Nederland en de Oorlog. N». 16815 Vrijdag 18 December. A°. 1914. 1Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van rZon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Oader ODze Vroede Vaderen. UIT ONS LAND. l'EIJS DEE ADVERTENTIES: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.170. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Cents contant; elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt ƒ0.05 berokend. Bewijsnummer 5 Cents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden ƒ1.30; per week. I f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0.10. franco per post 1.65. Even hardnekkig als liet LeidscJie Steun comité is bij het volharden in zijn houding j om do vakvcTcenigingon buiten dc sfeer zijner bemoeiingen te laten, oven taai houdt do Leid- gefto Bestuurdersbond aan liet Comité in die f richting to voeren. Gisteren nog poogde doze i' Bond er den Gemeenteraad in te betrekken, j door een adres, waarin hij verzocht, dat onze Viocde vaderen zich over deze kwestie zou den uitstreken. De ltoer Sijtsma, die tegen don zin van den Voorzitter liet adres be sprak, waarbij liij niet naliet te doen uit komen, 'tstandpunt, waarop't Steimeomité Mei' ter stode staat, niet tc doelen, poogde het aanwozige lid van dit Comité uit zijn tent te lokken. De heer Briët, prof. Iieores en mr. Fokker waren niet aanwezig bleef echter zwijgen en een motie van den heer S. werd, zooals hij verklaarde, in overleg met zijn partijgenooten tot later bewaard. Do kwestie krijgt, zooals de heer Vergouwen terecht opmerkte, voor don Gemeenteraad ook meerdere actualiteit, n-ls het Comiitó straks om steun bij den Gemeenteraad aan klopt, Van de bewoners der Rooglandsche Kcrk- gracht', waarbij zich ook het bestuur der aldaar" govesfcigde bijzondere school voegde, kwamen verzoeken in oni vooral niet over te gaan tot de verplaatsing der bodewagens van de Hoogstraat naar hun gracht. Zoo ziet men weer, dat, wat de een wenséhelijk acht, door een ander niet begeerd wordt. Aan de wijsheid van B. en W,, om hierin uitspraak te doen I De zaak bij' het oude laten, lijkt ons het best. Dan behoudt elke Btraat wat 'zij heeft en waaraaa men nu al gewend is. Behalve hot door ons vermelde verzoek van do jeugdige Vereeniging van den Hxin- deldrijvenden en Industrieelcn Middenstand, cm niet over te gaan tot do vorkooging van den gas prijs, was er ook een soortgelijk yor- zeek ingekomen van «Ion fabrikant en hande laar in bieren, den lieer Van Wavoren, waarin deze, om den onregebnatigen druk, die deze verhooging op do burgerij legt, aan to too- nen, voorrekende, dat zij hem per jaar f200 meer zou kosten. D<;ze mededeeling maakte blijkbaar nogal indruk. Met zcldzanien spoed werd nu aan de be handeling der lange agenda begonnen. Drei gend stond boven do agenda, dat, zoo noodig, do vergadering des avonds te acht uren zou worden voortgezet, en op avondvergade ringen is onze- Baad niet gesteld, ook al wordt het presentiegeld er door verdubbeld. Do on derwerpen gleden onder den hamer door, alsof zij gesmeerd waren. Zelfs de bouwplannen van de vereenigingon „Ons Belang" en ,,Do Goede Woning", waarover indertijd, toen tot - aankoop aan den Hecrensingel en do Hoeivsn- ca Gasthuislaan heel wat is te doen geweest en dio de gemeente, bchalvo do risico voor de richtige betalingen der annuïteiten, ge durende een reeks van 50 jaren jaarlijks e>en kleine f1800 zal kosten, waarbij het Rijk nog rond f1200 voegen zal, is bijna ge-en enkel woord gevallen. Van bestrijding is in liet geheel geen sprake geweost. IIoö wilde men er ook over spreken? Met het besluit tot den aankoop van de genoemdo porceelen voor den bouw stonden de plan nen in beginsel vast en het spreekt vanzelf, dat, nu over dc plannen overeenstemming was vorkregen, tusscken Rijk, gemeente en be langhebbenden, er moeilijk meer aam kon worden getornd. En wie, zooals de Raads leden, in de gelegenheid waren, de uitge werkte plannen te zien, zullen gaarne er kennen, dab er aan den Hecrensingd een Bladswijk zal verrijzen, waarop Leiden trotsch mag zijn. Het is nu maar te hopen, dat er ook haast worde gemaakt met hot plan van de Vereeniging tot bevordering van den Bouw vau Werkmanswoningen in do Kooi laan, dat den bouw beoogt van meer eenvoudige ar beiderswoningen. Met Februari toch moeten [do thans nog bewoonde pcrccelon op het orde terrein worden ontruimd en het zal fiiet gemakkelijk zijn voor al <Jo zestig go- zinnen, die er nog gehuisvest zijn, een be- j hoorlijk onderdak te krijgen. Zijn we echter ivèl ingelicht, dan wordt er men dit plan ook reeds hard gewerkt, terwijl ook het plan-Bouwolou wens teeg, Paradijssteeg, onz. hog niet is losgelaten. f Zoo wordt ook in deze donkere tijden aam den vooruitgang gewerkt en dat is goed ook. hk zullen eenmaal weer bet-ere dagen aan breken, liet nu volgend punt is etr niet zonder uat- Voeiigo discussie gekomen. Het gold de ver hooging vam den gas prijs voor de gewone metara mét een hal ven cent per M5. Het was voor do oningewijde tegenstan ders van heb voorstel een aangename ver rassing, dat do heer Van der Lip zich on- pddclellijk liet kennen als do minderheid het College van B. en W., dio de aam- fleming niet wenschelijk achtto. Do heer an der Lip is in heb algemeen beter als hij offensief optreedt dan wanneer hij iets heeft te verdedigen, en zoo genoten we hem gisteren weer in zijn oude, volle kracht. Scherp deed hij uitkomen lioo hier van den gasprijs wordt gemaakt een sluitpost van de bogrooling en hoe van deze ver hoogde belasting liet leeuwendeel zal moe ten worden, opgebracht door den reeds zoo zwaar gedrukten middenstand, voorname lijk door den neringdoenden middenstand. Do lieer Sijtsma herinnerde er aa-n hoe hij zich gedurende zijn 14-jarig lidmaat schap van den Raad reeds driemaal heeft moeten uitspreken over een gasprijsver- hooging en wanneer hij zich daar steeds tegen verklaarde op principieel© en prac- tische gronden, dan staat hij thans nog sterker dan vroeger, omdat nu de meer- gegoeden en de groote winkeliers het gas hebben verwisseld met elecfcriciteit, dat niet in deze prijsverhooging deelt. B. en \Y. hadden do consequentie van den directeur der Lichtfabrieken moeten aanvaarden en ook den ©lectrischcn stroom in prijs moeten verhoogen. Do heer Van der Eist herinnerde o. a., hoe de verhoogde prijs van de cokes, dio ook voor het meer end ee-1 door den kleinen man wordt gebruikt, den verhoogden prijs van do steenkolen compenseert, zoodat bij prijsverhooging het. zwaard aan beide kan ten de minder kapitaalkrachtigen wondt. Wanneer wij nog aanstippen, dat de heer Pera verklaarde, dat hij zou voorgestemd hebben als tegelijk een verhooging van den prijs der clectrieiteit ware voorgesteld, dan verlaten wij do tegenstanders, al erkennen we slechts een enkelen greep te hebben ge daan uit hun argumentenarsenaal, om do voorstanders even aan het woord te laten, De hoer Sijtsma had, naar een uitlating van dc-n heer Bosch, in 1907, toen hij had verklaard goon verband gelegd te willen hebben tussdhen verhooging van den gas- prijs on de plaatselijke directe belasting, dezen bij voorbaat reeds tot do tegenstan ders gerekend, zooals ook do hoer Van der Lip een tegenstander was geworden, doch het kwam anders uit. De heer Bosch wierp het nu op den verhoogden kostprijs, -dóch liet voorts duidelijk uitkomen, hoe hij thans wel verband legdo tu&schcn deze twee. Hij is bang voor verhooging der pl. belasting en andere belastingvoorstellen worden hier immers steeds verworpen. Als hier menschen willen gaan wonen, vragen zij nietis de gasprijs hier laag, ma-ar wel is do belasting hoog en dusHet spreekt van zelf, dat de Voorzitter dezen pur-sang- middenstander, vertegenwoordiger van het aan kleine winkeliers rijke derde district, vriendelijk de hand reikte. Deze had het bij het rechte eind. Dat men niet ook had voorgesteld de electricitoib te verhoogen, kwam hier vandaan, dat deze voor parti culieren, vergeleken met andere gemeenten, reeds vrij hoog is. Bovendien treft men met een gasprijsverhooging ook de Rijksgebou wen, ook de ingezetenen van Zoeterwoudo en Oegstgeest-, die men met een belasting- verhooging niet kan treffen. Maar als deze nu eens hun gasinstallatie verruilen voor een electrisohe installatie, waarop nu de half-Watt-brander eon stroombesparing tot op do helft belooft, groote kans is, wat dan 1 Do heer Vergouwen wees met den. Voor zitter nog op het gevaar, dat wij met belas- tingverhooging do gegoeden de stad uit drijven, wat volgens den heer Van der Lip de gasprijsverhooging toch niet vermag te gen te houden, en de heer Korevaar voerde nog aan, dat het er niet op aankomt hoe hoog in andere gemeenten de kostprijs van het gas is. Dat de Leidsche fabriek in een gunstige positie verkeert, behoeft ons niet te weerhouden een behoorlijken prijs van het gas te eischenanders zouden we met onze mooie exploitatie nog het- kind van do rekening worden. Er werd nog gerepliceerd en gedupli ceerd, zooals het in de pleitzaal heet-, zon der dat men vermoedelijk op een bekeering hoopte. Ieder zat er reeds met zijn stem bij zich, dacht de Voorzitter, en men kon het sommigen Raadsleden aanzien, dat zij maar liever er niet lang over willen hooren praten, en zoo kwam dan de stemming zestien voor en tien tegen. Zelfs bij een geheel voltalligen Raad, en het gunstigst geval nemend, dat de nu afwezigen, de heeren Aalberse, Heeres, Fokker, Mulder en Timp zouden hebben tegengestemd, zou het voorstel er nog doorgegaan, zijn. In 1907 werd een zelfde voorstel met 18 tegen 9 stemmen aange nomen. Tot de tegenstemmers behoorden toen ook de heeren De Boer, Reimeringer, Roem en Zwiers, terwijl van de toenmali ge voorstanders de heeren Driessen, Van Gruting en Van der Lip nu tegenstemden. Do vermeerdering van inkomsten voor do gemeente wordt door dit voorstel op 30.000 geschat. Dab is een aardig be drag, maar het is de vraag of men bij een voortgezette moderniseering van het be drijf, zooals men zich dit voorstelt, en meteen vernieuwde propaganda voor het gebruik van gas voor koken en verwar ming, deze vermeerdering van wiust ook niet had kunnen verkrijgen met- den ouden prijs, terwijl het nu wol is aaii te nemen, dat voor toeneming van gasge- bruik voor huishoudelijke doeleinden in den eersten tijd wel geen sprake zal zijn. Veeleer van het tegendeel. Nu lagen er nog een zestal verordenin gen, betrekking hebbende op de Lichtfa brieken, met een legio artikelen, waar van een ernstige behandeling zeker uren tijds zou vorderen. De heer Sijtsma wilde de behandeling dan ook uitstellen, echter meer uit vrees, dat hiermede zou worden vooruitgeloopen op het- ontwerp tot rege ling der rechtspositie ~der ambtenaren in dienst der gemeente, welk ontwerp later in sectie-vergaderingen zal worden behan deld. De Voorzitter kon echter do plechti ge verzekering geven, dat dit niet het ge val was, terwijl uitstel moeilijk was te ge- doogen, omdat verschillende bepalingen verband houden met de op 1 Januari a.s. in te voeren wijziging der administratie. En daarna gingen de verordeningen er met full speed door. Do verordening, bed ogende een uitbrei ding en verscherpingder bestaande bepa lingen op keuring van eet- en drinkwaren, werd, mede in verband mét een schrijven der Gezondheids-commissie, op verzoek van een lid der Commissie voor de Rn-af- verordeningen, prof. Carpentier Alting, van de agenda afgevoerd. Zoo bleef er niet meer over dan de be handeling van bezwaarschriften tegen de aanslagen in de plaatselijke directe belas tingen, waarvoor blijkbaar een zitting met gesloten deuren was aangevraagd. Vooraf ging echter de rondvraag, waar bij de heer Bosch een stuk in het „Leidseh Dagblad" een hoofdartikel zooals hij liet noemde ter epra-ko bracht, waarin een overzicht en een bespreking werdén ge geven van een gedrukt stuk, door B. en W. aan de Raadsleden toegezonden, een overzicht gevend van do geraamde ont vangsten en uitgaven, betreffende de ge meentel'ei niging en de vuilverbranding. Hij imeende, dat dit stuk niet niet de noodige égards was behandeld, ergerde zich vooral aan het woord „surprise" zooals heb daar gonoomd was [het stuk kwam tegon. St. Ni- colaas uit, Red.] en hij had evenals enkele personen, met wie hij er over sprak, den indruk gekregen, dat het de bedoeling van dien schrijver was geweest de begroobing der vuilverbranding, enz. ongunstiger voor te stellen dan zij inderdaad is, zoodat 7jjn betoog, ten slotte uitliep op een protest. Wij moeten hier het zakelijk gedeelte van dit protest ter beantwoording overlaten aan den schrijver van do „Brieven van een Leidenaar", doch willen alleen zeggen, dat de heer Bosch met zijn „opmerkingen" aan het verk-eerde adres was. Hij had er meo moeten komen bij onze Redactie; d&Ar had men hom onmiddellijk to woord kunnen staan en den verkeerden indruk, die door heb gewraakte 6fcuk, volgens hem, is ge maakt, zoq hij zoo mogelijk hebben kunnen wegnemen bij onze lezerswaar het dan toch op aan komt. Bovendien critiek op een polemiek met publicaties in de pers over gemeentezaken en gemeente beleid lijken on3 in de Raadzaal niet op zijn plaats. Onze Raadsleden zouden het dsn wel eens heel druk kunnen krijgen zonder het gemeentebelang te dienen. Het heeft ons dan ook zeer verwonderd, dab de Voor zitter den spreker heeft laten doorgaan en zelfs aan het einde niet heeft te kennen gegeven, dat zulke beschouwingen in de Raadzaal niet op haar plaats waren. Stel eens, dat een der leden zoo onverstandig ware geweest tegen de beschouwingen van den heer Bosoh op te komenNeem eens aan, dab den volgenden keer eon of ander lid zich weer eens geërgerd heeft over een courantenartikel, zal de Voorzitter hem dan ook zijn gang moeten laten gaan? Wij achten in 'b algemeen onze Raadsleden daar voor te verstandig, maar met do mo gelijkheid had deze Voorzittor toch reke ning moeten houden. Moobcn wij in het optreden van den heer Bosch echter een uiting zien om te voor- komen, dat do zaken der -gemeente in hot vollo licht der openbaarheid worden ge plaatst, dan achten wij het een gevaar en hopen we in het belang van de gemeenschap van harte, dat- zijn pogen ijdcl zal blijken. De heer Botcrmans en daarmede kwa men wij weer op het terrein van hot nr- meentebelang' vestigde er de aandacht op, dat sedert den bouw van de beambten- woningen op „End-egeest" nog altijd twoc dier woningen leegstaan en daarmee een bedrag van f6000 renteloos blijft, wat hij terecht, zeer betreurt. De Voorzitter zcide, dat nog altijd ge wacht wordt op do aanstelling van gehuwde verplegers. Men kan de woningen niet aan anderen verhuren, omdat, wanneer er zich gohuwde sollicitanten voordoen, een womng gereed moet zijn. Inderdaad een moeilijk ge val I De heer Sijtsma informeerde, in verband met een tot hem gekomen, klacht, of inder daad d.oor do'belastingambtenaren van het geld, dat d-oor de gezinnen van gemobili- seerden door bemiddeling van de gemeente door het Rijk wordt verstrekt, de verschul digde belasting wordt afgehouden, wat hij niet oorbaar achtte. De Voorzitter ant woordde hierop, dat dit niet plaats had, doch dat hij ten overvloede de ambtenaren er nog eens op zou wijzen, dat dit ook niet mag ge schieden. Wel wordt er aan herinnerd, en dit aehtte hij geoorloofd. Dwang werd niet toegepast. Hierna gingen de deuren toe en bleven de heeren nog geruimen tijd in comité- generaal. LEIDEN, 18 DECEMBER. Geslaagd is voor het diploma piano der Maatschappij voor Toonkunst mej A. M. E. Hoogenraad, alhier. In de zitting van de Tweede Kamer van gisteren heeft prof. Heeres, afgevaar digde voor Leiden, een leerstoel in do Chi ne escho taal aan de universiteit alhier be pleit. Dc Minister van Biiitcnl. Zaken zal den Minister van Binnenl. Zaken deze kwestie in overweging geven. Voor dc derde maal is gisteravond in „Zomerzorg" alhier opgetreden lied. opera- soliste n-ensemblemej. Maria Nagel on de heeren Anton Dirks, Jos. Mastenbroek en J. van Schaik. Veel beter dan den twee den keer was de zaal nu bezet. De verdien stelijke zangers en de voortreffelijke pianist, hadden ook nu weer voel succes. Zij ondervonden dit op duidelijke wijze. Den exploitant, den heer G. E. Brink, komt zeker erkentelijkheid toe voor het be zorgen van dezo buitengewone concerten. Gistermorgen geraakten de paarden, welkS voor een militairen veldkeuken-wa gen bespannen waren, doordat zij schichtig werden, op hol. Zij werden, op de Mare door eenige veldartilleristen gegrepen. Er werd geen schade aangericht en ongelukken kwa men niet voor. AGENDA VAN DE WEEK. Vrijdag De Burcht. Ledenvergadering Vereen. van Ambten, a. d. Rijks-Universiteit. 8 uur. Zaterdag: Leidsch© Schouwburg. Openb. Uitvoering Leer lingen M'Jüifksehool Maatschappij v. Toonkunat. 's Middags 1 uur en 's avonds 7 uur. Gra&nbeura. Bel-Avcnd H. J. v. Leeuwen. Halinogen. Café Jansen, Mandenmakerastceg:. Optreden van. d. heer Carlos. 8 uur. Zondag: Leidseho Schouwburg:. „Muia", Komedie. 8 uur. Zomerzorp. Soiréc met bal L. T. V. ..Jacob Cats". 0 uur. 't Posthof. Duo Kapper. 8 uur. UIT ONZE STAD. VR0UWEN-CQM1TE. Mon zal zich. herinneren, dat het rou- wencomité „Oorlogstijd 1914" alhier voor eenigcTi tijd een verzoek tot de Lcidseho in-' gozotenen heeft gelicht, om g-odrag- n Idee-rem to mogen ontvangen, die door werklooze bc-[ reopsnaaislers veranderd on versteld zouden, worden, om daarna door het Steuncomilé te- woldén uitgcrcik b. Veel is reeds ontvangen, maar nu alles in gereedheid is gebracht, en met de iiitdee- ling op bons van het Steuncomité is be gonnen, ziet heb Vrouwencomité, dat nog allerlei ontbreekt, o. a. jongens-kleeren, zoo als broeken en jasjes, terwijl de voorraad' reeds merkbaar minder wordt. Het-Comité, zeer erkentelijk voor het roods j ontvangen©, wit nu nogmaals een beroep doen op Leiden# inwoners, waaronder ook op hee. ren nianufacl-uriers of de oonfeetie-m.ig.i,zij nen om deze werkverschaffing en uit-dealing te helpen steunen door het zenden van nieuwe of nog bruikbaar gedragen kleeren of lap pen. Do Ziba-Vereeniging in liét Koordeind© neemt voor het Comité de goederen in ont vangst." LEIDSCHE BEST UUR DERSBONI). Opgave van de week van 30 Nov.5 Dec. Totaal Ledental 1663. YVorUlooze lodon 103 Aantal kinderen be rieden 16-jaar106 Loonvorliod per -week f 1335.88 Vergoeding v. d. patroon f Steuncomité... 20.— Uitkeering werkloozonkaj 403.50 423 .50 Loonverliea per week f 911 58 Cedecltelljk werkloo- 20 leden 236 Aantal minder werk uren por week 4195 Aantal kmderen be neden 16 jaar299 Loonverliea per week f 751-27 Vergoeding v. d. patroon Uilkeering vrerklooseukaa 253.08* 253.0 BINNENLAND. Bij beschikking van den Minister van Justitie, is de Rijksklerk 1ste kiasse ter griffio van do arrondissements-rechtbauk te 'ü-Graveuiiage J. VI iets tra vcrploaUst naar de griffie der aiTondissemonts-recht- bank te Utrecht. Men deelt mede, dat het bericht, ais zou ds. F. E. Pouget, emeritaat hebben gevraagd, als predikant bij de Waalsche Herv. Gem. te Amsterdam, onjuist is. G<>- noemde predikant heeft verlenging van ver lof aangevraagd. Benoemd is tot notaris binnen het ar rondissement Zutphen, ter standplaats Gist, H. N. Sluis, candidaat-uotariB te Gorssei. Naar men meldt zullen do staatsexa mens tot toelating aan de universiteit, die tijdens de mobilisa'iie waren geschorst, nog in deze maand worden voortgezet. Ds. F. E. Pouget lieefü tegen 1 ApriL a.s. zijn emeritaat aangevraagd als predi kant van de Waalsche Herv. Gom. t-e Am sterdam. AOADEMIENIEUWS. Leiden. Bevorderd is tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: „De Deccre- brat-ie als bruikbaar middel ter vervanging van de Narkoso bij Vivisectie, getoetet aan eenige diurese-prooven", de heer J. W. Pal- te, geb. te Scheveningentot doctor in de rechtswetenschap op stellingen de heer H K. Versteeg, geb. te 's-Gravenhage. Geslaagd zijn voor het theoretisch genees kundig-examen de heeren V. C. M. Lees berg, J. A. Hendriks, G. O. E. Liguao en J. M. Roinbouts; voor het candidaats-exa- men in de Neder 1. letteren de heer H. W. J. Schregelvoor het eind examen v. d. Ned.-Ind. Adm. dienst de heer D. F. Pronk voor het doctoraal-examen in de rechten de heeren G. Engberts en H. M. Kits van lieijniiigenvoor het doctoraal-examen in de scheikunde do heeron J. x\. Middendorp en W. E. van Wijk. Utrecht. Bevorderd zijn tot doctor in de rechtswetenschap op Stellingen de hee ren J. Slagter, geb. te Woerden, en J. B. L. J. M. Verheyen, geb. te 's-Hertogen- bosch. Amsterdam. Bevorderd zijn tot doc tor in de rechtswetenschap mej". N. A. van Buuren, geb. te, Gharlois, op Stellingen, en de heer A. Herman, geb. te Amsterdam, op proefschrift: „Het karakter van ons hypo theekrecht, historisch beschouwd". De heer W. J. de Mooy, die werd bevor derd tot doctor in do scheikunde, verkreeg daarbij het praedicaat cum laude. Loonverlies per week 608.i3r Aantal onder wapenen258 Aantal kinderen bo neden 16 jaar 282 Loonverlies por week f 2884.09 Vergoeding v. d. patroon f 174.30* Vergoeding vau het Rijk.. 831.85 Toeslag v. h. Steuncomité,. 8.— 1014.15* 4 Loonverlies per vreek 1869.93* Totaal loonvarllos per i week, waarbij botrok- j kon 693 leden f 3289.70 Dit bedrag geldt voor zoover het ons bekend is. Door gebrek aan medewerking van het Stconi oomité ia het juiste bedrag ons niet bekend. Dit getal wordt gevormd door: Gehuwden en kostwinners welke vergoeding krijgen 123 ■Werkzaam bij Gemeente, Rijk en Spoor- en Tramwegen, welke loon ontvangen37 Onscehuwden welke geen loon en geen vergoe ding ontvangen 98 Totaal 253 STEUN VAM CURACAO. Iq de kolonie Oura^ac hebben zich twee commission gevormd, do eene voor de in zameling van gelden ten bate van de naar Nederland uitgeweken slachtoffers van den oorlog en andere om gelden in te zamelen voor het Koninklijk Nationaal Steun comité 1914. De eerste commissie heeft 2106.20 bij eengebracht en de andere 1S98.S5 aan bijdragen ineens on aan zes-itiaaiidelijk- scho bijdragen 1543.85 per maand. Voorts heeft een damescomité op het eilaoid Curasao nog 551.10 voor eerst- gemeld doel bijeengebracht. De bevolking van Curasao beeft er hoo ien prijs op gesteld, om, als blijk van dankbaarheid voor do hulp, die zij zoo menigmaal uit Nederland ontving, ook thans, naar haar vermogen, het moeder land eenigsziris te hulp to komen, nu er daar tengevolge van den Europeeschen oorlog en de mobilisatie groote offers wor den gevraagd. KLOMPENINDUSTRIE. Uit Friesland worden tegen contant geld klompeu naar Rotterdam gezonden voor uitvoer naar Rusland. Er worden 100,000 paren gevraagd. IAMCXOREN OP STRAAT. Een nieuwe vorm van een beroep op den weldadigheidszin van het publiek zal door een aantal dames der residentie aan staande week in toepassing worden ge bracht. Er heeft zich nl. een dameskoor gevormd, met het doel gedurende de aan staande Kerstweek op verschillende plaat sen der stad in openlucht-, in koffiehui zen en dergelijke inrichtingen twee- en driestemmige Kerstliederen, met begelei ding van snaar-instrumenten, voor te dra gen door een koor van een achttal dames. Hierbij zal worden gecollecteerd ten be«

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1