De ijropgesclis Oorlog. Ingezonden. Haagschs Rechtbank. Gemengd Nieuws. EEN SLAG m DE NOORDZEE. ceen carnaval. Door don burgemeester van Vlieringen is bekend gemaakt, dat de territoriale bovelhebber het doen houden van gemas kerde bals, ook in sociëteiten, heeft ver boden. I)c Oegstgeesterlaan of waar blijven de Leidsehc Dubbeltjes? Mijnheer de Redacteur - Deze regeltjes mogen dienen, om, door middel van Uw veelgelezen blad, de Lei- denaars op te wekken eens spoedig naar de Oegstgeesterlaan te gaan kijken. Alle bewoners waren zeer in hun schik, dat de Oegstgeesterlaan eens netjes glad zou worden. Maar, helaas, de schrik slaat hun om het hart, nu zij het begin der werkzaamheden aanzien. Zij worden bang levend begraven te zullen worden. In hun onnoozelheid dachten de bewo ners, dat,, als de straatkolken met de straat; het laagst gelegen waren, dat de beste afwatering gaf, en dan nog een treed je voor de voordeur, dan zat men als een prins in huis, hoog en droog. Maar neen, dat zal hun nu gevoelig an ders geleerd wordentreedjes-af in de plassen voor hun voordeur. En dan de lieve dubbeltjes. Werd de Oegstgeesterlaan in orde gebracht, door \et. vullen van de gaten, het nieuw be straten met dezelfde steen, enz., ieder zou tevreden zijn en het zou weinig kosten. Nu bederft men den boel voor eeuwig; maakt ontevreden bewoners, die op groo- te onkosten gejaagd worden en bovendien duizenden guldens zal kosten. Hoogachtend, Uw dienaar J. Nota aan de Inwoners van Rijnsburg. Mijnheer de Redacteur! Gim mij s.v.p. een plaatsje in Uw veel- gelezen Blad, om namens eenige ingezetenen van Rijnsburg een antwoord te stellen, op de nota, hun toegezonden den 18den Januari 11. door inwoners van Valkenburg. Ten eerste meen ik te moeten opmerken, dat er wel degelijk een spottende opmerking ten opzichte van den toren der gemeente Valkenburg op haar plaats is, zoo Diet voorheen, dan toch nu, want waar is nu toch een kerktoren voor gevangenis geschikt gebleken, anders dan waar zij haar naam van kerktoren verliest? Ten tweede kan er natuurlijk in den Valkenburgschen dorps- toren van touwen voor het luiden der klok geen sprake zijn, daar toch deze door het zoontje van den dorpsbarbier (schoenmaker) mol een hamer gemakkelijk aan het ben gelen wordt gebracht. Don wat de sluiting betreft. Deze is, zooals ik in punt 1 reeds aanhaalde, ten volle geschikt gebleken voor het doel, waar. voor zij dienstig moet zijn. Maar onnoodig is het zeker wel te zeggen: dat zij als ge vangenis, of om een dienstterm te gebruiken, als provoost, voor de vredelievende Rijns- burgsche burgerij niet noodig is. Ik hoop nu, Valkenburgsche burgers, dat het U gebleken zij, dat een oorlogsschatting onnoodig blijkt, en dat men later wel eens eens niet kon kooren spreken over den be roemden, maar wel over den boruchten toren van Valkenburg, die eens als provoost voor overtreders der militaire wetten lieeft ge diend. Dus alle oer aan den Rijnsburgschen toren met haar sloten en touwen, die alleen geschikt gebleken zijn voor het doel, waar voor zij zijn daargesteld. Hopende, dat dit de vreedzame oplossing Ss, en dat het de laatste misdadiger tegen de militaire wet mag zijn, dien ge herbergt, daar anders Uw roem aan het wankelen wordt gebracht, gedachtig het spreekwoord: Die met pek omgaat wordt er mede besmet, blijven wij Uw dankbare buren, Inwoners van Rijnsburg. 22 Jan. 1915^ B UITEN LA N D SCIIE BERICHTEN. De Aardbeving in Italië. De correspondent van de Times'' meldt uit Rome, dat er aldaar Donderdagnamid- dag nog een geringe schok werd gevoeld. Er ontstond een paniek, maar er werd geen schade veroorzaakt. De schok werd ook te Avezzano en Tivoli gevoeld. Koningin Helena gaf opdracht alle ge redde kinderen te photografeeren, opdat zij des te gemakkelijker door hun ouders zouden herkend kunnen worden. Te Avezzano werden Donderdag nog tv.ee vrouwen en een kind ongedeerd van onder de puinhoopen te voorschijn ge haald. Een wel merkwaardige redding na meer dan een week! Vele honderden vluchtelingen kwamen te Rome aan, voornamelijk van Sora. De kardinaal-vicaris bezocht de gewonden in het Engelsche hospitaal. Een auto, die met levensmiddelen van Florentie kwam, kantelde onderweg om. Een der inzittenden werd gedood, vijf gewond. Het Italiaansche kabinet heeft besloten 30 millioen lire beschikbaar te stellen voor de door de aardbeving geteisterde distric ten. In de provincie Agula en het district Sina is een moratorium voor wissels en be talingen uit handelstransacties afgekon digd. Te Brussel ls hot standbeeld, dat opge richt is ter eere van den Spaanschen anarchist Ferrer, bezoedeid. Dit wekte groote opge wondenheid onder de bevolking en leidde tot een samenscholing. 'Reeds toen eenige jaren geleden het standbeeld word opgericht, ont stonden, zooaIs men weet, goschllJen onder de partijen. Daar te troezen is, dat de aanslag opnieuw tot ongeregeldheden kan leiden, heeft de gouverneur-generaal het stedelijk bestuur aangeschreven het gedonkteeken verwijderen. Deze Rechtbank veroordeelde heden: S. F. J., wegens diefstal van een rijwiel te Boskoop, tot één jaar gevangenis straf. De eisch was ook één jaar. Jac. SI. on Antonie v. d. B., te N o o r d- w ij k e r h o u t, wegens wederspannigheid tegen de politie aldaar, tot zes weken ge vangenisstraf. (De eisch was drie maanden). Jac. K., te Voorhout, wegens zwa re mishandeling, tot twee maanden gevan genisstraf. (De eisch was vijf maanden). N. H., te Noordwijkerhout, we gens beleediging van een ambtenaar van politie, tot een week gevangenisstraf. (De eisch was ook een week). Corn. Z., to Noordwijkerhout, wegens beleediging van een ambtenaar der politie, tot een week gevangenisstraf. (De eisch was acht dagen). Verduistering van een Rijwiel te Leiden. Daarvoor stond terecht de 23-jarige G. M., van beroep dienstbode, wie ton laste was eelegd dat zij op 26 Nov. van den rijwielhandelaar Chr. v. d. Pluim een rij wiel had gehuurd, dat zij niet weder had teruggebracht. Het meisje, dat., zooals bleek, reeds tweemaal eerder zulk een feit had bedre ven, had gezegd, dat zij Van Leeuwen heette en het rijwiel kwam huren voor mevr. De Vries, wonende aan den Hoogen Rijndijk. Daar de rijwielhandelaar deze mevrouw Tiende, gaf hij beklaagde het rij wiel mede. Deze ging er mee naar B. Tegelaar, een petroleumventer, dien zij bij de fa milie Van Leeuwen op den Hoogen Rijn dijk, waar hij petroleum bracht, had lee- ren kennen. Daar sliep zij ook wel, om dat zij niet thuis durfde komon, zooals zij zei. Tegelaar beleende het rijwiel in de Bank- van-Leening, ontving er 7 voor, doch kocht van haar het beleenbriefje voor 3.50, zoodat hij de helft voor zich be hield. Dit had hij ook met twee andere rijwielen gedaan. Het meisje, dat geen slechten indruk maakte, en zeer onder den indruk van het geval scheen, zeide, dat zij in Höpital Wallon had gediend en daar was wegge raakt en wilde toen niet thuis komen. De 7G-jarige Tegelaar werd nu gehoord Hij zeide, dat het meisje des avonds bij hem op 't raam had getikt, met de vraag of zij daar mocht slapen. Hij had dat toe gestaan, maar wist niet, dat zij een rij wiel bij zich had. Toen zij daar mee bin nenkwam, had hij haar gewaarschuwd daar niet op te rijden, omdat zij kortade mig was. Op haar verzoek had hij dit en ook de vorige rijwielen beleend. De president en rechter mr. Jollinghaus hielden dezen getuige voor, dat hij ge vaarlijk spel speelde en op moest passen, indien hij niet met de justitie in aanra- king wilde komen. Op verzoek werd ook de vader van het meisje gehoord, die ook een brief aan den officier had gschreven Deze verklaarde, dat het meisje zwakke geestvermogens had. Zij had, hoewel zij tot 13 jaar op school ging, het slechts tot de 3de klasse gebracht. Diensten kon zij moeilijk houden, om dat zij haar werk slecht deed. Zij had wel thuis kunnen komen, maar scheen door den ouden petroleumventer op het sleep touw te zijn genomen. Het meisje snikte luid, toen vader van haar vertelde, hoe hij haar had doen ver plegen in een der Heldringestichten te Zetten, doch dat zij, toen zij daar van daan kwam, niet veel beter oppaste. De rechtbank ging met bet-rekking tot deze zaak in raadkamer. Toen zij weef terugkeerde, wilde de subst.-off. mr. Del Campo de zaak uit stellen in verband met een mogelijk nader onderzoek naar de geestvermogens van het meisje en naar het aandeel, dat T,. in de ze zaak zou hebben. De rechtbank, onmiddellijk uitspraak doende, sprak echter het meisje vrij op grond, dat zij de verduistering niet wet tig overtuigend bewezen achtte, omdat hier veeleer oplichting was gepleegd. Het meisje werd tegelijk op vrije voeten gesteld met de ernstige 'vermaning voor haar, beter op te passen. Diefstal van Hooi en .Melkvervalsching te Koudekerk. Daarvoor moest terecht staan G. v. d. A., 36 jaar, aaheid'er te Koudekerk, wien ten laste was gelegd, dat hij ten nadeele van den landbouwer De Jong hooi uit een hooiberg had weggenomen. Beklaagde bekende. Hij had uit armoe de gehandeld. Zijn hooi was op ea het vee moest eten. Nadat de rijksveldwachter De Groot uit Oudshoorn, en do landbouwer De Jong waren gehoord, eisch te de offi cier 15 of 10 dagen. Hierna stond beklaagde terecht wegens vervalsching van melk. Hij had do melk van zijn koe verkocht voor 7$ cents per liter volle melk aan den melkventer Van der Sluys. Deze vertrouwde de zaak niet en stelde er den burgemeester van Koude kerk mee in kennis. Deze sprak er don directeur van den Keuringsdienst, van eet- en drinkwaren van Ledden, dr. J. J. van Eek over. Deze overlegde mot don veld wachter Sikers, er werden twee monsters van de melk genomen en bij hot onderzoek bleek, dat deze was vervalscht met niet minder clan 150 pOt. waiter. Nadat de verschillende getuigen waren gehoord, eieohte het O. M. voor dit feit twee maanden gevangenisstraf. Beleediging tc Boskoop. Daarvoor verscheen in de bank der be schuldigden do 49-jarige koopman H., uit BoskoOp". Hom was ten laste gelegd, dat hij Nio. Mestman had uitgescholden. Er bleek een vee to tussehen deze twee menschen to bestaan. Getuige een be jaard man zeide, dat bij al tien jaar lang beklaagde mijdt. Beklaagdfe had al een3 beterschap iroor den burgemeester beloofd, doch hield geen woord. Beklaagde ontkende, doch een ander dorpsgenoot, Van Wijk, had ook de be leediging gehoord, waarna de officier ƒ15 boete of 10 dagen hechtenis vroeg. Beleediging der Politic tc Katwijk-aan-Zee. Daarvoor waren opgeroepen Piet er O. cn Pieter K., beiden te Katwijk-aan-Zee. Alleen de laatste beklaagde, een 22-jarig arbeider, was verschenen. Deze verklaar de,- niet gescholden te hebben. De veld wachter Jonker -en Jan Egmond verklaar den, dat bei-de jongelui wel degelijk hadn den gescholden. Daarop eisohte het O. M. tegen beide jongelui één week gevangenis. Vernieling te Katwijk-aan-Zec. Daaraan hadden zich schuldig gemaakt Leendert R., 19 jaar, Dirk H., 18 jaar en Arend van D., 18 jaar, allen visschcrs te Katwijk-aan-Zee. Uit louter baLddaJdig- hcid hadden zij van een wachthuisje van de Rijksambtenaren bij de belastingen al daar, pannen afgenomen en deze stuk ge worpen. Beklaagden hadden er niet veel kwaad in gezien. Dc veldwachter Klarenberg deelde mede,- dat de Katwijksche jongens heel lastig zijn, vooral voor de commiezen, omdat zij bij het .\vaohthuisje beurs houden. De officier edschte tegen de eerste twee, die tr-eeds eerder voor de rechtbank ver schenen, vijf dagen gevangenisstraf en te gen den laatste f5 of 5 dagen. Beleediging van de Politie te Leiden. Daarvoor stond terecht de 32-jarige Abr. v. d. R., te Leiden, die den politie-agent Die Groot aldaar allerlei beloedigcnide woorden had toegevoegd. Beklaagde ontkende wel, doch het O. M. hield zich liever aan de beëedigde verkla ringen van verbalisant «en easchte f 6 of 6 dagen. Beklaagde kon wel betalen. Dat bekl., zoöals de politie-agent zeide, 'door zijn vrouw bij den nek gepakt wp.s en in huis gesmeten, wilde deze niet op zich laten zitten. Nog een Beleediging van een Ambtenaar te Leiden. Daarvoor werd opgeroepen J. L., te Leiden, die echter niet was verschenen. Togen hem werd, nadat de politieagent S. Verver was gehoord, acht dagen gevan genisstraf gecisoht. Openbare Schennis der Eerbaarheid te Voorhout. Daan.'oor stond terecht C. v. d. Z., al daar. Deze zaak werd met gesloten deu ren behandeld. Eisch één maand. Agent van politie te Amsterdam doodgestoken. Een droevig voorval heeft zich gisteravond omstreeks halftien op de Kattenburgerbrug afgospeold. Een beschonken persoon, die van links naar rechts over de straat zwaaide en elk oogenbiik gevaar liep door een tram of kar overreden te worden, werd voor het Zeemanshuis tegen gehouden door den politie-agent Titseler, van het bureau Kattenburg. De politiebeambte ge leidde den man naar de hal van het gebouw Zeemanshuls en vroeg daar of iemand om een kar wilde telefoneereo, ten einde den beschon- kene huiswaarts te r^don. Daar een groot aantal nieuwsgierigen zich voor het gebouw verdrong, 6tak Titseler rijn arm door dien van den besfchqDkene en liep vast een eindje op. Omstuwd door een massa volk liepen beide mannen over de Kattenburgerbrug. Eensklaps schiet een donkere figuur uit de omstanders naar voren en roept: „Dat karweitje *al ik wel overnemen 1" Er blinkt iets In het lantaarnlicht, de agent slaakt een gil en stort achterover. Toen ontstond een paniek op de brug. Vrouwen en mannen stoven gillend uiteen en te midden van de herrie slaagde de mes- senheld er in te ontkomen. Men droeg den agent, die uit een wonde aan de borst zwaar bloedde, het tramhuisje op het Radüksplein binnen. Van het Zeemans huis uit werd om een brancard getelefoneerd Maar helaas, na een kwartier bües Titseler, die gehuwd is en drie kinderen heeft, den laatatsn adem uit. Eerst na een poos arriveerde de brancard van den Geneeskundigen Dienst en werd het stoffelijk overschot van den agent naar het bureau Kattenburg vervoerd. Den geheelen avond bleef het stampvol in den omtrek van de plaats, waar de moord zich afspeelde. Titseler, van middelbaren leeftijd, stond be kend als een politiebeambte, die steeds kalm en taetisch optrad. Z(Jn dood heeft bij zijn collega's in de sectie groote ontroering gewekt. De dador is nog niet gearresteerd. Do klopjacht op dames met on beschermde hoedepenöen. Den eersten dag van de jacht in Den Haag moeten 240 be keuringen zijn ingesteld. Tegen een tramconducteur werd proces verbaal opgemaakt, omdat by de dames waar schuwde, dat er gevaar van politiezijde dreigde. Ook bracht de politie een bezoek aan de stoomtram» ook hier was de oogst belangrijk. Op verschillende tramwagens zagen we veel politiedienaren de dameshoeden monsteren. Voor zoover w(j konden nagaan, waren de punten thans alle voorzien van dopjes I Het schijnt dus wel geholpen hebben/ („Haagsche Ct.") Inuesied. WerMur.z^u opgeuoutvn: DJLTÖM. DAGEN. Yolw. por». Kin- ■leran I 17 Jan. Zondag 3-1 9 43 18 Maandag 53 9 62 19 Dioadag 54 9 63 20 Woensdag. 60 9 09 21 Donderdag 58 9 07 22 Vrijdag 56 9 05 23 XaUrdag 52 9 61 x DE DHTSCHE PANTSERKRUISER „BLECHER" VERNIETIGD. Uit verschllen-de plaateen in Friesland werd gemeld, dat er van gisterochtend acht uur af tot twaalf uur hevig kanongebulder gehoord is, komende uit Noordoostelijke richting. Uit Delfzijl werd gemeld, dat van half- 'elf af tot half één zwaar kanongebulder is gehoord, dat vooral zeer hevig werd tussehen elf en twaalf uur. Ongeveer twaalf uur passeerde daar een groote kruiser uit Emden, in de richting Borkum. Met eenige zekerheid kon dus worden vermoed, dat er in de Noordzee een slag werd gèleverd en telegrammen uit Londen en Berlijn bevestigen dit. Een Duitsche zeemacht is in botsing gekomen met een Engelsch eskader en daarbij hebben de Duitschers een leelijk verlies geleden. De Engelsche admiraliteit deelde mee, dat gistermorgen een Duitsche vloot-raid op de Noordzee onderschept werd. De Duitsche kruiser ,,BlucheT,, werd in den grond geboord, twee andere Duitscbe kruisers werden zwaar gehavend. De Engelsche schepen zijn alle behou den. Naderhand kwam de Duitsche lezing van dezen zeeslag. Officieel werd meegedeeld, datbij een uitval, waaraan de pantser kruisers „Sej'dlitz", ,,Derff linger", ,,Moltke" en „Blücher", vergezeld door vier kleine kruisers en twee flottilles van torpedobooten in de Noordzee deelnamen, het gistervoormiddag tot een gevecht kwam met een Engelsch eskader, bestaan de uit vijf slagschepen, verscheidene kleine kruisers en 26 torpedojagers. Na drie uur brak de vijand het gevecht af op 70 zee mijlen West-Noordwestelijk van Helgo land en trok zich terug. Volgens tot nu too ontvangen berichten is aan Engelsche zijde een slagschip en aan de onze de pantserkruiser ,,Blücher" gezonken. Alle overige Duitsche schepen zijn naar hun havens teruggekeerd, zoo meldt de Duitsche marinestaf. Er is dus eenig verschil in deze tele grammen. Dat een vloot-raid ondernomen werd, kan wel als juist worden aangeno men. Do Duitschers hebben hiervoor den naam uitval gekozen. Doch een groot versahil is, dat do Duit- sohera meedeelen dat een Engelsch slag schip gezonken is eD de Engelschen zeg gen, dat al hun schepen terugkeer den- Do laatste lezing is het meest aannemelijk want anders zou den naam van het Engel sche scihip wel zijn opgegeven. De nadere lezing der Engelsche admiraliteit beves-, tigd dit vermoeden. In dit nader bericht wordt gezegd, dat gistermorgen vroeg een Engelsch patrouille-eskader, bestaande uit slagkruisers en lichte kruisers, onder be vel van vice-admiraal Beafity, en een smaldeel torpedojagers, onder bewol van commandant Tyrwhdtt, vier Duitsche slag kruisers, verscheidene lichte kruisers en eon aantal torpedojagers gewaar word, die westwaarts oftótoomden, en zich blijkbaar naar de Engelsche kust wilden begeven. Niet zoodra had de vijand de Engelsche schepen in het oog gekregen of hij maak te zoo snel hij kon rechteomkeer, ep stoom de ijlings weer terug. De Engelschen be gonnen dadelijk te achtervolgen en om streeks halftien begon het gevecht tus sehen de slagkruisers „Lion", „Tiger", „Princess Royal", New-Zeeland" en „In domitable" aan Engelsche zijde, en de „Derfflingor", Seydilifte", „Modtke" en „Blüoher" aan de zijde der tegenpartij. Een vinnige strijd volgde en even voor één uur ging de „Blüdher", die zich reeds eerder uit het vuur had teruggetrokken, overstag en zonk. Twee andere Duitsche slagkruisers wer den zwaar gehavend, maar konden niette min hun vlucht voortzetten, en een gebied bereiken, waar het gevaar, door de aan wezigheid van Duiteohe duikbootcn en mij nen opgeleverd, een verdere achtervol ging belette. Allo Engelsche schepen zijn behouden en hun verliezen aan menschendevens wor den als gering opgegeven. De „Lion", die vooraan streed, had 6leohte 11 gewonden en in hot geheel geen dooden. Van de bemanning van do „Blüoher", 885 koppen sterk, zijn er 123 gered. Het verlies van de „Blücher" is voor de Duitsche vloot van beteckenis. Met dit schip -heeft zij een van haar beste en verre weg de snelste gepantserde kruisers ver loren, waarvan zij'ear 9 bezat. De '„Blü cher" liep niet minder dan 26.4 knoopen, hetgeen voor oen schip dezer klasse een buitengewone snelheid is. De oorlogsbo dem (tonnemaat 15.500 ton en 847 man equipage) werd in 1908 te water gelaten en was in 1909 geheel gereed. De bewa pening bestond uit 12 kanonnen van 20.5 c.M.; 8 van 15 c.M. cn 16 24-ponders, benevens uit drie torpedo 1 anceerbuben on der de waterlijn. De bouwkosten van dit in alle opzichten voortreffelijke schip, luid den ruim 27 millioen Mark bedragen. De „Blücher" bezat torpedonetten, die in 1911 waren aangebracht en bijna al haar zware kanonnen waren pas in 1912 vernieuwd. Van zijn pantser-kruisers is Duitschland er nu reeds kwijt: de „Scharnhorst," de „Gneisenau," de „York," de „Friedrich Karl" en de „Blüciter." De Engelschen zyn in dit belangrijke, zeegevecht, wat het. golialle hunner sche pen betreft en vooral de bewapening aan gaat de niet veel beteckenende nume rieke overmacht daargelaten ontegen zeggelijk eenigszins in de meerderheid ge weest,; naar dc *TeL" uitrekent. Van hun rijf oorlogsbodems waren er vier splinter nieuw cn bewapend met het allerzwaar ste geschut, dat zelfs verscheidene |dread, noughts niet bezitten. Zoo voerde de „Tiger," die p,as in Mei van verleden jaar werd voltooid, acht stuk. ken van 33.75 c.M., 16 van 10 c.M. en 3 toTxfrdolanoeerbuizen. Deze acht rcusach- tigc kanonnen, paarsgewijs in vier draai- torens opgesteld, kunnen naar alle richtm gen vuren. Haar zusterschip, de i.Queeii Mary" liep de ongewone snelheid van 33 knoopen en er is reden oni aan tc nemen, dat de snelheid van de „Tiger" op zijn' minst even groot was. De „Lion" en de „Princess Royal", zus terschepen, zijn niet veel ouder dan de y,Tigert" daar zfj in 1912 voltooid werden Ook deze beide schepen zijn zeer zwaar bewapend, ieder met 8 stukken van 33.75 c.M. -cn 16 van 10 c.M., benevens 3 tor- pedolancccrbuizen. Zij meten 26.350 ton De „New Zealand," 18.750 ion metend, werd in 1912 te water gelaten. Zij voert als voornaamste bewapening 8 stukken van 30 c.M. en 10 van 10 c.M. De „Indomitable" is de oudste van het 5-tal. Zij werd in 1908 voltooid, wat niet bekt, dat haar snelheid nog 28 knoopen gemiddeld bedraagt. Ook dit schip voert 8 stukken van 30 c.M. en daarbij 16 stuk ken van 10 c.M. als voornaamste bewape ning. De Duitschers konden hier teg'enover stellen de reeds .omschreven „Blüoher", met als hoofdbewapening 12 stul&en van 20.5 c.M. -en voorts de „Derfflinger," 28.000 ton, 8 stukken van 30 c.M., 12 stukken van 15 c.M., in Juli van het vorige jaar te water gelaten, dus splinternieuw. De „Seyd- litz," in Mei 1913 voltooid, dus eveneens geheel nieuw, met 10 stukken van 27.5 cM. en 12 van 15 c.M., grootste snelheid 2S knoopen en de „Moltke", in October 1911 te water gelaten10 stukken van 27.5 C.M. en 12 van 15 c.M., gTootste snelheid 28.4 knoopen. Resumeer end beschikten die Engdsobea over 27 stukken van 33.75 c.M., 16 van 30 c.M. en 74 van 10 c.M., waartegenover, de Duitschers konden plaatsen 8 stukken van 30 c.M., 20 van 27.5 q.M.,- 12 yan 20.5 c.M. en 42 van 15 c.M. Van de Slagvelden. Op de slagvelden wijzigt ide toestand zich slechts zeer weinig. Beide partijen winnen hier en verliezen elders. Blijkens de laatste telegrammen hebben de Fran- schen den laatsten dag moer succes gehad (dan de Duitschers, maar 't is niet lie moeite waand om den stand weer te geven. De vliegers zijn druk in de weer. Zaten dag meldden we reeds, dat Duitsche vliei gers boven Duinkerken zijn geweest, de Engelschen hebben, naar thans wordt ge- meldt, Zeebrugge bezocht. De Engelsche admiraliteit deelt mee, dat zij er 27 bom-- men wierpen op twee onderzeeërs en op de kanonnen op den havendam. Men meent, dat een der onderzjeeërs aanzienlijk beschadigd wepd en dat er voel sladbt? offers gemaakt werden onder de bedienen-! de manschappen van de kanonnen. Toen een der vliegers voor den aanval een yer, kenningsvlucht deed, weüd hij op een gei geven oogenbiik omringd door zeven Duit- scbe vliegmachines, maar hij wist te ont snappen. Op weg naar Zeebrugge weid hij licht gewond in de Idij, maar hij zette zijn vlucht voort en vervulde zijn taak. Uit Zwitserland wordt aan de ifTimes" gemeld, dat de Duitsche operaties in de nabijheid van Altkiröh zeer door overstroom mingen belemmerd worden. Een Duitsch hoofdkwartier moest reeds naar hooger gei legen streken verhuizen. De Fransche tree-- pen staan echter buiten bereik van het wa ter en hun artillerie brengt den vijand, daar veel nadeel toe. Volgens de „Baseer Nachiidhten", is prins Eitel'Friedrich, de tweede zoon van den keizer, te Altkirch aangekomen. De Russen maken zich, volgens bërkjh- ten uit Kopenhagen aan de „Köln. ZtgD gereed voor een nieuw offensief, ditmaal in overeenstemming gebracht met de eigen-i aardige samenstelling van het Russisdhej leger en het onderling verb and. zijner tiee-i len, op 'n nieuw gevechtsterrein en dat de aandacht van heel de wereld zal trekken. Dit bericht is dus nog al geheimzinnig. Volgens oen Reut er-telegram uit Kieff,- ontvlucht de bevolking verschrikt de berg-i streken der Kaïpathen. Een ontzettend-a ellende heet er tie heerschen onder de in woners, die, hongerig en in lompen gehuld, zich bij duizenden verbergen in kuilen, in de sneeuw gedolven. Him angst en vrees zijn verergerd door wolven, die door lion-: ger gedreven, de menschen in de ver woestte districten aanvallen. In de 9treek van Kliorsan versloegen de Russen de 33ste en 34ste divisies van het elfde Turksche legCTCOirps, dat nog tegern stand bood. Zij maakten alle berg-artilleriö van deze divisies buit en bezetten thans het geheclc grondgebied dat d,e Turken voor de gevechten bij Sarykamisoh in hun bezit hadden. Dc Paus cn Kardinaal Mercier. In antwoord op het telegram van koning Albert naiar aanleiding der arfestatio van kardinaal Mercier, drukte de Paus zijn dank uit en zeide, er oven sma rtelijk dooi getroffen te zijn als Zijn. Majesteit, die er verzekerd van lean zijn, dat de Paus niet aal nalaten in deze kwestie zijn plicht doen. Boomloos Vlaanderen. Volgens een bericht aan „De Tijd" zal de Duitsche overheid In België do grensstreek van even beneden Antwerpen tot aan de Noordzee van houtgewas entdoon. Mon ls ia Selzaoto reeds met dat werk begonnen. Dc Hertog van Cumberland. Do correspondent van een Weenscb blad,» heeft te Gmunden den lie-rtog van Cumberland gesproken. Het was op het paleis, waar de hertog en de hertogin een

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 2