Nederland en de Soriog. Maandag 14 December. A<\ T3T4. rBeze «Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieele Kennisgeving. UIT ONS LAND. N». 16811 Van 1- PRIJS DER ADYERTENTIEN: regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.174* Kleine advertentiën TflD 30 "woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Oente. fJToor het incasseeren wordt/'0.05 berekend. Bewijsnummer 5 Oents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30per week. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. Franco per post 0.09. 0.10. 1.65. BOTER EN KAAS. -®>e Burgemeester van L e i d e o, in her- nnering brengende dat voor de maand 'December 1914 dc maximum-prijzen voor iclen verkoop in het klein van boter en ka-as eijn bepaald als volgt: l>er K C». SioUr f 1.75 {Volvette jonge Goudaclie kaaa 1- Idem Idem mot Kijkamerk ..105 .Volvette Goudeche Mei- en Scutembor-kaaa 1.20 Ldammer Kuas (40 pCt. in de droge stof) 110 Jonge Edamm. ltoas 1.— Goudschc kaas 0 95 jbdummer en Goudschc kaaa (30 pOt. in de droge stof) 0.75 Edammer en Goudacho kaaa (20 pOt. in de droge stof) 0.65 Afagere Edammer en Goudaoho kaaa 0.50 I''rie9che Xagelkaaa 0 55 Leidsche en Delft-aoho Komijnekaas 1.10 iverzoekt van cvcntucolc overtredingen schriftelijk kennis te geven ten Stadhuizc A Kam or no. 10), en brengt ter kennis van de winkeliers 'dat, indien deze geen kaas of boter tegen 'de vastgesteld maximum-prijzen voor den Kan del en gros kunnen verkrijgen, het (Rijks Centraal Bureau voor den Uitvoer ,van Boter en Kaas hen daartoe in de ge legenheid zal stellen, in overeenstemming met den normalen omvang van hun zaken, zullen de aanvragen daartoe moeten wor den ingediend bij den Directeur van den Gemeentelijken Keuringsdienst, Hugo de Grootstra-at, alhier. De Burgomeester voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Leiden, 14 December 1914. Gezellige Propaganda-Avond voor Militairen en Introduces. Zaterdagavond had de afd. Leiden van ido Ned. Vereen, tot Afschaffing van Alco holhoudende Dranken in „Zomorzorg" oen gezellige propaganda-avond voor milfcteiren en introducés belegd, die wel suooos luul. Do zaal was goed bezet en daarbij merk ten wij heel wat militairen op. De voorzitter, do lieer Bink, heette de aanwezigen en daaronder vooral do mili tairen, hartelijk welkom, doch sprak er zijn leedwezen over uit, dat door het talmen der autoriteiten er geen bescliikking op het verzoek, dat do militairen tot later dan tien uren mochten blijven, is kunnen geno men worden. Het programma werd op verdienstelijke wijze geopend doet „De Stem des Volks", onder leiding van mevrouw Van EekKooli, (waarna de heer W. Banning, tlieol. student jalhier, .een mooie rede hield, die vooral hot propagandistisch doel van den avond vorm de. Hij schetste den oorlog en het alcoho lisme als maatschappelijke verschijnaelon, (vergeleek beiderlei invloed en werking ten nadeele van volkswelvaart en volksgeluk, om ten slotte pok op do persoonlijke betcekenis jdei' onthouding te wijzen. Het welsprekend pleidooi voor de drank- bestrijding, met jeugdig vuur uitgesproken, liet niet na diepen indruk to maken en jverd roet warmte toegejuicht. Vervolgens liet „De Stom dos Volks" zich nog eens h'ooren, waarna het Mandolincge- zclscliap „L'Estudiantina" voor hot voet licht kwam en den aanwezigen ©enige oogjen- blikken muzikaal genot verschaften. En toen... toen volgde tooneelspel. \Vij zagen, een leclijk uitgedosten markies en een nog loei ijk er nagemaakte markiezin, allerlei t op zijn zachtst uitgedrukt onaesthetiscihc grimassen maken en een onboduidendeu en smak eloo zen dialoog houden. Toen eindelijk de psoudo-maikies met var kensblazen voor en achter en ter zijde van iijn lichaam, op het tooneel spartelen ging, I .rijn we weggegaan. Het was toen trouwens FfMjna tien uren. Belialve nog eeuige num mers mandolinespcl stonden er twee tooneel- I i .vertooningen op het programma. Wij hopen, dat ze van boter gehalte zullen gowccet zijn dan de eerste proeve, waarvan wij voor 'éau deel getuige waren. Ook zonder alcohol jverken zulke grollen niet opvoedend. Ds A. Booixla, prod, bij de Gércf. •ff alhier, is na een ernstige ziekte van dtin maanden hersteld. In het. Bioscope-theater aan den Sta- Üonsweg, hetwelk nog aldoor ook door veel militairen wordt bezocht, wordt thans con bijzonder mooie, gekleurde film als hoofcl- bummer gegeven. Tevens erdient er de Aandacht het vervolg van de oorlogskaart, ■Vftarornti'ent wij reeds een en ander mede deelden. Op de koloniale tentoonstelling ,,Se- Eiiarang'^ verwierven de biscuitsfabriok j.Autrix", alhier, een eore-diploma, en de Va n Scha ik en Langelaar een gou den medaille. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Maatschappij voor Toonkunst. Mejuffrouw Van der Harst, leerares aan de Muziekschool dor Mij. voor Toonkunst, heeft met haar leerlingen koor een uitvoe ring gegeven, die vrij goed bezocht is ge worden. Tot het succes van deze uitvoering hoeft bijgedragen de belanglooze medewer king van mojonkvrouwe Prances van Eysin- ga, alt-zangeres uit Den Haag, en van den liicr reeds goed bekenden bariton Bram van der Stap, u.it Delft. Om beurten zongen dezen vele mooie liederen, en onwillekeurig rees de vraag bij ons op: waarom geen enkel duet word gezongen (In de cautate na de pauze hoorden wij, dat beide stemmen zeer good te samen klonken). Mcjonk vrouwe Van Eysinga hef ft een reeds vrij krachtig geluid, waarin wij ïnooi- klinkendc tenen hoorden, de lioogc noten klinken nog niet geheel vrij. De voordracht is eenvoudig, oDgekunsteld en zal onge twijfeld aan diepte nog winnen. Het- best klonken de „Sieben Lifder aus Kate Green a- way's „Am Penster1' van Brune. Door de zeer verzorgde uitspraak genoten d? jeugdige toehoorders onder het publiek blijkbaar veel van deze liederen, die aan de -zangeres luid applaus bezorgden. Bach's Recitatief en Aria uit het Wjeahnnchtioratoriuinis uit stekend geschikt voor deze stemde ern stige voordracht hiervan boeide. Meer af wisselende voordracht eischen Schumann's liederen, vooral Wcingartner's zoo mooie, doch zoo moeilijke „Liebesfeier". Den bariton Van der Stap hoorden wij kort geleden hier met veel genoegen. Het weeke geluid van de zoen zanger, gepaard met warme voordracht, heeft wederom geboeid; aan de uitspraak zou nog meer verzorging ten goede komen. De zo zanger zong stem mingsvolle liederen, afwisselend van kerst stemming en van vaderlandsche stemming. Mot de ernstige liederen' van Toste en van Chaminade werd begonnen; lang moesten wij wachten voordat de lichtjes van"den „Clirist- haum" aangestoken waren, waarna Van der Stap ons die in het schoonste licht liet ver schijnen vóór de vaderlandsche liederen moes ten wij nogmaals ons geduld op de proof stellen. Maar mooi en krachtig gezongen werden deze liederen, vooral „Neutraal" van R. Wertheim. Uitbundig applaus volgde. Hierna de pauze, gevolgd door de can tate „Vrede op Aarde" van Lijsen, waar van de uitvoering door hgt leerlingenkoor best slaagde, on waarin beide solisten nog maals optraden. Vol bewondering zijn wij voor do directrice van het koor, mej. Van dor Harst, die zooveel ambitie voor haar leerlingen heeft. Hierdoor zong het koor met toewijding en met ijver. Wat men van een groote-menschénkoor bijna niet gedaan krijgt, werd hier bereikt, namelijk dat allen uit het hoofd zongen. Dat was knap ea.yer- dient een woord van lof. Mooi zacht klonk liet engelenkoor en frisch het marschkoor „naar Jeruzalem"; zuiver cn flink in de maat het elotkoör, waarin een krachtig ge luid ontplooid werd. Nog vele goede oogeu- blikken zouden op tc noemen zijn; maar wij willen gaarne wat plaats overhouden om do onvermoeide pianiste, mejuffrouw Boek wijt, te roemen, die de banden vol werk had, die wederom liet h'ooren hoe keurig en accu raat haar epel is, vooral in de lang niet gemakkelijke begeleiding en voorspel van liet door Van der Stap gezongen lied „Noël" en in de geheel© begeleiding dor cantate hebben wij haar, klaviers'pel met veel be langstelling gevolgd. Aan mej. Van der Harst werd aan het 6lot van den avond een fraaie bloemen mand aangeboden. ,,Hct Offerlam"* ,,Het Offerlam" heeft een niet talrijk publiek gisteravond kostelijk vermaakt, 't Is wel eens goed om in dezen tijd, zwart van narigheid overigens, eens echt van har te te kunnen lachen. Wanneer de Kon. Ver. ,,Het Nederlandsdh Tooneel" niet op Zon dagavond was opgetreden, had ze stellig ,,Het Offerlam" heeft, als klucht een goe den naam een grooter gehoor gevonden. En toch een stuk, dat uitnemend geschikt is voor Zondagavondpubliek. Dat dweept met uitersten en hier is er een, dat den vroolijken kant in dien geest uitgaat. Ware ,,Het Offerlam" goon klucht, dan zou het gegeven in operette-stijl moeten worden uitgewerkt. Wanneer men in aan merking neemt, dat Leo Stein, de maker van meerdere operettes, aan de samenstel ling er van heeft meegewerkt, dan is dit. ieder duidelijk. Hetzelfde drukke en la waaiige, dat operettes eigen is, treft men hier aan. En ook hetzelfde dwaze motief, dat aan de meeste operettes ten grondslag ligt. Wat Oscar Walther en Leo Stein heb ben gewrocht, waarborgt een ieder titale genezing van melancholie. Een ernstige plooi behoeft men den geheelen avond' op «iemands geziöht te zoeken. Stol u voor een professor, die om een vriend uit een penibele situatie te redden, moet. spelen voor den echtgenoot van een paardrijdstcr en die moet aanzien, dat zijn vrouw, dio hem naderhand met haar tegen woordigheid zal verrassen, wordt uitgege ven door dien vriend voor de nieuwe huis houdster, daardoor genoodzaakt zijnde om te doen wat der huishoudster is. Er is met opgewektheid gespeeld. Een film, die met een flink vaartje werd afge draaid. Alle spelenden, zonder onderscheid, vol deden goed, maar sommigen zelfs meer dan dat. In de eerste plaats moeten we dan noe men Gonst, van Kcrcldhoven Jr. als prof. Otto von Griebenow. Een kostelijk type als het offerlam. Zoo'n kerel, die je je geen oogenblik anders kunt denken dan de auteurs zich hem hebben voorgesteld, 't Was een van Van Kerokhovens beste créaties. Jammer, erg jammer, dat hij het ensemble gaat verlaten, waar hij zoo menigmaal van zijn onmiskenbare talenten heeft doen blij ken. Laten we hopen, dat het tussohen den Raad van Beheer en de artisten, die in April zouden heengaan nog tot een verge lijk komt. Na hem willen we Jan C. de Vos Jr. noe men, geknipt voor Hans von Prochnow, en Schulzc als den koutkooper Lehmann. Twee vermakelijke figuren in deze dolle omge ving. De Jong was goed als de onbenulli ge riddergoedbezitter en Ko van Dijk even eens als de aanstaande schoonzoon, Erioh von Werden. Do verdeeling der damesrollen was op 't programma niet juist aangegeven. Zou 't Sohouwburgbestuur den tooneelgezelsdha.p- pen niet kunnen verzoeken wijzigingen zoo spoedig op te geven, dat op een bijlage van liet programma deze nog kunnen worden aangegeven 1 Inplaats van mevrouw Van Korlaar speelde mevrouw ScihwaJb voor Constantia, do vrouw van den riddergoed-bezitter Von Prochnow. Een feeks, hoor, goon schoon moeder om erg gecharmeerd op te zijn. Hoe Von Werden nog den moed had haar een zoen te geven mag een raadsel hecten. Mevrouw Sdhwab werd, als we ons niet ver gissen, als freule Von Ingelfingen vervan gen door mevrouw Van Nieuwlandt. Die was in haar nauwsluitende, oud-modischo kleedij met het. glad-om-hetihoofd-getrok- kon haar ge-heel do puriteinsche oude draak, die bij schoonmama Von Prochnow het rel letje tegen Von We-rden aan den gang brengt. En dan Guusje de Vos—Poolman als de paardrijdster Wan da Bilinski. 't Is alles leven en vroolijkheid wat er aan zit. Voor treffelijk heeft ze zich voor overdrijving ge hoed. Jetty Rieker en Mientje Kling waren, res pectievelijk als Adelheid von Prochnow en Hildegard Lehmann, om te 6tclen. Een snoezig stelletje. Even aantrekkelijk zag Mien Vermeulen er uit als de vrouw van den professor. Als ze daar zoo in haar een tje bedroefd neerzit, zou stellig negen tien- do van de aanwezige hoeren haar willen troosten. Wel een bewijs, dat ze volkomen waar was in haar smart. Nogmaals, 't was een dolprettige avond. Les absents avaient tort! In den nacht van Zaterdag op Zondag is betrekkelijk onverwacht alhier overleden de heer J. J. Bmssee, onderchef aan het station der Holl. Uzercn Spoorweg-Mij., alhier. De overledene, die den leeftijd van 63 jaar bereikte, was 33 jaar aan het sta tion alhier verbonden, de eerste jaren als chef de bureau, later als onderchef, en wist zich door oen vriendelijk optreden de ach ting en het vertrouwen van het reizend publiek waardig te maken. Wie in Leiden kende de kleine, maar kranige figuur niet, die ook, toen reeds de jaren hem drukten, nog mot jeugdige vlugheid de treinen in specteerde en het sein tot vertrek gaf Woensdag a.s. hoopt onze stadgenoot de heer J. O. Gaykema den dag te herden ken, waarop hij vóór 25 jaar tot rekenaar aan dc Sterrenwacht alhier benoemd werd. Aangezien de voorstelling, een buiten gewone, in ,,'t Posthof, van gisteravond, hedenavond nog door eenzelfde gevolgd wordt, dcelen wij mede, dat die van gister avond aan de vele bezoekers zeer veel ge noegen heeft verschaft. Voordvachten, goocheltoeren, gedachten- lezen, snelteekenen, ook iügevolge opgaven, muziek K. K., hielden het publiek aange naam bezig. Een interessant nummer is vooral dat, waarin een jufffrouw, in een ste vig gesloten koffer geborgen, hieruit ver dwijnt. Er wordt vijfhonderd gulden uitge loofd voor hem of haar, die den koffer zóó kan sluiten, dat de juffrouw er niet uit kan. Een motorwielrijder van hier had Za terdag liet ongeluk bij de woning van den lieer M. J. O., te Koudekerk, door slippen to water te geraken. Met een ernstige wond werd hij bij G. binnengebracht. Dr, Rienks, onmiddellijk por telefoon gewaarschuwd, leg- do het eerste verband, waarna de. gekwetste per auto naar hio!r wérd vervoerd. KERKBERIOHTEN, Leiden. Gér-of, Kerk. Woensdagavond ömi acht urén Bjidsto.nd in hot kerkgebouw aan do Hooigracht. Hierbij hoopt voor het 'eerst Wéér op to treden ds. A. Roorda, Leidsche Harmonica-Vereeniging „Ondorling Kunstgenotg*' In „De Graanbeurs" vierde de Eerste Leidsche J-Iarmonica-vereeniging „Onder ling Kunstgenot" Zaterdagavond haar eer- ste jaarfeest, hetwelk door een groot aan tal leden en introducés werd bijgewoond. De voorzitter, de heer W. van Ingcn, opende de bijeenkomst met een korte toe spraak, waarin hij o. a. den voordecli- gen groei der nog jeugdige Vcrccniguig schetste. Met medewerking van den heer Van Zijp, voor een jaar met slechts wei nig leden opgericht, bedraagt nu het le dental reeds 38, benevens 15 donateurs en 4 donatrices. Het korps telde in het eerst slechts zes leden, thans werken daar aan 22 leden mee en is het geheel volle dig. Het jongste lid is nog slechts negen jaar. Het was een fortuintje voor de Vcr- eeniging den artist Victor Vermeulen, uit Belgié, bereid te vinden het directeurschap op zich te willen nemen, terwijl diens broe der, Jozef, mede een virtuoos op de har monica, tevens in ihot orkest een mooie kracht is. Wat het korps reeds presteert, kwam beter nog dan door de woorden van den voorzitter uit, toen het op het tooneel plaats nam en zijn marschen en walsen liet hoo- ren, die krachtig en zuiver door de zaal klonken. De gebroeders Vermeulen en de heeren M. Beks en H. de Graaf, speol- den ook ieder afzonderlijk, terwijl de ne genjarige Galjaard met een wei-uitgevoerd nummer ook reeds alleen voor het voet licht kwam en veel lof oogstte. Het Trio Modern wisselde .met kluch ten,. duetten, enz. enz., de muziek! af, ter wijl een bal den avond besloot. AGENDA VAN DE WEEK. Maandag: Leidsche Schouwburg. Tournée Adr. Dhayrmond. „Fédora". 8 uur. Leidüche Volkshuis. Yoordraoht v. d. heer P. O. Hoclta. Half negen. Wassenaar. Nod-IIcrv. Kork. Chriat. .Tongel. Ver. ..Dient den Heer met Blijdschap''. Spreken Ds. J. G. Klomp. Halfacht. Dinsdag Graanbcura. Buitengew. Vergadering Vereenig. Koffiehuis-, Restauranthouders en Slijters. '«Mid dags 2 uur. Zomorzorg. Algem. Ledenvergadering VOctober- Verecniging. Halfnegea. Vergulden Turk. Jaarvergadering Leldsohe Bierhandolaren en Hlnerft-alwaterfabrikftiitea- vereeuigiug. 8 uur. Lisse. Café ..De Nachtegaal". Lezing Vereenig. Kantoor- en Handelsbedienden. Spreker: de heer J. B. A. Sasyo (Haarlem). 8 uur. Woensdag: Nutsgebouw. Algem. Vergadering Verecniging Bevordering Bouw Workmanswoningen. 'a Middags kwart over vior uur. I.eidschc Schouwburg Fanny's Eerato Too neclstuk. 8 uur. Den Burcht. Uitvoering Burger-Eangaohool O. B. Duyster. Halfacht. Kerkgebouw Remonatr. gemeento. Voordraoht van den heer Da. A. D. Wempe (Den Haag). 8 uur Salie Amicitia, Allianoo franoaiao Conférence de M. J. J. Salyerda (de Groningue). k 8 h. du so'ir. Donderdag: Nutsgebouw. Lodenvergadejfng Algem. Ned. Bond ..Yredo door Recht". 8'V uur. Vrijdag: Amsterdam. Kantoor Keizersgracht 391. Ver gadering Stoomboot-MaatsohappiJ „Carsjens". 'a-Morgena 11 uur en Halftwaalf. Zondag: Soiréo mot bal L. T. V. Jacob Dagelijks: Bioscope Variété Théatcr, Stationsweg. 7 uur. Familie Bioscoop, Haarlemmerstraat 52. 7 uur. (Zaterdagmiddag Matinee. 2 uur). Zomersorg. Cata". 8 uur. STEUNCOMITÉ LEIDEN. Oorlogstoestand 1911. Tn de afgeloopen week meldden zich om steun aan 66 peraonon. maakt met het totaal der vo rige opgaaf ad 1880 een totaal van 1936 personen. Tot 5 Dec. jl. waren behandeld 1673 aanvragen. Tn de afgeloopen weck kwamen opnieuw in behaudeling 41 Totaal 1714 aanvragen. Afgewezen waren tot 5 Dec. jl. 359 aanvragen. in de afgeloopen week 19 Totaal 378 aanvragen. COMITÉ TOT STEUN VOOR BELC. EN ANDERE VLUCHTELINCEN. Van den penningmeester van bovengo- noomd Gomité, dien heer K. H. Korff, ont vingen wij het volgende Opgave van ingekomen giften loopenda van 2 tob en met 12 December Maandelijksoho bijdragen van mevr. B. ƒ2.50; mevr. L. 2.50 mr. P. 1rar. S. 5 mej. C. W. ƒ1; mej. W. 2.50 mej. B. 2.50; mej. J. 2.50; mej. P. 2.50; dr. d. B. Gz. ƒ10; V. S. 4; mevr. W. K. ƒ5; v. R. 4dr. v. E. 1.50 prof. K. 5 mevr. K. v. L. ƒ5; mej. K. 2mej. N. v. L. ƒ1. Wekelijksche bijdragen vanv. U. ƒ1; dames M. 1mevr. V. ƒ1; personeel fir ma T. Dr. 5.50; dezelfde ƒ5.77. Totaal 73.77. Vorige opgave 18,208.57, totaal ge neraal 18,282.34. VOOR DE BELCISCHE VLUCHTELINCEN. Daar het bij de Commissie voor Belgi sche vluchtelingen, ondergebracht in hot gebouw der firma Zaalberg, steeds in tie bedoeling ligt, het dezen menschen zoo aangenaam mogelijk te maken, was er Za terdagavond een voordrachtavond georga niseerd. ITet duo C. van „der Linden cn C. de Haas, trad er op. Dat de .vluchte lingen dit op hoogen prijs stelden, bewees het herhaaldelijk applaus na ieder puniJ mer. Het was een edit geieihgc avond. VERWARM IMCSCOROELS. OIT ONZE STAD. LIJST van geheel cn gedeeltelijk Wcrkloózcn, die zieh aangemeld hebben bij dc Arbeidsbeurs. (Het Steun-Comité elsch' als voorwaarde voor steun aanmoldlng bij do Beurs, zoodat dit Staatje wel een Juist beeld zal geven van de werkloosheid). Ook Werkloozen uit de Omstreken zijn hieronder begropen. (Dit aantal vrij gering). Grondwerkers53 Overige vakarbeiders bij de bouw vakken in ruimsten zin219 Totaal 272 Mannel. vaklieden in andere vakken voor een deel gedeeltel. werkloos 96 Vrouwelijke vaklieden (waaronder dienstboden, naaisters, werksters) 38 Losse Werklieden100 Gedeeltelijk Werkloozen. Mannen allerlei vakken (veelal Vé weekloon) 190 Vrouwen allerlei vakken (veelal weekloon) 112 Jongens voor allerlei 11 Totaal 819 Leiden, 14 Dec. 1914. Het Comité Leiden en Oms'tieken" van het Ned. Roode Kruis is het buitengewoon aangenaam, te kunnen mededéei-en, dat het plaatselijk Dames-Comité, ter verschaffing van gordels aan dc troepen, zich zoodanig geweerd heeft, dat in twee zendingen thans in het geheel 5078 gordels aan het Hoofd- Comité van het Nederlandschc "Roode Kruis werden opgezonden. Zij werden bij eengebracht door schenkingen uit de ge meenten Leiden, Alphen, Hillegom, Zoe- termeer-Zegwaard, Sassenheim, Waddinx-i veen en .Valkenburg. Naar aanleiding van do eerste zending; van 3778 gordels, schreef bovengenoemd. Hoofd-Comité het Leidsche Comité reeds: ;,Dcze aanzienlijke zending behoort tot de grootste partijen, die tot dusverre zijn in gekomen." Het Hoofd-Comitc voegde daar* aan toe gen betuiging harer 7lgroote er kentelijkheid,- benevens haar grooten dank aan ajlen, diei tijd en krachten voor de goede zaak beschikbaar stelden." Het Comité van het Nederl. Roode Kixiis voor Leidén én Omstreken heeft het Da mes-Comité mét een en ander in kennis gesteld,- alvorens over eenige dagen de eer volle dechargeering van het zoo ijverige Comité zal geschieden. Het Comité richt een woord van dank' aan allen, die, tot dit welslagen mede* werkten. HET CEBABBEL OVER ONZE NEUTRAL ITE iT. Van geachte en bevriende zijde zendf men ..Het Centrnun" een exemplaar van iele jongst pntvangen 7,Revue pratique d'Apologétique" tc Parijs, waarin een ant woord voorkomt op het dwaze geschrijf over ons land in een vorige aflevering yau dat tijdschrift. De redactie deelt mee uit Holland een zeer interessant schrijven te hebben ont- vangen, over liet idee 7,een gelieel per^ soonlijk idee" van een barer mede-- werkers, die. na te hebben gewaagt van Hollands „twijfelachtige neutraliteit", had te kennen gegeven, dat sommige Katho lieke gewesten van ons land, zich na den oorlog zonder veel moeite bij Belgié zoié- den laten voegen en wij dan maar in ruil voor onze „twijfelachtige neutraliteit" ver goeding van grondgebied aan Duitschland moesten vragen I Dit „idee" nu wordt in liet "scliryvén} uit Holland krachtig weersproken en den modewerker der 7,Revue" duidelijk1 ge-: maakt,- hoe ongerijmd zijn beweringen wa* ren. Met Kart en ziet ald.us in hoofdzaak het schrijven /ijn de Limburgsche eiü Brabantsche Katholieken gehecht pan het; Ne'derlandsche vaderland en hun gracieuse; Souvcreine. Niemand deukt aan afschei ding. Ons gouvernement is wel protes-: taptsch; maai; indien Frankrijk zulk ge»

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 13