De Eüropëesche Oorlog. Vragen e* Antwoorden. FEUILLETON. Sterke [Banden. buitgemaakt, naar Engeland worden ge bracht. Heb is de bedoeling, dat de schepen aan dc nieuwe eigenaars in huur zullen worden afgestaan voor den duur van den oorlog en later aan dc xegeerïng teruggegeven: met het oog op een mogelijken nul legen Engel sche sohcpea, die thans in vijandelijke havens ziju. De ..Times'' zegt, dat de vraag is opgewor pen of er ook geen overeenkomst met de Portugeeseho rog&ering ware te maken om trent het verhuren van de talrijke uitste kende Ehiitsclie mailbooten, die nu op de Taag liggen. Over do betaling zouden de prijsboven kunnen, beslissen. x KORTE BERICHTEN. In Duitschland gaan dc „Christlich So ciale Blatter" en „Der Hammer" geregeld voort om de joden te bestrijden en verde digen het beginsel om den joden hun recht te ontnemen. In Joodsche kringen begrijpt men niet hoe de regeering zulk een bestrij ding kan toelaten, nu zoovelo joden in het leger dienen en hun bloed voor het vader land vergieten. In den handelsoorlog, dien Engeland met succes tegen Duitschland voert, zal het ook een navolging beproeven van de wereldvermaarde Leipziger jaarmarkt, waar de fabrikanten en kooplieden van heinde en ver met hun nieuwste snufjes komen. De Engelsche r ogee ring heeft de zaak nog niet ter hand genomen, maar wel een aantal fabrikanten en kooplieden. Oudejaarsdag is, naar uit Londen wordt geseind, een groot stoomschip, waarvan de nationaliteit onbekend is gebleven, ter hoogte van Flamborough Head op een mijn geïoopon en gezonken. Men vreest dat de geheele bemanning is omgekomen. Majoor Richardson, een vermaard En- gelsch fokker van honden voor het leger, heeft aan de „Daily News" verteld, dat heel wat honden van hem met de Engel- schcn op het oorlogstooneel zijn. De Aire dales zijn de beste waakhonden. Zij speu ren de nadering van den vijand al op groe ten afstand. Men kan ze leeren niet te blaffen, maar hun waarschuwing door een diep gegrom te kennen te geven. De Fran- schen werken ook met waakhonden in loop graven, bij wachtposten, enz. Maar de Ehiitsehers zijn beter voorzien. Die hadden wel 6000 geoefende waakhonden. De correspondent van het „Neue Wiener Tageblatt" op 't westelijk front meldt, dat in Vlaanderen vijf Engelsche spionnen ge vangen genomen zijn, die opdracht hadden de stellingen der Oosten rijksche mortier batterijen te verkennen. Zij waren verkleed als non, boer, Duitsch officier versierd met het ijzeren kruisen geestelijke. Aan het „Journal de Genèvc" wordt van welingelichte zijde uit Parijs gemeld, dat de bezwaren tegen de zending van Japan- sche troepen naar Europa in de eerste plaats van financieel en aard zijn. De over brenging van 400,000 Japansche soldaten met volledige artillerie en uitrusting aou vijf milliard franc kosten. Voor den opperkiijgsraad van hei gar decorps heeft in hooger beroep gediend de zaak van den Engelschen krijgsgevan gene Lonsdale, die den 9en Nov. in het gevangenenkamp van Döberitz een Duitsch landstormman die hem beval zijn tent te verlaten, met den vuist op de borst en in het gezicht heeft geelagcn. De krijgsraad had hem veroordeeld tot 10 jaar gevangenisstraf, de geringste straf, die bij schuldigverklaring kon wor- den opgelegd. In hooger beroep ie Lonsdale nu ter dood veroordeeld. De Berlijnsche correspondetm van „Poli tik en" heeft uit Roemeensche bron. gehoord dat de Fransohe generaal Pau, volgens de Epoca, van Boekarest, eerstdaags op reis naar Rusland door Roemenië zou komen. Hij zou reeds van Marseille zijn vertrok ken. Pau zou met het Russische legerbestuur afspraken maken over een samenwerking tusschen de Russische en de Fransch-Engel- Bohe strijdmacht. Vraag: Welk# godsdienst belijdt de Duitsehe keizer? Antwoord; De keizerlijke familie be hoort tot de Evangelisch Lufckersche kerk. Vraag: Zou u mij kannen zeggen of ik ook kosteloos op de „Maatschappij voor Toonkunst' zou lcunaea komen, om zingen te leeren W aar staat dit gebouw Antwoord; Dat zal niet gemakkelijk gaan. Alleen bij hooge uitzondering en zeer bijzonderen aanleg van eec minvcrmo-gen- do leerling zal dit door het bestuur kun nen worden overwogen. Heb onderwijs wordt gegeven in het Nuksgebouw Steenschuur. Vraag: In den gemeenteraad Is 't voor stel aangenomen, dat- het gaa een halvon cent duurder wordt. Daar in andere»ge meenten het gas duurdor is, kan Leiden het betalen, maar ik heb kennissen, die in een gemeente worèm, waar het gas duur der, maar de gas. f kening kleiner is. Kan het ook zijn, zooals het spreekwoord zeg^t „Goedkoop duurkoop" A n. t. vro ord: Zooals we reeds in een antwoord op een. andere vraag mededeel den het gas wordt op verschillende tij den onderzooht door een scheikundige Uit de in het jaarverslag der Gasfabriek ver melde resultaten blijkt, dat de kwaliteit van ons gas goed is. Dat de gasrekening bij uw kennissen el- de rs minder groot is dan bij u, is nog niet oen bewijs van het tegendeel. De een gebruikt meer gas dan de ander. V raag: Zou u mij ook kunnen inlich ten of het. gas hier ook gekeurd wordt zo^>- als etenswaren en andere artikelen? Ik vind, dat het gas slecht wordt en de reke ningen hooger worden, terwijl het licht al tijd even lang brandt-. Antwoord: Het gas wordt geregeld wat samenstelling cn lichtsterkte betreft, onderzocht door dr. Rutten, en de resultan ten worden in het verslag <ler Lichtfabrie ken medegedeeld. Dat het gas er in dien laatsten tijd slechter op wordt gelooven wij niet. U zult het u misschien verbeelden, ontstemd als u is door de prijsverhoogilig. V raag: Hoe is het mogelijk lid te wer den van de vereenigïng voor den algeinee- nen vrede? Tot wien moet men zich ver voegen Kost dit geld, en hoeveel Antwoord: U znlt bedoelen dien Al- gemeenen Nod. BondVrede door Recht, welke bond ook aangesloten is bij den An ti-Oorlogsraad. Daarvan is ook een afdee- ling in Leiden gevestigd. Men kan zich voor het lidmaatschap op geven bij de presidente mej. Th. A. van Eok, villa „Pomona" Ocgstgeèst. Het. lid'maatsc-hap kost f 1. Is dat voor u een bezwaar dan kunt go misschien ook met minder volstaan. V raag: Wanneer heeft dr. Sfcigter id Den Haag zijn zittingsuur voor zenuwlij" ders in heb groote ziekenhuis, en op wel ken dag? Antwoord: Dr. Stigber heeft géén spreekuur aan het ziekenhuis- Hij heeft Dinsdags en Vrijdags van '34 uur spreek uur aan zijn woonhuis, Mauritskado no. 31 en is bovendien dagelijks, behalve Zondags, tot 1 uur te sproken aan do Neurologische Kliniek, Parkweg 4, Scheveningen. Vraag: Ik heb een terrein bescliikbaarr gesteld voor militaire doeleinden, mits ik den afval van de soldatenmenage daarvoor krijg. Ik heb daarvoor geen bewijs, maar het is mij mondeling toegestaan en door den bevelvoerendten officier opgeschreven, maar nu hebben ze het verpacht. Heb ik nn het recht dit terrein weer af te sluiten, zoodat ze niet meer over mijn erf kunnen Ze hebben ook de afsluiting van prikkel draad weggedaan. Moeten ze heb nu weer in dien toestand zooals het geweest is, over geven Antwoord: Het is verstandig om zul ke zaken steedh schriftelijk te behandelen en bij contract te bepalen. Indien bij de mondelinge overeenkomst getuigen tegen woordig zijn geweest zal u als uw verkla ringen juist zijn, ook wel recht verkrijgen. Wij zouden, echter voorzichtig zijn met het afsluiten. Beter is het daartoe gerechtelijk te sommeeren. Tracht nog eens met den bevel voeren den officier een minnelijke schikking te treffen. Toü verband met een dezer da gen bij twee groote Amsterdamsche Bank- ver eenigingen gepleegde oplichting ver neemt men, dat een persoon ten kantore der Amsterdamsche Bank een wissel had aangeboden van f 2750, die door een hout handelaar betaalbaar was gesteld. De man toekende met den naam G. Berg, waarop uitbetaling terstond geschiedde. Ditzelfde heeft hij aan de Twentsohe Bank herhaald. Ook daar bood hij een wissel aan, die z.g. door de firma Van Epen was besteld. Het was oen bedrag van f 1962, dat eveneens uitbetaald werd. Do oplichting kwam aan het licht, toen de betrokken firma's haar afrekening ontvingen. Het bleek, dat de handteekening meesterlijk was nagemaakt. De recherche stelt een uitgebreid onder zoek in. De politie te Hilversum heeft niet kunnen vaststellen, dat het plotseling overlijden van den 72-jarigen J. M., die Jta een twist, tusschen drie mannen ten huizo van Do li. aan de Schapenstraat aldaar, dood op den grond werd gevonden, aan misdaad is te wijten. Twee der verdachten zijn weder in vrijheid gestelddte derde is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Amsterdam, cla-ar hij nog hechtenis te goed had. De diefstal in het Konink lijk Penningkabinet te 's-Gravenhage. Vastgesteld isr dot een zeer groot aanbal gouden Nederlandsche penningen ont vreemd zijn. Vele hoogst belangrijke en meerendeels unieke stukken, geslagen bij de vreden van Munster Rijswijk en Utrecht, zijn verdwenen; de groote gouden pennin gen, geslagen bij den moord op de gebrs. Do Wit, het eeuwfeest der Oost-Indische Compagnie, vele penningen, aangeboden aan de stadhouders Willem IV en V ont breken. Vercler belangrijke ontvreemde stukken zijn de groote gouden penning, in 1667 door de Staten-Generaal aan den schout bij nacht-Vlugh vereerd wegens de door hem op de Engelschen behaalde overwin ningen, en een unieke gouden ovale pen ning door Gouverneur en Raden van Ne- derlandsch-Indië vereerd in 1681 aan Salo mon, koning van Manatoetoe (op Timor). Uit een kast, gedenkpenningen bevatten de tusschen 1863 en 1875 geslagen, waren alle gouden stukken verdwenen. Het aanta-l gestolen Nederlandsche gou den munten is slechts gering en bepaalt zich tot eenige onbelangrijke moderne stukken, die gemakkelijk weer te vervan gen zijn, en die Rijke af deeling antieke Grieksche en Romeinsche munten heeft gelukkig geen schade geleden. De comm. van pol. in de vierde afdee- ling (bureau Archknedesstraat) verzoekt opsporing en in belsagneming van de ont vreemde munten. Duizend gulden belooning is uitgeloofd aan hem, die het gestolene onbeschadigd terugbezorgt, terwijl bij gedeeltelijke te rugbezorging een evenredig deel van de belooning zah worden toegekend. De politie zet zeer ijverig haar naspo ringen voort-, op dit oogenblik echter zon der resultaat-. Het schijnt, dat de diefstal eenige over eenkomst vertoont met dien, eenigen tijd geleden in het- Ethnografisch Museum te Leiden gepleegd. CEVONOEN VOORWERPEN. Zakje ïiKl Knikkers Portemonnaie met min der dan één Gnldcn inbond Nikkelen Sigaret tenpijpje Groen Fiuweelen Zak Handschoe nen 9 Koetouwen 1 Nikkelen en 1 Zwarte Hij wiel pomp Ovale Gouden Broche Zwart Fiuweelen Ceintuur 1 paar Witte Kinder schoen t jet- Zak met vuil Wasckgoed 1 Koperen en 1 Zilveren Broche met Portret van een Mili tair Vulpenhouder zonder dop 2 Kisten ©n 2 Blikken Trommels Zilveren Halskettinkje ■waaraan Medaillon met Portretjes Witte Doek Groen geverlde Krv. wagen Roeibootje Gebrand Zilveren Armband Zilveren Collier met Aanhanger Gouden Damesring met Zwart© Steen Bril in Etui Schaar Sleutels Gladde Gouden Damesring Zakmesje met Zv.;>rt Ileft Zwart Zijden Reticule met Inhoud Zeemlederen Lorgnet-Etui 1 paar Bruine Kousen R.-K. Kerkboek Zwarte Hapdmof Blauwe T>ui£ Zinken Schoorsteenkap Hand- taschje met Inhoud Klein IJzeren Wieltje Zwart Jongens vest 12 Tafelmesjes Bruine lfond (Collie) Kleine Wagenlantaarn. Terug te bekomen en inlichtingen te verkrijgen, eiken werkdag, behalve Donderdags en Vrijdags, van één tot o'rle uur n.m. ten politiebureele alhier. 19) De beide eerste muzieklessen konden eigenlijk niet mede geteld worden. Martha was in zulk een dwaze vroolijke stemming gefeest waarom, zou zij zelf niet heb ben kunnen zeggen, als het niet was door de overtuiging, dat elVe zweem van week hartigheid hier moest vermeden worden, aangezien Tholander het meest behoefte had, aan de zwaarmoedige gedachten, lie hij zoolang gekoesterd had, te wor len ontrukt. Maar tegenover de anderen had zij haar uitgelatenheid verontschuldigd met ?e grappige gewaarwording weder als een kind rauziekles'te krijgen en als een school meisje terecht te worden gewezen en be knord. Soms maakte zij opzettelijk fou ten, om het genoegen te hebben zich te laten beknorren. Nu eens riep zij tante Ebba, om 'toch eens te komen hooren wel ke vorderingen zij reeds gemaakt had in haar oefening-spelen en ten slotte dwong zij Tholander om op haar plaats te gaan zitten en voor haar te spelen; want zij hield het er voor, dat men het meest leerde door te luisteren als hij speelde. Nec-n. op die manier teekenden die los sen niets. Maar voortaan wilden zij de zaak ernstiger opvatten. Dat hadden zij afgesproken. Dit verhinderde echter niet het zoo gezellig mogelijk te maken voor de les. Even vóór zijn komst maakte Mar tha het salon in ordezij bracht de pal men bij de piano, zoodat zij als in een H«t Engelsoh© slagschip „Formidable1' gezonken. Hei slagschip ,,Formidable1 is gisteroch tend in hefc Kanaal gezonken. Hot persbureau geelt nog niet mot stel ligheid op, of de oorzaak dex romp van dc uFormidable" een mijn of een aanval van een duikboot is. 71 overlevenden van do bemanning zijn gered door een kruiser. Het is mogelijk dat dc andere zijn geared door andore schepen. De „Formidable was een tweede klasse schip dat 15 jaar gal oden was gebouwd. Dc „Formidable' mat 15.250 ton en be hoorde tot dezelfde klasse als de „Bul wark", die in 't begin vazi November ge zonken is. Het schip was bewapend niet 4 stukken van 30.5 c.M., 12 van 15 c.M., 18 van 7.6 c.M., G van 4.7 o.M. en 4 torpedo- lanceer bui zen. De bemanning 'bestond uit 750 koppen, do masimam-snelheid wus 18 knoop. In verband met het uit militair oogpunt betrekkelijk belangrijke verlies van dat slag schip, dat tot een zeer oud type behoord®, moet men zich t-e binnen brengen wat mi nister Churchill onlangs in het Lagerhuis heeft gezegd. Hij verklaarde, dat Engeland 't zich getroosten kon maandelijks een op per- dreadnought te verliezen gedurende twaalf achtereenvolgende maanden, zonder dat de Duitsch© marine eenig verlies leed, en toch j in een eve® gunstige pari tic blijven als bij het begin van den 'oorlog. Het verlies van het schip is van uiet zoo groote be teekenis. Het ergste is het verlies aan manschappen. Nieuwjaarswenschen van koning George en president Poincaré. Koning George zond Poincaré eon tele gram, waarin hij zijn boste wenschen uit spraak voor het Nieuwe Jaar. „Het is zeker," aldus het telegram „dat het Nieuwe Jaar de banden van vriendschap tusschen Engeland en Frankrijk nog nauwer zal toegehaald zien en dat de band nog hechter zal worden. Ik hoop, dat de oorlog spoedig tot con gelukkig einde zal gebracht worden." Poincaré antwoordde, dat hij den koning eveneens dc beste wenscheu aanbood, en vol hoop was op de overwinning. „Frankrijk heeft besloten, t-o strijden tot een volledige zegepraal zal behaald zijn." Burgemeester Max, van Brussel. D© Belgische senator Poelant heeft van burgemeester Max, die door de Duitsch.ere gevangen wordt gehouden, een briefkaart ontvangen, waarin d>e schrijver zegt dat hij in eon cel naast gewone misdadigers is op gesloten, en evenals die wordt behandeld. Hij is nog in het geheel niet verhoord en zelfs is hem r.iet officieel meegedeeld, waar om hij gevangen wordt gehouden. Senator Poelant uit de hoop dat onzijdi ge staten met het geval zullen bemoeien en dat de Belgische regeering daartoe de eer ste stappen zal doen De vermiste Engelsche Vlieg commandant Hawlett gered. Te IJmuiden ie de stoomtrawler „Marie van Hatturn", IJM. 157, aangekomen met den Engelschen vJiegcommandaint Hawlett aan boord, dio bij den aanval op Cuxhaven op den eersten Kerstdag werd vermist, ter wijl men zijn watervliegtuig op eenige mijlen afstand van Helgoland had zien drijven. Hawlett deeldo mede dat hij wegens ge brek aan benzine had moeten dalen. Al dalende zag hij een Nederlamdschen trawler. Hij liet toen zijn toestel zinken. De traw ler nam liem op en hield hem op de thuis reis aan boord. Er hebben, zooals men weet., zeven vlieg tuigen aan den aanval deelgenomen. Drie zijn er behouden teruggekeerd. Drie andere zijn door de Engelschen in den grond ge boord, nadat de bestuurders waren opge pikt. Het zevende is verongelukt, en hier van is de bestuurder nu ook nog terecht gekomen. Het „Hbld." verneemt nog over de werk zaamheden van den Engelschen aviateur: In de Baai van Helgoland was hij tot aanzienlijke hioogte opgestegen en vervolgde zijn weg langs de Deensdie kust en kwam soort van loofhut zatenzij liet een vroo- lijk knappend vuurtje in den haard aan leggen en zette een beker met sigaretten op de tafel. Zij wenschte, dat hij den indruk zou ontvangen hier welkom te zijn hij moest gevoelen, dat men „werk van hem maak te". Zoo iets deed altijd goed en vooral voor een karakter als Tholander was dit heilzaam. Martha stond bij het vuur en dacht over de taak, die zij vrijwillig voor haar re kening genomen had. Wat zou de beste manier wezen, om hem weer op het juiste spoor'van het leven te brengen? Eén ding was hiervoor in de allereer ste plaats noodig: hij moest zijn zelfver trouwen herwinnen. Zoo lang hij meende een talent te bezitten, dat hem in zeker opzicht boven anderen verhief en hem als het ware schadeloos stelde voor zoo veel, wat hem ontbrak, zoolang was hij niet door zijn onbeduidendheid ter neer gedrukt.; zoolang hadden zijn onbeholpen heid en zijn fouten hem niet erg gehin derd. Hij had in die dagen het wantrouwen en „hot voorbijzien" van de menschen zeer goed kunnen verdragen. Maar zoo dra hij het geloof aan dat ééne, wat hem overeind hield, verloren had, was het steunpunt in zijn leven hem ontnomen, en van toen af was hij bezwaard gegaan onder het besef van zijn geringe betee- kenis. O, als zij hem maar iets van dat geloof kon teruggeven! Zij verlangde hier zoo vurig naar als een ijverig geestelijke wen- 8ohen kon de zondige meruachhedd uit de macht van het kwade te verlossen. Er was in een dikke® mist teveclrt. Daairdoor pas seerde hij Cuxhaven cn vloog een eind DuitsGklaitd m. Toen hij z5jn fout ontdekte-, vloog hij terug ia N. O. richting. Plotse ling ontdekte hij Zeppelinloodsen. Daar hij op aanzienlijk© hoogte vloog, daalde hij en vol plane tot op 200 M. hoogte van dc loodsen; toen wierp hij zijn bommen naar henoden. Dodelijk werd hij lievig beschoten. Intussclien vloog* zijn toestel met zulke snelheid, dat hij niet geraakt werd. Hij noteerde nauwkeurig dc ligging dsr loodsen en begaf zich toen weer zeewaarts om het Engolsche eskader op te zoeken. Toen hij Helgoland naderde, ontdekte hij een eskader Duilsche schepen en herhaalde hij zijn manoeuvres, d. w> z. hij daalde en vol plané tot 200 M. afstand van de loods en liet de rest van zijn bommen vallen. Een ervan viel op een der grootste sche pen, doch hij kon niefc nagaan af het veel schade had veroorzaakt. Toen hij daarop weer de Engelsche schie pen wilde opzoeken, kwam er eea gebrek aan zijn machine en moest hij dalen tot het watervlak, waar hij eenige uren bleef tot hij door den trawler opgepikt word. Hij maakte aan boord den vreesel ijken storm van j.l. Maandag mede; de "bemanning van den trawler deed al hot mogelijke om hem. zijn verblijf te veraangenamen. De Zoon van den Rijkskanselier. Onlangs is gemeld, dat- die oudste zoon van den .Duitechen rijkskanselier gewond en door de Russen gevangen was genomen. Op aandringen van het Spaan 9ch-e gezant schap te Petrograd heeft het Russische Roo- de Kruis nu een onderzoek ingesteld en be vonden, dat de zoon van Von Bethmann Hollweg zich noch onder de gewonde noch onder de ongewonde krijgsgevangenen be vindt. Men vermoedt daarom, dat hij gedood of aan zijn wonden overleden is en in een sol-, datengraf ter aarde is besteld. Een bericht uit Berlijn deelt mee, dat de oudste zoon van den Rijkskanselier op het westelijk oorlogstooneel, als luitenant bij een patrouille-rit gesneuveld is. Het be richt komt van het bureau NordeD. Dui delijk is het niet, wijl steeds gemeld werd, dat deze officier in het oosten verdween. Een in druk wekken de Manifestatie. De correspondent vaD dc „Tel." te Sluis schrijft Gent is bezet, ja, maar nu en dan geeft het volk toch uiting aan 't vaderlandsch gevoel. Zondag 20 December werd een Belgisch soldaat ten grave gebracht. Hij was ge sneuveld bij Tliienen. Men wist waar hij lag, en een vereenigïng, waarvan de strij der lid was geweest, had het gebeente laten ontgraven en naar Gent overbrengen. De stoet stapte in stilte over de Coupu re, langs de rustige, eigenaardige gracht, waar men zich op gewone tijden niet in een drykke fabrieksstede wanen zou. De opt-ocht werd maar langer eD lan ger. Voorbijgangers, begrijpend, wie men daar naar zijn laatste rustplaats voerde, sloten zich aan. 't Was waarlijk indrukwekkend, die zwijgende, ingetogen, ontroerde menschen- massaEn daar rechts, boven de hui zen, de stille en toch welsprekende getui ge van Gent en België's vrijheidsmin 't oud Belfort. Toen de stoet het kerkhof der Brugsche Poort ereikte, schatte men de aanwezigen op zestigduizend. Dat getal spreekt- Op den gansehen doortocht was geen enkel Duitsch militair te zien. Dc Prijs-verklaarde Engelsche Schepen verkocht. De „Times" kondigt, de eerste verkooping van buitgemaakte vijandelijke stoomschepen 'aan. Ze zal Dinsdag en Woensdag e.k. to Londen plaats hebben. Er worden mooie schepen aangeboden, o. a. de „Sclilesien van den Norddeutechen Lloyd. Tot dusver zijn alleen zeilschepen verkocht. De aanstaande Veiling zal de eerste zijn van ©en heele reeks.. Van alle deelen der wereld worden schepen aangebracht om in Londen en Liverpool te worden verkocht. O. a. zal de vloot van de bekende Woormaim-lijn, die in Kameroen is I in haar werkelijk iets van een zendeling ook in dien zin, dat zij hoopte door do Voorzienigheid te zullen worden geholpen bij dit zoo goed bedoeld© werk. Tholander kwam binnen. Zij stond nog bij den haard en daar zij gedeeltelijk door het groote vuurscherm bedekt werd, zag hij haar niet dadelijk. Toen hij haar in het oog kreeg, werd hij verlegen en groet te met een korte, stijve budging. Zij begon met voor hem te zorgen plaatste hem in een gemakkelijken stoel bij den haard en zeide, dat zij eerst een poosje moesten blijven zitten babbelen, tot zijn bevroren banden ontdooid zouden zijn. Daar zaten zij nu tegenover elkander t© praten. Zoowel zijn stijve handen als zijn strak gelaat ontdooiden van de hem toe- stroomende warmte; gedurig liet hij zijn oogen onderzoekend door de kamer glij den alsof hij vergelijkingen maakte. „Wat is het hier mooi en gezellig!" riep hij eindelijk uit, niet langer in staat den indruk, dien haar omgeving op hem maakte, in te houden. „Het is geheel en al zooals ik dacht, dat het bij u zou we zen". Martha lachte. Die goede jongen mocht nu zoo bedeesd zijn als hij wilde en niet gewoon om in de samenleving, waarvan hij do vormen niet kende, te leven, hij had er toch heel aar dig den slag van complimentjes te ma ken bet klonk ten naastenbij alsof hij had gezegd: „Ik had het zoer goed ge zien, dat u een prinses waart, en ik be greep daarom ook, dat u in een paleis moest wonen". Hij had de slap van J© portière, die langs den post van de deur bij zijn plaats hing, in de hand genomen en met zijn vingers streelde hij Hefkoo- zend het zachte, mollige fluweel alsof die aanraking hem genoegen deed en in hem een aangename, welbehaaglijke stemming wekte. „Dit doet ex mij aan denken, hoe ik, als kind, mijn moeder placht te vragen om een mooi lapje fluweel of zijde, want ik kon mij allerhande prachtige dingen verbeelden, als ik die mooie patronen zag en er met mijn kleine handen over heen mocht strijken. Maar het is veel prettiger om wat men in zijn droomen gezien heeft nu ook in werkelijkheid en van meer nabij te kunnen beschouwen". „Sedert ge in de wereld hebt rondge zien, zal er zeker veel moois van nabij door u gezien zijn, nietwaar?" „J ja; o jaMaar het mooist© heb ik altijd van een afstand gezien". Een zwaarmoedige trek verscheen weder op zijn gelaat en met blijkbare inspanning wendde hij zijn oogen af van die prachtige fiuweelen draperie, die hem scheen te be- tooveren, aan te trekken en te lokken. Dus op een afstand had er veel schoons voor hem in do wereld geleefd. Welk een hoon der Voorzienigheid dit schoone zoo ver weg t© plaatsen, dat niemand het berei ken kon „Ik heb vanmorgen weder mijn les in de school hervat", in die school, waar men mij nog niet heeft bedankt", liet hij er ©enigszins onnoodig op volgen. „En ik vertrouw, dat men mij daar mijn. ontslag ook niet geven zal, want ik voeg mij naar de wenschen van het be stuur. Ik word voorzichtig. Ik ben tam geworden en laf. Reeds dezen morgen heb ik eenige mijner hervormingsproeven ach terwege gelaten. Was dat niet zeer ver standig „Weineen, dat had nooit moeten gebeu ren!" riep Martha uit; maar plotseling zweeg zij. Hoe kon zij hem aldus aanra den vol te houden in dien strijd Zij wist toch maar al te goed, dat die volharding hem zijn éénige betrekking zou kunnen kosten, en waarvan moest hij dan leven? Na een oogenblikje te hebben stil ge zeten stond zij op, ging naar de piano en zette het muziekblad op den lessenaar. Hij volgde haar. De les begon. Het scheen, dat zij die nu ernstig be doelden maar het duurde niet lang of zij waren weder aan het redeneeren. Het minste of geringste gaf aanleiding tot praten. Het bladeren in een oud muziek boek was voldoende om elkander te her inneren aan plaatsen, gebeurtenissen, personen of omstandigheden, die hiermee in eenig verband hadden gestaan. Zij ont moetten elkander in hun gemeenschap pelijke neiging om zich in deze dingen te verdiepen, vergelijkingen te maken en de ze van alle kanten te beschouwen, hoe wel Martha in den laatsten tijd minder gelegenheid tot ontwikkelen van dit eigen aardig talent gevonden had. De onge woonte van zulke gesprekken maakte dan ook, dat zij die, bij zichzelf, kluchtig noemde en bijna kinderachtig. (Wordt veïvolgd)*

Leidsch Dagblad | 1915 | | pagina 6