De Europeesche Oorlog. Binnenland. Gemengd Nieuws. Uit de Omstreken. 'sRijks midd delen brachten in Novem ber ruim 2 millioen gulden minder op dan in November 1913. Naar de „Stichtscjm Ct." verneemt, is dr. W. C. Schimmel, directeur der Rijks- veeartsenijschol, ernstig ongesteld. Aan dr. Schimmel, die wegens ziekte verlof had be komen \an de Regeering, is thans een ver lenging van dit verlof toegestaan. Uit goede bron verneemt het „U. D." dat prof. dr. H. "Visscher, te Utrecht, nog niet dc Kon. goedkeuring heeft ontvangen van zijn benoeming tot buitengewoon hoog-, leeraar in de Geref. dogmatiek aan de uni versiteit aldaar. Het is bet voornemen van den heer Van Kol, in Februari a»s. weder naar Japan te rug te gaan, ter voortzetting van de vervul ling van de hem door den Minister van Ko loniën gegeven opdracht, de Japansche nij verheid te bestudeeren De Raad van Domburg heeft, met al- gemeene stemmen besloten den secretaris- ontvanger dier gemeente, die sedert 8 dezer wordt vermist, te schorsen wegens plicht verzuim. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot nota ris bmnen het arrond. Amsterdam ter stand plaats Amsterdam, de heer H. D. Heukers, candidaat-notaris te Bloemendaaltot nota ris binnen het arrond. Assen, ter standplaats Vries, de heer E. Posthuma, candidaat-no taris aldaar. Het lid van de Eerste Kamer, de heer J. A. Laan, te Overveen, is ernstig onge steld geweest. Hij is nu herstellende, doch zal vooreerst de zittingen der Kamer niet kunnen bijwonen. De gewone audiëntie van den Minister van Binnenlandscho Zaken zal Zaterdag a.s. niet plaats hebben. KUNST, LETTEREN, ENZ., Tentoonstelling in het Leidsche Volkshuis. Het Leidsche Volkshuis heeft deze week een tentoonstelling van photographieën, voorstellende de „Aanbidding van de Her ders en de Wijzen" naar de grootste schil ders va>n alle tijden. Dat de Noord- en Zuid- Nederlanders, Keulenaars en Italianen het best vertegenwoordigd zijn, behoeft geen 'be toog. Er liggen enkele modernen, genoeg om het verschil aan te toonen tussehen voor heen en thans. De tentoonstelling is 's avonds geopend, Vrijdag voor het laatst. H. F. Borlagc Wzn. Dr. H. P. Berlage heeft te Am sterdam een operatie ondergaan. Zijn toestand is zeer bevredigend. Het zal ech ter nog wel geruimen tijd duren, voor hij de ziekeninrichting, waarin hij verpleegd wordt, verlaten kan. Journalistiek, Met ingang van 1 Januari 1915 is de heer A. van "t Sant te 's-Gravenhage, thans ver bonden aan „De Avondpost", benoemd tot hoofd-redaeteur der „Bredasche Courant". B. J. Blommerst. Op den leeftijd van 70 jaar is gister te 's-Gravenhage overleden de kunstschilder B. J. Blommers, president der Hollandsche Teekenmaatschappij. Op verzoek van vereerders van Carnegie schilderde hij diens portret ter plaatsing in het Vredespaleis, waartoe hij eenige maan den in Amerika vertoefde. De ook in het buitenland zeer bekende portret- en genreschilder Bernardus Johan nes Blommers werd den 30sten Januari 1845 to 's-Gravenhage geboren. Oorspronkelijk tot lithograaf opgeleid, besloot hij echter weldra dc schilderkunst te gaan beoefenen. Hij bezocht toen de Haagsche Academie van Beeldende Kunsten en het atelier van C. Bisschop, aldaar. In 1869 stelde hij zijn eerste schilderijen ten toon. Behalve enkele portretten van zijn vrouw en kinderen schilderde Blommers vooral tafereelen uit het leven der visschers en Noord-Brabantsche boeren. Beneden den Ringdijk van den Ha-arlemmcrmeerpolder, bij Halfweg, is verbrand de grootendeels houten landibouw- 6chuur der hofstede „Kaasdorp", eigenaar en bewoner W. Ackermann.Met uitzondering der daarin aanwezige paarden en kalveren, werd alles, waarbij een aanzienlijke hoe veelheid hooi en stroo, een prooi der vlam men. Het woonhuis bleef gespaard. Oor zaak onbekend. De Maatschappijen De Jong en Co. en „De Onderlinge" voor^andbou- wers to Gouda, dekken de schade. Te Wormerveer is de nachtchef Schaar van de oliefabriek „De Engel", van de firma Crotk en Laan, bij het naar huis gaan van zijn werk uitgegleden, naar men vermoedt ten gevolge van het breken van zijn klomp, en in de Zaan gevallen. Toen hij na een uur werd opgehaald, bleken de levensgeesten geweken. Maandagavond brak brand uit op de bovenverdieping van een pand aan den Boulevard Heuveliuk, te Arnhem, waarin lieb materiaal voor een Rodelbaan is geborgen. De eigenaar had met zijn knecht op de binnenplaats van het gebouw de loco mobiel van de Rodelbaan beproefd, welke met hout werd aangemaakt. Vonken uit den schoorsteen zijn toen door den wind door Ben openstaand raam van dc bovenverdie ping van het achtergebouw gewaaid en in aanraking gekomen met daar geborgen bed- degoed. In een oogwenk vatte dit vlam. De bovenverdieping brandde geheel uit. Do schade ^Tördt door verzekering gedekt. To Domburg wordt sedert Dins- dag 8 December vermist dp gemeente-socre- taiis, dip voorgegeven ha<l naar Aagtekerke te gaan om een vergadering bij te wonen, maar die aldaar niet is geweest. Naar men vernecmy heeft de vermiste den nacht van Dinsdag op Woensdag te burg in een hotel dxwrgebracht, HAARLEïfXtERMEER. Op de te Hoofddorp gehouden winter- pan r den markt waren aangevoerd: 30 werk paarden. Prijzen 120 tot 325. 14 siachtpaarden. Prijzen 60 tot 115. 45 jongo paarden. Prijzen 175 tot 450. 12 veulens. Prijzen 135 tot 230 en 16 hit ten. Prijzen 80 t-ot 215. Er was een vlugge handel. KATWIJK-AAN-ZEE. De 1ste luitenant R. Boomsma, van het 1ste bataljon 1ste reg. inf. alhier, is met ingang van 15 Dec. overgeplaatst naar het 4de reg. inf. te Leiden. Morgenochtend 'Donderslag) om elf uren zal op het terrein hij den „Koestal" de be- oediging plaats hebben van 15 nieuwbenoem de" roscrve-offieieren van het 15de reg. in fanterie. De plechtigheid zal plaats hebben voor heb front van het gcheele regiment, De schietoefeningen dof artillerie op 18 en 19 Dec. a.s. te Katwijk en Noord wijk, zullen door dc infanterie uit die plaatsen als toeschouwers worden bijgewoond. De alhier aan het strand gezette oude bomschopen zullen worden gesloopt en het hout worden verkocht. Niet alleen wordt dus werk verschaft, maar ook wordt menige werkman aan wat brandhout, geholpen voor den winter. Zijn wij goed ingelicht, dan gaat dit werk uit van de werkliedenvereeniging „Patrimonium". Nu er zeer weinig vaartuigen zullen gaan trawlcn, worden vele schepen opgesleept om in de een of andere liaven te overwin te- reu. Zoo ook zijn een tweetal loggers, K.W. 131 en K.W. 157 naar hier gebracht, om hid d - noodige hers lellingen en opmontering te ondergaan. Als de berghaven er is, zullen wel meerderen dit voorbeeld volgen. OEGSTGEEST. Gisteravond, om vijf uren had aan de Groenesteeg een ongeluk plaats. Eenige koeien, onder de hoede van twee drijvers, waren naar Rijnsburg op weg. Juist toen de eloefcrisehe tram den stoet zou passeer en, schrok een der beesten, sprong voor dgn motorwagen en werd er door verpletterd. De motorwagen geraakte uit de rails, terwijl htob arme dier in stukken gareden tussehen dezen en den bijwagen lag. De passagiers kwamen met den schrik vrij. Een goed uur na het ongeluk kon de tram weer verder rijden. Tegen de drijvers werd proces-ver- baad opgemaakt. Gisteravond vergaderde de IJsclub „Oegstgeest" in „Het Wapen van Oegst- geest'. bij den heer Jac. Kortekazs. De Voorzitter riep den aanwezigen een hartelijk welkom toe, waarna de notulen wer den gelezen door den secretaris, welke on veranderd werden goedgekeurd. Alsnu was de penningmeester aan het woord, uit wiens rekening bleek, dat de kas sloot met oen saldo van f 11S 75l/2> welke rekening werd nagezien door de heeren A. den Haan en C. M. v. d. Burg, welke ac- coord werd bevonden. Na voorlezing van het jaarverslag over 1913'14, had de stem ming plaats van de aftredende bestuursle den, n.l. de h.h. M. J Spaargaren, Joh- Scho- neveld, N. Brcedijk, L. Schouten, W» Zand bergen en G. Lubbe Thz., welke allen wer den herkozen. Daarna had er een verkie zing plaats voor een nieuw lid van het be stuur door het bedanken van den heer N. M. do Broekert, in wiens plaats werd ge kozen de heer Z. W. v. Hielen. Do Voorzitter sprak, ook namens het be stuur, zijn leedwezen uit over het vertrek tan den heer De Broekert als bestuurslid en penningmeester en bedankte hem voor hot vele goede, dat hij in die jaren voor dc IJscl u b h ad g ©daan. Hierna had dc gewone verloting plaats van schaatsen en sigaren, waarvan de geluk kige winners waren de hoeren J. v. d. Voet, J. Schrijvers Sr., W. den Boer en J. de Ru ij ter. Na afloop van alle werkzaamheden sluit do voorzitter, onder dank voor de opkomst, do verga-dering. VALKENBURG. Gisteravond vergaderde do Vereeniging t-ot bevordering van de Bloembollenteelt. Van de 50 leden waren 42 aanwezig, w. o. 2 in uniform, terwijl 3 gcmobiliseerden verhin derd waren. De Voorzitter wenschte in zijn openings woord den leden geluk. Dit met het oog op do verloting, die, als op meer andere plaatsen gebruikelijk, ook hier gehonden wordt. De agenda was gauw afgehandeld. Met respec tievelijk 37 en 38 stemmen wei-den herkozen de aftredende bestuursleden de heeren C. Barahoorn en A. Peet Azn., die hiermee ge noegen namen. Daarna werd meegedeelddat de heer Volkcrez, directeur van de Rijks- tuinbouwwinterschool te Lisse, indien hij er althans slechts eenigszins tijd voor heeft, geheel belangloos een lezing wil komen houden over de cultuur der bollen, planten ziekten of een ander onderwerp, den tuin bouw betreffende. Roede bij voorbaat toonde men zich unaniem ingenomen over dit aanbod. Daar op de rondvraag niemand meer het t-ot slot de onderlinge verloting van ver woord verlangde, viel de hamer en volgde schillende artikelen, waarbij aan 2 van de 3 onder de wapenen afwezige leden een prijs te beurt viel. WADDINXVEEN. De heer J. Glasbeek, alhier, is te Rotterdam geslaagd voor het examen vrijc- cn orde-ocfeniugcn. _4 LISSE. I FPI F Gemeenteraad. Voorzitter: de burgemeester. Afwezig 'de heer Van der Veld. De heer Van Zanten vroeg nogmaals in lichtingen over de juistheid der bereke ningen van den gasdirecteur, in verband met de inkrimping der straatverlichting. De Voorzitter zei, hem de ge wenschte in lichtingen niet te kunnen verschaffen, maar beloofde, den gasdirecjteur er over te zul len spreken. Daarna werd begonnen met de behande ling der gemeentebegTooting,- dienst 1915. De post presentiegelden der leden was verhoogd .van f 100 tot f 165, in yerband met een voorgestelde vergoeiding van fl per lid en per vergadering. De heer Van Zanten was aanvankelijk tegen een dergelijke verhooging, maar be rustte daarin toch ten slotte. De post salarissen voor secretarie-ambte- naren was verhoogd met f 600 en zulks in verband met de handhaving van de aan stelling van 'n tijdelijken ambtenaar. .Voorts wrerd in het vooruitzicht gesteld, dat B. en W. eerlang met een voorstel zullen ko men voor de aanstelling van een vasten derden ambtenaar ter Secretarie. De post toezicht op de plaatselijke be lastingen werd verhoogd met f 100, in ver band met het salaris van den eventueel aan te stellen havenmeester. Bij den post uitgaven veldwachters deel de de Voorzitter mede, dat hij met de sol licitatie voor gemeente-veldwachter, in de vacature A. H. Zin del den eisch heeft_ge- steld aan de sollicitanten, dat zjj in het bezit moeten zijn van het politie-diploma. In verband hiermede werd deze post ver- hoogd met f 50 voor vergoejling daarvoor. De behandeling van den post straatver lichting werd, op verzoek' van den heer Van Lijnden, aangehouden tot de behande ling van de begrooting van het gasbedrijf. In verband met de verordening op het: onderzoek van slachtvee op trichine was een nieuwe post op de begrooting gebracht ten bedrage van f 450. Doordat enkele leden er op tegen waren, dat de veldwach ters voor het ophalen van de spierweefsels der betrokken dieren extra beloond wer den, werd deze pest met f50 verminderd^ zijnde het bedrag voor de vergoeding .voor dc veldwachters. De post wandelpaden en plantsoenen werd verminderd met f 20, in verband met het niet aanbrengen van de maskeering der urinoirs met heesters. Daarna werd de post loonen voor losse werklieden verminderd van f 300 op f 105$ het bedrag, dat het vorige jaar was ver werkt. De post onderhoud paard,- 'die begroot was op f 350, werd teruggebracht op f 250,- omdat het paard gedurende vijf zomermaan den op gemeentegrond wordt gevoed. Bij den post vefplegingskosten van arme krankzinnigen, begroot op f 2150, deelde de Voorzitter mede, dat Ged. Staten het er blijkbaar op gezet hebben, om de ver- plegingskosten voor den bekenden hutbe woner JA Speiker, op rekening te stellen van de gemeente Lisse, hoewel de bewijzen voorhanden zijn, dat 's mans geestvermo gens reeds geschokt waren, vóór dat hij zich in deze gemeente nestelde. De Voor zitter deelde hieromtrent voorts mede, dat hij desnoods een beslissing omtrent deze kwestie zal verzoeken aan H. M. de Ko ningin. De post onvoorziene uitgaven, begroot op f 3689, kon niet worden vastgesteld,- omdat, door vermindering en verhooging van en kele posten, deze post moest worden ver hoogd. Bij hoofdstuk buitengewone uitgaven werd met 9 tegen 1 stem besloten, om een memoriepost voor opneming van tijde lijk kasgeld, te veranderen in een post yan f 1000. Tegen stemde de heer Van Zanten. Hiermede was de behandeling van de uitgaven afgeloopen. Bij den post liaven. en kadegelden, drong de heer Pijnackcr er op aan, om de nieuwe verordening op de heffing van haven- en kadegelden met 1 Januari 1915 in wer king te doen treden. De Voorzitter deelde hieromtrent mede, dat de verordening nog niet was terugontvangen van .Ged. Staten, maar dat bij dit college zal worden aange drongen op spoed. De post Hoofd. Omslag was voor 'dit jaar begroot op f 23.000, terwijl wferd voorge steld om het maximum van de te heffen belasting te yerhoogen van f 18.000 op, f 25.000. De lieer Van Lijnden vindt een bedrag van f 23.000 bedenkelijk hoog, en is be vreesd, dat bij een mindere draagkracht der ingezetenen, het percentage meer dan verdubbeld zal moeten worden. Hij wenscht daarom te bezuinigen, o. a. op de straatverlichting. De heeren Van Lijnden en Van Zanten willen ook nog de gasprijzen verhoogen,- hetgeen echter bestreden wordt door de heeren Langcveld, Pijnacker en Warmer dam, pp grond, dat het niet aangaat om de gasprijzen te verhoogen om de gemeen- tebegrooting te verlichten, omdat hier door de meeste belasting zou worden be- taald in den vorm van gasprijzen, door de werklieden cn middenstanders, juist de categorjën, op wie de minste druk moet worden gelegd. Na nog eenige besprekingen over het gasbedrijf en de gasprijzen, werd besloten om den post hoofdelijkcn omslag aan te houden tot de behandeling van de be grooting van het gasbedrijf, waarvan de behandeling intusschen werd verdaagd tot morgenmiddag te vier uren. Bij de rondvraag vroeg de heer Pijnao- ker of er geen adres was ingekomen van de Woningvereeniging „Volksbelang." De Voorzitter deelde hieromtrent mede, dat een adres van de Woningvereeniging was ingekomen even vóór den aanvang der vergadering, zoodat B. en W. hierop geen advies hadden uitgebracht en hij, de Voorzitter, van plan was om hiervan mededeeling te doen zonder meer. Door de heeren Pijnacker, Warmerdam,- Lefeber, Tromp en Van Zanten werd aan gedrongen om het adres direct te behan delen. Dientengevolge werd het gelezen. Het bleek, dat -.Volksbelang" voorstelde om over te gaan tot den bouw van voor- loopig 34 woningen, omdat 32 leden dier Vereeniging zich bereid hadden verklaard een huis te willen betrekken h f 2 per week. Na nog eenige besprekingen werd ten slotte met algemeene stemmen besloten om over te gaan tot den bouw van 34 wonin gen, indien de inschrijvingssom ten minste de begrooting niet overtreft. Daarop werd de vergadering verdaagd tot Woensdagnamiddag te vier uren. LEIDSCHE BERICHTEN. GEMEENTEZAKEN. De Scholen 2de klasse. In de Raadszitting van den 9den Juli werd besloten: lo. tot den bouw van een nieuwe school der 3de klasse aan de Duiven- bodestraat; 2o. om het gebouw aan de Lan- gobrug, waarin thans gevestigd is de school der 3de klasse No. 4, zoodra de sub lo. be doelde school gereed is, te bes tem meen voor een nieuwe school der 2de klassa voor jongens en meisjes met- 6 leerjaren. Weldra zullen dus in deze gemeente drie scholen 2de klasse voor uitgebreid lager onderwijs zijn, bestemd voor jongens en meis jes, op welke scholen dezelfde vakken van onderwijs rullen worden gegeven, n.l., de school aan de Oude Vest, aan de Heeren- stiraat, en aan de Langebrug. Om redenen van administratie ven aard, komt het B. en W. thans gewenscht voor, om de scholen dor 2de klasse voor jongens en meisjes voor ujbgebreiJ lager onderwijs, evenals zulks bij do scholen der 3de klasse het geval is, met cijfers aan te duiden en niet meer, zooals tot dusver, met den naam der straat, waaraan ze gelegen zijn. Zij geven den Raad daarom, in overweging te beslui ten, dat de scholen der 2de klasse voor jon gens en meisjes aan do Oude Vest en aan de Heerenstraat en do nieuwe school der 2do klasse voor jongens en meisjes aan dé Langebrug, zullen zijn de scholen der Jkle klasse voor jongens en meisjes voor uitge breid lager onderwijs, resp. No. 1, No, 2 en No. 3. Voorts werd in de Raadszitting van 19 November j.l. besloten, om, met ingang van een. nader door B. en W. te bepalen tijd stip, aan de Gemeentelijke Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen, in plaats van do school dor 3de klasse No. 5, als leerschool te verbinden de 6chool der 2de klasse voor jongens en meisjes aan de Oude Vest, welke school B. en W. voor het vervolg als school der 2de klasse voor jon gens en meisjes voor uitgebreid lager on derwijs No. 1 zuUen aanduiden, en om met den districts-schoolopziener in overleg te treden, ten einde den heer W. Koops naar die school over te plaatsen en, in verband daarmede, den heer D. J. M. de Hondt naar de nieuwe school der 2de klasse voor jongens en meisjes aan de Langebrug, welke school wij willen noemen do school der 2de klasse voor jongens en meisjes voor uitgebreid lager onderwijs No. 3. Bij nader inzien komt het B. en W. eenvoudiger en, ter vermijding van ver schillende overplaatsingen van formeelen aard, meer gewenscht voor, om de nieuwe school der 2e klasse No. 3, te bestemmen als leerschool, welke school dan echter zal behooren te worden gevestigd in het gebouw aan de Oude Vest. Zooals uit de Ingekomen Stukken van dit jaar zal blijken, bestaat bij den Districts-Schoolopziener geen bezwaar te gen de overplaatsingen, als hoofd der school, van de heeren Koops, De Hondt en Broeze. In verband met het boven staande kan evenwel de overplaatsing van don heer De Hondt vervallen. KERKBERICHTEN. Leiden. Chr. Geref. Ge iel. (Boomgaard- steeg, Breestraat naast 161) Donderdagavond te half acht, da. Van der Schuit, van Am sterdam. Stoomschepen. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. „PriiL3 der Nederlanden" (thuisreis) arriveerde 15 Deo. te Gravesend„Vondel" (uitreis) passeerde 15 Dcc. Perim„Banka" (uitreis) arriv. 14 Dec. te Sabang; „Boeroe" (uitreis) arriv. 14 Deo. te Port- Said; „Kambangan" vertrok 15 Dec. van Amster dam naar Java; „Koningin der Nederlanden" (uitreis) is 14 Deo. Kaap Pinistcrre gepasseerd; „Prinses Juliana" (thuisreis) arriv. 14 Deo. te Suez; „Sumatra" (uitreis) is 14 Deo. Dover ge passeerd. ROTTERDAMSCHE LL0YD. „Djcbres" arriv. 12 Deo. van Botterdam te New-York; „Goontoer" (uitreis) arriv. 14 Deo. te Gravesend; „Madioen" (thuisreis) passeerde 14 Deo. Point de Galle. KON. WEST-IND. MAILDIENST. „Jan van Nassau" (thnisreis) passeerde 14 Deo. Montevideo; „Niokerie" (uitreis) Tertrok 10 Dec. van Port-au-Prince naar Gulfport. HOLLAND-AM ERIKA LIJN. „Alioth". van New-York naar Kotordam. pas seerde 15 Deo. Dover; „Noorderdijk" vertrok 14 Deo. van Now-York naar Botterdam; „Botter dam" arriv. 14 Doe. van New-York to Napels; „Brunswijk" arriv. 14 Dcc. van Botterdam via New-York te Baltimore; „Marken" arriv 15 Doe. van New-York te Botterdam. KON. HOLL. LLOYD. „Amstelland" vertrok 14 Deo. van Bio Janeiro; „Friaia" (thuisreis) paseerde 14 Deo. Wight. MARKTBERICHTEN. Bodegraven, 15 Dec. Kaas. Aanv. 150 wagen9, te zamon 5934 stuks, wegende -h 35604 kilogram. Prijs late soort Gouüscho kaas ƒ41.a f 43 zwaardere f 45 a 47.2de soort 38.— a f 40. Derby kaas prijs late soort a ,2de soort a tëdammer kaas prijs 1ste soort f a '2de soort a Leidsche kaas f het schippond. Handel flauw. Rotterdam, 15 Dec Ter veemarkt waren heden a -ngevoerd 1.2 paarden, 1 ezel, 1605 magore run- de-en, 736 vette runderen. 285 v. kilveren, 391 nuchtere kal v.. 1 varken, 124 biggen, 2 bokken Men besteedde voor koeien lsle kw 90 c. 2de kw. 84 c, 3d* kw. 78 o.. ossen 1ste kw. 88 o. 2de kw. 80 c., 3de kw. 76 c., stieren lstekw. 78 o.r2de kw. 74 c., 3de kw. 68,kalveen latekw f 1.25, 2de kw. 11.15,3de kw. '1 alles per KG. Handel malig. kalveren redelijk. Melkkoeien 170 a 295, kalfkoeieu f 180 a '325, slieren 130 a ?30. pinken 90 a f 125, grns- kalv-ren 40 a ƒ90, vaarzen ƒ10") a '165, werk- paardon f 65 a 250, nuchtere kalveren 8 a 16, voor de fok f 18 a 29, biggen /4 a 10. Handel redelijk. Boler. Op de markt werden beden aangevoerd 25/8 eu 20/16 ton en 174 stukken a i KG. en U vaten Rus8. boter van 50 KG. Prijzen lste kw f 2de kw. f 64,3do kw. V oor stuk kon werd 87 ct. betaald. Eierenveiling. (Beur rgebouw). Aanvoer 4310 stuks Kipeteren 10 a f 12.55, eendeneieren 7 a ƒ8.10, per lOOstuks, (Wenaplein). Aanvoer 3850 stuks. Kipeieren f 10 a '1-2.10, eeinieieren '7.90 a 8.05, kipeieren van haDdel arsinlandscbe 10.80 a'11.35. Markt iets dalende, handel graag. Woerden, 16 Dec Aangevoerd IGO kaaspartijen, 42—46, 39—41. Zwaardore 45-^46.tO. Biggen 3—5. HaDdel traag. Amsterdam. 16 Deo. Ter veemarkt w.iren heden a -ngevoei d 168 vette Kalveren lste kw. ƒ1 16 a 1.20, 2de kw. L15, 3do kw. '1.10 a p. K G Grnskalv., f—. 47 Nuchtere Kalveren 12 a 18 959 vette varkens, Holl. lste kw. 66 a 68, 24e en 3de quol. 64 a 66 c. per KG. DE SERVISCHE SUCCESSEN. Er ia een groot verschil tussehen de Ser vische en de Oostenrijkscho lezing omt-renn de herovering door de Serviërs van Bel grado. Do eerste spreekt van herneming na feilen strijd. De Oostenrijkers echter beweren, dat de stad ontruimd is zonder gevechten uit" strategische overwegingen. En dan nog maar voorloopig. Dat de laatste lezing niet al te veel ge loof verdient zal ieder duidelijk zijn. Afgescheiden van de militaire beteekenia van de herovering van Belgrado door de Serviërs, is dat feit een geweldige slag voor den trots der Oostenrijkers. Uit nicta kan dit zóó duidelijk blijken als uit hetgeen, de „Neue Freie Presse" in een hoofdartikel schreef toen in Weenen, de inneming van Belgrado door de Oostenrijksche troepen was bekend geworden. Het bekende Ween- sche orgaan schreef: „Het Oostcnrijksch-Hongaarsche leger is 2 Dec. Belgrado binnengerukt. Do adder voelt nu de met ijzer beslagen zooien van onze troepen op den kopen trap na trap zal zij krijgen, opdat zij mocht haar ook worden toegestaan, nog het leven te hou den steeds de herinnering zal bijblijven aan de straf, die haar thans als rechtma tige vergelding ten deel zal vallen. Indien do straf berekend werd naar den omvang der misdaad, dan zou iedere straf, die het, giftige reptiel te beurt mocht vallen, nog zacht en genadig wezen. In zes jaar tijds hebben wij driemaal ter bescherming van- ons vredelievend land tegen Servische aanmatiging onze jonge mannen uit hun' werk moeten roepen en midden in den win ter naar de grens moeten sturen driemaal heeft zoo'n. economische en politieke crisis ons geteisterd, en de kosten liepen in de milliardcn, de wrevel over onze lankmoe digheid maakte zich zelfs van de gematigd sten meester. Daarbij was ieder woord uift Servischen mond door leugen verpest; enj iedere Servische belofte was een bedrog, iedere Servische gedachte een slechtheid. De Servische verwatenheid was zóó groot, dat zij er zich in ernst op beroemden bin- nenkorb met hun leger tot Boedapest en Weenen op te zullen rukken. Het slangennest moest tot op de laatste jongen worden uitgeroeid, willen de volken van Oostenrijk-Hongarije zekerheid bezit ten, dat zij ongestoord aan het werk kun nen gaan van het opnieuw opbouwen vaa de welvaart des landsJ' Die adder heeft echter zijn kop weten» vrij te maken en is nu bezig de kuiten vaa zijn aanvaller te bewerken. De omvang van de overwinning blijkf) steeds grooter to zijn. 28,000 gevangenen zijn gemaakt en o. m. 70 kanonnen cn 47. machinegeweren genomen. Toen de oude koning Peter met zijn bei de zoons op het slagveld verscheen, begon de aanval. Met onweerstaanbare kracht werd opgedrongen. De Serviërs moeten to gen over een vijfvoudige macht hebben ge« staan. Weinig, woorden heeft koning Peter gezegd, maar z'n soldaten heeft hij met een ontembaar vuur vervuld. „Dappere soldaf tenUw oude koning is gekomen, enn met u te sterven, voor ons vaderland, voor Seri vië. Laten wij den vijand verdrijven"c Daarop begon tie aanval en het reeultaal) is thans genoegzaam bekend. Het Engelsche persbureau deelt mede, dat sir Edward Grey in antwoord op eeii telegram van de Servische regoering, waar in hem geluk gewenscht werd met het suo ces der Engelsche vloot bij de Falkland- eilanden, een telegram zond, waarin hij verklaardeWij zijn met bewondering ver* vuld voor de schitterende overwinningen* kort geleden door de dappere Servische strijdmacht behaald. President Poincaré en do Fransche mi* nister van Oorlog, hebben eveneens de Ser* viërs gelukgewenscht met het behaalde suo- ces. Men kan zich thans nog slechts een flaoiwi begrip maken van de bovenmensohelijke in-» spanning, welke dit legertje zioh heeft moe ten getroosten om zegevierend te strijden tegen een vijand, die zeker vijfmaal ster ker was, die op zijn Duitsch op dezen oor log was voorbereid en dienovereenkomstig uitgerust en bewapend, op een oorlog, die sedert den vooravond van het verdrag van Boekarest, zooals de verklaringen vani Giolitti in het Italiaansöhe Parlement be wezen hebben, tot in do minste bijzonder heden was uitgewerkt en beraamd. De Serviërs hadden nog geen tijd geluid, zich te herstellen na de twee vreeselijke Balkanoorlogen. Maar tegen deze oorzaak van minderheid, gevoegd bij die van het veel kleinere aantal, wogen de dapperheid en de vaderlandsliefde der Servische solda ten ruimschoots op. De Oostenrijkers schijnen niet zachtzinnig te zijn opgetreden. Daarover wordt van Servischo zijde gezegd De afschuwelijke daden, waaraan de Oos tenrijkers zich toen in Servië hebber/ schul dig gemaakt, zijn zelfs niet te vergelijken met de wreedheden, hoe groot die ook mo gen zijn, die door de Duitsoherö in Frank rijk en België zijn bedreven. Europa zal te zijner tijd met een huivering van ontzet ting vernemen, wat het Oostenrijk-IIoa- gaarsche leger heeft uitgericht, ver vani alle toezicht, buitenlandsohe journalisten en getuigen. Do afschuwelijke wreedheden der Oos tenrijkers zouden zelfs de Duitschers ver stomd doen staan, cn liet is onmogelijk, neer te schrijven tot welken graad van bestialiteit do Oostenrijk-Hongaarscho le gers zijn afgedaald. Cholera in het Krijgsgevangenenkamp tc Wezel. In het krijgsgevangenenkamp te Frie- drichsfeld bij Wezel hebben zich zes gevallen van cholera voorgedaan onder de Russische krijgsgevangenen, waaronder 2 met doode- lijken afloop. De geruchten, die dien aangaande aan de Nedcrlandsch-Duitschfl grens liepen, -blijken dus juist to zijn. Door het generaai-commando van ht.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2