Mevr. G. v. d. BRINK. Corsetière. Gemengd Nieuws. De Eyropsesche Borloo. Binnenland. Loonactio to IJmuidcn. Men meldt ons uit IJmuidcn: 'Aan de Nederlandsche Zeemansvereeniging /Volharding" te Rotterdam, is op haar ver- I zoek, om de gages der opvarenden van I 6 toom trawlers te IJnmiden met 25 procent I te willen verhoogen, op grond, dat door do I stoomtrawlers hooge besommingen gemaakt I worden en do zeelieden door de mobilisatio I en den oorlogstoestand twee maanden ge- I dwongen rust hebben gebad zonder gage of l toelage, door de Commissie uit do reeders I van visschersvaartuigen te IJmuiden ba- I richt, dat op het verzoek niet kan worden I ingegaan. De reden, die daartoe genoopt hebben, I komen in het kort hierop neer. Erkennende, I dat in doorsnee de besommingen in het laatst van 1914 iets gunstiger zijn dan andere jaren, wordt er op gewezen, dat de opvarenden, be halve vaste gages, een deel van de besom- I mingen, benevens emolumenten, genieten, I zoodat door hen zoowel van hooge besom - I mingen als van groote aanvoeren extra wordt I goprofiteerd. Voort3 worden do oxploitatie- I kosten den laatsten tijd zeer belangrijk lioo- I ger genoemd dan in normale tijden en is I het visschen der vloot, waar het bedrijf on- I mogelijk de assurantiepremie, door assura- I deuren gevraagd, zou kunnen opbrengen, al- I Ren te danken aan het feit, dat de reed^- I rijen zich verbonden hebben de nadoojon. van I door oorlog o£ molest geleden verliezen, on- I derling te dragen, waarbij tegelijk de boman- mingen geheel op kosten der rcederijen tegen I molest verzekerd zijn. Dat bot lioden door I do onderlinge Maatschappijen geen enkele I schade geleden werd, is vooral daaraan te I danken, dat zeer strengo bepalingen opge- I legd zijn betreffende de plaatsen, waar ge- varen mag worden. Verder zegt de Commis- I eie uit do reeders, dat behalve dat alles I da IJmuider reederijen geruimen tijd zeer I yoordeclig moeten werken, ten einde, te boven I te komen de verliezen, geleden door de lang- I durige staking in den winter van 1913 en da stagnatie, in het bedrijf jp don afge- I loopen zomer veroorzaakt door den alge. mocnen oorlogstoestand. Rij verschillende besluiten heeft de Raad van Amsterdam buitengewone uitga ven gevoteerd. Tot dokking dier uitgaven, die to zamen ongeveer f 10,000,000 beloo- pen, zullen buitengewone middelen moeten worden aangewend. Aangezien de abnormale omstandigheden', waaronder de geldmarkt verkeert, de uit gifte cenor publieke geldleening voor do gemeente hoogst bezwaarlijk maken, doch do 6tand. harer kas versterking vordert, die langs den gewonen weg der beleening van anticipateebiljetten niet in voldoende mate kan worden verkregen, hebben B. en W. piob gewend tot de Regeering, met het ver- zoek, do gemeente te hulp te konten. Dq Regeering heeft zioh daarop bereid i verklaard, aan de gemeente een voorschot te verstrekken van f 10,000,000, welke som zal moeten worden teruggegeven op het tijdstip, door do Regeering aan te wijzen, waarbij zij als haar bedoeling te kennen gaf, clat die teruggave niet zal worden I gevorderd, zoolang de omstandigheden de I gemeente beletten tot een publieke leening I onder aannemelijk te achten voorwaarden I over te gaan. De gemeente zal voor het voorschot dezelfde rente te betalen hebben, I ftls de Staat zal hebben te voldoen voor do I leening, waaruit het zal worden verstrekt; bovendien zal zij in billijke vorhouding hob- bon bij te dragen in de kosten. Pastoor ff. v/vn Wagenbergen, sedert I 58 jaar pastoor by de R.-K. parochie te I Sloten (Fr.), hoeft op SO-jarigen ouderdom I zijn dienstwerk neergelegd. Pastoor W. stond I bij allo gezindten in hoog aanzien; zijn vertrek uit Sloten wordt algemeen betreurd. Volgens ingekomen opgaven van de I kerkelijke hoogleeraren zijn gedurende den I cursus 19131914 ingeschrevente Leiden I 48 studenten, van wie 5 voor de eerste maal; I to Utrecht 87, van wie 11 voor do eerste I maal; te Groningen 29, van wie 3 voor do I eerste maal. Te zamen 164 studenten (a. 9. I predikanten), van wie 19 voor de eerste I maal (die in 1914 student zijn geworden). I Gedurende den cursus 19121913 waren er I 192 studenten, van wie 36 voor do eerste I maal. In 1914 zijn er du9 heel a-3- predi- kanten minder ingeschreven dan in 1913, terwijl het aantal vacatures in de Ned.-Herv. Kerk weer grooter wordt. De directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter kennis, dat alle spaarbankboekjes, ^fcgegeven in Januari en Februari, zoo spoedig mogelijk ter verificatio on rente-bij- I schrijving bij licm worden ingewacht. Voor do toezending daarvan kan gebruik gemaakt I worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der posterijen verkrijgbaar. Desver] angd kan voor do toe zending do tusschenkomst van deze kanto nen worden ingeroepen, welke alsdan bij de overneming van het boekje een ontvangbe wijs afgeven. Mr. S. de Vries Czn., wethouder voor i do Financión en do Gemeentebedrijven to Amsterdam, dio al eenigen tijd lijdende was nan een hardnekkige bronchi tale aandoening, heeft naar „Het N. v. d. D." meldt 1 horstel van gezondheid voor den, tijd. I 'vaa drie yoken dig gemeente yerlaten. Men zal zicli herinneren, schrijft het „ILbld.", dat we onlangs melding maakten van het feit, dat dr. Carrier van Dissel te Loohem als verloskundige in vier generaties was opgetreden. Heden, 4 Febr., zal ,deze krasse geneesheer het feit her denken, dat hij ^ich vóór 60 jaar aldaar vestigde. Dr. Carrier van Dissel is op zijn lioogen leeftijd nog in het bezit van een benijdens waardige heldorheid van geest. Zijn prak tijk oefent hij nog met volle opgewektheid uit. Men kan den krassen grijsaard vaak fiet3- of paardrijdende ontmoeten, wanneer hij in den omtrek zijn patiënten gaat be zoeken. Jagen is een van zijn liefste ont spanningen. In het hoofdbestuur der Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst had dr. Van Dissel meermalen zitting en nog altijd is hij een trouw bezoeker der algemeeno verga deringen. iWare het niet, dat de jubilaris gemeend heeft den herdenkingsdag in den familie kring to Amersfoort door te brengen, Locheml eou heden in feestdos zijn. Gistermiddag is de jMr.-Jan-Pieter. Adolf-Stichting, op de hofstede Schoonder- beok, onder Barneveld, plechtig geopend. De genoodigden werden in de conversatie- zaal van het paviljoen toegesproken door prof. P. A. .Diepenhorst, van Amsterdam', voorzitter der Verceniging, die in de eerste plaats het leven en den arbeid van wijlen mr. J. A. P. graaf van Limburg Stirum, naar wien de Vereeniging genoemd is, schetste. Het doel dezer Vereeniging is om menschen, geschikt voor landarbeid, hier door op te heffen en te reclasseeren. De aan* eengel egen boerenhofsteden Schoonderbeek en Schaffelaar hebben een grootte van 112 H.A. Deze stichting is de eerste, die ingevolge artikel 29" der Armenwet i3 tot stand ge komen. Het Paviljoen, waarvoor een Rijks- subsidio is verleend van f 10,000, is bestemd voor valide mannen en heeft gelijkvloers een ruime, luchtige slaapzaal voor 25 per sonen. Behalve een gezellige cot- en oonver- satiezaal, bevat het gebouw nog flinke wasch- en badkamers. Hot plan bestaat op dezelfde stichting Zoo spoedig mogelijk nog drie dergelijke pavil joens te doen bouwen, daar het de bedoeling is in het vervolg ook te kunnen opnemen drankzuchtigen en ontslagen gevangenen, be- novens gegoede jongelui, die zich togen be taling in don landbouw wenschen te be kwamen. Tor herdenking van het 50-jarig be staan der Diakonessen-inrichting „Branovo" in Don Haag werd gisteravond in de Groote *Kerk een plechtige avonddienst gehouden, waarin dr. F. van Gheel Gildemeester en de predikant-directeur, ds II. A. O. Snethlago, het feit herdachten en een zus terkoor eenige liederen ten gehoore bracht. De dienst werd bijgewoond door II. M,. do Koningin-Moeder, don burgemeester der Re sidentie en zijn echtgenoote en verschillende predikanten. Voorts was het kerkgebouw ge vuld met een zeer talrijke schare. De stichtster van het diakonessenwerk en van do naar haar genoemde stichting, Sara Katharina de Bronovo, stamde uit een adel lijk Hongaarsch geslacht. Haar grootvader, Jean van Broun de Bronovo lcwam ten .tyde der Bataafsche republiek als adjudant van den Graaf van SalmSalrn met een regi ment cavalerie, behoorende aan den prins van Wittgenstein, in Holland. Haar vader, Jean Jacques Broun de Bronovo, was officier bij do marine. Toen hij trouwen ging mot me- yrouw do weduwe Eijma, geboren Bedloo, nam hij ontslag uit de marine, en vestigde zich met zijn vrouw te Lissc. Daar werd Sara Katharina 17 Februari 1817 geboren. RECLAMES, k 40 Cent per Regel. !*rü M ÜS1 IP" 3 b0l<>efd b0TeeI aafs t&aa «SsS? B it aan voor da gering ÖORSEYTE^ UITSLUITEND NAAR MAAT. Keizersgracht 717, Amsterdam. Eiken Vrijdag aanwezig in „HOTEL CENTRAL*', Lange Poten, Den Haag. 1070 11 GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Stadstimmerwerf. Telephoon Ho. 127. Geopend: 'smorgons van 9—12 en dos middags van 2—6 uur. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 8 Klorkon, 87 Timmorliedcn, 13 Opperlieden, 24 6tucadoor«. 30 Metselaars. 4 Vosgcrs, 8 Steon- houwors. S4 Sohildors, 1 Behanger. 1 Stoffeerder, 6 Moubelmakers. 2 Stokers. 2 Smeden. 3 Grof- bankwerkers, 1 Macli. bankwerker. 3 Bakkers, 13 Typografen, 15 Kleermakers, 2 Huisknechts, 7 6chïppcrs, 19 Grond workers, 2 Warmoenicrs, 8 BloemiKten. 21 Loopknechten, 6 Loopjongens* 72 losso Workliedon, 130 Mannen (allorlei). AFO. VROUWEN. - Volkshuls. Tolophoon No. 1477. Geopend: van 9—12 uur. 5 Dionstbodon. 11 Naaiatore, 15 Werksters, 1 Kantoorbediende, 4 Winkeljuffrouwen, 2 Kinder juffrouwen, 22 Fabrieksarbeidsters, 68 Texttel- arboideters, 46 Vrouwen (allerlei). FAILLISSEMENTEN. E. Nijhof. koopman in fruit, to Eindhoven. W. B. Kijlstra, to Drogten. J. Spouseleo, koopman, t© Stoppeldijk. A, H. H. van don Houdt, koopman, to Heerlen, De Haagse he arts F. J. T., die onlangs door do zedenpolitie werd gear resteerd wegens strafbare praktijken en die toen getracht heeft door poging tot zelfmoord zich aan een vervolging to ont trekken, is naar de openbare terechtzit ting verwezen en tegen Donderdag 19 de zer gedagvaard. Te Delft worden thans op de eesten van do brouwerij ,,De Gekroonde P." en van (le firma Ylek Co., reusach tige hoeveelheden groenten, alsspruitjes, kool, peen en uien, enz., voor rekening van een koopman uit Rotterdam gedroogd. Al les wordt per schip aangevoerd en na ge droogd te zijn, weer ingeladen. Ook te Schiedam heeft het drogen van aardappe len en groenten op groote schaal plaat-s; in 't geheel moeten er in dit bedrijf ruim 300 personen werkzaam zijn. De serie inbraken te Haar lem duurt nog voort. Nu weer is ingebro ken bij den huidenkoopman B., die zijn pakhuis in de Koolsteeg heeft. Met val- sche sleutels is men een kantoortje bin nengekomen. Een gesloten lessenaar werd opengebroken en daaruit een portemonnaie met geld weggenomen. Voorts zijn 70 ko- nijnevellen en eenpaardestaart ont vreemd. Tegen een garnalen venter, die in de Albert-Cuypstraat te Amsterdam, een agent, die vorkeersaanwijzingen gaf, uitschold voor ,,graskalf", werd een week gevangenisstraf geëischt. DelaudweermanJ. R., uitWa- tergraafsraeer, die verleden week te Nig- tevecht. zijn echtgenoote door een ongeluk kig schob uit zijn revolver heeft doodge schoten, is uit het arrest ontslagen. TeTiel is door onbekende oorzaak de azijnfabriek van de firma Ver met en Fucks afgebrand. De fabriek was verzekerd op beurspolis. Te Nieuwen dam is in de w o- ning van den heer Smit, naast het gemeen tehuis, een hevige brand uitgebroken, die het gekeele huis met inboedel vernielde. De vlammen deelden zich mede aan het naastliggende cafó Zijlstra, dat gedeelte lijk verbrandde. Alles was verzekerd. Het raadhuis werd met veel moeite tegen hst vuur beveiligd. Over den brand, die te Etten (N.-B.), in de boerderij van den landbou wer Huyoregt8 woedde, meldt men nog In het kwartier, waar de brand op on- opgeheldode wijze ontstond, had zich de stukrijder Van Veen t-er ruste begeven. De boer was afwezig en de boerin zou juist gaan slapen, toen zij plotseling merk te, dat do vlammen uit het dak lekten. Gillend rende zij halfgekleed naar buiten. De stukrijder, door dit gegil uit don slaap gewekt, liep van den zolder, waar hij sliep, naar beneden. Reeds brandde do trap. Naar boven te gaan en de drie sla pende kleinen, die nog steeds in het bran dende huis waren, naar buiten en in vei ligheid te brengen, was voor den flinken kerel het werk van een oogenblik. De stal, waar een bespanning van zes leger- paarden was ondergebracht, stond in lichterlaaie, zoodat het onmogelijk was de arme dieren te redden. Slechts enkele tuigen, in een nabijzijn- de 6chuur geborgen, konden worden bo lrondenDe gehcele uitrusting van den stukrijder ging in het vuur verloren. Van den boer kwamen 4 koeien en 2 varkens om. Van de geheele boerderij bleef s'echte een rookeride puinhoop over. Ware Van Veen niet zoo kordaat opgetreden, dan waren misschien menschenlevens te betreu ren gewe°st. Een woord van hulde aan dezen stukrijdor is zeker niet misplaatst. De bange jutters. Als histo; risch vertelt de „Heldersohe Courant" Ze hadden dat dingetje ai zoo lang in de gaten gehouden. „Ze" waren twee van die echte jutters, jonge kerels, lang als een boom, de groote breedgerande hoed scheef op het hoofd; van het slag, waar voor het jutten zoo ongeveer hot hoofdbe* staan is en die dan ook niets liever doen dan maar langs den dijk dwalen, om te zien, of er niets van h,un gading drijft of aanspoelt. Ze hadden hef dus in het vizier gehoU^ den en waren er dan ook als de kippen bij, toen het „ding" aangespoeld was. Wat het eigenlijk was? Wol, zoo op het eerste gezicht een doodonschuldig kistje. Maar in het oog van do jutters, wellicht bang ge worden door het mijnengevaar, zag het er eenigszins verdacht uit. Met het gevolg, dat zij er ook geen van beiden al te dicht bij dorsten komen Iaat staan het in de wacht durfden sleepen. Ze keken er al eens naar, een volgenden dag nog oens, maar neen, het leek een te gevaarlijk ding. Je kon toch nooit weten I We weet, zat er niet een bom in» of in alle geval iets, wat er op leek.. Eindelijk besloten zij er een derde in te kennen. Dat wil nogal wat zeggen. Want wat met z'n drieën gevonden wordt, moet met z'n drieën gedeeld. Maar het loek hun t;och maar beter. t)e nieuwe compagnon echter was al niets beter dan d& Hii £clfti,d,'de zijn wijze hoofd, en ze kwamen niets verder. Dan nog maar een ander geraadpleegd. En ja, in de „sociëteit," het wacht lokaaltje bij den windwijzer vonden ze een ouden visscherman, een, die routine had in het vak. Zijn meening over het geheimzinnige voorwerp en hoe er mee te handelen, werd d,us gevraagd. En -hij gaf hun den wijzen raad om Üe kist voorzichtig open te maken hij zou wel op een afstand blijven. Tusschen al de bedrijven door had het kistje nu al geruimen tijd tegen den 'dijk gelegen. Eïndelyk werd dan besloten, het toch maar te probeeren. .Voorzichtig gingen zij er heen. Nog voor zichtiger werd het opengemaakt. Het dek sel werd er afgenomen, de houtwol, die er onder zat, verwijderd en ze liepen als hazen. Wat was het geval? Onder de houtwol zagen zij een koperen doos. Het was om je dood te schrikken. Dat moest vast een bom of een ander vreeselijk moordtuig zijn. Met him vieren gingen zij toen naar 'den strandvonder. Deze liet het kistje in beslag riemen en natuurlijk onderzoeken, wat pr in zat. En wat bleek nu? De gewaande bom was niet3 ander3 dan een dichtgesoldeerld. kistje met rozenolie. Na gedaan onderzoek bleek de rozenolie zelfs van de beste soort je zijn. Hoe z-e op hun neus keken. Ze hadden, leen strop I En een gTOOte ook. Want ze weten heel precies de waarde van (de aan gespoelde voorwerpen. Hoe ze er dikwijls achter komen, is een raadsel, maar weten 'doen ze het. En dan zioo'n zoete bom van een twintig fleschjes rozenolie ieder fleschje bevatte 250 gram hun neus te zien voorbijgaan >en dan nog te weten, dat de rozenolie ongeveer f 1.25f 1.50 per gram kost neen, het was te erg. En dan haai je er nog wel zoo'n ouden r.ot bij, zoo een, dre verstand van Üe zaken heeft. Neen, zo waren dien dag niets be spre ken. Maar wat gebeurd is, is gebeurd. Den volgenden dag liepen ze alweer over den dijk, de zee afzoekende of er weer niets van hun gading was vast besloten om niet meer te schrikken van een bom, die in een kistje aan komt drijven. Uit Vlissingen wordt gemold: Bij een stewardes van de Maatschappij „Zeeland", zijn onder de vaart aan boord van een der mailbooten pokken geconsta teerd. Zij en nog eenige personen, die in haar omgeving hadden vertoefd, zijn in Engeland in observatie gehouden. Te Baarn is in de tijdelijk on- bewooiule villa van mevr. de douairière jhr. Van den Braödeler inbraak gepleegd. Ontvreemd werd oen gouden horloge met dito ketting. De dader is nog niet gevat. Het lot van den eersten prijs. Do gelukkige winner van don eersten prijs der loterij van do Semarangeoho tcn- toonsteling viel ten deel aan den inlan der Tasripin. Het collier ter waarde van f 80,000. Over de wijze, waarop Tasripin het iot in handen kreeg, doet de volgende geschie denis de ronde Het lot no. 433501, waarop clie prijs go- vallen is, bevond zioh in e-en eerie loten, welke de Ühinees Liem zich had aange schaft-, om ze weder te verkoopen. Heb van-de-handuetten der loterijbrief jes lukte niet. Liem krabde zich aohler het hoofd, want hij dacht aan de rocgi, dio hij zou hebben, wanneer hij mc-t de collec tie papiertjes sou blijven zitten. Hoe meer de trekkingsdag naderde, te erger werd Liem's angst. Juisb had hij zich maar in den voor hem ongunstigen loop dor din gen geschikt-, piekerend, hoe misschien toch nog het bezit van de heele 6crie loten juist door de trekking der loterij hem geluk zou aanbrengen, toen daar in zijn winkeltje do Ohinees Beh kwam, om twee loten te koopen. Baba Beh kocht uit de hem voorgehouden serio de nummers 433504 en 433505, nam het nummer 433504 wel in de hand, maar gaf het terug, omdat het een even eindcijfer had, terwijl Beh vermeen de, zeker uit een droom dat elk lot-, hetwelk hij moest koopen, een oneven eindcijfer moest hebben, om hem fortuin te kunnen verschaffen. Niet lang daarna kwam Tasripin in het winkeltje, waar hij, zonder veel kiezen, berekenen of overwegen, voor drie hecle kwartjes het nummer 433504 weghaalde, dat hem nu tachtig duizend heele guide is in het toch al volle laatje heeft gebracht. Baba Liem, op wiens onverkocht geble ven loten zelfs niet een prijsje van f 25 gevallen is, heeft een he el en dag voor zioh uit gestaard in een vloed van gedachten, welke een bevredigende oplossing tracht ten aan te geven op de pijnigende, zioh herhalende vraagWaarom ben ik zoo stom geweest, de heele serie maar niet in mijn kast te hebben gehouden 7 7 Baba Beh heeft een heelen dag honger geleden, ge- irriteerd als hij werd door een wild ge peins aan de mogelijkheid, dat hij zoo stom was geweest, geloof te heohten aan de ovenheid of onovenheid van cijfers 1 En op dienzelfden dag pikerdo Tasripin, na zijn bordje heerlijke nasi gegoten te hebben, hoo en waar hij het kostbare col lier zou opbergen, hem door den takdir Allah toebedacht. x Eervolle Vredesvoorwaarden. Men begint in enkele Duitsche kringen onder elkaar, ernstig over de toekomst te spreken. Wij vernamen, zegt de ,,N. Cfc." van een dame, Nederlandsche van geboorte doch gehuwd met een Duit-scher en sedert ja ren in Duitschland woonachtig, iets van do denkwijz-e in enkele intellectuccle kringen van Duitsohland. Haar echtgenoot is, naar het blad be kend is, een hoogstaand en ontwikkeld man geneesheer in een grooto stad. Het overbekende standpunt dor Duitschers ,,de oorlog ons opgedrongen nu dit eenmaal zoo is moeten wij ons er doorheen slaangeen einde van den strijd zonder eervollo.i vrede" deelde zij ook volko men, doch toen we haar vroegen wat mort onder een eervollcn vrede verstond, kre gen wij een antwoord dat wij merkwaar dig genoeg vinden om het mede te doelen. Over het geheel dan komt, volgens haar, de openbare meening in het. intellectueels Duitschland hierop neer België behouden wil men in Duitschland niet. Antwerpen wil men geven aan Nederland. In hot Westen wil mon zoogoed als geen veran dering van de grenzen. Slechts in het Oosten, aan den Russischen kant wil men een kleine grenswijziging. Maar men zou desnoods bereid zijn Eizas-Lotaaringen geheel of ton deelo weer aan Frankrijk af to staan. De koloniën moeten Duitsch land allen teruggegeven worden. Als werkelijk het denkbeeld ecner terug gave het tegen Bismarck's ra-ad in ingelijfde ELzas-Lotharingen in ruime ren Durtscthen kring ingang mocht vinden, zou dit stellig een groote stap nader tob een duurzamen vrede kunnen zijn. Wat Ne derland, dat noch vcor, noch in, nodh na dezen oorlog aan gebiedsuitbreiding ge- daoht heeft, denkt of denken zal, met Ant werpen zou moeten beginnen is niet dui delijk. Reeds zijn gevoel van nationale eer zou het trouwens verbieden zich een van het bevriende België afgescheurd brok to laten toestoppen. In tusschen, al vertegenwoordigen dec.o beschouwingen over eon mogelijken vreda slechts de denkbeelden van con betrekke lijk kleinen lering van intellectueelen, men ziet eruit, dat de eerste hooge cischen uit het bogln van den oorlog al worden go matigd. In verband hiermee is wel belangwek kend wat een medewerker te Berlijn van do „Tijd" aan dit blad schrijft over een re-de, welke prof. dr. Ansohiitz daar heefb gehouden, over „Toekomst-problemen der Duitsoho politiek". Ook deze was tegen het uitbreiden van gebied in Europa- Maar Duitschland moot meendo hij bij don vredo niet alleen afgenomen koloniën te rug krijgen, doch nieuwe er bij. Als wij België zei hij verder in heb Duitsoho Rijk zouden opnemen, zullen wij het vroeg of laat de rechten van Duitsoho burgers moeten toekennen. Daardoor zou het politieke leven in ons binnenland ver giftigd worden. Do historische en otliuolo- gische redenen, waarmee men thans pro paganda maakt voor dit zoo populaire denkbeeld zijn onjuist. Ook wat taal, beschaving en volksbewust zijn betreft-, zijn de tegenwoordige Vlamin gen geen Duitsohers, maar op zijn hoogst Germanen, om van do drie en een half milioen Kelto-Germancn niet te spreken. Als wij meenen deze vreomrlo bestanddee- len geheel to kunnen asnimilceren, dan overschatten wij geducht- ons vermogen om te gennaniseeren. Aan de veel juistere militair-politieke en oeconoinisoho overwo gingen, die voor een annexatie pleiten, kan e-ve-w goed voldaan worden door een anderen vorm van afhankelijkheid van Belgic. Hot moet een protectoraat van Duitsohlnnd worden. Dit eischt het belang van Duitschland" Dezelfde spreker betoogde dat Duitsch land toenadering moet zoeken tot een dor Entente-mogendhedcn en wel niet tot En geland, noch tot. Frankrijk dat zijn revan- che-ideo nooit zal opgeven dit is dus in tegenspraak met de meening van de krin gen, waarover wij in den aanhef schreven maar tot Rusland. Daardoor zou de oude tegenstelling tus schen Engeland en Rusland weer nieuw loven krijgen. Dat er geen gebied moet worden toege voegd aan het Duitsoho Rijk in Europa is' ook do meening, volgens do „Vorwarts", van do sociaal-democratische fractie in den, Rijksdag. Echter zijn er ook en zij zijn niet wei nig talrijk dio er anders ever denken. Zoo bv. dr. Oertel lid van den Rijksdag, die don eisoh stelt, dat de vredo moet op wegen tegen do grooto offers van heV Duitsoho leger en het Duitsoho volk. Een principieel afzien van elko gebiedsuitbrei ding, dio niet om militaire redenen wordt gecisoht, zou met deze plechtig en alge^ meen verkondigde meening van het vol] niet veréenigba-ar wezen. Sterker nog vindt- men dozen gedachten-* gang terug in nationalist-isoho kringen die trouwens in vredestijd rced3 oorlog zuchtige denkbeelden op luidruchtige» wi^ ze plachten to verkondigen waarin

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5