N*. 16833 ll>iii«(lag- 12 Jaiiiiari Tweede Blad. A®. 1915. Haagsche Rechtbank. Uit de Omstreken. Steuncomité - Oorlogstoestand 1914. 1, Nog een Uitspraak, Na de pauze wer<l gisternamiddag nog üdoor den president dezer rechtbank een Yonaiis medegedeeld, aangezien de daarin betrokkene, Jh. van Y., uit Noordwij ker hout, die in de gevangenis te Haar lem vert-oeft., den wensoh had te kennen gegeven bij de uitspraak tegenwoordig te rijn. Deze Joh. van V., werkman, werd wegens Sfcéfstal van een rijwiel van den lancebou- ;wer T. J. van der Poel, in Do Zilk, te Noord wijkerlvout, veroordeeld, overeen komstig den eisch, tot zes maanden gevan gen isel raf Overtreding der Leidschc Win keisl uiii ngs-Y erordeu in g. A. Cl., winkelier te Leiden, aan de Haar- lemnierstra-at no. 37, werd door den kan tonrechter to Leiden vrijgesproken van de aanklacht, van overtreding der verordening op de winkelsluiting. De ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht was van dit vrijsprekond vonnis gekomen in hoogor beroep, weshalve voor deze rechtbank de zaak thans andermaal werd behandeld. Aangezien wij van do behandeling voor het kantongerecht indertijd uitvoerig gewag maakten, kunnen wij nu volstaan me^eeni- ge kor to mededeel ingen. Bekl. werd ton laste gelegd, dat hij op 15 September in zijn zaak te 11 u. 20 m. gebakken visch had verkocht, welke niet ter plaatse van den verkoop werd geconsu meerd. Bekl. heeft een winkel, waarin hij visch, vruchten cn verf rissen esn de dranken verkoopt en hierachter, uitmakende met den winkel één localitoit, oen salon, mot tafeltjes en stoelen, plaats biedende vooi verbruikers. Aan den milicien, in gewonen tijd land bouwer, L. Noort, had hij op tijd en uui voornoemd verkocht0 twee gebakken vis sollen voor zestien cents en een zuren, ha ring voor zes oen te. De laatste werd dooi eten eoldaat in den winkel verorberd, de andere visschen nam deze mede in een pa pier. Volgens bekl. had deze den militair •verzocht hem ftiet in moeilijkheden te bren gen cn de vi9schen dus in liet. salon op te eten. Hij had ze hem dan pok op een bord je voo r gediend. De militair had echter den bekl. toch misleid en de visschen meegepakt. Hij en zijn visschen werden op straat aangehou den door den agent Binnenkantp, die hot geval van af de straat had gadegeslagen, en welke agent ook door bekl. was gezien. De militair zei, dat bekl. hem het mee nemen niet had verboden, maar hem wel had gezegd, dat als do politie hem met de visschen mocht ontdekken, hij niet moest zeggen, dat hij ze bij hem had gekocht, maar dat hij ze van huis had meegebracht. In hot salon had hij hem krantpapier gege ven om de schollen in te bergen. Bij het verhoor om precies de juiste toe dracht der zaak den rechters te doen we ten, deed do soldaat telkens onnoozel en verre van snugger, wat rechter Jellinghau» het oornplirneht aan zijn adres ontlokte, dat hij een sufkop" was. Later deed de gemobiliseerde in de getuigenbank erg raarhij zat aldoor met don zakdoek aan do oogen. Was hij zóó in zijn eer gekrenkt Do bekl. weersprak wat de soldaat be- •weetde. Do agent vertelde zijn wedervaren. De subst.-officier mr. Del Carnpo eisch- te vijf gulden boete of twee' dagen hech tenis. Mr. J. Weyl, uit Den Haag, als verdedi ger optredende, trachtte de ongeschikt heid van den sol daten-ge tuigo om verkla ringen af te leggen aan te toon en en oor- doelde, dat daaraan geen' waarde viel to hechten. Ook vroeg hij of die agent niets betera to doen had dan claar op dien visch- winkel te staan letten. Z. i. had hij beter gedaan heb Ethnografisoh Museum in de gaten te houden. PI. was niet. best. te spro ken over de Leiclache verordening op do winkelsluiting, die zeer nacteelig werkt voor tal van winkolicrs, inzondorheid voor de visohverkoopers. Hij was het eens mot don kantonrechter, dio bekl. had vrijge sproken, en vroeg, waar hij heb ten laste gelegde niet wettig en overtuigend bewe zen ac-ht, bevestiging van diens vonnis. Diefstallen te Leiden. J. H. M., 33-jarig Leidsch werkman, eigende zich op St.-Nicolaas-avond zeven konijnen toe uit twee schuren, staande op warmoeziorsland aan do lijn H. I.J. S. M., ton nadeele van de warmoeziersknechts Blok en Bezie. Hij liad de dieren verkocht, waar het hem te doen was om geld, hetwelk hij noodig had door werkloosheid. Do man, die zeer onder den indruk was, zei een blinden vader te hebben en de zwaarste kostwinner voor zes te zijn. Het. O. M. eisohte zonder veel woorden twop maanden gevangenisstraf. Eenzelfde straf eischte het togen een niet verschenen meisje, M. D., dat, in dienst van de strijkster Schneiders, ont vreemdde ten nadeele van deze juffrouw: een doosje lepeltjes, losse lepeltjes, eeir theeschepje, een nachtjapon, drie sloopen, drie beddclake-DS, een overhemd en zak doeken, alle welke artikelen de rechercho in een koffer van do dievegge had gevon den. Kinderzaak. Met gesloten deuren werd bohaardeld eon kinderzaak van A. v. d. B., vernieling to N oord wij k. In alle gisteren behandelde zaken zal de rechtbank a.e. Maandag uitspraak doen. AMSTERDAMSCHE RECHTBANK. Tonnccl-Ycrecnigiug contra Coen Hissink. Door de eerste kamer der rechtbank werd vouiriö gewezen ia de procedure N. Y. ,,Too- neelvcreeniging" contra Coen Hiss ink, welke laatste door zijn directie op 29 Augustus 1913 wegens niet verschijnen op de ochterul- tepeti 1 ie onmiddellijk was ontslagen. De Toonoelvcreoniging vorderde daarop van den heer Ilissink oen schadeloosstelling, bij ccmtrnofe bepaald op f 600, benevens i 150 reeds gegeven voorschot. De heer Hissink daarentegen meende, dat hi.! zonder geldige reden was ontslagen, en vorderde zijn loon over den tijd, dat de dienstbetrekking nog zou duren, n.i. f900, verminderd met do reeds ontvangen 1100. Het vonnis van den kantonrechter stelde den heer Hissink in hot gelijk. Door het vonnis der rechtbank werd die beslissing vernietigd cn de lieer Hissink ver oordeeld. tot f750 gulden schadeloosstelling en tevens tot betaling 'van de kosten van het geding, begroot op f 185. KRIJGSRAAD. Mobilisatie-leed. In 1907 gepasportcc-rd als onderofficier der grenadiers wa-s de man bij hot begin van den oorlog een der eersten, die zich als vrijwilliger aanmeldde. Gehuwd en va der van twee kindoren kwamen de 80 gul den handgeld het gezin goed te pas, want vader had geen vast inkomen. De eerste weken ging alles goed, totdat moeder onwel werd, en vader daarom één dag verlof vroeg. Dit verlof kon liem wèl gegeven worden indiep liij een bewijs van een geneesheer overlegdehiertoe moest hij evenwel naar huis. Zonder verlof ging hij naar de echtelijke woning en vond zijn vrouw ziek. Twee dagen bleef hij thuis. Toen zijn vrouw iets beter werd, begaf hij zich naar zijn troep en legde oen bewijs van den dokter over, waaruit bleek, dat de vrouw werkelijk ziek was geweest. Hem werd aangezegd, dat hem oen ge strenge etraf zou worden opgelegd. Onderwijl de zaak in onderzoek was, ging de man, wien geen voorloopig arrest was opgelegd, nog even na-ar zijn vrouw kijken en mankeerde daardoor bij den dienst. Weder teruggekeerd bij den troep, werd hom medegedeeld, dat hij voor heb eerste wegblijven gestraft was met een zware provooststraf, wegens eerste -deser tie en dab men hem voor het- zioh vorwijde- ron uit het kantoimement en mankeeren bij den dienst zou degradoeren. Aldus geschiedde, de man weid terugge steld tot do positie van soldaat en over geplaatst. naar Haarlem. Nu maakte hij zieh weder aan desertie schuldig, omdat zijn vrouw en kinderen gebrek leden. Hij lieeft toen eonigo dagen gewerkt en is daarna weder naar zijn korps teruggekeerd. Nu hij deswege voor den krijgsraad te recht stond, toonde" de maai berouw, „maa-r", zeido hij tot eten president mr. Zaaycr, er gaat zooveel in een menseh om als je 's middags een schaal mot heer lijk eten voor je krijgt en je bedenkt dan dat vrouw en kinderen gebrek lijden". Verder deelde hij nog mede, dab zijn gezin slechts éénmaal f 2 ondersteuning kreeg van het Steuncomité. Arerdere on dersteuning kon het gezin niet v/orden ge geven, omdat de man als vrijwilliger in dienst was getreden. Nadat de krijgsraad in raadkamer wa» geweest, gelastte hij schorsing van de zaak, ten einde een onderzoek in t-e stellen naai de armoedige huiselijke omstandigheden van 'smans gc/.in en overlegging van een volledige straflijst. Hieruit zal dan blijken of de man waarheid sprak. AARLAXDERVEEN. Door Idcn .Commissaris der1 Koningin is aan den burgemeester alhier, met ingang van gisteren, verlof virlecnd als oudste iwet'ho-üder echter op 79-jarigen leeftijd gestorven is, zal thans heer J. TI. Ruling, belast met de waar neming van de betrekking. Aangezien de oudste wethouder ernstig ziek is,- zal thans optreden de jongste -wethouder,- de heer C. van Eg mond. De heer Ruting was hoofdingeland van Rijnland. BARWOUTSWAARDER. De heer N. Kool, alhier,- is be-* noemd tot onderwijzer in Den ITaag. NOORDWIJK. In de zaal van café -nHet Tot tuin", van de Erven Gordijn, hield gisteravond 'de R.-K. Kiesverceniging haar jaarver- g'adering,- onder leiding van den voorzie ter, dr. Kervel, die na den gebririkelijkcn nieuwjaarswensch een woord van weemoe* dige herdenking wijdde aan het zoo plot* seling overleden bestuurslid,- den heer J. de Groot Jr.,- die bij de R.-K. Klea ver eeniging ongetwijfeld in dankbare her/ innering zal voortleven. Uit 'de rekening en verantwoording bleek/ "dat 1914 slool met een kassaldo vanf 36.78. In de plaats van den heer J. de Groot Jr. verkoos men tot bestuurslid den heer. P_. de Groot Jzti. De lieeren' dr. Kervel en H. Buijze, die periodiek moesten altreden; worden hen kozen en in 'de plaats van den heer H. Mathót,- die volgens reglement niet hers kiesbaar was,- werd de lieer. \V. v\ jet Holst Jr, gekozen. Naar aanleiding van de voorloopige agenda, voor de vergadering, san de Ccm trale R.-K. Kiesveiiecniging y,Katwijk Leiderdorp," werd na uiteenzetting van de aanleiding er toe besloten, oni op genoem; de vergadering een voorstel aanhangig te maken voor de vergadering 'van den Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in Nederland*,- beoogende reglementswijziging van dien Bond,- waardoor het mogelijk wordt,- (dat plaatsvervangende afgevaardigden, idle niet den afgevaardigde ter. vergadering zijn- ook het woord mogen voeren, wat op de laatste vergadering van? don Bond gewei gerd werd, op grond, van een rcglememsë artikeL Nog weid na ampelo bespreking het be* sluit genomen, dat op de verg'adering van de .Centrale" voorgesteld zal worden, opa vanwege de -„Centrale" pogingen in het werk te stellen,- voor een volgende wet* gevende periode niet meer hot recht van beslissing toe te kennen, aan de bekende 7,Commissie van Ac'coord," die bij tus* schentijdsche verkiezingen voor de Tweédp Kamer kan optreden. Over hot al of niet afscheiden der 3,Centrale" van den "Bond van R.-K. Kiesvereenigingen,- wat nauw samen kan hangen met vorengenoemd Inleiding. Wie er in onze dagen met hot oog op den oorlog en zijn gruwelen weeklaagt otw het bankroet onzer 20ste eeuwsche beschaving en het zijn er niet weinigen oordeelt eenzijdig en onbillijk. Zeker, de moderne oorlog is wreed, wreeder mis schien dan die uit vroegere eeuwen, maar wie het ooit anders verwachtte, vergat, det men geen druiven leest van doornen en dat oorlogvoeren en beschaving begrip pen zijn, die elkander nooit zullen kun nen dekken. Doch wie eenzijdig het oog gericht houdt op de verschrikkingen van den oorlog en aangegrepen door den angst voor zijn ge volgen, twijfelt aan den, zij het dan zigzagsgewijze, vooruitgang van de mensch- heid, doet aan de wereld en de menschen van onzen tijd onrecht. Nu eenmaal de gruwzame oorlogsmach ten werden ontketend, zijn ze even woest en wreed als weleer, maar het leed dat ze brouwen, wordt in onze dagen veel intenser gevoeld, de deernis met de slachtoffers ia oneindig grooter en heb streven om heb oorlogsleed in zijn volerlei vorm te leni gen, te verzachten, weg tc nemen waar het mogelijk is*, ia veel, veel algemccner, Wat deze oorlogstijd vóór heeft op de oorlogstijden, die voorafgingen-, het is, dat do mcnschheid veel machtiger wordt aan gegrepen door een verteedering der har ten. Dat is de gouden rand aan den som beren Gorlügshemel, die ons moed geeft, al» we der vertwijfeling nabij zijn. En daarom is het goed, dat wij ook daarop het oog richten, zelf met de hand aan den "ploeg staan, ons scharen in de gelederen van hen, die helpend en red dend optreden ia onze door den voortdu- renden oorlog haast hulpelooze en ont redderde maatschappij. Wanneer wij ons voorstellen in enkele «hetuen het werk van het Leidsch Steun- <J*n;te voor onzo lezers uiteen te zetten, u«rft ia dit in de eerste plaat-» om daar mede te verlevendigen liet besef, dat bij velen dreigt verloren te gaan, dat er in onze maatschappij nog andere krachten werken dan die van geweld en vernieti ging en om in brecde kringen op tc wekken den lust en het verlangen op zijn wijze en naar de mate zijner krachten mee te doen om te helpen en te steunen, waar uit oor zaak van den oorlog en zijn gevolgen menschen en menschengroepen wellicht- zouden ondergaan, wanneer geen hulp en steun werd geboden. Er is in deze dagen meer Jan ooit hulp noodig en veel en van velerlei aard zijn de lichamen, die in dien geest in een of andere richting werken, hier en elders. De Steuncomités, Oorlogstoestand 1914, met heb Kon. Nationaal Comité als mid delpunt-, zijn de oudste, de voornaamste en in lnjn arbeid van de meeste betee- kenis. Ook al blijven wij tot- dusverre buiten den oorlog, de terugslag er van werd reeds van meet af en wordt steeds meer in onze steden en dorpen gevoeld. Velen zijn door slapte in tal van bedrijven buiten hun schuld geheel of gedeeltelijk zonder werk gekomen, hebben hun betrekking ver loren of zagen hun bezoldiging vermin derd. Gold dit eèn weck, een maand zelfs, de moesten zouden zich, steunende op eigen kracht, er wel hebben doorgeslagen. Maar de toestand duurt voort, de spaar penningen raken ingeteerd, meer bezui nigen is niet mogelijk nu de prijzen der eerste levensbehoeften aldoor stijgen, ter wijl de winter nijpender wordt. Dan zijn er nog de gezinnen van de jonge mannen, die onder de wapenen zijn geroepen cn wier huisgezinnen 'niet het. verlies in hun inkomsten door de toegekende Rijksuit- keeringen voldoende zien aangevuld. Het zou een verzaken zijn van den eer sten plicht der dankbaarheid, waDneer het deel der natie dat thuis kan blijven en de zorg der verdediging van het land aan de geraobiliseerden overlaat, het den ach- terbl ij venden aan nooddruft- deed ontbre ken. Dat 19 bij het uitbreken van den oorlog onmiddellijk gevoeld en schier overal heb ben vooraanstaande mannen en vrouwen het initiatief genomen om in de nooden van deze twee groepen van menschen to voorzien. Ook in Leiden. De namen? och, wat doen die ertoe! Het zijn men schen van goeden wille, van verschillende richting en belijdenis en zoo ergens, dan zou ook hier elke partijschap uit den boo ze zijn. Naast het hoofdcomité zijn er een reeks wijkcommissies gevormd. Zij bewegen zich het beeld moge wat grotesk zijn om het hoofdbestuur als middelpunt-, gelijk planeten om de. zon samen vormen ze het stelsel, dat wij in de volgende opstellen hopen uiteen te zetten. Wie er steun kunnen ontvangen, hebben we boven gezegd. Hier leggen we nog eons er den nadruk op, dat deze ateun niet het karakter draagt van een bedee ling, zoodat er niets vernederends in ge legen is van liet Comité te ontvangen. Ook onze wetgevende macht heeft dit zoo in gezien. Bedoelden zijn uitgesloten van het kiesrecht. Kiezers, geholpen door Steun- comité's, blijven ook voor het volgend jaar op do kiezerslijst gehandhaafd. Dit sluit tevens in zich, dat het Steuncomité zich niet mag aantrekken het lot- van hen, die reeds in normale omstandighe den, voortdurend of tijdelijk, op welda digheid aangewezen zijn. Het Steuncomité doet alzoo kerkelijke en burgerlijke lief dadigheid geen concurrentie aan. Doch ook op zijn eigen wol afgebakend terrein vindt liet Comité genoeg te doen. Met kleine letter worden er wekelijks in deze courant, een paar staatjes gegeven, voor hen die oog voor cijfers hebben, zeer wel sprekend. Einde dezes jaars hadden zich om steu a aangemeld circa 2100 personen, al kregen sommigen later gelukkig weer werk. Al die aanvragen zijn of worden niet- groot-e nauwkeurigheid onderzocht-. Hoe, dat zul len we later zien. Billijkheid en recht vaardigheid moeten hier worden betracht, elke bevoorrechting is uitgesloten op straffe van zijn eigen recht van bestaan. Er werden 425 aanvragen afgewezen cn men kan er van overtuigd aijn, dat dit eerst na ernstig onderzoek en zorgvuldig wikken en wegc-n, is geschied. Voor de be trokkenen Li zulk een onderzoek, dat strikt eerlijken en minder consciëntieuzen geldt, allerminst vernederend. Alleen zij, die tvaebt-en bet Comité om den tuin te leiden, wat slechts bij uitzondering gebeu ren kan, komen beschaamd te staan. Dat het aantal grieven en klachten be trekkelijk zoo gering was, is het beste bc- wa-s voor de deugdelijkheid van de gevolgde methode van onderzoek van heb Comité. Men weet, dat- de Leideuaars, dank zij de gastvrijheid van het Leidsch Dagblad" niet nalaten in ingezondon stuk of vraag hun grieven, klachten en bezwaren, te berde te brengen, zoo dikwijls zij dit noo dig oordeelen. En de redactie kan ze nog op haar vingers tellen. Toch wovdt aan het werk van bet Co mité natuurlijk niet alle critiek onthou den. Menschen, die wanneer er niete ge daan werd, luide klachten over de hard vochtigheid der bezitters zouden aanhef fen, weten nu te vertellen, dat er van de bijdragen van het Steuncomité terecht- ko men op plaatsen, waar men heb niet mag brengen. Banket- en snoepwinkels zouden er wèl bij varen, op dagen, waarop de uitkeering plaats heeft, de café- cn kroeg houders het kunnen merken. We hopen daarop op grond van eigen onderzoek, later een en ander mee te dcelen, doch zouden nu reeds willen vragen of men in ernst zou rneenen, dat zij, die door het Steuncomité ondersteund worden, iü eens tot- andere menschen herschapen zijn. Degenen, die na het ontvangen van het loon gewoon waren even een café in to wippen, zullen deze slechte gewoonte niet onmiddellijk hebben afgeleerd. Doch dit. mag geen reden zijn zich aan de zorg van zulke gezinnen te onttrekken. Kan het aanhoudend oontact met het Comité er toe medewerken, dat zulke verkeerde ge woonten worden afgeleerd, dan neme men dit op den goeden koop toe. Aan pogin gen daartoe zal het niet ontbreken. Buitendien, de uitkceringen van het- Steuncomité blijven steeds aanmerkelijk beneden het bedrag, dat door den onder steunde en zijn gezin verdiend werd vóór den oorlogstoestand. Hoe kan dan cle steun door hot Comité verleend, oorzaak worden genoemd van dergelijke misbrui ken 1 Klachten worden wel eens vernomen, 9treven; w-enschte men vooralsnog geenl beslissing genomen te zien. Heel spoedig was men het eens over de houding vjtn de R.-K. Kies-vereeniging ten opzichte der Raadsvacat ur e, ontstaan door het bedanken van den lieer J. P. Barnhoorn. Om wille der tijdsomsiandig* hoden,- die 00k in andere gemeenten van. ons land er toe leidden, dat bij Raadsver-» kiezingen allen strijd vermeden werd, be-* sloot men zonder hoofdelijke stemming en zonder noemenswaardige discussie,- om geen R.-K. candidaat te stellen, cn zich van élke actie in genoemde verkiezing te onthouden. SASSENHEIM. De uitslag der door B. en \V. feeliou* den aanbesteding van het riolecren van 'de Hoofdstraat, van de Hortuslaan, door. de Xcylingerlaan tot de Teylingorsloot, is als volgt: Th. Haring, Schipluiden, f4225; C. Warffemins, Den Haag,- f3600; W. .Visser, Den ITaag; f3557; C. v. Bcmmel, Katwijk aan den Rijn, f3360; Th. Reeiu wijk,- C. J. Riebert, Sassenheim, f2975; Joh. Polman, Haarl.meer,- f 2970; P. Kooy-. man,- "Purmorcnd; f 2797. Ook uit deze gemeente vertrekken verschillende personen naar. Duitschland,- om te werken. De meesten gaan naar Duis* burg. .VALKENBURG. -Door het keukenraani; dat uitziet op ile achterzijde van de school, zag Üe vrouw van het hoofd gistermiddag voort-* durend rook door 'de pannen komen. Een onderzoek, terstond naar. het einde van den schooltijd ingesteld,- naar de o or zaak,- leidde to.t de ontdekking van een binnen* brand oan den schoorsteen,- op het punt een grooten omvang aan te nemen. Een drietal ma.nnea,- A. Oosterleo, J. Bol Czn.- en den oudsten zoon van het schoollioofd; alsf militair toevallig net thuisgekomen,- mocht het gelukken,- het vuur in zijn voortgang te stuiten. Evenwel niet" 'dan nadat heel wat water naar boven was gesjord. De oorzaak moet eeti defect aan den schoorsteen zijn. VOORSCHOTEN. De loop der bevolking van deze ge meente over 1914 is, dat ingekomen zijn 183 mannen en 208 vrouwen, t-otaal 391 personen geboren: 43 jongens en 40 meis jes, totaal 83 kindoren. De totale vermeer dering is dus 474 personen. Vertrokken zijn 102 mannen en 203 vrou wen, samen 365 en overleden zijn 19 man nen on 13 vrouwen, samen 36. De totale vermindering is dus 401 perso nen. De bevolking is dus toegenomen met 73 personen, zoodat zij thans bedraagt 36S2. KERKBERICHTEN. S a s s e 11 h e i ni. Ned.-Herv. Gem.; Woensdagavond te halfzeveniels. W. TI. Reldcr,- van Oharlois. dat menschen, welke gésteund worden door het Comité," weigeren w^erk to aanvaar den, omdat zij het gemakkelijker vinden leeg to loopen, zij het ook met minder inkomen dan meer te ver lienen niet wer ken. Mogelijk bevatten- ze waarheid Het Comité zal zeker zeer dankbaar zijn voor iedere aanwijzing in die richting: derge lijke klaolooper-i zuilen ongetwijfeld on middellijk van de lijsten der ondersteun den worden geschrapt. De burgerij heeft heb op deze wijze iri haar macht, het Comic;n zijn moeilijk weik bij te staan. Zoo komen we eindelijk tot de ziel ere zenuw ook van deze zaak. Het best georga-; nis oord Steuncomité zal ook bij toepassing van de meest voortreffelijke methode falen zonder voldoende geldmiddelen. Een staat van ontvangsten <-n uitgaven kan meu eiken Woensdag in dit blad vin den. Dit staatje i?, voor wie rekenen kun nen, zeer welsprekend. Terwijl er in de 15e week aan bijdragen werd ontvangen f-206, jnoeeti er in die week 2337 w orden ui ge koerd. Op dien weg voortgaande zal er elke week ƒ2000 worden ingeteerd. En nog was er op 5 dezer eleclits 5-^ duizend gulden meer in de kas. Do kas moet daarom ver sterkt worden. Het Comité zal ongotwij- fcld dankbaar zijn voor do ontvangst toC een totaal bedrag van meer dan f -10,000,' doch dit mocht het niet weerhouden nog maals een beroep te doen op de offervaar digheid van hen, die veel en van hen, dis weinig kunnen missen. Morgen cn overmorgen zullen weder lijs ten Ier tcekening worden aangeboden, Don derdag a.s. een schaaloollecte worden ge houden. Wij meenen deze inleiding niet beter tcr- kunncn besluiten dan met een krachtig" opwekking tot onze stadgenooten om naar vermogen heb moeilijke doch heerhjlc werk van het Steuncomité te schragen-/ door nogmaals een milde bijdrage te schen ken. Zij onze stem niet als die van een roe pende in de woestijn, vinde ze weerklank in broede kringen.

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5