er op gevestigd, dat slechts honden van het mannelijk geslacht luet een schoftlioogte van minstens 70 cM. ter plaatse voornoemd aanwezig moeten zijn om ter vordering te worden aange boden. De Burgemeester van Leiden, N. O. DE GIJSELAAR. Leiden» 5 Februari 191Ö. directe belastincen. Da Bargremeester van Leiden brengt ter alffe- meeue kennis, dat aan den Ontvanger der DireoW Belastingen is ter hand gesteld bet kohier der feraoneele belasting No. 17 van den dienst 1914, öseontoir verklaard don 3en Februari j.l. en her innert voorts den belanghebbenden aan hun ver plichting om den aanslag op den bij de Wet be paalden voet te voldoen. De Burgcmeestor voornoemd, N. O. DE GIJSELAAJEt. Leiden, don 6en Februari 1915. directe belastingen. De Burgomeestor van Leiden brengt ter alge- Snoene kennis, dat aan don Ontvanger der Directe Belastingen is ter hand gesteld het kohier der Prrsoueele belasting No. 1 va» den dienst 1915, exeoutoir verklaard don 4en Februari J.J. en her innert voorts don belanghebbenden aan hun ver plichting oru den aanslag op den bij de Wet be paalden voet U voldoen. De Burgemeester voornoemd, N. O. DE GIJ8BLAAB. Celdon, den 6en Februari 1915. LEIDEN, 6 FEBRUARI. IVaar velen zich weer meer en meer gaan boeleggen op de kunst van goede har monie am u ziek ben gehoore te brengen, kan het voor die velen en trouwens voor alle be minnaars en bewonderaars van die muziek van 'belang zijn te weten, dat zij nu te gasti kunnen gaan in het Bioscope- en Variété- The&tfcr aan den Stationsweg, waar gedu rende eenige avonden twee kranen op dat gebied, hooggeleerden, optreden. Het is al leszins bewonderenswaardig wat zij met hun instrumenten kunnen uitrichten. Zelfs bespelen zij samen ook één harmonica. Te vens krijgt men dan de gelegenheid gade te slaan de aan het ongelooflijke grenzende toeren van een paar acrobaten die er onder de namen van Hol en Mops werken. Voor ,,Schoolkindorvoeding" is inge komen 5 uit de kas van de Tooneelvereeni- tnng" „Nut en Vermaak" en /2.20 van den iaeeuwbal „Voor kinderen door Kinderen". *0ftPERlNQ VAN TREKHONDEN. Blijkens een officieele mededieeliug: in dit blad, moeten eigenaars van trekhonden met schofthoogte van 70 c.M., ingevolge fcen aanschrijving" van den inspecteur der infanterie, Maandag a. s., voormiddags 10 •bur, met deze honden aanwezig zijn op 'het terrein van het Openbaar Slachthuis aan den Maresingel. mosselverkoop vanwech HET STEUNCOMITÉ. Wij vernemen, dat in het begin 'der vol gende week, vermoedelijk reeds Maandag, aanvoer van versohe mosselen wordt ver wacht, waarvoor bij het Comité geschikte venters kunnen geplaatst worden. *00r de vluchtelingen. In het fabrieksgebouw van de firma J. O. kalberg en Zn., waar, zooals men weet, uog steeds vluchtelingen vertoeven is, door 0 goed© zorgen dier firma een Leeskamer jjJ>or haar logés ingericht. Vfee boeken of l-dschliften mocht te missen hebben kan f-n goed work doen door ze naar die lees kamer te zenden. oonferenties in den haag. Voor den aanvang van Hen Ministerraad heeft gisterochtend een conferentie plaats gehad tusschen de ministers van Buiten- landsche Zaken en Marine, en eenige uren na afloop van den ministerraad had een bespreking plaats tusschen den minister van Marine, den opperbevelhebbeH en den chef van Iden Marinestaf. de oorlocsleening. Met de uitbetaling van de provisie van de Staatsleening, kan niet voor 20 Febr. worden begonnen, aangezien er eerst ten volle moet gestort rijn en dit niet eerdert op behoorlijke wijze door het agentschap yan het Ministerie, tot hetwelk men rich om uitbetaling heeft te wenden, kan woi^ den geconstateerd. de nederlandsche rechten in net bijnoebieo. In verband met de verklaring naar aan leiding van een vraag over het afstaan van onze rechten in het Rijngebied aan Duitsohland, door minister Grey, in het La gerhuis afgelegd, kan Üe ,,N. R. Crt." mediedeelen, dat, blijkens uit de beste bron verkregen inlichtingen, van een verdrag, als waarop do steller van de vraag doelde, geen sprake is, en dat in de Rijnvaartacte sinds jaar en dag geen er lei principieel© veranderingen zijn aangebracht, ook niet door afzonderlijke speciale regelingen, onze gezant te berlijn. In de „TeL" lezen we: In een entrefilet, ons van geachte zjjde toegezonden en opgenomen in 1de „Tel." van 31 Januari, werd gevraagd, of het juist is, dat de Nederlandsche gezant te Berlijn,- Baron Gevers, in het Duitsche leger ge diend heeft. Onze Berlynsche correspon dent informeerde daaromtrent by den ge zant, die hem machtigde, dit in het bui tenland loopende gerucht, op de meest pertinente wijze tegen te spreken. De staat van dienst van onzen gezant,- aldus onzen correspondent, is van dien aard, dat men voor uitsluitend Duitsche sympathieën van zijn leant ni-et bevreesd behoeft te zyn. Z.Ex. is meer dan 7 jaar in Engeland geweest, 4 jaar in Amerika, 3 jaar in Rusland, icLaama in den Balkan en 27a jaar in Rome. Al onze landgenoot ten, die .met Baron Gevers te Berlijn in aanraking zijn gekomen, spreken met de meeste waardeering over hem en roemen zijn arbeid voor do Nederlandsche belan gen in deze dagen. Ik klap niet uit tie school, wanneer ik hier zeg, dat heel wat fabrieken en instellingen in Nederland stil zouden liggen, wanneer onze gezant niet alles in hot werk stelde om zekere artike len, waarvan do uitvoer uit Duitsohland verboden is, toch naar Nederland .uitge voerd te krijgen. valsche eilverbons. Do Minister van Financiën brengt teï kennis, dat opnieuw eenige valscho zilver bons van f2.50 zijn aangetroffen. Deze valsche bons dragen tot dusverre als serie nummer 231 of 207. Het verschil met de echte stukken van f2.50 springt terstond in het oog, wanneer men let op de handteekening van den Minister van Financiën en van den Agent van het Ministerie van Financiën. Op de echte bons zijn deze handteekeningen ge drukt. Op de valsche bons daarentegen zjjn de handteekeningen met de pen aan gebracht en wel op onvolkomen wijze, zoo dat het onderscheid duidelijk blijkt. Voorts is op do valscho bons het woordje „de" voor „Nederlandsche Bank" gedrukt met kleine letter ,,d", tegen met een hoofdletter „D" op de -echte bons. Ook is op de val sche bons noch ondergrond noch rand zichtbaar. Op de echte stukken rijn deze ondergrond en rand in lichtblauwe kleur gedrukt. Ter voorkoming van geldelijke schade zal het publiek goed doen, nauwkeurig op de hem aangeboden bons toe te zien en deze, indien zij de bovenomschreven kenmerken vertoonen, te weigeren of wel zooveel mo gelijk met inlichtingen omtrent de her komst bij den Agent van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, of by een der betaalmeesters aan te bieden. nederl. verpleecster cedoop. Een Ned erl and schei verpleegster,- zuster Vecht, is te Veurnc gevallen als slachtoffer van haar plicht. Bij het uitbreken van den oorlog had zij zich ter beschikking gesteld van het Belgische Roode Kruis. In de maand Januari bevond zij zich te Veurnc, de tijdelijke Belgische hoofdstad. Op 23 Januari werd zij by een tier bombar dementen door een stuk van een bom ge troffen. Men verpleegde haar zorgvuldig,- doch alle hulp was tevergeefs en spoedig daarop is zuster Vecht overleden. Zusters, die haar verpleegd hebben, zon den bericht aan (de zwaar beproefd* ouders te Amsterdanik _[_Jl._L1 pransche vljecer8 geïnterneerd. De beide van Duinkerken gekomen Fran- sche officieren, die met hun vliegtuig op Noord-Bev-eland zijn geland, zijn thans ge ïnterneerd op Wierick-erschans. Het zijn de luitenant-vliegeniers d'Humières en Coju- tiason, i j een zeppelin. Hedenmorgen, pl.m. 47a uur» is wederom een vliegtuig (naar ooggetuigen verklaren, een Zeppelin) over Kampen gevlogen. Zij kwam uit oostelijke richting en zette koers naar het westen. Niet alleen was het snor ren van den motor duidelijk te hooren, dooh ze was ook duidelijk te zien; het weer was helder. Van bijzonder gTootc af meting was ze niet, Het bes-luit der Duit3cha regeering, om de Noordzee binnenkort als oorlogsge bied te beschouwen, heeft al heel wat pen nen in beweging gebracht. Voorloopig zal 't daar niet mee uit zijn ook. 'tls trou wens een hoogst belangrijke kwestie, die hier wordt aangeroerd, bovenal voor ons land. Want bij doorvoering van den maat regel, zooals dit uit de proclamatie mag worden opgemaakt, zal de Nederlandsche scheepvaart er ontzettend onder lijden. Onze regeering heeft, naar de Hoef ijzer-correspondent van het t,Hbld." ver neemt, reeds over deze zaak beraadslaagd- Gisteren te elf uur 'is een buitengewone vergadering van den ministerraad gehou den, waar het Dultsoh» communiqué is besproken. Men verneemt echter, dat de Regeering haar houding ia zake de Duit sche quaestie nog niet definitief heeft vastgesteld. Zij ziet in de Duitsche me morie nog te veel punten waaromtrent op heldering dient te worden gevraagd, met name de bewering over de Engelsche or der tot misbruik van de neutrale vlag en de voorstelling, die van onze uitvoerver boden wordt gegeven, om nu reeds een bepaalde houding te kunnen vaststellen. WAT DB NEDERL. STOOM V.-MAATSCHAPPIJEN ER VAN ZEGGEN. In verhand met do aangekondigde maat regelen van Duitsche zijde betreffende het optreden, met ingang van 18 Februari, tegen koopvaardijschepen, dio rioh alsdan zullen „bevinden in de wateren om Groot- Brittanniö en Ierland en in het Kanaal, zal een dezer dagen een vergadering worden gehouden van direction van verschillende Nedesrl. stoomvaartmaatschappijen. Daar zullen de eventueel te nemen maatregelen warden besproken. Naar aanleiding van de bekendmaking van de Duitsche regeering, waarbij de wateren rondom Groot-Brittarmië en Ierland, met inbegrip van het geheele H^ngelsch© Kanaal tot oorlogsgebied verklaard worden en maat- regelen worden aangekondigd, welke van 18 Februari af gevaar zuilen opleveren ook voor de onzijdige scheepvaart, heeft de „N. R. Ct." zich tot de direcrtics van eenige groote stoomvaartmaatschappijen gewend. Het bleek, dat men voorloopig een af wachtende houding wensóht aan te nemen. De maatregelen der Duitsche regeering zul len eerst van 18 Februari af worden uit gevoerd, tot welken datum men de ontwik keling van de gebeurtenissen kan afwachten. Zoo achtte men het waarschijnlijk, dat de Engelsche regeering tegenmaatregelen zal nemen. Zoowel van don omvang als van de uitwerking daarvan met betrekking tot de veiligheid der scheepvaart in de aangeduide wateren kan men op het oogenblik natuur lijk zoo good als niets zeggen. Er kunnen zich andere omstandigheden voordoen, waar door hot gevaar voor de onzijdige scheep vaart wordt vermeden of verminderd. Zoo is het niet ondenkbaar, dat daarvoor nadere middelen aan de hand worden gedaan. Geenszins verheelde men, dat een omweg om de ShetlancLedlanden een belangrijke ver traging voor menige scheepvaartverbinding mot rich zal brengen. Bijzondere inlichtingen wei-den het blad nog in den volgenden vorm verstrekt: Van Rotterdam op Liverpool en Man chester en van Rotterdam op Cardiff denkt men geregeld door te varen. Aangezien de schepen verzekerd i^n, Verwopht jn#n geen jWafc den dienst RotterdamHull betreft, zoo zijn er van Huil drie Abbcy.bootcn naar Rotterdam gevaren, nadat het geschil \an de bemanning met de reederij, ontstaan naar aanleiding van het in den grond boren van het 8.b. „Durward", is opgeheven. [Wi. H. Berghuys' Kolenhandel te Am sterdam, blijft, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, op de Engelsche Oostkust doorvaren. Maatschappij „Zeeland": Scheepvaarlplan wordt voorloopig niet gewijzigd. De Scheepvaart- en Stecnkolen-MaatschapL pij te Rotterdam, blijft voorloopig op de Engelsche Oostkust varen en wacht de houding der Nederlandsche regeering af. Binnenkort wordt een mededeeling van de regeering verwacht betreffende de oprich ting van een comité voor den kolenhandel. De „General Stam Navigation Cy." (Rot terdamLonden) blijft doorvaren. De eche- pen zijn verzekerd. De Batavier-lijn blijft varen van Rotter dam op Londen. De HarwichdicDst blijft in gang. RotterdamHuil en Goole („Gople St-eamship Cy.") blijft varen, zoolang de schepen kunnen verzekerd blijven. En ten slotte blijven ook do diensten RotterdamHavre en RotterdamNoorwe gen voorloopig "doorvaren. Het „Hbld." verneemt uit Rotterdam, dat de waarschuwing van den Duitschen marine staf met betrekking tot het Engelsche Ka naal, op onze reeders niet den indruk heeft gemaakt, dien men, oppervlakkig geoordeeld, misschien zou hebben verwacht. Althans bij een onderhoud met verschillende vertegen woordigers van voorname jeederijen, bloek bij niemand vooralsnog van bepaalde vrees of van het voornemen om de vaart te sta ken, netgeen trouwens niet andera don een noodlottig besluit zou kunnen heeten voor den economischen toestand. Een dezer reedsrs zeide, dat do waar schuwing aan den tegenwooïdigen toestand niota verandert, want reeds werd het stoom- sohip „Durward" tusschen Leith- en Rotter dam in den grond geboord en lieten de Duit sche onderzeeërs van rich spreken door een welgeslaagde actie in de Ieraohe Zee. Een andere reeder hechtte aan de waarschuwing minder waarde, wat de neutrale vaart be treft-, omdat zij van eën totaal verkeerde praemisse uitgaat. Immers, hot is volstrekt nog niet gebleken en volstrekt onwaarschijn lijk, dat de Engelsche iregeering aan de Britaclie scheepvaart den raad zou hebben gegeven om in geval van nood de neutrale vlaggen te hijsehen. „Er moet, aride een der-Je, natuurlijk, wat do neutrale vlag betreft, wel worden onderscheiden. Er zijn bijv. schepen onder Nedorlandsche vlag in de vaart op Enge land en de positie dier schepen is natuurlijk heel wat gevaarlijker dan van de Nederland- Bche stoomers, die het Kanaal slechts pas- seerende eersten loopen gevaar van ge wettigde aanhouding, bijaldien de lading bestaat uit contrabande, wat meestentijds wol het geval zal zijn, omdat goederen, naar of van een in oorlog verkeereud land, bijna zonder uitzondering door den vijand als goeden prijs kunnen verklaard worden, wijl men rich aan verdragen niet meer stoort. Toch was onze zegsman van oordcol, dat zelfs die schepen de vaart niet behoeven to 6taken. Immers de schepen zijn tegen molest verzekerd, zoodat het verlies te over komen ia en het uitsluitend aankomt op het welzijn der bemanning. WAT DE NEDERLANDSCHE PERS VAN DEN DUITSCHEN MAATREGEL DENKT. Over de Duitsche verklaring schrijft de „NIEUWE ROTT." o. m. „Wij hadden onlangs gelegenheid to her inneren aan het rociprociteitskarakter van het oorlogsrechtzoo de eene partij meent, dat de andere het oorlogsrecht heeft ge schonden, dan vergeldt zij zoo hard moge lijk kwaad met kwaad en acht zich daarbij „volkomen rechtmatig" niet gebonden aan het recht, welks overtreding zij in den te genstander laakte. Do jongste Duitsche maatregel, die van 18 Februari e. k. af alle wateren om het Vereenigd Koninkrijk met inbegrip van het Kanaal tot oorlogsgebied verklaart, en waardoor ook de onzijdige handelsvaartuigen in die wateren gevaar zullen loopen, is weer een bewijs daarvan op 2 November jd. verklaarde de Britsche regeering een deel van de Noordzee tob militair terreinmen vond in Duitschland geen woorden sterk genoeg o.m het schan delijke en onrechtmatige dezer aanranding van de Vrije Zee aan de kaak te stellen maar doet nu precies hetzelfde. „Volgons de bekendmaking in den „Reicihs-Anzeiger" van gisteren loopt na 18 Februari de veilige weg naar en uit de Nederlandsche havens om den noord. In hoever onze handel door dien maatregel benadeeld zal worden, zal moeten blijken. Mits redelijk toegepast zal de Britsche maatregel van 2 November ons niet zeer behoeven te schaden, zoo schreven wii 9 November. En de ondervinding heeft datf vermoeden bevestigd. Wij meenen dus ge rechtigd te rijn, deze meening te herhalen tegenover de Duitsche actie, die zal worden gevoerd door een corps zee-officieren, wier correct optreden terecht alom bewonderd wordt. Zeker zullen daarenboven onze be langen ook hier zooveel mogelijk ontzien worden, waar ook tegen deze nieuwe aan tasting van het beginsel der Vrije Zee onze regeering krachtig zal protesteeren, zooala zij dat niet zonder 6ucces tegenover den Britsohen maatregel van 2 November ge daan heeft. „Bezien wij den Duitschen maatregel van! nabij, dan blijkt, dat hier onder den uiter- lijken vorm ecner represailledaad een nieuw en tot nu toe onbekend middel voor militair optreden wordt aangekondigd. Heb reciprociteitskarakter van het oorlogsrecht brengt nu eenmaal mede, dat do vraag waartegen, wanneer en met welke midde len zal worden opgetreden, geheel éénzij dig beantwoord wordtallo controle ont breekt hier, het verband tusschen oorzaak cn gevolg wordt licht subjectief gelegd, de kans bestaat, dab eerst- het gevolg gewenscht wordt, en dat dit pas daarna door een oor zaak gal gerechtigd worden. Het komt ons voor, dat hier de zaak ook zoo ligthet ia Duitschland eigenlijk om iets anders te doen dan wat het voorgeeftde maatregel verraadt Duitsc-hlanda sterkte, maar ook zijn zwakte. Hij wordt voorgesteld als heb antwoord op den Britschen van 2 Novem ber, die trouwens op rijn beurt heb En gelsche antwoord op de Duitsche mijnen- actie was." Heb blad besluit „Dat ook de neutralen dus ook Ne derland eenigo onaangename woorden van den Duitschen marinestaf te hooren krijgen, is een voldoening, die men den heeren laten kan. De Duitsche regeering weet, dat onze houding correct is geweest gedurende dozen ge-hcelen oorlog, en ook dab wij die houding slechts door het neutro- liteitsreoht kunnen doen bepalen, niet dooi; do wenschen der geallieerde i~: verbonden oorlcgvoorenden." In een noot zegt de „N. R. Ct." nog over de onaangenaam© woorden waarover in laatste alinea gesproken wordt „Onjuiste woorden ook met name waar de nota een hatelijke, geheel onware, voor stelling geeft van de strekking onzer uit voerverboden." Zal de bedreiging der Duitsche regee ring voor onze scheepvaart nadeelige ge volgen hebben? vraagt de redactie van heb „ROTT. NIEUWSRL.". En dan lezen we verder Deze vraag hebben wij gesteld aan een ter zak© volkomen bevoegd stadgenoot, die ons verzekerde geen reden tot ongerust heid te zien. „De Duitsobers verklaren de wateren' van Groot-Britanniö en Ierland, met inbe grip van heb Kanaal tot oorlogsgebied. Van 18 Februari af zal elk in clib gebied aangetroffen vijandelijk koopvaardijschip worden vernield en ook neutrale schepen loopen dit gevaar wegens do door de Brit sche regeering op 31 Januari bevolen mis bruiken der neutrale vlag. Zoo ongeveer luidt het dreigement. „Ik vind het zeer complaisant in eeu oor logvoerenden staat, dat hij veertien dagen te voren kennis geeft van een zoo geweldi gen oorlogsmaatregel sprak onze zegs man. Maar juist in dat kennisgevcn ligt de vermoedelijke waarde van de bedreiging goeddeels bluf. Het is waar, dat Duitschland Engeland beschuldigt van het aanzetten tot gebruik van do neutrale vlag en dat Engeland deze beschuldiging niet tegenspreekt. Maar elk schip mag de vlag hijschen, die 't wil daar toe hoeft 't volkomen het recht. Eerst als het vechten gaat, indien heb een oorlogs schip is, of als het wordt aangeroepen, moet het rijn eigen vlag toonen. De Engel sche regeering heeft dus het recht do sche pen aan te raden onder neutrale vlag te varen. Nu antwoordt Duitsohland daarop dab heb geen tijd zal hebben 6toeds het recht matig gebruik van een vlag to onderzoo-» ken en daar heeft het gelijk aan. Maar dat het op de onmetelijke zeegebie den met zijn in elk geval beperkte vloot- middelen zooveel uit zal k»"n^n dat de zeevaart er door benadeeld zal wor- den, zelfs beangst bekoelt te z.j i, i!c nie-t. Do Engelsohen zijn thans, natuurlijk, woedend over het feit, dat in „hun" Ka naal en „hun" Iersche Zee Duitschers ope- reeren en deze, overigens keurig nette ver maning van de Duitschers zal die woedo nog aanwakkeren. Ander, meer werkelijk, effect verwacht ik niet. Mijn indruk is oigenlijk, dat de Duit schers do aandacht van andere daden wil len afleiden en dat, terwijl do Engelschcni zeer waakzaam zijn in de bedreigde zeeën, dö andoren elders iets zullen ondernemen* Afwachten maar en 't hoofd koel hou den. Met de Duitsche bedreiging zal hc* zoo'n vaart niot loopen, zeker nicb wat onp» ze scheepvaart betreft,.!'

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 1