Nederland en de Oorlog. Og Eurepeesche Oorlog. N°. 16808 A0. 1314. geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. UIT ONS LAND. EEN ZEESLAG bi] de Faikland-eilanden. LEIDSCH PRIJS DER ADYEBTENTIEN: "Van 1—6 regels /"1.05. Iedere regel meer ƒ0.17J. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Gents oontantj elk tiental_woorden meer 10 Oenta. Moot het Inoaseeeren wordt ƒ0.06 berekend. Bewijsnummer 6 Oents. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 1.30; per weet. f 0.09. Binten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. i 0.10. franco per poet1.65. OORLOC EN OORLOG SUECIIT. Op uitnoodiging van do Leidsche Stu- dentcn-vereeniging voor Sociale Lezingen, hield gisteravond Staatsraad prof. mr. dr. A. II. A. Struycken in het Klein-Audito- i rium der Universiteit eon voordracht over Oorlog en Oorlogsrecht". De vergadering was druk bezocht door dames en heeren j. studenten, terwijl, behalve de rector- 1 magnificus, prof. Janse, ook nog eenige I; hoogleeraren tegenwoordig waren. Er is voor den oorlog, de vernietiging j- van rechtsgoederen, door alle eeuwen heen een rechtsgrond gevonden, waarvoor spr. reeds voorbeelden vond in de eerste tijden j van het Christendom. In de hedendaag- I. sche literatuur is de priucipieele vraag verdwenen en is er slechts sprake van het recht i n den oorlog. Vol trot-s is men over I do rijke humanitaire ontwikkeling van het oorlogsrecht in de 19de en 20ste eeuw, yooals dit belichaamd is in traetaten van 'de beide vredesconferenties, hoewel die j humaniteit volstrekt niet nieuw is. Even wel, de neutraliteits- en rechtsgedachte in den oorlog heeft zich regelmatig ontwik keld. Spr.. ofschoon ten aanzien van den trede steeds sceptisch gestemd, had wel gehoopt, dat men zich tenminste aan de traetaten zou houden. Doch ook in dezen is men teleurgesteld. Reeds op den twee den dag van den oorlog had de schending !van Luxemburg's integriteit en België's neutraliteit plaats en nog dagelijks worden bepalingen door alle oorlogvoerende par tijen geschonden. De bittere ondervinding hoeft geleerd, welke hevige krachten in de volkereu le ven. Die krachten mogen waanzin ge noemd worden, die waanzin is nochtans werkelijkheid. Spr. acht het onmogelijk, dab heb recht over den oorlog zal kunnen triumfeeren. Do werkelijkheid van den oorlog laat zioh niet bestrijden door do traetaten op vredos- oonferenties, maar slechts door de beelden van verschrikking, zooals zij zich thans voor ons vertoonen, en die we als eon dreigende herinnering aan het nageslacht moeten achterlaten. De naar den inhoud rijke en naar den vorm keurige rede werd warm toegejuicht. Eon tweetal personen, de heer O. de Vries, uit, Amsterdam, en mr. dr. De Jong van Beek en Donk, uit Den Haag, kwamen met den spr. in debat. De eerste debater wa6 door do rede van den spr. teleurgesteld, waar deze ook iu de toekomst van het pacifistisch stre ven geen heil verwacht, en den oorlog als een onontkoombare noodzakelijkheid be schouwt. Inderdaad hebben ook de pace- flsten met angst en beving dezen tijd te gemoet gezien. Maar zal het na dezen vreeselijken oorlog zoo blijven? Spr. is daaromtrent meer hoopvol ge stemd en verwacht van de verwezenlij king Aan het denkbeeld van een interna tionale Statenbond in verband met het plan-Vollenhoven in de toekomst uitred ding. De heer De Jong van Beek en Donk was ook omtrent het pacifistisch streven min der pessimistisch dan de spr. Er is niet alleen in neutrale landen, maar zelfs bij de toonaangevenden onder de oorlogvoe rende volken een kentering waar te ne men, wat hij met voorbeelden staafde. Hij prees ten slotte het werk van den Anti- Oorlogsraad aan. Ook de debaters vonden toejuiching. Prof. Struycken beantwoordde do deba ters, zijn pessimistisch standpunt hand havend. In het belang van de nationaliteit- l der kleine volken waarschuwde hij zeer nadrukkelijk voor een internationalen Sta- I ten bond. f De- Voorzitter dankte ten slotte spr. en debaters. -Met ingang van l April a.a. is benoemd lot directeur van heb telegraafkantoor te Rotterdam de heer D. van Merkeetijn, thans gelijke betrekking alhier. Voor het akte-examen Fransch M. O., ftkte li., is jn Dou Haag geslaagd mej. M. A. A. Cler, alhier. Wij onbvingen heden f 2 voor Mietje"- van mevrouw K. II. De klerk ter secretarie van Rijnland, nfdeeling Ga-arderboek, de heer P. de Jong, is door Dijkgraaf on Hoogheemraden be vorderd tot klerk aan de afdöeling secreta rie, terwijl tot klerk aan do afdeellug Gaar de rbock bevorderd is mej. J. A. Demmcuie, alhier. De ,.Sts.-Ort.' bevat de statuten van de Leidsche Veroenigiog voor Radio-thera- pje. Van hier ontving de Utredhtscke Zen-- dingsvereenaging 600 guldon. JIT ONZE STAD. KERSTCESCHENK AAN MILITAIREN. De netto-opbrengst van de alhier ge houden inzameling van geldon ten bate van een geschenk aan de manschappon der kust- en grenswacht, die met de Kerst dagen op hun post moeten blijven, is groot f 1190.35. Het comité is allen, die op eenigerlei wijze hun vriendelijke medewerking ver leenden, hartelijk dankbaar. VOOR DE BELCISCHE VLUCHTELINGEN. Nog aldoor worden den Belgischen vluch telingen, vertoevende in de fabriek van de firma J. C. Zaalberg en Zn., alhier, amuse menten aangeboden. Dinsdagavond werden zij vergast op zang en muziek, waarvoor zorgden mej. D. C. Meerburg en de heer Govert van Wijk, al hier, en de heeren J., A. en R, Schram, Fr. Stevens en D. de Vos, uit Antwerpen of omgeving, thans tijdelijk te Katwijk. Belgen dus voor Belgen optredende. Moge dit schoone voorbeeld zoo mogelijk door an dere gegoede Belgen worden nagevolgd En gisteravond was het gunstig beken de Leidsche muziekgezelschap Orpheus" zoo vriendelijk een groot deel van don avond voor de uitgewekenen te vullen. LEIDSCHE BESTUURDERSBOND. Opgave van do week van 23—23 Novemb. Totaal Ledental 1662. Workloozc leden 124 Aantol kinderen be neden 16 jaar121 Loonverlies per week f 1516.71 Vergoeding v. d. patroon f Steunoomlté9.50 Uitkecring werkloozenkas 492.20 501-70 Loonverlies per week f 1015-01 CedeoltolIJk werkloo- zo leden 232 Aantal minder work- uren per week 4865 Aautul kinderen be neden 16 jaar306 Loonverlies per week f 870.38 Vergoeding v. d. patroon TJitkoonng workloorenka-s 312.62 312.62 Loonverlies per week 557.76 Aantal onder de wapenen250 Aantal kinderen bo noden 16 jaar 274 Loonverlies per week 3005.03 Vergoeding v. d. patroon f 236.15 Vergoeding van het Rijk 767.60 Toeslag v. h. Steuncomité 24.50 1023.25 Loonverlies per week 1976.78 Totaal loonverlies per week, waarbij betrok- kon 605 leden w f 3549.55 Dit bedrag geldt voor zoover bet ons bekend is. Door gebrek aan modewerking van bet Steun comité is het juiste bedrag ons niet bekend, Dit getal wordt gevormd doori Gehuwden on kostwinners welko vergoeding krijgen121 Werkzaam bij Gemeente, Rijk en Spoor- en Tramwegen, welko loon ontvangen 39 Ongehuwdon welko geen loon m geen vergoe ding krijgen 90 Totaal 250 DE KONINCIN BIJ DE OEFENINCEN. Onder do gemeente Monster is een groo- te militaire oefening gehouden waaraan door bijna allo troepen uit het garnizoen 's-Gravenhage en omliggende plaatsen werd doelgcnomen. Do Koningin woonde met den opperbe velhebber van land- en zeemacht deze ma noeuvre van het begin tot het einde bij. Mr. TROELSTRA EN DE MINISTER VAN OORLOC. Mr. Troelstra, Maandagavond voor do afd. Leeuwarden der S.-D. A.-P. spreken de over do oorlogsleening, gaf aan het slot van zijn redo te verstaan of het, wat do mo bilisatie betreft, ten onzent zoo in het on eindige moet doorgaan. Volgens het verslag in de Leeuw. Ct." eoide de heer Troelstra Of we vertrouwen in den minister van Oorlog kunnen stellen, daarvan zal voel afhangen. En nu heeft sprekers vertrou wen in dien minister in do laatste dagen een schok gekregende reden daarvan wensoht hij in deze vergadering niet nader te bespreken. Hij gevoelt zioh verplicht, meer critisoli tegenover dien minister te gaan staan on diens beleid aan een gron dig onderzoek te onderwerpen rjLVERBON6. Do Minister van Financiën maakt, in de „St.-Crt." bekendy dat in de inaand No vember bij de Algemeen© Rekenkamer zijn overgebracht: 200,000 stuks zilverbons 1, 200,000 stuks !f 2.50 en 100,000 stiikh' i f 5y UITVOER VAN CRAAN UIT ENCELAND. Naar ,,Do Msb." verneemt, is do uitvoer van graan uit Engeland naar Nederland vOorloopig tot 1 Febr. a.a, verboden. VERBODEN UITVOER. Een man uit Stekene wilde onder Sb. Jansteen een hoeveelheid bloem in België invoeren. Do militaire grenswacht som meerde hem, niet door te loopen, waaraan hij niet voldeed. Er werd toen op hem ge vuurd, waardoor hij door 'n geweerschot in den schouder werd getroffen. Zijn toestand is niet ernstig. UIT DANKBAARHEID. Mevrouw de gravin Arnim Boitzenburg, uit Boitzenburg, in Brandenburg, die gis teren een bezoek heeft gebracht aan Maas tricht en aan het graf van haar zoon op do algemeen© begraafplaats aldaar, heeft een belangrijke gift overhandigd aan oen der loden van het burgerlijk armbestuur als be heerder van het gesticht Calvarienberg. Deze gift, een bewijs van waardeering voor do verzorging van haar zoon, die in het be gin van Augustus na kort verblijf in dit ziekenhuis aan een zware verwonding is overleden, bood zij. mede aan uit naam van haar echtgenoot, graaf Arnim Boitzenburg, don leider van heb Duitschc lloodc Kruis in Belgic, die thans te Brussel verblijf houdt. DE MINISTER VAN OORLOC EN DE INTERNEERINCSKAMPEN. Do minister van Oorlog bracht gisteren oen langdurig bezoek aan heb interneerings- ka»mp te Zeist. De minister kwam om 10 uur per auto in het eerste karop aan, waar hij den ganschcn morgen bleef om in don mid dag heb twoode kamp te bezoeken. In beide kampen hield de minister een oonf eren tie met do aide el ings commandantenZ.Exc. stelde een nauwkeurig onderzoek in naar don toestand van de barakken, keukens, conversatiezalen, enz. Bij zijn afscheid gaf de minister uiting aan zijn groote -tevre denheid over den toestand der leampen, maar was tevens overtuigd, dat verscheide ne belangrijke veranderingen moesten wor den aangebracht. Do minister hoorde ook vorsokilloado geïnterneerden; Dat de Bel gische kampbewoners zich zeer belangstel lend betoonden bij dit hoog bezoek, ligt voor do hand. Hun houding bleef volkomen correct. Eerst om 4 uur vertrok de minister per auto. BELCISCHE CEINTERNEERDEN IN CAASTERLAND. Een voorgenomen verplaatsing van de Belgische geïnterneerden uifc het kamp Goastcrland zal niet. doorgaan. De kamp plaatsen zullen verbeterd worden. DE UIT BERGEN CEVLUCHTE DUITSCHE OFFICIEREN TERUG. Met betrekking tot do onlangs uit de in- ternoering ontvluchte twee Duitsche offi cieren, deelt- men mode, dat deze officieren, na in Duitechland op hun verplichtingen te zijn gewezen, thans vrijwillig naar Neder land terugkeoren, ten einde zich ter be schikking van de militaire autoriteit-en te ötclleu. DRIJVENDE MIJNEN. Op de volgende vragen van den lieer O. van Nispen tot Sevenaer betreffende aan de Nederlandsohe kust aangespoelde mij nen Kan de Minister mededeelen hoeveel, mijr nen sedert 1 Augustus op onze kust. zijn aangedreven. Zoo ja, kan de Minister dan verder me dedeelen, op grond van vaststaande ken- te-ekenen wdlke de herkomst dezer mij nen is? Heeft de minister van Marine, de heer Rambonnet, geantwoord In heb tijdvak van 1 Augustus tot en met 5 December zijn op onze kust aangespoeld in totaal 83 mijnen. Blijkens do aan die mijnen aangetroffen kenteekenen waren daarvan 70 van Engel- 80I10 en 4 van Fransohe herkomst, terwijl van éën do herkomst niet was vast te stel len. De 8 overige mijnen waren Neder lands oho. Al dezo mijnen waren van desactiveerin- richtingen voorzienslechts enkele mijnen van buitenlondsche herkomst waTen niet ongevaarlijk geworden. Bovendien werden in dab tijdvak door verschillende tot de Koninklijke Marine bo- hoorende of door haar in gebruik genomen sohepen en vaartuigen een 20-tal in de na bijheid van onao kusten in zee drijvende mijnon door geschut- of geweervuur in den grond geschoten. Uit den aard der zaak ia de herkomst van deze mijnen niet- met ze kerheid vastgesteld kunnen worden. BELGISCHE VLUCHTELINCEN TE Volgens ,,Het Volk" wordt er vanwege den leider van het vluchtelingenkamp to Nunspeet, dr. Hendrik Muller, geitóuur op do brieven uitgeoefend, die vAn de in het kamp aanwezige vluchtelingen uitgaan. Men meldt uit 'a-Gmvenhage aan de „Tel." dat de bouw ven het vluohtelingónknnip te Nuixïpoai frijn voltooiing m^déFffr Poofr den minister zijn verschillende verbeteringen ge lost-. Dc vluchtelingen zuilen zich ook bui ten het kamp mogen begeven. Do ontvangst van groepen zal niet meer met militair vertoon geschieden. In de recreatie- en slaap zalen worden verbeteringen aangebracht; ook vrouwelijk personeel zal bij het toezicht wor den werkzaam gesteld. Een proef zal wor den genomen met het inrichten van enkele kampwijken voor menschen van eenigen be teren stand, die daardoor enkele voorrechten zouden genieten, wellicht tegen een kleine vergoeding. Het kamp zal een Belgisch dorp zijn, waai de vluchtelingen als gasten der Ncdorland- sche regecring, en niet a-Is geïnterneerden worden behandeld. Het „Hbld." meldt, dat te Culemborg alle Belgische vluchtelingen aldaar naar liet kamp te Nunspeet zouden vertrekken, doch toen de trein van 8.09 aankwam, om deze men schen te vervoeren, bleek het, dat slechts zes vluchtelingen daartoe bereid waren. Alle onderen ruim honderd gaven te ken nen, liever jiaar hun vaderland terug to keeren. BELCISCHE SPOORBEAMBTEN. De Belgische consul te Breda heeft be richt ontvangen, dat hij door zijn regec ring gemachtigd is tot het uitbetalen van de achterstallige salarissen aan de Belgische ambtenaren van de spoorwegen; post en tele grafie. BINNENLAND. Commissaris der Koningin 111 Noord-Holland. Naar wij vernemen, had jhr. mr. A. Röell, burgemeester van Amsterdam, gisteren een conferentie met minister Cort van der Lin den aan diens departement. Men brengt dit in verband met de ver vuiling der vacature van Commissaris der Koningin door den Amstcrdamschcii burge meester. De kerk era ad dor Ned.-Herv. Gem. te Arnhem hoeft, zoo meldt ,,De Nod." hot besluit genomen om voortaan afwijzend to beschikken op allo aanvragen tot gebruik van do kerkgebouwen voor zang- en muziek uitvoeringen, ook al dragon doze oen go- wijd karakter of al worden zij belegd voor ©en weldadig dool. Hieronder zullen niot vallen dio samenkomsten, waarbij do zang van een koor of de orgelmuziek slechts oen ondergoschikto plaats inneemt De kerkeraad is van oordeel, dat de kerk gebouwen alleen dienen tot samenkomst der gemeente tor Godsverheerlijking. Op den GOs&cn verjaardag der Theolo gische Sohool to Kampen heeft prof. dr. A. G. Honig het rectoraat, met een rede over; „Ethisch of gereformeerd?" overge dragen aan prof. dr. Ridderbos. Uit do mededeelingen bleek, dat het aan tal studenten der school 31 bedraagt cn dat zioh dit jaar voor het eerst. 10 studenten lieten inschrijven. Prof. L. Lindeboom, die binnenkort 70 jaar wordt-, heeft- op aan drang zijner collega's besloten af te zien van zijn voornomen om ontslag te vragen. De Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, heeft den burgemeesters in zijn provincie verzocht- de veehouders op hun verplichtingen te wijzen tot het doen van aangifte indien een besmettelij ke ziekte onder hun vee uitbreekt. Tevens wordt verzocht alle voorzorgs maatregelen te treffen om uitbreiding van mond -en klauwzeer, hetwelk reeds in enkele gemeenten is uitgebroken, te voor komen. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Zaterdag a.s. niet. plaats hebben. U A T Eng. fant. Hoeden f 2.50, f 3 50, f 4 en/" 5. OnoTertreffeiyk voor den pr\j8. Nieuite Ryn 48. H. A. TIMMERMAN, Hofl. AGENDA VAN DE WEEK. Donderdag: Oosterkeik. Zcndingsbidstoiid. Spreken Wol- Derw. Hoer A. J. v. Wljng&nrdeu (Katwijk-a.'-Zee). HaLfacht. Geref. Gemeente, Nieuwe Rijn. 8preken de heer A. Verhagen (Meliskerke). HaUacht, Vrijdag: Gra»nhour3. Openb. Vergadering 80c Democr. Arbeiders-Partij. Spreker: A. Dijkgraaf (Soboou- hovon). Ilalfnegen. Zaterdag? Loidaohe Schouwburg. 'Uitvoering ifaataohapptj v. Toonkunet. üa-lf&cht. Zomertorg. Getoll. Propaganda-Avond. Ned. Voreonig. Af&sh. Alkohol. Dranken (afd. Leiden). HalXaoht-. Nuteaebouw. Lodenvergadering Volksbond teger. Dreukmlsbruik (afd. Leiden), 's Middags kwart OVer vier. Zondag: Leidsohe Schouwburg. „Dot Offerlam", Klucht 8 uur. 't Posthof. Optreden Baughton A Soulas. 8 uur. Dagelijks: Bioscope Variété Théalor. Stationsweg. 7 uur. Vamlile Bioscoop, Ilaarlemmerstraftt 52, 8 uur, (Zatwdagrrldjlasv Mntinéo. 3 uur). Dc ,,Scharnhorst", „Gneiscuuu" cn „Leipzig" in den grond geboord. De „Dresden" en „Niirnberg" achter volgd.Twee kolenschepen genomen. De Engelsche vloot heeft een mooi succes te boeken, al was dit dan ook te eemgertijd te verwachten. Er is revanche genomen van het veriiïetigen'van de „Good Hope" en do „Monmouth". En dat zonder dat vooraf meer Engekche schepen als slachtoffer van het Duit-sche Stille Zuidzee-oskadcr warea gevallen. Na den, zeeslag aan de Chileensche kust» op 2 November, waarbij de voornoemde Engelsen© kruisers tot zinken werden ge bracht, was het te verwachten, dat de En- gelsche admiraliteit maatregelen zou tref fen om de- toen door admiraal Craddock ge- led'eh nederlaag te wreken, en een einde to maken aan de actie van het onder bevel van admiraal Yon Spec staande eskader, waar door de Engelsche handel in don Grooten Oceaan niet weinig belemmerd word. Even als tegon de „Einden" is ook tegen clit Duitsch eskader een sterke Engelsche vloot- macht uitgezonden, .met het gevolg, dab thans de beide groote kruisers „Bcharn- horst" en „Gneisenau" en de kleine kruiser „Leipzig" tot zinken zijn gebracht. Nadat de „Gneisenau" en Scharnhorst" den 22sten September Paputa, de voor naamste stad van Tahiti (Gezelschapseilan den) gebombardeerd en daarbij de Fran sche torpedoboot „Zelé" tot zinken gebracht hadden, werdén de kruisers herhaalde ma len gesignaleerd in de 'nabijheid der (Jhi- leerusche kust. Hier had dan op 2 November do reeds genoemde zeeslag plaats, waarbij ook do „Glasgow" zwaar beschadigd werd. Na dien slag vertoefde heb eskader nog eenigen tijd in de Chileensche wateren, waarna het in Zuidelijke richting koers zet te om langs Kaap Hoorn naar den At-lanti- schen Oceaan te st-oomen. Bij de Falkland- eilanden, ten westen van Vuurland gelegen, ontimoettte heb 't eskader van admiraal Sturdee, 7-ag zich tot den strijd gedv.onge-n cn leed hierbij de nederlaag. Het admiraal schip „Scharnhorst", en de „Gneisenau" en de „Leipzig" werden vernietigd. De kleine kruisers „Dresden" en „Nürnberg", vaar tuigen van het „Emden"-type, wisten door hun groote snelheid te ontkomen. Doch twee schepen, die het Duitsche eskader steeds van kolen voorzagen werden geno men. Vice-admiraal Sir Frederick öturdec, du» in den zeeslag bij de Falkland-eilanden het bevel over do Engelsche strijdmacht voerde, word in 1912 benoemd tot commandant van het tweede kruiser-eskader. In 1859 geboren, nam hij 1871 dienst bij do Engelsche vloot, werd in 1899 tot kapitein en 9 jaar later tot vice-admiraal bevorderd. I11 1399 voordo hij bevel over dé Britecho strijdmacht op iSamoa; was van 1905'07 chef van den staf der Middeilandsché Zee- vloot en bekleedde in .1907 dezelfde functie bij de Kanaal-vloot. In 1910 werd hij benoemd tot vice-admi raal van het le slagschepen-eskader. Het verlies is voor Duitsch land niet on- beteekenend. De schepen waren geen van drie ouder dan negen jaar en modern be wapend. Doch dit is het eenia-. niet. Na dit verlies bevinden zich buiten dc Duitsche wateren alleen nog de ..Dresden', de „Nürn berg" en de „Ivarlsruhe" en de lnilpkruiser „Eibel Friedrich" in vrijheid. De handel der bondgenooten wordt dus steeds minder bedreigd. Het nemen van de kolenschepen zal voor het optreden der beide eerstge noemde ^Tuisers ook geen voordeel zijn. Do „Scharnhorst" en de „Gneisenau wa ren gepantserde kruisers vau 11,600 ton, in 1906 van stapel geloopen. De „Schara- horst" liep 23.3, dé „Gneisenau" 22.5 knoop. Beide schcpes. waren bewapend met- 4 stuk ken van. 21 c.M., 10 van 15 c.M., 14 van 8.8 c.M. en 1 torpedolancecrbuis. De. be manning van beide bestond uit 764 koppen. De „Leipzig", eeu pantserdeklcruiscr, mat 3250 ton, was in 190.3 van stapel geloo- pen eu had een snelheid van 23 knoop. Do bewapening bestond uit 10 stukken van 10.5. c.M. on 2 torpe-dolanceerbuizeu, de beu^j^c ning uit 303 koppen Van het eskader zijn nu no£. „Xürn- berg" (3470 ton) eu de „C^sJen" (3600 ton), over. Hoeveel man de bemanning der Duit sche bodeny^- ruim 1S0Ó koppen, gered zijn'; is no£. -ni^t bekend. Ook niet welke dé DViilsche verliezen zijn. Alleen weet men; clat do Engelsche verliezen niet groot zijn. De Falkland-eilanden, waar deze slag plaats had, liggvn in den Atlantischetf Oceaan, niet ver van de - Argontijnseho kusk- Misschien hebben de Duitsohc schepen dezcj Engelsche kolonie willen aanvallen. Doch' ook;

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1