Telegrammen. Eerste Kamer. Uit de Omstreken. LAATSTE BERICHTEN. Telegrafisch Weerbericht, TTocsto barometerstand 764.1 to Vaaatrloht* Iioaeste stand 740.5 to Wisby. Vorwaohtiuff tot don avond van 30 Januari i MatifT". tijdelijk wellicht krachtige, noordwest©»" liike tot noordoostelijken wind; zwaarbewolkte lucht tijdelijk wellicht opklarend j waarschijnlijk nog sneeuwbuienlichto vorat in het oosten, In jiet weeten om het Tiicepunt. minstens 1500 geschat behooren tot het 18e legerkorps. De ten deele uit de Pyreneeën afkomstige reserve verdedigde zich zeer dapper, maar kon ook op den duur de aanvallen van onze dappere troe pen niet weerstaan. De Houding van Italië. Do „Stampa" heeft verschillende Itali- aansche afgevaardigden hun meening over de interventie van Italië in den oorlog gevraagd. Signor Giolitti en een groote meerderheid van afgevaardigden, zijn van oordeel, dat Italië voor het oogenblik neu traal moet blijven, doch zich tevens gereed moet houden om in te grijpen, fcoodra 's lands belangen zulks noodzakelijk maak ten. Het blad voegt hieraan toe, dat een der meest op den voorgrond tredende politici verklaarde, dat er verschillende teekenen rijn, die er op wijzen, dat Duitschland bereid zou zijn, Italië's rechten omTrente en Triest te bezetten te erkennen en in geval van een bezetting, deze twee steden niet ten behoeve van Oostenrijk zou inter- venieeren. Niet erg vriendelijk jegens Oostenrijk. Uit Ziirich wordt aan de „Köln. Ztg." gemeld, dat de lichting 1891 vam do Ita- liaansche Marine, die binnenkort naar buis zou worden gezonden, nog onder de wapenen wordt gehouden. Do „Messagero" meldt, dat de vijf regi menten artillerie, waarvan do oprichting onlangs bij koninklijk besluit was vastge steld, in Februari gevormd zullen zijn en gereed om in to treden. Italië herhaalt zjjn eischon jegens de Porte. Aan de „Echo de Paris" wordt d.d. 27 Jan. uit Rome geseind, dat Sonnino den Italiaan- scben gezant te Konstantinopel hebben opge dragen, van de Turksche regeering een snelle en afdoende regeling van do Hodeidabkwestie te eischeD, daar Italië anders handelend zal optreden. *- I Zitting van heden. Zonder beraadslaging of stemming wor den aangenomen de wetsontwerpen tot ont eigening van eigendommen, noodig voor en ten behoeve van het aanleggen van een plein vóór het Stationsgebouw to Bussum, tot ver booging van Hoofdstuk V der Staatsbegroo- tïng voor 1914 en tot openstolling voor gemeente-ambtenaren van de gelegenheid om zich alsnog aan do werking d<^r Pensioen wet voor de gemeente-ambtenaren 1913 en van do Weduwen wet voor do gemeen te-amb- lenaren 1913 to onttrekken. Daarop komt aan de orde het wetsontwerp 'lot tijdelijke afwijking van do Kieswet. Do heer 't HOOFT sluit zich aan bij de ten volle verdiende gelukwcnschen, door den Voorzitter tot den tijdelijken Voorzitter van den Ministerraad gericht. (Zie elders in dit blad). Des to meer spijt het spr., dat hij zich niet zal kunnen vereenigen mot het aan hangige wetsontwerp. Hij acht de buitengewone zorg der Re geering, om te voorkomen, dat sommigen him kiesrecht zouden verliezen, geheel en al misplaatst cn niet in overeenstemming met den -ernst dezer tijden, waarin er nog meer belang is dan anders bij het niet ontbreken der door de Grondwet van de kiezers gevorderde blijken van zelfstandig heid. Bovendien kan spr. de groote beiee- kenis van het ontwerp niet inzien. In 1915 zijn alleen Gemeenteraadsverkiezingen te wachten. En wilde men met het oog daar op, iets doen in den geest van het wetsont werp, dan ware het in ieder geval beter geweest bij de wet te bepalen, dat in 1915 geen Gemeenteraadsverkiezingen zou den plaats hebben. Over vorengenoemde bezwaren zou spr. évenwei nog hebben kunnen heenstappen. £chter bestaan'bij hem ook Grondwette lijke en dus onoverkomelijke bezwaren. Vooreerst acht hij het niet overeen te brengen met den geest der Grondwet, dat nieuwe aanvragers van het kiesrecht, die hun belasting niet betaalden of bedeeld werden, niet op de kiezerslijst worden ge plaatst, terwijl kiezers van het vorig jaar, 'die in dezelfde omstandigheden verkeeren, Wel op de lijst blijven. Verder is de kiezerslijst van 1914 slechts voor één jaar vastgesteld en de Grondwet Verzet zich ongetwijfeld tegen het doen gelden van zulk een lijst voor meerdere jaren. Bovendien wordt, al spreekt de Minis ter van Binnenlandsche Zaken ook van 'n fcupplctoiro lijst voor 1915 bij de Kiezers lijst van 1914, wel degelijk deze laatste Bjst zal herzien door het afvoeren o.a. van ken, die bij rechterlijk vonnis veroordeeld werden of failliet gingen. Doch dan moe ten, zooale spr. afleidt uit do geschiede nis onzer Grondwetgeving, tegelijk ook do bedeelden en de belasting-wanbetalers worden afgevoerd. Spr. dringt om a.l doze redenen met na druk aan op terugneming van het wets ontwerp. De heer DE GIJSELAAR sluit zich teu aanzien der Grondwettelijke bezwaren ge heel aan bij het betoog van den vorigen Bpreker en bij hetgeen dienaangaande in do andoro Kamer werd aangevoerd door kernen Rutgers, Orions en De Geer; Waarbij hij er den nadruk op logt, dat, wat de Minister ook moge aanvoeren, on- ^ogolijk kan worden tegengesproken, dat inderdaad een nieuwe kiezerslijst voor 1915 wordt vastgesteld. Ook deze spreker zou liever de Gemeen teraadsverkiezingen van 1915 willen zien uitgesteld. Ten aanzien van tusoahentjjd- sohe verüecingen mag z. i. gerekend wor den op den politieken vrede. Tot zijn leedwezen tiet epr. zidh genood zaakt tegen te stemmen. De heer HOFFMANS zal eveneens te genstemmen. Dat de lijst voor 1915 een andere zal zijn dan die van 1914 ia voor hem een onoverkomelijk Grondwettelijk bezwaar. De heer DE VOS VAN STEENWIJK verklaart eveneens tegen te moeten stem men, omdat hij het ontwerp in strijd acht met de Grondwet. De heer POLAK sluit zich aan bij de huldebetuigingen, welke Minister Cort van der Linden zijn gebracht. Waarna hij zijn warme instemming be tuigt met het wetsontwerp, waardoor het verlies van een belangrijk recht en een moreele terugzetting van velen onzer me deburgers zal worden voorkomen. Ten aanzien der ingebrachte Grondwettelijke bezwaren merkt spr. op, dat het letter- knechterij zou zijn, om die redenen een voornaam recht te onthouden, aan staats burgers, omdat zij onverdiend door de omstandigheden in een minder gunstigen toestand zijn gekomen. Voorts gelooft hij wel, dat zij, die zullen tegenstemmen, in derdaad Grondwettige bezwaren hebben; doch hij acht het niet onmogelijk, dat per sonen van een andere politieke richting dan de tegenstemmers zullen meenen, dat gebruik is gemaakt van een voor de hand liggend wapen om den politieken invloed hunner tegenstanders te fnuiken. Tegen het denkbeeld, om in 1915 geen Gemeenteraads-verkiezingen te doen plaats hebben, heeft spr. dit bezwaar, dat nie mand weet voor welke andere verkiezin gen men in dit jaar nog kan komen te Do heer VAN DER FELTZ, dio het ten aanzien van het uitstellen der Gemeente raadsverkiezingen geheel eons is met den heer Polak, acht'het wetsontwerp volko men Grondwettig. Het is niets anders dan een maatregel, om in de tegenwoordige omstandigheden kiezer te laten, die het ook in normaio omstandigheden volgens de Grondwet zouden zijn. Terwijl de Grond wet geen enkele bepaling bevat ter zake vaststelling, inrichting of vernieuwing van de kiezerslijst. De redeneering, waarme de men tracht aan te toonen dat voor 1915 wel een nieuwe kiezerslijst wordt vast gesteld, acht spr. geheel willekeurig Het toevoegen van een suppletoire lijst en het afvoeren van een aantal kiezers zijn niet gelijk te stellen met het administratieve besluit van het Gemeentebestuur tot vast stelling der Kiezerslijst, waarvan do Kies wet spreekt. Om deze redenen acht spr. het wetsvoor stel volstrekt niet etrijdig met de Grond wet. Zelfs ziet hij er overeenstemming in met de bedoeling onzer constitutie, welke in art. 80 de grenzen voor het kiezersohap vaststelt voor normale tijden. De heer DRUCKER verdedigt het ont werp. Hij zou alleen tegenstemmen, indien in' ;de Grondwet een bepaald verbod van de voorgestelde maatregelen voorkwam. Minister CORT VAN DER LINDEN be toogt, dat het ontwerp wel van beteekenis is. Voorts toont hij vooreerst aan, dat het voorstel niet in strij'4 is met de bedoeling der Grondwet, die niet in buitengewone omstandigheden heeft voorzien, zoadat het de plicht van den wetgever is nieuw recht te scheppen in overeenstemming met de Grondwet. Vervolgens betoogt Z.Exc., dat geen en kele der voorgestelde bepalingen getroffen wordt door het verbod van eenig grondwet- tel ijk artikel. De Kamer heeft aangenomen het wets ontwerp tot afwijking van de Kieswet met 25 tegen 16 stemmen en zonder hoofdelijke stemming do wetsontwerpen tot bestendi ging van den staat van beleg en het lan ger in-dienst-houden van militie en land weer. De Strijd in liet Westen. PARIJS, 28 Jan. (R. O.) Het avondcom. muniqué luidt: In den nacht van 27 op 28 Jan. deed de vijand geen infanterie-aan- vallen. Ten N.O. van Zonnebeken onder hielden de Duit-schers een levendig kanon- en geweervuur. In de Argonnen hier en daar kanonvuur. In den Elzai» behielden wij het den vorigen dag veroverde terrein ten N.W. van Aiomertz viller, in weerwil van een hevige .beschieting. Overal elders was het kalm. LONDEN, 29 Jan. (R. O.) Onze bericht gever te Saint Ome, seint van 25 dezer De Duitsckers hadden een groote troepen macht bijeen gebracht tussehen La Ba-ssée en Fertubort, en poogden daarmede door de verdedigingslinies der geallieerden te dringen om Bethune te nemen. De aanval begon in den vroegen morden om half zeven, gesteund door hevig artillerie-vuur en eeu gepantserden trein, die twintig gra naten in Bethune wierp, tussehen half acht en halftien. Gevangenen verklaren, dat de aanval dagen lang was voorbereid. De keizer had de toebereidselen bijgewoond, en inspec teerde de Duitsdhe stellingen twee dagen voor den aanval. Het Duitsche plan was de geallieerden in de richting van Fertubert te lokken, daar een hevigen aanval, ter wijl twee regimenten infanterie een om- trekkendo beweging zouden maken langs dan weg La Basséo-Bethune. Doch het plan werd bij de bondgenooten bekend, en toen de Duitschers infanterie in gesloten orde uiteteurden, werd deze ontvangen door 'n moorddadig vuur, en neergeschoten door de Engeledhe artillerie in front, door de Franscho artillerie in de flank. De twee regimenten die een omtrek kende beweging maakten liet men tot op 500 yard naderen toen opende de Franeche kanonnen het vuur. De Duitedhera, die niet in etaat waren te ontsnappen werden gedood of gevangengenomen. Twee ge heel© compagnieën vielen in handen der geallieerden. De Duitschers hervatten den aanval vijf maleneenmaal drongen zij door tot de kerk van Givenchy doch zij werden weder verdreven. De bajonet werd krachtig ge bruikt in de vlakte van "Vermelles, Given chy en Quincihy, waar het vol lag met lij ken. Te half vier vielen vier granaten in Be thune; een trof bijna een oonvooi Duit sche gevangenen. Do schade was gering. Het gevecht duurde tot 5 uur in deQ avond. BERLIJN, 29 Jan. (W. B.) (Officieel). Het hoofdkwartier meldt heden van het westelijk oorlogstooneel: Bij een nachtelijken tocht van hot lucht eskader werd de Engelsche etappen-aanleg der vesting Duinkerken krachtig met bom men beworpen. Een vijandelijke aanval in de duinen ten N.W. van Nieuwpoort, werd afgeslagen. De vijand, die op één punt in onze stelling binnengedrongen was, werd door een nachtelijken bajonetaanval terug geworpen. Ten Z. van het kanaal van La Bassée poogden de Engelsohen do hun ontrukte stelling terug te nemen. Dc aanval werd gemakkelijk afgeslagen. Aan het overige front geschiedde niets van belang. De veroverde loopgraven werden, ondanks den nachtelijken, hefteen tegenaanval, op een klein gedeelte na, behouden en ingericht. Straatsburg in staat van Beleg? LONDEN, 29 Jan. (Part. Hbl.) Uit Bern wordt aan do „Morning Post' geseind, dat Straatsburg in staat van beleg is verklaard. Zelfs do vrouwen der officieren kregen last onmiddeliyk de stad te verlaten. Franscho Militairen in den Elzas. STRAATSBURG, 29 Jan. (W. B.) Fran- sohe militairen, dio zioh in den Boven-El- zas verborgen hebben, en hun handlangers zullen pardon verkrijgen, als zij zich vóór 1 Febr. bij de overheid aanmelden. Wor den zij later gearresteerd, dan zullen zij als spionnen beihandold worden. De Slag op dc Noordzee. LONDEN, 29 Jan. (R. O.) De „Daily Tel." bevat mcdedeelingen van de terug gekeerde bemanningen. "Hieruit blijkt, dat met uitzondering van de „Meteor", do lich tere Britsche schepen geen ongelukken had den. De „Arethusa" maakte een einde aan de „Blücher" met twee torpedo's. De Duit schers stelden zich langs de verschansing op, namen hun petten af en gingen onder do kreten „Hoch" (Hoch das Yaterlandj of Hoch Deutschland) met het schip ten gronde. Onder de geredden waren acht offi cieren, die horloges, ringen, geld aan de manschappen van de „Arethusa" in han den stopten uit dankbaarheid voor de red ding. De manschappen vroegen om siga retten, die de Britsche zeelieden van harte gaven. De officieren dineerden in de offi cierskajuit cn het gc-sprek was hier zeer levendig. De „Aurora" wendde zich tegen de „Kolberg" en het eerste schot sloeg reeds den middenschool-steen van de „Kolberg" weg, kiie door de Engelsohe kanonnen nog meer gehavend werd en die zinkend was toen men het schip voor het laatst zag. LONDEN, 29 Jan. (R. O.). Een corres pondent van de „Times" had een onderhoud met i^e gewonden van de „Blücher", te Edinburg aan wal gebracht. Zij spraken vrijuit en vertelden, dat hot schip trilde en beefde door den' terugslag der eigen ka- nonnen en de hevige Britsche salvo's. De kanonnen werden van de stellingen gesla gen. Alle kanonniers zijn gedood. De mannen werden bloedend of dood uit de masten geworpen, anderen werden als vliegen van het «cïek freveegd. Overal droop het van bloed. Zij, die het bevel voerden, verloren het hoofd en het gevolg was, dat er Ver warring ontstond. Een gewonde zeide: „De onze is nog een jonge marine, do oude Heeft meer ervaring". De mannen verlieten het Êehip ordelijk. De Strijd in het Oosten. BERLIJN, 29 Jan. (W. B.). (Officiéél). Hot hoofdkwartier meldt heden van het oostelijk oorlogstooneel Een Russische aanval op Kussen, ten N. O. van Gambinnen, mislukte onder zware verliezen voor den vijand. In Noord- Polen geen verandering. Ten N. O. van Bolinow, ten O. van Lowitz, wierpen onze troepen den vijand uit zijn vooruitge schoven stelling en drongen zijn voor naamste stelling binnen. Italië's Houding. LONDEN, 29 Jan. (Part. aHbld' De „Mor ning Post" verneemt uit Rome, dat de vrien den van Giohtti protesteeren tegen de bewe ring, dat ze achter den rug der regeering om met Yon Bülow hebben onderhandeld en dat Giolitti een politiek van besliste neutraliteit tot het eind van den oorlog nastreeft. De correspondent verneemt, dat Giolitti wenacht, dat Italiö Trente en TriÖst verkrijgt, zoo mo gelijk zonder strijd, maar indien dat onmoge lijk is, dan door een tusschenkomst op het geschikte oogenblik. De „Times" meldt uit Rome, dat het ra dicale coqgrea to Milaan een motie aannam ten gunste van een tusschenkomst van Italiö aan de zyde der geallieerden en dat deze aan neming door de oponbare meoning zeer be* langryt wordt geacht, omdat in gezaghebben de kringen gemeend werd, dat de radloalen, die in het parlement zeer talrijk zijn, tot dus ver ten gunste der onzijdigheid waren ge stemd. De houding van Roemenië. PARIJS, 29 Jan. (R. .O.) De s.Figaïjoi* verneemt uit Roane: Do Roemeensche re» geering waarborgde de godsdienst vrij heid In dc Oostzee. BERLIJN, 29 Jan. (W. B.) De veer dienst SassnitzTrelleborg, die wegens den aanval op den kruiser „Gazellle" tijdelijk was gestaakt is weder in vollen gang. Het verkeer WarnemundeQjedsen is niet ge stoord geweest; men kan zonder bezwaren naar Zweden reizen. Russische Beschuldigingen. BELLIJN, 29 Jan. (W.B.) (OJficieel.) Blij kens mededeelingen in de buitenlandsche pers verspreidt de Pit. Tel. Agentschap het bericht dat de Russische minister van Buitenlandsche zaken een nota richtte tot deSpaansche ambas sadeur te Petrograd, waarin op grond van ver- klaringon van Russische soldaten gruweldaden der Duitschers werden vastgesteld; gewonden zouden zfin gedood en verminkt. Vooral de ko zakken zouden dikwyis aio zy krijgsgevangenen waren gemaakt, doodgeschoten of opgehangen zijn. De bevolking zou op verschillende plaatsen geterroriseerd zyukatholieke pria8tere mishandeldRoode Krulsteekons en witte vlaggen misbruikt. Dat het onmo gelijk is om in do nota gedane mededee lingen over gebeurtenissen, dio roeds maan den geleden zouden hebben plaats gehad, te weerleggen, weet do Russische regeering wel. Zy kan dus geen ander doel met de pu blicatie hebben dan de openbare meening in de wereld ten nadeele van Duitschland te .ver giftigen." Het Duitsche legerbestuur ziet van tik antwoord hierop af. Het Proces tegen Wcsscls. BLOEMFONTEIN. 28 Jan. (R. O.). Het proces tegen Brand Wessels, lid van den Volksraad, beschuldigd van verraad, Is heden begonnen. Uit de verhooren bleek, dat de be klaagde deel uitmaakte van een deputatie, die op 29 October generaal Hertzog bezocht. Generaal de Wet kwam later en de deputatie sprak met dezen, die echter weigerde te luisteren, hoewel de beschuldigde by die ge legenheid zeer zeker zyn best deed De Wet tot rede te brengen. Toen ze zag, dat haar pogingen vruchteloos waren, begaf de deputatie zich naar Pretoria, waar zy een ontmoeting had met de ministers Botha en Smuts. Zy verlangde het aftreden van Botha, maar de premier antwoordde: Ik ben beslist niet voornemens af te treden, maar ik zal de rebellen onderdrukken Ik bon bereid zooveel mogeiyk toe te geven, maar De Wet en Beyers moeten naar den ex president Steyn zich begevon, aan wien de voorwaarden zyn meegedeeld. De beklaagde keerde toen terug naar Bethlehem, zyn kiesdistrict. Hier hield hy een redevoering, waarin hy verklaarde met de burgers te lydon, terwyi hy in een andere redevoering 500 burgers overhaalde zich by de rebellen aan te sluiten. Een getuige ver klaarde, dat bekl. nog verder zeide, dat men na vereeniging met Maritz zou teru?keeren om de vierkleur te Pretoria weer te hyschen. De zaak is voor onbepaalden tyd uitgesteld. Vryiatlng tegen borgtocht werd geweigerd. Mexico. VERA CRUZ, 29 Jan. (R. O.) Donder dagmiddag rijn do aanhangers van Car- ranza Mexico City binnengerukt. HAARLEMMERMEER. Op uitnoodiging der afd. Nieuw-Ven nep, van „Patrimonium," trad in het hotel Duivenvoorde als spreker op, de heer C. Smeenk, met het onderwerp: 5,De dorlog en onze^ Clir. sociale actie." LEIDSCHENDAM. Dr. P. Huyser, die dezer dagen zijn 25-jarig artsjubileum alhier vierde en op dien dag vele blijken van belangstelling ondervond, heeft bij die gelegenheid al zijn fondsleden, zonder onderscheid, ruim 300 personen, rijkelijk onthaald op vleesc-h en krentenbrood. OEGSTGEEST. I I fT I Gisteravond gaf de CKr. Zangver. „De- bora", van hior (Dorp) een uitvoering in de Clir. Seh. aan den Morsch, ten bate van het suppletie-fonds dier school. Deze uitvoe ring, die welwillend aangeboden was, is onder dp leiding van den heer R. Fontein, directeur van het koor, uitnemend geslaagd. Ook de solozang van enkele dames viel bij het gehoor in den smaak. Deze avond be wees opnieuw, welke schoonheid er in de menscbelijke stem ligt en hoe zij onder de leiding van een goed dirigent te voorschijn vermag' to treden. Het publiek keerdo hoogst voldaan huiswaarts en de Morsch roept den leden van „Debora" en haar verdienstelijken dirigent eon hartelijk „tot weerziens" toe. NOORDWIJKERHOüT. Donderdagavond vergaderde in café ,,De Zwaan" de afd. Noordwijkerhout van do Algem. Vereeniging voor Bloembollen cultuur. De heer E. Oost-dam Hzn., opende met een hartelijk welkomstwoord. Hierna las do heer L. M. van Noort de notulen en do hoer W. J. Guldemond deed rekening en verantwoording, welke sloot met een batig saldo van 47.78. De voorzitter en twee bestuursleden, die periodiek moesten aftreden, werden allen met groote moerderheid voor drie jaren herkozen, n.l. de heeren E. Oostdam Jb.zn., L. M. v. Noort en E. Oostdam Hz, Hierna had de gebruikelijke verloting plaats van tuinbouw-gercodschappen. Gisteravond heerschte in „De Gemeente woning" een feestelijke stemming. Het zeer talrijk opgekomen publiek, ook uit naburige plaatsen, verheugde zich in de overkomst van den vorigen predikant ds. Boeke, thans te Schoorl. Deze had veel te vertellen van zijn reizen in Engeland en Schotland en ver toonde in, verband daarmee allerlei licht beelden. De 'familie Bi. kwam heden "tot de minder aangename ontdekking, dat de web voorziene aartdapp^lpot 's nachts geheel was RIJNSBURG. De heer A. Bolwijn, onderwijzer aan do „School met den Bijbel", hoofd do heer Van der Weg, is als zoodanig benoemd te W.est-IJselmonde. KERKELIJKE BERICHTEN. O 8 g 8 t g e o s t. Nod.-tiei v. Gera. Zondag morgen te tien uren, da. J. D. do Stoppelaar van Vlaardingen. K a g o, Ned.-Herv. Qem. Zondagmorgen ta tien uren, ds. A. J. Ruys, van Oegatgeest. LEIDSCHE BERICHTEN. Gistermiddag is door de politie alhier aangehouden zekeren G. P. A., die bij een rijwielhandelaar een rijwiel te koop aanbood, hetwelk bleek van diefstal af komstig te zijn. POLITIE. Op de Veemarkt alhier zijn heden ach tergebleven vier varkens. Op het politiebureel zijn nadere inlich tingen te bekomen. ACADEMIEN1EUWS. Leiden. Bevorderd is heden tot doctor in de rechtswetenschap, op Stellingen, de heer J. B. Ebbinge, geb. te Kortezwaag (Fr.), wonende te Leiden. Voor het arts-examen, eerste gedeelte, zijn geslaagd de heeren C. Lekkerkerker, geb. dig examen de heer F. A. H. Bertels; voer berg, geb. te Geertruidenberg, wonende ta Leiden. Voor het doctoraal examen in de medi cijnen de heeren E. P. Hartlieb en W. F. Suermondt; voor het theoretisch_geneeskun- dig examen de heer F. A. H. Bertelt; voor; het doetoraal examen in de rechten de heer Eduard Bonjer; voor het doctoraal examen in de plant- en dierkunde mej. J. M. H. Voigt. MIN. CORT VAN DER LINDEN BENOEMD TOT MIN. VAN STAAT. Bij den aanvang van de heden gehou den vergadering van de Eerste Kamer deelde de Voorzitter mede, zoo juist te hebben vernomen, dat H. M. de Koningin den Minister van Binnenlandsche Zaken, Cort van der Linden, tijdelijk voorzitter van den Ministerraad, heeft benoemd tot Minister van Staat. De Voorzitter wenschte mr. Cort v. d- Linden geluk met zijn benoeming en ver scheidene leden der Kamer kwamen hem de hand drukken. Noodlottige Brand te Haarlem. Men meldt ons uit Haarlem Hedenmorgen is te Haarlem door het vlamvatten van een gasslang, brand ont staan aan don Koninginneweg 57, in heb Pension van mej Essonius. Het dienst meisje vergat, door schrik bevangen, de bewoonsters te waarschuwen. Zij vloog eerst de straat op en werd later bewuste loos in een kelder gevonden. De beneden woning is uitgebrand. Mevr Piglaudt werd op haar slaapkamer levenloos gevonden, vermoedelijk door den rook of door den schrik. Mej. Essonius sprong van de twee de verdieping en werd gewond. Mej. Bin- kers, wonende aan de voorzijde, werd ge red. Hot Suezkanaal. Omtrent de kwestie van het Suozkaoaal ia by het departement van Buitenlandsche Z^ken tot hedenochtend geon nader bericht, ont- vangtm. By navraag is aan het departement gebleken, dat liet bericht ora'retit het binnen varen van hot kanaal na des namiddags 12 uur moot worden opgevat in dien zin, dat zulks voor iederen dag geldt. H. M. de Koningin begaf zich heden namiddag met klein gevolg per auto vaL Den Haag naar Amsterdam, waar H. M. een bezoek bracht aan de Steuntentooy.:* stelling van Oudheden en Schilderijen, te^. bate van het Amsterdamsche Steuncomité gevestigd in het huis van prof. jhr. Six. N.l nog een bezoek gebracht te hebben aan het atelier van movrouw Thérèse van DuylSehwartze, keerde H. M. per auto naar de Residentie terug. H. M. de Koningin ontving heden ochtend den Minister van Justitie, mr. Ort, in conferentie. Naar wij vernemen, is de' visscherij, die volgens de bij de behandeling van d^ begrooting van financiën gevoerde bespre king in aanmerking komt om te worden overgebracht naar het Dep. van Land bouw, Nijverheid en Handel, te 's-Graven- hage, thans ressorteerend ender Finau ciën, de zalmvisscherij. Het College voor de Visscherijen heet* het verzoek om advies in handen gesteld van de groep uit zijn midden, bij welkf deze visscherijen thuis behoort. De volgen de maand zal deze gdoep te Leiden deze zaak behandelen. De Bond van Kaasproducenten heeft zich, naar het „Dgbl. van Gouda" meldt, met een adres tot de Tweede Kamer gewend, waarin instemming wordt betuigd met het streven van de R6gonring, om door een nieuwe Veewet opruiming te houden onder de vor- schillende wotton, Koninklijke en ministerieels besluiten, met recht een doolhof genoemd^ waarin slechts weinigen den weg weten tf vinden. Ook gaat de Bond mee met de Regeeringj waar zy tracht meer eenheid te brengen In de bestrydihg der besmettelijke ziekten onder het vee. Echter wordt ernstig gewaarschuwd tegen h6t feit, dat ook in deze wet zooveel voorschriften worden gegeven „l»y algemeenon maatregel van bestuur". Geeft de M. v. als verklaring hiervoor, dat de wet een vol, doende mate van buigz_amheld moet bezitter de Bond meent, dat die buigzaamheid nt - moet worden sgebrek aan houvast".

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 3