Nedsriand en de Oorlog. N°. 16807 Woensdag O I>eceml>er- Tweede .JBlacl. A°. 1914. Persoverzicht. Ingezonden. M Het morgen verschijnend nummer bevat bijna uitsluitend foto's betrekking hebbende op den Europecschen oorlog, door Correspondenten ge nomen, ais Generaal Joffrc, Opperbevelhebber van net FrnnscliG leger. De Generale Staf van het Franscbo leger. - Padvinderebcweging m bnge- land. Graf van een Fransch soldaat. Indisone troepen in Frankrijk op weg naar hot front. - Uhlancn op weg naar het. front. Uit Canadat Joncelied™. die zich voor den militairen dienst beschikbaar hebben gesteld. Uit Oalloi»: Wat do Oostenrijkers na hun overhaasten vlucht heb ben achtergelaten. - Uitwerking van het Duitocho geschut. - Rustende Indische soldaten. Dot toilet in oorlogstijd. Slag bij Compiègne, stad in de Fransche provincie Oisne. Oostenrijkse» e gevangenen, op weg naar Lcmberg. Russische militairen op het punt van vertrek. Groen van Liofdezusters in Rusland. Moeder en dochter als ziekenverpleegsters. Militaire geneeskundige oefeningen bij hot Nederlandsche leger. »- De Duitscha Keizer, rijdende aan het hoofd van den Gonernlen Stof. De Duitoche veldpost. Do jongste soldaat in Rusland. Russische Koode Kruis zuster aan het graf van een officier. Russische cavalerie, die door een rivier trekt. Russisclio godsdienstoefening op het slagveld. Een aardig kiekje van Japaiisoho kinderen. Herkenningstcokenen bij Fransche soldaten. Kiekje in het ruim van een dor 260 schepen te Hanswecrt. waarop zich nor 4000 Belgische vluch telinge bevinden. Het blad „DE MIDDENSTAND" be vat een artikel van den heer J. S. Meuw- sen, over,D o middenstand en de oorlog". De schrijver heeft een ondorzoek ingesteld bij verschillende winkeliers, omtrent hetgeen door hen in deze dagen verkocht werd. En nu blijkt wel, schrijft hij, dat de tccstand voor den winkelstand niet meer zoo treurig is als gedurende de eerste zes weken na de mobilisatie. Do heer Meuvvscn deelt daarover het vol gende mede Toen (in die eerste 6 weken) lagen de zaken in luxeartikelen zoo goed als ge heel dood. Daarentegen hadden de winke liers in verbruiksartikclcn een gouden tijd, daar ieder inwoner onzer stad met schrik en ontzetting het tijdstip to gemoet scheen te zien, waarop hongersnood binnen onze vesten zou heerscken, en men levensmid delen van allerlei aard in het groot ging inslaan. Do winkeliers, die niet in luxe- cn ook niet in verbruiksartikelcn handel drijven, dus voornamelijk zij, die in artikelen y.an Weeding, woning cn huishouding zaken doen, maakten toen gemiddeld 50 pCt. van hetgeen zij gedurende diezelfde dagen in andere jaren maakten. Na deze eerste zes weken scheen het, alsof er nieuw leven zou ontstaan. De meeste zaken, met uitzondering van di©, waarin verbruiksartikclcn verkocht werden, zagen hun omzet zachtjes aan stijgen, zcli's in enkele zaken, voorname lijk in artikelen van billijke en middel soort prijzen, tot 90 pOi. van hun gewonen omzet. De winkeliers in verbruiksartikelen be gonnen toen echter te klagen, omdat hun klanten den zoo grooten voorraad, dien zij hadden ingeslagen, gingen opeten en geen nieuwo waren daarvoor inkochten. Door den val van Antwerpen en de stroo men Belgische vluchtelingen werd het op eens voor de meeste zaken weer veel slech ter cn gedurende de eerste veertien dagen daarna scheen het of alles weer stil zou gaan liggen. Gelukkig bleek echter weer wat meer kooplust bij het publiek te komen, ioodat, alle artikelen dooreen genomen, men con- stafceeren mag, dat op dit opgenblik in dooisDce 66 pCt. van liet normale omzetcijfer bei ei kt wordt. Allo hoop, ten minste voor die winkeliers, welke in luxe-a.rti'kelen handeldrijven, was nu gevestigd op deze dagen. Het liet zich echter aanzien, dat voor do zaken, welke artikelen vau weelde vor- koopen, do verwachtingen ernstig be schaamd zouden worden. Dat de winkelstand door den oorlog, welke rondom ons avoedt, ernstig lijdt, be hoeft zeker geen verder betoog. Nemen wij aan, dat alle zaken slechts ten verlies hebben to boeken van 30 pCt. van hun normale ontvangsten, dan bcteckcnt dit in de meeste gevallen, dat de onder nemers hun onkosten nauwelijks zullen dek ken cu van eigen verdiensten geen sprake kan zijn. liet pleit dan ook wel voor het krach tige uithoudingsvermogen en, van dén so- Üdcn grondslag, waarop, trots alles, de meeste zaken in ons land zijn gegrondvest, dat men gel uk lag zoo weinig van onge lukken op zakengebied hoort. Bij ons onderzoek viel het ons echter op, dat door zooveel zaken, waarin betere ar tikelen verkocht worden, zoo ernstig ge klaagd wordt. En niet alleen omvatten die klachten de schade, welke veroorzaakt werd door den minderen omzol, maar tevens door het uit blijven van do betalingen van het moer gegoede publiek. En hoewel tevens gecon stateerd moet worden, dat slechts een klein deel van de meer kapitaalkrachtige koopeers zich er blijkbaar een oer in stellen, om ge- d Turend o de crisis aanstonds hun rekenin- ffön to betalen, ia het een feit, dat tooli Ret allergrootste gedeelte der koopers in flJPbreke bleef Eiyi leveran,<^c4$ te be-tajen. En in dat opzicht mogen wij, Nederlan ders, gelukkig zijn, dat heb tot lieden bui ten den oorlog bleef, en do hoop uitspre ken, dat het ook daar buiten blijven mag, omdat ons land dan niet, evenals de rond om ons liggende oorlogvoerende landen, con groot gedeelte van zijn mannelijke in- telloctuoele bevolking op het slagveld be hoeft te offeren. Nederland komt daardoor na den oorlog, als de vrede eenmaal geteekend is, in een bijzonder voordceligo positie, en het zal dan aan de .energie van ons eigen volk te wijten zijn of Nederland, evenals in de 17de eeuw, weer de eerste plaats op scheep vaart- en handelsgebied zal gaan innemen. De Nederlanders bezitten echter in eigen boezem een grooten vijand, de dobbelzucht. Een groot doel van het i>ubliek zoekt door dool te nemen aan loterijen en andero spe len, maar voornamelijk ook door het epe- cu loeren. in buitenlands olie speculatieve fondsen, om op gemakkelijke wijze, zon der daarvoor te werken, te trachten zich rijkdommen to verwerven. En niettegenstaande de groote gevoelige verliezen, milLioonea bedragende, blijkt de dobbelzucht van een groot deel van liet publick sterker te zijn dan de waarschu wende voorbeelden van anderen, die door hun dobbelzucht ton onder zijn gegaan. Die zucht van liet Nederlandsche volk, om zonder voel inspanning rijk te worden, is tevens oorzaak, dat de Nexlerlandsche nijvoiheid onvoldoende door het Neder landsche kapitaal gesteund wordt. Alen geeft liever duizenden guldens voor waar- deloozo goudmijn-papiertjes of Amcrikaan- selio sporen, dan do Nederlandsche in dustrie in staat te stellen haar groote ken nis in.velerlei vakken productief te maken. Wij zagen bij ons onderzoek hiervan tieffende voorbeelden en hopen, dat het Ne derlandsche volk na dezen onlicilsvollen oorlog goloutord te voorselujn mag treden cn zich met crr\st toe zal leggen op het groot-maken van Neerlands handel, scheep vaart, industrie en landbouw. —In „DE BLIJDE WERELD" komt het volgende stukje voor onder den titel ,,0 orlogsdienst": De oorlog heeft ook op het innerlijk leven der menschen een grootjan invloed. Niet alieen stelt hij ons dringender en scherper allerlei proolemen en dwingt hij ons daar over na te denken, maar hij verandert de geestelijke gesteldheid. Dit geidt natuurlijk in het bijzonder voor hen, die aan den oor log zelf deelnemen. Wanneer straks riiogo die tijd spoedig komen de soldaten weer thuis zitten mcb hun kind op de knie of naast, hun verloofde met haar hand in de hunne, dan zullen al de ontzettende dingen, die ze beleefden en die ze bedreven, hun ais een booze droom toeschijnen. Doch ook ver van het slagveld ondergaat de mensch in zijn ziel den invloed van den oorlog. Een van Düitschlands geleerdste geesten, de hoogleeraar Werner Sombart, uitte zijii haat onlangs in een domme en grove scheld partij op Düitschlands vijanden. De natuur lijke gehechtheid aan het eigen land wordt door den oorlog opgezweept tot een jaloer- sehe verliefdheid, die leidt tot een onrede lijke verheerlijking van het aangebeden va derland en een niets ontzienden en blinden haat tegen hem, die dit vaderland kwaad wil doen. Ook de godsdienst ondergaat den invloed van den oorlog. Hij wordt, gelijk in allen .nood, ook nu als de reddingsgordel gegrepen door den benauwden en bevrees- den mensch. Nood leert bidden. Bovendien worden de sterk geprikkelde gevoelens tegenover eigen land en volk, maar ook te genover den vijand in de hoogere gods dienstige sfeer overgebracht. De kinderen van Berlijn spreken eiken morgen bij den aanvang van de school dit gebed uit: Wir bitton Dicli, o lieber Gott, Hilf unscr Yolk in Kriegêsnot, Bond Deine licben Engelscbarcu Dasz Bie den Kaiser uns beivahren, Und laas sio ihre Flügel brciten, Ueber allo Soldaten, die tapfer atroiten, Gib auch nuf urisern Yater aoht. Denii er kiimpft treu für Deutschland'a Macht- Siehst du am Himmel Zeppelin fliegen. So hilf ihn doch, damit wir eiegen, Zulotzb nimm meincn Dank noch kin, Daaz ich ein Dcutschor Junge bin. Christelijke gedachten zijn er in dit gebed niot; het is een en al heidendom. Zoo zullen met wat andore woorden de Rorneinsche kinderen tot Mars gebeden hebben in oor logstijd. Het laat aan Caesaraanbidding en nationalen trots niets te wenschen over. Een gebed in den geest des Evangelies zou geen overwinning van Keizer, leger en Zeppelins vragen, maar overwinning van Gods geest op den boezen oorlogsgeest, die thans zelfs in de harten van kleine kinderen allerlei dwaze en gevaarlijke gedachten en stemmin gen wekt. Wat zal het lang uren, voordat zulke kleinen ruimer en nobeler, vrijer en vromer loeren denken en bidden. Deze nati onalistische godsdienst verdwaast en ver blindt de kinderen en kweekt een geslacht, dat later maar al te bereid zal zijn, om op nieuw naar de wapenen te grijpen. Na den oorlog zal het een zwaar werk zijn, om hot maatschappelijk leven weer zijn go won en loop terug te geven, maar nog moeilijker, om de menschen weer tot het normale den ken en het zuiver© voelen terug te brengen. Do Lcidsche Vuil verb randing. Mijnheer de Redacteur I De Briefschrijver in Uw blad bracht j.l. Zaterdag een aardige surprise. De vuilverbranding, die, volgens ad vies van Ingenieurs en diverse ambtena ren der gemeente, die daarvoor op ge- meentekosten een aardig reisje naar het Buitenland gemaakt hebben, jaarlijks een 70,000 aan de Gemeente zou kosten en op welk advies de gem raad besloot tot de inrichting over te gaan, zal nu in 1915 135,000 kosten, dus tweemaal zooveel. Wisten B. en W. dit nog niet bij de aanbieding der gemeentebegrooting over 19151 En wat zal het nu in 1916 kosten1? Als een particulier een zaakje opricht en deze blijkt niet te rendeeren, dan heft hij deze zoo spoedig mogelijk op, om zijn kapitaal zooveel mogelijk te redden. Zou nu de gemeenteraad ook niet kun nen besluiten óm deze vuilverbranding stop te zetten? Ook do baggerzaak had de gemeente aan zich moeten houden. Zie ik 't goed dan krijgt de pachter 9000 per jaar. Door een onduidelijk contract was de ge meente genoodzaakt 7000 te besteden om land aan te koopen voor baggerstalen, 2000 voor de inrichting, en volgens des kundigen levert dit aan de pachters 10.000 winst per jaar op. Hulde 11 aan onze gemeente-ambtenaren voor dergelijke adviezen, waarop de ge meenteraad zijn besluiten moet nemen. X. De Straatwegen iti en om Leiden. De aanmerking van A. M., in Uw num mer van j. L Zaterdag, over on voldoen dja zorg bij de herstelling van de straat we gen, in en om Leiden is niet ongegrond; ook m. i. dient men eenigszins meer reke ning te houden met |h ct verkeer, anders dan per rij tuig."Wanneer de vernieuwingen ■en herstratingen in den Rijksweg van Lei den naar Alphen zijn afgeloopen en direct daarna Ihict rijwielpad, bijlangs dien weg, met grind wordt bestort, heeft men, wan neer de winter voorbij is, de wegen geheel naar den ciscli in orde. Wanneer ik mij niet vergis, ge-schiedde dit bestortcn in de laatste jaren, des voorjaars, en daar door „het voorjaar kenmerkt zich immers bij ons altijd o. m. met een aanhoudenden drogen oostenwind," gedurende weken ach tereen, een onberijdbaar rijwielpad. Voor het bestorten van rijwielpaden is het beter gezeefde grind te gebruiken, dan ongezeefde, zooals ik de laatste jaren zag gebruiken; geschiedt dit werk bovendien, voor het vervolg niet meer door den schip per, vermoedelijk in zoo'n geval leveran cier van dat materiaal, maar door, of al is het maar onder toezicht van den kanton- werker, dan ben ik overtuigd, dat de rij wielpaden aan hun bestemming zullen be antwoorden, momenteel is het verhang, op sommige plaatsen van dan Hoogen Rijn dijk, van het rijwielpad naar den weg, in plaats van naar den berm. De korte verbindingsweg van den Rijks weg naar de Leiderdorpschc-brug is, voor al bij avond, niet ongevaarlijk voor rijwiel- verkeer; de trottoirs, bijlangs dien weg, dienen opgehoogd en onder hetzelfde pro fiel van tde rijstraat gebracht en het korte, gedeelte sloot, pl. m. 60 M. lang, geriolcerd en gedempt, anders zie ik daar vroeg of laat nog ongelukken gebeuren. Wanneer de gemeente Leiderdorp dan eens het verbazend slechte gedeelte kei- bestrating voor de Hervormde Kerk en ten oosten daarvan, tot aan de vaste brug in dien weg, laat opnemen en vervangen door een klinker-bestrating, zal ook daar ter plaatse een wantoestand worden weg. genomen. Bij mijn verdere wandelingen in de ge meente Zoeterwou.dc heb ik bemerkt, dat men het dagelijksch bestuur dier gemeente zeker eens <-Lan de kaak heeft willen stellen; ongeveer ter hoogte van de Meerburgcr- wetering, zag ik, in het paardenpad, in plaats van de allerhardste klinkers kalkzandsteen gebruikt. Hij, die den burgemeester, (ik noem den burgemeester, omdat..die veelal op advies van den gemeente-bouwkundige meerge noemde werkzaamheden doet verrichten), tot dat gebruik heeft geadviseerd, heeft van de waterbouwkunde niet het flauwste begrip cn dient dan zoo spoedig mogelijk vervangen te worden door ccn ter zake kundig man, óf hij heeft een grapje willen uithalen met den burgemeester, en dit laat ste acht ik niet denkbaar; kalkzandsteen als bestratings-materiaal heeft niet dc minste waarde, ook al heeft de gemeente Zoetcrwou.de er zich eerder (in de Weipoort n. m. I.) van bediend, naar men mij mede- deelde. Waar ik verder heb gemerkt, dat de gemeente Zoeterwoudc een tamelijk uitge- strekt wegennet heeft, zou ik het bestuur dier gemeente in overweging willen geven, voor het vervolg quenast of bazaltslag- als verhardings-materiaal te gebruiken; 'tis be ter en op den duur goedkoopor dan rivier, grind. Dan nog heeft hef mijn aandacht ge. trokken, dat de verbreoding der wegen, eïi daar heeft ons modern verkeer immers zoo'n groote behoefte aanzoo fêer jtfer- schillend geschiedt; in de ecne gemeente geschiedt het afsteken der bermen met zorg en. keurig, volgens de aslijn van den weg, in een andere gemeente daarentegen zonder, eenig oog voor lijn en zin voor orde. Zonder eenigen twijfel, zullen do ver schillende besturen, na onderzoek,- bet ge motiveerde van mijn verschillende wenken inzien en met de wegneming der geopper de bezwaren, een groot gedeelte yan het publiek zeer aan zich verplichten. Voor de plaatsing van het bovenstaande, U, Mijnheer de Redacteur, mijn yriende- lijken dank. Hoogachtend,- Uw Dw. Leiderdorp, 7 Dec. 1914. S. PROVINCIALE STATEN VAN ZUID-HOLLAND. De Provincial© Staten van Zuid-Hólland kwamen gisteren in hun herfstzitting bijeen onder voorzitterschap van Baron Sweerte de Land as, Commissaris der Koningin. Na samenstelling der afdeelingen werden d© stukken ingebracht ©n verschillend© on derwerpen naar d© sectiën verzonden o£ na der aan do orde gesteld. In handen van een commissie worden ge steld bestaande uit de leden: lo. dr. Plate, mr. van Dobbon de Bruyn, Edersheim, Yan Gijn, Yan der Lip en mr. Yan de Yelde (van Ged. Staten) de nadere overeenkomst met het krankzinnigenge sticht te Utrecht. 2o. Gerretson, Briet, Dolk, De Kryuff, Yan Liefland, Pera, Van der Schalk, Wes- seling, Wichers en Veghel (lid van God. Staten) het voorstel betreffende het provin ciaal verslag omtrent de gesubsidieerde vakscholende verschillende aanvragen van ambachtsscholen en andere inrichtingen voor vakonderwijs om toekenning of ver hooging van provinciaal subsidie. 3o. Kerstens, Yan Dam, Benny, Stoop en von Fiseiune (lid van Ged. St.) de verlaging van subsidie aan de tubereulose-vereeniging te Leiden. 4o G J. de Jong, Yan Vessem, O. War- naer, VaD "VVichen en Limburg (lid Ged. St. het subsidie-verzoek voor verbetering van den Geerwog; en van uitbreiding der haven van Stellendam. 5o. Yan der Grijp Barendregt, Van der Hoeven, Van Wiehen, Zaayer on de Geer (lid Ged. St.) do voorstellen tot wijziging van polder- of waterschapsreglementen. 6o. Déking Dura, Moll, Bijl, J. S. Visser en von Fisemie (lid God. St.) heb voorstel om subsidie te verleenen voor den Veor- weg onder Papendrecht. Medegedeeld werd, dat de Minister van Waterstaat zich heeft" vereenïgd met het subsidie-voorstel tot vergrooting der 1 aven Stellendam. Het verzoek om provinciaal subsidie voor buurtspoorwegverbindiDg Gouda1at- foortUtrecht, werd om praeaclvies naar Ged- Staten verzonden. De eerstvolgende openbare vergadering zal worden gehouden op Dinsdag 22 Decem ber, v.m. li uur. De afdeelingen kwamen 's namiddags bij- Stoomschepen. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. „Banda", van Amsterdam naar Montevideo in 7 Deo. Bevezier gepasseerd; ..Koningin der Ne derlanden". (uitreis) arriv. 7 Deo. te Gravesend; „Prins der Nederlanden" (thuisreis) vertrok 7 Deo. van Genua; „Boeroe" (uitreis) is 7 Deo. Gibraltar gepasseerd. ROTTEROAMSCHE LLOYO, „Bengalen" (thuisreis) arriv. 6 Deo. te Liver pool; „Djooja" (thuisreis) passeerde 7 Deo. Gi braltar; „Jacatra" (thuisreis) passeerde 7 Doo. Sagres; „Malang", van Rotterdam naar Balti more. passeerde 7 Deo. Bevezier; „Samarlnda" (thuisreis) .passeerde 7 Dcc. Quessant; „Tambora" (thuisreis) arriv. 7 Deo. te Port-Said„Ophlr" (thuisreis) arriv. 7 Dec. te Londen; „Tabanan" uitreis) passeerde 7 Deo. Perini. KON. WEST-IND. MAILDIENST. „Lodowijk" van Nassau" (thuisreis) passeerde 6 Dec. Montevideo; „Commewijno" (uitreis) is 7 Deo. Finisterre gepasseerd. HOLLAND-AM ER IKA LIJN. „Zijldijk", van New-York naar Rotterdam, pas seerde 8 Dcc. Bevezier; „Oosterdijk". van Rotter dam naar Baltimore, passeerdo 7 Deo. Bevezier; „Mizar". van New-York naar Rotterdam, pas seerde 8 Deo. Bevezier; „Noorderdijk" arriveerdo 8 Deo. van Rotterdam to New-York; „Yrsa", van Botterdam naar New-York, vertrok 7 Deo. van Portland. KON. HOLL. LLOYO. „Amstolland" uitreis) is 7 Deo. Fernando No- ronha gepasseerd; „Gooiland" (uitreis) is 7 Deo. Dover gepasseerd; „Eomlaud" arriv. 8 Deo. van Buenos-Ayre3 te A.msterdam. OPGAVE VAN PERSONEN, DIE ZIOH TE LEIDEN HEBBEN GEVESTIGD. W. van der Krogt en gezin, bootworker, Loven- daal 126. A. van der Made en gezin. Nieuwsteeg 15. J. van der Kolk. dienstbode. Bloemmarkt 16. A. O. II. Wille, verpleegster, Pieterskerkgraeht 5. A. H. Kuiper, Bilderdijlcstraat 15. H. Wilbrenninck, jur. student. Aalmarkt 6. J. Hollem en gezin, zcilknceht, Hanseustraat 17. O. J. Dieke, Boisotkado 5. J. do la Kie ou gezin. Lnngebrug 22. A. H. C. Uittenbogaard en gezin, inspecteur gasfabriek, Hoefstraat 67. O. H. de Wit cn gezin, los werkman. Wever straat. 24. J. de Wit en gezin, los werkman. Waardgr. 89. J. W. do Bloeme, Rapenburg 4. T. K. Li, Apothekersdijk 21. Th. J. W. Buys cu gezin, kleermaker, Nieuwo Rijn 81. L. II. van der Pnt en gezin, Schnttersstraat 18. N. Weynands. Diaconcssonhuis. F. M. Pleyte, Eijnsburgerweg 1. O. Jung, Jan van Goyonkadö 44. J. M. Romein, student, Breestraa.t 28. J. van der Niot on gezin, grtmielwerker; Paul Krugerstraat 22 H. Wijnhorst, matroos tor koopv., Spoor-* straat 5. B, H, Mulder, Hoogl. Kerkgr&olit TWEEDE KAMER. Zitting van gisteren. Nadat was verworpen met 50 tegen 31 stemmen (tegen stemden met de rechter zijde do heeren Nierstrasz, Drion, RoodJiuij zen, Boissevain, Ter Spill, Eland, Tydeman, Van Doorn, Van Volleibhoven, Van For eest, Rink, Visser van IJzendoorn, Dolk en Jan sen, Den Haag,) de motie van orde van de a heer LIMBURG, waarover de stemmen in de vergadering van 4 December hebben ge staakt en aangenomen was zonder hoofde lijke stemming het wetsontwerp tot verhoo ging van Hoofdstuk 4 der Staatsbegrooting voor 1914 (reis- en verblijfkosten, rijksveld wachters, grondstoffen, gestichtsarbeid), kwam aan do orde het wetsontwerp Gcldleetiing 275,090,000. De heer DE MEESTER herinnerde er aan, dat er stemmen zijn opgegaan, oin, zooals het vorig jaar in Duitschland ge schiedde, voor de oorlogsuitgaven tot een heffing van het kapitaal, te besluiten. Dat denkbeeld, hoe sympathiek ook, zou niet dadelijk zijn te verwezenlijken. Do Regeering heeft echter dadelijk be hoefte. Men heeft gezocht naar een weg, om de Regeering dadelijk aan geld te hel pen cn toch met dat sympathieke denkbeeld rekening te houden. Aanvankelijk scheen het of de Minister tot toenadering niet vol doende bereid was, echter zei de Minister toe, dat de opcenten voorloopig vóór 3 jaar zouden worden geheven en de geheelo aan gelegenheid in 19161917 opnieuw onder do oogen zal worden gezien. De Tweede Kamer gevoelt zeer goed de noodzakelijkheid van samenwerking en toe nadering tusschen Regeering en Parle ment nu een heffing inoens toch niet da delijk mogelijk is, dienen de voorstandera de zaa-k ernstig in studie te nemen en er stemming voor te maken. Blijkt het volk zulk eon heffing te wenschen, dan heeft, volgens de verklaring van den minister van Binnenlandsohe Zaken op 10 Dec., de Re geering daarmede rekening te houden. Wat het bedrag van de leening betreft, is de Minister in zoover te gemoet gekomen, dat hij den vierden termijn, in-dicn het niet noo- dig blijkt, niet zal invorderen Spr. meent, dat er nu geen reden meer is om aan het ontwerp zijn steun te onthouden. Hij gelooft-, dat voor het bedrag zeker met een rente van 5 pCt. en een aflossing h, pari ten. volle zou zijn ingeschreven, ook al had de Regeering niet gedreigd met een gedwongen leening. Voorts hoopt spr., da* door het tijdelijk karakter der lecning de rente van 5 pCt. niet nadeelig zal werken op den koers van de andere leeningen. Al zijn de door don Minister in do dekkings- mkMelén aangebrachte wijzigingen, als hot schrappen van de opcenten op het geslacht, de invoerrechten en de successie, geen on- böteekenendo verbeteringen, een groot be zwaar blijft echter, vooral met het oog op don middenstand, het heffen van opcenten op hot personeelvele gemeenten toch bobben op die belasting reeds hooge op centen gesteld. Spr. erkent, dat enkelen door do c-risia gcon schade lijden, doch zeer velen lijden aa«nziculijke sohade daarom dienen vooral do eerst vbteen-de jaren niet to zwaar te worden belast, hetgeen mogelijk is, indien d© eerste drie jaren nog niet op de leening wordt afgelost. Ton slotte spreekt- hij de hoop uit, dat een ieder ruim zal inschrijven en ons land do schande van een gedwongen leening zal worden bespaard. De heer RUTGERS vroeg of naar het oordeel van don Minister provinciale, en gemeentelijke leeningen geen nadeel en zullen ondervinden van deze leening. Spr. betuigde zijn instemming met het denk beeld van de Regeering om aan onze vlot tende schuld een eenigszins vasteren vorm te geven. Het komt er nu maar op aan, hoe do leening zal worden afgelost, n.l. door oen heffing ineens of door geleidelijke hef fingen, waarvan te vreezen is, dat zij jaren lang hervormingen zullen tegenhouden op het gebied der arbeidersverzekering. Spr. wijst er op, dat de Ongevallenwet aan het Rijk weinig offers kost. Met een geleidelijke aflossing der leening zou dua de Regeering zich in hoofdzaak kunnen be- palon tot arbeidersverzekeringen, die het Rijk geen offers kosten. Een uitbreiding van de Ongevallenwet zou dus eer in aan merking komen clan de Staatspensionnee- ring. Do leening maakt, dat het land 15 jaar lang 26'^j millioen meer za-1 moeten opbrengen Da.t men dan ineens de belas ting met 26M> millioen zal verlagen, gelooft spr niet. Na 15 jaar komt dus een jaar- lijksok bedrag van 26'/2 millioen voor her vormingen beschikbaar. Daarom gelooft spr., dat de leening ook wel iets brengt in het belang van hervormingen Spr. betoogt, dat de belasting ineens ook hervormingen zal belemmeren. Spr. her innert- er aan, dat de heer Yan Kol ala middelen om aan gelei te komen noemde het monopoliseeren van lucifers, tabak en petroleum. Tegenover de verdediging van do heffing ineens docr. den heer Stork cn •do S.-D, A.-P., d.at de rijken het meest van den oorlog te lijden hebben, wijst spr. op de woorden van een van do En-gelsch« ministers, in verband mot Beigië en het Socialisten-congres te Stuttgart-bei*

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5