Nederland en de Oorlog. N». 16326 Maandag 4 Januari. Tu eéJë BfacT. A°. 1915. Officieels Kennisgevingen. Verbod van uitvoer van Vee. Kantongerecht te Leiden. FEUILLETON. Sterke Banden. LEIDSCH DAGBLAD KOSTELOOIE GENEES- en HEELKUNDIGE HULP aan OKYEIIMOGENDEN. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien de artt. 1, 4 en 5 der verorde ning van 20 December 1900, betreffende liet verleenen van kostelooze genees- en heelkundige hulp aan onvermogenden Brengen ter kennis van hen, die op grond van onvermogen in aanmerking wenschen te komen voor het ontvangen, zoo noodig, van kostcloozc genees- en heelkundige hulp, van 1 Mei 1915 tot 1 Mei 1916, dat zij zich ter verkrijging van het daar toe strekkend bewijs zullen moeten aan melden ten Raadhuizc in het lokaal naast de binnentrap (Trouwkamer) dat die aanmelding zooveel mogelijk zal moeten geschieden door het Hoofd des Gczins, of indien do belanghebbende on gehuwd is, door Item of haar persoonlijk, en dat gelegenheid daartoe zal worden gegeven gedurende de maand JANUARI en wel op DINSDAG en VRIJDAG van elke week, van des voormiddags halfelf tot des namiddags drie uren. Zij waarschuwen voorts de belangheb benden zich op don boven aangegeven tijd aan to melden; zullende zij het, bij niet tijdige aanmelding, zich zclvcn te wijten hebben, indien zij in het verkrijgen van Genees- of Heelkundige Hulp vertraging ondervinden. Burgemeester en Wethouders voornoemd. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN» STRIJEN, Secretaris Leiden, 21 December 1911. HONDENBELASTING. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis %an belanghebben den, dat ingevolgo art. 2 der verordening, regelende de invordering der plaatselijke directe belasting op de honden, ieder hou der van een of meer honden, die aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan voor of op den 31 en Januari a.s. bij den gemeente-ontvanger aangifte te doen, door inlevering an een behoorlijk ingevuld en door den aangever ondertee- kend biljet en dat bedoelde inschrijvings biljetten voor het dienstjaar 1915 kosteloos ten kantore van den Gemeente-ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N O. De GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2-1 December 1914. FAILLISSEMENTEN. B. Mathot, rijwielreparateur en agent eener spaarkas, to Nijmegen. P. Mies. depothouder ran rijwielen, te 'a-IIor- togonbosch. M. Heiwig, landbouwer, to E-ooth-Margraten. R. J. Bruins, 60heep6jager, t-o Zuidwoldo. Men schrijft ons: De Ncderlandsoh© veehouderij Heeft in de laatste tientallen vjain jaren een. groote uit breiding verkregen; de gelegenheid om. de producten van dit bedrijf levende dieren, vleesch, spek en zuivelproducten, met winst naar het buitenland af te zetten, heeft aan dezo uitbreiding den groote n stoot gegeven en is oorzaak geweest, dat meer nog dan ooit te voren de wedvaart van het veehou derijbedrijf afhankelijk is van een geregelden, on gestoord en uitvoer. Die uitvoer is voor dat bedrijf een levenskwestie en waar mo gelijk, heeft, Zooal3 bekend, de Rageering dan ook ton allen tijdo getracht de belem meringen voor een geregelden uitvoer uit den weg te ruimen on het afzetgebied van 'die producten te vergrooten. Voor zooveel betreft vee en vleesolv, Vercl in de laatste 5 jaren uitgevoerd: stuks K.G. Rund- en stuks Rundroe. Kalfsvleeeeh. schapen. In 1909 109.042 16.823.000 155.900 1910 97.139 15.775.000 76.800 1911 43.216 14.919.000 67.000 1912 77.086 18 304.000 104.400 1913 60.442 18.293.000 85.600 K.G. stuks KG. sehapenvleesoh varkens varkensvl. In 1909 11 679.00# 20.30# 33.029.000 1910 8 981.000 11.500 27.142.000 1911 7.033.000 214.OCO 34.605.000 1912 9.549.000 343.300 28.277.000 1913 6.058.000 36.400 47.213.000 iWh&r omstandigheden van allerlei aard, reels in normale tijden aanleiding go ven, dat do cijfers, die den uitvoer aangeven, groote schommelingen vertoonen, is het liohü te bovroeden, dat de omstandigheden van don allerlaatsten tijd op den uitvoer van veo en vleesch niet zonder invloed zijn gebleven. Spoedig toch na liet uitbreken van den oor log, nam de vraag van het buitenland toe, da prijzen stegen cn de uitvoer van veo en vleesch nam steeds grootore afmetingen aan, zoodat bij menigeen, uit vrees voor stijging der prijzen, of wol, dat voor ons land niot voldoende zou overblijven om in eigen onder houd te voorzien, do vraag rees of door een verbod dezo groote uitvoer niet moest wor den belet. Hiervoor bestond echter aller minst reden; do voorraad vee in Nederland was nog ruimschoots voldoende; en de sehoarschte der voederartikclendie de prij- zon hiervan belangrijk deed rijzen, maakte het eerder wensclielijk den ui tv oor to be vorderen dan dien tegen to gaan. Uit den aard der zaak moeten onder deze omstandigheden ook de prijzen van vee Cn vleesch in ons land stijgen, niet alleen o-ls gevolg van den vermeerderden uitvoer, maar ook, omdat do schaarschlc der voedermid del cn duurder voeding ten gevolge had. Een kunstmatige belemmering van den uitvoer van veo cn vleesch, zou aan den een en kant de vraag naar voedermidclelen vermeerderen, zo nog duurder maken, ou aan den anderen kant do veeprijzm doen dalen, waardoor Let natuurlijk evenwicht tusschon voedorpryzen en vetprijzen zou worden verbroken, ten nodoele van do laatste. Het bedrijf zou in plaats van met winst, slechts met verlies kunnen worden voortgezet, met liet gevolg, dat het zou worden gestaakt, althans be» langrijk ingekrompen, zeer ten nadeele van do algcmecnc welvaart. Bleef echter do uit voer verzekerd, zoodat do verhoogde kasten van veevoeder in den vorm van goede prijzen voor het vee, worden terug ontvangen, dan bleef de prikkel voor den veehouder en -mester bestaan otaï zijn bedrijf voort te pet ton en zoo mogelijk uit to breiden. Intusschen nam echter de uitvoer van veo ën vleesoh na 1 Augustus wel belangrijk toe. AVaren van 1 Januari tot 1 Augustus 1914 26,235 sluks rundvee uitgevoerd, dit aantal vermeerderde van 9 Aug.29 Aug. met 9626 stuks, van 30 Aug.26 Sept. met 21,322 stuks, van 27 Sept.31 Oct. met 31,544 stuks, vjan 1 [Nov.28 Nov. met 20,227 stuks, zoodat op 28 Nov. j.l, 108,954 stuks rundvee was uitgevoerd. Daarentegen nam de uitvoer van rund- vleesch niet in dezelfde mate toe; integen deel was deze minder dan vorige jaren. Ven 1 Januari1 December werd uitge voerd in: i9i« 1913 in 1914 16.962.000 K O. 17.299.000 K.G. en 13.801.000 K G. De' uitvoer van varkens, ra aar inzonder heid van varkensvleeschnam intusschen na 1 Augustus groote afmetingen aan: Van 1 Januari—1 December werd uitge voerd stuks varkens K.G. varkonsvleeaeli 1912 340.436 Z5.131.000 1913 36.266 41.530.000 1914 99.455 &3.885.000 Op zielizolf zijn deze cijfers nog niet ver ontrustend; do uitvoer* van varkens'en var» kensvleeech is altijd aan groote schommelin gen onderhevig; is het bedrijf loonend, dan worden veel varkens gefokt en gemest; is dat niet het geval, da<n heeft do ervaring geleerd, dat het aantel varkens, hetwelk door de hoeren wordt gehouden, spoedig belangrijk daalt en daarmede do uitvoer. Do prijzen van vee cn vlooscli zijn ook voor hot binnenland niet bovenmatig hoog, in aanmerking genomen de verhoogde prijzen dor voedcrmiddolenVoor oen ingrijpen, mot liet doel, dezo prijzen kunstmatig te doen daten, bestond geen aanleiding; licfc oven wicht tusschon voeder- en veeprijaen kan niet worden verstoord dan ten koste van liet bedrijf zelf, dat onmiddellijk zal worden ingekrompen. Er bestaat echter vrees, dat het exporfc- slaclitersbedeijfzich voor een groot deel verplaatst. Deze verplaatsing der export- slachting is een niet te onderschatten be zwaar, verbonden aan den uitvoer van levend veo en nieb alleen voor eten legenwoordigem tijd. Wordt liet vee hier te lande geslacht, dan blijven behalve do' loonen der slachters, ook allerlei doelen van het geslachte dier in hot land, die óf door de minder met aardsclie goederen gezegende klasse voor gcringen prijs kunnen worden gekocht, óf uit den aard der zaak na l\ot slachten liier te lande moeten blijven. Een en ander gai' aanleiding liet Uitvoer verbod nieb verder ujh te strekken, dan tot den uitvoer van levend rundvee cn varkens. De gevolgen van verbodsbepalingen zijn onder do bestaande omstandigheden, die zoo veel zaken onzeker maken, niet met zeker heid to overzien. Verwacht wordt-, dat dc gonomen maatregel geen belangrijken invloed -zal hebben op do prijzen der dieren, zoodra de schommelingen, die elke verandering met zich brengt', voorbij zijn. Do fokkerij cn mester ij kan dan ook gerust worden door gezet. Het spreekt vanzelf, dat het verbod niot gehandhaafd kan worden, wanueor in derdaad mocht blijken, dat het noodzakelijk evenwicht, dat er moet bestaan tuss-chen de prijzen van het vee ,en dio der voodermid- dolen, er door zou worden verbroken. VERBODEN UITVOER. Door d<e rijksambtenaren te Winterswijk is prooes-verbaal opgemaakt tegen elf Duit- scli-e spoorbeambten, die voor uitvoer ver boden artikelen, zooals erwten, boonen, enz.,- naar Duitschland wilden meenemen. OVERZEE TRUST-MAATSCHAPPIJ. iVan de meest bevoegde zijde wordt het volgende medegedeeldDe regeeringen van Frankrijk, Groot-Brittannië en Rus land,- kennis genomen hebbende van de op richting en het 'doel der Nederlands'che Overzee-Trust-Maatschappij, hebben aan de Nederlandsche regeeringen verklaaid, dat contrabande-goederen, aan die maatsdhap- pij geconsigneerd,- niet zullen wonden op gehouden. Tevens hebben de genoemde mogendheden aan onze regeering de ver zekering gegeven, Idat verscheidene niet tot de allereerste levensbehoeften behoo- rende voedingsmiddelen, wanneer zij aan particulieren geconsigneerd zijn, eveneens ongemoeid zullen worden gelaten, tenzij onmiskenbaar vaststaat, dat die particu lieren zijn tusschcnpcrsonen voor levering aan de règeenngen. der tegenpartij. Aan'dit bericht, voor Nederland's scheept vaart 'en handel van ongemcene betoekenis, kan nog worden toegevoegd, dat naar wij van de Nederlandsche Overzee-Trust-Maat schappij vernemen, deze haar diensten zal verleenen, niet alleen voor aanvoeren van door een der oorlogvoerenden tot contra-- bande verklaarde goederen, maar ook voor aanvoeren van goederen, waarvan oorlog voerende staten den uitvoer uit him gebied alleen toestaan onder beding, dat die goe deren niet naar het gebied van de tegen partij zullen worden vervoerd. Voor openbare behandeling stonden he den op de rol 80 zaken ea bovendien 9 kin derzaken. G. van W., 26 jaren, veehandelaar te Alkmaar, stond terecht wegens het doen invoeren van drie aan rotkreupel lijdende echapen op 7 Aug. alhier. Bekl. had niet bemerkt, dab de schapen, die elders» on ook al een6 te Leiden goed gekeurd waren, lijdeude waren. Dr. D. G. Ubbels, districts veearts alhier, had. geconstateerd, dab dc voor dc markt bestemdo schapen lijdende waren. Getuige P. van Leyclen, arbeider alhier, orkonde den last gekregen te hebben van de weide van Dieben, onder Oegstgeost, schapen naar Leiden te brengen. Hij houdt voor Dieben toezicht, op de dieren in de wei. Eén schaap had hij zien strompelen, maar niot aan rotkreupel gedacht, alhoe wel hij die ziekte kent. Het O. RL achtte nu Van Leydcn ver antwoordelijk en vroeg vrijspraak voor bckl. Een vervolging zal nu togen Van Leyden worden ingesteld, F. N. S., 32 jaren, melkventer te Rijns burg, stond terecht wegen3 invoer op 2T November van een varken, lijdende aan pest, alhier. Ook deze bekl. had van de ziekte niets gezien. Dr. W. Stuurman, directeur van het Slachthuis, verklaarde, dat hot varken verkeerde in zeer bedenke! ijken toestand, zoodat elke leek kon zien, dab heb beest ziek was. Het. stierf op het Slachthuis zijn natuurlijken dood. F. Horneman, veekooper te Oegstgeest, getuige a décharge, had op 26 Nov. heb varken verkocht en het toen puntgaaf" bevonden, 't Was enkel een beetje rood. C. Ravensbergen, bloembollenkweeker te Rijnsburg, zwager van bekl. ook getui ge a décharge, had varkens, waaronder het bewuste dier, opgeladen en vervoerd. De varkens oordeelde hij gezond. De ambtenaar van het O. AL vroeg vier gulden boete of twee dagen hechtenis. IJ. van D., 33 jaar, koopman te Rijns burg, stond terecht wegens het in den, nacht van 12 op 13 December niet uit wijken voor een hem achterop rijdende auto, van Leiden naar Rijnsburg. De arte F. G. de Wilde, van Boskoop komende, bestuurde de auto. Hij had signalen gegeven. Toen hiel! het karretje stil en gingen er menschen uit. Van O. ging praatjes ma-ken tegen den arts, ala een dronken man, maar heb karretje ging niet uit den weg en hinderde ook bij ver der gaan voortdurend de auto, zoodat de ze niet kon passeeren. Ten. slotte kwam de nachtwaker er aan te pas. Be"kl. zei, dat het paard zenuwachtig was geworden van het toeteren, 't Was zeer donker en de hit was niet te temmen. 't Was een alarm of de heele wereld ei uit moest. G. Hermans, arbeider te Rijnsburg, had zijn baas met- gezelschap - uit Leiden ge haald, van clen trein. Het was een wild paard en het was donker. Was de auto naast het karretje gekomen, hot dier zou de sloot in gevlogen zijn. Op den weg sprong het van links naar rechts, van rechts naar links. Als het geraas achter zich hoort, is liet een duvel. De arts verklaarde zuinig te zijn ge weest met- signalen. Volgens den arts was bekl. flink dron ken, volgens clen knecht was hij nuchter, J. IIuijsman, nachtwacht ie Rijnsburg, had een auto-signaal gehoord en ruzie en ondervonden, dat beki. dronken was. Bekl. veilde nog een getuige gehoor hebben, een ,,Bels", die den tocht mee maakte. Hij bestreed, dat hij dronken was geweest. Hij oordeelde, dat de nachtwaker stond onder den invloed van den arts- officier. Hierop werd niet ingegaan en het O.M. eischte vijf gulden of drie Jagen. D. H., kweeker te Sassenheim, stond terecht wegens jach to vertreding, door zich zonder akte of bewijs te bevinden met een geweer in open jachttijd op grond van de Wed. Ciggaar, in den Klinkenbergcr- polder. De wegwerker J. van Resteren, waf» niet dichtbij genoeg geweest om te zien of bekl. de mnn was, die -zich daar op 7 Dec. be vonden had. de Regb had bekl. gezien en ook, dat hij geschoten had en een haas geraakt, dien hij liet- liggen.- Bekl zei zonder geweer op d.it lund tfé zijn geweest en dus xuet-to hebben geschoten. N. van der Reydcu, blbemistknechl;, had beklaagde zien loopen op een kade, zonder geweer. Bekl. had hem echter gezegd, dat! hij een liaas had aangeschoten. lïekl. -zei consent te hebben om op schade lijk gedierte te schieten. Het O. Af. vroeg vrijspraak bij gebrek aan bewijs, maar waarschuwde bekl. C. van O., -10 jaren, schipper ie Ouds hoorn, had onder Leiderdorp op 4 December als gezagvoerder van do „Volharding 8'' ge varen niettegenstaande oen bevel t-ob ver bod om te varen door de politie niet waa opgeheven. De gemeente-veldwachter Oudshoorn, van. Leiderdorp, en do onbez. rijksveldwachter A'Iol, aldaar, legden verklaringen af in deze zaak ou ia eenzelfde van den gezagvoerder A. Ooms, niet verschenen, cn eischte in beide zaken vijf gulden of drie dagen, Adi*. v. d. B. J.Jzu., van Noordwijkcr- hout, kwam in verzet tegen een vonnis van drie gulden, wegens liet zich bevinden op 26 Juli met een af draaier in de .zee-duinen. Na do getuigenverklaringen cisc'ht hot O, Al. bevestiging van het vonnis. Uitspraak over' veertien dagen. 20) Zoo diepzinnig had zij voorzeker niet meer geredeneerd, 6odert zij als school meisje in de vrije uren met haar kame ra-ad j es de ernstige vraagstukken en raad selen des levens wijsgeerig besproken had, en met welk een ernst hadden de kinderen deze dingen behandeldalsof zij daar iets van wisten! Ja, hij was waarlijk een weinig jongensachtig en groen" en gewichtig doende", haar beste muziekmeester, ondanks zijn zeven- of negen er. twintig jaren zij wist niet precies hoe oud of hij was en zij zou dit niet aardig i lein hebben gevonden als hij tegelijkertijd niet zoo buitenge woon bescheiden geweest was. Nu vond zij hot eenvoudig vermakelijk. Geheel onverwacht kreeg zij een muziek blad van een opera in handen en in plaats van te spelen, begon zij de overbekende zangwijzen daaruit te neuriën. Zij ver wachtte, dat hij iets zeggen zou vragen of 7.ij ook zong of iets dergelijks. Alaar hij wachtte eenvoudig uit beleefdheid stilletjes af tot zij met dat neuriën zou ophouden, om dan voort te gaan met de pianoles. Toen begon zij dapper te zingen met haar dunne, ongeoefende stem. Even gering effect, nij veinsde er niets van to hooren, maar bleef hardnekkig in een ander muziekboek bladeren. Maar als hij onbeleefd genoeg was om niets te zeggen, dan was zij driest genoeg om het niet met dat dwaze maniertje van stilzwijgen voor lief te nemen. Vindt u niet, dat ik een mooie stem heb?" vroeg zij. Hij zag haar eenigszins vragend aan. Hij scheen niet goed te weten wat hij aan haar hadmaar ten laatste antwoordde hij toch glimlachend ,,Ik weet het niet. Ik heb er al te wei nig van gehoord". Omdat er niet veel te hooren was, netwaar V ,,Neen, zoo bedoel ik het niet Jawel. Dat was wel degelijk de bedoe ling. Maar nu verzoek ik u eens goed te gaan luisteren naar mijn stem. Zouden wij niet liever zingen in plaats van spe len V' Hij zag haar verlegen aan. Die nieuwe gril van haar scheen zijn wantrouwen gaande te maken. ,,Ik zou gaarne les nemen volgens uw nieuwe methode. Heb ik het goed begre pen, dat met haar toepassing de stem ver sterkt wordt en grooter omvang verkrij gen kan?" ,,Neen", luidde zijn antwoord kortaf. Toen voegde hij er als in gedachten ver diept bij: ,,Ja, het is wel zoo; ik heb van zoo iets voorheen wel gedroomd. ATaar laat ons hierover maar niet meer praten. Zouden wij niet met d« les voortgaan?" Maar Martha .wilde niet meer spelen. Zij keerde zich niet een klein rukje op haar pianostoel tot hem, zoodat zij hem vlak in het aangezicht kon zien. Luister eens, weet ge wel waarom ik besloot muziekles te gaan nemen? Niet om iels te leeren, want ik heb al te weinig- aanleg, en tante Ebba was er mee tevre den als ik een wijsje voor haar speelde. Neen, de eigenlijke reden was mijn ge zondheid. Zij zeggen, dat ik het een of ander moest gaan doendab zou go© '1 zijn voor mijn zenuwen; en toen dacht ik piano td leeren spelen. Alaar ik zou veel liever zangles willen nemen, om een duidelijk begrip van uw nieuwe methode te krijgen. Het doet er natuurlijk niets toe, waarmede ik mij bezig houd, als ik er maar belanstelling voor gevoel. Hot hangt er eenvoudig van af of u besluiten kunt tob zulk een hopelooze onderneming als mij zangles te geven". Zij was bijzonder ingenomen met haar leugenachtig voorstel. In aanmerking ge nomen, dat dit heb gevolg was van een daar juist in haar opgekomen gedachte, liep het heusch vlot. genoeg van stape! zij geloofde nu bijna zelf aan de waarheid van haar sprookje en hij scheen hiervan ook overtuigd te zijn, zooals hij daar zat te denken en met zijn potlood op het mu ziekboek trommelde. Plotseling zag hij haar met oen paar groote oogen aan. Denkt u, dat ik het niet begrijp? Het is voor mij, dat u wil leeren zingen, even- zoo als u ook om mijnentwil die piano les wilde nemen!" ,,Om uwentwil?" Alartha lachte; zij boog zich een weinig achterover, om hem des te beter te kun nen overzien. Hoe kwam zulk een grappig idee in hem op? Dab moest hij haar toch eens vertellen. Was hij zóó verwaand 1 Alaar nu werd zij ernstiger. Als zij hem een prachtige stem had kunnen aanbie den, om daarop zij methode toe te passen, clan zou er sprake kunnen zijn van dit te doen om zijnentwil. Maar van haar stem was niets te maken, hoegenaamd niets, dat hem tot een aanbeveling zou kunnen dienen, dab de wereld in verbazing brengen en hem tot de overwinning leiden kon, en hierdoor tot rechtvaardiging zij ner methode. Of hij haar werkelijk voor dwaas genoeg hield zich te verbeelden, dab zij met haar dun geluid en zeer gewme keel hem op eenige wijze voordeel zou kunnen aanbrengen? Het bleek haar nu, dat zij niet geheel zonder eenig talent van tooneelspeelster waswant het mocht haar zij geloofde dit ten minste zelf onder het praten gelukken, haar eigenlijke bedoeling niet die zanglesseQ aardig te verschuilen ach ter het voorwendsel, dat zij bedacht had. Als zij er hem. nu maar toe brengen kon zich weder met toewijding met iets bezig te houden, dat voor hem zijn levensideaal was geweest, en bij hem misschien hierdoor weer levenslust en hoop wekken Tholander zat stil te luisteren. Nu en dan vertrok hij zenuwachtig de spieren van ziju gelaat. ,,Er was vanmorgen een dame in dc school, die vroeg mij of ik 's avonds bij haar aan huis wilde komen en een weinig muziek maken voor haar eu haar man. Wij zouden dan dadelijk dereu avond be ginnen. Ik antwoordde eenvoudig: ,,Ncen, ik dank u", want ik zag duidelijk aan haar, dat zij gekomen was om een ziel te redden, en ik houd er niet van gered te worden". Alartha schrikte. Zeide hij dit met be doeling op haar voorstel? Zou hij haar dan toch hebben doorzien 1 Alaar", vervolgde hij, „aangezien bij u van iets dergelijks geen sprak© wezen kan, zullen wij doen zooals u wil Hij begon <le muziekbladen op elkander te leggen. En al was het, dat u een derge lijke bedoeling hadt, dan zou het toch moeten gaan zooals u wil", vervolgde hij met een zijdelingschen blik op haar. „Söms kan men zich groot houden; maar soms gaat het niet Dus had hij haar toc.h doorzien Zoo gebeurde het, dat Alartha begon te zingen, hoewel zij geen stem van eenige be be eken is had. Alaar deze gewijzigde muziekles had nog niet lang geduurd, boen zij door het schel len aan de huisdeur gestoord werden» In de gang hoorde men een frisschc, jouge- meisjesstem en toen Martha- oj» de pendule keek, zag zij tot haar verbazing, dab het reeds over vieren was. Wat was die tijd snel omgegaanZij had er volstrekt niet meer aan gedacht, dat zij Ingeborg ver zocht had een poosje vóór het eten te willen komen. Zij hadden elkan 'cr in zoo lang niet gesproken en clan konden zij eerst nog een uurtje met haar beiden al leen zitten babbelen. Nog eer zij den tijd hadden om de muziekboeken weg te leg gen, was juffrouw Mark, gekleed in een keurig wandelkostuum, dat haar sierlijk persoontje uitstekend tot zijn recht deed komen, c>n ritselend van onzichtbare zijde, reeds binnen gekomen. Zij begroette Alar tha op haar gewone hartelijke wijze en toen, bijzonder vriendelijk, Tholander (dien zij voor het eerst ontmoette), n* aan hem te zijn voorgesteld. (Word b ver vol gd)_._

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 5